Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
09 . Temmuz . 2020  
UCI Mountainbike Worldcup Nove Mesto

UCI Mountainbike Worldcup Nove Mesto

Zakelj’nin ilk Zaferi, Schurter’in Dönüşü

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 24.5.2013
Geçtiğimiz haftasonu UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nın ikinci ayağı Çek Cumhuriyeti’nde Nove Mesto’da koşuldu. Dünya Kupası serisinin birinci yarışı Albstadt’tan sonra genel klasman liderlikleri hemen el değiştirdi. XCE’de favorilerin yanında yeni isimler öne çıktılar, XCO yarışlarında erkeklerde Nino Schurter (Scott Swisspower) ve Julien Absalon (BMC) apayrı bir dünyada yarıştılar. Kadınlarda ise geçen yıl Salcano sponsorluğunda yarışan ve Londra'da olimpiyata da Salcano üzerinde katılan Tanja Zakelj (Unior Tools) yeni bisikleti Trek ile bayağı çekişmeli geçen bir yarış sonucunda altın madalyayı alan isim oldu.

XC Eliminator

Nove Mesto’da XCE serisinin ikinci ayağı koşuldu. Albstadt’in şehir içinden geçen parkuruna oranla değişik zeminlere sahip ve orman içinde kısa ama oldukça inişli çıkışlı, kayalı kısımlara da sahip Nove Mesto parkurunda bayağı heyecanlı sahneler seyrettik.

Kadınlarda Albstadt’ta yarı finalde düşerek finale ulaşamayan İsveçli Jenny Rissveds finalde genel klasman lideri vatandaşı Alexandra Engen (Ghost Factory), Kathrin Stirnemann (Sabine Spitz Haibike) ve Eva Lechner (Colnago Südtirol) ile yarıştı.
Rissveds
       Rissveds

Parkurun başından itibaren Rissveds, Engen ve Stirnemann önde bir grup oluşturdular, Lechner biraz daha geride kaldı. Kayalık bölümü geçtikten sonraki asfaltta Rissveds atağını yaparak özellikle son düzlüğe girildiğinde açtığı 20m’lik fark ile birinciliği almayı başardı. Lechner dördüncülüğe razı gelirken ikincilik için Stirnemann ve Engen arasında milimetre farkıyla Stirnemann’ın önde bitirdiği bir bitiş izledik.
Nove Mesto sonrası kadınlar XCE GK
       Nove Mesto sonrası kadınlar XCE GK

Erkeklerde ise bayağı bir favori kıyımı yaşandı. Ralph Naef (BMC) kaza nedeniyle, Thomas Litscher (Multivan Merida) erken çıkış nedeniyle, Daniel Federspiel (Oetztal Scott) arka vites attırıcıda arıza nedeniyle erken elenen isimler oldular. Fakat geriye kalanlar, Slovenyalı Miha Halzer, yarışlarda RedBull yayınlarında yorumculuk da yapan eski tüfek Bart Brentjens’in takımında yarışan İngiliz Kenta Gallagher ve iki Alman Christian Pfaeffle ve Simon Gegenheimer son derece heyecanlı bir final seyrettirdiler. Miha Halzer daha parkurun başındaki kayalık kısımda arka attırıcısını kayaya vurarak kırdı ve yarış dışı kaldı.
Pfaeffle - Gallagher
       Pfaeffle - Gallagher

Parkurun ikinci yarısındaki çıkış düzlüğünde Gegenheimer de arka lastiğinin patladığını farkedip yarışı bırakınca Gallagher ve Pfaeffle yol bisikleti sprintlerini aratmayacak bir şekilde son düzlükte kapıştılar. Pfaeffle gereğinden erken atağa kalktı, Gallagher son 30m’de daha güçlüydü, yarışı almayı bildi.
Nove Mesto sonrası erkekler XCE GK
       Nove Mesto sonrası erkekler XCE GK

XCO Kadınlar

Kadınlar yarışında daha başından itibaren 5 isim kürsü mücadelesinin kimler arasında geçeceğini herkese gösterdiler: Tanja Zakelj (Unior Tools), Eval Lechner (Colnago Südtirol), Maja Wloszczowska (Giant Pro XC), Catharine Pendrel (Luna) ve Alexandra Engen (Ghost Factory) birinci turda katılanların geri kalanından koptular. İkinci turdan itibaren grup Engen’in de geri düşmesi ile 4 kişi kaldı.

Dördüncü turda Lechner’in lastik patlatması da eklenince önde atağa kalkan Zakelj’yi sadece Maja Wloszczowska takip edebildi, parkurda çift süspansiyonlu bisiklet kullanan nadir ismlerden olan Pendrel de kopmak zorunda kaldı. Akabinde Lecnher’i önce bisikletini iterken, sonra patlak lastikle pedal çevirerek teknik destek sahasına ulaşmaya çalışırken seyrettik. Lechner’in çabası işe yaradı, arkasından gelen Alexandra Engen’e geçilse de en azından yarışı beşinci bitirebildi.
Wloszczowska - Lechner
       Wloszczowska - Lechner

Son turda Zakelj ve Wloszczowska arasında geçeceği aşikardı mücadelenin, herkes ikilinin son düzlükte kozlarını paylaşmasını bekliyordu. Son düzlüğe girişte yağmurun ıslattığı asfaltta Wloszczowska’nın ön lastiği kayıp düşünce Zakelj zorlanmadan kariyerinin ilk Dünya Kupası birinciliğine pedal bastı. Onların arkalarından 1 dakika 21 saniye farkla Catherine Pendrel, onun peşinden de 3. turda yedinci sıraya kadar gerilemesine kadar tekrar öne tırmanan Engen geldiler.
Nove Mesto kadınlar kürsü
       Nove Mesto kadınlar kürsü

Burcu Balcı ise 3 tur geriden dereceye giren son isim oldu ve ilk dünya kupası puanını (11 puan – 72 bisikletçiden 71. sıra) aldı.

Dünya kupası sıralamasında bu birincilikle Zakelj ve Wloszczowska 400 puanla başabaşlar, Zakelj’nin bir tane birinciliği olduğu için liste başında o var. Albstadt birincisi Eva Lechner burada beşinciliği kurtarması sayesinde genel klasmanda Alexandra Engen’in önünde üçüncü sırada.
Nove Mesto sonrası kadınlar GK
       Nove Mesto sonrası kadınlar GK

XCO Erkekler

İsviçreli Nino Schurter (Scott Swisspower) Nove Mesto’da birinci olarak kariyerinin 8. Dünya Kupası zaferini elde etti. Yarışın başında hemen içinde Schurter ve Julien Absalon’un (BMC) yanında Jaroslav Kulhavy (Specialized Factory), Absalon’un takım arkadaşı Lukas Flueckiger, Thomas Litscher ve takım arkadaşı Ondrej Cink (Multivan Merida), Emil Lindgren ve onun takım arkadaşı Fabian Giger‘in (Giant Pro XC) olduğu bir grup oluştu, fakat grubun bu yapısı çok dayanmadı.

Üçüncü turda Kulhavy parkurun yeni kayalık kısmı Rubena’s Choice’ta düşünce Schurter ve Absalon başbaşa kaldılar denebilir. Neyseki çok kötü bir yerde düşen Kulhavy elinden ve dizinden hafif de yaralansa yarışa devam edebildi ve 26. sırada bitirdi.

Öndeki grupta Schurter’in motor takmışçasına pedal basmasına sadece Absalon ve Flueckiger cevap verebildiler. Arada Fransız Stephane Tempier de (BH Suntour-KMC) bu gruba dahil olur gibi oldu, fakat bir tur sonra bayağı kötü bir kaza ile yarış dışı kaldı.
Schurter - Absalon
       Schurter - Absalon

Öndeki üçlüde Schurter’in son derece etkileyici performansını izledik. Absalon nispeten zorlanmadan takip edebilse de özellikle büyük kayalık inişlerde Schurter’in her seferinde farkı bir nebze açtığı gözlerden kaçmadı. Flueckiger beşinci turda bu ikiliden koptu ve üçüncülüğü garantilemeye odaklandı.

Son turda parkurun Expert Climb2 kısmında yokuş yukarı Schurter ani bir atakla birkaç metrelik bir boşluk yarattı Absalon ile arasında ve bu farkı parkurun sonuna kadar korumayı başararak Nove Mesto’da iki yıl üstüste birinci olmuş oldu.
Nove Mesto erkekler kürsü
       Nove Mesto erkekler kürsü

Dünya kupası sıralamasında bu birincilikle Schurter liderliğe yükseldi, Absalon 10. sıradan listeye girdi.
Nove Mesto sonrası erkekler XCO GK
       Nove Mesto sonrası erkekler XCO GK

Yarış Öncesi

Geçtiğimiz haftasonu Almanya/Albstadt’ta başlayan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası serisi bu haftasonu Çek Cumhuriyeti’nin Nové Město Na Moravě’de devam ediyor. Gene sadece XC Eliminator ve Olympic XC sınıflarında düzenlenecek yarışlarda elbette “en kahraman Rıdvan” Çek Cumhuriyetli Jaroslav Kulhavy.

Yarışların boyutu hakkında malumat olması amacıyla: toplam 43 ülkeden 695 sporcu resmen dünya kupasında yarışmak için kaydını yaptırmış. Genel olarak spora olan ilgiyi göstermesi açısından etkinlikler kapsamında Cumartesi gerçekleşecek olan 40 ve 80km’lik maratonlara da halihazırda 600 kişi kayıt olmuş. Bu kadar sporcu arasında gene sadece bireysel imkanlarla orada bulunan 2 Türk var: elit erkeklerde Ali Cakas (XCO) ve elit kadınlarda Burcu Balcı (XCO).

Türkiye'nin ismini anan bir de Belçikalı bisikletçi Fabrice Mels var. Salcano-Alanya takımı üyesi Mels de hem U23 XCO'da, hem XCE'de yarışacaklardan. Eliminatorda Belçika şampiyonu olan sporcu aynı zamanda Albstadt yarışından sonra U23 XCO dünya sıralamasında da 14. sırada bulunuyor.

Aşağıdaki hem Nove Mesto’yu tanıtan, hem de geçen yılki yarışın özetini veren video Nove Mesto hakkında bir fikir sahibi olmayı sağlar..

Svetovy pohar horskych kol - Oficialni sestrih / UCI MTB World Cup - Official Summary - Nove Mesto na Morave 2012 from Slavik Petr on Vimeo.

Dünya Sıralaması, Favoriler

XCO

Albstadt favoriler açısından hayal kırıklığı yarattığı için dünya sıralamasında oldukça ilginç görüntüler ortaya çıkardı. Aşağıda göreceğimiz gibi 1. yarış sonunda genel kupa favorilerinden (ve bu haftasonunun da favorilerinden) Jaroslav Kulhavy başlarda olan tek isim. Kulhavy Pazar günkü yarışın da doğal favorilerinden. Geçen yıl Nove Mesto’da birinci Nino Schurter olmuştu, onun sadece 6 saniye ardından Kulhavy geliyordu. 2011 yılında, Nove Mestro ilk defa düzenlendiğinde de birincilik mücadelesi Schurter ve Kulhavy arasında geçmişti, fakat o zaman 45 saniye farkla Kulhavy birinciliği almıştı. Julien Absalon’un Albstadt’da gösterdiği müthiş performansı burada da devam ettirmemesi için hiçbir neden yok.

Kadınlarda biraz daha dengeli bir durum söz konusu. En büyük tezahüratı muhtemelen Amerika asıllı Çek sporcu Katherina Nash alacaktır. Irina Kalentieva geçmişte Nove Mesto’daki parkurda bayağı başarılı olduğunu gördüğümüz isimlerden. Yarışsa mutlaka başa güreşecek olan Julie Bresset’nin yokluğunda sezona hızlı başlangıç yapan Eva Lechner, Catherine Pendrel (2011 birincisi), Maja Wloszczowska olağan favorilerden.

XC Eliminator

Eliminator söz konusu olduğunda Nove Mesto bu yarışın ilk yapıldığı yerlerden biri olarak öne çıkıyor. Geçtiğimiz sezon XCE dünya kupasına dahil olduğunda ilk yarış Belçika’da (Houffalize) ikinci yarışsa Nove Mesto’da düzenlenmişti. Açıkçası Albstadt’in ilk üçünün (Federspiel, Litscher, Halzer) yanında yarın sivrilebilecek isimler İsviçreli Mirco Widmer ve Marcel Wildhaber.

Kadınlarda ise dünya kupasının başları aynı şekilde favori listesine de yazılabilirler. Alexandra Engen geçen yıl Nove Mesto’da ilk defa XCE düzenlendiğinde de birinci olmuştu. Gene geçen yılın kürsüye çıkan Cecile Ravanel de zikredilebilir.

Parkurlar

Londra 2012 olimpiyat parkurunun daha da pekiştirdiği üzere artık XCO parkurlarında dahi koca koca kayalar pek revaçta. Nove Mesto’nun 4.15km’lik parkuru da bu yıl “Rubena Choice” adı verilen kayalık bir inişle zenginleştirilmiş.
XCO parkur
       XCO parkur

Eliminator parkurunda da teknik açıdan biraz zorlaştırma denenmiş. 1km’den biraz uzun olan parkurda yaklaşık 40m’lik bir bölüm BMX pisti haline getirilmiş.
XCE parkur
       XCE parkur

Yarışların Programı

Her zamanki gibi XCE finalini ve XCO elit yarışlarını RedBull kanalından canlı olarak seyredebileceğiniz haftasonunun programı aşağıdaki gibi:

24 Mayıs Cuma

 • Yerel saatle 16:45’te World Cup Cross Country Eliminator – Sıralamalar
 • Yerel saatle 18:00’de World Cup Cross Country Eliminator – Finaller

  25 Mayıs Cumartesi

 • Yerel saatle 11:15’da World Cup Olympic Cross Country – U23 Kadınlar
 • Yerel saatle 11:17’de World Cup Olympic Cross Country – Genç Kadınlar
 • Yerel saatle 13:30’de World Cup Olympic Cross Country – Genç Erkekler
 • Yerel saatle 15:30’da World Cup Olympic Cross Country – U23 Erkekler

  26 Mayıs Pazar

 • Yerel saatle 11:30’da World Cup Olympic Cross Country – Elit Kadınlar
 • Yerel saatle 14:00’da World Cup Olympic Cross Country – Elit Erkekler

  Hava durumu maalesef pek iç açıcı değil. Önümüzdeki üç gün boyunca yarı yağmurlu bir hava gözüküyor.

  Dünya Kupası Genel Bilgiler ve Önceki Yarışlar

  Genel Önbakış ve 1. Ayak Albstadt

  Nove Mesto
         Nove Mesto
 •  

    Bu haber 3475 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015