Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Mayıs . 2020  
Giro d'Italia 2013

Giro d'Italia 2013

21. Etap: Etap Cavendish’e, Pembe Nibali’ye

İbrahim Koçyiğit   mtbtr.com © 26.5.2013
UCI World Tour’da altı tane etaplı turun ve sekiz klasiğin ardından sıra takvimin ilk “üç haftalık” turu olan Giro d’Italia’ya geldi. 23 takımdan 207 bisikletçi, 4-26 Mayıs tarihleri arasında koşulacak 21 etapta toplam 3.405 km yol katedecekler.

96. İtalya bisiklet Turu’nun 1-9. etaplarıyla ilgili yazılarımıza buradan 10-15. etaplarıyla ilgili yazılarımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

21. Etap: Etap Cavendish’e, Pembe Nibali’ye

96. İtalya Bisiklet Turu’nun pazar günü koşulan 21. ve son etabını kazanan Mark Cavendish (Omega Pharma-QuickStep), büyük turlar kariyerinin 41. etap zaferini kutladı. Ana grupla finiş gören Vincenzo Nibali (Astana) ise beklendiği gibi ilk Giro şampiyonluğunu elde etti.

Riese Pio X komünü ile Brescia kenti arasında koşulan 197 km’lik etapta herhangi bir tırmanış kapısı bulunmuyordu. Son etap geleneği bir yana, özellikle zorlu hava koşulları yüzünden ekstra yorgunluk yaşayan bisikletçiler, son gün oldukça düşük tempoda pedal çevirdi.
Vincenzo Nibali Giro şampiyonluğunu elde etti.
       Vincenzo Nibali Giro şampiyonluğunu elde etti.

7 kez aşılacak 4.6 km’lik son parkura yaklaşılırken, ana grup, Giro’nun 2000 yılı şampiyonu ve bu turda 7 etap zaferi bulunan Stefano Garzelli’nin (Vini Fantini-Selle Italia) bir süreliğine kendilerinden kopmasına izin verdi ve emekliliğe hazırlanan İtalyan bisikletçiye veda şansı sundu.

Günün ilk atağı ise Giairo Ermeti’den (Androni Giocattoli) geldi. Ancak, puan klasmanı liderliğini Nibali’den geri almak isteyen Cavendish, sondan üçüncü turdaki sprint kapısına gelmeden Ermeti’yi yuttu ve ilk kapıda olduğu gibi yine 3 puanı hanesine yazdırdı.

Ermeti bu kapının ardından bir solo atak daha yapsa da, Cavendish bir sonraki turda yine kendini gösterip puanı kaptı. Omega Pharma-QuickStep’in lideri, son tura girilirken de atak yaparak puan klasmanı şampiyonluğunu garantiledi.
Cavendish kariyerinin 41. etap zaferini kutladı.
       Cavendish kariyerinin 41. etap zaferini kutladı.

Cavendish’in son 2 km içinde sadece iki domestikle kaldığını gören Elia Viviani’nin takımı Cannondale’in iştahı kabarmaya başladı.

Cannondale derli toplu görünse de, sprinte ilk kalkan isim Bardiani Valvole’nin İtalyan üyesi Sacha Modolo oldu. Fakat Modolo’nun biraz erken gelen atağını cezalandıran Cavendish, bu seneki Giro’da beşinci, büyük turlar kariyerindeki ise 41. etap zaferine uzandı.

Viviani ise, Modolo’nun ardında üçüncü geldi.

Astana’nın İtalyan lideri Vincenzo Nibali, ana grupla finiş görerek, daha önce bir ikincilik bir de üçüncülük elde ettiği Giro’daki ilk şampiyonluğunu kutladı.

Nibali böylece, 2010’da uzandığı İspanya Bisiklet Turu şampiyonluğunun ardından, ikinci kez bir büyük turda mutlu sona ulaşmış oldu.

Genel klasmanda Rigoberto Uran (Sky) 4:43 farkla ikinciliği, Cadel Evans ise 5:52 farkla üçüncülüğü aldı.

Mark Cavendish puan klasmanını şampiyon bitirirken, en iyi genç bisikletçiye verilen beyaz mayoyu Carlos Betancur (AG2R), en iyi tırmanışçıya verilen mavi mayoyu Stefano Pirazzi (Bardiani Valvole), en hızlı takım klasmanını Sky, puan bazlı “süper takım klasmanı”nı da Movistar kazandı.

20. Etap: Nibali Fişi Çekti

İtalya Bisiklet Turu’nda cumartesi günü kar yağışı altında tamamlanan 20. etabı kazanan Vincenzo Nibali (Astana), şampiyonluğu büyük oranda garantiledi. Rigoberto Uran (Sky), Cadel Evans’tan (BMC) ikinciliği, Carlos Betancur da (AG2R) Rafal Majka’dan (Saxo-Tinkoff) beyaz mayoyu aldı.

Dolomitler’deki yoğun kar yağışı yüzünden iptal edilen 19. etabın ardından, 20. etabın profili de hafifletildi. Kuzeydeki Schalenders komününden başlayan 210 km’lik etapta, sadece bitime 24 km kala aşılan 2. kategori Tre Croci Geçidi ile kategori dışı Tre Cime di Lavaredo zirve finişi korundu.

Günün kaçış grubunda Adam Hansen (Lotto-Belisol), Giairo Ermeti (Androni Giocattoli), Yaroslav Popovych (RadioShack-Leopard) ve Pavel Brutt (Katusha) yer alırken; Brutt, Tre Croci yokuşu başlarken atak yapıp önde yalnız kaldı. Pembe mayolu gruptan ayrılan Pieter Weening (Blanco) ise, tırmanış sona ermeden Brutt’e katıldı.

Tırmanış klasmanı lideri Stefano Pirezzi (Bardiani Valvole), Tre Croci aşılmadan hemen önce atak yapıp öndeki ikiliyi yakaladı ve burada aldığı üç puan sayesinde mavi mayoyu garantiledi.

Pembe mayolu gruptan ise Gianluca Brambilla (Omega Pharma-QuickStep) ve Eros Capecchi’nin (Movistar) hamleleri geldi.

Günün son tırmanışı yaklaşırken Vincenzo Nibali (Astana) üç domestiğiyle birlikte genel klasmandaki rakiplerini göz hapsinde tutuyordu.

İlk Giro şampiyonluğunu kovalayan İtalyan bisikletçi, son 2.6 km’ye gelindiğinde atak yaptı. Pembe mayolu Astana liderinin bu atağına, en önemli domestiği Tangel Kangert’in yanı sıra Rigoberto Uran (Sky), Carlos Betancur (AG2R) ve Fabio Duarte (Colombia) yanıt verdi.

Ne var ki Nibali, ortalaması %12 olan ve zaman zaman %18’e çıkan eğime rağmen hız kesmedi ve herkesi silkeledi.

Kar yağışı altında destansı fotoğraflar vererek ilerleyen Nibali, Giro’da bireysel zamana karşıdaki zaferinin ardından bu yılki ikinci etap birinciliğini aldı.

Duarte 17 saniye farkla ikinci, Uran 19 saniye farkla üçüncü, Betancur ise 21 saniye farkla dördüncü oldu.

Son tırmanışta önce zorlanan, sonra Uran ile aradaki farkı kapatmaya yaklaşan Cadel Evans ise (BMC); yine takım arkadaşlarından neredeyse hiç destek alamadı ve 1:30 geride 14.’lükle yetindi.

Böylece Uran, genel klasmanda Evans’ın 1:09 önüne, ikinciliğe yerleşti.

Vincenzo Nibali ise yeni takipçisi Uran ile arasındaki farkı 4 dakika 43 saniyeye çıkardı ve kariyerinin ilk İtalya Bisiklet Turu şampiyonluğunu çok büyük oranda garantiledi.

Bir kez tekerlek, bir kez de bisiklet değiştirip pelotonu iki kez yakalamak zorunda kalan Betancur ise, beyaz mayoyu Majka’dan geri almanın sevincini yaşadı.

21. Etap Profili: Riese Pio X - Brescia (197 km, düz)
Giro 2013, 21. etap
       Giro 2013, 21. etap

96. Giro d’Italia pazar günü Riese Pio X komünü ile Brescia kenti arasında koşulacak 197 km’lik etapla sona erecek.

Tamamen düz yapıdaki bu etapta, Vincenzo Nibali (Astana) kariyerinin en büyük talihsizliğini yaşamazsa şampiyonluğunu kutlayacak.

Carlos Betancur da (AG2R) pelotondan kopmadığı takdirde beyaz mayonun sahibi olacak.

Tırmanış kapısı bulunmadığı için, Stefano Pirezzi (Bardiani Valvole) liderliğindeki mavi mayo sıralaması da değişmeyecek.

Sadece Mark Cavendish (Omega Pharma-QuickStep), ilk 5’e girerek 12 puanı hanesine yazdırıp, Nibali’ye kaptırdığı puan klasmanı liderliğini geri almaya çalışacak.

19. Etap: Giro’ya Kar Engeli

İtalya Bisiklet Turu’nda cuma günü koşulması planlanan 19. etap, hava muhalefeti nedeniyle iptal edildi.
19. Etap: Giro’ya Kar Engeli
       19. Etap: Giro’ya Kar Engeli

Perşembe akşamı, ilk planlanan rotadaki 1. kategori Gavia ve kategori dışı Stelvio tırmanışlarının iptal edildiği, bu tırmanışlar yerine 2. kategori Tonale ve 1. kategori Castrin zirvelerinin eklendiği, Val Martello’daki zirve finişinin ise aynen korunduğu açıklanmıştı.

Ne var ki, cuma sabahı Tonale ve Castrin zirvelerinde ara ara kar yağışı gözleniyor; yolların önemli bölümü temizlenmiş görünse de, -10 dereceye varan sıcaklıklar yüzünden yaşanan buzlanma özellikle inişler için büyük tehlike arz ediyordu.

Bunun üzerine, organizatörler, 19. etabın iptal edilmesine karar verdi.

Bu iptal kuşkusuz en çok genel klasman lideri Vincenzo Nibali’ye (Astana) yaradı. Zira Nibali, tıraşlanmış durumdaki 20. etap iptal edilmese bile, en yakın takipçileri Cadel Evans (BMC) ve Rigoberto Uran (Sky) ile arasındaki sırasıyla 4:02 ve 4:12’lik farkları çok büyük ihtimalle koruyup ilk Giro şampiyonluğuna ulaşacak.

20. Etap Profili: Schlanders - Tre Cime di Lavaredo (210 km, dağ)
20. Etap: Schlanders - Tre Cime di Lavaredo
       20. Etap: Schlanders - Tre Cime di Lavaredo
Giro d’Italia’da cumartesi günü koşulacak sondan ikinci etabın kuzeydeki Schlanders komünü ile Tre Cime di Lavaredo tepeleri arasında geçilmesi ve 203 km’lik etapta üç tane 2., 1 tane de 1. kategori tırmanış aşılıp, etabın kategori dışı bir tırmanışla bitmesi planlanıyordu.

Ne var ki, 19. etabı iptal ettiren zorlu hava koşulları, 20. etap profilinin de tıraşlanmasına neden oldu. Cuma öğle saatlerinde yapılan açıklamaya göre, etabın başlangıç ve bitişi aynen korunmuş durumda. İlk üç tırmanış ise iptal edildi. Yani, uzunluğu 210 km’ye çıkan etap yine kategori dışı bir zirve finişi ile bitecek. Tabii tabiat ana izin verirse...

Bu etabın da iptal edilmesi durumunda, Vincenzo Nibali (Astana) şampiyonluğunu garantilemiş olacak, zira pazar günkü etap düz yapıda ve 4 dakikalık farkların erimesine izin vermeyecek. Etap iptal edilmese bile, bu haliyle Nibali ile 4 dakikalık farkları kapatmak hiç kolay değil. Yani her halükarda Giro’nun şampiyonunu cumartesi günü öğrenmiş olacağız.

18. Etap: Nibali’den Gövde Gösterisi

96. İtalya Bisiklet Turu’nda perşembe günü bireysel zamana karşı olarak koşulan 18. etabı Vincenzo Nibali kazandı. En yakın rakibine 58 saniye fark atan Astana’nın İtalyan lideri, genel klasmandaki takipçileri Cadel Evans’ın (BMC) 4:02, Rigoberto Uran’ın ise 4:12 önüne kurulup şampiyonluk yolunda dev bir adım attı.
 Nibali’den Gövde Gösterisi
        Nibali’den Gövde Gösterisi

Kuzeydeki Mori ile Brentonico komünleri arasında geçilen 20.6 km’lik etapta ortalama eğim %6.6, maksimum eğim ise %10’du. Bu yapı, tırmanışçı yönü zamana karşısına ağır basan isimlere yaradı.

Genel klasman lideri olduğu için son sırada start alan Vincenzo Nibali (Astana), 44 dakika 29 saniyede finiş görerek etabın galibi oldu.

Nibali finiş görene kadar liderliği elinde bulunduran Samuel Sanchez (Euskaltel Euskadi) ise günü 58 saniye farkla ikinci tamamladı.

Yağmur altında koşulan etapta üçüncülük, Nibali’den 1:20 yavaş kalan Damiano Caruso’ya (Cannondale) gitti.

Genel klasmanda Nibali’yi takip eden isimlerden Cadel Evans (BMC) 47:05 ile 28., Rigoberto Uran (Sky) ise 45:55 ile 6. sırayı aldı.

Uran bu sayede Evans ile arasındaki farkı 10 saniyeye indirdi.

Ne var ki, bu ikiliden Evans 4:10, Uran ise 4:20 geriye düşerek pembe mayodan bir hayli uzaklaşmaktan kurtulamadı.

Böylece Nibali, hava muhalefeti nedeniyle tıraşlanması beklenen Dolomitler öncesi şampiyonluk yolunda çok büyük bir avantaj yakaladı.

18. Etap Sonucunda Genel Klasman

1 NIBALI Vincenzo ITA AST 73:55:58
2 EVANS CadelAUS BMC + 4:02
3 URAN URAN Rigoberto COL SKY + 4:12
4 SCARPONI Michele ITA LAM + 5:14
5 NIEMIEC Przemyslaw POL LAM + 6:09

19. Etap Profili: Ponte di Legno - Val Martello (139 km, dağ)
19. Etap Profili: Ponte di Legno - Val Martello
       19. Etap Profili: Ponte di Legno - Val Martello

Giro’da cuma günü koşulacak sondan üçüncü etapla birlikte Dolomitler heyecanı başlayacak. Organizatörlerin hava muhalefeti nedeniyle bu iki etabı da yumuşatacağı konuşuluyor. Bu değişiklikler genelde etaptan birkaç saat önce kesinleştiği için, sağlıklı bir yorum yapmak kolay değil.

Eğer parkurda herhangi bir değişikliğe gidilmeyecek olursa, henüz 5. km’den itibaren 1. kategori Gavia tırmanışı başlayacak. Bu zirve aşılır aşılmaz da kategori dışı Stelvio tırmanışına geçilecek. İki tırmanışın toplam uzunluğu 38.2 km ve 2.873 metrelik bir irtifa kazanılacak! Etap, 22 km sürecek 1. kategori Val Martello tırmanışıyla sona erecek.

Evans ve Uran bir mucizeye imza atacaklarsa, bu etapta yapmak zorundalar. Zira Nibali’den yedikleri dört dakikadan büyük farkların 20. etapta kapanması için mucize de yetmeyecek.

17. Etap: Bir Kez Daha Visconti

Giro d’Italia’da çarşamba günü koşulan 17. etabı Giovanni Visconti kazandı. Movistar’ın İtalyan üyesi pazar günü Galibier’de gördüğü zaferin ardından bir etap daha alırken, Vincenzo Nibali (Astana) genel klasman liderliğini sürdürdü.

Kuzeydeki Caravaggio kasabasında başlayan ve 214 km sonra kuzeydoğudaki Vicenza kentinde sona eren etapta sadece bitime 16 km kala 4. kategoriden Crosara tırmanışı aşıldı.
       

Etabın hemen başında dört kişilik bir kaçış grubu oluştu: Miguel Rubiano (Androni Giocattoli), Maxim Belkov (Katusha), Gert Dockx (Lotto Belisol) ve Luke Durbridge (Orica-GreenEdge). Kaçanlar pembe mayoyu tehdit etmeyince, genelde ana grubun temposunu Astana değil, sprinterlerine etap kazandırmak isteyen Omaga Pharma Quick Step ve Argos-Shimano belirledi.

Kısa sürede 5 dakikaya çıkan fark, bu iki takımın çabalarıyla 100. km’de 2 dakikaya indi. Ancak kaçanların erken yakalanması tehlikesi belirince peloton frene bastı ve son 80 km’ye 5 dakikanın üzerinde bir farkla girildi.

Son 35 km’ye gelindiğinde fark 3 dakikaya inmiş ve sprint kapılarını birinci geçen Belkov kaçış grubundan düşmüştü. Crosara yokuşu başladığında ise kaçan üçlü 1 dakika öndeydi.

Tırmanışta, yakalanmamak için atak yapan Rubiano’ya, pelotondan gelen Danilo di Luca (Vini Fantini-Selle Italia) zirveye 2 km kala katıldı.

Pelotondan ise 15. etabın galibi Giovanni Visconti’nin (Movistar) hamlesi geldi.

Öndeki ikiliyi yakalayan Visconti, Di Luca’dan sonra Rubiano’yu da silkeledi ve tırmanışı tek başına geçip hızlı ve teknik iniş bölümüne önde girdi.

Bu arada ana grupta da kopmalar başlamış, aralarında Mark Cavendish’in de (Omega Pharma-Quick Step) yer aldığı birçok sprinter ve domestikleri geriye düşmüştü. Genel klasman iddialıları ise pelotonun önünde bir arada yer almayı başardı.

İniş sona erip son 8 km’ye girildiğinde Visconti hâlâ 25 saniyelik bir avantaja sahipti.

Ana gruptan birçok isim aralıklarla atak yapsa da, bu hamlelerin hiçbiri yeteri kadar organize değildi.

Bu durumdan da yararlanan 2010 Cumhurbaşlanlığı Türkiye Bisiklet Turu şampiyonu Visconti, yakalanmadan son çizgiye ulaştı ve büyük turlardaki ikinci etap zaferini kutladı.

Ana grubun önündeki sprint mücadelesini kazanan Ramunas Navardauskas (Garmin-Sharp), Visconti’yi unutup etabı aldığını düşünse de, ikincilikle yetindi.

Üçüncülük ise Argos-Shimano’dan Luka Mezgec’e gitti.

19 saniye farkla finiş gören bu grupta yer alan isimlerden Vincenzo Nibali (Astana), genel klasmanda Cadel Evans’ın (BMC) 1:26, Rigoberto Uran’ın da 2:46 önünde yer almayı sürdürdü.

17. Etap Sonucunda Genel Klasman

1 NIBALI Vincenzo ITA AST 73:11:29
2 EVANS Cadel AUS BMC + 1:26
3URAN URAN Rigoberto COL SKY + 2:46
4 SCARPONI Michele ITA LAM + 3:53
5 NIEMIEC Przemyslaw POL LAM + 4:13

18. Etap Profili: Mori - Brentonico (20.6 km, ITT)
18. Etap Profili: Mori - Brentonico ITT
       18. Etap Profili: Mori - Brentonico ITT

96. İtalya Bisiklet Turu’nda perşembe günü bireysel zamana karşı olarak düzenlenecek 18. etap, ülkenin kuzeyindeki Mori ve Brentonico komünleri arasındaki 20.6 km’lik parkurda koşulacak.

Etabın baştan sonra yokuş olması ve 2. kategori bir zirve finişiyle bitmesi, Vincenzo Nibali (Astana) gibi tırmanış yönü zamana karşısına ağır basan isimlere yarayabilir. Zaten Nibali iki sene önce yine tırmanış şeklinde koşulan bireysel zamana karşıyı Alberto Contador’un hemen ardında ikinci bitirmiş, Contador’un daha sonra ceza almasıyla etap zaferi Nibali’nin hanesine yazılmıştı.

Özellikle kar nedeniyle Dolomitler’deki etapların yumuşatılması düşünüldüğünden, 18. etap Giro’nun şampiyonunu belirlemede normalden çok daha fazla belirleyici olabilir.

16. Etap: Intxausti Siftah Yaptı 96. İtalya Bisiklet Turu’nda salı günü koşulan 16. etabı Movistar’dan Benat Intxausti kazandı. 27 yaşındaki İspanyol sporcu bir büyük turda ilk kez bireysel olarak bir etap alırken, Vincenzo Nibali (Astana) genel klasman liderliğini sürdürdü.

Son dinlenme gününün ardından koşulan etap Fransa’daki Valloire komününde başladı ve 78. km’de İtalya’ya dönüldü. Toplam 238 km süren etapta 1. kategori Mont Cenis ve 3. kategori Andrate zirveleri aşıldı.
16. etabı Movistar’dan Benat Intxausti kazandı
       16. etabı Movistar’dan Benat Intxausti kazandı

Zaten başarılı bir kaçışa imkân tanıyabilecek bir profile sahip olan etapta, kaçış grubu da tam 22 kişiden oluşunca, bu ihtimal daha da arttı: Danny Pate (Sky), Wilco Kelderman (Blanco), Eros Capecchi ile Jose Herrada (Movistar), Grega Bole (Vacansoleil-DCM), Tobias Ludvigsson (Argos-Shimano), Christian Meier ile Pieter Weening (Orica-GreenEdge), Edoardo Zardini ile Stefano Pirazzi (Bardiani Valvole), Matteo Rabottini ile Danilo Di Luca (Vini Fantini-Selle Italia), Jackson Rodriguez ile Emanuele Sella (Androni Giocattoli), Jose Serpa (Lampre-Merida), Rory Sutherland (Saxo-Tinkoff), Gorka Verdugo (Euskaltel Euskadi), Ramunas Navardauskas (Garmin-Sharp), Francis De Greef (Lotto Belisol), Damiano Caruso (Cannondale) ve Darwin Atapuma ile Robinson Chalapud (Colombia).

Kaçış grubu kalabalık olsa da, Caruso’nun pembe mayodan 9:57 uzaklıkta yer alması, pelotonun temkinli olmasına neden oldu.

Son 70 km’ye girilirken 5 dakika seviyesinde olan fark, 50 km kala 3 dakikaya yaklaşmış; kaçış grubunda ise organizasyon eksiklikleri göze çarpmaya başlamıştı. Pate ve Sutherland’in atak denemeleri susturulduktan sonra, Andrate zirvesine yaklaşılırken Sella, Kelderman ve Pate’in atağına kimse engel olamadı.

Kontratağa kalkan Navardauskas, Pirazzi, Bole, Verdugo ve Herrada, son 25 km’ye girilirken öndeki üçlüye katıldı. Kaçış grubundan kalanlar ise ana gruba teslim oldu.

Andrate tırmanışı başlar başlamaz Pirazzi’nin başarısız atak denemesini Herrada’nın başarılı atağı izledi. Navardauskas ve Verdugo da daha sonra Herrada’ya katıldı fakat peloton farkı 30 saniyeye indirmişti bile.

Pelotonda da Hubert Dupon (AG2R) ve Michele Scarponi’nin (Lampre-Merida) hamleleri geldi fakat Nibali, genel klasmandaki avantajını azaltabilecek bu ataklara izin vermemeyi başardı.

Andrate zirvesi, pembe mayolu grubun mevcudunun da azalmasına neden oldu. Kaçanlarla farkı 15 saniyeye kadar indiren gruptan ayrılan Fabia Duarte (Colombia) öndekilere katıldı. Duarte’ye, kısa süre önce yakalanan Pirazzi de eşlik etti. Ne var ki, zirve aşılmadan önce tüm kaçanlar yutuldu.

Carlos Betancur (AG2R) Andrate zirvesi aşılmadan hemen önce yaptığı atak sayesinde inişe lider girmeyi başardı. Fakat pembe mayoyu sırtına geçirdiği günden beri gayet iyi savunan Nibali, bu noktada da önde kalmayı bildi. Scarponi’nin yanı sıra Cadel Evans (BMC) ve Rigoberto Uran (Sky) ise en azından Nibali’den kopmadılar.

Son 3 km’ye girilirken Benat Intxausti (Movistar) yeni bir atağın fişekleyicisi oldu. Intxausti’ye Tanel Kangert (Astana) ve Przemslaw Niemiec (Lampre-Merida) eşlik etti. Pembe mayolu grupla aradaki farkı koruyan üç isimden ilk atak Niemic’ten gelse de, son 300 metrede daha kuvvetli bir atağa kalkan Intxausti, etabın galibi oldu.

Geçen sene İspanya Bisiklet Turu’nu 10. bitirirken bir takım zamana karşı zaferi yaşayan Intxausti böylece, bireysel olarak ilk büyük tur etap birinciliğini tattı.

Kangert ikinci, Niemiec de üçüncü sırayı alırken, pembe mayolu grup 14 saniye geriden finiş gördü.

Böylece Nibali, genel klasmandaki takipçilerinden Evans’ın 1:26, Uran’ın ise 2:46 önünde yer almayı sürdürdü.

16. Etap Sonucunda Genel Klasman 1 NIBALI Vincenzo ITA AST 67:55:36
2 EVANS CadelAUS BMC + 1:26
3 URAN URAN Rigoberto COL SKY +2:46
4 SCARPONI Michele ITA LAM +3:53
5 NIEMIEC Przemyslaw POL LAM +4:13

17. Etap Profili: Caravaggio - Vicenza (214 km, düz) Giro’da çarşamba günü koşulacak 17. etap kuzeydeki Caravaggio kasabasında başlayacak ve 214 km sonra kuzeydoğudaki Vicenza kentinde sona erecek.
17. Etap Profili: Caravaggio - Vicenza
       17. Etap Profili: Caravaggio - Vicenza

Tamamına yakını düz olan etapta sadece bitime 16 km kala 4. kategoriden Crosara yokuşu aşılacak.

Aslında bir sprinterin kazanacağı, hatta salı doğum günü kutlayan Mark Cavendish’in (Omega Pharma-Quick Step) büyük turlardaki 41. etap zaferini elde etmek için her şeyi yapacağı iddia edilebilir. Ne var ki artık üçüncü haftada olduğumuz için sprint takımları bir hayli fire vermiş durumda. Bu da son bölümde gelebilecek bir atağın sonuca gitme ihtimalini artırıyor. Böyle bir durumda olağan şüpheli ise doğduğu topraklardan geçileceği için kendisini göstermesi beklenen Filippo Pozzato (Lampre-Merida).

 

  Bu haber 3293 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015