Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
31 . Mayıs . 2020  
İsviçre Bisiklet Turu 2013

İsviçre Bisiklet Turu 2013

7. Etap: Costa Frank’ı Yıkamadı

İbrahim Koçyiğit   mtbtr.com © 7.6.2013

UCI World Tour’da takvimin en prestijli buluşması olan Tour de France’a hazırlanan ve Dauphine’yi pas geçen bisikletçiler, İsviçre Bisiklet Turu’nda görücüye çıkacak.

Sporcular, 8-16 Haziran tarihlerinde 77. kez düzenlenecek turda, 9 etapta 1318.6 km yol katedecek.

“Saatler Ülkesi”nde bireysel zamana karşı ile başlayıp bireysel zamana karşıyla bitecek tur, her zaman olduğu gibi dağ etaplarıyla da zor anlar yaşatacak.

7. Etap: Costa Frank’ı Yıkamadı

UCI World Tour’da Tour de France öncesi son buluşma olan İsviçre Bisiklet Turu’nda cuma günü koşulan 7. etabı son şampiyon Rui Costa (Movistar) kazandı. Costa, kraliçe etabını kazanmasına rağmen 22 saniyeden fazla fark atamadığı Mathias Frank’tan sarı mayoyu almayı başaramadı.

Meilen ile La Punt beldeleri arasında koşulan 206 km’lik etapta sırasıyla 3, 1 ve 4. kategori tırmanış aşan bisikletçiler, kategori dışı Albula Geçidi’ni geride bıraktıktan sonra 10 km’lik sert bir inişle finiş gördüler.

Etabın ilk bölümünde sayısız başarısız kaçış denemesi gerçekleştikten sonra, 68. km’de 14 bisikletçi pelotondan kopabildi: Jose Joaquin Rojas (Movistar), Eduard Vorganov (Katusha), Andreas Klöden (RadioShack-Leopard), Niki Terpstra (Omega Pharma-Quick Step), Manuele Mori (Lampre-Merida), Damiano Caruso (Cannondale), Michael Mörkov (Saxo-Tinkoff), Daryl Impey (Orica-GreenEdge), Adrian Saez (Euskaltel-Euskadi), Tomasz Marczynski (Vacansoleil-DCM), Johannes Fröhlinger ile Georg Preidler (Argos-Shimano), Jean-Marc Marino (Sojasun) ve Luis León Sanchez (Blanco).

Bitime 84 km kala 1. kategori Wolfgang Geçidi aşılırken, 5 dakika 25 saniye ile, kaçış grubu maksimum farka ulaştı.

Bu noktadan sonra fark hızla azalırken, Albula Geçidi öncesi Sanchez ve Preidler kaçış grubundan hamle yaptı, pelotondan da Joe Dombrowski’nin (Sky) atağı geldi.

Peloton kaçış grubundan kalan 12 kişiyi yutarken; Dombrowski de Sanchez ve Preidler’i geçip önde yalnız kaldı.

Zirveye 4 km kala Bauke Mollema (Blanco) pelotondan ayrıldı. Hollandalı bisikletçiye Thibaut Pinot (FDJ), Rui Costa (Movistar), Tejay van Garderen (BMC) ve Dan Martin de (Garmin-Sharp) eşlik etti.

Tırmanış kapısı geçilmeden önce Pinot tempo artırınca, Dan Martin ve Dombrowski geriye düştü.
Isvicre Bisiklet Turu 7. etap
       Isvicre Bisiklet Turu 7. etap

Genel klasman lideri Mathias Frank (BMC) ise yanına Cameron Meyer (Orica-GreenEdge), Roman Kreuziger (Saxo-Tinkoff) ve Simon Spilak’ı (Katusha) alarak takibe başladı ve zirveyi 30 saniye geride aştı. Takip grubu 10 km’lik sert inişte Martin ve Dombrowski’yi yutsa da, öndeki dörtlüyü yakalamayı başaramadı.

Önde etap galibiyeti için girilen üçlü sprint mücadelesini Costa kazanırken; Mollema ikinci, Van Garderen da üçüncü geldi. Pinot, 9 saniye farkla dördüncülükle yetindi.

Frank’ı da barındıran takip grubu 22 saniye farkla finiş görünce, Costa bu grupta yer alan Kreuziger’den genel klasman ikinciliğini devraldı.

Portekizli bisikletçi buna rağmen Frank’tan sarı mayoyu almayı başaramadı.

Son iki etap öncesi Frank, Costa’nın 13, Kreuziger’in ise 23 saniye önünde yer alıyor.

6. Etap: Rast’tan Zafere Kaçış

Yol bisikletinin en prestijli buluşması olan Tour de France öncesi son durak İsviçre Bisiklet Turu’nda perşembe günü koşulan 6. etabı kaçış grubunda yer alan Gregory Rast (RadioShack-Leopard) kazanırken, Mathias Frank (BMC) sarı mayoyu korudu.

Ülkenin kuzeyindeki Leuggern beldesinden start alan 186.1 km’lik etapta iki adet 3. kategori tırmanış aşan bisikletçiler, biraz daha güneydeki Meilen beldesinde finiş gördü.

Başarılı bir kaçış için uygun bir profile sahip olan etapta kaçış grubunun oluşması 30 km aldı. Bu noktada hamle yapan Mathew Hayman (Sky), Alexander Kolobnev (Katusha), Gregory Rast (RadioShack-Leopard) ve Bert Grabsch (Omega Pharma-QuickStep) sarı mayoya en az 25 dakika mesafede olunca, peloton da kendini fazla zorlamadı.

Kaçan dörtlü, bitime 75 km kala aşılan günün ilk tırmanışı geride kaldığında tam 14 dakikalık bir fark yakalamış durumdaydı.

İki tırmanış ve iki sprint kapısını birbirleriyle rekabete girmeden aşan dörtlüden ilk atak, bitime 4 km kala eski zamana karşı dünya şampiyonu Grabsch’tan geldi. Ne var ki diğer üçlü, kendilerini silkelemeyi birçok kez deneyen Alman rakiplerine vize vermedi.
Isvicre Bisiklet Turu 6. etap
       Isvicre Bisiklet Turu 6. etap

Kolobnev ve Hayman’ın iyi sprinterler olduğunu bilen Rast, iş sprint finişine kalmasın diye son kilometreye girilirken atak yaptı ve tüm rakiplerinden kurtulmayı başardı.

Ev sahibi İsviçreli bisikletçi bu atağı sayesinde 25 saniyelik farkla etap zaferine uzandı.

Hayman, Kolobnev’in hemen önünde ikinci sırayı alırken, Gransch da bu ikiliden 3 saniye sonra finiş gördü.

Kaçış grubundan tam 10 dakika 43 saniye sonra finiş gören peletonda etap beşinciliği için verilen sprint mücadelesini ise Peter Sagan (Cannondale) kazandı.

6. etabı pelotonun içinde tamamlayan Mathias Frank (BMC) cuma günkü kraliçe etabı öncesi sarı mayosunu korurken; Roman Kreuziger (Saxo-Tinkoff) 23, son şampiyon Rui Costa (Movistar) ise 35 saniye farkla takibi sürdürdü.

5. Etap: Kristoff'tan Sprint Zaferi

UCI World Tour'da Tour de France öncesi son durak İsviçre Bisiklet Turu'nda çarşamba günü koşulan 5. etabı Katusha'nın Norveçli sprinteri Alexander Kristoff kazanırken, BMC'den Matthias Frank genel klasman liderliğini sürdürdü.

Buochs ile Leuggern beldeleri arasında koşulan 176.4 km'lik etabın son 60 kilometresinde beş adet 4. kategori tırmanış aşıldı.

18. km'de kaçmaya başlayan Stijn Devolder (RadioShack-Leopard), Cyril Lemoine (Sojasun), Sebastien Minard (AG2R) ve Serge Pauwels (Omega Pharma-QuickStep), ana gruba zor anlar yaşatacak bir fark yaratmayı başaramadı.

Bitime 100 km kala yaklaşık 3 dakika önde olan kaçış grubu, bu andan sonra giderek zaman kaybetti.

Son 30 km'ye girilirken, bir gün önce Peter Sagan'a etap kazandırmayı başaramayan Cannondale'in tempo verdiği peloton, farkı 1 dakika seviyesine indirmişti.

Roman Kreuziger'e genel klasmanı kazandırmayı hedefleyen Saxo-Tinkoff, son iki tırmanışta sorumluluğu Cannondale'den devraldı ve bu gelişmeyle temposu artan peloton kaçan dört ismi de yuttu.

Zurzacherberg inişi başlarken ana gruptan Jorge Azanza'nın atağı geldi. Ne var ki bir sprint finişini göze kestiren ekiplerin çabasıyla Euskatel Euskadi bisikletçisi kısa süre içinde yakalandı.

Matthias Frank ile sarı mayoyu taşıyan BMC son 10 km'de kendinden beklenen görevden kaçmayıp ana grubun yükünü çekmeye başlayınca, Orica-GreenEdge, Cannondale, Argos-Shimano ve Française des Jeux gibi sprint takımları sprint trenlerini inşa etme fırsatı buldular.

Son kilometreye girildiğinde ise BMC, Saxo-Tinkoff ve Cannondale en derli toplu görünen takımlardı.

Ne var ki son virajda stratejik bir noktaya kurulup beladan uzak duran ve hatta öncesinde takımı Katusha'dan belki de beklemediği kadar yardım alabilen Alexander Kristoff, bitime 150 metre kala kalktığı sprintle tüm güçlü rakiplerini saf dışı bırakarak etap zaferine uzandı.

25 yaşındaki Norveçli sprinter böylece bu sezonki beşinci etap birinciliğini elde etti.

Cannondale'den Peter Sagan ikincilikle yetinirken, salı günkü etabın galibi Arnaud Demare (FDJ) üçüncü sırayı aldı.

Ana grupla birlikte finiş gören Matthias Frank (BMC) ise, Roman Kreuziger'in (Saxo-Tinkoff) 23, son şampiyon Rui Costa'nın da (Movistar) 35 saniye önünde genel klasman liderliğini sürdürdü.
Isvicre bisiklet turu 5. etap
       Isvicre bisiklet turu 5. etap

4. Etap: Sprint Finişi Demare'ın

UCI World Tour takviminde Tour de France öncesi son buluşma olan İsviçre Bisiklet Turu'nda salı günü koşulan ve beklendiği gibi sprint finişine sahne olan 4. etabı Arnaud Demare (FDJ) kazandı. Matthias Frank (BMC) ise sarı mayoyu korudu.

Innertkirchen ve Buochs beldeleri arasında koşulan 161 km'lik etapta iki adet 2. bir adet de 4. kategori tırmanış aşıldı.

Günün kaçış grubu 3 kişiden oluşuyordu: Jens Voigt (RadioShack-Leopard), Olivier Kaisen (Lotto Belisol) ve Robert Vrecer (Euskaltel-Euskadi).

Kaçanlar maksimum 4 dakikalık bir avantaja ulaşırken, kaçış uzmanı Voigt'ın tempo artırmasıyla, Kaisen bitime 41 km kala geçilen 2. kategori Rengg tırmanışında geriye düştü.

Bitime 15 km kala, Voigt ile Vrecer'in avantajı 1 dakikaya inmişti.

Voigt son 5 km'de enerjisi tükenen Vrecer'i de geride bırakıp tek başına kaçmaya başladı.

Ne var ki ana grup doğru tempoyu tutturmayı başardı ve Voigt'u bitime 2 km kala yutarak sprint finişi hazırlıklarına yöneldi.

Sprint finişinde zafer, akıllıca bir hamleyle son virajı önde dönmek için erken davranan Française des Jeux'nün 21 yaşındaki Fransız bisikletçisi Arnaud Demare'a gitti.
       

Derli toplu takım hazırlığına rağmen son 200 metrede kaybedilen üstünlüğü geri alamayan Orica-GreenEdge'ten Matthew Goss ikinci, Garmin-Sharp'tan Tyler Farrar ise üçüncü sırayı aldı.

Ana grupla finiş gören Matthias Frank (BMC) genel klasman liderliğini, Roman Kreuziger (Saxo-Tinkoff) 23 saniye farklı ikinciliği, son şampiyon Rui Costa (Movistar) ise 35 saniye farkla üçüncülüğü korudu.

3. Etap: Sagan Galip, Frank Lider

Tour de France öncesi son UCI World Tour buluşması olan İsviçre Bisiklet Turu'nda pazartesi günü koşulan 3. etabı Peter Sagan (Cannondale) kazanırken; Matthias Frank (BMC) genel klasman liderliğini Cameron Meyer'dan (Orica-GreenEdge) devraldı.

Montreux ile Meiringen beldeleri arasında koşulan 204.9 km'lik etapta birer adet 3. ve 4. kategori tırmanış aşıldıktan sonra, bitime 20 km kala 1. kategori bir zirve geçildi.

30. km'de parçalanan pelotonun ön bölümünde kalabilen isimlerden 18'i, 60. km'de yer alan 3. kategori tırmanışın ardından bir kaçış grubu oluşturdu: Hayden Roulston (RadioShack-Leopard), Tom Boonen (Omega Pharma-QuickStep), Niki Terpstra (Omega Pharma-QuickStep), Johan Vansummeren (Garmin-Sharp), Philippe Gilbert (BMC), Maxime Bouet (AG2R), Matteo Montaguti (AG2R), Wilco Kelderman (Blanco), Matti Breschel (Saxo-Tinkoff), Michael Morkov (Saxo-Tinkoff), Michael Albasini (Orica-GreenEdge), Jorge Azanza (Euskaltel-Euskadi), Jérémy Roy (FDJ), Tom Dumoulin (Argos Shimano), Martin Elmiger (IAM Cycling), Anthony Delaplace (Sojasun) ve Remi Pauriol (Sojasun).

Kaçanlar maksimum 3 dakikalık bir avantaj yakalarken, kaçış grubunda sarı mayoyu tehdit eden isimlerin bulunması nedeniyle tempo yükselten ana grup son 60 km'ye girilirken farkı 1 buçuk dakikaya indirmeyi başardı.

Sonraki 10 km içinde dokuz fire veren kaçış grubunda da sadece Roulston, Boonen, Terpstra, Vansummeren, Gilbert, Kelderman, Breschel, Albasini ve Elmiger kaldı.

Garmin-Sharp'ın Tour de France'taki şampiyonluk adayı Ryder Hesjedal, geçirdiği kaza nedeniyle tırmanış klasmanı lideri olduğu İsviçre Bisiklet Turu'na veda etti.

11.9 km uzunluğunda ve ortalama %6.9'luk (maksimum %20) bir eğime sahip olan 1. kategori Hasliberg Tırmanışı'nın başlamasıyla birlikte Boonen ile Terpstra öndeki gruptan koptu.

Hem kaçan grubun hem de pelotonun önünde takibi sürdürenlerin mevcudu giderek azalırken, bitime 26 km kala hâlâ kaçabilen dört isim kalmıştı: Kelderman, Albasini, Breschel ve Elmiger. Kısa süre sonra Albasini haricindeki isimler de yakalandı.

Albasini 19 saniyelik avantajını korumak için uğraşsa da zirve aşılmadan önce yakalanmaktan kurtulamadı. Albasini'nin sarı mayolu takım arkadaşı Cameron Meyer da aynı bölümde pelotonun gerisine düşmüş ve genel klasman liderliğini kaybetme tehlikesi yaşamaya başlamıştı.

Zirvenin son kilometrelerinde yağış ve sis kendini gösterirken, BMC'nin İsviçre'deki lideri olması beklenen Tejay van Garderen ekipteki en iyi dereceli isim olan Matthias Frank'e yardım ediyordu. Peter Sagan (Cannondale) ve Roman Kreuziger de (Saxo-Tinkoff) ön bölümde oluşan 15 kişilik grupta yer almayı bildi.

Tırmanış aşılıp sert inişe geçildiğinde Kreuziger, Sagan, son şampiyon Rui Costa (Movistar) ve Frank diğer 11 ismi geride bırakıp atağa kalktı.

Bu dört isim arasında etap birinciliği için girilen mücadeleden, grubun en iyi sprinteri olan Sagan galip ayrılırken; Costa ikinci, Kreuziger de üçüncü geldi.

Etabı dördüncü bitiren Matthias Frank ise genel klasman liderliğini Cameron Meyer'dan alarak sarı mayoyu sırtına geçirdi.

Frank, en yakın takipçisi Kreuziger'in 23 saniye önünde yer alıyor. Üçüncü Costa'nın sarı mayoya uzaklığı ise 35 saniye.
İsviçre Bisiklet Turu 3. etap
       İsviçre Bisiklet Turu 3. etap

2. Etap: Kısaltılan Etap Mollema’nın

UCI World Tour takviminde Tour de France öncesi son buluşma olan İsviçre Bisiklet Turu’nda pazar günü koşulan 2. etabı Bauke Mollema (Blanco) kazanırken, Cameron Meyer (Orica-GreenEdge) zaman kaybetse de sarı mayoyu korudu.

Etabın, ülkenin güneyindeki Quinto beldesinde başlaması ve kategori dışı Neufenen Geçidi’nin aşılması planlanıyordu. Fakat ağır kar yağışı nedeniyle start Ulrichen beldesine alındı, Neufenen Geçidi iptal edildi ve böylece etabın mesafesi 117.2 km’ye kısalmış oldu. Finişe ev sahipliği yapan 1. kategori Crans-Montano Zirvesi ise korundu.

Etabın başında dört kişilik bir kaçış grubu oluştu: Sanz Unzue (Movistar), Christophe Riblon (Ag2r La Mondiale), Adrian Saez de Arrigi (Euskaltel-Euskadi) ve Johannes Fröhlinger (Argos-Shimano).

Bitime 35 km kala, kaçanlarla peloton arasındaki fark 1 dakikanın biraz üzerine inmiş durumdaydı. 18 km sonra ise kaçan isimlerin tamamı teslim oldu.

Dan Martin (Garmin-Sharp) bitime 12 km kala atak yaparken, takım arkadaşı Ryder Hesjedal’in yanı sıra Tanel Kangert (Astana) ve Brice Feillu da (Sojasun) kısa süre sonra ona katıldı.

Bu üçlünün temposuna ayak uyduramayan Martin’in geride kalmasının ardından Feillu da Hesjedal ve Kangert’e tutunmayı başaramadı.

Son 5 km’ye girilirken bu kez Hesjedal atak yaparak Kangert’i silkeledi.

Pelotonun temposunu yükselten BMC’nin şampiyonluk adayı Tejay Van Garderen’ın atak denemeleri başarısızlıkla sonuçlandıktan hemen sonra Johan Tscopp (IAM Cycling) ve Bauke Mollema (Blanco) hamle yaptı.

Tschopp’u silkelemekte zorlanmayan Mollema, Hesjedal’i de geçip etap zaferine uzandı.
Isvicre Turu, 2. etap
       Isvicre Turu, 2. etap

Hesjedal’i yutup 11 saniye sonra finiş gören grupta yer alan Mathias Frank (BMC) ikinci, Thibaut Pinot (FDJ) ise üçüncü geldi.

27 saniye farkla finiş gören Cameron Meyer (Orica GreenEdge) sarı mayosunu korudu.

Genel klasmanın yeni ikincisi Hesjedal 3, yeni üçüncüsü Frank ise 5 saniye geride yer alıyor.

1. Etap: İlk Lider Meyer

UCI World Tour’da Tour de France öncesi son buluşma olan İsviçre Bisiklet Turu’nda cumartesi günü bireysel zamana karşı olarak koşulan 1. etabı kazanan Cameron Meyer (Orica-GreenEdge), yarış liderine verilen sarı mayoyu sırtına geçirdi.
İsviçre Bisiklet Turu 1. etap
       İsviçre Bisiklet Turu 1. etap

Ülkenin güneyindeki Quinto beldesinde koşulan etap 8.1 km uzunluğundaydı.

Bu mesafeyi 9 dakika 39 saniyede alan 2010 ve 2011 Avustralya zamana karşı şampiyonu Meyer, tüm rakiplerini geride bırakıp etap zaferine uzandı.

Omaga Pharma-Quick Step’in Hollandalı üyesi Niki Terpstra ise Meyer’den 10 saniye daha yavaş kalarak ikinciliği aldı.

Üçüncülük, 14 saniye fark yiyen Heinrich Haussler’e (IAM Cycling) gitti.

Bu sezon dünya şampiyonluğu hedefleyen ve bu hedef doğrultusunda Tour de France’a katılmayacağını belirten İsviçreli Fabian Cancellara (RadioShack-Leopard), Meyer’dan 25 saniye yavaş kalarak 16. sırada yer aldı.

İsviçre’ye unvan koruma hedefiyle giden Rui Costa (Movistar) ise öncelikle cumartesi kaybettiği 40 saniyeyi telafi etmek zorunda kalacak.

Bir başka favori Tejay Van Garderen’ın (BMC) kaybı ise 44 saniye.

Tarihi

İlk kez 1933 yılında düzenlenen İsviçre Bisiklet Turu, sadece 2. Dünya Savaşı sırasında 1940, 1943, 1944, ve 1945’te koşulmadı.

Yıllar geçtikçe hem katılımcılarının profili, hem de sponsorluk anlamında gelişen organizasyonda her sene en az bir zamana karşı etabı koşuluyor ve zorlu dağ etapları da parkura yerleştiriliyor. Bu haliyle Tour de France’a önemli bir hazırlık niteliği taşıyan İsviçre Bisiklet Turu 2005’ten bu yana Haziran ayının ilk haftasında start alıyor.

Eddy Merckx, İsviçre’de zafer gördükten hemen sonra Tour de France’ta da şampiyonluk yaşamayı başarmış tek isim (1974). İsviçre Bisiklet Turu tarihinin en başarılı sporcusu ise 1950’li yıllarda dört şampiyonluk gören İtalyan Pasquale Fornara. Ev sahibi ülkenen Ferdinand Kübler (1942, 1948, 1951) ve Hugo Koblet’nin (1950, 1953, 1955) ise üçer şampiyonluğu bulunuyor.

Parkur

İsviçre turu harita
       İsviçre turu harita

1. Etap: Quinto - Quinto (8.1 km, ITT)
İsviçre turu 1. etap
       İsviçre turu 1. etap
İsviçre Bisiklet Turu’nda bu yıl da ilk etap bireysel zamana karşı olarak koşulacak. Ne var ki, genel klasmanda saf tırmanışçıların daha fazla şans yakalayabilmesini hedefleyen organizatörler, bu kez ilk etabın uzunluğunu 8.1 km ile sınırlamaya karar verdi.

2. Etap: Quinto - Crans-Montana (170.7 km)
İsviçre turu 2. etap
       İsviçre turu 2. etap
Genel klasmanda tırmanışçılara şans verme hedefi, 2. etapta da net bir biçimde ortaya konacak. 170.7 km’lik etabın startından itibaren tırmanışa geçecek olan bisikletçiler, 28.7 km geride kaldığında kategori dışı Nufenen Geçidi’nin zirvesine ulaşmış olacaklar. Etabın finişi de 1. kategori Crans-Montana zirvesinde.

3. Etap: Montreux - Meiringen (203.3 km)
İsviçre turu 3. etap
       İsviçre turu 3. etap
3. etap, organizatörlerin rulörlerden gönül almasını sağlayabilir. Birer adet 3. ve 4. kategori tırmanıştan sonra, bitime yaklaşık 20 km uzaklıktaki 1. kategori tırmanış, o ana kadar oluşan ve genel klasmanı tehdit etmeyen bir bisikletçinin ağzını sulandırabileceği gibi, kaçanlarla farkın yeteri kadar azalması halinde pelotondan da bir ismin solo atak yapmasına imkân tanıyabilir.

4. Etap: Innertkirchen - Buochs (161 km)
İsviçre turu 4. etap
       İsviçre turu 4. etap
Bir sprinterin kazanacağına kesin gözüyle bakabileceğimiz tek etap 4. etap. Profilin barındırdığı ikinci ve son 2. kategori tırmanış bitime aşağı yukarı 30 km uzaklıkta. Takımlarından alacakları desteği de düşünürsek, sprinterlerin bu tırmanışlarda da, sondan 12. km’de geçilecek 4. kategori tırmanışta da sıkıntı yaşaması beklenmiyor.

5. Etap: Buochs - Leuggern (176.4 km)
İsviçre turu 5. etap
       İsviçre turu 5. etap
5. etapta kaçan grupta genel klasmanı tehdit edenlerin olup olmaması büyük önem taşıyacak. Zira, 5 tane 4. kategori tırmanış barındıran etapta herhangi bir tehdit içermeyen kaçış grubuna, aktif dinlenmek isteyen pelotondan izin çıkabilir. Kaçanların tehditkâr olması ya da sprint takımlarının fazladan efor sarf etmeyi göze almaları halinde bir sprint finişi de izleyebiliriz.

6. Etap: Leuggern - Meilen (186.1 km)
İsviçre turu 6. etap
       İsviçre turu 6. etap
İki adet 3. kategori tırmanış barındıran 6. etap, kaçış grubu için biçilmiş kaftan. Kuşkusuz, kaçanların sarı mayoya uzaklığı yine hayati önem taşıyacak.

7. Etap: Meilen - La Punt (206 km)
İsviçre turu 7. etap
       İsviçre turu 7. etap
Geldik kraliçe etabına. 7. etabı kraliçe etabı yapan şey sadece sırasıyla birer adet 3., 1., 4. kategori ve kategori dışı tırmanışlar barındırması değil; aynı zamanda bu seneki İsviçre Bisiklet Turu’nun en uzun etabı olması. Son 10 km’deki dik ve tehlike yaratabilecek iniş de cabası!

8. Etap: Zernez - Bad Ragaz (180.5 km)
İsviçre turu 8. etap
       İsviçre turu 8. etap
Etabın en mühim noktası olan 1. kategori tırmanış çok başlarda olduğu için kırılma erken yaşanacak. İki zorlu etabın tam ortasında yer aldığından, peloton 8. etapta kaçan isimlerin genel klasmanı tehdit etmeyenlerden oluşması için elinden geleni yapacak. Başarılı olamazlarsa herkes için yorucu bir gün daha yaşanacak ve düğüm bitime 6 km kala aşılacak 3. kategori Luzisteig tırmanışında çözülecek.

9. Etap: Bad Ragaz - Flumserberg (26.8 km, ITT)
İsviçre turu 9. etap
       İsviçre turu 9. etap
İsviçre Bisiklet Turu, başladığı türden bir etapla yani bir bireysel zamana karşı etapla bitecek. Yalnız son etabın ilkinden iki önemli farkı var. Birincisi, bu etap çok daha uzun: 26.8 km. İkincisi ve daha önemlisi ise, son 10 km tırmanışla (ortalama %9, maksimum %14) geçecek. Genel klasmandaki farkların fazla olmaması halinde sarı mayonun kaderini belirleyecek etabı nefeslerimizi tutarak izleyebiliriz.

Katılan Takımlar

Yarışa 19 UCI World Tour takımının yanı sıra organizatörler tarafından davet edilen 2 takım daha katılıyor, yani toplam 21 takım var.

WorldTour takımları: AG2R-La Mondiale (Fra), Astana Pro Team (Kaz), Blanco Pro Cycling Team (Ned), BMC Racing Team (USA) , Cannondale Pro Cycling (Ita), Euskaltel Euskadi (Esp), FDJ (Fra), Garmin - Sharp (USA), Katusha Team (Rus), Lampre - Merida (Ita), Lotto Belisol (Bel), Movistar Team (Esp), Omega Pharma - Quick Step Cycling Team (Bel), Orica - GreenEDGE (Aus), RadioShack - Leopard (Lux), Sky Procycling (Gbr), Team Argos - Shimano (Ned), Team Saxo - Tinkoff (Den), Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team (Ned).

Kontenjan takımları: IAM Cycling (Sui), Sojasun (Fra).

Favoriler

İsviçre Bisiklet Turu’nun son şampiyonu Rui Costa (Movistar) bu yıl da unvan korumak için start alacak. Eski şampiyonlardan ev sahibi Fabian Cancellara, (RadioShack-Leopard) bu sene Tour de France’a değil Eylül ayındaki dünya şampiyonasına hazırlandığı için, favori görünse de İsviçre’de neler yapacağını öngörmenin zor olduğu isimlerden biri. Garmin-Sharp’tan Ryder Hesjedal ise yarıda bıraktığı Giro sonrası telafi peşinde olacak.

Üst üste podyum zaferlerinden sonra Kaliforniya Turu'nu kazanarak kariyerinin ilk tur şampiyonluğunu yaşayan ve oldukça formda olan Tejay Van Garderen'ın liderlik edeceği BMC’de Philippe Gilbert, Omega Pharma-Quick Step’te Tom Boonen, RadioShack-Leopard’dan Jens Voight gibi yıldız isimler ise etap zaferi hedefleyecekler.

Ödüller

İsviçre Bisiklet Turu’nda genel klasman liderine sarı, tırmanış klasmanı liderine yeşil, puan klasmanı liderine beyaz benekli, en iyi İsviçreli bisikletçi klasmanı liderine ise kırmızı mayo veriliyor.

Turda bu sene 158.050 avro para ödülü dağıtılacak. Şampiyon 18 bin avro alırken, 2. 9 bin, 3. 4500, 4. 2250, 5. 1800, 6.-7. 1350, 8.-9. 900, 10.-20. 450 avro kazanacak. Puan ve tırmanış klasmanı galipleri de 2’şer bin alacak.

Ayrıca her etapta 1. 4000, 2. 2000, 3. 1000, 4. 500, 5. 400, 6.-7. 300, 8.-9. 200, 10.-11. 100 avro kazanacak.

Son 10 Yılın Birincileri

2012 Rui Costa (POR -Movistar Team)
2011 Levi Leipheimer (USA -Team RadioShack)
2010 Fränk Schleck (LUX -Team Saxo Bank)
2009 Fabian Cancellara (SUI - Team Saxo Bank)
2008 Roman Kreuziger (CZE - Liquigas)
2007 Vladimir Karpets (RUS - Caisse d'Epargne)
2006 Koldo Gil (ESP - Saunier Duval-Prodir)
2005 Aitor González (ESP - Euskaltel-Euskadi)
2004 Jan Ullrich (GER - T-Mobile Team)
2003 Alexandre Vinokourov (KAZ -Team Telekom) Aşağıdaki videoda 2012 yılının özetini seyredebilirsiniz.

 

  Bu haber 3116 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015