Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Temmuz . 2020  
Giro d'Italia 2013

Giro d'Italia 2013

15. Etap: Galibier’nin Kralı Visconti

İbrahim Koçyiğit   mtbtr.com © 14.5.2013
UCI World Tour’da altı tane etaplı turun ve sekiz klasiğin ardından sıra takvimin ilk “üç haftalık” turu olan Giro d’Italia’ya geldi. 23 takımdan 207 bisikletçi, 4-26 Mayıs tarihleri arasında koşulacak 21 etapta toplam 3.405 km yol katedecekler.

96. İtalya bisiklet Turu’nun 1-9 etaplarıyla ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

15. Etap Sonucunda Genel Klasman

1 NIBALI VincenzoITA AST 62:02:34 0:00
2 EVANS CadelAUS BMC 62:04:00 1:26
3 URAN URAN RigobertoCOL SKY 62:05:20 2:46
4 SANTAMBROGIO MauroITA VIN 62:05:21 2:47
5 SCARPONI MicheleITA LAM 62:06:27 3:53

15. Etap: Galibier’nin Kralı Visconti

96. İtalya Bisiklet Turu’nda pazar günü koşulan 16. etabı Movistar’dan Giovanni Visconti kazanırken, Vincenzo Nibali (Astana) genel klasman liderliğini sürdürdü.
Pantani Anıtı’nın önünde, kar yağışı altında bitti
       Pantani Anıtı’nın önünde, kar yağışı altında bitti

Alpler’deki yoğun kar yağışı yüzünden etaptaki Mont Cenis ve efsanevi Galibier tırmanışlarının parkurdan çıkarılacağı konuşuluyordu. Gece boyunca teftişlerini sürdüren organizatörler, sonunda, Mont Cenis’in korunmasına ancak Galibier’deki tırmanışın 4 km kısaltılmasına karar verdi. Böylece, 1998 Fransa Bisiklet Turu’nda Galibier’de zafer gören Marco Pantani anısına koşulacak etap, Pantani Anıtı’nın tam önünde, kar yağışı altında bitti.

145 km’ye kısaltılan etabın 59. km’sinde aşılacak Mont Cenis zirvesinin zorlu koşullara rağmen aynen korunması üzerine peloton, etabı bu zirveye kadar nötralize etmeye karar verdi. Tırmanış boyunca kimseden atak gelmezken, Stefano Pirazzi (Bardiani Valvole) ve Robinson Chalapud (Colombia) zirveden puan çıkarabilmek için son bölümde hamle yaptı. İnişle birlikte öndekileri yakalamak isteyen Giovanni Visconti (Movistar), Pieter Weening (Orica-GreenEdge), Matteo Rabottini (Vini Fantini-Selle Italia) ve Paolo Longo Borghini de (Cannondale) pelotondan ayrıldı ve böylece önde altı kişilik bir grup oluştu.

Bitime 19 km kala geçilen Telegraphe zirvesine yaklaşılırken, ana grupla kaçanlar arasında yaklaşık altı dakikalık bir fark vardı. Bu bölümde Weening kaçan gruptan kopmak isteyince Rabottini ve Visconti’den kontratak geldi. Weening’i yakaladıktan sonra durmayan Visconti tek başına devam etti ve Telegraphe’ı geçerken 42 saniyelik bir avantaj yakaladı.

İnişte tempoyu daha da artıran Visconti, son 13 km’ye girilmesiyle başlayan Galibier tırmanışına gelindiğinde hâlâ yalnızdı.

Rabottini bu bölümde bir atak daha yapsa da, başarılı olamayan bu hamlesinin faturasına ana gruba dönerek ödedi.

Pembe mayoyu elinde bulunduran Vincenzo Nibali’nin takımı Astana, pelotonun önünde yaşananları tamamen kontrol altında tutuyordu. Sadece, genel klasmanda iddiası bulunmayan Egoi Martinez (Euskaltel Euskadi), Robert Kiserlovski (RadioShack Leopard), Sergio Henao (Sky) ve Robert Gesink’e (Blanco) kısa süreli bir atak vizesi verdiler.

Son 5 km’de şansını deneyen Samuel Sanchez de (Euskaltel Euskadi) fazla dayanamadan yutuldu.

Son kilometreye girildiğinde en önde Visconti zafere pedal çeviriyor, Astana önderliğindeki gruptan da sadece Rafal Majka (Saxo-Tinkoff) Carlos Betancur (Ag2r) ve Przemyslaw Niemiec (Lampre) kurtulabiliyordu.

2010 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu şampiyonu Visconti, kar yağışı altında yoluna devam etti ve kendisiyle aynı gün (13 Ocak) doğan Pantani’nin anıtı önünde, kariyerinin ilk büyük tur etap zaferine uzanmayı başardı.

Betancur bu seneki Giro’da üçüncü etap ikinciliğini tadarken, son zaman primi Niemiec’e gitti.

Pembe mayonun sahibi Vincenzo Nibali (Astana) ise, genel klasmandaki en önemli rakipleri Cadel Evans (BMC) ve Rigoberto Uran (Sky) ile birlikte 54 saniye farkla finiş gördü. İtalyan bisikletçi böylece Evans’ın 1 dakika 26 saniye, Uran’ın ise 2 dakika 46 saniye önünde yer almayı sürdürdü.

16. Etap Profili: Valloire - Ivrea (238 km, geçiş)
 16. Etap Profili: Valloire - Ivrea
        16. Etap Profili: Valloire - Ivrea
Giro’da pazartesi günü dinlenecek bisikletçiler, salı günü koşulacak 16. etapta Fransa topraklarında yer alan Valloire komününden yola çıkıp, 238 km sonra İtalya’da, Ivrea komününde finiş görecekler.

65. etapta aşılacak 1. kategori Mont Cenis zirvesinin ardından bitime 17 km kala 3. kategori Andrate yokuşu geçilecek. Dolomitler’e dinç gitmek isteyen genel klasman iddialıları, Mont Cenis’te hamle yapacak bisikletçilerden oluşacak kaçış grubunu Andrate’de yakalamak için kendilerini fazla yormayabilir. Yani, 16. etapta kaçış grubundan bir ismin zaferini izleyebiliriz.

14. Etap: Santambrogio ve Nibali’nin Günü...

96. İtalya Bisiklet Turu’nda cumartesi günü koşulan 14. etabı Mauro Santambrogio (Vini Fantini-Selle Italia) kazanırken, Vincenzo Nibali (Astana) genel klasmandaki takipçileriyle arasındaki farkı artırdı.
Nibali, etap zaferini Santambrogio’ya pasladı.
       Nibali, etap zaferini Santambrogio’ya pasladı.
14. etabın Cervere ile Bardonecchia arasındaki 168 km’lik parkurda geçmesi ve Sestriere tırmanışının ardından 1. kategori Jafferau zirvesiyle finiş görülmesi planlanıyordu. Ne var ki, etabın başlamasından bir saat önce Sestriere’in hava muhalefeti nedeniyle parkurdan çıkarıldığı, parkurun Val di Susa’ya uğrayıp 12 km uzatıldığı açıklandı.

Gert Steegmans (Omega Pharma-Quick Step), Jack Bobridge (Blanco) ve Daniele Bennati ile Karsten Kroon’un (Saxo-Tinkoff) start almadığı etabın 14. km’sinde yedi kişilik bir kaçış grubu oluştu: Egoi Martinez (Euskaltel Euskadi), Pieter Weening (Orica-GreenEdge), Luca Paolini (Katusha), Peter Stetina (Garmin-Sharp), Daniele Pietropolli (Lampre), Sonny Colbrelli (Bardiani Valvole-CSF Inox) ve Matteo Trentin (Omega Pharma-Quick Step). Ne var ki, kısa süre sonra, kaçış grubunda İtalyan olmayan üç kişi şiddetli yağmur nedeniyle ıslanan yollarda kaza yaptı ve önde sadece Paolini, Pietropolli, Colbrelli ve Trentin kaldı.

50. km’ye gelindiğinde, kaçış grubu 7:10’luk bir fark yakalamış durumdaydı.

Bu noktada Alessandro Vanotti (Astana), Enrico Battaglin (Bardiani Valvole-CSF Inox) ve Robinson Chalapud (Colombia) kaza yaptı ve ilk iki bisikletçi yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Son 80 km’ye girilirken fark da 9 dakikaya çıkınca; Cannondale, Androni Giacattoli ve Sky, pelotonda sorumluluk almaya başladılar ve son 25 km’ye girilirken farkı 5:35’e indirdiler.

Son 20 km’de lastiği patlayan Trentin, kaçış grubundan düştü.

1. kategori Jafferau zirvesi yaklaşırken pelotonun önünde 40’a yakın bisikletçi kalmış, son 5 km’ye girildiğinde de aradaki fark 4 dakikaya inmişti.

Ana gruptan Sergio Henao (Sky) ve Diego Rosa’nın (Androni Giacattoli) atakları sonuç vermezken, sis ve hatta hafif kar yağışının gözlendiği finiş çizgisine 400 metre kala Mauro Santambrogio (Vini Fantini-Selle Italia) hamle yaptı. Vincenzo Nibali de (Astana) derhal yanıt verdi. İkili, kaçmaya çalışan son isim olan Colbrelli’yi de geride bıraktı.

Ana grupta çekiştiği rakiplerin hepsini silkelemenin sevincini yaşayan Nibali, etap zaferini yurttaşı Santambrogio’ya pasladı. Böylece, daha önceki üç zaferini de tek günlük yarışlarda elde etmiş olan İtalyan bisikletçi, ilk etap birinciliğini bir büyük turda tatmış oldu.

Carlos Betancur (AG2R) öndeki ikiliden 9 saniye sonra finiş görüp üçüncülüğü aldı.

Samuel Sanchez (Euskaltel Euskadi) 26, Rigoberto Uran (Sky) 30, Cadel Evans ise 33 saniye fark yedi.

Böylece, pembe mayonun sahibi Nibali, en yakın takipçisi Evans ile 1 dakika 26 saniye, genel klasman üçüncüsü Uran’la ise 2 dakika 46 saniyelik bir fark yaratmış oldu.

15. Etap Profili: Kesinleşmedi

İtalya Bisiklet Turu’nda pazar günü Alpler’de koşulacak 15. etabın ülkenin kuzeybatısındaki Cesana Torinese komününde başlaması ve Fransa sınırını aştıktan sonra efsanevi Col du Galibier’de bitmesi planlanıyordu. Ne var ki, karın yolları kapatması yüzünden hem etap içindeki Mont Cenis (1. kategori), hem de finişe ev sahipliği yapması planlanan Galibier (1. kategori) tırmanışları parkurdan çıkarıldı. Parkurun son halinin cumartesi gecesi ya da pazar sabahı duyurulması bekleniyor.

13. Etap: Dört Dörtlük Cavendish!

İtalya Bisiklet Turu’nda cuma günü koşulan 13. etabı kazanan Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step), bu seneki Giro’da dördüncü etap zaferini kutladı. Genel klasmanda iddiası kalmayan Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp) ve Bradley Wiggins’in (Sky) start almadığı etabın bitiminde, Vincenzo Nibali (Astana) pembe mayoyu korudu.

254 km’lik mesafesiyle Giro 2013’ün en uzun etabı unvanını taşıyan etap kuzeydeki Busseto komününde başladı ve kuzeydoğudaki Cherasco komününde sona erdi. Haftasonu Alpler’de mücadele edecek bisikletçiler, kategorize edilmiş tek tırmanış barındıran 13. etapta aktif dinlenmeye çalıştılar.

Etabın başında yedi kişilik bir kaçış grubu oluştu: Danilo Hondo (RadioShack Leopard), Giairo Ermeti (Androni Giocattoli), Rafael Andriato (Vini Fantini-Selle Italia), Pablo Lastras (Movistar), Tobias Ludvigsson (Argos-Shimano), Nicola Boem (Bardiani Valvole-CSF Inox) ve Lars Bak (Lotto Belisol).

90 km geride kaldığında, kaçış grubu 13 dakikalık bir avantaj yakalamış durumdaydı. Bu noktadan sonra sprint takımları pelotonun önünde sorumluluk almaya başladı ve fark, bitime 37 km kala aşılan günün tek tırmanışına gelindiğinde 1 dakikaya inmişti.

Erken yakalanmak istemeyen Boem, Bak ve Lastras atağa kalktı. Bu gruptan Boem tek başına şansını denese de başarılı olamadı. Ana gruptan ise Matteo Rabottini ile Oscar Gatto (Vini Fantini-Selle Italia), Jorge Azanza (Euskaltel Euskadi), Francesco Bongiorno (Bardiani Valvole-CSF Inox), Jose Herrada (Movistar) ve Giampaolo Caruso (Katusha) hamle yapıp öndekilere katıldı.

Son 8 km’ye gelindiğinde ufak bir yokuştan istifade etmek isteyen ön grup üyeleri zaman zaman kopmaya çalışsa da, hiçbir atak başarılı olamadı. Sadece, son 6 km’de bir atak daha yapan Caruso sonuca gidebilecek gibi göründü, ama özellikle Cannondale’in çabalarıyla birlikte, İtalyan bisikletçi de yakalandı ve sprint hazırlıkları başladı.

Elia Viviani için çalışan Cannondale treninin arkasına iyi saklanan Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step), son sprintte Giacomo Nizzolo’yu (RadioShack Leopard) ikincilikte, Luka Mezgec’i (Argos-Shimano) ise üçüncülükte bırakıp etap zaferine uzandı.

Cavendish böylece bu seneki Giro’da dördüncü, bu sezonki 11., büyük turlardaki 40., profesyonel kariyerinde ise 101. zaferini kutladı.

Ana grupla finiş gören Vincenzo Nibali (Astana) ise Cadel Evans’ın (BMC) 41, Rigoberto Uran’ın (Sky) da 124 saniye önünde genel klasman liderliğini sürdürdü.

14. Etap Profili: Cervere - Bardonecchia (168 km, dağ)
Giro 14. etap profili
       Giro 14. etap profili

Giro’da sonunda sıra Alpler’e geldi. Cumartesi günü koşulacak 168 km’lik dağ etabı Cervere ile Bardonecchia komünleri arasında geçilecek. Etapta Sestriere tırmanışı (2. kategori) aşıldıktan sonra, 1. kategori Jafferau tırmanışı finişe ev sahipliği yapacak.

125.3 km geride kaldığında aşılacak Sestriere, ilk kez kullanıldığı 1914’te 16 kiloluk ve vitessiz bisikletlerle yarışan sporcuları bugünkünden daha fazla zorluyordu. Etabın finişine ev sahipliği yapacak Jafferau da 7 km’lik uzunluğu ve %9’luk ortalama eğimiyle “imkânsız” bir zirve değil. Yine de, 1. kategori bir zirve finişi ve Alpler’deki ilk gün olması itibarıyla genel klasman iddialıları için ciddi bir sınav. Üstelik, irtifanın 1908 metreye ulaşacağını da unutmamak gerek.

Hasılı, genel klasman iddialılarının, zaman kazanmaktan ziyade, (kar yüzünden rotadan çıkarılmazsa pazar günü aşılacak olan) Col du Galibier’den hemen önce zaman kaybetmemeyi hedefleyeceği bir etap bizleri bekliyor.

12. Etap: Cavendish “Dalya” Dedi

96. İtalya Bisiklet Turu’nda perşembe günü koşulan etabı kazanan Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step), profesyonel kariyerinin 100. zaferine uzandı. Yine yağmurun damga vurduğu gün sonunda Bradley Wiggins (Sky) üç dakika daha fark yerken, Vincenzo Nibali (Astana) pembe mayoyu korudu.
 12. Etap: Cavendish “Dalya” Dedi
        12. Etap: Cavendish “Dalya” Dedi

Ülkenin kuzeybatısındaki Longarone kasabasıyla Treviso kenti arasında geçilen 134 km’lik etabın başında dört kişilik bir kaçış grubu oluştu: Fabio Felline (Androni Giocattoli), Maxim Belkov (Katusha), Bert De Backer (Argos-Shimano) ve Maurits Lammertink (Vacansoleil-DCM). Marco Marcato da çok geçmeden pelotondan ayrılıp takım arkadaşı Lammertink ve diğerlerine katıldı.

11. km’de Belkov’un liderliğiyle geçilen sprint kapısında, pelotona 1:30’luk bir fark atılmış durumdaydı. 34. km’deki inişte kaygan yolların da etkisiyle De Backer haricinde tüm kaçanlar kaza yaptı. Belçikalı bisikletçi, tek başına kaçması anlamsız ve imkansız olduğu için dört rakibini de bekledi.

Hem etabın kısa olması, hem de kaçanların hiçbirinin pembe mayoyu tehdit etmemesi, başarılı bir kaçış ihtimalini artırıyordu.

Ne var ki, bitime 41 km kala aşılan Montello S.M.D. Vittoria yokuşuna gelinmesiyle, kaçanlarla aradaki fark da hızla azalmaya başladı.

Şampiyonluk parolasıyla girdiği Giro’da sorun üzerine sorun yaşayan Bradley Wiggins (Sky), 4. kategori bu tırmanışta geriye düşmekten kurtulamadı ve gün sonunda da 3 dakikanın biraz üzerinde zaman kaybetti.

Bitime 21 km kala 2 dakika seviyesinde olan kaçan grup ile peloton arasındaki fark, 8 km sonra 1 dakikaya, son 7.5 km’ye girilirken de 27 saniyeye indi. Farkın tamamen erimesi ise, bitişe sadece 500 metre kala gerçekleşebildi.

Bu noktadan sonra sprint hazırlıkları başlarken, Fransa şampiyonu Nacer Bouhanni’yi (FdJ) ikincilikte, Argos-Shimano’dan Luka Mezgec’i ise üçüncülükte bırakan Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step), Giro 2013’teki üçüncü etap zaferine uzandı.

Cavendish ayrıca hem kariyerinin 100. zaferini kutlayarak “dalya” dedi, hem de bu sezon 10 yarış zaferi elde eden ilk bisikletçi olmayı başardı (Peter Sagan ve Marcel Kittel’in şimdilik 9’ar zaferi bulunuyor).

Ana grupla birlikte finiş gören Vincenzo Nibali (Astana) pembe mayosunu korudu. Nibali’yi Cadel Evans (BMC) 41, Rigoberto Uran (Sky) da 124 saniye geriden takip ediyor.

Wiggins ise, pembe mayonun 5 dakika 22 saniye gerisine, 13. basamağa geriledi.

13. Etap Profili: Busseto - Cherasco (254 km, düz)

13. Etap Profili: Busseto - Cherasco
       13. Etap Profili: Busseto - Cherasco
Bu yılki Giro’nun en kısa ikinci etabından bir gün sonra, en uzun etap koşulacak. Cuma günü kuzeydeki Busseto komününden başlayıp kuzeydoğudaki Cherasco komününde sona erecek 13. etap 254 km uzunluğunda.

Etabın büyük bölümü tamamen düz. Günün kategorize edilmiş tek tırmanışı ise bitime 37 km kala aşılacak (Tre Cuni, 3. kategori).

İki zorlu dağ etabından hemen önce geçilecek bu etapta genel klasmanın favorileri aktif dinlenmeye çalışacaklar. Etabın galibi ise büyük ihtimalle bir sprinter olacak.

11. Etap: Navardauskas Siftah Yaptı

96. Giro d’Italia’da çarşamba günü koşulan 11. etabı Ramunas Navardauskas kazandı. Garmin-Sharp’ın Litvanyalı üyesi kariyerinin ilk büyük tur etap zaferini kutlarken, Vincenzo Nibali (Astana) genel klasmandaki liderliğini sürdürdü.
Navardauskas Siftah Yaptı
       Navardauskas Siftah Yaptı

Navardauskas, İtalya’nın kuzeydoğu sınırındaki Cade del Predil beldesinden start alıp biraz daha batıdaki Erto e Casso beldesinde sona eren 182 km’lik etabın başında kaçış grubunu ateşleyen isim oldu. Litvanyalıya tam 19 kişi eşlik etti: Egoi Martinez (Euskaltel), Leonardo Duque (Colombia), Juan Jose Cobo (Movistar), Guillaume Bonnafond (AG2R), Jackson Rodríguez (Androni Giacattoli), Stafano Pirazzi (Bardiani Valvole), Paul Martens (Blanco), Daniel Oss (BMC), Cayetano Sarmiento (Cannondale), Johan Le Bon (FdJ), Vladimir Gusev (Katusha), Serge Pauwels (OPQS), Jens Keukeleire (Orica-GreenEdge), Yaroslav Popovych (RadioShack-Leopard), Salvatore Puccio (Sky), Patrick Gretsch (Argos-Shimano), Evgeni Petrov (Saxo-Tinkoff), Frederik Veuchelen (Vacansoleil) ve Danilo Di Luca (Vini Fantini).

10. etapta hayli yorulan genel klasman favorileri, kalabalık olmasına rağmen pembe mayoyu tehdit etmeyen kaçış grubuna reaksiyon göstermedi ve fark kısa süre içinde 4 dakikanın üzerine çıktı.

Günün ilk tırmanışı (Sella Ciampigotto, 2. kategori) başlarken, kaçanlar iki dakika daha kazandı. Tırmanışta Pauwels, Popovych ve Rodriguez atağa kalksa da, inişte hamle yapan Gretsch, liderliği ele geçirdi.

Ana grup ise Astana önderliğinde aradaki farkı kontrol altında tutuyordu.

Son 25 km’ye girilirken ilk kontratak Di Luca’dan geldi. Bu atağa karşılık veren Navardauskas ve Oss, önce İtalyan rakiplerini silkeledi, ardından da günün son tırmanışı başlamadan önce Gretsch’i yakaladı.

Kısa süre içinde Alman rakiplerini de geride bırakan ikili, 2. kategori Erto e Casso zirve finişi başlarken 2 dakikalık bir avantaj yakalamış durumdaydı.

Navardauskas’ın Oss’u silkeleme çabası birinci ve ikinci denemelerde sonuç vermese de, son 5 km içinde gelen üçüncü denemeyle birlikte, Litvanyalı bisikletçi en önde yalnız kaldı.

Ryder Hesjedal’in unvan koruma şansını tamamen yitirmesiyle etap zaferlerine odaklanmaya başlayan Garmin-Sharp, Navardauskas’ın son kilometrelerde yakalanmaması sayesinde sevindi.

Geçen sene takım zamana karşıyı kazanmalarının ardından, Giro’da pembe mayo giymeyi başaran ilk (ve şimdilik tek) Litvanyalı olan Navardauskas ise, bu sene, kariyerinin ilk büyük tur etap zaferini kutlamayı bildi.

Navardauskas ayrıca, Tomas Vaitkus (2006) ve Ignatas Konovalovas’ın (2009) ardından, Giro’da etap kazanan üçüncü Litvanyalı oldu.

Etapta ikincilik 1:08 farkla finiş gören Daniel Oss’a (BMC) giderken, takip grubundan yaptığı atak sayesinde son çizgiyi 2:59 farkla geçen Stefano Pirazzi (Bardiani Valvole) üçüncülüğü aldı.

Ana grupla finiş gören genel klasman lideri Vincenzo Nibali (Astana) ise, en yakın takipçisi Cadel Evans’ın (BMC) 41 saniye önünde yer almayı sürdürdü.

12. Etap Profili: Longarone - Treviso (134 km, düz)

İtalya Bisiklet Turu’nda perşembe günü koşulacak 134 km’lik 12. etap, ülkenin kuzeybatısındaki Longarone kasabasıyla Treviso kenti arasında geçilecek.
12. Etap Profili: Longarone - Treviso
       12. Etap Profili: Longarone - Treviso

Bir gün önceki finiş noktasında 1963’te yaşanan ve yaklaşık 2.000 kişinin ölümüne neden olan heyelan anılmıştı. 12. etabın başlangıcına ev sahipliği yapacak Longarone de o heyelanda neredeyse tamamen yok olmuş kasabalardan biri...

Etapta, sonuncusu bitime 41 km kala aşılacak iki tane 4. kategori tırmanış yer alıyor. Yani profil, tırmanışçıların sprint takımlarından rol çalmalarına izin verecek kadar zorlu değil... Yalnız, etap kısa olduğu için, pelotonun kaçanlarla aradaki farkı kontrol altında tutması şart.

10. Etap: İlk Zirve Finişi Uran’ın

96. İtalya bisiklet Turu’nun ilk zirve finişinde gülen isim Sky’ın Kolombiyalı üyesi Rigoberto Uran oldu. Salı günü koşulan 10. etabın ardından Vincenzo Nibali (Astana) genel klasmandaki avantajını pekiştirirken, Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp) ve Bradley Wiggins (Sky) yine zaman kaybetti.

İtalya’nın kuzeyindeki Cordenons komününde başlayan etap, 167 km sonra, turda ilk defa kullanılan 10.4 km uzunluğundaki Altopiano del Montasio tırmanışıyla sona erdi. 1. kategori bu zirve finişinden daha önce, bitime 50 km kala, yine 1. kategori Cason di Lanza tırmanışı aşıldı.
Giro d
       Giro d'Italia 10. Etap: İlk Zirve Finişi Uran’ın

Bir günlük dinlenme arasından sonra koşulan ve John Degenkolb’ün (Argos-Shimano) yorgunluk, Angel Vicioso’nun ise (Katusha) sakatlık nedeniyle start almadığı etabın 20. km’sinde 13 kişilik bir kaçış grubu oluştu: Daniele Bennati (Saxo-Tinkoff), Kenny Dehaes (Lotto Belisol), Elia Viviani (Cannondale), Tiago Machado ve Yaroslav Popovych (RadioShack Leopard), David Millar ve Thomas Dekker (Garmin-Sharp), Maarten Tjallingii (Blanco), Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli), Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step), Oscar Gatto (Vini Fantini-Selle Italia), Pim Ligthart (Vacansoleil-DCM) ve Pavel Brutt (Katusha).

100. km’ye gelinirken 9 dakikanın üzerine çıkan fark, bu noktadan sonra giderek azaldı.

Bitime 50 km kala aşılacak olan 1. kategori Cason di Lanza zirvesine ilerlerken, ana grupta da problemler başladı. Pembe mayonun sahibi Vincenzo Nibali (Astana), zinciri atmasına rağmen geri dönmeyi bildi. Bu yıl oldukça zorlanan son şampiyon Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp) ise, aynı tırmanışta koptu ve bu sefer yaklaşık 21 dakikalık bir fark yiyerek unvanını koruma şansını tamamen yitirdi.

Ana grupta bunlar olup biterken, kaçış grubunda da yavaş yavaş kopmalar baş gösterdi. İlk başarılı atağın sahibi Rodriguez, ilk zirveyi birinci geçerken; pelotonun önünde kalmayı başaran genel klasman iddialıları 3:30 gerideydi.

Uzun ve bol virajlı inişte pek sorun yaşanmadı ve favorilerin grubunun mevcudu biraz daha arttı. Bu noktada, Hesjedal hariç tüm iddialı isimler bir aradaydı.

Son 30 km’ye girilirken farkı 4:30 seviyesine çıkarmayı başaran Rodriguez, birkaç kilometre sonra mekanik bir problem yaşadı ve bisikletini değiştirmek zorunda kaldı. Rodriguez yeni bisikletini kendi gereksinimlerine göre ayarlamaya çalışırken, bitime 25 km kala Pauwels’e yakalandı.

Önde bunlar olurken ana grupta da Sky sorumluluk alıyor ve kaçanlar teker teker yutuluyordu.

Eğimin başlarda %7.8 olduğu, daha sonra ortalama %12’ye ulaşıp bir noktada %20’ye dayandığı Altopiano del Montasio zirvesi başlayınca, Rodriguez ve Pauwels’in avantajı da hızla azalmaya başladı. Rodriguez’in ikinci kez bisiklet değiştirmek zorunda kalması da kaçanlara hiç yardımcı olmadı.

Son 9 km’ye girilirken, Sky önderliğindeki ana grup Rodriguez ve Pauwels’i de yuttu.

1 km sonra Sky’ın Kolombiyalı üyesi Rigoberto Uran atağa kalktı. Eğimin %20’ye yaklaştığı bölümde ise Uran’ın lideri Bradley Wiggins sorun yaşamaya başladı. Britanyalı, genel klasmandaki rakipleri Nibali ve Cadel Evans’ın (BMC) bulunduğu gruptan kopmaktan kurtulamadı.

Son 2.5 km’ye girilirken, Uran yaklaşık 1 dakikalık bir avantaja sahipti. Domenico Pozzovivo (AG2R) ise Uran’ı yakalamak için veda ettiği gruba, özellikle Evans’ın çabaları neticesinde geri dönmek zorunda kaldı.

Favorilerin grubunda yer alan Carlos Betancur (AG2R), son 2 km içinde atak yaptı.

Geçen yılki Giro’da en iyi genç bisikletçi klasmanını kazanan Uran son çizgiye kadar yakalanmamayı başardı ve kariyerinin ilk büyük tur etap zaferini elde etti.

Betancur art arda ikinci kez etap ikinciliği yaşarken; üçüncülük, 8 saniyelik zaman primi için girilen sprint mücadelesini kazanan Nibali’ye gitti.

Bu 8 saniyenin yanı sıra sprint kapılarından da 4 saniye “tırtıklayan” Nibali, genel klasmandaki en yakın rakibi Evans’la arasındaki farkı 41 saniyeye çıkardı. Etabın galibi Uran ise, lideri Wiggins’i geçip, Nibali’nin 124 saniye ardına, üçüncülüğe yerleşti. Wiggins ise artık pembe mayodan 128 saniye uzaklıkta.

11. Etap Profili: Cave del Predil - Erto e Casso (182 km, geçiş)

Giro’da 182 km’lik 11. etap, çarşamba günü, İtalya’nın kuzeydoğu sınırındaki Cade del Predil beldesinden başlayıp biraz daha batıdaki Erto e Casso beldesinde sona erecek.
11. Etap Profili: Cave del Predil - Erto e Casso
       11. Etap Profili: Cave del Predil - Erto e Casso

Erto e Casso’nun Giro tarihinde ilk kez kullanılacak olmasının sebebi, yarım asır önce, 9 Ekim 1963’te burada meydana gelen ve yaklaşık 2.000 kişinin ölümüne neden olan heyelanı anmak.

Etapta 120.4 km geride kaldığında 2. kategori Sella Ciampigotto tırmanışı aşılacak. Son çizgi de 2. kategori bir zirve finişi. Ne var ki bu yokuşlar, genel klasmanda iddialı olan isimlerin arayı açmalarına ya da kapatmalarına imkân tanıyabilecek kadar zorlu değiller.

96. İtalya bisiklet Turu’nun 1-9 etaplarıyla ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

  Bu haber 3109 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015