Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Nisan . 2020  
Efsane 100. Kez...

Efsane 100. Kez...

Tour de France 2013

İbrahim Koçyiğit   mtbtr.com © 27.6.2013

Yol bisikletinin en önemli buluşması, en prestijli turu, her bisikletçinin rüyası Tour de France 29 Haziran Cumartesi günü 100. kez start alacak.

1988’den bu yana ilk kez Fransa topraklarını hiç terk etmeyecek Tour’da bisikletçiler, 21 etapta toplam 3403 km yol katedecekler.

Önceki 99 Tour’da hiç uğranmayan Avrupa’daki tek Fransa departmanı olan Korsika Adası’nın bu kez ilk üç etaba ev sahipliği yapmasıyla birlikte, ülkenin her karışı en az bir kez Tour heyecanı yaşamış olacak.

Tour de France 2013’ün kalp atışlarınızı hızlandıracak fragmanını buradan izleyebilirsiniz:

Tarihi

Fransa Bisiklet Turu’nun tarihi ile ilgili daha önce MTBTR’de yayınlanmış şu yazılara göz atabilirsiniz:

Fransa Turu Nereden Nereye?

...ve bu yılki Fransa Turu'nda geçen yıl kaldığımız yerden devam edeceğimiz 32 Kisim Tekmili Birden... Fransa Turu Tarihinden Hikayeler

Parkur

Fransa Bisiklet Turu’nda bu yıl sporcular 21 etapta 3403 km boyunca pedal çevirecekler. Parkurda 7 adet düz etap, 5 adet geçiş etabı, 4’ü zirve finişine sahip 6 adet tırmanış etabı, 2 adet bireysel zamana karşı etap ve 1 adet de takım zamana karşı etap bulunuyor.
Fransa Turu parkuru
       Fransa Turu parkuru

2012’deki parkur zamana karşıcılara önemli bir avantaj sağlıyordu. 100. Tour’un parkuru ise tarihteki en dengeli parkurlardan biri olarak göze çarpıyor. Zamana karşı etaplar yine çok mühim, fakat 4’ü zirve finişine sahip olan 6 zorlu tırmanış etabı, zamana karşısı görece zayıf olan etkili tırmanışçılar için bir telafi fırsatı sunmakta. Özellikle 18. etabı iple çekmek gerek. Zira TdF tarihinde ilk kez Alp d’Huez aynı etap içinde iki kez aşılacak.

Üç haftalık maratona genel itibarıyla bakmak gerekirse, ilk 7 gün sprint ve geçiş etaplarıyla geçecek ve arada bir tane de 25 km’lik takım zamana karşı etap koşulacak.

İlk dinlenme günü öncesindeki son iki etapta ise Pireneler’de tırmanışçıların düellosunu izleyeceğiz.

Sprinterlerin ve takım arkadaşlarının Pireneler’den yeterince dinç çıkıp çıkamayacakları, ikinci haftanın sprint mi yoksa kaçış ağırlıklı mı geçeceğinde etkili olacak. 33 km’lik bir de bireysel zamana karşı etabın geçileceği ikinci haftanın son etabı Bastille Günü’ne yani 14 Temmuz’a denk geliyor. Bisikletçiler, Fransa’nın bu milli bayramını meşhur Mont Ventoux Zirvesi’ne tırmanarak “kutlayacaklar.” Hem de bu yılki turun en uzun etabında!

Her zaman olduğu gibi dananın kuyruğu son hafta kopacak. Bir geçiş bir de bireysel zamana karşının ardından önce Alpe d’Huez iki kez aşılacak (ki ikincisi zirve finişi), sonra da iki zorlu dağ etabıyla Alpler’e veda edilecek. Son haftanın kahramanı, 21 Temmuz’da, alışıldığı üzere Paris’te koşulacak sprint etabıyla birlikte şampiyonluğunu kutlayacak. 100. Tour de France’ın finişine dair alışık olmadığımız şey ise, son çizginin yerel saatle 21.30 civarında, yani gün batımında geçilecek olması...

Etaplar

29 Haziran - 1. Etap: Porto-Vecchio - Bastia (213 km, düz)
30 Haziran - 2. Etap: Bastia - Ajaccio (156 km, geçiş)
1 Temmuz - 3. Etap: Ajaccio - Calvi (145.5 km, geçiş)
2 Temmuz - 4. Etap: Nice (25 km, takım zamana karşı)
3 Temmuz - 5. Etap: Cagnes-sur-mer - Marsilya (228.5 km, düz)
4 Temmuz - 6. Etap: Aix-en-Provence - Montpellier (176.5 km, düz)
5 Temmuz - 7. Etap: Montpellier - Albi (205.5 km, geçiş)
6 Temmuz - 8. Etap: Castres - Ax 3 Domaines (195 km, dağ)
7 Temmuz - 9. Etap: Saint-Girons - Bagnères-de-Bigorre (168.5, dağ)
8 Temmuz - Dinlenme Günü.
9 Temmuz - 10. Etap: St-Gildas-des-Bois - Saint Malo (197 km, düz)
10 Temmuz - 11. Etap: Avranches - Mont-Saint-Michel (33 km, bireysel zamana karşı)
11 Temmuz - 12. Etap: Fougères - Tours (218 km, düz)
12 Temmuz - 13. Etap: Tours - Saint-Amand-Montrond (173 km, düz)
13 Temmuz - 14. Etap: Saint-Pourçain-sur-Sioule - Lyon (191 km, geçiş)
14 Temmuz - 15. Etap: Givors - Mont Ventoux (242.5 km, dağ)
15 Temmuz - Dinlenme Günü.
16 Temmuz - 16. Etap: Vaison-la-Romaine - Gap (168 km, geçiş)
17 Temmuz - 17. Etap: Embrun - Chorges (32 km, bireysel zamana karşı)
18 Temmuz - 18. Etap: Gap - l'Alpe d'Huez (172.5 km, dağ)
19 Temmuz - 19. Etap: Bourg d'Oisans - Le Grand Bornand (204.5 km, dağ)
20 Temmuz - 20. Etap: Annecy - Annecy-Semnoz (125 km, dağ)
21 Temmuz - 21. Etap: Versailles - Paris - Champs-Elysées (133.5, düz)

Not: Her bir etabın profili hakkında daha detaylı bilgiye bir önceki etap haberinin sonunda ulaşabileceksiniz.

Kaçırılmaması Gereken Etaplar

1. Etap (29 Haziran): Porto-Vecchio – Bastia (213 km, sprint)
1. etap profili
       1. etap profili

Tour de France bu sene Korsika Adası’ndan start alacak. Adada düz bir etap profili yaratmak kolay olmasa da, ilk etapta bir sprinterin zaferine şahit olabileceğimiz 213 km’lik bir profil çıkmış durumda. 2. ve 3. etaplar orta zorlukta tırmanışlar barındıracağı ve 4. etap da takım zamana karşı olarak koşulacağı için, bu seneki Tour’da sarı mayoyu giymek isteyen sprinterler (başta tabii ki Mark Cavendish) 1. etapta zafer görebilmek için her şeyi yapacaklar. Cavendish-Greipel-Kittel-Sagan düellosu kaçmaz!

4. Etap (2 Temmuz): Nice – Nice (25km, takım zamana karşı)
4. etap profili
       4. etap profili

Genel klasmanda ilk ciddi hasarı yaratacak olan etap, 2 Temmuz’da Nice’te koşulacak 25 km’lik takım zamana karşı etabı olacak. Bu yılki Tour’un dengeli hazırlanan profilinde zamana karşılar geçen seneki kadar belirleyici olmayabilir. Bir başka deyişle, geçen sene Bradley Wiggins’e “defansif” bir şampiyonluk yaşatmayı başaran Sky, bu sene Chris Froome için 4. etapta mümkün olduğunca büyük bir avantaj elde etmeye çabalayacak. Diğer favori Alberto Contador’un takımı Saxo-Tinkoff’un nasıl yanıt verebileceği, günün önemli sorularından biri olacak.

8. Etap (6 Temmuz): Castres – Ax 3 Domaines (195 km, dağ)
8. etap profili
       8. etap profili

6 Temmuz’da koşulacak 8. etap 100. Tour de France’ın ilk dağ etabı. Bitime 29 km kala kategori dışı Pailheres Zirvesi aşılacak. Bitime sadece 1.5 km kala geçilecek Ax 3 Domaines’de de günün galibi belli olacak. Froome ve Contador, sarı mayoyu erkenden sırtlarına geçirme fırsatını değerlendirebilecekler mi, göreceğiz.

11. Etap (10 Temmuz): Avranches – Mont Saint-Michel (33 km, bireysel zamana karşı)
11. etap profili
       11. etap profili

Özellikle Fabian Cancellara’nın yokluğunda Tony Martin 11. etap zaferi için rakipsiz gibi görünüyor. Bir gözümüz “Martin Şov”u izlerken, diğeri de Froome-Contador çekişmesinde olacak.

15. Etap (14 Temmuz): Givors – Mont Ventoux (242.5 km, dağ)
15. etap profili
       15. etap profili

Kategori dışı meşhur zirve Mont Ventoux’da bitecek 15. etabı kaçıran, çok şey kaybeder. Profilin zorluğu bir yana, etabın hem Fransa’nın milli bayramı 14 Temmuz’da koşulacak olması, hem de bu seneki Tour de France’ın en uzun etabı oluşu, diğer tüm planların iptal edilip ekran karşısına geçilmesi için yeter de artar sebepler…

18. Etap (18 Temmuz): Gap – Alpe d’Huez (172.5 km, dağ)
18. etap profili
       18. etap profili

Alpe d’Huez’siz Fransa Bisiklet Turu olmaz! Pekiyi, bu efsanevi zirvenin aynı etap içinde iki kez aşılmasını izlemeye ne dersiniz? 18 Temmuz’da tarihte bir ilk yaşanacak ve bisikletçiler aynı etap içinde Alpe d’Huez’i iki kez tırmanacaklar. İki tırmanış arasındaki iniş de pastanın üzerindeki çilek olacak!

21. Etap (21 Temmuz): Versailles – Paris (133.5 km, sprint)
21. etap profili
       21. etap profili

“Son etapta zaten şampiyon belli oluyor ve ana grubun goygoy yapışını izlemesem de olur” diyenlerdenseniz, bu yıl bir kez daha düşünün. Evet, 100. Tour de France’ın finişi yine Paris’te, alıştığımız caddelerde; ne var ki bu sefer alışık olmadığımız bir şey var: Etap muhtemelen yerel saatle 21.30-21.45 arasında bitecek. Günbatımı, bisiklet, Paris sokakları… Daha fazla söze gerek var mı?

Katılan Takımlar

Yarışa 19 UCI World Tour takımının yanı sıra organizatörler tarafından davet edilen 3 takım daha katılıyor, yani toplam 22 takım var:

World Tour takımları: AG2R La Mondiale (Fra), Astana Pro Team (Kaz), Belkin Pro Cycling Team (Ned), BMC Racing Team (USA) , Cannondale Pro Cycling (Ita), Euskaltel Euskadi (Esp), FDJ (Fra), Garmin - Sharp (USA), Katusha Team (Rus), Lampre - Merida (Ita), Lotto Belisol (Bel), Movistar Team (Esp), Omega Pharma - Quick Step Cycling Team (Bel), Orica - GreenEDGE (Aus), RadioShack - Leopard (Lux), Sky Procycling (Gbr), Team Argos - Shimano (Ned), Team Saxo - Tinkoff (Den), Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team (Ned)

Kontenjan takımları: Cofidis (Fra), Sojasun (Fra), Team Europcar (Fra).

Takımların detaylı bilgilerine ve kadrolarına LeTour sayfasından ulaşabilirsiniz.
Takım formaları
       Takım formaları

Favoriler

Chris Froome

Tour de France’ta bu yıl gözlerin üzerine çevrileceği ilk isim Chris Froome olacak. Froome’un bütün ilginin merkezinde olmasının birçok sebebi var. Geçen yılki Tour’u ikinci bitiren Kenya doğumlu Britanyalı ile Sky’dan takım arkadaşı son şampiyon Bradley Wiggins arasında yaşanan liderlik polemiği, Wiggins’in felaket bir Giro geçirmesi ve üzerine diz sakatlığı nedeniyle Tour’a yetişemeyecek olmasıyla daha büyük çaplı bir krize dönmeden kendiliğinden sona ermiş oldu. Tour’a yine çok güçlü bir kadroyla giden Sky’ın yeni lideri Froome, bu sezon şu ana kadar Umman Turu’nu, Criterium International’ı, Tour de Romandie’yi ve Criterium du Dauphine’yi kazanıp Tirreno-Adriatico’yu da ikinci bitirdi. “Art arda 7 Tour de France şampiyonluğu hedefliyorum” diyen Froome, bu iddiasını kanıtlama yolunda ilk adımı atabilecek mi, hep birlikte göreceğiz.

Alberto Contador

2007 ve 2009 şampiyonu Alberto Contador (Saxo-Tinkoff), doping cezası nedeniyle Andy Schleck’e kaptırdığı 2010 şampiyonluğunun ardından Tour zaferi sayısını yeniden üçe çıkarmanın peşinde. Geçen sezon cezası nedeniyle yarışamayan İspanyol bisikletçi, bu sezon tüm planlamasını TdF’ye göre yaptı. Fazla kilolarından biraz geç kurtulan, form düzeyini fazla erken yükseltmemeye çalışan Contador, Tour de France’ta Chris Froome ve Sky’la baş edebilecek seviyeye geldi mi, bu sorunun cevabını merakla bekliyoruz.

Cadel Evans

Froome-Wiggins “kaosu” bekleyip hayal kırıklığına uğrayanlar, gözlerini 2011 şampiyonu Cadel Evans’ı bünyesinde barındıran BMC’ye çevirebilir. Evet, kağıt üzerinde takımın lideri hâlâ Avustralyalı sporcu; ama geçen yıl Tour de France’ta en iyi genç bisikletçi mayosunu kazanan Tejay van Garderen, genel klasmanı Evans’ın iki basamak üzerinde bitirmişti ve bu yılki Tour’da ABD’li bisikletçinin liderliğe oynayabileceği spekülasyonları yapıldı. Kısacası, yarışın gidişatına göre, Van Garderen’ın Evans’tan rol çalma ihtimali belirebilir.

Valverde - Quintana

Movistar cephesinde de Alejandro Valverde ve Nairo Quintana’lı kadrodan nasıl bir yardımlaşma ya da çekişme çıkacak, kesin bir şey söylemek kolay değil. Valverde kağıt üzerinde takımın lideri, Liege-Bastogne-Liege’den bu yana yarışmayan genç Kolombiyalı Quintana ise geleceğin büyük tur adayı olarak görülüyor ve zaten Valverde sonrası takım liderliği için hazırlanıyor. Rui Costa’nın da destek vereceği bu kadroda özellikle Valverde’nin aksaması halinde Quintana’nın genel klasmanda üst sıraları zorlama ihtimali yok değil.

Hesjedal - Martin

Bir “ikilik” de Garmin-Sharp’ta yaşanabilir. Zira ekibin kadrosunda hem Ryder Hesjedal hem de Dan Martin bulunuyor. Bu isimler haricinde Joaquim Rodriguez (Katusha), Bauke Mollema (Belkin), Thibaut Pinot (FdJ) ve Pierre Rolland ile Thomas Voeckler’i de (Europcar) göz hapsinde tutmak gerek.

Ve Sprinterler

Genel klasman iddialıları kadar, sprinterlerin düellosu da 100. Fransa Bisiklet Turu’na büyük heyecan katacak. Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step), Andre Greipel (Lotto Belisol), Marcel Kittel (Argos-Shimano) ve Peter Sagan’ı (Cannondale) birbirlerini saf dışı bırakmaya çalışırken izlemek muazzam bir keyif kaynağı olacak. Dahası, Nacer Bouhanni (FdJ), Matthew Goss (Orica-GreenEdge), Edvald Boasson Hagen (Sky) ve Roman Feillu da (Vacansoleil-DCM) yukarıdaki dörtlüye “rakipsiz değilsiniz” mesajını verebilmek için ellerinden geleni yapacaklar.

Ödüller

Fransa Bisiklet Turu’nda genel klasman liderine sarı, puan klasmanı liderine yeşil, tırmanış klasmanı liderine kırmızı benekli, en iyi genç bisikletçi klasmanı liderine ise beyaz mayo veriliyor.

Tour’da bu yıl toplam 2.023.300 avroluk para ödülü dağıtılacak. Genel klasmanı 1. bitiren isim 450 bin, ikinci bitiren isim 200 bin, üçüncü bitiren isimse 100 bin avroyu cebe koyacak. İlk 160 sırayı alan bisikletçilerin tamamı para ödülü kazanacak.

Ayrıca puan ve tırmanış klasmanı şampiyonlarına 25’er bin, en iyi genç bisikletçiye 20 bin, takım klasmanı şampiyonu ekibe ise 50 bin avro verilecek.

Her bir bireysel etapta birinciye 8 bin, ikinciye 4 bin, üçüncüye de 2 bin avro dağıtılacak. Etabı ilk 20’de bitiren diğer isimler de para ödülü kazanacaklar. Takım zamana karşıda ise günün galibi olan ekibin kasasına 10 bin avro girecek.

Ödüllerin tam listesi için Tour de France yol kitabının 19 ilâ 24. sayfalarına bakabilirsiniz.

Son 10 Yılın Birincileri

Fransa Bisiklet Turu tarihinde en fazla şampiyonluk gören isimler beşer kez zafere uzanan Jacques Anquetil (Fra), Eddy Merckx (Bel), Bernard Hinault (Fra) ve Miguel Indurain (Spa).

2012 Bradley Wiggins (GBR - Team Sky)
2011 Cadel Evans (AUS - BMC)
2010 Andy Schleck (LUX - Team Saxo Bank)***
2009 Alberto Contador (SPA - Astana)
2008 Carlos Sastre (SPA - CSC)
2007 Alberto Contador (SPA - Discovery Channel)
2006 Oscar Pereiro (ITA - Caisse d’Epargne-Illes Balears)**
2005 - *
2004 - *
2003 - *

* Bisiklet tarihinin kanıtlanabilmiş en kapsamlı doping skandalına imza atan Lance Armstrong’un 1999-2005 yılları arasında kazandığı şampiyonluklar iptal edildi ve bu yedi yıla ait unvanlar kimseye verilmedi.

** 2006 yılında şampiyonluğa uzanan Floyd Landis’in dopingli çıkması üzerine şampiyonluk Oscar Pereiro’ya geçti.

*** 2010 şampiyonu Alberto Contador’un doping cezası alması nedeniyle şampiyonluk Andy Schleck’e geçti.

 

  Bu haber 4021 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015