Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Şubat . 2020  
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2013

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2013

8. Etap: Etap Kittel’in, Şampiyonluk Sayar’ın

İbrahim Koçyiğit   mtbtr.com © 16.4.2013
Asya'dan Avrupa'ya dünyanın yegâne "Kıtalararası Bisiklet Turu" olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 49. yılında "Turkuaz Rekabet" sloganı ile düzenlenecek. 21 Nisan pazar günü Alanya’dan start alacak tur, Akdeniz ve Ege sahilleri boyunca ilerleyerek, 28 Nisan’da İstanbul’daki Tarihi Yarımada’da son bulacak.

Bisikletçiler sekiz etapta toplam 1204 km pedal çevirecekler. 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Eurosport ve TRT ekranlarından canlı yayınlarla takip edilebilecek.

8. Etap: Etap Kittel’in, Şampiyonluk Sayar’ın (28 Nisan - 121km)

49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda pazar günü koşulan 8. ve son etabı Argos-Shimano’dan Marcel Kittel kazanırken, Mustafa Sayar (Torku Şeker Spor) turu şampiyonlukla tamamladı. Böylece Sayar, tur 2008’de 2.1 kategorisine yükseltildiğinden beri, şampiyonluk gören ilk ev sahibi bisikletçi olmayı başardı.
TUR2013 Kürsü
       TUR2013 Kürsü

İstanbul’da, Sultanahmet Meydanı’nda başlayan etapta bisikletçiler Haliç-Dolmabahçe-Barbaros Bulvarı-Boğaziçi Köprüsü-Kızıltoprak rotasını izledikten sonra 25. km’de Caddebostan Sahil Yolu’ndaki finiş çizgisine ulaştılar. Buradaki 12.1 km’lik parkurun 8 kez turlanmasının ardından da 121 km’lik etap ve bu yılki tur sona erdi.

11. km’de günün üç kişilik kaçış grubu oluştu. Bu grupta Mikhail Ignatiev (Katusha), Benjamin Verraes (Accent Jobs-Wanty) ve Javier Megias (Novo Nordisk) vardı. Kontratak yapmak isteyen Francisco Javier Moreno (Caja Rural) 30. km’ye kadar kaçanlarla ana grup arasında seyretse de, öndekilere katılmayı başaramayınca pelotona yakalandı.
TUR 2013, 8. etap
       TUR 2013, 8. etap

Kaçanlar Caddebostan Sahil Yolu’na girdiğinde, pelotonla aradaki fark 3:50 seviyesine çıkmıştı. Fakat bu noktadan sonra atılan her turla birlikte bu fark daha da azaldı.

30. km’ye girilirken Şaşkın Bakkal’da günün tek sprint kapısı aşıldı. Kapıyı Verraes birinci, Megias ikinci, Ignatiev ise üçüncü sırada geçti.

Bitime 47 km kala geçilen Türkiye Güzellikleri prim kapısında Mejias ve Verraes’in ardından üçüncü gelen Ignatiev, cumartesi günü beyaz mayoyu garantilemesinin ardından, bu kez de bu klasmandaki puan farkını artırmış oldu.

Son 20 km’ye girilirken Orica-GreenEdge ve Argos-Shimano’nun çabalarıyla farkın 1 dakikanın altına indiğini gören Ignatiev, atak yapmayı denedi. 6 km sonra Mejias ve Verraes yakalanmış, Ignatiev’in avantajı ise 30 saniyeye kadar inmiş durumdaydı.

Rus bisikletçinin de son 10 km’ye girilirken yakalanmasıyla, başta Argos-Shimano, Lotto Belisol ve Orica-GreenEdge olmak üzere, takımlar sprint hazırlıklarına başladı.

Son 3 km içinde, üç mevcutlu Argos-Shimano treni, tüm rakip takımlardan daha derli toplu görünüyordu.
Son etabı Argos-Shimano’dan Marcel Kittel kazandı
       Son etabı Argos-Shimano’dan Marcel Kittel kazandı

Takım arkadaşlarının bu çabasını boşa çıkarmayan Marcel Kittel de, 8. etabı Andrea Guardini (Astana) ve Andrew Fenn’in (Omaga Pharma-Quick Step) önünde bitirerek, bu yılki turu üç etap zaferiyle tamamlamış oldu.

Ana grupla birlikte finiş gören Mustafa Sayar (Torku Şeker Spor) ise, Natnael Berhane (Europcar) ile 41, Yoann Bagot (Cofidis) ile de 44 saniyelik farkı korudu ve genel klasmanda şampiyonluğa ulaştı.

Sprint klasmanı birincisi Andre Greipel (Lotto Belisol) yeşil, tırmanış klasmanı birincisi Serguei Gretchyn (Torku Şeker Spor) kırmızı, Türkiye Güzellikleri klasmanı birincisi Mikhail Ignatiev de (Katusha) beyaz mayonun sahibi oldu.

Takım klasmanında ise zafer Cofidis'e gitti.
TUR2013 8. ve Son Etap Sonucu
       TUR2013 8. ve Son Etap Sonucu

Etap Öncesi

49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 28 Nisan’da koşulacak son etabına Yedi Tepeli İstanbul ev sahipliği yapacak. Kuşkusuz bu şehrin coğrafyası gereği dümdüz bir parkurdan söz edemiyoruz, ama bu etapta kategorize edilmiş bir tırmanış da bulunmuyor. Sultanahmet Meydanı’ndan yola koyulacak bisikletçiler, Haliç-Dolmabahçe-Barbaros Bulvarı-Boğaziçi Köprüsü-Kızıltoprak’tan geçip, 25.4 km geride kaldığında Caddebostan Sahil Yolu’ndaki finiş çizgisine ilk kez ulaşacaklar. Kalan mesafe 12.1 km’lik sekiz tur halinde geçilecek. Kuvvetle muhtemel ki, bir sprinterin kazanacağı etaba turkuaz mayo ile başlayan isim, gün sonunda 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu şampiyonluğunu kutlayacak.
 49. Türkiye Bisiklet Turu 8. etap
        49. Türkiye Bisiklet Turu 8. etap

7. Etap: Kittel’den İkinci Zafer

49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda cumartesi günü koşulan 7. etabı, son kilometre içinde yaşanan kazaya karışmayan Marcel Kittel kazandı. Argos-Shimano’nun Alman sprinteri 1. etaptan sonra bir kez daha zafer görürken, Mustafa Sayar (Torku Şeker Spor) genel klasmandaki 41 saniyelik avantajını son güne taşıdı.
 7. Etabı kazaya karışmayan Marcel Kittel kazandı.
        7. Etabı kazaya karışmayan Marcel Kittel kazandı.

Kuşadası ile İzmir arasında geçilen 124 km’lik bu sondan ikinci etap tamamen düz yapıda olmasa da, kategorize edilmiş bir tırmanışa da ev sahipliği yapmadı.

Efes’te, yani etabın hemen 10. km’sinde aşılan Türkiye Güzellikleri prim kapısından Mikhail Ignatiev (Katusha) birinci, Jos Van Emden (Blanco) ikinci, Viacheslav Kuznetsov da üçüncü sırada geçti. Böylece, bir gün önce Serguei Gretchyn’in kırmızı mayoyu garantilemesinin ardından, cumartesi de Ignatiev beyaz mayoyu garantilemiş oldu.

Kaçış için farklı zamanlarda toplam 14 bisikletçi hamle yapsa da, 40. km’ye kadar hiçbir atak başarılı olamadı. Bu noktadan sonra ise günün altı kişilik kaçış grubu oluştu. Bu grupta şu isimler yer aldı: Michael Hepburn (Orica-GreenEdge), Christopher Juul Jensen (Saxo-Tinkoff), Benoit Jarrier (Bretagne-Seche), Nikolay Mihaylov (CCC Polsat Polkowice), Martijn Verschoor (Novo Nordisk) ve Mauro Finetto (Vini Fantini-Selle Italia).

Kaçış grubundan kimse turkuaz mayoyu tehdit etmezken, 61. km’de 3 dakikanın üzerine çıkan fark bu noktadan sonra yavaşça azaldı.

88. km’den hemen önce aşılan ilk sprint kapısını Finetto birinci, Mihaylov ikinci, Juul Jensen de üçüncü sırada geçti. Bitime 16 km kala geçilen son sprint kapısında ise Hepburn birinci, Juul Jensen ikinci, Verschoor da üçüncü geldi.

Özellikle Argos-Shimano’nun büyük çabasıyla tempo artıran peloton, bitime 8 km kala Hepburn hariç tüm kaçanları yakaladı. Pist bisikletinde bireysel takipte iki dünya şampiyonluğu bulunan Avustralyalı da son 3km’ye girilirken yakalanınca sprint hazırlıkları başladı.

Son kilometreye girildikten sonra, finişe ulaşacak düzlüğe dönüşü sağlayan son keskin virajda bir kaza meydana geldi. Kaza, düşük hızla dönüldüğü için herhangi bir sakatlığa sebep olmadı; fakat kazadan sadece yaklaşık 15 kişi etkilenmediğinden, sprint finişi beklendiği kadar çekişmeli geçmedi.

Andre Greipel’in (Lotto Belisol) kazadan etkilenmesiyle neredeyse rakipsiz kalan Marcel Kittel (Argos-Shimano); Andrea Guardini (Astana) ve Maximilliano Ariel’in (Lampre-Merida) önünde rahat bir birincilik elde etti.

Alman bisikletçi böylece, birinci etaptan sonra bir etap daha kazandı ve Greipel gibi iki etap zaferine ulaştı.

Kaza son 3 kilometre içinde olduğundan, kazaya karışanlar da Kittel’in derecesiyle bitirmiş sayıldı. Bu sayede, genel klasman lideri Mustafa Sayar’ın (Torku Şeker Spor) 41 saniyelik avantajında hiçbir kayıp yaşanmadı.
 TUR2013 7. Etap Sonucu
        TUR2013 7. Etap Sonucu

Etap Öncesi

Eğer bu yılki Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda etap başında kaçıp zafere uzanan tek bir bisikletçi izleyeceksek, o isim İzmir’de finiş görmüş olacak. Zira Kuşadası - İzmir arasında cumartesi koşulacak 124.5 km’lik 7. etap, kategorize edilmiş bir tırmanış barındırmamasına rağmen, kolay ama çok sayıda iniş-çıkışlı bir profile sahip. Kaçış grubu kalabalık olabilirse ve bu grupta kimse turkuaz mayoyu tehdit etmiyorsa, günün galibi bu gruptan çıkabilir. Aksi halde tırmanış etaplarından sağ kurtulmayı başaran bir sprinter mutlu sona uzanacak.
 49. Türkiye Bisiklet Turu 7. etap
        49. Türkiye Bisiklet Turu 7. etap

6. Etap: Bodrum - Selçuk (26 Nisan - 182km)

49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda cuma günü koşulan 6. etabı kazanan Mustafa Sayar (Torku Şeker Spor), genel klasman liderliğini Natnael Berhane’dan devraldı. Sayar böylece turu şampiyon bitirme yolunda çok önemli bir avantaj yakaladı.

Bodrum ile Selçuk arasında koşulan 182 km’lik etapta bisikletçiler bitime 20 km kala 2. kategoriden bir tırmanış aştıktan sonra, Meryem Ana Tepesi’ndeki 1. kategori tırmanışla finiş gördü.
TUR2013 6. etap
       TUR2013 6. etap

Etapta uzun süre başarılı bir atak meydana gelmezken, 30. km yaklaşırken 14 kişi birden kaçmak istedi. Kalabalık olduğu için tehlike arz edebilecek bu kaçışa izin vermemeyi başaran peloton, kısa süre sonra bu kez Christian Delle Stelle (Bardiani Valvole) ve Aldo Ino Ilesic’in (UnitedHealthcare) hamlesine göz yummak zorunda kaldı.

Kaçan iki kişinin genel klasmanı tehdit etmemesinin de yardımıyla, 70. km’de yaklaşık 10 dakikalık bir fark oluştu. 86. km’deki Türkiye Güzellikleri prim kapısı yaklaşırken fark da yavaşça azalıyordu. Prim kapısını Delle Stelle birinci, Ilesic ikinci, Francisco Javier Moreno (Caja Rural) üçüncü geçti. Böylece, Mikhail Ignatiev (Katusha) bu klasmanın liderine verilen beyaz mayoyu korudu.
TUR2013 6. etap
       TUR2013 6. etap

Genel klasmanda iddialı bisikletçileri olan takımlardan Europcar, Astana ve Saxo-Tinkoff dönüşümlü olarak pelotonun temposunu kontrol ediyor ve kaçanlarla aradaki farkın yavaşça azaldığından emin olmaya çalışıyordu.

Bitime 60 km kala geçilen sprint kapısında aradaki fark 7 dakikanın biraz altına inmiş durumdaydı. Delle Stelle bu kapıyı da Ilesic’in önünde geçerken, ana grupta üçüncülük için verilen mücadeleyi bu kez Gert Joeaar (Cofidis) kazandı.

Ana gruba dönüşümlü olarak liderlik eden takımlara Sojasun ve Colombia gibi yenilerinin de eklenmesiyle, fark sprint kapısından sonra hızla azaldı. Son 30 km’ye girildikten sonra da, Delle Stelle ve Ilesic’in kaçışı sona erdi.

Son 20 km’ye yaklaşılırken başlayan 2. kategori tırmanışla birlikte avantaj elde etmek isteyen Kevin Peeters (Crelan-Euphony), Anthony Delaplace (Sojasun) ve Rafael Andriato (Vini Fantini) atak yapsa da, farkı 11 saniyeden yukarıya taşıyamadılar ve yakalandılar.

Bu noktada, genel klasman lideri Natnael Berhane’ın (Europcar) lastiği patladı. Eritreli bisikletçi, lastik değişikliğinin ardından iki takım arkadaşının da yardımıyla ana grubu yakalamayı başardı.

Günün ilk tırmanış kapısını Andriato ilk sırada geçerken, ikincilik Nazım Bakırcı’ya (Torku Şeker Spor), üçüncülük ise Sacha Modolo’ya (Bardiani Valvole) gitti.

Meryem Ana Tepesi’ne yaklaşılırken, kırmızı mayonun sahibi Serguei Grechyn (Torku Şeker Spor), genel klasmanda üçüncü sırada bulunan ve bu zirveyi daha önce tırmanmış olmanın avantajıyla yarışan Mustafa Sayar’ı çekmeye başladı.

Grechyn ve Sayar’ı göz hapsinde tutmaya çalışan turkuaz mayolu Berhane’a, genel klasman ikincisi Kevin Seeldraeyers (Astana) ve Darwin Atapuma (Colombia) eşlik ediyordu.

Son 3 km’ye girildiğinde, Cofidis’ten Nicolas Edet’nin 12 saniyelik bir avantajı vardı.

Bu noktada atağa kalkan Sayar, başta Berhane olmak üzere tüm rakiplerini ekarte etmeyi başardı ve kısa süre sonra Edet’yi de geçerek etap liderliğine yükseldi.

Hemen arkada Berhane zor anlar yaşarken, Yoann Bagot (Cofidis) takım arkadaşı Edet ile birlikte Sayar’ı takip etmeye çalışıyordu.

Ne var ki zirveyi daha önce tırmanmış olmanın avantajıyla da yarışan Sayar, seyircilerin tezahüratı eşliğinde son çizgiyi ilk sırada geçti. Böylece, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2008’de 2.1 kategorisine yükseldiğinden beri ilk kez Türkiyeli bir sporcu etap kazanmayı başardı.
TUR2013 6. etap
       TUR2013 6. etap

Dahası Berhane 43, Seeldraeyers ise 87 saniye geride finiş görünce, Sayar genel klasman liderine verilen turkuaz mayoyu 41 saniyelik avantajla sırtına geçirmiş oldu.

Mustafa Sayar, kategorize edilmiş bir tırmanışın kalmadığı son iki etapta bir şanssızlık yaşamaz ve bu 41 saniyelik avantajı korumayı başarırsa, 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu şampiyonlukla tamamlayacak.
TUR2013 6. etap sonucu
       TUR2013 6. etap sonucu

Etap öncesi

Rotaya bu yıl dâhil edilen Bodrum - Selçuk etabı cuma günü koşulacak ve turun en uzun etabından sadece 1 km daha kısa. Son 20 km’ye girilirken 2. kategoriden bir tırmanış aşılacak. 1. kategoriden Meryem Ana Tepesi ise zirve finişine ev sahipliği yapacak. Bodrum - Selçuk kağıt üzerinde “kraliçe etap” unvanını 3. etaptan alamıyor gibi görünebilir, fakat genel klasman şampiyonluğu için son büyük fırsatı sunduğu için, bu yılki turun en zevkli finişlerinden birini izleme ihtimalimiz bir hayli yüksek.
 49. Türkiye Bisiklet Turu 6. etap
        49. Türkiye Bisiklet Turu 6. etap

5. Etap: Marmaris - Turgutreis (25 Nisan - 183km)

49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda perşembe günü koşulan 5. etabı Lotto Belisol’den Andre Greipel kazandı. Alman sporcu art arda ikinci etap zaferine uzanırken, Natnael Berhane (Europcar) genel klasman liderliğini sürdürdü.

Bu yılki turun en uzun etabında bisikletçiler Marmaris ile Turgutreis arasında 183 km kaydetti. 20. km’ye gelinip etabın tek kategorize edilmiş tırmanışına yaklaşılırken, ana grupta da bölünmeler başladı. Yaklaşık 20 kişiden oluşan ön grup, pelotonla farkı 2 dakikanın biraz üzerine çıkarmayı başardı.

Zirveye yaklaşılırken öndeki gruptan üç isim atak yaptı: Nazım Bakırcı (Torku Şeker Spor), Yoann Bagot (Cofidis) ve Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step). Ne var ki kısa süre sonra bu seneki turda birçok bisikletçinin yaşadığı sorun bu kez Bakırcı’nın başına geldi ve lastiği patlayan Bakırcı, kaçıştaki yerini kaybetti. Bakırcı’nın boşluğunu, kırmızı mayoyu taşıyan takım arkadaşı Serguei Grechyn doldurdu.
TUR2013 5. etap
       TUR2013 5. etap

Etabın 36.4 km’sindeki günün tek tırmanış kapısı için hamle yapan Grechyn, kapıyı ilk sırada geçerek kırmızı mayoyu korumayı garantiledi. Bu kapıda Grechyn’i Pauwels ve Bagot takip etti.

Tırmanışın aşılmasıyla birlikte, ana grup, kaçan üç bisikletçiyi yakaladı.

Parkurun 54.5 km’sinde bulunan sprint kapısında atak yapan Nazım Bakırcı (Torku Şeker Spor), Warren Barguil (Argos-Shimano) ve Sebastien Duret’nin (Bretagne-Seche) önünde 5 puanı kaptı.

Sprint kapısından sonra, kategorize edilmemesine rağmen bisikletçileri zorlayabilecek ikinci tırmanışta günün en kalabalık kaçış grubu oluştu. 8 kişilik grupta şu isimler yer aldı: Nazım Bakırcı (Torku Şeker Spor), Sebastien Duret (Bretagne-Seche), Guillaume Levarlet (Cofidis), Duber Armando Quintero (Colombia), Maxim Belkov (Katusha), Marc de Maar (Unitedhealthcare), Chris Juul Jensen (Saxo-Tinkoff) ve Andrea Pagani (Bardiani Valvole-CSF). Aynı bölümde ana grup da ikiye bölünmüş halde yola devam ediyordu.
TUR2013 5. etap
       TUR2013 5. etap

Bitime 75 km kala, kaçan 8 isim en yakın grubun 4 dakika, arkadaki grubun ise yaklaşık 10 dakika önündeydi.

20 km sonra farkın 2 dakika seviyesine yaklaşmasına itiraz eden Duret, Levarlet, Belkov ve Jensen atak yaptı. De Maar ana grubu beklemeye başlarken; Bakırcı ve Pagani farklı noktalarla yaptıkları ataklar sayesinde öndeki dörtlüyü yakalamayı başardı.

Ne var ki bitime 45 km kala ön gruptan Belkov’un atağı geldi. Kaçış grubu bu atağa gerekli yanıtı veremeyince yavaş yavaş bölünmeye başladı.

Belkov, son 33 km’ye girilirken turkuaz mayoyu almasını sağlayacak 3:16’lık bir fark yaratınca, Europcar pelotonun temposunu artırmaya mecbur kaldı.

Sonraki 15 km içinde takip grubu pelotona yakalanmamak için pedal çevirse de, ayakta kalan son iki isim olan Bakırcı ve Levarlet de son 20 km’de ana gruba dahil oldu.

Belkov, kaçıştaki tek bisikletçi olmasının da yardımıyla, bitime 18 km kala aşılan Türkiye Güzellikleri prim kapısını ilk sırada geçti. Francisco Javier Moreno (Caja Rural) ikinci, Thomas Damuseau da (Argos Shimano) üçüncü geldi.

3 km sonra Bodrum’a ulaşıldığında Belkov ile peloton arasındaki fark 1:40 seviyesine inmiş durumdaydı. 6 km sonra ise farkın erimesine yardım eden bir gelişme yaşandı. David de la Fuente (Torku Şeker Spor) atağa kalkınca, onu bırakmak istemeyen genel klasman lideri Natnael Berhane (Europcar) ve ikincisi Kevin Seeldraeyers (Astana) hamle yaptı ve ana grubun temposu daha da artmış oldu.

De la Fuente’nin atağı başarısız olduktan sonra bu kez yine Torku Şeker Spor’dan Serguei Grechyn şansını denedi. Ona eşlik eden Andrey Kashechkin (Astana) ve Andreas Schillinger (NetApp-Endura) sayesinde 10 saniyelik bir farka ulaşılsa da, bu üç kişilik kaçış da son 2 km’ye girilirken sonlandırıldı. Bu noktadan sonra şansını deneyen Filippo Pozzato da (Lampre-Merida) son 500 metrede yakalandı.
TUR2013 5. etap Andre Greipel
       TUR2013 5. etap Andre Greipel

Böylece bisikletçiler sprint hazırlıklarına başlarken, doğru anda atap yapıp 1. etapta geçildiği Marcel Kittel’in (Argos-Shimano) önünü de kesen Andre Greipel, son çizgiyi ilk sırada aştı. Lotto Belisol’ün Alman üyesi böylece, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda bu yılki ikinci, toplamda dokuzuncu etap zaferini kutladı.

Matteo Trentin (Omega Pharma-Quick Step) ikinci, Nikias Arndt da (Argos-Shimano) üçüncü sırayı aldı.

Ana grupla finiş gören Natnael Berhane (Europcar), turkuaz mayosunu cuma koşulacak zorlu etaba taşımayı başardı. Genel klasman ikincisi Kevin Seeldraeyers (Astana) ve üçüncüsü Mustafa Sayar da (Torku Şeker Spor), kritik 6. etaba küçük farklarla (sırasıyla 10 ve 12 saniye) başlamayı garantiledi.

Detaylı sonuçlara buradan ulaşabilirsiniz.

TUR2013 5. etap sonucu
       TUR2013 5. etap sonucu

Etap öncesi

183 km ile bu yılki turun en uzun etabı konumundaki Marmaris - Turgutreis etabı perşembe günü koşulacak. Etaptaki tek tırmanış kapısı, starttan 36.4 km sonra ve 1. kategori. 90. ve 110. km’ler arasında da dik sayılabilecek ama uzun mesafeye yayıldığı için kategorize edilmemiş bir tırmanış var. Kaçanların genel klasman liderliğini tehdit etmeleri halinde pelotonun bu kaçışa son vermesi ve günün galibinin bir sprintle belirlenmesi ihtimali mevcut.
 49. Türkiye Bisiklet Turu 5. etap
        49. Türkiye Bisiklet Turu 5. etap

4. Etap: Göcek - Marmaris (24 Nisan - 147km)

49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda çarşamba günü koşulan 4. etabı, büyükannesinin vefat haberine rağmen turdan çekilmeyen Andre Greipel (Lotto Belisol) kazanırken, ana grupla finiş gören Natnael Berhane (Europcar) turkuaz mayoyu korudu.

Göcek’te başlayan 147 km’lik etap, Marmaris’te sona erdi. Etabın başında kalabalık bir kaçış grubu oluştu. 13 kişilik grupta şu isimler yer aldı: Serguei Grechyn (Torku Şeker Spor), Michael Hepburn (Orica GreenEdge), Mikhail Ignatiev ve Timofey Kritskiy (Katusha), Nikolas Maes ve Frantisek Rabon (Omega Pharma-Quick Step), Adrian Kurek ve Nikolay Mihaylov (CCC Polsat Polkowice), Nico Sijmens (Cofidis), Juan Esteban Arango (Colombia), Anthony Delaplace (Sojasun), Pier Paolo De Negri (Vini Fantini) ve Renaud Dion (Bretagne-Seche).
TUR2013 4. etap
       TUR2013 4. etap

Günün tek tırmanışı 50. km’de aşılırken, bu zirveyi De Negri’nin hemen ardında ikinci sırada geçen Grechyn, kırmızı mayonun tekrar Torku Şeker Spor’a dönmesini sağladı. Delaplace ise zirveyi üçüncü sırada aştı.

Zirvenin ardından ana grupta bir kaza meydana geldi. Kazaya karışan sporculardan Olivier Kaisen (Lotto Belisol) ve Clement Koretzky (Bretagne-Seche) tura veda etmek zorunda kaldı.

Bu noktadan sonra peloton aradaki farkı eritmeye başlarken, 62. km’de Türkiye Güzellikleri prim noktası geride kaldı. Ignatiev bu kapıyı ilk sırada geçince, beyaz mayoyu Ahmet Örken’den (Torku Şeker Spor) almış oldu. Ignatiev’i Grechyn ve Hepburn takip etti.
TUR2013 4. etap Andre Greipel
       TUR2013 4. etap Andre Greipel

Prim kapısından sonra farkın kapanmak üzere olduğu fark eden Ignatiev, solo atağa kalktı. Delaplace ve Dion da bir süre sonra atak yaparak Ignatiev’e katıldı. Hansen’in de daha sonra dahil olduğu yeni grup, istediği farkı yaratamadı.

Son 50 km’ye girildikten sonra bu kez Delaplace ve Ignatiev, kaçış grubundaki rakiplerini silkeledi. 116. km’deki sprint kapısı için atak yapan Ignatiev, kapıyı lider geçtikten sonra da tek başına kaçmaya devam etti. Bu kapıda Delaplace ikinci, Grechyn ise üçüncü sırayı aldı.

Bitime 26 km kala, Ignatiev pelotonun 1 buçuk dakika önündeydi ve diğer bisikletçiler için kaçış sona ermişti. Dik ve virajlı inişle birlikte, Ignatiev de farkı daha fazla koruyamadı ve son 20 km’ye girilirken herkes için kaçış sona ermiş oldu.

2 km sonra bu sefer Miraç Kal’ın (Torku Şeker Spor) ateşlediği yedi kişilik bir atak gelse de, bu kaçış bitime 12 km kala ana grup tarafından sonlandırıldı.

Son 10 km içinde Torku Şeker Spor’dan Mustafa Sayar ve David de la Fuente’nin de dâhil olduğu dört isim kendini göstermeye çalışsa da, yine başarılı bir kaçışa izin çıkmadı.
TUR2013 4. etap Andre Greipel
       TUR2013 4. etap Andre Greipel

Son 3 km ile birlikte Marmaris’e girilirken, önde kalmayı başaran yaklaşık 40 bisikletçi vardı. Bu isimler arasında, bir sprint finişinde etabı kazanma şansı bulunanlar son 500 metrede pedallarına asıldılar.

Son sprintte tüm rakiplerini ekarte eden Andre Greipel (Lotto Belisol), Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu kariyerindeki 8. etap zaferini kutladı. 1. etaptan hemen önce büyükannesinin vefat haberini alan ve turdan çekilme ihtimali konuşulan Greipel böylece, bu sezonki etap ikinci ve üçüncülüklerinden sonra bir birincilik elde etmeyi başardı.

Greipel’i ikinci sıradan Nikias Arndt (Argos-Shimano) izlerken, üçüncülük Moreno Hofland’a (Blanco) gitti.

20 saniye sonra finiş gören, Europcar’ın Eritreli bisikletçisi Natnael Berhane ise, genel klasman liderine verilen turkuaz mayoyu korudu.
TUR2013 4. etap sonucu
       TUR2013 4. etap sonucu

Etap öncesi

Çarşamba günü koşulacak Göcek-Marmaris etabı 147 km uzunluğunda. Aslında etapta sadece bir tırmanış (+50.2 km) var ve o da 2. kategori. Ne var ki, son 15 km içinde kategorize edilmemiş ama ilk tırmanıştan sadece bir-iki gömlek kolay sayılabilecek bir zirve daha aşılacak. Bu da, genel klasmanı kazanmak isteyen ve bir önceki gün aradığını bulamayan isimlerle turkuaz mayonun sahibi arasında bir düello izlememizi sağlayabilir.
49. Türkiye Bisiklet Turu 4. etap
       49. Türkiye Bisiklet Turu 4. etap

3. Etap: Antalya - Elmalı (23 Nisan - 153.5km)

49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda zirve finişine sahne olan 3. etabı kazanan Europcar’ın Eritreli bisikletçisi Natnael Berhane, genel klasman liderliğine yükseldi. Kevin Seeldraeyers’in (Astana) ardından üçüncü gelen Mustafa Sayar da (Torku Şeker Spor) çok önemli bir başarıya imza attı.

Antalya ile Elmalı arasında salı günü koşulan 3. etap 153.5 km uzunluğundaydı. Bu yılki turun “kraliçe etabında” bisikletçiler, üçü 1., biri de 2. kategoriden olmak üzere dört tırmanış kapısını aşarak Elmalı’da bir zirve finişinde kozlarını paylaştılar.

Etabın hemen başında (+9.3 km) aşılacak olan 2. kategori tırmanış öncesi başarılı bir kaçış grubu oluşmazken, puan için hamle yapan isimlerden Nazım Bakırcı (Torku Şeker Spor), ilk zirveyi ilk sırada geçti. Nazım’ı takım arkadaşı Serhy Gretchyn ikinci, Jaroslaw Marycz (CCC Polsat Polkowice) üçüncü, Robinson Eduardo Chalapud da (Colombia) dördüncü sıradan takip etti.
TUR 2013, 3. etap Berhane bitirirken
       TUR 2013, 3. etap Berhane bitirirken

Ana grup bir süre daha tüm ataklara yanıt verirken, etabın 22.5 km’sinde Türkiye Güzellikleri prim kapısı aşıldı. Kapıda Francisco Javier Moreno (Caja Rural) birinci, Stijn Steels (Crelan-Euphony) ikinci, Francesco Lasca da (Caja Rural) üçüncü geldi. Böylece, Ahmet Örken (Torku Şeker Spor) bu klasmanın liderine verilen beyaz mayosunu korumuş oldu.

35. km’de geçilecek olan 1. kategori Tahtalıbeli zirvesi öncesi, günün ilk başarılı kaçış grubu oluştu: Serhy Gretchyn (Torku Şeker Spor), Clement Koretzky (Bretagne-Seche), Nikolas Maes (Omega Pharma-Quick Step), Bjorn Thurau (Europcar) ve Adrian Kurek (CCC Polsat Polkowice). Bu isimlerden daha sonra atak yapan Tim Duggan da (Saxo-Tinkoff), zirve öncesi kaçan beşliye katıldı.

Ana grupla aradaki farkı beş dakika seviyelerine çeken kaçan altılı, önce Tahtalıbeli tırmanışını (1. Thurau, 2. Finetto, 3. Grechyn, 4. Marycz, 5. Koretzky), ardından da 76.5 km’de, 1976 Münih Olimpiyatı’na katılmış Türk bisikletinin önemli isimlerinden Rıfat Çalışkan anısına aşılan Saksağanbeli tırmanışını (1. Finetto, 2. Grechyn, 3. Thurau, 4. Marycz, 5. Duggan.) birlikte aştı. Saksağanbeli geçildikten sonra Koretzky ve Duggan geriye düşmeye başladı.

Bitime 31 km kala geçilen sprint kapısına (1. Grechyn, 2. Thurau, 3. Finetto) kadar farkı 2-3 dakika arasında tutan kaçış grubu, özellikle Colombia, Orica GreenEdge ve Astana’nın iyi çalıştığı pelotona ancak Elmalı tırmanışının başladığı noktaya kadar direnebildi.

Thurau yakalanmamak için son 11 km’de atak yapsa da, 20 saniye seviyelerinden yukarıya taşıyamadığı farkı son 7 km’de tamamen yitirdi. Böylece, günün kaçış grubunda yer alan isimlerin tamamı yakalanmış oldu.
TUR 2013, 3. etap Sayar ve Berhane
       TUR 2013, 3. etap Sayar ve Berhane

Bu noktada ilk atak Serge Pauwels’ten (Omega Pharma-Quick Step) geldi. Eğimin artmasıyla birlikte de ana grupta bölünmeler başladı.

Son 4 km’ye girilmeden hemen önce atak yapan Kevin Seeldraeyers (Astana) ve Natnael Berhane (Europcar) Pauwels’i geçerken, 1 km içinde bu iki isme Mustafa Sayar (Torku Şeker Spor), Angelo Pagani (Bardiani Valvole), Darwin Atapuma (Colombia) ve Maxime Mederel de (Sojasun) katıldı.

Mustafa Sayar önderliğinde Pagani ve Atapuma’yı silkelemeyi başaran dört kişilip grup, son kilometreye birlikte girdi. 300 metre içinde Mederel’den kurtulan üçlü, son 200 metreye kadar birbirini tartarak ilerledi. Son 200 metreye girilirken yaptığı atağa karşılık almayan Berhane etabın galibi olurken, Seeldraeyers ikinci, Sayar da üçüncü sırayı aldı.
TUR 2013, 3. etap Mustafa Sayar ve Emin Muftuoglu
       TUR 2013, 3. etap Mustafa Sayar ve Emin Muftuoglu

Bu sonuçla birlikte, Berhane genel klasman liderine verilen turkuaz mayoyu Andre Greipel’den devraldı. Mustafa Sayar ise, genel klasmanda Berhane’nin 12 saniye ardına, üçüncülüğe yükseldi.
TUR 2013 3. etap sonuçlar
       TUR 2013 3. etap sonuçlar

Etap öncesi

49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda yer alacak tırmanışçılar, hünerlerini direkt “kraliçe etabı” ile birlikte göstermeye başlayacaklar. Genel klasmanda ciddi değişikliklere gebe olacak 3. etap Antalya-Elmalı arasında koşulacak ve 153.5 km sürecek. Etabın hemen başında 2. kategori bir tırmanış var. Tahtalıbeli (+35.5 km), ve Rıfat Çalışkan’a adanan Saksağanbeli (+76.5 km) tırmanışları ise birinci kategoriden. Dahası, geçen yıl tur tarihindeki ilk zirve finişine ev sahipliği yapan 1. kategoriden Elmalı Zirvesi, bu yıl da rotadaki yerini aynen koruyor.
49. Türkiye Bisiklet Turu 3. etap
       49. Türkiye Bisiklet Turu 3. etap

2. Etap: Alanya - Antalya (22 Nisan - 150km)

49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda pazartesi günü koşulan 2. etabı Orica-GreenEgde’in Litvanyalı üyesi Aidis Kruopis kazanırken, genel klasman liderliği Andre Greipel’e geçti. Etaba, son kilometre içinde yaşanan büyük kaza damga vurdu.

Alanya ile Antalya arasında düzenlenen 150 km uzunluğundaki etabın henüz 5. km’sinde günün kaçış grubu oluştu. Ahmet Örken (Torku Şeker Spor), Clement Korezky (Bretagne-Seche Environnement), Fabricio Ferrari (Caja Rural), Piotr Gawronski (CCC Polsat Polkowice), Duber Armando Quintero (Colombia) ve Junya Sano’dan (Vini Fantini-Selle Italia) oluşan 6 kişilik kaçış grubu, 20 km içinde yaklaşık 6 buçuk dakikalık bir fark yarattı. Bu noktadan sonra, peloton tempoyu artırmaya başladı.

Tırmanış kapısının yer almadığı parkurun 51. km’sinde günün tek sprint kapısı aşıldı. Bu kapıda Koretzky’yi Sano ikinci, Gawronski de üçüncü sıradan takip etti.

Fark yavaş yavaş azalırken, 86. km’de kaçış grubu için günün son hedefi olan Türkiye Güzellikleri prim noktasına ulaşıldı. Torku Şeker Spor’un genç üyesi Ahmet Örken, bu kapıyı ilk sırada geçti. Örken’i Quintero ve Koretzky takip etti.
TUR2013 2. etap
       TUR2013 2. etap

Son 20 km’ye girilmeden hemen önce, fark 1 dakikanın altına inmiş durumdaydı. Yakalanmamak için ilk atak yapan isim Koretzky olurken, ana gruptan da Anthony Delaplace (Sojasun) ve Koen Barbe’nin (Crelan-Euphony) atakları geldi. Asıl kaçış grubundan Sano ve Quintero dışındaki tüm isimler için kaçış sona erdi. İkinci kaçıştan ise sadece Delaplace öndeki ikiliyi yakalamayı başardı.

Sano, Delaplace ve Quintero’dan oluşan yeni grup son 12 km’ye girilirken pelotonun 10 saniye önündeydi, ancak sadece iki kilometre dayanabildiler. Kaçan kimsenin kalmamasıyla, ana grup sprint hazırlıklarına başladı.

Blanco, Orica-GreenEdge ve Omega Pharma-Quick Step, kalan bölümde zaman zaman öne gelerek pelotona tempo vermeye çalıştı. Torku Şeker Spor da bir süreliğine ana grubu çeken takımdı.

Son kilometreye girilmeden hemen önce günün son önemli virajı dönüldü ve ardından sprinterlerle domestikleri hız artırdı.

Ana grubun maksimum hıza ulaştığı son kilometre içinde, büyük bir kaza meydana geldi. Mark Renshaw (Blanco) hemen önünde giden takım arkadaşı Graeme Brown’a temas edince (ki yarıştan sonra bu temasa patlak lastiğin sebep olduğuna dair haberler de geldi), zincirleme bir kazanın fitili ateşlendi. Onlarca bisikletçinin kendini yerde bulduğu ve yolun tamamen kapandığı kazadan sıyrılmayı başaran az sayıda isim, son sprintte kozlarını paylaştı.

Orica-GreenEgde’in Litvanyalı üyesi Aidis Kruopis, kalan tüm rakiplerinin önünde finiş görerek bu sezonki ilk etap zaferini elde etti. Bardiani Valvole-CSF Inox’un İtalyan bisikletçisi Marco Coledan ikinci gelirken, üçüncülük, 1. etabı ikinci bitiren Andre Greipel’in (Lotto Bellisol) oldu. Pazar günü büyükannesinin ölüm haberini alan ve turdan çekileceği konuşulan Alman bisikletçi, bu üçüncülük sayesinde kazandığı 4 saniyelik zaman bonusunun da yardımıyla, genel klasman liderine verilen turkuaz mayoyu Marcel Kittel’den (Argos-Shimano) devraldı.

Greipel, Kittel’den sprint klasmanı liderliğini de alırken; 25. doğum gününde koşulan etaba tırmanış klasmanı lideri olarak başlayan Mustafa Sayar (Torku Şeker Spor), herhangi bir zirve finişi geçilmediği için otomatikman kırmızı mayosunu korudu. Sayar’ın takım arkadaşı Ahmet Örken ise, kaçış grubunda yer almasının karşılığını, Türkiye Güzellikleri klasmanında liderliğe yükselip beyaz mayoyu sırtına geçirerek aldı. Takımda yüzleri güldüren bir diğer isim, etabı dördüncü bitiren Serguei Gretchyn oldu.
TUR2013 2. etap
       TUR2013 2. etap

Finişin ardından, kazaya karışan bisikletçilerden de hasar raporları gelmeye başladı. İlk haberlere göre, köprücük kemiği kırılan Mark Renshaw (Blanco) ve Jonas Vangenechten (Lotto Bellisol) turdan çekildi. Renshaw’un takım arkadaşı Theo Bos’un ise sağ arka baldırında iç kanama tespit edildi. Hollandalı bisikletçinin salı günü Antalya ile Elmalı Zirvesi arasında koşulacak “kraliçe etabında” start alıp alamayacağına takım doktorları karar verecek.
TUR 2013 2. etap sonuçlar
       TUR 2013 2. etap sonuçlar

Etap öncesi

150 km uzunluğundaki ikinci etap 22 Nisan pazartesi koşulacak. Alanya’dan yola koyulacak bisikletçiler, batıya doğru pedal çevirip Antalya’ya ulaşacaklar. Manavgat’ta (+51km) günün tek sprint kapısı aşılacak. Bitime 20 km kala sporcuların yaklaşık 40 metre irtifa kazanacağı kısa ve kategorize edilmemiş bir tırmanış var. Orada mucizevi bir kaçış gelmezse, yine bir sprinterin zafere uzanması bekleniyor.
49. Türkiye Bisiklet Turu 2. etap
       49. Türkiye Bisiklet Turu 2. etap

1. Etap: Alanya - Alanya (21 Nisan - 143km)

Alanya’da Zafer Kittel’in

49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda pazar günü koşulan birinci etabı kazanan Argos Shimano sprinteri Marcel Kittel, turkuaz mayoyu sırtına geçirdi.

Alanya’da başlayan etapta bisikletçiler güney doğu yönünde pedal çevirip Güneyköy’den geri döndüler ve 143 km sonunda başladıkları noktada finiş gördüler.

Etabın ilk bölümünde ana grubun temposunun bir hayli yüksek olması yüzünden erken atakların hiçbiri bir kaçış grubu yaratmaya yetmedi.

Starttan 42.6 km sonra geçilecek olan günün tek tırmanışı (2. kategori) için hamle yapan, Torku Şeker Spor bisikletçisi Mustafa Sayar, pelotondan kopmayı başaran ilk isim oldu. Sayar, zirveyi de ilk sırada geçti ve doğum günü olan pazartesi koşulacak 2. etapta en iyi tırmanışçıya verilen kırmızı mayoyla yarışmayı garantiledi.

Sayar’ın hamlesi, ana gruptan dört isme ilham verdi. Mikhail Ignatyev (Katusha), Javier Aramendia (Caja Rural), Nikolay Mihaylov (CCC Polsat Polkowice) ve Juan Esteban Arango da (Colombia) pelotondan ayrıldı ve tırmanış kapısının ardından Mustafa Sayar’ı yakalayarak beş kişilik bir kaçış grubu oluşturdu.

Son 60 km’ye girilirken beş dakika seviyelerini zorlayan fark, bu bölümde sprint kapısı aşıldıktan sonra azalmaya başladı. Sprint kapısında Arango birinci, Mihaylov ikinci, Aramendia da üçüncü sırayı aldı.

Pelotonun aradaki farkı istikrarlı bir şekilde kapattığını gören Ignatyev, son 30 km’ye girilirken solo bir atağa kalktı ve kaçış grubundaki dört rakibini silkelemeyi başardı. Katusha’nın Rus bisikletçisi, bu atağının karşılığını, Türkiye Güzellikleri mayosuyla aldı.
TUR2013 1. etap
       TUR2013 1. etap

Kaçış grubundan geriye düşen dört bisikletçinin ardından, Ignatyev de son 13 km’ye girilirken yakalandı.

Kısa süre sonra bu kez Sojasun’dan Yannick Talabardon atak yapmayı denedi, fakat Fransız bisikletçinin bu atağı peloton tarafından sonlandırıldı.

Son kilometrelere girilirken, ana grupta sprint hazırlıkları başladı. Özellikle Blanco ve Argos-Shimano takım halinde güçlü görünüyorlardı.

Son 100 metreye girildiğinde, etabı kazanmak isteyen sprinterlerin hamleleri geldi.

Argos-Shimano’nun 24 yaşındaki Alman bisikletçisi Marcel Kittel, sprintte tüm rakiplerini ekarte ederek 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun ilk etabından galip ayrıldı ve genel klasmanda da liderliği ele geçirerek turkuaz mayoya kavuştu.

Yarış sabahı büyük annesinin vefat haberini alan, Lotto Bellisol’ün Alman üyesi Andre Greipel, etabı ikinci bitirdi.

Üçüncülük ise, Torku Şeker Spor’un Ukraynalı sprinteri Yuriy Metlushenko’nun oldu. Pazartesi günü koşulacak ikinci etapta Kittel turkuaz mayoyu giyeceği için, Greipel’in de beklendiği gibi yarıştan çekilmesi halinde, en iyi sprintere verilen yeşil mayo Metlushenko’nun sırtında olacak.
TUR 2013 1. etap sonuçlar
       TUR 2013 1. etap sonuçlar

Etap öncesi

Bisikletçiler 21 Nisan’da Alanya’dan başlayacak etapta 143 km yol katedecekler. Alanya’daki çıkıştan sonra güney doğuya doğru ilerleyecek olan sporcular, Güneyköy’den geri dönecekler. Starttan 42.6 km sonra günün tek tırmanışı (2. kategori) aşılacak. Dönüş yolunda bu tırmanıştan sakınabilmek için kısa süreliğine gidiş parkurundan sapacak olan sporcular, bu sapma sırasında (+82.4km) günün tek sprint kapısını aşacaklar. Profili itibarıyla bir sprinterin kazanmasının beklendiği etap, başladığı noktada sona erecek.
49. Türkiye Bisiklet Turu 1. etap
       49. Türkiye Bisiklet Turu 1. etap

49.CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU from MTBTR on Vimeo.

Favoriler

Geçen sene Ivailo Gabrovski’nin dopingli çıkmasının ardından Alexsandr Dyachenko’nun (Astana) şampiyon ilan edildiği Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu, Elmalı Zirvesi’nin aynen korunduğunu ve hatta toplam tırmanışların artırıldığını düşündüğümüzde, bu yıl da bir tırmanışçı kazanacak.

Astana, Türkiye’ye unvan korumak için geleceğini açıkladı. Kazakistan merkezli takımda turu kazanabilecek isim Andrey Kashechkin gibi görünüyor. Yine de, takımın Andrea Guardini ile sprint etaplarında daha şanslı olacağını öngörmek mümkün. Orica GreenEdge’in Avustralyalı üyesi Cameron Meyer, genel klasman favorilerinden biri. Omega Pharma - Quick Step’in şampiyonluk adayı Michal Golas ya da geçen yılın 8.’si Serge Pauwels olacak. Geçen yılın ikincisi Danail Petrov (Caja Rural) bu yıl da yarışacak. Sojasun, Brice Feillu ile; Colombia Darwin Atapuma ya da Robinson Chapalud ile; Torku Şeker Spor da David de la Fuente ile turkuaz mayo sevinci yaşayabilir.

Turun tırmanışçılara daha fazla şans tanıyan yeni yapısına rağmen, Türkiye’ye gelen sprinterler daha yüksek profilli isimler. Bu yılki sprint etaplarının en iddialı isimleri şunlar olacak: Marcel Kittel (Argos-Shimano), Andrea Guardini (Astana), Mark Renshaw (Blanco), Luca Paolini (Katusha), Filippo Pozzato (Lampre-Merida), Andre Greipel (Lotto-Bellisol), Gerald Ciolek (MTN-Qhubeka), Andrew Fenn (Omega Pharma-Quick Step), Leigh Howard ve Allan Davis (Orica GreenEdge).

Ödüller

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda genel klasman lideri turkuaz, tırmanış klasmanı lideri kırmızı, sprint klasmanı lideri yeşil ve her etapta yer alacak Türkiye Güzellikleri prim kapılarından toplanan puanlarla oluşan klasmanın lideri de beyaz mayoyu sırtına geçirecek.

Turda bu sene toplam 153.860 avro para ödülü dağıtılacak. Her etap sonunda 1. 4955, 2. 2506, 3. 1237, 4. 623, 5. 506, 6.-7. 365, 8.-9. 245, 10.-20. ise 123 avro kazanacak. Tur bitiminde genel klasmanda ilk 20’de yer alan bisikletçilere verilecek ödüller ise şöyle: 1. 17343, 2. 8771, 3. 4330, 4. 2181, 5. 771, 6.-7. 1278, 8.-9. 858, 10.-20. 431 avro. Bu ödüller haricinde kırmızı, beyaz ve yeşil mayo klasmanlarında da hem her etapta hem de tur sonunda ilk üçe giren bisikletçiler para ödülü kazanacaklar.

Ayrıca, sprint ya da tırmanış fark etmeksizin her etapta ilk üçe giren bisikletçiler sırasıyla 10, 6 ve 4 saniyelik zaman bonusunun sahibi olacak.

Son 10 Yılın Birincileri

2012 Alexsandr Dyachenko (KAZ - Astana)
2011 Alexander Efimkin (RUS - Team Type 1-Sanofi Aventis)
2010 Giovanni Visconti (ITA - ISD-NERI)
2009 Daryl Impey (RSA - Barloworld)
2008 David Garcia (ESP - Karpin-Galicia)
2007 Ivailo Gabrovski (BUL - Velo-M-Hemus-Makedonya)
2006 Ghader Mizbani (IRI - Kocaeli Brisa)
2005 Svetoslav Tchanliev (BUL - Cycling Club Bourgas)
2004 Ahad Kazemi (IRI - Giant Asia Racing Team)
2003 Mert Mutlu (TUR - Türkiye Milli Takımı)
TUR 2013
       TUR 2013

Dünden Bugüne Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

İlk kez Marmara Bisiklet Turu adıyla 1963 yılında düzenlenen müsabaka, 1965’te uluslararası katılıma açık bir kimliğe büründü ve bugün ilk düzenleniş yılı olarak 1965’in kabul edilmesi bu yüzden. 2006 yılında 2.2 kategorisinde, 2008 yılında 2.1 kategorisinde Avrupa Turları takviminde yer bulan ve uluslararası statü kazanan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2010 yılından bu yana Dünya Bisiklet Birliği (UCI) takviminde 2.HC (Hors Class) kategorisine yükselerek dünyanın en prestijli etaplı turları arasında yerini almayı başarmıştı.

Geçtiğimiz yıl, bisiklet dünyasının başarılı isimlerinin boy gösterdiği 48. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, hem yol hem pist bisikletinde Dünya Şampiyonları ve Olimpiyat madalyalı sporcuları ağırlamıştı. TUR 2012'nin yıldız isimleri arasında yer alan Astana takımının Kazak sporcusu Alexandre Vinokourov, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından takdim edilen takım klasmanı birincilik kupasını havaya kaldırdığı TUR 2012 finalinden yalnızca bir kaç ay sonra 2012 Londra Olimpiyat Oyunlarında yol bisikletinde altın madalyaya ulaşmıştı. Bu yıl, TUR 2013'e katılacak 25 takımdan 9'u ise ProTour kategorisinde yer alıyor. Dünya genelindeki Profesyonel takımların yarısının katılacağı mücadele, "TUR" tarihinde bir rekor olarak göze çarparken, şimdiden üst düzey rekabetin sinyallerini veriyor.

Elmalı Saksağanebeli Tırmanışı Rıfat Çalışkan Anısına Geçilecek

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, her yıl bir tırmanış etabını 1972 Münih Olimpiyatlarında yarışan, bir yıl sonra Balkan Şampiyonluğuna ulaşan Türkiye'de bisiklet sporuna damgasını vurmuş Rıfat Çalışkan'a ithaf ediyor. Bu yıl ise, TUR'un gözde etabı diğer bir değiş ile kraliçe etabı Elmalı parkurunda 76.km'deki birinci zorluk kategorisindeki Saksağanbeli tırmanışı Rıfat Çalışkan anısına geçilecek.
       

16 Nisan 2013 - Basın Toplantısı

Cumhurbaşkanlığı'nın himayesinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından bu yıl 21-28 Nisan tarihleri arasında 49.'su düzenlenecek olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun basın toplantısı, bugün Çırağan Sarayı'nda gerçekleşti.

Bizde basın toplantısındaki yerimizi aldık ve özellikle bizi Twitter'dan takip edenlere anlık olarak gelişmeleri kısa kısa bildirdik. Şimdi ise sizlere genel çerçeveleriyle yeni gelişmeleri derleyelim istiyoruz.
Bisiklet Fed. Başkanı Emin Müftüoğlu
       Bisiklet Fed. Başkanı Emin Müftüoğlu

8 etapta, 25 takımdan 8'er sporcunun mücadele edeceği 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu - "TUR 2013", Alanya'dan İstanbul'a toplam 1.204km boyunca nefes kesen bir mücadeleye sahne olacak. "TUR 2013"e; Alanya, Antalya, Elmalı, Göcek, Marmaris, Bodrum, Selçuk, Kuşadası, İzmir ve İstanbul ev sahipliği yapacak.

Yeni Yokuşlu Bir Etap

"TUR"un yeni etabı olarak rotaya dahil edilen Bodrum-Selçuk etabı sonunda bisikletçiler Meryem Ana Tepesi'ne tırmanacak. Asya'dan Avrupa'ya dünyanın yegane "Kıtalararası Bisiklet Turu" olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 49. yılında "Turkuaz Rekabet" sloganı ile yapılıyor. Tur, Akdeniz ve Ege sahilleri boyunca ilerleyerek, görkemli finişe ev sahipliği yapacak olan İstanbul'un tarihi yarımadasına uzanacak.
Kemal Kucukbay ve Recep Unalan
       Kemal Kucukbay ve Recep Unalan

Canlı Yayın

Dünyaca ünlü takım ve bisikletçilerin yer aldığı 200 profesyonel pedalın Alanya'dan İstanbul'a rekabetine 250 araçlık ve 1.200 kişilik konvoy eşlik edecek. TRT ve Eurosport başta olmak üzere dünyanın birçok önemli kanalında 8 gün boyunca toplamda 90 saatin üzerinde canlı ve banttan yayın gerçekleşecek. Yayında 1 uçak, 2 helikopter, 4 motosiklet ve 12 yer kamerası kullanılacak. 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ile aynı zamanda Türkiye'nin doğal ve tarihi güzellikleri dünyaya tanıtılacak.
 Yarış Direktörü Abdurrahman Açıkalın
        Yarış Direktörü Abdurrahman Açıkalın

TRT, "Turkuaz Rekabet"i 4 ekran üzerinden de yayınlayacak. Dileyen televizyonundan, dileyen bilgisayarından, dileyen akıllı telefonundan dileyen de TUR'u tablet bilgisayarından izleyebilecek.

Eurosport yayın saatleri ; (Türkiye Saati ile)

" Pazar 21 Nisan CANLI Eurosport-2 / 15:00 - 16:30
" Pazar 21 Nisan Banttan Eurosport / 00:00 - 01:00
" Pazartesi 22 Nisan CANLI Eurosport / 15:00 - 16:30
" Salı 23 Nisan CANLI Eurosport / 15:00 - 16:30
" Çarşamba 24 Nisan CANLI Eurosport / 15:00 - 16:30
" Perşembe 25 Nisan CANLI Eurosport / 13:00 - 15:00
" Cuma 26 Nisan CANLI Eurosport-2 / 15:00 - 16:30
" Cuma 26 Nisan Banttan Eurosport / 00:00 - 01:00
" Cumartesi 27 Nisan CANLI Eurosport-2 / 15:00 - 16:30
" Cumartesi 27 Nisan Banttan Eurosport / 00:00 - 01:00
" Pazar 28 Nisan CANLI Eurosport 2 / 14:00 - 15:30
" Pazar 28 Nisan Banttan Eurosport / 00:30 - 01:30

Eurosport-2 ek yayın saatleri; (Türkiye Saati ile)

" Pazartesi 22 Nisan / 10:00 - 11:00
" Pazartesi 22 Nisan / 19:30 - 20:30
" Salı 23 Nisan / 19:30 - 20:30
" Çarşamba 24 Nisan / 19:30 - 20:30
" Perşembe 25 Nisan / 19:30 - 20:30
" Pazartesi 29 Nisan / 09:00 - 10:00

Sponsorlar

Türk Hava Yolları "Presented By" konumuyla da "TUR"un lider formalarından tırmanış formasının da sponsoru. Co-sponsorluğunu Türkiye'nin bisiklet markası Salcano Bisiklet'in yaptığı "TUR 2013"ün tanıtım sponsorları; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İBB Spor A.Ş. ve Türkiye Spor Yazarları Derneği. "TUR 2013"ün hizmet sponsorları ise Shimano, Sırma Su, Torku, Kipeo, CST Tires ve ÖN İletişim.
TUR
       TUR'a Katkıda Bulunanlar

Tur 2013 Parkur Bilgileri - Başlama Bitiş Saatleri

 TUR
        TUR'un Etap Başlama Bitiş Saatleri

Katılan Takımlar

Yarışa 9 UCI World Tour takımının yanı sıra 15 profesyonel kıta takımı ve ev sahibi Türkiye’den de Torku Şeker Spor katılıyor. Yani toplam 25 takım var:

Profesyonel Takımlar

AST Astana Pro Team, Kazakistan
BLA Blanco Pro Cycling Team, Hollanda
KAT Katusha, Rusya
LAM Lampre - Merida, İtalya
LTB Lotto Belisol Belçika
OPQ Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team, Belçika
MOV Orica GreenEDGE, Avustralya
ARG Team Argos - Shimano, Hollanda
TST Team Saxo - Tinkoff, Danimarka
Takım Sunumları - Lotto Belisol
       Takım Sunumları - Lotto Belisol
Takım Sunumları - Orica GreenEDGE
       Takım Sunumları - Orica GreenEDGE

Profesyonel Kıta Takımları
AJW Accent Jobs - Wanty, Belçika
BAR Bardiani Valvole - CSF Inox, İtalya
BSE Bretagne - Séché Environnement, Fransa
CJR Caja Rural İspanya
CCC CCC Polsat - Polkowice, Polonya
COF Cofidis, Solutions Crédits, Fransa
COL Colombia, Kolombiya
CRE Crelan - Euphony, Belçika
MTN MTN - Qhubeka, Güney Afrika
SOJ Sojasun, Fransa
EUC Team Europcar, Fransa
TNE Team NetApp - Endura, Almanya
TNN Team Novo Nordisk, A.B.D.
UHC UnitedHealthcare Pro Cycling Team, A.B.D.
VIN Vini Fantini - Selle Italia, İtalya

Kıta Takımı

TRK Torku Şeker Spor, Türkiye

 

  Bu haber 9273 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015