Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
13 . Temmuz . 2020  
Lechner'in Zaferi, Absalon'un Trajedisi

Lechner'in Zaferi, Absalon'un Trajedisi

UCI WorldCup'ta İlk Durak Almanya

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 17.5.2013
Haftasonu UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nın ilk ayağı Almanya’da Albstadt’ta koşuldu, ama ne koşuldu! Yarışı izleyenler, bilhassa Pazar günü koşulan elitler yarışlarında hop oturup hop kalktılar ve son derece trajik sahnelere şahit oldular. Aşağıdaki özet videosunda da görebileceğiniz gibi Albstadt, hakikaten dağ bisikleti meraklılarının ağızlarının suyunu akıtan bir açılış oldu bu sezona.

XC Eliminator’da Favoriler Banko

Cuma günü koşulan XC Eliminator yarışında İsveçli Alexandra Engen (Ghost Factory) ve Daniel Federspiel (Oetztal Scott Racing) dünya kupasının ilk liderleri oldular. Alexandra Engen zaten geçen yılın dünya şampiyonu, Albstadt’ta şehir içinde engellerle oluşturulmuş olan parkurda ilk 32’den itibaren bütün elemeleri teker teker sorunsuz geçti. Finalde Alman Kathrin Stirnemann (Sabine Spitz Haibike) ve Nadine Rieder’in (Topeak Ergon) önünde birinci oldu.
XC Eliminator
       XC Eliminator

Erkeklerde ise elinden sakatlığına rağmen çıkış alan geçen yılın dünya şampiyonu Ralph Naef’in (BMC) birinci turu geçememesi nedeniyle ortam diğer favoriler Thomas Litscher (Multivan Merida) ve Daniel Federspiel’e (Oetztal Scott Racing) kaldı. Federspiel finalde Litscher’in ve Slovenyalı Miha Halzer’in önünde birinci ve dünya kupası lideri formasını ilk üstüne geçiren erkek sporcu oldu.

XCO Kadınlar – Lechner’in 2. Birinciliği

Kadınlarda haftasonunu kesinlikle en mutlu bitiren Eva Lechner (Colnago). Houffalize’de 2010 yılındaki birinciliğinden sonra Lechner 6. ve son turda yarış boyunca beraber gittiği geçen yılın dünya şampiyonu Polonyalı Maja Wloszçzowska (Giant ProXC) ve Kathrin Leumann’ın (Ghost Factory Racing) önünde birinciliği aldı. Gece yağan yağmur nedeniyle bayağı kaygan ve çamurlu bir parkurda koşulan yarışta kürsü mücadelesi 5 kişilik bir grupta geçti. Yukarıdaki isimlerin yanında Alexandra Engen (Ghost Factory) ve U23 dünya şampiyonu Jolanda Neff (Giant ProXC) ve Salcano’nun destekledigi Tanja Zakelj özellikle yarışın ikinci yarısından sonra kendi aralarında yarıştılar. Lechner ise bu grubun daima ilk üçünde kendine yer buldu.
Lechner, Leumann, Wloswzczowska, Zakelj
       Lechner, Leumann, Wloswzczowska, Zakelj

Son turda bir çıkışta atağa kalkıp Wloszczowska ile arasına bir kaç saniyelik bir fark yaratan Lechner yeniden başlayan yağmurla tekrar kayganlaşan parkura rağmen bitişe kazasız belasız geldi. Kathrin Leumann ise Polonyalı sporcunun ardından üçüncü oldu.

Katıldığı ilk dünya kupası yarısında ne yapacağı merakla beklenen Hollandalı Marianne Vos çok aşinası olduğu CycloCross ortamını aratmayacak bir parkurda gayet başarılı bir yarış çıkararak Lechner’in 2 dakika 46 saniye arkasından 11. oldu.

Alman Sabine Spitz yarıştan önceki antrenman seansında kaza yapıp köprücük kemiğini kırdığı için yarışamadı. Anlaşılan o ki 2 ay bisikletten uzak kalacak.

Sporcumuz Burcu Balcı ise yarısı 69. olarak sonuncu bitirdi.
XCO kadinlar kürsü
       XCO kadinlar kürsü

XCO Erkekler – Absalon’un Trajedisi

Yarışın yaklaşık ilk beş turunda gelmiş geçmiş en başarılı XC bisikletçilerinden Fransız Julien Absalon’un (BMC) gösterisini seyrettik. Lakin 2000’li yılların ortalarında yakaladığı zafer serileri nedeniyle “Dominator” lakabına sahip olan Absalon için bu sezonun ilk yarısı hayal kırıklığı ile sonuçlandı.

Avustralyalı Daniel McConnell’in (Trek) kariyerinin ilk dünya kupası birinciliğini bayağı çekişmeli son metrelerden sonra İspanyol Sergio Mantecon’un (Wildwolf-Trek) ve Çek olimpiyat şampiyonu Jaroslav Kulhavy’nin (Specialized) önunde kazandığı yarışta Absalon’un beşinci turda arka vites attırıcısı koparak arka tekerleğinin telleri arasına girdi ve dahası kadrosuna da hasar verdi. Bu olay olduğu sırada Absalon tek başına, en yakın takipçisinden 1:45 önde kendi başına yarışıyordu.
McConnell
       McConnell

Kadınlar yarışında başlayan yağmur nedeniyle çamur deryası halini alan parkur son derece kaygandı, daha ilk turda aralarında yarışan tek Türk sporcu olan Ali Cakas’ın da bulunduğu pek çok bisikletli iniş bölümlerinde düştüler.
Albstadt çamur deryası
       Albstadt çamur deryası

Absalon’un problemi, sonradan anlattığına göre önce fazla çamur nedeniyle ön vites attırıcısı takılmış ve Absalon 4. turdan itibaren yarışı önde büyük dişlide götürmeye başlamış. Muhtemelen bu vites kombinasyonunda Absalon bisiklete fazla geldi, çünkü son çıkışta (parkur grafiğinde “New Uphill” diye gösterilen yer) vites değiştirmemesine rağmen arka vites attırıcı koparak arka tekerleğin içine girmiş. Arka attırıcının koptuğu yerden karbon kadro da hasar görünce Absalon için tek kalan çözüm yarışı bırakmak oldu. Hep güler yüzü ve sakin tabiatı ile tanıdığımız Absalon’un bisikletini sinirle yere attığını ve bisikleti sırtında, arka tekerleği sallanarak yolda yürürken suratındaki ifadeyi ilk defa gördüğümüzü belirtelim. Eğer Absalon yarışı kazansaydı bu 32 yaşındaki bisikletçinin 26. Dünya Kupası birinciliği olacaktı. Başka hiçbir isim bu kadar çok yarış kazanmadı UCI Dünya Kupası tarihinde.
Absalon
       Absalon

Absalon için teselli olabilecek tek şey geçen yılın dünya şampiyonu ve olimpiyat ikincisi Nino Schurter’ın (Scott Swisspower) lastik seçiminde bayağı hata yapması nedeniyle yarışı zar zor 18. sırada bitirebilmesi oldu.

Favoriler bu şekilde aradan çekilince yarışın başında İsviçreli Fabien Giger, İspanyol Sergio Mantecon öne çıktılar. Son turda atağa kalkan Jaroslav Kulhavy de ve kimsenin beklemediği bir şekilde Avustralyalı McConnell bu gruba dahil oldu. Son inişte Mantecon, McConnell ve Kulhavy kalmışken İspanyol ve Avustralyalı bisikletçiler Çek rakipleri ile aralarına biraz mesafe koymayı başardılar ve yarışı kendi aralarında son 300m’de bayağı çekişerek bitirdiler. Sporcumuz Ali Cakas yarışı 98 sırada bitirmeyi başardı, ki parkurun hali ve onca yarış dışı kalan bisikletçi düşünüldüğünde bu bile başarılı bir sonuç.
XCO erkekler kürsü
       XCO erkekler kürsü

UCI MTB WorldCup presented by Shimano Başlıyor

Bugün (17 Mayıs Cuma) tam resmi adıyla “UCI Mountainbike WorldCup presented by Shimano” 2013 sezonunu açıyor. En güzel haberi en başta verelim: bu yıl dağ bisikleti dünya kupasının bütün yarışları www.redbull.com/bike adresinden canlı olarak takip edilebiliyorlar.

Daha onceki haberimizde de verdiğimiz gibi bu yıl Dünya Kupası’nda 8 yarış bulunuyor.

18-19.05: Albstadt (Germany), XCO #1 / XCE #1
25-26.05: Nove Mesto Na Morave (Czech Republic), XCO #2 / XCE #2
08-09.06: Fort William (Great Britain), DHI #1
15-16.06: Val di Sole (Italy), XCO #3 / XCE#3 / DHI #2
27-28.07: Vallnord (Andorra), XCO #4, XCE #4, DHI #3
10-11.08: Mont-Sainte-Anne (Canada), XCO #5 / DHI #4
14-15.09: Hafjell (Norway), XCO #6 / DHI #5
21-22.09: Leogang (Austria), DHI #6

XC sınıflarında (XCO ve XCE) önemli yenilik XC Eliminator kategorisinin bu yıl resmen takvime dahil edilmiş olması. Yarışlar bu haftasonu Albstadt (Almanya) ile başlıyorlar. Çek Cumhuriyeti’ndeki ikinci ayaktan sonra Val di Sole (İtalya), Vallnord (Andorra) Avrupa’daki yarışlar. XCE kategorisi bu yarışlarla son bulurken, XCO’da dünya Kupası’nın sondan bir önceki ayağı Ağustos’ta Kanada’da, oradan Eylül ortasında tekrar Norveç’e geçiliyor.

Kadınlarda olimpiyat ve dünya şampiyonu Julie Bresset neredeyse günü gününe tam bir ay önce köprücük kemiğini kırdığı için en azından kupanın ilk yarısında yok, en iyi ihtimalle Haziran’da Val di Sole’de tekrar parkurlara dönecek. Kanadalı Catharine Pendrel, Polonyalı Maja Wloszczowska kupanın sonunda liderliği en muhtemel isimler. Bu yıl Cyprus Sunshine Cup ile dağ bisikletine de ciddi geçiş yapan Marianne Vos ise en büyük joker.

Erkeklerde ise gene 3 isim öne çıkıyor: İsviçreli Nino Schurter, BMC takımına transfer olan Fransız Julien Absalon ve Çek olimpiyat şampiyonu Jaroslav Kulhavy. Bu üç isim de daha önce dünya kupasını kazanmış isimler. Absalon ile yapılmış özellikle kupanın Avrupa ayaklarına ve Avrupa Şampiyonası’na odaklanacağını anlattığı sezon öncesi röportajını aşağıda seyredebilirsiniz.

2012 sezonunda 4X’un dünya kupasından çıkarılmasından beri “gravity” dallarında bu seviyede geriye kalan bir tek iniş yarışları var artık. Bu sahada birkaç isim saymak gerekirse halen dünya sıralamasında birinci olan Gee Atherton, Trek’ten Specialized’a geçişi olay yaratan Aaron Gwin , emektarlardan üçer defa dünya kupası birinciliğine sahip Steve Peat ve Greg Minnaar en önemli favoriler. Kadınlarda ise Rachel Atherton’ın karşısında Fransız Emmeline Ragot, Morgane Charre ve Floriane Pugin öne çıkan isimler olacaklar.

Dünya Sıralaması

UCI’ın yeni kurallarına göre bu yıldan itibaren dünya kupası yarışlarında çıkışlar dünya sıralamasına göre yapılacak. Fransız olimpiyat şampiyonu Juliet Bresset’nin sakatlık nedeniyle yarışamaması yüzünden XC dallarında kadınlarda Sabine Spitz dünya sıralamasında lider konumda ve bu pozisyonu elinde bulunduran gelmiş geçmiş en yaşlı kadın bisikletçi. Erkekler sıralamasında ise Nino Schurter ve Jaroslav Kulhavy öndeler.
Erkekler XCO dünya sıralaması
       Erkekler XCO dünya sıralaması
Kadınlar XCO dünya sıralaması
       Kadınlar XCO dünya sıralaması
Erkekler DHI dünya sıralaması
       Erkekler DHI dünya sıralaması
Kadınlar DHI dünya sıralaması
       Kadınlar DHI dünya sıralaması
       

UCI Dünya Kupası'nda yarışacak olan elit takımları ve takımlardaki sporcuları daha önce sizlere sunmuştuk.

Albstadt – Almanya

Albstadt 1991 yılında resmen hayata geçen UCI Dağ Bisikleti Kupası’nın 176. yarışı. Yarışların programı şu şekilde:

17 Mayıs Cuma

 • Yerel saatle 16:45’te World Cup Cross Country Eliminator – Sıralamalar
 • Yerel saatle 18:00’de World Cup Cross Country Eliminator - Finaller

  18 Mayıs Cumartesi

 • Yerel saatle 13:00’da World Cup Olympic Cross Country – U23 Kadınlar
 • Yerel saatle 13:02’de World Cup Olympic Cross Country – Genc Kadınlar
 • Yerel saatle 15:30’da World Cup Olympic Cross Country – U23 Erkekler

  19 Mayıs Pazar

 • Yerel saatle 09:30’da World Cup Olympic Cross Country – Genc Erkekler
 • Yerel saatle 11:30’da World Cup Olympic Cross Country – Elit Kadınlar
 • Yerel saatle 14:00’da World Cup Olympic Cross Country – Elit Erkekler

  Hava sadece Cumartesi günü açık olacak gibi duruyor. Albstadt çamura batınca yarışın ne kadar zorlaştığını geçen yıl Eylül ayındaki yarısı seyretmiş olanlar hatırlayacaklardır.

  XC Eliminator

  XCE yarışlarına katılım Pazar günü koşulacak XCO yarışları nedeniyle nispeten sınırlı. Yukarıda saydığımız favorilerden hiçbiri çıkış almıyorlar. Onların yokluğunda erkeklerde İsviçreli BMC’den Alman Moritz Milatz ve Specialized takımından Amerikalı Todd Wells’in yanında Multivan Merida takımından Thomas Litscher dikkat çekecek isimler. Ralph Naef (BMC) çıkış listesinde yer alıyor ama elinden bir sakatlık nedeniyle çıkıp çıkmayacağı kesin değil.

  Kadınlarda ise İsveçli Alexandra Engen (Ghost), İsviçreli Jolanda Neff (Giant), İtalyan Eva Lechner (Colnago) ve Alman Kathrin Stirnemann (Haibike) öne çıkması muhtemel isimler.

  XCO

  Albstadt’ın 4.2km’lik parkuru kupa başlamadan önce bayağı bir elden geçti. Bu haliyle dünya kupasının en teknik ayaklarından biri olmaya aday parkur hakkında gerek tadilat aşamasında, gerekse parkurun şimdiki hali hakkında bayağı görsel malzeme mevcut:

  Albstadt parkur, 4.2km, 1 turda 190m irtifa
         Albstadt parkur, 4.2km, 1 turda 190m irtifa

  Erkeklerde yukarıda da bahsettiğimiz üzere 3 isim öne çıkacak gibi duruyor. Fakat gerek Albstadt parkurunun yapısı itibariyle bayağı sürpriz potansiyeli içermesi, gerekse bu yarışın dünya kupası takviminde 10 aylık bir aradan sonra ilk yarış olması nedeniyle başka isimler de öne çıkabilir. Florian Vogel (Scott Swisspower), Jose Antonio Hermida (Merida Multivan), Marco Fontana (Cannondale Factory)… Öte yandan Alman Manuel Fumiç (Cannondale Factory) sakatlık, Moritz Milatz (BMC) hastalık nedeniyle yarışamıyorlar. Kadınlarda ise haliyle yarış Almanya’da olduğu için Sabine Spitz unutulmamalı, fakat geçen yıl dünya kupasını kazanan Catharine Pendrel ve takım arkadaşı Georgia Gould da öne çıkacaklar. Polonyalı Maja Wloszczowska da var, fakat asıl büyük soru işaretlerinden biri Hollandalı Marianne Vos’un böyle teknik bir parkurdaki performansı olacak, merakla bekliyoruz.

  Türk Sporcular

  Türkiye XCO ülkeler sıralamasında geçen sezonki 35. konumundan bu yıla 76 ülke arasından 43. sırada başlıyor. Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse dağ bisikletinin nispeten üvey evlat seviyesine indiği şu dönemde Albstadt’ta 3 Türk sporcu da yarışacaklar. Sayfamızdaki yazısından da tanıyacağınız Ali Cakas elit erkeklerde, yurtdışı yarışlarda ismini görmeye aşina olduğumuz Burcu Balcı elit kadınlarda ve Onur Öztürk de U23 erkeklerde çıkış alacaklar. Şimdiden başarılar!

 •  

    Bu haber 4301 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015