Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
11 . Temmuz . 2020  
Liege-Bastogne-Liege 2013

Liege-Bastogne-Liege 2013

“Duayeni” Dan Martin Kazandı

İbrahim Koçyiğit   mtbtr.com © 20.4.2013

Ardennes ve dolayısıyla Bahar Klasikleri’nin son durağı olan prestijli Liege-Bastogne-Liege’de bu yıl zafer Daniel Martin’in oldu. Garmin-Sharp’ın İrlandalı bisikletçisi, pazar günü 99. kez koşulan 261.5 km’lik “Duayen”de, son 250 metreye girilirken yaptığı atakla sonuca gitti.

Yarışta 10 km geride kalmışken, günün ilk başarılı kaçış grubu oluştu. Sander Armee (Topsport Vlaanderen - Baloise), Bart De Clercq (Lotto), Vincent Jerome (Europcar), Pirmin Lang (IAM Cycling), Frederik Veucheulen (Vacansoleil) ve Jonathan Fumeaux (IAM Cycling), ana gruptan ayrılarak kısa sürede 2 dakikalık bir fark inşa etti.

Giderek artan fark, 45 km geride kaldığında 14 dakikaya ulaştı. Bunun üzerine, peloton tempo artırarak farkı yavaş yavaş azaltmaya başladı.

Bitime 63 km kala, Armee’nin kopmasıyla, kaçış grubunun mevcudu beşe indi.

Bu kaçış, son 40 km’ye girildikten sonra aşılan ve günün sondan üçüncü tırmanışı olan %8.8 ortalama eğimli La Redoute ile birlikte sona ererken, ana grupta da bölünmeler başladı.

Son 30 km öncesi birkaç dakika arayla yapılan iki atak sayesinde pelotondan kopan bisikletçiler, önde yedi kişilik yeni bir kaçış grubu oluşturdu. Bu grupta Jakob Fuglsang (Astana), Laurens Ten Dam (Blanco), Mathias Frank (BMC), Alberto Losada (Katusha), Rui Costa (Movistar), Damiano Cunego (Lampre-Merida), Romain Bardet (AG2R) ve David Lopez (Sky) yer alıyordu.

Aynı anda, kaçışın tehlikeli olabileceğini fark eden Philippe Gilbert liderliğindeki BMC de neredeyse tam kadro halinde ana grubun temposunu kontrol etmeye başladı ve kaçısın 5 km içinde bitmesini sağladı.
Liege Bastogne Liege 2013
       Liege Bastogne Liege 2013

İlk tehdit Hesjedal’den

La Redoute’u hasarsız atlatan birincilik adayları, gözlerini sondan ikinci tırmanış olan Colonster’ye çevirdi. Parkurda ilk kez bu yıl yer alan, 2.4 km uzunluğunda ve ortalama %6 eğime sahip bu zirve yaklaşırken, ilk atak Alberto Contador’dan (Sanko-Tinkoff) geldi. Contador’un bu atağına Ryder Hesjedal (Garmin Sharp) yanıt verirken, Philippe Gilbert de (BMC) geriye düşmemeyi başardı.

Ne var ki Hesjedal, son 16 km’ye girilirken bir kez daha atak yaptı. Bu sene Giro d’Italia’da unvan korumaya çalışacak olan Kanadalı bisikletçi tüm rakiplerini silkeledi ve son 10 km’ye girilirken, arkasındaki yaklaşık 50 kişilik gruba 10 saniye fark attı.

Günün kategorize edilmiş son tırmanışı olan %8.6 eğimli ve 1.2 km uzunluğundaki Saint-Nicolas başlarken, yani bitime yaklaşık 7 km kala, Carlos Betancur’un (AG2R) hamlesi geldi. Çarşamba günü La Fleche Wallonne’da Huy Duvarı’nda yaptığı atağı son çizgiye kadar taşıyamayan Kolombiyalı bisikletçi, Saint-Nicolas’daki atağıyla Ryder Hesjedal’i yakaladı.

Ne var ki, Betancour’a eşlik etmeyi başaran dört kişi daha vardı: Dan Martin (Garmin Sharp), Joaquim Rodriguez (Katusha), Alejandro Valverde (Movistar) ve Michele Scarponi (Lampre-Merida). Böylece, ön bölümde altı kişilik güçlü bir grup oluştu. Bu grup son son 2.5km’ye girilirken 8 saniyelik bir avantaja sahipti.

El Purito’dan erken hamle

Bu grubun bir sprintle finiş görmesi halinde, kağıt üzerinde en iddialı isim Rodriguez gibi görünüyordu. Ne var ki, Amstel Gold Race’te düşüp yarış dışı kaldıktan sonra çarşamba günü takım arkadaşı Daniel Moreno’nun La Fleche Wallonne’u kazanmasına yardım eden El Purito, son 1.2 km’de atak yapmayı seçti.

Joaquim Rodriguez’in bu atağına sadece Daniel Martin yanıt verebildi.

Martin, bitime 250 metre kala atağa kalkınca, Rodriguez erken yıpranmanın faturasını ödedi ve rakibini takip edemedi.

Böylece, çarşamba günü Huy tırmanışı öncesi düşmesine rağmen La Fleche Wallonne’u dördüncü bitirmeyi başaran 26 yaşındaki Martin, Ardennes Klasikleri’nin son durağında, kariyerinin ilk prestijli klasik zaferine ulaşmış oldu.

Joaquim Rodriguez ikinci sırayı alırken, üçüncülük için verilen sprint mücadelesini Alejandro Valverde kazandı.
Liege Bastogne Liege 2013 ilk 10
       Liege Bastogne Liege 2013 ilk 10

Yarış Oncesi

Ardennes Klasikleri ve dolayısıyla Bahar Klasikleri pazar günü Belçika’da koşulacak Liege-Bastogne-Liege ile sona erecek. Bahar Klasikleri’nin en eskiye gideni olan “Duayen” 99. kez start alacak ve yine bisikletçileri birbirinden zorlu tırmanışları aşmak zorunda bırakacak.

Yol bisikletinin beş “anıt” yarışından biri olan Liege-Bastogne-Liege’in 99.’su 261.5 km uzunluğunda. Bisikletçiler, 9’u parkurun ikinci yarısında olmak üzere 11 tırmanışta kozlarını paylaşacak.

Organizatör firma ASO’nun bu yılki Liege-Bastogne-Liege için hazırladığı ve geçen yılki yarıştan görüntülerden oluşan tanıtım videosuna göz atabilirsiniz:

Tarihi

“Yaşlı Kadın” olarak da anılan Liege-Bastogne-Liege ilk kez 1892 yılında, L’Expresse gazetesinin tanıtımını yapmak için düzenlendi. Gazete Fransızca yayın yaptığı için, yarışın da Belçika’nın Fransızca konuşan bölümünde, yani ülkenin güney yarısında organize edilmesi kararlaştırıldı.

Amatörleri buluşturan ve 33 kişinin katıldığı ilk yarışta bisikletçiler Spa’dan başladıktan sonra Bastogne’a ulaşıp geri döndüler. Liege Bisiklet Birliği ve Pesant Club Liegois isimli bisiklet kulübünün ortaklaşa düzenlediği ilk yarışta 17 kişi finiş görebildi. Leon Houa, en yakın rakibi Leon Lhoest’e tam 22 dakika fark atarak birinci geldi. Üçüncü Louis Rasquinet ise Houa’dan tam 44 dakika fark yedi. İlk finişten beş saat sonra bile son çizgiyi geçmeye devam eden bisikletçiler vardı.

Houa bir sonraki yıl düzenlenen yarışı bu kez yarım saat farkla kazandı. Liege doğumlu sporcu, yarışın profesyonellere açık hale geldiği 1894’te ise bu kez yedi dakika farkla mutlu sona ulaştı. 1895-1907 arasında düzenlenmeyen yarış, daha sonra amatör ve yarı-profesyonellere açık olacak şekilde yeniden organize edilmeye başladı. 1908’den beri sadece 1910’da, Birinci Dünya Savaşı yüzünden 1914-1918 arasında ve İkinci Dünya Savaşı yüzünden de 1940, 41, 42 ve 44’te düzenlenmedi. Dikkat çekeceği üzere, klasik, savaşın ve Nazi işgalinin devam ettiği 1943’te koşuldu ve o yılki yarışı 1947’de de zafer görecek olan Richard Depoorter kazandı.

Hava koşulları yarış tarihinde zaman zaman belirleyici rol oynadı. Mesela 1919, 1957 ve 1980’deki yarışlar kar yağışına sahne oldu. 1980’de starttan finişe kadar ağır bir kar yağışı vardı ve yarışın galibi olan Bernard Hinault, donan iki parmağını ancak üç hafta sonra eskisi gibi kullanabildi. Bu noktada hemen belirtelim, bu sene güneşli bir hava bekleniyor.

Parkur

Bu yılki parkur ana hatlarıyla, artık alıştığımız Liege-Bastogne-Liege parkuru. Geçen yılla arasındaki en önemli fark, sondan ikinci tırmanış olarak bu kez La Roche aux Façons’un (ort. %9.3) değil Colonster’nin (ort. %6) kullanılacak olması. Colonster daha düşük eğimli gibi görünebilir, fakat Roche aux Façons’dan bir kilometre daha uzun. Artık gelenek haline geldiği üzere, son 50 km’de yaşanacakların yine yarışın kaderini belirlemesi bekleniyor.
Liege Bastogne Liege parkur
       Liege Bastogne Liege parkur

Bisikletçiler Liege’den ayrıldıktan sonra güneye yol alacaklar. Hemen başlarda oluşacak kaçış grubu farkı 10 dakika seviyelerine kadar bile çıkarabilir. Ne var ki son 40 km’ye girildikten sonra başlayacak olan %8.8 ortalama eğimli La Redoute Zirvesi öncesi kaçış ya sona ermiş ya da peloton için bir tehdit olmaktan çıkmış olacak.

2 km uzunluğundaki La Redoute boyunca, zaten dar olan yollar bir de yol kenarındaki seyirciler tarafından işgal edilecek. Bu noktada takım liderleri değil belki ama diğer takımların gücünü tartmak isteyen domestiklerin ataklarını izleyebiliriz. Favoriler, en azından kıvrımlı inişte kaçanları yakalamak durumunda. Bu iniş, rüzgârın da etkisiyle riskli olabilir.

Son 20 km içinde aşılacak Colonster tırmanışı parkura bu sene eklendiği için tam bir muamma. Bitime 6 km kala ise ortalama %8.6 eğime sahip Saint-Nicolas zirvesi aşılacak. İniş uzmanı Vincenco Nibali, geçen sene olduğu gibi yine bu zirve aşıldıktan hemen sonra hamle yapabilir.

Ve Ans’a yolculuk... Düğüm henüz çözülmemiş olursa, tırmanışçılar bitime 1.5 km kala başlayacak ve %6 eğimli bu son bölümde yanlarında sprint yönü kuvvetli kimsenin kalmadığından emin olmaya çalışacaklar. Zira son 200 metre nispeten düz.
Liege Bastogne Liege profil
       Liege Bastogne Liege profil

Parkurdaki tüm tırmanışların yerleri ve ortalama eğimleri şöyle:

Km 70.0 - Côte de La Roche-en-Ardenne - 2.8 km (%6.2)
Km 116.5 - Côte de Saint-Roch - 1.0 km (%11)
Km 160.0 - Côte de Wanne - 2.7 km (%7.3)
Km 166.5 - Côte de Stockeu (Stèle Eddy Merckx) - 1.0 km (%12.2)
Km 172.5 - Côte de la Haute-Levée - 3.6 km (%5.7)
Km 185.0 - Col du Rosier - 4.4 km (%5.9)
Km 197.5 - Côte du Maquisard - 2.5 km (%5)
Km 208.0 - Mont-Theux - 2.7 km (%5.9)
Km 223.0 - Côte de La Redoute - 2.0 km (%8.8)
Km 244.5 - Côte de Colonster - 2.4 km (%6)
Km 256.0 - Côte de Saint-Nicolas - 1.2 km (%8.6)

Katılan Takımlar

Yarışa 19 UCI WorldTour takımının yanı sıra organizatörler tarafından davet edilen 6 takım daha katılıyor, yani toplam 25 takım var:

WorldTour takımları: AG2R La Mondiale (Fra), Astana Pro Team (Kaz), Blanco Pro Cycling Team (Ned), BMC Racing Team (USA) , Cannondale Pro Cycling (Ita), Euskaltel Euskadi (Esp), FDJ (Fra), Garmin - Sharp (USA), Katusha Team (Rus), Lampre - Merida (Ita), Lotto Belisol (Bel), Movistar Team (Esp), Omega Pharma - Quick Step Cycling Team (Bel), Orica - GreenEDGE (Aus), RadioShack - Leopard (Lux), Sky Procycling (Gbr), Team Argos - Shimano (Ned), Team Saxo - Tinkoff (Den), Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team (Ned)

Kontenjan takımları: Accent Jobs-Wanty (Bel), Cofidis (Fra), Crelan-Euphony (Bel), IAM Cycling (Sui), Team Europcar (Fra), Topsport Vlaanderen-Baloise (Bel).

Favoriler

2011 şampiyonu Philippe Gilbert, Amstel Gold Race ve La Fleche Wallonne’da olduğu gibi Liege-Bastogne-Liege’de de daimi favorilerden. BMC’nin Belçikalısı, bu yılki Ardennes Klasikleri’nin ilk iki durağından eli boş ayrılmıştı ve pazar günü telafi peşinde pedal çevirecek.

Amstel Gold Race’te düşerek yarış dışı kalan Joaquim Rodriguez (Katusha), La Fleche Wallonne’a takım arkadaşlarına destek olmak ve Liege-Bastogne-Liege’e hazır çıkmak için başlamış ve Daniel Moreno’ya son tırmanışta domestiklik yaparak takım arkadaşının zaferinde önemli bir pay sahibi olmuştu. El Purito, Liege-Bastogne-Liege’i birinci bitirebilirse, yıllar boyu anlatılacak bir hikâyenin başrolüne kurulur.

Bu isimler haricinde, Alejandro Valverde (Movistar), güçlü bir takıma sahip olmanın avantajını da değerlendirip, Liege-Bastogne-Liege’i en az üç kez kazanmayı başarmış altı isimden biri olmaya çalışacak. Geçen yıl Saint-Nicolas inişinde elde ettiği avantajı Ans’ta koruyamayan ve Maxim Iglinsky’nin ardından ikinci gelen Vincenzo Nibali yine favoriler arasında. Üstelik Astana’ya transferi sonrası bu kez Iglinsky’nin kaptanı olarak sahne alacak. La Fleche Wallonne’da düşmesine rağmen toparlanıp dördüncülüğü alan Dan Martin de (Garmin Sharp), Joaquim Rodriguez’inki kadar olmasa da bir hayli afili bir hikâyenin başrolüne kurulabilecek isimlerden biri.

Ödüller

Liege-Bastogne-Liege’de bu yıl toplam 50 bin avroluk para ödülü dağıtılacak. Birinci gelen bisikletçiye 20 bin avro verilirken, ikinci 10 bin, üçüncü ise 5 bin avro para ödülü alacak. İlk 20’ye giren diğer bisikletçilerin alacakları para ödülleri ise şöyle: 4. 2500, 5. 2000, 6-7. 1500, 8-9. 1000, 10-20. 500 avro.

Son 10 Yılın Birincileri

Yarışı en fazla kazanan isim, 5 kezle efsanevi Eddy Merckx (1969, 1971, 1972, 1973, 1975). Merckx özellikle finişe aşağı yukarı 100 km kala aşılan Stockeu tırmanışında yaptığı ataklarla sonuca gitmeyi tercih ederdi. Merckx’ten sonraki en başarılı isimse dört zaferi bulunan Moreno Argentin (1985, 1986, 1987, 1991).

2012 Maxim Iglinsky (KAZ - Astana)
2011 Philippe Gilbert (BEL - Omega Pharma-Lotto)
2010 Alexandre Vinokourov (KAZ - Astana)

2009 Andy Schleck (LUX - Team Saxo Bank)

2008 Alejandro Valverde (SPA - Caisse d'Epargne)

2007 Danilo Di Luca (ITA - Liquigas)

2006 Alejandro Valverde (SPA - Caisse d'Epargne-Illes Balears)
2005 Alexandre Vinokourov (KAZ - T-Mobile Team)

2004 Davide Rebellin (ITA - Gerolsteiner)

2003 Tyler Hamilton (USA - Team CSC)

 

  Bu haber 3247 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015