Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Temmuz . 2020  
New York Bisikletle Aya, İstanbul Arabayla Yaya

New York Bisikletle Aya, İstanbul Arabayla Yaya

NewYork, Moskova, Dubai'ye var, İstanbul'a Yok

Anı Değirmenci   mtbtr.com © 27.5.2013
Dünyada şehir içi ulaşımda bisikletin rolünün giderek daha fazla büyümesi konusunda medyadan duyduğumuz haberler bitmiyor. 2013 yılında, İstanbul gibi bir şehrin Bağdat Caddesi gibi bir kısmında İstanbul Büyükşehir Belediyesi bizi hala “altyapı çalışmaları devam etmektedir” veya “değerlendiriyoruz” gibi yanıtlarla oyalayadursun, şehir içi ulaşımda bisikletin kullanılmasını teşvik eden ne haberler geliyor.

New York’un Mavi Bisikletleri

Amerika menşeli banka Citibank’ın sponsorluğunda gerçekleşen Citi Bike New York bisiklet paylaşım sistemi bugün itibariyle Manhattan ve Brooklyn’de başlıyor. Özellikle son 5-6 yıldır giderek yaygınlaşmış ve Ҫin, Avustralya, İngiltere, Fransa, Almanya, Avusturya gibi birҫok ülkede revaçta olan bu sistem Amerika`da da ilk değil. (Washington, Capital BikeShare, Boston, Hubway, Nice Ride Minnesota). Mayıs ayı başında düzenlenen New York Bisiklet Fuarı'nda 600`den fazla kişinin bu bisikletleri deneyip üyeliğe başvurması ardından bugünlerde de kısa tur atmak, denemek isteyenler için çeşitli etkinlikler düzenlenmiş.
Citi Bike
       Citi Bike

CitiBank’ın yanısıra MasterCard’ın sponsorluğuyla gerçekleşen ve 6.000 bisiklet, 330 bisiklet istasyonuyla başlayacak proje, ilerleyen günlerde bu sayıyı 10.000 bisiklet, 600 bisiklet istasyonuna ulaştırmayı hedefliyor. Projeden yararlanmak isteyenler yıllık 95$+vergi ödeyerek günlük 45 dakika sürüş hakkı elde edecek. İlk yarım saat bedava, daha sonraki her yarım saat için ise farklı bir fiyatlandırma mevcut. Bunun dışında 24 saatlik veya 7 günlük aboneliklerle de bu sistemden yararlanmak mümkün.

Halihazırda yaklaşık 300km bisiklet yoluna sahip olan NewYork’ta güvenli kullanım için, bisikletlerin alkollü kullanımı, sürüş esnasında telefonla konuşma, kaldırımdan gitmek, bisiklete 2 kişi binmek gibi yasakların dışında bu sistemi diğerlerinden ayrıran en büyük özellik, bisikletleri kullananlara kilo sınırı getirilmiş olması. Üye olmak için imzalanacak sözleşmede kiralayanın 260 pounddan (yaklaşık 118 kilogram ) ağır olmadığını kabul etmesi isteniyor. Resmi açıklamada kanunen belirtilmesi gereken ve üreticinin tavsiyesi olduğu belirtilen bu maddeyi, bazı kesimler ayrımcılık olarak yorumlarken, çoğu bisiklet satıcısı da gereksiz buluyor.

Yakında, New York’taki bu 600 bisiklet istasyonunun işaretli olduğu bir akıllı telefon uygulaması da başlayacak. Bu uygulama ile en yakın bisiklet istasyonunu rahatça bulabileceğiniz gibi, gitmek istediğiniz müze, restoran gibi her hangi bir yeri de seçip, oraya ulaşabileceğiniz bisiklet rotasını da öğrenebileceksiniz.

Moskova’da Bisiklet Kiralama Sistemi

Moscow Times gazetesinin bildirdiğine göre Haziran ayının sonundan itibaren Moskova’da da 130 tane bisiklet istasyonu devreye giriyor. NewYork’a benzer şekilde burada da bir bankanın, Moskova Bankası’nın sponsoru olduğu ve Moskova Belediyesi işbirliği ile hazırlanan projede deneme süreci bugünlerde başlıyor.

VeloBike projesinde istasyonların güneş enerjisi ile çalışması, 24 saat açık olması, çift dilli (Rusça ve İngilizce) tasarlanması gibi özellikler var. Bir saatlik kullanımı son derece cüzi bir miktar (50 ruble = ~3 lira) olan proje için henüz çalışmaya geçmemiş olan http://www.velobike.ru/ adresine kayıt olmak gerekecek.
Moskova
       Moskova

Bankanın bir basın bildirisinde anlattığı üzere Ekim 2013’e kadar sürecek olan ilk dönemde 1.000 bisiklet yerleştirilmesi planlanıyormuş. 2012 yılında gerçekleştirilen şehir parklarında bisiklet kiralamayı mümkün kılan benzer bir projede iki aydan az bir süre içinde 16 bin’in üzerinde kişi kaydolmuş.

Dubai’de Bisiklet Yolu

Dubai ve Bisiklet her ne kadar oksimoron gibi dursalar da emirliğin ulaşım genel müdürlüğü insanları harekete teşvik etmek için 580km bisiklet ve yürüme yolları gibi bir hedef koymuş . Yürüme yolları bir kenara, bisikletler için park yerleri, şehrin belirli kısımlarında (özellikle merkezde) bisiklet yolları, AVM’ler, okullar, hastaneler, büyük şirketler arasında bisiklet ağı oluşturmak hedefe dahil edilen unsurlar.
Dubai
       Dubai

Halihazırda anayollarda kullanımı yasak olan ve kaldırımlarda elektrik direği vb. yerlere kilitlenmesi cezaya tabi olan bisikletlerden resmi makamların belirttiğine göre Dubai’de 100 binden fazla kullanılıyormuş.

Dubai’nin bir bisiklet kullanım cenneti olacağını hava şartları vs. de düşünüldüğünde, beklemek mümkün değil. Fakat Dubai “bile” bir şekilde bisikleti şehir kullanımına entegre etmek üzere kafa patlatırken İstanbul’un haline ne demeli?
İBB bisiklet yollarını "değerlendiriyor"
       İBB bisiklet yollarını "değerlendiriyor"
İBB bisiklet yollarını "değerlendiriyor"
       İBB bisiklet yollarını "değerlendiriyor"

 

  Bu haber 3586 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015