Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
12 . Temmuz . 2020  
Giro d'Italia 2013

Giro d'Italia 2013

9. Etap: Belkov’dan Solo Zafer

İbrahim Koçyiğit   mtbtr.com © 3.5.2013
UCI World Tour’da altı tane etaplı turun ve sekiz klasiğin ardından sıra takvimin ilk “üç haftalık” turu olan Giro d’Italia’ya geldi. 23 takımdan 207 bisikletçi, 4-26 Mayıs tarihleri arasında koşulacak 21 etapta toplam 3.405 km yol katedecekler.

9. Etap: Belkov’dan Solo Zafer

96. İtalya Bisiklet Turu’nda pazar günü koşulan 9. etabı Maxim Belkov kazandı. Katusha’nın Rus bisikletçisi, günün kaçış grubunda yer aldıktan sonra, son 50 km’ye girilirken yaptığı atakla zafere uzandı. Pembe mayo ise Astana’nın İtalyan lideri Vincenzo Nibali’de kaldı.

Giro’da ilk dinlenme gününden hemen önce koşulan 9. etap Orta İtalya’daki San Sepolcro kasabasında başladı ve 170 km sonra biraz daha kuzeybatıdaki Floransa kentinde sona erdi.

Etabın hemen başında Maxim Belkov (Katusha), Stefano Pirazzi (Bardiani Valvole), Giovanni Visconti (Movistar), Juan Manuel Garate (Blanco), Fabio Felline (Androni Giacattoli), Robinson Chalapud ve Jarlinson Pantano (Colombia), Ricardo Mestre (Euskaltel-Euskadi), Michel Golas (Omega Pharma-Quick Step), Tobias Ludvigsson (Argos-Shimano), Alessandro Proni (Vini Fantini-Selle Italia) ve Evgeni Petrov (Saxo-Tinkoff) kaçmaya başladı.

Dört adet kategorize edilmiş tırmanış bisikletçileri beklerken, yağmur da yine yüzünü göstermeden edemedi.

Günün en zorlu tırmanışı olan 1. kategori Vallombrosa yokuşuna girilirken, Belkov’un kaçan gruptan yaptığı atağa sadece Chalapud ve Pirazzi eşlik edebildi. Zirveye varmadan önce en çok zorlanan isim Belkov gibi görünüyor; zaman zaman diğer iki bisikletçi Rus rakiplerini beklemek zorunda kalıyordu. Ne var ki, inişin başlamasıyla tablo tersine döndü. Bitime 50 km kala atak yapan Belkov, iki rakibini de silkeledi. Chalapud ve Pirazzi de kısa süre içinde takip grubuna (günün ilk kaçış grubu) dâhil oldu.

Günün son iki tırmanışı yaklaşılırken, Belkov’un avantajı 3 dakikanın üzerine çıkmış durumdaydı.
Giro 9. etap
       Giro 9. etap

İlk hafta yaşadığı şanssızlıkları cumartesi günü koşulan bireysel zamana karşıda biraz olsun telafi eden Bradley Wiggins (Sky), yine ıslak yollardan etkilendi. Britanyalı, Vallombrosa’nın inişinde geri düşmeye başlamıştı. Sergio Henao ve Rigoberto Uran’a liderlerini beklememe talimatı geldi. Garmin-Sharp, BMC ve Vini Fantini-Selle Italia takımları pembe mayonun sahibi Vincenzo Nibali’nin ekibi Astana ile birlikte çalışarak Wiggins’in pelotona dönüşünü engellemeye çalışsalar da, Sky’ın lideri etabı ana grupta bitirmeyi başardı.

Takip grubundan Pantano, son tırmanış öncesi Belkov’u yakalarım ümidiyle atak yaptı. Kolombiyalı bisikletçiye Ludvigsson da eşlik etmeye çalıştı. Ana grupta ise son şampiyon Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp) son tırmanışla birlikte geri düşmeye başladı. Kanadalı bisikletçi, etap sonunda genel klasmandaki rakiplerinden 66 saniye daha fark yemekten kurtulamadı.

Belkov’un etap zaferi yavaş yavaş şekillenirken, takip grubundan bu kez Betancur atağa kalktı ve en azından Pantano ile Ludvigsson’u geçerek etap ikinciliğine uzandı.

28 yaşındaki Maxim Belkov ise, Betancur’un 44 saniye önünde finiş görerek, kariyerinin ilk büyük tur etap zaferini tattı.

Hesjedal hariç tüm genel klasman iddialılarının dâhil olduğu ve 63 saniye farkla finiş gören ana grupta yer alan Vincenzo Nibali (Astana), pembe mayoyu korumayı başardı.

10. Etap Profili: Cordenons - Altopiano del Montasio (167 km, dağ)
Giro 10. etap profili
       Giro 10. etap profili

İtalya Bisiklet Turu’na pazartesi verilecek aranın ardından, 10. etap salı günü koşulacak.

Ülkenin kuzeyindeki Cordenons komününde başlayacak etap, 167 km sonra, turda ilk defa kullanılacak olan 10.4 km uzunluğundaki Altopiano del Montasio tırmanışıyla sona erecek. 1. kategori bu zirve finişinden daha önce, bitime 50 km kala, yine 1. kategori Cason di Lanza tırmanışı var.

Bu yılki Giro d’Italia’nın ilk zirve finişine sahne olacak etap, muhtemelen, genel klasman favorilerinin ataklarıyla nefes kesecek.

8. Etap: Zafer Dowsett’in, Pembe Nibali’nin

96. İtalya Bisiklet Turu’nda cumartesi günü bireysel zamana karşı olarak koşulan 8. etabı Alex Dowsett (Movistar) kazandı. Etabı dördüncü bitiren Vincenzo Nibali (Astana) ise pembe mayoyu Benat Intxausti’den (Movistar) devraldı.

Dowsett, Doğu İtalya kıyılarındaki Gabicce ve Saltara kasabaları arasında geçilen 54.8 km’lik etabı 1:16.27’lik dereceyle tamamladı. 2011 ve 2012 Britanya Zamana Karşı Şampiyonu böylece, kariyerinde ilk kez bir büyük turda etap kazanmış oldu.

İlk hafta art arda yaşadığı talihsizlikler yüzünden pembe mayonun 92 saniye gerisine düşen Tour de France Şampiyonu Bradley Wiggins (Sky), lastiği patladığı için bisikletini değiştirmek zorunda kalmasına rağmen, 10 saniyelik farkla ikinciliği aldı. Wiggins böylece, genel klasmanda çekiştiği rakiplerinin hepsiyle farkı azalttı; hatta son şampiyon Ryder Hesjedal’i (Garmin-Sharp) geçmeyi bildi.

Astana’nın Estonyalı üyesi Tanel Kangert, Dowsett’tan 14 saniye yavaş kaldığı etabı üçüncü sırada bitirdi.

Giro’da 2010’da 3.’lük, bir yıl sonra da 2.’lik yaşayan Vincenzo Nibali, yeni takımı Astana ile şampiyonluk parolasıyla başladığı bu seneki turun 8. etabını 21 saniye farkla dördüncü tamamladı. İtalyan bisikletçi böylece, genel klasman liderliğini Benat Intxausti’den (Movistar) devralıp pembe mayoyu sırtına geçirdi.

Cadel Evans (BMC) 39 saniye farkla yedinci geldi ve bu sayede genel klasmanda Nibali’nin 29 saniye ardına, ikinci basamağa yerleşti.

Nibali, diğer favorilerden Rober Gesink’e (Blanco) 75, Bradley Wiggins’e (Sky) 76, Michele Scarponi’ye (Lamprre) 84, Ryder Hesjedal’e (Garmin-Sharp) ise 125 saniye fark atmış durumda.
Nibali
       Nibali

9. Etap Profili: San Sepolcro - Firenze (170 km, geçiş)
Giro 9. etap
       Giro 9. etap

Giro’da ilk dinlenme gününden hemen önce yani pazar günü koşulacak 9. etap Orta İtalya’daki San Sepolcro kasabasında başlayacak ve 170 km sonra biraz daha kuzeybatıdaki Floransa kentinde sona erecek.

106.7 km geride kaldığında, 1. kategoriden Vallombrosa zirvesi aşılacak. Bu tırmanış öncesinde 1 tane 2. kategori, sonrasında ise birer tane 3. ve 4. kategori yokuş var. Son tırmanış, finişten 10 km uzaklıkta.

Parkurun son 16.1 kilometresi, dört ay sonra Dünya Şampiyonası’ndaki elit erkekler yol yarışında da kullanılacak. O bölüm şampiyonada 10 kez geçileceği için pazar günkü etabın şampiyona provası olduğunu söylemek zor. Dahası, oldukça yıpratıcı geçen son iki etabın ardından, genel klasmanda iddialı olan isimler, kendilerini tehdit etmeyen bir kaçışın başarılı olmasını yeğleyebilir.

7. Etap: Hansen’dan Kaçarak Siftah!

96. İtalya Bisiklet Turu’nda cuma günü koşulan 7. etabı Adam Hansen kazandı. Kaçış grubunda yer alan ve yakalanmamayı başaran Lotto Belisol’ün Avustralyalı üyesi, kariyerinde ilk defa bir büyük turda zafer görmüş oldu. Islak yolların özellikle inişlerde çok can yaktığı etabın ardından pembe mayo ise Benat Intxausti’ye (Movistar) geçti.

İtalya’nın doğusundaki San Salvo kasabasında başlayan ve 177 km sonra daha kuzeydeki Pescara kentinde sona eren etabın son bölümünde iki adet 3. iki adet de 4. kategori tırmanış vardı. Etabı asıl zorlaştıransa, kategorize edilmemiş çok sayıda iniş çıkış ve parkurun ikinci yarısına gelinirken başlayan yağmur oldu.

Parkurun tek düzlük bölümü 30 ile 40. kilometreler arasındaydı ve bu fırsatı değerlendiren altı kişi kaçmaya başladı: Emanuele Sella (Androni Giacattoli), Ioannis Tamouridis (Euskaltel-Euskadi), Maarten Tjallingii (Blanco), Dominique Rollin (FdJ), Adam Hansen (Lotto Belisol) ve Pim Ligthart (Vacansoleil-DCM).

Pembe mayoya 6:52 uzaklıktaki Sella’nın varlığına rağmen, peloton kaçanların farkı 7 dakikanın üzerine çıkarmasına engel olamadı. Bunda, yağmurun da etkisi vardı.

Son 70 kilometreye girilirken tırmanışların zorluk derecesi biraz daha arttı, peloton tempoyu artırıp farkı azaltmaya başladı ve genel klasmanda iddialı isimler ana grubun önüne yaklaştılar.

İlk tırmanış kapısı Sella-Tamouridis-Hansen sıralamasıyla geçildi.

Kısa süre sonra ana gruptan Fabio Tobarre’nin (Vini Fantini) atağı geldi. Bu gelişmeden sonra Sky pelotonu çekmeye başladı.

Son 30 km’ye yaklaşılırken Sella ve Hansen diğer kaçanlardan ayrıldı. Sprint kapısı aşıldığında öndeki ikili 2:40, Taborre ise 15 saniye civarında bir avantaja sahipti.

Son 25 km öncesi yağışın yeniden şiddetlenmesinin de etkisiyle bir virajı alamayan Sella kendini yerde buldu. İtalyan bisikletçi, sert düşüşe rağmen Hansen’ı yakalamayı başardı. İkili, son 25 km’ye girilirken 3 dakikalık bir fark elde etmişti.

3. kategori Santa Maria de Criptis tırmanışı başlarken, kazanın etkilerini de hisseden Sella, aslında daha iyi bir tırmanışçı olmasına rağmen Hansen’dan kopmaktan kurtulamadı.

Ana grupta ise Danilo Di Luca (Vini Fantini) kendi memleketinde alkışlar arasında atağa kalktı ve yanına aldığı beş kişiyle birlikte Taborre’yi yakaladı. Rollin ve Tjallingii içinse kaçış son 15 km’de sona erdi.

Çok iyi bir inişçi olan Vincenzo Nibali (Astana) sondan ikinci tırmanışın inişinde atağa kalktı. İtalyan bisikletçi istediği momentumu da yakalamıştı ki bir anda kendini yer buldu. Genel klasmandaki rakiplerine karşı zaman kaybetmemeyi başaran Nibali, sadece atağı sayesinde elde edebileceği avantajdan oldu.

Nibali, ıslak yolların son kurbanı değildi. Önce Sella ikinci kez düşüp Hansen’ı yakalama umutlarını tamamen kaybetti, ardından da Bradley Wiggins (Sky) zaten şanssız başladığı Giro’da bir problem daha yaşadı. Kendini yerde bulan ve bisikletine geri atladıktan sonra bile gözle görülür bir yavaşlıkla inişi sürdürebilen Tour de France şampiyonu, gün sonunda pembe mayonun 92 saniye uzağına düştü.
Wiggins
       Wiggins'in suratından düşen bin parça

Tüm bu senaryolar en çok Adam Hansen’a yaradı. Dağ bisikletinden gelmesinin de yardımıyla, zorlu koşullarda hiç sorun yaşamayan Avustralyalı bisikletçi, 32. doğum gününden bir gün önce, kariyerinin ilk büyük tur etap zaferini elde etmiş oldu.

67 saniye sonra finiş gören arkadaki grupta 12 saniyelik prim Enrico Battaglin’e (Bardiani Valvole), 8 saniyelik prim ise Danilo Di Luca’ya (Vini Fantini) gitti.

Güne genel klasman lideri olarak giren Luca Paolini’nin de (Katusha) zaman kaybetmesiyle, pembe mayo el değiştirdi. Etaba 26 saniye farkla üçüncü başlayan Benat Intxausti (Movistar), pembe mayonun yeni sahibi oldu.

Vincenzo Nibali (Astana) 5 saniye farkla ikinciliğe, son şampiyon Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp) ise 8 saniye farkla üçüncülüğe kuruldu.

8. Etap Profili: Gabicce Mare - Saltara (54.8 km, ITT)
Giro 8. etap profili
       Giro 8. etap profili

Giro d’Italia’da cumartesi günü bireysel zamana karşı heyecanı yaşanacak. Doğu İtalya kıyılarındaki Gabicce ve Saltara kasabaları arasında koşulacak 7. etap, 54.8 kilometre uzunluğunda. Bisikletçilere sorun yaşatabilecek pek yokuş yok (yine de sadece 20 km’nin tam anlamıyla düz olduğunu not düşelim), ama parkurun özellikle ilk yarısı oldukça teknik. İkinci yarıda ise çok fazla dönüş izlemeyeceğiz.

30 Eylül 2012’de bu yılki Giro’nun rotası açıklandığında, bu kadar uzun bir bireysel zamana karşının Bradley Wiggins’i tura çekmek için yerleştirildiği dedikoduları yapılmıştı. Kuşkusuz Sky’ın lideri etabın yine en büyük favorilerinden biri olacak. Ne var ki Wiggins, bu etapta kazanabileceği avantajı, ilk haftada kaybettiği 1 buçuk dakikayı telafi etmek için harcamak zorunda.

6. Etap: Cavendish, Zaferi Weylandt'a Adadı

Yol bisikleti takviminin ilk büyük turu Giro d’Italia’da perşembe günü koşulan 6. etabı Mark Cavendish kazandı. Omaga Pharma-Quick Step’in Britanyalı sprinteri, zaferini, iki yıl önceki Giro sırasında hayatını kaybeden Wouter Weylandt’a adadı. Genel klasman liderliği ise Luca Paolini’de (Katusha) kaldı.

İtalya’nın güneydoğu kıyılarındaki Mola kasabasında start alan ve 169 km sonra daha kuzeydeki Margherita di Savoia komününde sona eren düz yapıdaki etabın 14. km’sinde Cameron Wurf (Cannondale) ve Jack Bridge (Blanco) kaçmaya başladı.

İki Avustralyalı aradaki farkı 6 dakikanın üzerine çıkarınca, etabı Mark Cavendish’e kazandırmak isteyen Omega Pharma-Quick Step pelotonu çekmeye karar verdi ve böylece fark kısa süre içinde 3 dakikanın altına indi.

Günün kaçışı, biraz erken sayılabilecek bir noktada, son 35 km’ye girilirken sona erdi.
Cavendish
       Cavendish

Aslında bu mesafe yeni kaçışlara imkân tanıyordu, fakat bitime 30 kilometre kala ana grup dar ve keskin bir virajda kaza yaptı. Trafiğin gerçek anlamda tıkandığı kazadan kendilerini üçer beşer kurtaran bisikletçiler önde toplanarak tehlikeli bir kaçış fırsatı buldular. Ama pembe mayoyu taşıyan Katusha’nın da derhal ön tarafa gelmesinin ardından, bisikletin centilmen geleneklerinden birini gördük: Kimse, peloton darmadağın olmuşken atak yapıp bu şekilde bir avantaj sağlamayı kabul etmedi.

Her geçen kilometreyle birlikte, kaza yüzünden arkada kalmış olanlar, pelotonu yakalamayı başardı.

İki gün önce kazaya karışarak 17 saniye kaybeden Bradley Wiggins, bu kez bitime 3.5 km aşılan son tehlikeli virajı pelotonun ortasında değil önünde geçmeyi tercih ederek kendini sağlama aldı.

Yolun tamamen düzleşmesiyle, takımlar sprint hazırlıklarına başladı.

Aslında en derli toplu görünen ekip, bir gün önce John Degenkolb ile zafer yaşayan Argos-Shimano’ydu. Ne var ki, Argos-Shimano treni olması gerekenden biraz erken dağılıp liderini 500 metre kadar erken bırakınca, Degenkolb ancak 18. olabildi.

Etap zaferi ise, 1. etabı da kazanan Mark Cavendish’e gitti. Cavendish böylece, Giro’da bu yılki 2., toplamdaki 12. bireysel etap birinciliğini tattı.

Man Adası doğumlu sprinter, etap zaferini, tam iki yıl önce Giro d’Italia’da hayatını kaybeden Belçikalı bisikletçi Wouter Weylandt’a adadı.

6. etapta Elia Viviani (Cannondale) ikinci, Matthew Goss da (Orica-GreenEdge) üçüncü gelirken; pembe mayo, Katusha’nın İtalyan lideri Luca Paolini’de kaldı.

7. Etap Profili: San Salvo - Pescara (177 km, geçiş)
Giro 7. etap profili
       Giro 7. etap profili

96. İtalya Bisiklet Turu’nun cuma günü koşulacak 7. etabı ülkenin doğusundaki San Salvo kasabasında başlayacak ve 177 km sonra daha kuzeydeki Pescara kentinde sona erecek.

Etapta iki adet 4. iki adet de 3. kategori tırmanış var. Bu tırmanışların hepsi 45 km’lik bir mesafe içinde geçilecek ve sonuncusu finişten sadece 7 km uzaklıkta. Dahası parkur, Tirreno-Adriatico’dan fırlamışçasına, kategorize edilmemiş çok sayıda iniş çıkışı da barındırıyor.

Kısacası, kalabalık bir kaçış grubunun zaferini izleyebileceğimiz gibi, yine zaman primini gözlerine kestiren genel klasman favorilerinin ataklarıyla zevkten dört köşe de olabiliriz.

5. Etap: Kazadan Degenkolb Çıktı

96. İtalya Bisiklet Turu’nda çarşamba günü koşulan 5. etabı John Degenkolb kazandı. Argos-Shimano’nun Alman üyesi, son kilometreye girilirken yaşanan kazadan lider çıkan Marco Canola’yı (Bardiani Valvole) geçebilmek için 800 metrelik muhteşem bir sprinte imza attı. Luca Paolini (Katusha) ise pembe mayoyu korudu.
 5. Etap: Kazadan Degenkolb Çıktı
        5. Etap: Kazadan Degenkolb Çıktı

Güney İtalya’daki Cosenza kentinde start alan ve 203 km sonra daha kuzey doğudaki Matera şehrinde sona eren 5. etabın hemen başında 6 kişilik bir kaçış grubu oluştu: Tomas Gil (Androni Giocattoli), Stefano Pirazzi (Bardiani Valvole), Alan Marangoni (Cannondale), Ricardo Mestre (Euskaltel-Euskadi), Brian Bulgac (Lotto Belisol) ve Rafael Andriato (Vini Fantini-Selle Italia).

Güneşli bir havada başlayan etapta, bisikletçiler Rocca Imperiale’e (+115 km) yaklaşırken, güneş yerini yağmura bıraktı.

Kaçanlarla peloton arasında bir ara 9 dakika seviyesine çıkan fark, son 70 km’ye girilmesiyle birlikte 4 dakikanın altına indi. Bu bölümlerde pelotonun önünde en derli toplu görünen ekipler Argos-Shimano ve Orica-GreenEdge idi.

Sondan 20. km’de aşılacak 4. kategori Montescaglioso zirvesi başlarken, etabın favorilerinden Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step) zorlanma sinyalleri veriyordu. 1. etabın galibi, son 500 metrede pelotondan tamamen koptu ve takım arkadaşlarının desteğine rağmen ana gruba dönmeyi başaramadı.

Günün son tırmanışı Pirazzi önderliğinde geçildikten sonra, BMC liderliğindeki ana grup, tüm kaçanları ayrı noktalarda yutmayı başardı. Son 5 km yaklaşırken Matteo Rabottini (Vini Fantini-Selle Italia) ve Hubert Dupont’un (AG2R) denedikleri ataklara da BMC’den vize çıkmadı.

Son kilometre yaklaşırken, özellikle John Degenkolb (Argos-Shimano) ve Elia Viviani (Cannondale) arasında bir düelloya hazırlanıyorduk, fakat yolların ıslak olmasının da etkisiyle sola keskin virajda onlarca bisikletçi kazaya karıştı ve çok az isim kazadan etkilenip vakit kaybetmeden yola devam edebildi.

O isimlerden biri olan Degenkolb, domestiksiz kalmasına ve kazadan lider olarak çıkan Marco Canola’yı (Bardiani Valvole) geçebilmek için yaklaşık 800 metre boyunca sprint atmasına rağmen, etabı kazanmayı bildi. Geçen yıl İspanya Bisiklet Turu’nda beş etap birden kazanıp büyük sükse yapan Degenkolb böylece, Giro’da da etap zaferiyle tanıştı.

5. etapta Katusha’dan Angel Vicioso ikinci, Blanco’dan Paul Martens de üçüncü geldi.

Ana grupla finiş gören Luca Paolini ise, genel klasman liderine verilen pembe mayoyu korumayı başardı.

6. Etap Profili: Mola di Bari - Margherita di Savoia (169 km, düz)
6. Etap Profili
       6. Etap Profili

5. etapta Mark Cavendish’in son tırmanışta tükenmesi ve pelotonun da son kilometrede kaza yapması yüzünden seyredemediğimiz “sprint düellosu”, perşembe günkü 6. etapta sahne alacak.

İtalya’nın güneydoğu kıyılarındaki Mola kasabasında başlayacak ve daha kuzeydeki Margherita di Savoia komününde sona erecek 169 km’lik 6. etapta herhangi bir tırmanış kapısı bulunmuyor.

Bir tek, bisikletçilerin kıyıdan ayrılıp içeriye Barletta’ya uğrayacağı noktada 160 metrelik bir irtifa kazanılacak. Bunun haricinde etap, tüm sprinterlerin ağızlarını sulandıracak kadar düz.

4. Etap: Battaglin’den Sürpriz Zafer

96. İtalya Bisiklet Turu’nda salı günü koşulan 4. etabı, Enrico Battaglin (Bardiani Valvole-CSF Inox) kazandı. 23 yaşındaki İtalyan bisikletçi kariyerinde ilk kez bir büyük turda etap zaferine ulaşırken, pembe mayo Katusha’dan Luca Paolini’de kaldı.
4. etabı, Enrico Battaglin kazandı.
       4. etabı, Enrico Battaglin kazandı.

İtalya’nın güneyinde yer alan Policastro Bussentino beldesinde start alan ve 246 km sonra daha güneydeki Serra San Bruno komününde sona eren etabın başında yedi kişilik bir kaçış grubu oluştu: Johan Le Bon ve Francis Mourey (FDJ), Julien Berard (AG2R La Mondiale), Emanuele Sella (Androni Giocattoli), Miguel Minguez ve Ioannis Tamouridis (Euskaltel-Euskadi), ve Pim Ligthart (Vacansoleil-DCM).

Etabın ilk yarısında dikkat çekici bir gelişme yaşanmazken, peloton, 7 dakika seviyelerine dayanan farkı bitime 100 km kala azaltmaya başladı.

Bitime 95 km kala Sella, Mourey ve Tamouridis kaçış grubundan düştü ve kısa süre sonra da yakalandılar.

Pembe mayoya sadece 2:39 uzaklıkta olan Sella’dan kurtulmaları, kaçış grubu üzerindeki baskıyı ilk anda azalttı ve aradaki fark bir süre daha 4 dakika seviyelerinde seyretti. Ne var ki Katusha’ya Vini Fantini-Selle Italia’nın da yardım etmesiyle, ana grup günün ilk tırmanışı başlamadan hemen önce farkı 1 dakikaya indirdi.

Bitime 40 km kala aşılan 3. kategori Vibo Valentia tırmanışı başlarken, Minguez ve Berard kaçış grubundan son bir atak yaptı. Berard kısa süre sonra temposunu yitirince Minguez yalnız kaldı.

Bir gece önce yağan ve sabah saatlerinde duran yağmur, bu noktada yeniden başladı. Minguez de, şartların da zorlaşmasıyla, bitime 42 km kala yakalanmaktan kurtulamadı.

İlk tırmanış kapısı için atak yapan Stefano Pirazzi (Bardiani Valvole) ve Patrick Gretsch (Argos-Shimano) puanları bu sırayla aldılar. Giovanni Visconti (Movistar) ise üçüncü geldi.

Yağışa şiddetini giderek artıran sisin de eşlik etmesiyle, görüş mesafesi bir hayli düştü.

İnişte, favorilerden Vincenzo Nibali (Astana) ufak bir kaza geçirmesine rağmen pelotonu yakalamayı başardı.

Ön bölümde ise Leonardo Duque (Colombia) tek başına atak yaptı. Ne var ki Duque de, daha sonra atap yapan Patrick Gretsch (Argos-Shimano) ve Frederik Willems de (Lotto Belisol) de yakalanmaktan kurtulamadı.

Günün son tırmanışı başladıktan hemen sonra, Danilo Di Luca’nın (Vini Fantini) atağı geldi. Di Luca’ya Colombia’dan Robinson Chalapud da eşlik etti. İkili, finişe 6.7 km uzaklıktaki zirveyi birlikte aştı.

Son 5 km’ye girildiğinde, ana grup aradaki farkı 10 saniyeye kadar indirmişti. Di Luca inişte yeteneklerini gösterip Chalapud’dan kurtuldu ve pelotondan biraz olsun uzaklaşmayı başardı.

Ne var ki, son 2 km’yi omzunun üzerinden ana grubu görebilecek bir farkla geçen Di Luca, bitime 300 metre kala yakalanmaktan kurtulamadı.

Böylece, tırmanışlarda kopmamayı başaran 36 bisikletçi arasında sprint hazırlıkları başladı.

Bardiani Valvole-CSF Inox’tan Enrico Bettaglin, son sprintte tüm rakiplerini geride bırakarak, kariyerinin ilk büyük tur etap zaferine uzandı. Fabio Felline (Androni Giocattoli) ikinci, Giovanni Visconti (Movistar) ise üçüncü sırayı aldı.

Pazartesi günkü etabı kazanarak genel klasman liderliğine yükselen Luca Paolini (Katusha), öndeki grupla finiş görerek pembe mayosunu korudu.

Favorilerden Bradley Wiggins (Sky) ise, son bölümde kaza yapan ufak bir grubun arkasında kalınca, 17 saniye kaybetti ve pembe mayonun da 34 saniye gerisine düştü.

5. Etap Profili: Cosenza - Matera (203 km, düz)
5. Etap Profili: Cosenza - Matera 203 km
       5. Etap Profili: Cosenza - Matera 203 km
İtalya Bisiklet Turu’nda çarşamba günü koşulacak 5. etap, Güney İtalya’daki Cosenza kentinde başlayacak ve 203 km sonra daha kuzey doğudaki Matera şehrinde sona erecek.

Etabın baştan 37 ve sondan 20. kilometrelerinde 4. kategoriden birer tırmanış aşılacak, fakat bu tırmanışların bir sprint finişine engel olması çok zor. Yani üç günlük aranın ardından; Mark Cavendish, Matthew Goss, John Degenkolb ve Elia Viviani gibi sprinterlerin düellosuna tanıklık edeceğiz gibi görünüyor.

3. Etap: Paolini Direndi ve Kazandı

96. İtalya Bisiklet Turu’nda pazartesi koşulan 3. etapta zafer, Katusha’nın İtalyan bisikletçisi Luca Paolini’nin oldu. Giro’da ilk kez boy gösteren 36 yaşındaki sporcu, iki tırmanışta da genel klasman favorilerinden kopmamayı başararak, pembe mayoyu Salvatore Puccio’dan (Sky) devraldı.
Katusha’nın İtalyan bisikletçisi Luca Paolini
       Katusha’nın İtalyan bisikletçisi Luca Paolini

Güney İtalya’daki Sorrento kasabasından çıkış yapan bisikletçiler, 222 km sonra, daha güneydeki Ascea kasabasında finiş gördüler.

Etabın hemen başında yedi bisikletçi kaçmaya başladı: Fabio Taborre (Vini Fantini-Selle Italia), Manuele Boaro (Saxo-Tinkoff), Willem Wauters (Vacansoleil-DCM), Jarlinson Pantano (Colombia), Bert De Backer (Argos-Shimano), Dirk Bellemakers (Lotto Belisol) ve Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli). İlk saat geride kaldığında, kaçanlarla peloton arasındaki fark 6 dakikayı bulmuş durumdaydı.

153. km’de aşılan 2. kategori San Mauro Cilento tırmanışı, kaçış grubundan De Backer’in fire vermesine neden olurken, arkada da Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step), Nacer Bouhanni (FDJ), Francesco Chicchi (Vini Fantini-Selle Italia) ve Mattia Gavazzi (Androni Giocattoli) gibi sprinterler pelotondan koptu.

Tırmanış kapısını ilk sırada geçen Taborre, Sky önderliğindeki pelotonun farkı 3 dakikaya çektiğini ve diğer kaçanların teslim olmaya yaklaştıklarını görünce atak yaptı. Ne var ki, günün son tırmanışı başlamadan önce o da yakalanmaktan kurtulamadı.

2. kategoriden Sella di Catona tırmanışı başladıktan sonra, Garmin-Sharp’ın son şampiyon üyesi Ryder Hesjedal’in atağı geldi. Kanadalı bisikletçinin bitime 27 km kala ateşlediği bu atağa ayak uyduran 15 civarı bisikletçi, ana gruptan kopmuş oldu.

Valerio Agnoli’nin (Astana) ilk sırada geçtiği zirvenin ardından, hızlı ve teknik bir iniş başladı.

Sella di Catona’da da öndeki grupta kalmayı başaran Luca Paolini (Katusha), zirvenin inişinde atağa kaltı ve kısa süre içinde 11 saniyelik bir fark yarattı.

Genel klasman iddiası bulunmayan bir bisikletçinin etap zaferine ve pembe mayoya doğru gidiyor oluşunun Sky’ın da işine gelmesi sayesinde, arkadaki grup Paolini’yi yakalayabilmek için risk almadı.

Böylece, 16 saniye farkla birinci gelen Paolini, 20 saniyelik zaman priminin de yardımıyla, genel klasman liderliğini Salvatore Puccio’dan (Sky) devraldı.

Arka grupta 12 ve 8 saniyelik zaman primleri için verilen sprint mücadelesinin ardından, Cadel Evans (BMC) ikinciliğin, Ryder Hesjedal de (Garmin-Sharp) üçüncülüğün sahibi oldu.

Böylece, yeni lider Paolini, Bradley Wiggins’in ve Wiggins’in Sky’dan takım arkadaşı Rigoberto Uran’ın 17’şer saniye önüne yerleşti.

Favorilerden Vincenzo Nibali (Astana) 31, Ryder Hesjedal ise 34 saniye fark yemiş durumda.

4. Etap Profili: Policastro Bussentino - Serra San Bruno (246 km, geçiş)
4. Etap Profili, 246km
       4. Etap Profili, 246km
Giro’da salı günü koşulacak 4. etap İtalya’nın güneyinde yer alan Policastro Bussentino beldesinde başlayacak ve 246 km sonra daha güneydeki Serra San Bruno komününde sona erecek.

2008’de Serra San Bruno’da biten etabı Mark Cavendish kazanmıştı, fakat bu kez etap çok daha kuzeyden başlayacak ve dolayısıyla mesafe daha uzun olacak. Zaten bu sene 4. etaptan daha uzun olan sadece bir etap var (13. etap, 254 km).

Etabın son bölümüne doğru iki tane tırmanış geçilecek. Bunlardan ilki, bitime 40 km kala aşılacak olan 3. kategoriden Vibo Valentia zirvesi. Bisikletçilerin 12.75 km’lik mesafede 702 metrelik irtifa kazanacağı 2. kategoriden Croce Ferrata tırmanışı ise bitime 6.7 km kala aşılacak.

7 saati bulması beklenen etapta bir sprinterin bir rulör ya da tırmanışçıdan rol çalması yine hiç kolay olmayacak.

2. Etap: En Hızlısı Sky

96. İtalya Bisiklet Turu’nda pazar günü takım zamana karşı olarak koşulan 2. etabı Sky kazandı. Sky’ın, Giro’da ilk kez yarışan İtalyan üyesi Salvatore Puccio da pembe mayoyu Mark Cavendish’ten (Omega Pharma-Quick Step) devraldı.
En Hızlısı Sky
       En Hızlısı Sky

Tiren Denizi’nde volkanik bir ada olan Ischia’da koşulan etap, 17.4 km uzunluğundaydı. İniş-çıkışlardan ziyade çok sayıda dönüş yüzünden takımları zorlayan bu teknik parkurda en iyi derece, 22:02 ile Sky’dan geldi.

Sky aslında zamana karşıda İtalya şampiyonu olan Dario Cataldo’ya pembe mayoyu kazandırmak istiyordu; fakat Cataldo son çizgiyi ilk sırada geçse de, aynı saniye içinde beşinci sırayı alan Puccio, 1. etaptaki derecesi (33.’lük) daha iyi olduğu için genel klasman liderliğine yükseldi.

Sky’ın Giro d’Italia’daki şampiyonluk adayı Bradley Wiggins ise, aynı derece ile ikinci sıraya yerleşti.

2. etapta 2.’lik, Sky’dan 9 saniye daha kötü bir dereceyle finiş gören Movistar’a gitti. Böylece, sezon başında İspanya’da takım zamana karşı için özel bir kamp yapan ekip, bu çalışmaların karşılığını almış oldu.

Vincenzo Nibali’yi şampiyonluğa taşımak isteyen Astana ise, Sky’dan 14 saniye yavaş kaldı ve etabı üçüncü sırada bitirdi.

Podyumu zorlaması beklenen ekiplerden Garmin-Sharp 25 saniye farkla 7., Orica-GreenEdge 28 saniye farkla 9., BMC ise 37 saniye farkla 12. olarak hayal kırıklığı yaşadı.

Bu sonuçların ardından Sky takımının ilk beş sırada finiş gören bisikletçileri genel klasmanda da aynı derecelerle ilk 5 sırayı almayı başardı: Salvatore Puccio, Bradley Wiggins, Sergio Henao, Dario Cataldo ve Rigoberto Uran.

3. Etap Profili: Sorrento - Marina di Ascea (222 km, geçiş etabı)
3. Etap Profili: Sorrento - Marina di Ascea 222 km
       3. Etap Profili: Sorrento - Marina di Ascea 222 km
Giro’da pazartesi günü orta zorlukta bir dağ etabı (geçiş etabı) koşulacak. Güney İtalya’daki Sorrento kasabasından çıkış yapacak bisikletçiler, 222 km sonra, daha güneydeki Ascea kasabasında finiş görecekler.

İlk 130 km’si Amalfi kıyılarında, güzel görüntüler eşliğinde geçilecek etabın 153. km’sinde 2. kategoriden, 202. km’sinde ise 3. kategoriden birer tırmanış aşılacak.

Bitime 20 km kala geçilecek bu tırmanışın inişi oldukça teknik olduğu için, saf sprinterler tırmanışlarda yedikleri farkı kapatamayabilir. Bu durumda da bir “rouleur*”ün etabı kazanma ihtimali doğabilir.

*Rulör (Rouleur), her türlü yarış tipini iyi koşabilen bisiklet yarışçılarına verilen isimdir.

1. Etap: Açılış Cavendish’ten

Yol bisikleti takviminin ilk büyük turu Giro d’Italia’da cumartesi günü koşulan 1. etabı kazanan Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step), genel klasman liderine verilen pembe mayoyu sırtına geçirdi.

Napoli’de başlayıp 130 km sonra yine aynı kentte sona eren etabın hemen başında Guillaume Bonnafond (AG2R), Marco Canola (Bardiani Valvole-CSF Inox), Cameron Wurf (Cannondale), Ricardo Mestre (Euskaltel), Brian Bulgac (Lotto Belisol), Giovanni Visconti (Movistar) ve Martijn Keizer (Vacansoleil-DCM) kaçmaya başladı.
1. Etabın Galibi Mark Cavendish
       1. Etabın Galibi Mark Cavendish

Peloton, kaçanların aradaki farkı 2 dakikanın üzerine çıkarmasına hemen hemen hiç izin vermezken; 16.3 km’lik dört tur boyunca iki kez aşılan 4. kategori tırmanışta, birincilikler Visconti ve Wurf’a gitti. Wurf, ikinci kapıyı önde geçmek için yaptığı atağı devam ettirerek önde yalnız kalmayı da başardı.

Son 70 km’ye girilirken, Sky’ın önderlik ettiği peloton, Wurf haricindeki isimleri yuttu.

Wurf direnmeye çalışsa da, son 24 km’de 22 saniyeye kadar düşen fark, 10 km sonra ortadan kalktı ve sprint hazırlıkları başladı.

Son 2 km’ye girildikten sonra yaşanan kazayla birlikte peloton bölündü. Son kilometreye girildiğinde, önde kalan minik grupta Cannondale ve Orica-GreenEdge çok daha derli toplu görünürken, domestiği Gert Steegmans’ın yaşadığı mekanik sorunun da etkisiyle Mark Cavendish yalnız kalmıştı.

İlk ciddi atak Matthew Goss’tan (Orica-GreenEdge) gelse de, rakip takım trenlerinin arkasına takılarak yalnızlığını unutturan Cavendish, doğru noktadaki atağıyla etap zaferine uzandı. Giro’daki 11. etap zaferini kutlayan Cav, genel klasmanda da liderliğe yükseldi.

Cannondale’den Elia Viviani ikinci, Française des Jeux’den Nacer Bouhanni de üçüncü sırayı aldı.

2. Etap Profili: Ischia - Forio (17.4 km, TTT)
2. Etap Profili: Ischia - Forio (17.4 km, TTT)
       2. Etap Profili: Ischia - Forio (17.4 km, TTT)
96. İtalya Bisiklet Turu’nda, pazar günkü 2. etap takım zamana karşı olarak koşulacak. Tiren Denizi’nde volkanik bir ada olan Ischia’da düzenlenecek etap 17.4 km uzunluğunda ve herhangi bir tırmanış barındırmıyor.

Sahil şeridi yalnızca 34 km olduğu için Giro’da pek kullanılamayan Ischia, daha önce 1959’da yine bir zamana karşı etap ağırlamış, o etabı, Jacques Anquetil’i geçmeyi başararak sürpriz yapan Antonino Catalano kazanmıştı.

Adanın kuzey kıyısında koşulacak bu yılki etapta fazla iniş-çıkış olmasa da, çok sayıdaki viraj, takımlara zor anlar yaşatmaya aday.

Geçen sene Verona’da koşulan takım zamana karşı etabını kazanan Garmin, daha sonra Ryder Hesjedal’in şampiyonluğunu kutlamıştı. Ischia’da yine iddialı olması beklenen Garmin-Sharp, özellikle Wiggins liderliğindeki Sky ile çekişecek gibi...

Tanıtım Filmi

Napoli’de başlayacak ve Brescia’da sona erecek 96. İtalya Bisiklet Turu’nun resmi tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz:

Tarihi

İtalya’yı dolaşacak bir bisiklet turu fikri ilk olarak 1908 yılında La Gazzetta dello Sport editörü Tullo Morgagni’den geldi. Tour de France’tan ilhâm alan bu fikrin gazetenin sahibi Emilio Costamagna’ya gittiği dönemde, rakip gazete Corriere della Sera da kendi bisiklet turunu düzenlemeyi düşünüyordu. Elini daha çabuk tutan Morgagni önce gazete patronunu ikna etti, 7 Ağustos 1908’de de gazetenin ilk sayfasından turun anonsu yapıldı.

Ne var ki turun düzenlenmesi için gereken bütçede 25.000 liretlik bir açık vardı. Organizatörler, yakın arkadaşları olan muhasebeci Primo Bongrani’ye gitti. Bongrani de ülkenin dört bir yanını dolaşarak bağış topladı ve sonunda bütçe tamamlandı. Hatta, rakip gazete Corriere della Sera da 3.000 liretlik bir bağış yapmıştı.

İlk Giro 13 Mayıs 1909’da, gece saat 2.53’te 127 bisikletçiyle start aldı. Sekiz etaplık turu 49 bisikletçi bitirirken, genel klasmanda şampiyon olan Luigi Ganna, 5.325 liretlik ödülü kazandı. Son sırayı alan bisikletçiye 300 liret verilirken, turun direktörü sadece 150 liret kazanıyordu!

1915-1918 arasında 1. Dünya Savaşı, 1941-1945 arasında da 2. Dünya Savaşı yüzünden düzenlenmeyen Giro d’Italia, bu yıllar hariç hiç fire vermedi.

1914’e kadar genel klasmanın süre değil puan bazlı şekillendiği turda, 1950 yılında İsviçreli Hugo Koblet kazanana kadar tüm şampiyonlar İtalya’dandı.

Eski şampiyonları arasında efsanevi Eddy Merckx, Bernard Hinault ve Miguel Indurain’in de bulunduğu Giro d’Italia’da, 95 senede 61 farklı şampiyon çıktı.

Parkur

Giro 2013 1. etap
       Giro 2013 1. etap

Giro d’Italia, 2003’ten bu yana ilk defa bir zamana karşı etapla değil bir sprint etabıyla başlayacak. Napoli 1963’ten sonra ilk defa bir etabın ilk durağı, 1909 ve 1968’den sonra ilk defa da bir etabın son durağı olacak. 130 km’lik etabın başında 16.3 km’lik parkurda 4 tur atılacak. Parkurdaki cılız Via Francesco Petrarca tepesinin ikinci ve dördüncü geçilişinde tırmanış klasmanına puan verilecek (4. kategori). Mavi mayonun ilk sahibi belli olduktan sonra son 64 km 8 tur halinde ve tamamen düz bir parkurda geçilecek. Gün sonunda da pembe mayo bir sprinterin sırtında olacak.
Giro 2013 parkur
       Giro 2013 parkur

Bisikletçiler 1. etaptan sonra güneye doğru devam edip, geçen sene uğramadıkları kentlerde gönül alacaklar. İlk dinlenme günü öncesi geçilecek 9 etabın üçü tamamen düz yapıda. Biri bireysel diğeri takımla birlikte zamana karşı koşulacak iki etabın yanı sıra, dört adet orta zorlukta etap da ilk bölüme yerleşmiş durumda.

Genel klasmanda önemli farklar yaratabilecek ilk etap 11 Mayıs’ta bireysel zamana karşı olarak koşulacak 55 km’lik 8. etap. Üç gün sonra bu kez Dolomitler’e ulaşılacak ve 10. etaptaki zirve finişiyle birlikte tırmanışçıların ne durumda olduğunu göreceğiz.

İkinci haftada ayrıca Alpler’deki Bardonecchia ve Fransa sınırı geçildikten sonra aşılacak meşhur Col du Galibier tırmanışları var. Zirve finişleriyle bitecek bu 14. ve 15. etaplar genel klasman üzerinde devasa etkiye sahip olacak.

Son dinlenme gününün ardından bir düz, bir geçiş ve bir de bireysel zamana karşı etabı geride bırakacak olan peloton, Dolomitler’e dönecek. 19. etapta biri finişte olmak üzere iki tane 1. kategori tırmanışın yanı sıra, bir de kategori dışı tırmanış var. Sondan ikinci etapta ise bisikletçiler üç adet 2. bir tane de 1. kategori tırmanış aşıp, 1. kategori Tre Cime di Lavaredo’da finiş görecek. Bu etapla birlikte, 21. etapta Brescia’da şampiyonluğu kimin kutlayacağını da öğrenmiş olacağız.

Tüm etaplar:

1. Napoli - Napoli (4 Mayıs, 156 km, düz)
2. Ischia – Forio (5 Mayıs, 17.4 km, takım zamana karşı)
3. Sorrento – Marina di Ascea (6 Mayıs, 212 km, geçiş etabı)
4. Policastro Bussentino – Serra San Bruno (7 Mayıs, 244 km, geçiş etabı)
5. Cosenza – Matera (8 Mayıs, 199 km, düz)
6. Mola di Bari – Margherita di Savoia (9 Mayıs, 154 km, düz)
7. San Salvo – Pescara (10 Mayıs, 162 km, geçiş etabı)
8. Gabicce Mare – Saltara (11 Mayıs, 55.5 km, bireysel zamana karşı)
9. Sansepolcro – Florence (12 Mayıs, 181 km, geçiş etabı)
Dinlenme Günü (13 Mayıs)
10. Cordenons – Altopiano del Montasio (14 Mayıs, 167 km, dağ etabı)
11. Cave del Predil – Erto e Casso (15 Mayıs, 184 km, geçiş etabı)
12. Longarone – Treviso (16 Mayıs, 127 km, düz)
13. Busseto – Cherasco (17 Mayıs, 242 km, düz)
14. Cervere – Bardonecchia (18 Mayıs, 156 km, dağ)
15. Cesana Torinese – Col du Galibier (19 Mayıs, 150 km, dağ)
Dinlenme Günü (20 Mayıs)
16. Valloire – Ivrea (21 Mayıs, 237 km, geçiş etabı)
17. Caravaggio – Vicenza (22 Mayıs, 203 km, düz)
18. Mori – Polsa (23 Mayıs, 19.4 km, bireysel zamana karşı)
19. Ponte di Legno – Val Martello (24 Mayıs, 138 km, dağ)
20. Silandro – Tre Cime di Lavaredo (25 Mayıs, 202 km, dağ)
21. Riese Pio X – Brescia (26 Mayıs, 199 km, düz)

Not: Her bir etabın profili hakkında daha detaylı bilgiye bir önceki etap haberinin sonunda ulaşabileceksiniz.

Katılan Takımlar

Yarışa 19 UCI World Tour takımının yanı sıra organizatörler tarafından davet edilen 4 takım daha katılıyor, yani toplam 23 takım var:

World Tour takımları: AG2R La Mondiale (Fra), Astana Pro Team (Kaz), Blanco Pro Cycling Team (Ned), BMC Racing Team (USA) , Cannondale Pro Cycling (Ita), Euskaltel Euskadi (Esp), FDJ (Fra), Garmin - Sharp (USA), Katusha Team (Rus), Lampre - Merida (Ita), Lotto Belisol (Bel), Movistar Team (Esp), Omega Pharma - Quick Step Cycling Team (Bel), Orica - GreenEDGE (Aus), RadioShack - Leopard (Lux), Sky Procycling (Gbr), Team Argos - Shimano (Ned), Team Saxo - Tinkoff (Den), Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team (Ned)

Kontenjan takımları: Androni Giocattoli-Venezuela (Ita), Bardiani Valvole-CSF Inox (Ita), Colombia (Col), Vini Fantini-Selle Italia (Ita).

Favoriler

Geçen sezon Tour de France’ı kazanan Bradley Wiggins, bu sezon takımı Sky’ın Giro’daki lideri olarak belirlendi. Rigoberto Uran, Sergio Henao ve Kanstantsin Sivtsov gibi domestiklerin de yardımıyla en büyük favorilerden biri olması beklenen Britanyalı hakkında kafalarda soru işareti uyandıran iki husus var: Bu sezon henüz kaydadeğer bir başarı elde etmemiş olması (Katalonya ve Trentino’da beşinci geldi) ve Giro’dan yaklaşık bir hafta önce yaptığı “Ben Giro’yu Tour de France için bir basamak olarak görüyorum” tarzı açıklaması. Wiggins, takımının Chris Froome’a liderlik vermeyi düşünmesine rağmen Tour’u gözüne kestirmişse, Giro’da formunun en üst noktasına çıkmamış olabilir.

Giro’da 2010’da 3.’lük, bir yıl sonra da 2.’lik gören Vincenzo Nibali, yeni takımı Astana ile birlikte bu sene İtalya’da düzenlenen Tirreno Adriatico ve Giro del Trentino’yu kazanıp gözünü ülkesindeki en önemli tura çevirdi. 28 yaşındaki bisikletçi yine, geçen yıl Tour de France’ta yanıt veremediği Bradley Wiggins’in en önemli rakiplerinden biri olacak.

1993’te Miguel Indurain şampiyon olup unvanını koruduğundan beri, Giro’da art arda şampiyonluk yaşayan kimse çıkmadı. Buna son vermeye çalışacak olan Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp), sezona biraz suskun girse de Ardennes Klasikleri’nde agresif bir performans sergiledi ve ardından da Giro’ya hazır gidebilmek için Romandie’yi tamamlamadı. Kanadalı şampiyon, yine favoriler listesinin üst basamaklarında...

“Başaltı favoriler” olarak adlandırabileceğimiz isimler de var: Mesela BMC lideri Cadel Evans, 2011’de Tour de France’ın 2. Dünya Savaşı sonrası en yaşlı şampiyonu olmuştu. 36 yaşındaki Avustralyalı şimdi de Giro tarihinin en yaşlı şampiyonu olmaya çalışacak. Euskaltel-Euskadi’nin 35 yaşındaki lideri Samuel Sanchez de kaza yaptığı son Tour’u saymazsak son yedi büyük tur tecrübesini de ilk 7’de yer alarak tamamlamış bir isim olarak listede. Alberto Contador’un ceza almasıyla Giro’nun 2011 şampiyonu ilan edilen Michele Scarponi de (Lampre-Merida) üst sıraları zorlamaya çalışacak.

Sprint etaplarının ise Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step), Matt Goss (Orica-GreenEdge), John Degenkolb (Argos-Shimano) ve Elia Viviani (Cannondale) arasında geçeceği öngörülebilir.

96. Giro'da pembe mayoyu kovalayacak isimlerin tanıtıldığı videoya göz atabilirsiniz:

Ödüller

İtalya Bisiklet Turu’nda genel klasman liderine pembe, puan klasmanı liderine siklamen, tırmanış klasmanı liderine mavi ve en iyi genç bisikletçi (1 Ocak 1988’den sonra doğanlar) klasmanı liderine de beyaz mayo veriliyor.
Giro mayolar
       Giro mayolar

Giro’da bu sene toplam 1.380.310 avro para ödülü dağıtılacak. Her etapta verilecek para ödülleri şöyle: 1: 11.010, 2: 5.508, 3: 2.753, 4: 1.377, 5: 1.102, 6-7: 826, 8-9: 551, 10-20: 276 avro. Ayrıca genel klasman şampiyonu 90 bin, 2.’si 50 bin, 3.’sü 20 bin, 4 ilâ 10.’su da 1.500’er avro kazanacak. Siklamen ve beyaz mayoları giyen isimlere de etap başına ödül verilecek. Bu mayoların şampiyonları ise 10’ar bin avro alacak. Süre ve puan bazlı iki ayrı takım klasmanının şampiyonlarına da 40.900’er avro ödenecek.

Son 10 Yılın Birincileri

İtalya Bisiklet Turu’nda en fazla şampiyonluk gören isimler, beşer birincilikle Alfredo Binda (Ita), Fausto Coppi (Ita) ve Eddy Merckx (Bel).

2012 Ryder Hesjedal (CAN - Garmin-Barracuda)
2011 Michele Scarponi (ITA - Lampre-ISD)
2010 Ivan Basso (ITA - Liquigas-Doimo)
2009 Denis Menchov (RUS - Rabobank)
2008 Alberto Contador (SPA - Astana)
2007 Danilo Di Luca (ITA - Liquigas)
2006 Ivan Basso (ITA - Team CSC)
2005 Paolo Savoldelli (ITA - Discovery Channel)
2004 Damiano Cunego (ITA - Saeco Macchine per Caffè)
2003 Gilberto Simoni (ITA - Saeco Macchine per Caffè)

Giro’nun Kızları

Cuneyt Kazokoglu

Türkiye Turu’nda olup olmadığı muallakta olan öpücük krizine istinaden Giro’dan bahsedip Giro’nun podyum kızlarını anmamak olmaz. Bunun nedeni bütün bisiklet yarışları içinde Giro’nun yarışın pazarlamasını podyum kızları üzerinden de yapan belki de tek yarış olması.

“The toughest race with the most beautiful girls” vurgusu, özel olarak podyum kızlarını konu alan videolar, her yıl seçilen Giro güzeli yarışın İtalya’yı betimleyen klişelere uygun bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Futbol ile bisikletin buluştuğu en güzel nokta olan Galatasaraylı Sneijder’in karısı Yolanda’nın da 2010 yılında Giro güzeli olduğunu belirtelim.
2012 Giorgia, 2011 Cristiana, 2010 Yolanda
       2012 Giorgia, 2011 Cristiana, 2010 Yolanda

 

  Bu haber 5484 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015