Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Tour de Romandie 2013

Tour de Romandie 2013

5. Etap: Froome Şampiyonluğu Bırakmadı

İbrahim Koçyiğit   mtbtr.com © 22.4.2013
UCI World Tour’da sıra, takvimin ilk büyük turu Giro d’Italia öncesi koşulacak son yarışa, Tour de Romandie’ye geldi. 23 Nisan Salı başlayıp 28 Nisan Pazar günü sona erecek turda bisikletçiler, İsviçre’nin batısında biri prolog olmak üzere altı etapta pedal çevirecek.

5. Etap: Froome Şampiyonluğu Bırakmadı (28 Nisan, 18.7 km ITT)

UCI World Tour’da Giro d’Italia öncesi son durak olan Tour de Romandie’de pazar günü koşulan son etabı Tony Martin (Omaga Pharma-Quick Step) kazanırken, Sky’ın Britanyalı lideri Chris Froome, prologla birlikte sırtına geçirdiği sarı mayoyu yine kaybetmedi ve turu şampiyonlukla tamamladı.
 Froome, Spilak ve Costa.
        Froome, Spilak ve Costa.

Cenevre Gölü kıyılarında bireysel zamana karşı olarak koşulan 18.7 km’lik etap, düz yapıdaydı.

Omega Pharma-Quick Step’in dünya şampiyonu Alman bisikletçisi Tony Martin, 21:07.67’lik derecesiyle, zorlanmadan etap galibiyetine uzandı. Martin böylece, turu da genel klasmanda 11. sıraya yükselerek bitirmiş oldu.

Etapta ikincilik, Martin’den 15 saniye yavaş kalan, Lampre-Merida’nın İtalyan üyesi Adriano Malori’ye gitti.

Sky’ın bu yaz Tour de France’taki şampiyonluk adayı olan Chris Froome ise, etabı Martin’inkinden 33 saniye daha kötü bir dereceyle tamamlayıp üçüncü geldi ve genel klasmanda zafere uzandı. Britanyalı bisikletçi böylece, bu sene Umman Turu ve Criterium International’dan sonraki üçüncü tur şampiyonluğunu kutladı. Sky da, geçen yıl Bradley Wiggins ile şampiyon çıkardığı Romandie’de, bu kez başka bir isimle gülmüş oldu.

Güne Froome’un 47 saniye gerisinde giren 2010 şampiyonu Simon Spilak (Katusha), etabı beşinci bitirdi ve genel klasmandaki ikinciliğini korumayı başardı.

Rui Costa da (Movistar), etabı 12. sırada bitirmesine rağmen genel klasmandaki üçüncülüğünü kaybetmeyerek kürsüyü tamamladı.

67. Romandie Turu’nda tırmanış klasmanı birincisi Marcus Burghardt (BMC) pembe, sprint klasmanı birincisi Matthias Brandle (IAM Cycling) yeşil, en iyi genç bisikletçi klasmanı birincisi Wilco Kelderman (Blanco) da beyaz mayoyu aldı. Takım klasmanını ise Sky kazandı.

Etap Öncesi

Cenevre’de koşulacak 5. ve son etap, 18.7 km’lik bir bireysel zamana karşı etabı. Prologun aksine, bu etap tamamen düz yapıda. Orta uzunlukta bir zamana karşı olması, 4. etapta avantaj elde etmeyi başaran ortalama zamana karşıcıların işine geliyor kuşkusuz. Yine de, geçen yılki turda benzer yapı ve uzunluktaki son etabın genel klasman liderliğini değiştirdiğini ve Bradley Wiggins’in bu etapta 9 saniyelik dezavantajını ortadan kaldırıp şampiyonluğa uzandığını hatırlatmak gerek.
 Tour de Romandie 2013 - 5. Etap
        Tour de Romandie 2013 - 5. Etap

4. Etap: Kraliçe Etabı Spilak’ın (27 Nisan - 188.5 km)

UCI World Tour’da Giro d’Italia öncesi son durak olan Tour de Romandie’de cumartesi günü koşulan 4. etabı Katusha’nın Sloven bisikletçisi Simon Spilak kazanırken, Chris Froome (Sky) genel klasman liderliğini son güne taşımayı başardı.
Col de Croix Tırmanışı
       Col de Croix Tırmanışı

188.5 km’lik etapta bisikletçilerin Col de Croix’ya iki kez tırmanması ve böylece toplam dört adet 1. kategori tırmanış aşması planlanıyordu. Ne var ki gece yağan şiddetli kar yüzünden, finişe 8 km aşılması gereken ikinci Col de Croix tırmanışı iptal edildi. Bunun yerine, Les Mosses’un alçak kesimlerinin aşılması kararlaştırıldı. Etabın kolaylaşmasına izin vermeyen gelişme ise, hemen hemen tüm etabın yağmur altında koşulması oldu.

Henüz 12. km’de dört kişi kaçmaya başladı: Marcus Burghardt (BMC), Tom Dumoulin (Argos-Shimano), Arthur Vichot (FDJ) ve Matthias Brandle (IAM Cycling). Dörtlü, Des Mosses zirvesini aştığında, ana grup 6 dakika geriden geliyordu.

Col de la Croix yaklaşırken atak yapan Burghardt’a yanıt veren Vichot, önce rakibini yakaladı, ardından da ileride tek başına kaldı. Günün ikinci tırmanışı aşıldıktan sonra, iniş sürerken Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) ana gruptan ayrılıp Vichot’ya katıldı.

Son 20 km’ye girilirken, yani günün son tırmanışı başlamadan hemen önce, öndeki ikili ile ana grup arasında 1:15’lik bir fark vardı. Ne var ki, özellikle lideri Froome’a destek veren Richi Porte’un (Sky) bolca sorumluluk aldığı peloton, eğimin artmasıyla birlikte kaçışa nokta koydu.

Pelotonun temposuna ayak uyduramayan isimlerden en önemlisi, genel klasmanda ikinci sırada bulunan Andrew Talansky (Garmin-Sharp) oldu. Talansky, sarı mayoyu taşıyan Chris Froome’un bulunduğu gruptan geriye düştü. Ne var ki, bu noktada Sky’da Froome’a Porte’dan başka destek veren kimse kalmamıştı.

Zirveye yaklaşılırken Robert Kiserlovski (RadioShack-Leopard), Thibaut Pinot (FDJ), Marcel Wyss (IAM Cycling) ve Simon Spilak’ın (Katusha) hamlesi geldi. Aynı anda Porte da tükenmek üzere olduğunun sinyallerini veriyordu.

En önemli domestiğinin yorulduğunu gören Chris Froome, sazı eline almaya karar verdi ve yaptığı hamle ile öndeki dörtlüyü yakaladı. Froome ayrıca, kısa süre sonra Spilak atak yaptığında da bu atağa yanıt verebilen tek kişi oldu.

Son çizgiyi 2010 şampiyonu Spilak ilk sırada geçerken, aynı derece ile finiş gören Froome, genel klasman liderliğini sürdürdü. En yakın grup ise Rui Costa (Movistar) önderliğinde 63 saniye geride finiş görebildi.

Bu sonucun ardından, Froome, Cenevre’de bireysel zamana karşı olarak koşulacak 18.7 km’lik son etap öncesi, genel klasmandaki yeni takipçisi Spilak’ın 47 saniye önünde yer almış oldu.

Etap Öncesi

Bu yılki Romandie Turu’nun kraliçe etabı Marly ile Les Diablerets arasında, 27 Nisan’da geçilecek. 188.5 km’lik etapta tam dört adet birinci kategori tırmanış var. Bunlardan sonuncusu olan Col de la Croix, finişe 8.5 km uzaklıkta. Bu tırmanışın 20km’den uzun süreceğini düşündüğümüzde, art arda ataklar sayesinde seyir zevkinin bir hayli yüksek olacağını öngörmek mümkün.
 Tour de Romandie 2013 - 4. Etap
        Tour de Romandie 2013 - 4. Etap

3. Etap: Payerne - Payerne (26 Nisan - 181 km)

UCI World Tour’da Giro d’Italia’dan önceki son durak olan Tour de Romandie’de cuma günü koşulan 3. etabı Gianni Meersman kazandı. Omega Pharma-Quick Step’in Belçikalı sprinteri bu yıl Romandie’deki ikinci etap zaferini kutlarken, Chris Froome (Sky) salı günkü prologu kazanarak sırtına geçirdiği sarı mayoyu yine korudu.

İsviçre’de düzenlenen turun 181 km’lik 3. etabı Payerne’de başladı ve üç tur sonra aynı noktada sona erdi. Bisikletçiler, iki adet 2. iki adet de 3. kategori tırmanış aştı.

Günün ilk kaçışı 30. km’de geldi. Marcus Burghardt (BMC Racing), Steven Kruijswijk (Blanco), Julien Berard (AG2R La Mondiale), Kevin Reza (Europcar), Matthias Brandle (IAM Cycling) ve Pello Bilbao’dan (Euskaltel-Euskadi) oluşan kaçış grubu, maksimum 4:15’lik bir fark yakaladı ve bitime 50 km kala yakalandı.
Tour de Romandie 3. etap
       Tour de Romandie 3. etap

Bitime 18 km kala, günün kategorize edilmiş son zirvesi olan Cote de Chables’da Enrico Gasparotto (Astana) ve Simone Stortoni’nin (Lampre-Merida) yaptığı atağa kısa süre sonra Steven Kruijswijk (Blanco) ve Dominique Nerz de (BMC) kontrataklarla ortak olmak istedi. Ne var ki, peloton son 12 km’ye girilirken bu isimlerin tamamını yutmayı başardı.

Bir kilometre sonra kategorize edilmemiş bir tırmanış başlarken, Rafal Majka (Saxo-Tinkoff), Wilco Kelderman (Blanco), Moreno Moser (Cannondale), Carlos Betancur (AG2R La Mondiale), Adriano Malori (Lampre-Merida) ve Tony Martin’in (Omega Pharma-Quick Step) atağı geldi. Ancak Chris Froome ile sarı mayoyu taşıyan Sky, bu isimlerin de kısa sürede yakalanmasını sağladı.
Tour de Romandie 3. etap
       Tour de Romandie 3. etap

Malori bitime 7 km kala bir kez daha şansını denese de, bitime 450 metre kala yakalanmaktan kurtulamadı.

Sprinte ilk kalkan isim olan Michael Albasini’nin (Orica-GreenEdge) hemen arkasına takılan Gianni Meersman (Omega Pharma-Quick Step) tüm rakiplerini geride bıraktı ve çarşamba günü kazandığı 1. etabın ardından bir kez daha günün galibi oldu. Meersman’ı Francesco Gavazzi (Astana) ikinci, Albasini ise üçüncü sıradan takip etti.

Ana grup ile birlikte finiş gören, Sky’ın Britanyalı lideri Chris Froome ise, salı günü bireysel zamana karşı olarak koşulan prologu kazanarak elde ettiği genel klasman liderliğini sondan ikinci etaba taşımayı başardı.

Etap öncesi

Genel klasmanda iddialı isimlerin prologdan sonra gözlerini kestireceği ilk etap 26 Nisan Cuma koşulacak. Payerne’de başlayıp üç tur sonra yine aynı yerde bitecek 181 km’lik etapta iki tane ikinci kategoriden, iki tane de üçüncü kategoriden tırmanış var. Sondan ikinci tırmanış bitime yaklaşık 45 km kala başlayacağı için, etabı kazanmak isteyenlerin ya kalabalık bir kaçış grubunun üyesi olmaları, ya da kaçışı çok erken sonlandırıp yeni bir atağa kalkmaları gerekebilir.
 Tour de Romandie 2013 - 3. Etap
        Tour de Romandie 2013 - 3. Etap

2. Etap: Prilly - Granges (25 Nisan - 190.3 km)

UCI World Tour’da Giro d’Italia öncesi son durak olan Tour de Romandie’de perşembe günü koşulan 2. etabı Garmin-Sharp’ın Litvanyalı bisikletçisi Ramunas Navardauskas kazanırken, Chris Froome prologun ardından sırtına geçirdiği sarı mayoyu korudu.

İsviçre’nin ev sahipliği yaptığı turun 190.3 km’lik 2. etabı Prilly’de başlayıp Granges’da sona erdi. Etabın 83. km’sinde 2. kategori Chaumont zirvesi aşılırken, bisikletçiler bitime 25 km kala da 3. kategori Plagne zirvesini geride bıraktı.

1. etabın aksine, 2. etapta başarılı kaçış erken gelmedi. 30. km’de atak yapan Marcus Burghardt (BMC), Matthias Brandle (IAM Cycling) ve Johnny Hoogerland (Vacansoleil-DCM), 13 km içinde 3 dakikalık bir fark yakaladı. Sky’ın önderliğindeki peloton, farkın uzun süre aynı seviyede kalmasını sağladı.

Günün ilk tırmanış kapısını Hoogerland birinci, Burghardt ikinci, Brandle de üçüncü sırada geçti.
Tour de Romandie 2. etap
       Tour de Romandie 2. etap

Son 60 km’ye girildiğinde farkın 4 dakikaya çıktığını gören Sky, pelotonun temposunu artırdı ve fark 15 km içinde yarı yarıya azaldı. Kaçanlar, günün son tırmanışı başlarken, yani bitime 25 km kala yakalandı.

Plagne’da ilk başarılı atak Pierre Rolland’dan (Europcar) geldi. Fransız bisikletçiye 5 km içinde Thibaut Pinot (FDJ) ve Robert Kiserlovski de (RadioShack-Leopard) katılsa da, son 15 km’ye girilirken peloton üç ismi de yuttu.

Bitime 6.5 km kala bu kez dört isim şansını deneyip 10 saniyelik bir fark yarattı: Cameron Wurf (Cannondale), Alexsandr Dyachenko (Astana), Mikel Astarloza (Euskaltel - Euskadi) ve Chris Anker Sorensen (Saxo-Tinkoff). Ne var ki bu kaçışın da ömrü 5 km sürdü.

Son 1.5 km’ye girilirken sprint hazırlıkları başladı. BMC’den kontrolü devralan Garmin-Sharp, Ramunas Navardauskas’ı iyi taşıdı. Litvanyalı bisikletçi de etabı Enrico Gasparotto (Astana) ve Gianni Meersman’ın (Omega Pharma-Quick Step) hemen önünde birinci bitirdi.
Tour de Romandie 2. etap
       Tour de Romandie 2. etap

Sky’ın lideri Chris Froome ise, ana grupla birlikte finiş gördü ve genel klasmandaki liderliğini sürdürdü. Froome’un takipçilerinden Andrew Talansky (Garmin-Sharp) 6, Robert Kiserlowski de (RadioShack-Leopard) 13 saniyelik farkın artmasına izin vermedi.

Etap öncesi

25 Nisan Perşembe günü koşulacak 2. etap Prilly’de başlayıp Granges’da bitecek. 190.3 km’lik etabın 83. km’sinde ikinci kategoriden Chaumont zirvesi aşılacak. Üçüncü kategoriden Plagne zirvesi ise son 25 km içinde. Sprint takımları, bugün de kaçışı kontrol altında tutmaya çalışacak.
 Tour de Romandie 2013 - 2. Etap
        Tour de Romandie 2013 - 2. Etap

1. Etap: Saint-Maurice - Renens (24 Nisan - 176.4 km)

UCI World Tour’da Giro d’Italia öncesi son durak olan Tour de Romandie’de çarşamba günü koşulan 1. etabı Omega Pharma-Quick Step’in Belçikalı sprinteri Gianni Meersman kazanırken, prologun galibi Chris Froome (Sky), genel klasman liderliğini sürdürdü.
Tour de Romandie 1. etap, Meersman
       Tour de Romandie 1. etap, Meersman

Bisikletçiler, Saint-Maurice ile Renens arasında koşulan 176.4 km’lik etapta, iki tane üçüncü, bir tane de ikinci kategori tırmanış aştı. Etabın startı verilir verilmez Julien Berard (Ag2r La Mondiale), Garikoitz Bravo (Euskaltel-Euskadi) ve David Veilleux (Europcar) kaçmaya başladı.

60. km’ye gelindiğinde peloton ile kaçış grubu arasındaki fark 5 dakikaya çıkmış durumdaydı. Ne var ki, hem sarı mayoyu korumaya çalışan Sky’ın ana grubun temposunu zaten yüksek tutmak istemesi, hem de José Rujano (Vacansoleil-DCM), Adriano Malori (Lampre-Merida), Danilo Wyss (BMC) ve Peio Bilbao’nun (Euskaltel-Euskadi) yeni bir kaçış başlatma çabalarına yanıt vermeye çalışan pelotonun tempo artırmasıyla, kaçan üçlü ile aradaki fark hızla azalmaya başladı.

Son 60 km’ye girilip, günün tek 2. kategori tırmanışı olan Col du Mollendruz’un başlamasıyla, kaçış sona erdi.

Zirveyi önde geçmek için atak yapan Hubert Dupont (Ag2r-La Mondiale) ve Pierre Rolland (Europcar), 15 saniyeden fazla bir fark yaratamadı ve inişte yakalandılar.

Son 25 km’ye girilirken bu kez Matthias Brandle (IAM Cycling) ve Jeremy Roy (FDJ) atak yaptı. 10 km sonra hâlâ 25 saniyelik bir avantaja sahip olan ikili, parkurun düzleşmesiyle birlikte, bitime 8 km kala yakalandı.
Tour de Romandie 1. etap
       Tour de Romandie 1. etap

Sprinterlerine etap kazandırmak isteyen takımlar ana grubun temposunu dikte etmeye çalışırken, özellikle Omega Pharma-Quick Step son 2 km’ye girilene kadar bu konuda başı çekmeyi bildi.

Bu sezon transfer olduğu takımının bu çabasını boşa çıkarmayan Gianni Meersman da, son sprintte Giacomo Nizzolo’yu (RadioShack Leopard) ikincilikte, Roberto Ferrari’yi de (Lampre-Merida) üçüncülükte bırakıp etabı ilk sırada tamamladı.

Salı günü bireysel zamana karşı olarak koşulan prologu kazanarak genel klasman liderliğine yükselen Chris Froome (Sky), ana grupla birlikte finiş gördü ve sarı mayosunu korudu. Andrew Talansky (Garmin-Sharp) ve Robert Kiserlovski de (RadioShack Leopard) etabı ana grupla bitirmeleri sayesinde genel klasmanda sırasıyla 6 ve 13 saniyelik farkların açılmasına izin vermediler.

Etap öncesi

Saint-Maurice’te başlayacak 1. etap, 176.4 km sonra Renens’de sona erecek. Parkurun ilk yarısında iki tane üçüncü kategoriden tırmanış var. Kaçanlar, aradaki farkı bitime 20 km kala aşılacak birinci kategoriden Mollendruz zirvesinde de koruyabilir ve ardından gelecek dik inişten de sağ çıkabilirse, finişe ana gruptan önce varabilirler. Aksi halde, bir sprinterin zaferine şahit olacağız..
 Tour de Romandie 2013 - 1. Etap
        Tour de Romandie 2013 - 1. Etap

Prolog: Le Chable - Bruson (23 Nisan - 7.45 km ITT)

World Tour’da Giro d’Italia öncesi son durak olan Tour de Romandie, Sky’dan Chris Froome’un kazandığı prolog etabıyla başladı. Bu sezon Tour de France şampiyonluğunu hedefleyen Britanyalı bisikletçi, salı günü Le Chable ve Bruson kasabaları arasında bireysel zamana karşı olarak koşulan 7.45 km’lik prologu 13 dakika 15 saniyede tamamlayarak sarı mayoyu sırtına geçirdi.
Froome
       Froome

Froome, İsviçre’nin ev sahipliğindeki turda, son şampiyon olan takım arkadaşı Bradley Wiggins’in yokluğunda, ilk etapta son sırada start aldı. Kenya doğumlu sporcu, kısa mesafesine rağmen sürekli artan irtifasıyla ve 3. kategori zirve finişiyle bisikletçileri zorlayan etapta tüm rakiplerinden daha hızlı olmayı başardı.

Turun favorilerinden Andrew Talansky (Garmin-Sharp), Froome’dan 6 saniye daha kötü bir dereceyle ikinci sırayı aldı.

Üçüncülük ise, 13 dakika 28 saniyede finiş gören, RadioShack-Leopard’ın Hırvat bisikletçisi Robert Kiserlovski’ye gitti.

Parkurun yapısı, zamana karşıda dünya şampiyonluğunu elinde bulunduran Tony Martin’in beklediği sonucu alamamasına neden oldu. Omega Pharma-Quick Step’in Alman üyesi, 29 saniye farkla 16. sırada kaldı.

Turun diğer iki favorisi Alejandro Valverde (Movistar) 17, Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp) ise 34 saniyelik fark yedi.
Tour de Romandie prolog ilk 3
       Tour de Romandie prolog ilk 3

Etap öncesi

Bu yılki Romandie Turu, Le Chable ve Bruson kasabaları arasında bireysel zamana karşı olarak koşulacak 7.45 km’lik prolog etabıyla başlayacak. Etap kısa olduğu için genel klasmanda çok ciddi farklar yaratmayacak gibi görünebilir, ancak profil düz yapıda değil. Kısa mesafeye rağmen sürekli artan irtifa ile birlikte, bisikletçiler üçüncü kategoriden bir zirve ile finiş görecekler.
 Tour de Romandie 2013 - Prolog
        Tour de Romandie 2013 - Prolog

Giro öncesi son durak

Bu sene 67. kez düzenlenecek Romandie Turu, -artık alıştığımız gibi- bir bireysel zamana karşı etapla başlayıp, yine bir bireysel zamana karşı etapla son bulacak. 762 km’lik turda yine sert tırmanışlardan ziyade bazıları Romalılar’dan kalma dar patikalar bisikletçilere zor anlar yaşatacak.

Turun bu yılki rotası için hazırlanan şu videoya göz atabilirsiniz:

Tarihi

Romandie Turu, İsviçre Bisiklet Federasyonu’nun kuruluşunun 50. yılı şerefine, 1947’de düzenlenmeye başladı. İlk düzenlenen yarışta zafer Belçikalı Desire Keteleer’in oldu.

Tur, özellikle takvimdeki yeri itibarıyla yüksel profilli isimlerin ilgisini çekegeldi. Eski şampiyonları arasında Eddy Merckx ve Bernard Hinault gibi efsanevi bisikletçilerin yer aldığı Tour de Romandie, Giro d’Italia ve Tour de France’ı hedefleyen sporcular için gözde bir yarış. Zira, Giro bu yarıştan hep bir-iki hafta sonra başlıyor. Gözünü Tour de France’a çevirecek bisikletçiler de, Bahar Klasikleri’nden hemen sonra gelen Romandie’yi, yaza hazırlık için kullanıyorlar.

Son yıllarda Romandie’nin parkuru kısa ama çok dik tırmanışlarla bezenmiş ve bu yönüyle Fransa’ya çok uygun bir hazırlık hale gelmiş durumda. Zaten, Tour de France’ın son iki şampiyonu Bradley Wiggins (2012) ve Cadel Evans (2011), Tour’daki şampiyonluklarından hemen önce Romandie’de de zafer görmüştü.

Romandie Turu, 2005’ten beri UCI World Tour takviminde yer alıyor.

Parkur

Romandie Turu’nda etap başlangıç ve bitiş noktaları sık sık değişiklik gösterse de, biri Cenevre’de olmak üzere iki bireysel zamana karşı etap artık geleneksel hale gelmiş durumda. Bu yıl da prolog ve son etap bireysel zamana karşı olarak koşulacak. Arada kalan dört etap ise dağ etapları. Yani, Giro ve Tour’da olduğu gibi, Romandie’de de şampiyonluk için hem zamana karşı hem de tırmanış yetenekleri ön planda.
 Tour de Romandie 2013 - parkur
        Tour de Romandie 2013 - parkur

Katılan Takımlar

Yarışa 19 UCI WorldTour takımının yanı sıra organizatörler tarafından davet edilen 2 takım daha katılıyor, yani toplam 21 takım var:

WorldTour takımları: AG2R La Mondiale (Fra), Astana Pro Team (Kaz), Blanco Pro Cycling Team (Ned), BMC Racing Team (USA) , Cannondale Pro Cycling (Ita), Euskaltel Euskadi (Esp), FDJ (Fra), Garmin - Sharp (USA), Katusha Team (Rus), Lampre - Merida (Ita), Lotto Belisol (Bel), Movistar Team (Esp), Omega Pharma - Quick Step Cycling Team (Bel), Orica - GreenEDGE (Aus), RadioShack - Leopard (Lux), Sky Procycling (Gbr), Team Argos - Shimano (Ned), Team Saxo - Tinkoff (Den), Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team (Ned)

Kontenjan takımları: IAM Cycling (Sui), Team Europcar (Fra).

Favoriler

Bu yıl Tour de Romandie’nin en büyük favorisi Chris Froome. Sky’ın Britanyalısı, takımın bu yılki Tour de France şampiyonluk adayı, ve Romandie’yi Tour için bir prova olarak görüyor. Hem tırmanış etaplarında hem de zamana karşı etaplarda iddialı olan Froome’un, genel klasmanı tehdit edebilecek kaçışlara son verebilecek kalitede bir takıma sahip olduğunu da düşündüğümüzde, Britanyalı bisikletçiyi favoriler listesinin en tepesine yazmamız gerekiyor.

Adı favoriler listesine girecek diğer isimlerden ilki Roman Kreuziger. Saxo-Tinkoff’un Çek üyesi, 2009’da şampiyonluk tattığı Romandie’de yine iddialı. Bu sene Amstel Gold Race’te zafer gören Kreuziger de Romandie’de şampiyonluk için gereken tırmanış ve zamana karşı yeteneklerinin ikisine birden sahip.

İtalya Bisiklet Turu’nun son şampiyonu Ryder Hesjedal de takımı Garmin-Sharp ile birlikte Tour de Romandie’de start alacak. Hesjedal de tıpkı Froome ve Kreuziger gibi hem tırmanışlarda hem de zamana karşı etaplarda iddialı isimlerin başında geliyor. Onun sıkıntı yaşaması halinde, yine aynı takımdan Andrew Talansky de kendini gösterebilir.

Son olarak, büyük favoriler arasında yer almasa da, 2010 şampiyonu Simon Spilak’ın da (Katusha) bu yılki Romandie’ye katılacağını not düşelim.

Ödüller

Romandie Turu’nda genel klasman liderine sarı, tırmanış klasmanı liderine pembe, sprint klasmanı liderine yeşil ve en iyi genç bisikletçi klasmanı liderine beyaz mayo verilecek.

Turda bu sene toplam 135.000 İsviçre Frangı para ödülü dağıtılacak. Genel klasman şampiyonu 18000 frank alırken, 2. 900, 3. 4500, 4. 2250, 5. 1800, 6. - 7. 1350, 8. - 9. 900, 10. - 20. 450 frank alacak. Etaplarda ise genel klasmandaki ödüllerin üçte biri oranında para ödülü var. Bir İsviçre frangının yaklaşık 2TL olduğunu hatırlatalım.

Son 10 Yılın Birincileri

2012 Bradley Wiggins (GBR - Team Sky)
2011 Cadel Evans (AUS - BMC Racing Team)
2010 Simon Spilak (SLO - Lampre-Farnese Vini)
2009 Roman Kreuziger (CZE - Liquigas)
2008 Andreas Klöden (GER - Astana)
2007 Thomas Dekker (NED - Rabobank)
2006 Cadel Evans (AUS - Davitamon-Lotto)
2005 Santiago Botero (COL - Phonak)
2004 Tyler Hamilton (USA - Phonak)
2003 Tyler Hamilton (USA - Team CSC)

 

  Bu haber 3243 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015