Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Şubat . 2020  
Criterium Du Dauphine 2013

Criterium Du Dauphine 2013

8. Etap: Etap De Marchi’nin, Tur Froome’un

İbrahim Koçyiğit   mtbtr.com © 3.6.2013
UCI World Tour takviminde yer alan Criterium du Dauphine bu yıl 65. kez koşulacak. 2 Haziran’da, tarihinde ilk defa İsviçre’de başlayıp 9 Haziran’da Fransa Alpleri’nde sona erecek yarışta bisikletçiler 8 etapta toplam 1136.5 km yol katedecekler.

Takvimdeki yeri ve sıkça Tour de France ile ortak tırmanışlar (Alpe d’Huez gibi) barındırması nedeniyle, Dauphine, bu yıl da sezonun en büyük buluşması için önemli bir hazırlık niteliği taşıyor.

8. Etap: Etap De Marchi’nin, Tur Froome’un

UCI World Tour takviminde yer alan Criterium du Dauphine’nin pazar günü koşulan 8. ve son etabını Alessandro De Marchi (Cannondale) kazanırken, şampiyonluk Sky’ın lideri Chris Froome’un oldu.

Fransa’nın güneydoğusundaki Sisteron komününde başlayan 155.5 km’lik etapta, bisikletçiler, birer adet 3. ve 1. kategori tırmanış aştıktan sonra yine 1. kategori Risoul Zirvesi’nde finiş gördüler.

Ağır yağmurun damga vurduğu etabın erken bölümlerinde 24 kişilik bir kaçış grubu oluştu: Tim Wellens (Lotto Belisol), Francesco Gavazzi, Andriy Grivko (Astana), Yannick Eijssen, Manuel Quinziato (BMC), Juan Manuel Garate, Marc Goos (Blanco), Markel Irizar (RadioShack-Leopard), Travis Meyer (Orica-GreenEdge), Alberto Losada (Katusha), Rudy Molard (Cofidis), Mikel Astarloza, Egoi Martinez (Euskaltel-Euskadi), Anthony Geslin (FDJ), Perrig Quemeneur (Europcar), Gianni Meersman (Omega Pharma-QuickStep), Alessandro De Marchi, Jose Sarmiento (Cannondale), Jonathan Castroviejo, Imanol Erviti (Movistar), Juan Antonio Flecha (Vacansoleil-DCM), William Clarke, Thomas Damuseau (Argos-Shimano) ve Sebastien Duret (Bretagne-Seche).

Bitime 35 km kala aşılan Vars Zirvesi’ne gelinirken De Marchi, Meyer ve Wellens atak yaparak kaçış grubundan ayrıldı.

Zirve aşılmadan önce Sky önderliğindeki peloton kalan 21 ismi yakalamış, öndeki üçlü ise ana gruba 2 dakikalık bir fark atmıştı.

Kaçan grupta etap zaferi için ilk hamle Wellens’ten gelse de, De Marchi bitime 5 km kala yaptığı atakla Wellens’i yakaladı ve hız kesmeyip önde yalnız kalmayı başardı.

Önde bunlar yaşanırken, genel klasmanda üçüncü sırada bulunan Michael Rodgers (Saxo-Tinkoff) Sky’ın temposuna ayak uyduramadı ve pelotonun gerisine düştü. Alberto Contador da takım arkadaşına yardım edebilmek için hız kesti.

Sky’ın genel klasmanda ilk iki sırada yer alan üyeleri Chris Froome ve Richie Porte, kaçış grubundan kalan iki ismi yuttuktan sonra De Marchi’yi gözlerine kestirdi. Andrew Talansky de (Garmin-Sharp) bu ikiliye ayak uydurdu.

Ne var ki, De Marchi kalan bölümde yakalanmamayı başarıp 24 saniye farkla etap zaferine uzandı.
       

İkincilik için atak yapan Froome, Talansky’nin hemen önünde istediğini aldı. Tour de France’ta Sky’a liderlik edecek olan Kenya doğumlu Britanyalı bisikletçi böylece, sarı mayosunu koruyarak Criterium du Dauphine’yi şampiyonlukla tamamladı.

Etabı dördüncü bitiren Richie Porte da genel klasmandaki ikinciliğini korudu.

Rogders’ın pelotona tutunamamasını fırsat bilen Daniel Moreno (Katusha), 49 saniye farkla sekizinci tamamladığı son etabın ardından genel klasman üçüncülüğüne yükseldi.

65. Criterium du Dauphine’de puan klasmanını Gianni Meersman (Omega Pharma-Quick Step), tırmanış klasmanını Thomas Damuseau (Argos-Shimano), en iyi genç bisikletçi klasmanını Rohan Dennis (Garmin-Sharp), takım klasmanını ise Sky kazandı.

7. Etap: Sanchez De Keyifli, Froome Da

UCI World Tour takviminde yer alan Criterium du Dauphine’de cumartesi günü koşulan ve Alpe d’Huez’in de aşıldığı 7. etabı Samuel Sanchez (Euskaltel-Euskadi) kazanırken, genel klasman lideri Chris Froome (Sky) son etaba 51 saniyelik fark taşıdı.

Güneydoğu Fransa’daki Pont-de-Claix komününden başlayan etap, 187.5 km sonra 3. kategori Superdevoluy Zirvesi’nde sona erdi. Etapta ayrıca kategori dışı Alpe d’Huez, 2. kategori Sarenne ve 1. kategori Ornen ile Noyer zirveleri geçildi.

Etabın 30. km’sinde 22 kişilik bir kaçış grubu oluştu: Sergio Paulinho (Saxo-Tinkoff), Jurgen Van Den Broeck (Lotto Belisol), Alexey Lutsenko, Kevin Seeldrayers (Astana), Ivan Santaromita (BMC), Laurent Didier, Tony Gallopin (RadioShack-Leopard), Travis Meyer (Orica-GreenEdge), Jerome Coppel (Cofidis), Gorka Izaguirre (Euskaltel-Euskadi), Matteo Bono (Lampre-Merida), Pierre Rolland, David Veilleux (Europcar), Sylvain Chavanel (Omega Pharma-QuickStep), Alessandro De Marchi (Cannondale), Angel Madrazo, Eloy Teruel (Movistar), Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM), Nikias Arndt, Thomas Damuseau (Argos-Shimano), Arnaud Gérard (Bretagne-Seché) ve David De la Cruz (NetApp-Endura).

Kaçanlar, Alpe d’Huez aşıldğında ana grubun 5 buçuk dakika önünde yer alıyordu.

Bitime 12 km kala geçilen ve günün sondan ikinci tırmanışı olan Noyer’e ulaşılmadan önce ise, bu gruptan Chavanel ve De Marchi haricinde tüm isimler Sky’ın tempo verdiği ana grup tarafından yutuldu.

De Marchi, Chavanel’i silkelerken; arkadan Alberto Contador’un (Saxo-Tinkoff) atağı hem öndeki iki ismin de yakalanmasını hem de pelotonun parçalanmasını sağladı.

3. kategori Superdevoluy tırmanışı başladıktan sonra, bitime 1 km kala Samuel Sanchez’in (Euskaltel-Euskadi) hamlesi geldi. Bu atağa yanıt veren Jakob Fuglsang (Astana) da İspanyol rakibine eşlik etmeyi başardı.

İkili, favorilerin kendilerini yakalamasına izin vermezken, etap birinciliği için girilen mücadeleyi Sanchez kazandı.

Genel klasman ikincisi Richie Porte (Sky) ise finişe yaklaşılırken yaptığı hamle sayesinde 15 saniye farkla üçüncü geldi.

16 saniye farkla finiş gören grupta yer alan Chris Froome (Sky) ise genel klasman liderliğini korudu.

Pazar günü koşulacak 8. ve son etap öncesi, Froome ile Porte arasında 51 saniye bulunuyor.

Öte yandan, Rohan Dennis’in (Garmin-Sharp) Noyer tırmanışında geride kalmasıyla, genel klasmanda üçüncülük Michael Rodgers’a (Saxo-Tinkoff) geçti. Avustralyalı bisikletçinin son etap öncesi sarı mayoya uzaklığı ise 1 dakika 37 saniye.
Criterium Dauphine, 7. etap
       Criterium Dauphine, 7. etap

6. Etap: Voeckler Şeytanın Bacağını Kırdı

Bu sezon Amstel Gold’da düşerek köprücük kemiğini kıran, geri döndüğü ilk yarış olan Belçika Turu’nun 1. etabında yine düşen ve 18 dakika kaybeden Thomas Voeckler (Europcar), UCI World Tour takviminde yer alan Criterium du Dauphine’de cuma günü koşulan 6. etabı kazanarak kötü talihine “dur” dedi. Chris Froome (Sky) ise sarı mayosunu korudu.

Fransa’nın güneydoğusundaki La Lechere komünü ile Grenoble kenti arasında koşulan 143 km’lik etabın orta bölümünde yoğunlaşan sırasıyla 4., 1., 2. ve 4. kategoriden tırmanışlar aşıldı.

Günün ilk tırmanışına yaklaşılırken, 50. km’de dört kişilik bir kaçış grubu oluşsa da, bu isimler Arvillard Zirvesi’nin hemen bitiminde yakalandı.

1. kategori Barioz Zirvesi’ne tırmanılırken bu kez 8 kişilik bir kaçış grubu meydana geldi: Tim Wellens (Lotto Belisol), Kevin Seeldraeyers ve Egor Silin (Astana), Mikel Nieve (Euskaltel-Euskadi), Alexandre Geniez (FDJ), Thomas Voeckler (Europcar), Jose Herrada (Movistar) ve Thomas de Gendt (Vacansoleil-DCM).

Bitime 50 km kala, kaçan grupla peloton arasındaki fark 2 dakika 50 saniyeydi.

20 km sonra fark 2 dakikanın altına inince Seeldraeyers, Silin, Herrada ve Voeckler, dört rakibinden koparak önde yalnız kaldı.

Sprint finişi arzulayan Omaga Pharma-Quick Step ve BMC’nin çabalarına rağmen, ana grup kaçanları yakalayamadı.
 6. Etap: Voeckler Şeytanın Bacağını Kırdı
        6. Etap: Voeckler Şeytanın Bacağını Kırdı

Öndeki dörtlü arasında etap birinciliği için verilen mücadeleden Europcar’ın Fransız üyesi Thomas Voeckler zaferle ayrılırken; Herrada ikinci, Seeldraeyers üçüncü, Silin de dördüncü geldi.

46 saniye farkla finiş gören pelotonda etap beşinciliği için girilen sprint mücadelesini Edvald Boasson Hagen kazandı.

Hagen’in Sky’dan takım arkadaşı ve lideri Chris Froome ise sarı mayoyu korudu.

Hâlâ, genel klasmanda ikinci sırada yer alan bir başka Sky üyesi Richie Porte 52, Garmin-Sharp’tan Rohan Dennis ise 54 saniyelik fark yemiş durumda.

5. Etap: Froome Tour’a Göz Kırptı

UCI World Tour takviminde yer alan ve Tour de France için önemli hazırlıklardan biri kabul edilen Criterium du Dauphine’de perşembe günü koşulan 5. etabı kazanan Chris Froome (Sky), sarı mayoyu da sırtına geçirdi.
5. Etap: Froome Tour’a Göz Kırptı
       5. Etap: Froome Tour’a Göz Kırptı

Gresy-sur-Aix komününde başlayan 139 km’lik etapta bir adet 3. iki adet 4. kategori tırmanış aşan bisikletçiler, kategori dışı Valmorel Zirvesi’nde finiş gördü.

Etabın başında 15 kişilik bir kaçış grubu oluştu: Bert Wellens (Lotto Belisol), Matteo Gavazzi (Astana), Tom-Jelte Slagter (Blanco), Matthew Busche (RadioShack Leopard), Daniel Teklehaimanot (Orica-GreenEdge), Pelo Bilbao (Euskaltel-Euskadi), Kevin Reza (Europcar), Frantisek Rabon (Omega Pharma-Quick Step), Cayetano Sarmiento (Cannondale), Imanol Erviti (Movistar), Bertjan Lindeman (Vacansoleil-DCM), Bartosz Huzarski (NetApp-Endura), Brent Bookwalter (BMC), Thomas Damuseau (Argos-Shimano) ve David de la Cruz (NetApp-Endura).

Kaçış grubu son 80 km’ye girilirken 5:15’lik bir farka ulaşınca, Katusha ve Garmin-Sharp pelotonun temposunu artırmaya başladı. Fark, son 28 km’ye girilirken tırmanış klasmanı lideri Damuseau önderliğinde aşılan Croix Zirvesi’nde 3 dakikaya inmişti. 12.7’si tırmanışla geçilecek son 19 km’ye gelindiğinde ise fark 30 saniye daha azaldı.

Ortalama %7 eğimli Valmorel tırmanışının başlamasıyla Wellens, Busche ve Teklehaimanot haricinde tüm kaçış grubu eridi. Bu üçlüden de Wellens etap zaferi için hamle yapıp iki rakibini silkeledi ve bitime 5 km kala hâlâ 1 dakikalık avantaja sahipti.

Ana gruptan ilk olarak Alejandro Valverde’nin (Movistar) hamlesi gelirken, Sky’dan Froome’un domestikleri Pete Kennaugh ile Richie Porte İspanyol bisikletçiye ayak uydurup onu yavaşlatmaya çabaladı.

Bu hamleler grubun temposunu iyiden iyiye artırdı ve güne genel klasman lideri olarak başlayan Rohan Dennis (Garmin-Sharp) son 2.5 km’ye girilirken geriye düştü.

Wellens’i ilk yakalayan ve geçen isim olan Busche etap zaferi için hamle yapsa da, Alberto Contador (Saxo-Tinkoff) son kilometre yaklaşırken ön gruptan kopmamayı bildi.

İlk etapta Contador’a izin vermiş gibi görünen Froome, Tour de France’ta da şampiyonluk yarışına soyunacağı İspanyol rakibini kısa bir süre sonra yakaladı. İkili son 500 metrede Busche’ye katılmayı da başardı.

Üçlü arasında sprint finişi beklenirken bir hamle daha yapan Froome, ikinci gelen Contador ve üçüncülüğü alan Busche’nin 4 saniye önünde etap zaferine ulaştı.

Sky’ın Britanyalı lideri böylece genel klasmanda da en üst basamağa yükseldi.

Froome genel klasmanda takım arkadaşı ve en yakın takipçisi Richie Porte’a 52 saniye fark atmış durumda.

5. etapta sarı mayoyu taşıyan Rohan Dennis ise 54 saniye farkla üçüncülüğe geriledi.

4. Etap: Zamana Karşı Martin’in

UCI World Tour takviminde yer alan Criterium du Dauphine’de çarşamba günü bireysel zamana karşı olarak koşulan etabı Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) kazandı. Genel klasman liderliği ise Garmin-Sharp’ın Avustralyalı üyesi Rohan Dennis’e geçti.
4. Etap: Zamana Karşı Martin’in
       4. Etap: Zamana Karşı Martin’in

4. etap Fransa’nın doğusundaki Villars-les-Dombes komününde başlayıp, 32.5 km sonra Parc des Oiseaux Hayvanat Bahçesi’nde sona erdi.

Tamamen düz yapıdaki parkuru 36:55 ile tamamlayan Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step), etaptan zaferle ayrıldı. Böylece hastalığının etkilerinden kurtulduğunu gösteren Zamana Karşı Dünya Şampiyonu Alman bisikletçi, bu sezonki altıncı bireysel zamana karşı etap birinciliğine ulaşmış oldu.

Martin’den 47 saniye yavaş kalan Rohan Dennis ise (Garmin-Sharp) etabı ikinci bitirerek, 76. sırada kalıp genel klasman 7.’liğine gerileyen David Veilleux’den (Europcar) sarı mayoyu devraldı.

Sky’ın şampiyonluk adayı Chris Froome, 52 saniye geride etap üçüncülüğüne ulaştı ve genel klasmanda da yeni lider Dennis’in 5 saniye ardına, ikinciliğe yerleşti.

Etabı dördüncü bitirip genel klasmanda üçüncülüğe yükselen Michal Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) ise, sarı mayoyu 26 saniye geriden takip ediyor.

Hem Dauphine’de hem de Tour de France’ta şampiyonluk isteyen Alberto Contador, etabı ancak 61. bitirebildi (Martin’den 3:37 daha kötüydü) ve sarı mayonun 2 dakika 50 saniye gerisine düştü. Saxo-Tinkoff’un İspanyol bisikletçisi, alerji yüzünden istediği performansı sergileyemediğini söyledi.

3. Etap: Yine Sprint, Bu Kez Hagen

UCI World Tour takviminde yer alan Criterium du Dauphine’de salı günü koşulan 3. etabı Sky’ın Norveçli sprinteri Edvald Boasson Hagen kazanırken, David Veilleux (Europcar) sarı mayoyu korudu.

Amberiu-en-Bugey ile Tarare komünleri arasında koşulan 167 km’lik etabın ilk 85 km’si tamamen düz bir parkurda geçildikten sonra iki adet 3. kategori tırmanış aşıldı.

Etabın daha ilk kilometresinde dört kişi kaçmaya başladı: Jacob Rathe (Garmin-Sharp), Juan Antonio Flecha (Vacansoleil-DCM), Fumiyuki Beppu (Orica-GreenEdge) ve Sander Cordeel (Lotto Belisol).
3. etap
       3. etap

80 km geride kaldığında 6 dakika geriye düşen peloton, önce Europcar ardından da Omega Pharma-Quick Step’in çabalarıyla tempo artırdı.

Bitime 10 km kala aşılan günün son tırmanışı Sauvages Zirvesi yaklaşılırken, yakalanacağını anlayan kaçış grubundan Cordeel’in atağı geldi.

Ana gruptan da art arda başarısız atak denemeleri geldikten sonra, Bart De Clerq (Lotto Belisol) zirveyi 8 saniyelik bir avantajla geçmeyi bildi. Michal Kwiatkowski de (Omega Pharma-Quick Step) kısa süre sonra De Clerq’e katılırken, kaçan isimlerin tamamı ana grup tarafından yutuldu.

Özellikle Sky’ın son kilometrelerde tempoyu iyice artırmasıyla, De Clerq ve Kwiatkowski de son 2 km’ye girilirken pelotona yakalandı ve sprint hazırlıkları başladı.

Sprint finişinde Michael Mattwes’u (Orica-GreenEdge) ikincilikte, Gianni Meersman’ı (Omega Pharma-Quick Step) ise üçüncülükte bırakan Edvald Boasson Hagen (Sky), etaptan zaferle ayrıldı.

Ana grupla finiş gören David Veilleux (Europcar) ise çarşamba günü bireysel zamana karşı olarak koşulacak 4. etap öncesi, Meersman’ın 1:56 önünde genel klasman liderliğini sürdürdü.

2. Etap: Beklenmedik Sprint Viviani’nin

UCI World Tour takviminde yer alan Criterium du Dauphine’de pazartesi günü koşulan ve toplam altı tırmanış barındıran 2. etap, Elia Viviani’nin (Cannondale) sprint zaferiyle noktalandı. 1. etabın galibi David Veilleux (Europcar) ise sarı mayoyu korudu.
2. Etap: Beklenmedik Sprint Viviani’nin
       2. Etap: Beklenmedik Sprint Viviani’nin

Tarihinde ilk kez İsviçre topraklarında başladıktan sonra 2. etapla birlikte Fransa’ya dönen turun 191 km’lik 2. etabı ülkenin doğusundaki Chatel ile Oyonnax komünleri arasında koşuldu.

1. etapta da kaçan Thomas Damuseau (Argos-Shimano), 22. km’de, gün sonunda tırmanış klasmanı liderliğine yükselmesini sağlayacak kaçışı ateşlerken, kendisine üç kişi eşlik etti: Rudy Molard (Cofidis), Arnaud Gerard (Bretagne-Seche) ve Jose Mendes (NetApp-Endura).

Bu dört ismin üçü sarı mayoya sadece 1 dakika 57 saniye uzaklıkta olduğundan, ana grup farkın 5 dakikayı aşmasına hiç izin vermedi. Molard haricindeki üç kişi bitime 27 km kala yakalanırken, Molard da o noktadan sonra 12 km daha dayanabildi.

Bitime 12 km kala aşılan ve günün son tırmanışı olan Sentier’ye (2. kategori) tırmanılırken arka arkaya atak denemeleri gelse de, bu denemelerde başarılı olmaya en çok yaklaşan Rein Taaramare (Cofidis) bile 13 saniyeden fazla bir üstünlük bulamadı ve sprint finişi hazırlıkları başladı.

Rakiplerinden erken atak yapıp son çizgiye kadar pes etmeyen Elia Viviani (Cannondale), etaptan galibiyetle ayrıldı.

24 yaşındaki İtalyan sporcu böylece 2013’teki ilk zaferine uzanmış oldu.

Gianni Meersman (Omega Pharma-Quick Step) ise 1. etaptan sonra 2. etabı da ikinci sırada tamamlayıp puan klasmanı liderliğine yükseldi.

Etapta üçüncü sırayı alan Tony Gallopin (RadioShack-Leopard) ise en iyi genç bisikletçiye verilen beyaz mayoyu sırtına geçirdi.

1. etabı kazanarak genel klasman liderliğine yükselen David Veilleux (Europcar), ana grupla birlikte finiş görerek sarı mayosunu korudu.

1. Etap: Veilleux’den Solo Zafer

UCI World Tour takviminde yer alan Criterium du Dauphine’nin pazar günü koşulan birinci etabını David Veilleux kazandı. Europcar’ın 25 yaşındaki Kanadalı bisikletçisi, kariyerinin en önemli zaferine, bitime 45 km kala başlattığı solo atakla uzandı.
1. Etap: Veilleux’den Solo Zafer
       1. Etap: Veilleux’den Solo Zafer

Tarihinde ilk kez İsviçre topraklarından start alan Dauphine’nin 121 km’lik ilk etabı Champery beldesinden başladı ve yine aynı beldede sona erdi. Etapta iki adet 1. kategori, birer adet de 2 ve 3. kategori tırmanış aşıldı.

Etabın ilk kilometresinde kaçmaya başlayan Veilleux’ye üç kişi eşlik etti: Thomas Damuseau (Argos-Shimano), Jean-Marc Bideau (Bretagne-Seche) ve Ricardo Garcia (Euskaltel-Euskadi).

Dörtlü, 40 km geride kaldığında 10 dakikanın üzerinde bir avantaj yakalamış durumdaydı.

1. kategori Corbier zirvesinde bir atak daha yapan Veilleux, üç rakibini silkelemeyi başardı.

Bu avantajını kalan iki tırmanışta da koruyan Kanadalı sporcu, etabı ana grubun 1 dakika 56 saniye önünde bitirerek kariyerinin en önemli başarısına imza attı ve genel klasman liderine verilen sarı mayoyu da sırtına geçirdi.

Kaçıştan kalan üçlüyü yutmayı başaran pelotonda ikincilik için verilen sprint mücadelesi Omega Pharma-Quick Step’ten Gianni Meersman’ın zaferiyle sonuçlandı.

Etap üçüncülüğü ise Blanco’dan Tom Jelte Slagter’e gitti.
Criterium du Dauphine 2013 Parkuru
       Criterium du Dauphine 2013 Parkuru

Tarihi

2. Dünya Savaşı’nın bitiminden sonra, Fransız Dauphine Libere gazetesi, ülkenin güneydoğusundaki Dauphine bölgesinde bir bisiklet yarışı düzenlemeye karar verdi. Yarış haziran ayında düzenlenecek, böylece Tour de France’a da bir hazırlık niteliği taşıyarak popülaritesi artabilecekti. Beklendiği gibi de oldu; zira ilk yıllardan itibaren Louison Bobet ve John Robic gibi bisikletçiler, Tour’dan önce Dauphine’ye uğramaya başladılar.

İlk kez 1947’de düzenlenen yarış, 1969’da Circuit of the Six-Provinces-Dauphine ile birleşti. Uzun yıllar boyunca Dauphine Libere ve ASO (Tour de France’ı da düzenleyen Amaury Sport Organisation) tarafından ortaklaşa düzenlenen yarış, 2010’da Dauphine Libere’nin tüm sorumluluğu ASO’ya bırakması ve organizasyondan çekilmesiyle birlikte, gazetenin ismiyle değil, Criterium du Dauphine adıyla anılır oldu.

Bugüne kadar sekiz bisikletçi, Dauphine’yi kazandıktan hemen sonraki ay içinde Tour de France’ta da şampiyonluk yaşadı: Louison Bobet (1955), Jacques Anquetil (1963), Eddy Merckx (1971), Luis Ocana (1973), Bernard Thevenet (1975), Bernard Hinault (1979, 1981), Miguel Indurain (1995) ve Bradley Wiggins (2012).

Parkur

1. Etap: Champery - Champery (121 km)
1. Etap: Champery - Champery (121 km)
       1. Etap: Champery - Champery (121 km)

Dauphine’nin hem prologla, hem de Fransa topraklarında başlama geleneği bu sene terk edildi. Zira bu yılki yarış, turun tarihinde ilk defa İsviçre’de, Champery’de başlayacak. İlk 80 km içindeki iki adet birinci kategori tırmanışın ardından, sondan 19. km’de 2. kategori bir yokuş aşılacak. Son 5km içindeki 3. kategori Champery Zirvesi ise o ana kadar ön grupta kalmayı başarmış kişiler arasındaki son atak şansı olacak.

2. Etap: Chatel - Oyonnax (191 km)
2. Etap: Chatel - Oyonnax (191 km)
       2. Etap: Chatel - Oyonnax (191 km)

2. etapla birlikte Fransa’ya dönülecek. Beş tane kategorize edilmiş tırmanış barındıran etabın son 10 km’si sert bir iniş. Bir gün önce sarı mayoyu sırtına geçirmiş olan bisikletçi, hiçbiri 1. kategori olmasa da sık ve sayıca çok bu tırmanışlarda atak yapabilecek diğer favorilerle düelloya girişebilir.

3. Etap: Chatel - Amberieu-en-Bugey - Tarare (167 km)
3. Etap: Chatel - Amberieu-en-Bugey - Tarare
       3. Etap: Chatel - Amberieu-en-Bugey - Tarare

İlk 85 km’si tamamen düz yapıda olan etabın ikinci yarısında iki tane 3. kategori tırmanış var. Yani parkur bir kaçış için biçilmiş kaftan. Tabii kaçanlar genel klasmanı tehdit etmeyen isimlerden oluşuyorsa...

4. Etap: Villars-les-Dombes - Parc des Oiseaux (32.5 km, ITT)
4. Etap: Villars-les-Dombes - Parc des Oiseaux
       4. Etap: Villars-les-Dombes - Parc des Oiseaux

Bir yarış Tour de France provası olur da, bireysel zamana karşı etap barındırmaz mı? Evet, 32.5 km’lik 4. etabın en büyük favorisi en son Belçika Turu’ndaki zamana karşıda da gövde gösterisi yapan Tony Martin (Omega Pharma-QuickStep), ama gözler aslen Contador-Froome ikilisinin hem zamana hem de birbirlerine karşı mücadelesine çevrilecek.

5. Etap: Gresy-sur-Aix - Valmorel (139 km)
5. Etap: Gresy-sur-Aix - Valmorel (139 km)
       5. Etap: Gresy-sur-Aix - Valmorel (139 km)

5. etapta bisikletçiler üç tane düşük profilli tırmanış aştıktan sonra kategori dışı Valmorel zirvesinde (12.7 km, ort. %7) finiş görecekler. Contador ve Froome’un yanı sıra, bir gün önceki bireysel zamana karşıda ciddi süreler kaybeden tırmanışçıların da denkleme katılmasıyla, bol düellolu bir etap sonu bizleri bekleyebilir.

6. Etap: La Lechere - Grenoble (143 km)
6. Etap: La Lechere - Grenoble (143 km)
       6. Etap: La Lechere - Grenoble (143 km)

Bu yılki Dauphine’de bir sprinter etap kazanacaksa, o etap 6. etap olacak. Turun profili gereği birçok önemli sprinter burada yok. Gelenler arasında ön plana çıkması beklenen isimlerse Edvald Boasson Hagen (Sky) ve Nacer Bouhanni (FDJ).

7. Etap: Le Pont-de-Claix - Superdevoluy (187.5 km)
7. Etap: Le Pont-de-Claix - Superdevoluy
       7. Etap: Le Pont-de-Claix - Superdevoluy

Alpe d’Huez - Col de Sarenne ikilisini barındıran 7. etap, bu seneki Tour de France’ın en ciddi provası. Superdevoluy’deki zirve finişi öncesi Le Freney d’Oisans’daki teknik inişler ve Noyer Zirvesi, etabı daha da zorlu hale getiriyor. Tour de France’tan bir kesit izlemeye hazır olun!

8. Etap: Sisteron - Risoul (155.5 km)
8. Etap: Sisteron - Risoul (155.5 km)
       8. Etap: Sisteron - Risoul (155.5 km)

Zorlu 7. etaptan sonra geçilecek son etap da bisikletçilere sıkıntı yaratabilecek cinsten. 1. kategori Risoul Zirvesi ile tamamlanacak etapta ayrıca yine 1. kategoriden Vars ve 3. kategori Breole yokuşları aşılacak. Etaba genel klasmanda görece ufak farklarla girilmesi halinde, favoriler şampiyonluk için yine bir düelloya soyunmak zorunda.

Katılan Takımlar

Yarışa 18 UCI World Tour takımının yanı sıra organizatörler tarafından davet edilen 4 takım daha katılıyor, yani toplam 22 takım var. AG2R, bir World Tour takımı olmasına rağmen, Sylvain Georges’un pozitif çıkan doping testinin ardından kendini cezalandırarak yarışa katılmayacak.

WorldTour takımları: Astana Pro Team (Kaz), Blanco Pro Cycling Team (Ned), BMC Racing Team (USA) , Cannondale Pro Cycling (Ita), Euskaltel Euskadi (Esp), FDJ (Fra), Garmin - Sharp (USA), Katusha Team (Rus), Lampre - Merida (Ita), Lotto Belisol (Bel), Movistar Team (Esp), Omega Pharma - Quick Step Cycling Team (Bel), Orica - GreenEDGE (Aus), RadioShack - Leopard (Lux), Sky Procycling (Gbr), Team Argos - Shimano (Ned), Team Saxo - Tinkoff (Den), Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team (Ned).

Kontenjan takımları: Bretagne-Seche Environnement (Fra), Cofidis Solutions Credits (Fra), Team Europcar (Fra), Team NetApp-Endura (Ger).

Favoriler

Bu yılki Dauphine’nin Alberto Contador (Saxo-Tinkoff), Chris Froome (Sky) ve Joaquim Rodriguez (Katusha) arasında geçmesi bekleniyor.

Son şampiyon Bradley Wiggins’in yokluğunda, Chris Froome Dauphine’de bir anlamda Sky’ın Tour de France liderliğinin provasını yapacak. Bu sezon Umman Turu’nu, Criterium International’ı ve Tour de Romandie’yi şampiyon bitirip Tirreno-Adriatico’da da ikincilik gören Britanyalı, Dauphine’ye en önemli favori olarak gidiyor.

Bu yıl Tour de France’ı hedeflediği için geç form tutan ve henüz bir şampiyonluk yaşayamayan Alberto Contador ise Umman’da hemen ardında kaldığı Froome’dan rövanşı alma peşinde. İspanyol bisikletçi eğer Tour de France’a gerçekten hazırsa, bunu Dauphine’de göstermeye mecbur bırakılacak.

Katusha’nın lideri Joaquim Rodriguez de Tour de France’ı hedefleyen ve dolayısıyla Dauphine’de öne çıkması gereken isimlerden biri. Bu sezon şimdilik istediği performansın bir tık altında kalsa da, İspanyol bisikletçiyi de favoriler listesinin üst sıralarına yazmak gerek.

Bu isimler haricinde, Jakob Fuglsang (Astana), Samuel Sanchez (Euskaltel-Euskadi), Andrew Talansky (Garmin-Sharp) ve Jurgen Van Den Broeck da (Lotto Belisol) genel klasmanda üst sıralarda yer alabilmenin mücadelesini verecek.

Ödüller

Criterium du Dauphine’de genel klasman liderine sarı, puan klasmanı liderine yeşil, tırmanış klasmanı liderine kırmızı benekli, en iyi genç bisikletçi klasmanı liderine ise beyaz mayo veriliyor.

Turda bu sene 125 bin avro para ödülü dağıtılacak. Şampiyon 16 bin avro alırken, 2. 8 bin, 3. 4 bin, 4. 2 bin, 5. 1600, 6.-7. 1200, 8.-9. 800, 10.-20. 400 avro kazanacak. Puan ve tırmanış klasmanı galipleri 2’şer bin, en iyi genç bisikletçi klasmanı galibi ise 1000 avro alacak.

Ayrıca her etapta, o derecenin genel klasmandaki ödülünün dörtte biri kadar para ödülü de verilecek. Yani mesela her etap birinciliği, 4 bin avro demek.

Son 10 Yılın Birincileri

2012 Bradley Wiggins (GBR - Sky)
2011 Bradley Wiggins (GBR - Sky) )
2010 Janez Brajkovic (SLO - Team RadioShack) )
2009 Alejandro Valverde (ESP - Caisse d’Epargne) )
2008 Alejandro Valverde (ESP - Caisse d’Epargne) )
2007 Christophe Moreau (FRA - AG2R) )
2006 - *)
2005 Inigo Landaluze (ESP - Euskaltel Euskadi) )
2004 Iban Mayo (ESP - Euskaltel Euskadi) )
2003 - *

* 2003 şampiyonu Lance Armstrong ve 2006 şampiyonu Levi Leipheimer’ın birincilikleri doping nedeniyle ellerinden alındı. Şampiyonluklar, ikinci gelen bisikletçilere verilmeyip boşta bırakıldı.

 

  Bu haber 2776 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015