Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
09 . Nisan . 2020  
100. Fransa Turu - 1 Hafta

100. Fransa Turu - 1 Hafta

9. Etap: Martin’den Siftah, Froome’dan Direniş

İbrahim Koçyiğit   mtbtr.com © 5.7.2013
100. Fransa Turu hakkında her türlü bilgiyi bulabileceğiniz, Tur'un parkurunun, tarihinin, takımlarının, favorilerinin, ödüllerinin, kaçırılmayacak etaplarının tanıtıldığı giriş yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

9. Etap: Martin’den Siftah, Froome’dan Direniş

100. Tour de France’ta pazar günü koşulan 9. etabı kazanan Daniel Martin (Garmin-Sharp), Tour’daki ilk etap zaferini kutladı. Bütün domestiklerini kaybetmesine rağmen rakiplerinin tüm ataklarına direnmeyi başaran Chris Froome (Sky) ise sarı mayosunu korudu.
9. Etap: Martin’den Siftah
       9. Etap: Martin’den Siftah

İlk dinlenme günü öncesi Saint-Girons ile Bagneres-de-Bigorre arasında koşulan 168.5 km’lik 9. etapta, dördü 1. kategoriden olmak üzere beş tırmanış aşıldı: Col de Portet d'Aspet (+28.5 km, 2. kat.), Col de Mente (+44 km, 1. kat.), Col de Peyresourde (+90 km, 1. kat.), Col de Val Louron Azet (+110.5 km, 1. kat.) ve Hourquette d'Ancizan (138 km, 1. kat.).

Etabın ilk kilometresinden itibaren hem art arda atak denemeleri geldi, hem de Garmin-Sharp pelotona muazzam bir tempo vermeye başladı.

Bu tempo yüzünden, Chris Froome’un başdomestiği Richie Porte (Sky) günün ilk tırmanışında geriye düştü ve sarı mayo, en ciddi rakiplerinin arasında yapayalnız kaldı.

İlk iki tırmanış aşılıp 65 km geride kaldığında, önde beş kişilik bir kaçış grubu oluşmuş durumdaydı: Pierre Rolland (Europcar), Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp), Romain Bardet (AG2R), Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM) ve Bart De Clerq (Lotto-Belisol).

Ne var ki, Chris Froome’u yalnız yakalamışken sürekli atağa kalkan ve her seferinde yanıt alan Movistar’ın bu denemeleri, kaçış grubunun ömrünün kısa sürmesine neden oldu.

Peyresourde Zirvesi öncesi atağa kalkıp ön gruba katılan Simon Clarke (Orica GreenEdge); Val Louron Azet’yi de ilk sırada, ama bu kez yalnız kalmış bir vaziyette geçti ve kısa süre sonra da pelotona katıldı.

Ana grupta ise Froome, Nairo Quintana’nın (Movistar) art arda yaptığı dört ciddi atağa da yanıt vererek direnişini sürdürüyordu.

Zirveye yaklaşılırken Dan Martin (Garmin-Sharp) ve Jakob Fuglsang’ın (Astana) atağı geldi. İki ismin de sarı mayo için çok ciddi bir tehlike arz etmemesi üzerine, zaten yıpranmış olan ana grup, bu atağa yanıt vermeye çalışmadı.

30 km’lik iniş boyunca ana grupla aradaki farkı 30 saniye civarında tutan Martin ve Fulgsang, son kilometrede etap zaferi için kedi fare oyununa başladı.

İlk Tour de France etap birinciliğini kovalayan bu ikili arasındaki oyunun galibi ise, mükemmel bir zamanlamayla atak yaparak son 200 metredeki dönüşü önde geçmeyi başaran Martin oldu.

Garmin-Sharp’ın 26 yaşındaki İrlandalı üyesi böylece, 12 yaşında Tour de France’ı ilk izlediği yer olan Bagneres-de-Bigorre’da, Tour kariyerinin ilk etap zaferini de kutlamanın sevincini yaşadı.

Fuglsang’ın ikinci geldiği etapta, 20 saniye sonra finiş gören ana grupta üçüncülük için girilen sprint mücadelesini Michal Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) kazandı.

Richie Porte (Sky) başta olmak üzere tüm domestiklerinin yokluğunda, özellikle Movistar’ın art arda yıpratma çabalarının tamamına karşı koymayı başaran Chris Froome (Sky) ise, ana grupla finiş görmeyi başararak, Movistar lideri Alejandro Valverde’nin 1:25 önünde sarı mayosunu korudu.

10. Etap: Saint-Gildas-des-Bois - Saint-Malo (197 km, sprint)

10. Etap: Saint-Gildas-des-Bois - Saint-Malo
       10. Etap: Saint-Gildas-des-Bois - Saint-Malo
Fransa Bisiklet Turu’nda pazartesi günü dinlenecek olan bisikletçiler, salı günü Saint-Gildas-des-Bois ile Saint-Malo arasındaki 197 km’lik sprint etabında ter dökecek.

10. etaptaki tek tırmanış kapısı, bitime 55 km kala aşılacak olan 4. kategori Dinan Zirvesi... Yani, bir sprinterin kazanmasını bekliyoruz. Eğer pazar günü pestili çıkan sprint takımlarına tek günlük dinlenme arası yetmeyecek olursa, bu sefer güçlü bir kaçış grubunun da şansı olabilir.

8. Etap: Froome Ezdi Geçti!

100. Tour de France’ta cumartesi günü koşulan ilk dağ etabını kazanan Chris Froome (Sky) genel klasman liderliğini Deryl Impey’den (Orica GreenEdge) devraldı. Yeni lider, 8. etabın ardından genel klasmandaki en büyük rakibi Alberto Contador (Saxo-Tinkoff) ile arasındaki farkı 1 dakika 51 saniyeye çıkararak daha şimdiden şampiyonluk yolunda dev bir adım attı.
8. Etap: Froome Ezdi Geçti!
       8. Etap: Froome Ezdi Geçti!

Castres ile Ax 3 Domaines arasındaki 195 km’lik parkurun startından 26.5 km sonra 4. kategori Saint-Ferreol Zirvesi’ni aşan bisikletçiler, günün ilk zorlu sınavını 15 km uzunluğunda ve ortalama %8 eğime sahip kategori dışı Pailheres Zirvesi’nde verdiler. Bitime 29 km kala aşılan bu tırmanıştan sonra son 1.5 km içinde zirvesine ulaşılan 1. kategori Ax 3 Domaines tırmanışı ise günün galibini belirledi.

Etabın başında dört kişilik bir kaçış grubu oluştu: Johnny Hoogerland (Vacansoleil-DCM), Jean-Marc Marino (Sojasun), Christophe Riblon (AG2R) ve Rudy Molard (Cofidis).

Günün ilk tırmanışı Molard önderliğinde aşılırken, kaçanlarla ana grup arasındaki fark artmaya devam ediyordu. Bir ara 9 dakika seviyesine çıkan fark, kategori dışı Pailheres Zirvesi’ne yaklaşılırken azalmaya başladı.

Bitime 75.5 km kala aşılan sprint kapısını kaçış grubunda Hoogerland, ana grupta ise Andre Greipel (Lotto Belisol) ilk sırada geçti.

Sprint kapısının da aşılmasıyla birlikte Sky öne gelerek ana grubun temposunu belirlemeyi tercih etti.

Zirve yaklaşırken, kaçan grupta Riblon haricinde herkes pelotona teslim oldu. Pelotondan atak yapan isimlerden ise Thomas Voeckler (Europcar) ve Robert Gesink (Belkin) başarılı olamadı ve zirveye ulaşamadan yakalandı.

Ana gruptan gelen en etkileyici atağın altında ise Movistar’ın 1990 doğumlu Kolombiyalı üyesi Nairo Quintana’nın imzası vardı.

Voeckler, Gesink ve Riblon’u çok rahat yakalayan ve geride bırakan Quintana, zirveyi ilk sırada geçti.

Zirve öncesi hamle yapan Pierre Rolland (Europcar) Quintana’yı 25 saniye geriden takip etti ve aldığı 20 puan sayesinde tırmanış klasmanında yeniden liderliğe yükseldi.

Günün son tırmanışı başladığında Rolland, Quintana’yı henüz yakalamıştı; ama yokuşla birlikte yeniden hamle yapan Kolombiyalı, Fransız rakibini silkelemeyi başardı.

Önde bunlar olurken, tırmanışla birlikte 25 mevcuda düşen ana grupta da kopmalar sürüyordu.

Pelotonda asıl hasarı yaratan ise, Sky’da tempo verme sırasının Richie Porte’a geçmesi oldu. Peter Kennaugh’dan bayrağı devralır devralmaz inanılmaz bir tempo veren Avustralyalı bisikletçi, lideri Froome haricinde hemen herkesi silkeledi.

İlk etapta Porte’un temposuna ayak uydurma ihtimali varmış gibi görünen Alberto Contador (Saxo-Tinkoff) ise Froome’un atağıyla birlikte dağıldı.

Bitime 5 km kala yaptığı atak sayesinde kısa süre içinde 30 saniyelik farkı bulan Froome, önce Quintana’yı ardında bıraktı ve üstünlüğünü daha da pekiştirerek etap zaferine ulaştı.

Sky’ın Britanyalı lideri böylece genel klasmanda da liderliğe yükselip, Tour kariyerinde ilk kez sarı mayoya kavuştu.

Froome’un başdomestiği Porte da Kenya doğumlu liderinden 51 saniye sonra finiş gördü ve genel klasmanda liderliğe yükseldi.

Etabı 1:08 farkla üçüncü bitiren Alejandro Valverde (Movistar) ise artık sarı mayodan 1:25 uzaklıkta.

Chris Froome’un şampiyonluk yolundaki en büyük rakibi olması beklenen Alberto Contador ise, 8. etapta aldığı yaranın ardından sarı mayonun 1 dakika 51 saniye gerisine düşmekten kurtulamadı.

9. Etap: Saint-Girons - Bagneres-de-Bigorre (168.5 km, dağ)

Fransa Bisiklet Turu’nda sıra, ilk dinlenme günü öncesi koşulacak olan 9. etaba geldi. Pazar günü koşulacak 168.5 km’lik dağ etabında dördü 1. kategoriden olmak üzere beş tırmanış aşılacak: Col de Portet d'Aspet (+28.5 km, 2. kat., ort. %7, 5.4 km), Col de Mente (+44 km, 1. kat., ort. %8.1, 7 km), Col de Peyresourde (+90 km, 1. kat., ort. %7.1, 13.1 km), Col de Val Louron Azet (+110.5 km, 1. kat, ort. %8.3, 7.4 km) ve Hourquette d'Ancizan (138 km, 1. kat., ort. %7.5, 9.9 km).
9. Etap: Saint-Girons - Bagneres-de-Bigorre
       9. Etap: Saint-Girons - Bagneres-de-Bigorre

Kategori dışı tek tırmanış yerine dört adet 1. kategori tırmanışın yer alışı, etabı kontrol etmeyi daha da zorlaştıracak. Her tırmanış, ana grupta yeni kopmalar demek... Öte yandan, yine her tırmanış, genel klasmanı isteyenler için yeni bir fırsat. Özellikle 8. etapta Chris Froome (Sky) gövde gösterisi yapınca, Alberto Contador (Saxo-Tinkoff) başta olmak üzere şampiyonluk şansını sürdürmek isteyen herkes 9. etapta kendini göstermek zorunda. Sky ise, artık isterse geçen seneki defansif rolüne gönül rahatlığıyla dönebilir.

7. Etap: Sagan Nihayet!

100. Tour de France’ın ilk 6 etabında üç 2.’lik bir de 3.’lük elde eden Peter Sagan (Cannondale), bir haftadır beklediği etap birinciliğine cuma günü koşulan 7. etapta ulaştı. Ana grupla birlikte finiş gören Daryl Impey (Orica GreenEdge) ise sarı mayosunu korudu.
7. Etap: Sagan Nihayet!
       7. Etap: Sagan Nihayet!

Tour’un ilk iki dağ etabı öncesi Montpellier ile Albi arasındaki 205.5 km’lik parkurda koşulan 7. etapta kategorize edilmiş dört tırmanış vardı: 13 Vents Zirvesi (+80 km, 3. kat.), Croix de Munis Zirvesi (+94.5 km, 2. kat.), Quintaine Zirvesi (+149 km, 3. kat.) ve Teillet Zirvesi (+171 km, 4. kat.).

Etabın başında kaçmayı deneyen Sep Vanmarcke (Belkin), Jens Voigt (RadioShack-Leopard), Biel Kadri (AG2R), Julien El Fares (Sojasun), Enrico Gasparotto (Astana) ve Ruben Perez’den (Euskaltel-Euskadi) sadece Voigt ve Kadri 7. kilometre ikinci bir denemeyle pelotondan tam anlamıyla kopabildi.

Kısa süre sonra ana grupta yaşanan kazaya karışan isimlerden Christian Vande Velde (Garmin-Sharp) Tour’a veda etmek zorunda kaldı.

30 km geri kaldığında kaçış grubu 6:50’lik bir avantaj yakalamış durumdaydı. Fakat günün tırmanışlarının yaklaşmasıyla, fark da azalmaya başladı.

13 Vents’ı ve Croix de Munis’i birinci geçen Kadri, tırmanış klasmanında liderliğe yükseldi.

Cannondale’in tempo verdiği peloton, iki tırmanışın ardından farkı 2 dakika seviyesine çekmiş vaziyetteydi.

Kaçanları yakalamayı garantilemekle yetinmek istemeyen Cannondale, ana grubun temposunu saatte 49 km’lik ortalamalara çekince; Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step), Marcel Kittel (Argos-Shimano) ve Andre Greipel (Lotto-Belisol) en az üçer domestikleriyle birlikte pelotondan koptu ve etabın kalanını çok daha düşük tempoda götürüp 14:53 farkla finiş gördüler.

Bitime 100 km kala 15 saniyeye inen farkı sadece 3 km daha koruyabilen kaçış grubu, ana gruba karıştı.

Sagan, en ciddi rakiplerinin yokluğunda, bitime 70.5 km kala geçilen sprint kapısını zorlanmadan ilk sırada aştı.

Sprint kapısının hemen ardından günün ikinci kaçış grubu oluştu. Bu sefer grupta şu isimler yer aldı: Jan Bakelants (RadioShack-Leopard), Cyril Gautier (Europcar) ve Juan Jose Oroz (Euskaltel Euskadi).

Yeni kaçış grubu, La Quintaine Zirvesi’nde 35 saniyelik bir avantaj yakalamış ve sarı mayonun 33 saniye gerisinde yer alan Bakelants genel klasman liderliğini geri almanın hayallerini kurmaya başlamıştı.

Fark 50 saniye seviyesine çıkınca Impey’in liderliğinin tehlikeye girdiğini gören Orica GreenEdge, pelotonun kontrolünü ele aldı.

Bitime 34.5 km kala aşılan Teillet Zirvesi’nde 37 saniyeye inen fark, son 3 km’de tamamen ortadan kalktı ve sprint hazırlıkları başladı.

Sırasıyla Peter Sagan ve Simon Gerrans için çalışan Cannondale ve Orica GreenEdge’in yanı sıra; Argos-Shimano, John Degenkolb; Omega Pharma-Quick Step de Michal Kwiatkowski için öne geldi.

Son 300 metreye girilirken Sagan’ın arkasından çıkan Degenkolb, ilk atağı yapan isim oldu.

Ne var ki Sagan bu atağın biraz erken olduğunu gösterircesine mükemmel bir zamanlamayla öne fırladı ve bu yılki Tour de France’ta ilk etap zaferini kutladı.

1990 doğumlu Slovak bisikletçi böylece, ilk 7 etabın 6’sında podyum görmüş oldu ve puan klasmanı liderliğini iyice pekiştirdi.

7. etapta Degenkolb ikinciliği alırken; üçüncülük Saxo-Tinkoff’tan Daniele Bennati’ye gitti.

Ana grupla birlikte finiş gören Daryl Impey (Orica GreenEdge) ise sarı mayoyu bir günlüğüne daha korumuş oldu.

8. Etap: Castres - Ax 3 Domaines (195 km, dağ)

8. Etap: Castres - Ax 3 Domaines
       8. Etap: Castres - Ax 3 Domaines
100. Fransa Bisiklet Turu’nun ilk dağ etabı cumartesi günü Castres ile Ax 3 Domaines arasındaki 195 km’lik parkurda koşulacak ve sarı mayo el değiştirecek.

Starttan 26.5 km sonra 4. kategori Saint-Ferreol Zirvesi’ni aşacak olan bisikletçiler, günün en zorlu sınavını 15 km uzunluğunda ve ortalama %8 eğime sahip kategori dışı Pailheres Zirvesi’nde verecekler. Dahası, bitime 29 km kala aşılacak bu tırmanıştan sonra bir de son 1.5 km içinde zirvesine ulaşılacak 1. kategori Ax 3 Domaines tırmanışı var.

Etabın son 50 kilometresiyle birlikte, genel klasman favorileri arasındaki ilk ciddi düello da başlamış olacak. Böylece; Chris Froome (Sky) ve Alberto Contador’dan (Saxo-Tinkoff) hangisi daha iyi durumda, ilk sinyalleri alma fırsatı bulacağız.

6. Etap: Etap Greipel’in, Sarı Impey’in

100. Tour de France’ta perşembe günü koşulan 6. etabı Lotto Belisol’ün Alman sprinteri Andre Greipel kazanırken, sarı mayo Daryl Impey’e geçti. Orica GreenEdge’in Güney Afrikalı üyesi böylece Tour tarihinde sarı mayo giyen ilk Afrikalı bisikletçi oldu.
6.etabı Alman sprinter Andre Greipel kazandı
       6.etabı Alman sprinter Andre Greipel kazandı

Aix-en-Provence ile Montpellier arasında koşulan 176.5 km’lik 6. etapta kategorize edilmiş tek tırmanış, 68. km’de aşılan 4. kategori Vayede Zirvesi’ydi.

5. etabın son 200 metresinde yaşanan kazaya karışan isimlerden Jurgen van den Broeck (Lotto Belisol) ve Maxime Bouet’nin (AG2R) start almadığı 6. etabın başında kaçmaya başlayan Luis Angel Mate’ye (Cofidis) kimse eşlik etmedi.

Şiddetli rüzgârın ve yalnız başına olmasının da etkisiyle uzun süreli bir kaçış şansı kalmayan Mate, 5:30’luk bir fark yakalasa da pelotona sadece 44 km direnebildi.

Mate’nin yakalanmasından sonra kimse şiddetli çapraz rüzgâra meydan okuyup kaçmayı göze alamadı.

Günün tek sprint kapısı Andre Greipel’in (Lotto Belisol), tek tırmanış kapısı ise Kanstantin Siutsou’nun (Sky) önderliğinde aşıldı.

Simon Gerrans’ın sarı mayosunu savunan Orica GreenEdge’in yüksek tempo verdiği ana grupta bitime 33 km kala kaza yapan Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step) bisiklet değiştirmek zorunda kaldı; 22 km sonra kaza yapan Janez Brajkovic (Astana) ise etabı bitirse de kontroller için hastaneye götürüldü.

Son kilometreye girildiğinde en derli toplup görünen sprint takımları, Andre Greipel için çalışan Lotto Belisol ve Marcel Kittel’e bu sene ikinci kez etap kazandırmak isteyen Argos-Shimano’ydu.

Takımını en çok sevindiren ise, sprint finişinde Peter Sagan’ı (Cannondale) ikincilikte, Marcel Kittel’i ise üçüncülükte bırakan Andre Greipel oldu.

Pelotonun yüksek temposunda payı olan ekiplerden Omega Pharma-Quick Step’in üyeleri son kilometre içinde Mark Cavendish’e yeterli desteği veremeyince, 5. etabın galibi bu kez dördüncülükle yetindi.

Ana grupla birlikte finiş gören Daryl Impey ise, genel klasman liderliğini Orica GreenEdge’den takım arkadaşı Simon Gerrans’tan devraldı ve Tour de France tarihinde sarı mayoyu sırtına geçiren ilk Afrikalı bisikletçi oldu.

7. Etap: Montpellier - Albi (205.5 km, geçiş)

7. Etap: Montpellier - Albi (205.5 km, geçiş)
       7. Etap: Montpellier - Albi (205.5 km, geçiş)
Fransa Bisiklet Turu’nun ilk iki dağ etabı öncesi cuma günü koşulacak olan 7. etap 205.5 km uzunluğunda. Bisikletçiler bu etapta kategorize edilmiş dört tırmanış aşacaklar: 13 Vents Zirvesi (+80 km, 3. kat.), Croix de Munis Zirvesi (+94.5 km, 2. kat.), Quintaine Zirvesi (+149 km, 3. kat.) ve Teillet Zirvesi (+171 km, 4. kat.).

Etabın profili başarılı bir kaçışa imkân tanıyabilecek türden. Kuşkusuz kaçış grubunun kaç kişiden oluştuğu ve bu isimler arasında sarı mayoyu tehdit eden bisikletçilerin olup olmaması, etabın gidişatı açısından belirleyici olacak. Genel klasman iddialısı bisikletçilere sahip ekipler sonraki iki dağ etabını düşünerek işi ağırdan alabilirler. Sprint takımları ise, her ne kadar kaçışı sonlandırmak için ekstra güç sarf etmeye razı bile olsalar, liderlerini dört tırmanış boyunca önde tutamayabilir. Kısacası 7. etap, başarılı bir kaçış için ideal.

5. Etap: 24 Ayar Cavendish

Yol bisikleti takviminin en prestijli buluşması Tour de France’ta çarşamba günü koşulan 5. etabı Mark Cavendish kazandı. Omega Pharma-Quick Step’in Britanya Şampiyonu üyesi böylece Tour kariyerinin 24. etap zaferini kutladı. Ana grupla birlikte finiş gören Simon Gerrans (Orica GreenEdge) ise sarı mayoyu korudu.

Cagnes-sur-Mer ile Marsilya arasında koşulan 228.5 km’lik 5. etapta düşük kategorilerde dört tırmanış vardı: Chateauneuf Grasse Zirvesi (+22 km, 3. kat.), Ange Zirvesi (+93 km, 4. kat.), Roquebrussanne Zirvesi (154 km, 4. kat.) ve Bastides Zirvesi (+198 km, 4. kat.).

Etabın başında altı kişilik bir kaçış grubu oluştu: Yukiya Arashiro ve Kevin Reza (Europcar), Alexey Lutsenko (Astana), Romain Sicard (Euskaltel Euskadi), Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM) ve Anthony Delaplace (Sojasun).

Kaçış grubunda sarı mayoya en yakın isim, Gerrans’ın 3:42 gerisindeki Japonya Şampiyonu Arashiro’ydu, fakat peloton kaçanlara reaksiyon göstermekte çok geç kaldı.

De Gendt liderliğinde aşılan Chateauneuf Grasse Zirvesi’nde 12:45’e çıkan fark, kısa süre sonra 13 dakikayı da gördü. Bunun üzerine, sarı mayoyu taşıyan Orica GreenEdge ana grubun temposunu artırmaya başladı.

Ange Zirvesi’ni de önde geçen De Gendt, starttan 102.5 km sonraya yerleştirilen sprint kapısında da rakiplerini ardında bıraktı. Pelotonda ise sprint kapısını ilk geçen isim Andre Greipel (Lotto Belisol) oldu.

Bitime 74.5 km kala aşılan Roquebrussanne Zirvesi’nde bu kez 1 puan Arashiro’ya gitti.

Son 50 km’ye girilirken fark hâlâ 6 dakika seviyelerindeydi. Dahası, De Gendt, kaçış grubunu parçalamak pahasına tempoyu artırdı. Belçikalı bisikletçiye sadece Arashiro, Lutsenko ve biraz gecikmeyle de olsa Reza ayak uydurabildi.

Bitime 30.5 km kala, günün son tırmanışı olan Bastides Zirvesi de De Gendt liderliğiyle geçilirken, pelotonla aradaki fark da 3:20’ye inmişti.

Sondan 18. km’de Christian Vande Velde (Garmin-Sharp) ve kırmızı benekli mayonun sahibi Pierre Rolland’ın da (Europcar) karıştığı bir kaza yaşanınca, pelotonun temposu biraz düştü.

Ne var ki, özellikle hâlâ Mark Cavendish’e etap kazandıramadığı için mutsuz olan Omega Pharma-Quick Step’lilerin çabasıyla fark yeniden hızla azalmaya başladı.

Son 12 km’ye girilirken fark 20 saniyeye inince, Lutsenko ve Reza atak yapıp ana gruba son kez meydan okudu; önce Reza’nın ardından da Lutsenko’nun yakalanmasıyla tüm kaçış bitime 4 km kala sona ermiş oldu.

Sprint takımları ön bölüme yaklaşırken, özellikle Omega Pharma-Quick Step ve Lotto Belisol trenleri gayet iyi görünüyordu.

Omega Pharma-Quick Step treni son 500 metredeki dönüşün ardından da iyi çalışmaya devam etti ve son domestiği Gert Steegmans tarafından mükemmel bir zamanlamayla bırakılan Mark Cavendish, fazla zorlanmadan etap zaferine uzandı.

Britanya Şampiyonu böylece Tour de France kariyerindeki etap birinciliği sayısını 24’e, büyük turlar kariyerindeki etap birinciliği sayısını ise 42’ye yükseltti.

5. etapta ikincilik Edvald Boasson Hagen’e, üçüncülük ise yeşil mayolu Peter Sagan’a (Cannondale) gitti.

Ana grup son 200 metrede bir kaza daha yaşarken, kazaya karışanların hemen önünde kalıp 15. sırada finiş gören Simon Gerrans (Orica GreenEdge), sarı mayosunu korudu.

6. Etap: Aix-en-Provence - Montpellier (176.5 km, sprint)

6. Etap: Aix-en-Provence - Montpellier
       6. Etap: Aix-en-Provence - Montpellier
Aix-en-Provence ile Marsilya arasında perşembe günü koşulacak olan 176.5 km’lik 6. etapta kategorize edilmiş sadece bir tırmanış var: Starttan 68 km sonra aşılacak 4. kategori Vayede Zirvesi. Yani, bitime 9 km kala geçilecek o hafif yükseltiyi fırsat bilip başarılı bir atak yapan ve büyük bir sürprize imza atan çıkmazsa, yine bir sprint finişi bizleri bekliyor.

Bu arada, son hava raporlarının gösterdiğine göre, şiddetli rüzgârlar ve 30 derecenin üzerinde seyredecek hava sıcaklığı, bisikletçilerin dikkat etmesi gereken faktörler olacak.

4. Etap: Tour de GreenEdge’e Devam!

Orica GreenEdge takımı 100. Tour de France’a damga vurmayı sürdürüyor. 1. etapta yaşattığı otobüs kriziyle mahcup olan, ardından 3. etapta Simon Gerrans ile Tour’da ilk kez etap kazanıp sevinen Avustralya merkezli ekip, salı günü takım zamana karşı olarak koşulan 4. etabın da sürpriz galibi oldu. Bu zafer sayesinde sarı mayo da Gerrans’a geçti.
4. Etap: Tour de GreenEdge’e Devam!
       4. Etap: Tour de GreenEdge’e Devam!

Korsika Adası’ndaki üç etaptan sonra anakaraya dönen Tour’un 4. etabı Nice’te düz yapıdaki 25 km’lik parkurda koşuldu.

25 km’lik mesafeyi 25 dakika 56 saniyede tamamlayan Orica GreenEdge takımı tüm rakiplerini geride bırakarak sürpriz bir etap birinciliğine ulaştı. Bu zafer sayesinde takımın üyelerinden 3. etap galibi Simon Gerrans genel klasman liderliğine, Daryl Impey genel klasman ikinciliğine, Michael Albasini ise genel klasman üçüncülüğüne yükseldi.

Omega Pharma-Quick Step ise bir süre lider götürdüğü mücadeleyi sadece 1 saniyelik farkla ikinci sırada tamamladı ve sarı mayodan oldu.

Favorilerden Sky ise Orica GreenEdge’den 3 saniye yavaş kalıp podyumu tamamladı.

Günün mutlu ekiplerinden biri de Sky’ın sadece 6 saniye gerisinde kalan Saxo-Tinkoff’tu. Bu dereceyle birlikte Alberto Contador, genel klasmandaki en önemli rakibi Chris Froome’dan, korktuğu kadar büyük bir fark yememiş oldu.

Etabın favorilerinden Garmin-Sharp 6. sırayla yetinip hayalkırıklığı yaşarken, 11. basamakta kalan RadioShack Leopard da beklendiği gibi Jan Bakelants’ın sarı mayosuna veda etti.

5. Etap: Cagnes-sur-Mer - Marsilya (228.5 km, sprint)

5. Etap: Cagnes-sur-Mer - Marsilya
       5. Etap: Cagnes-sur-Mer - Marsilya
Aslında, Çarşamba günü Cagnes-sur-Mer ile Marsilya arasındak koşulacak 228.5 km’lik 5. etapta kategorize edilmiş dört tırmanış var: Chateauneuf Grasse Zirvesi (+22 km, 3. kat.), Ange Zirves (+93 km, 4. kat.), Roquebrussanne Zirvesi (154 km, 4. kat.) ve Bastides Zirvesi (+198 km, 4. kat.); fakat bu tırmanışlar düşük kategorili ve kolay tırmanışlar. Yani, etabın bir sprint finişiyle sona ereceği kesin gibi.

İki etap ikinciliği tadan Peter Sagan (Cannondale) artık şeytanın bacağını kırmak istiyor. Dahası, işin ucunda yeşil mayoyu korumak ya da kaybetmek de var. Mark

Cavendish de (Omega Pharma-Quick Step) henüz bir etap kazanamadığı için çıldırıyor olmalı. Bu iki isimden birinin etap zaferi hasreti muhtemelen 5. etapta dinecek.

3. Etap: Gerrans’tan Sagan’a Vize Yok

Bu sene 100. kez start alan Tour de France’ta pazartesi günü koşulan dördüncü etabı, favorilerden Peter Sagan (Cannondale) ile girdiği sprint düellosundan zaferle ayrılan Simon Gerrans kazandı. Böylece Orica GreenEdge takımı ilk Tour etap zaferini kutlarken, RadioShack Leopard’ın Belçikalısı Jan Bakelants da sarı mayoyu korumanın sevincini yaşadı.

Tarihinde ilk defa Korsika Adası’na uğrayan Tour’un bu adadaki üçüncü ve son etabı Ajaccio ve Calvi arasındaki 145.5 km’lik parkurda koşuldu. Bisikletçiler gün boyunca, dört adet kategorize edilmiş tırmanış aştı: San Bastiano Zirvesi (+12 km, 4. kat.), San Martino Zirvesi (+58 km, 3. kat.), Porto Zirvesi (+75 km, 3. kat) ve Marsolino Zirvesi (+132 km, 2. kat.).

Etabın hemen başında beş kişilik bir kaçış grubu oluştu: Lieuwe Westra (Vacansoleil-DCM), Simon Clarke (Orica GreenEdge), Sebastien Minard (AG2R La Mondiale), Alexis Vuillermoz (Sojasun) ve Cyril Gautier (Europcar).

Kaçan grup kısa süre içinde 2 buçuk dakikalık farka ulaşırken, aynı anlarda bu yılki Tour’un ilk “çekilme” haberi mide problemi yaşayan Andrey Kasheckin’den (Astana) geldi.

San Bastiano, Clarke’ın birinciliğiyle geçildiğinde, peloton 3 buçuk dakika gerideydi.

Starttan 28.5 km sonraya yerleştirilen sprint kapısını kaçış grubunda Minard, ana grupta ise yeşil mayolu Marcel Kittel (Argos-Shimano) önde geçti.

Sprint kapısından sonra 4 dakikayı aşan fark, geri kalan bölümde giderek azaldı.

San Martino Zirvesi de Clarke’ın önderliğiyle geçildikten sonra, özellikle RadioShack Leopard’ın çabalarıyla ana grup farkı çok hızlı kapatmaya başladı. Bitime 80 km kala, fark 1 dakikanın altına inmiş vaziyetteydi.

Clarke’ın üçüncü tırmanış kapısını da önde geçmesinin ardından, kısa süre içinde yakalanacaklarını anlayan kaçış grubu son 20 km’ye girilirken çözüm üretmeye çalıştı. Hâlâ kaçacak enerjisi olduğunu düşünen Clarke ve Minard hamle yaptı, Gautier de kısa süre sonra bu ikiliye katıldı.

Vuillermoz ve Westra 17 km kala teslim olurken, bitime 12 km kala aşılacak olan günün son tırmanış kapısını gözüne kestiren öndeki üçlüye kötü haber kırmızı benekli mayosunu korumak isteyen Pierre Rolland’dan (Europcar) geldi. Rolland’ın son tırmanış için yaptığı atakla birlikte, kaçış grubundan herkes pelotona yakalanmış oldu. Rolland da günün son zirvesini önde geçerek tırmanış klasmanı liderliğini korumayı garantiledi.
 #tdf 3. etap
        #tdf 3. etap

Başarılı bir atak için zaman, mesafe ve nefesler tükenmek üzereyken, bitime 8.5 km kala Sylvain Chavanel (Omega Pharma-Quick Step) ana gruptan koptu ve Rolland’a katıldı. Ana grup ise sadece 9 saniye geriden takibi sürdürüyordu. Son tırmanış kapısı için pelotondan ayrılmış olan ama daha sonra geride kalan Mikel Nieve (Euskaltel Euskadi) ve Lars Petter Nordhaug (Belkin) da 1 km içinde bu ikiliyle yeniden buluştu.

Son 5 km’de kaçışın başarısız olacağı kesinleşince en son Rolland olmak üzere dört bisikletçi de kendilerini ana gruba bıraktı.

Argos-Shimano’dan Tom Dumoulin 2 km kala atak yapıp ortalığı karıştırmaya çalışsa da, finişe 300 metre kala yakalanmaktan kurtulamadı.

Son 200 metreye girilirken bir domestiğiyle önde kalabilen iki sprinter vardı: Simon Gerrans (Orica GreenEdge) ve Peter Sagan (Cannondale). Kağıt üzerinde rakibinden daha yavaş olan Gerrans, hem domestiğinden daha uzun süre destek almasının hem de daha doğru bir zamanlamayla sprinte kalkmasının yardımıyla etap zaferine uzandı.
 #tdf 3. etap finish
        #tdf 3. etap finish

Böylece Orica-GreenEdge takımı ilk kez bir bisikletçisiyle Tour de France’ta etap zaferi tatmış oldu.

Sagan ise 2. etapta olduğu gibi 3. etapta da ikincilikle yetindi, ancak yeşil mayoyu Kittel’den almakla teselli buldu.

Etabın üçüncülüğü Movistar’ın İspanyol üyesi Jose Joaqin Roas’a gitti.

Ana grupla finiş görmeyi başaran Jan Bakelants (RadioShack Leopard) ise sarı mayoyu en az bir gün daha giymeyi garantiledi.

4. Etap: Nice - Nice (25 km, TTT)

 #tdf 4. etap profil
        #tdf 4. etap profil

Korsika Adası’nda geçen üç günün ardından bisikletçiler salı günü Nice’te koşulacak 4. etapla birlikte anakaraya dönmüş olacaklar.

Düz yapıdaki 25 km’lik 4. etap takım zamana karşı olarak koşulacak ve RadioShack Leopard beklentilerin çok üzerinde bir performans sergileyemezse sarı mayo el değiştirecek.

Garmin-Sharp, Sky ve BMC etabın başlıca favorileri ve ilgi odağı olacaklar. Tabii ki Sky gibi Saxo-Tinkoff’un da, genel klasmanda Froome ile Contador arasında nasıl bir fark oluşacağı konusunda söyleyeceği sözü merakla bekleyeceğiz.

2. Etap: Bakelants “Sarı”ya Kaçtı

Yol bisikleti takviminin en prestijli buluşması Tour de France’ta pazar günü koşulan 2. etabı, 7 km kala atak yapan grupta yer alıp pelotona yakalanmasına ramak kala kazanan Jan Bakelants (RadioShack Leopard), sarı mayoyu sırtına geçirdi.
Bakelants “Sarı”ya Kaçtı
       Bakelants “Sarı”ya Kaçtı

Korsika Adası’ndaki Bastia komününde başlayan 156 km’lik etapta iki adet 3. bir adet de 2. kategori zirve aşan bisikletçiler, sondan 12. km’de 3. kategori bir tırmanış daha geçip Ajaccio komününde finiş gördüler.

1. etapta yaşanan kaosa ve kazalara rağmen firesiz başlayan 2. etabın ilk kilometrelerinde dört kişilik bir kaçış grubu oluştu: David Veilleux (Europcar), Blel Kadri (AG2R), Ruben Perez (Euskaltel) ve Lars Boom (Belkin). Fark 1 dakikanın üzerine çıktıktan sonra bu gruba katılmak için hamle yapan Julien Simon (Sojasun) ise kaçanlarla farkı 40 saniyeye indirse de pelotona teslim oldu.

33. km’de yer alan sprint kapısını Boom ilk sırada geçerken, pelotonda 11 puan için girilen düelloyu, Peter Sagan (Cannondale) ve Mark Cavendish’in (Omega Pharma-Quick Step) hemen önünde yer alan Andre Greipel (Lotto Belisol) kazandı.

Kaçanlarla ana grup arasında 2 dakikaya çıkan fark, 70. km’de aşılan günün ilk tırmanışında (Bellagranajo, 3. kat.) 55 saniyeye inmişti.

Günün ilk tırmanış kapısını Boom birinci, Perez ise ikinci geçerek sırasıyla 2 ve 1 puanı cebe attılar.

İlk tırmanışta puan alamayan Veilleux ve Kadri, ikinci tırmanışa yaklaşılırken atak yapıp Boom ile Perez’i silkeledi.

85. km’ye yerleştirilen 3. kategori Serra Zirvesi öncesi pelotondan atak yapan Thomas Voeckler (Europcar), kısa süre sonra ana gruba yakalanacak olan Boom ve Perez’i geride bıraktı.

Aynı anda sarı mayolu Marcel Kittel (Argos-Shimano) ve 1. etapta en ciddi hasarı alan isimlerden Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) pelotondan geriye düşmeye başladı.

Zirveyi ilk sırada Kadri geçerken, Veilleux de Voeckler’e yakalanmamayı başardı. Böylece, kırmızı benekli mayo için yaptığı plan işlemeyen Voeckler zirveden puansız ayrılmış oldu.

İnişin başlamasıyla birlikte hem Voeckler, hem de Veilleux pelotona teslim oldu ve Kadri, 22 saniyelik minik bir farkla da olsa önde yalnız kaldı.

Bitime 60 km kala geçilen 2. kategori Vizzavona Zirvesi’nde puanlar almak isteyen Pierre Rolland (Europcar) ve Brice Feillu (Sojasun) da hamle yapıp Kadri’ye katıldı.

Zirve, Rolland-Kadri-Feillu sıralamasıyla geçildi ve 40 km sürecek iniş başladı.

İnişle birlikte öndeki üçlü pelotona katılmış, Kittel’in grubu ise 6 buçuk dakika fark yemiş durumdaydı.

Bitime 12 km kala aşılan günün son tırmanışı (Salario, 3. kat.) başlar başlamaz Juan Antonio Flecha (Vacansoleil-DCM) ve Cyril Gautier (Europcar) atak yaptı.

Bu ikiliyi durdurmak için Richie Porte (Sky) muazzam bir tempo verirken, Flecha’nın yakalanmasının hemen ardından Chris Froome (Sky) atağa kalkıp Gautier’ye katılmayı denedi, ancak başarılı olamadı.

Çok sert esen karşı rüzgâra tek başına direnemeyen Gautier de bitime 7 km kala yakalandı.

100 metre sonra, 34. doğum gününü kutlayan Sylvain Chavanel (Omega Pharma-Quick Step) atak yapınca beş kişi derhal ona katıldı: Juan Antonio Flecha (Vacansoleil-DCM), Jakob Fuglsang (Astana), Jan Bakelants (RadioShack Leopard), Manuele Mori (Lampre-Merida) ve Gorka İzagirre (Euskaltel-Euskadi).

Son 2.5 km’ye girildiğinde, altılı kaçış grubu sadece 8 saniyelik bir avantaja sahipti.

Altı kişiden beşi son kilometrede pelotona teslim olurken; Jan Bakelants, yakalanmasına 2 metre kala son çizgiyi geçmeyi başardı ve etap zaferine uzandı.

RadioShack Leopard’ın Belçikalı bisikletçisi böylece kariyerinin ilk büyük tur etap zaferini kutladı.

Marcel Kittel’li grubun 17 buçuk dakika farkla finiş görmesiyle birlikte, sarı mayo da Bakelants’a geçti.

Pelotonda Bakelants’a en fazla yaklaşabilen isim olan Peter Sagan (Cannondale) ise, Michal Kwiatkowski’nin (Omega Pharma-Quick Step) hemen önünde etap ikinciliğine ulaştı.

3. Etap: Ajaccio - Calvi (145.5 km, geçiş)

3. Etap: Ajaccio - Calvi (145.5 km, geçiş)
       3. Etap: Ajaccio - Calvi (145.5 km, geçiş)

Tour de France’ta pazartesi günü Ajaccio ve Calvi arasında koşulacak 145.5 km’lik 3. etapla birlikte Korsika Adası’na veda edeceğiz.

Başarılı bir kaçışa imkân tanıyabilecek bir profile sahip gibi görünen 3. etapta dört adet kategorize edilmiş tırmanış var: San Bastiano Zirvesi (+12 km, 4. kat.), San Martino Zirvesi (+58 km, 3. kat.), Porto Zirvesi (+75 km, 3. kat) ve Marsolino Zirvesi (+132 km, 2. kat.).

Etabın başında oluşacak grup yeterince güçlü olmazsa, bu kez Marsolino Zirvesi öncesi başlayacak bir atak günün galibini belirleyebilir.

1. Etap - Kaotik Etap Kittel'in

100. kez start alan Tour de France’ta cumartesi günü koşulan 1. etabı Argos-Shimano’nun Alman sprinteri Marcel Kittel kazandı. Orica GreenEdge takım otobüsünün finiş takına sıkıştığı, finişin önce 3 km geriye alınıp ardından eski yerine çekildiği etabın diğer favorileri Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step) ve Peter Sagan (Cannondale) kaza yüzünden, Andre Greipel (Lotto Belisol) ise zinciri kırıldığı için final sprintinde mücadele edemedi. Genel klasmanın favorilerinden Alberto Contador da (Saxo-Tinkoff) karıştığı kazanın ardından finiş görmesine rağmen kontroller için hastaneye götürüldü.

100. Fransa Turu hakkında her türlü bilgiyi bulabileceğiniz, Tur'un parkurunun, tarihinin, takımlarının, favorilerinin, ödüllerinin, kaçırılmayacak etaplarının tanıtıldığı giriş yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Tarihinde ilk kefa Korsika Adası’na uğrayan Tour’un 1. etabı Porto-Vecchio ile Bastia komünleri arasındaki 213 km’lik parkurda koşuldu. Günün tek tırmanışı olan 4. kategori Sotta Zirvesi starttan 45.5 km sonra aşıldı.

Etabın hemen başında beş bisikletçi günün kaçış grubunu oluşturdu: Jerome Cousin (Europcar), Juan Jose Lobato (Euskaltel-Euskadi), Lars Boom (Belkin), Juan Antonio Flecha (Vacansoleil-DCM) ve Cyril Lemoine (Sojasun).
#tdf100 1. etap
       #tdf100 1. etap

Kaçış grubu farkı kısa süre içinde 3 dakikaya çıkardı, ancak peloton etap boyunca kontrolü elinde tutarak farkın tehlikeli seviyelere ulaşmasına izin vermedi.

Günün tek tırmanış kapısını önde geçen Lobato, 2. etapta kırmızı benekli mayoyu giymeyi garantiledi.

İki kez 40 saniye seviyelerine inen ve pelotonun kaçanları erken yakalamak istememesiyle yeniden artan fark, bitime 90 km kala 4 dakikaya çıkmış durumdaydı.

Bitime 63 km kala aşılan ilk ara sprint kapısında birincilik Boom’un oldu. Pelotonda ise bu kapıyı Cavendish ve Sagan’ın hemen önünde geçen Greipel 10 puanı cebe attı.

Günün kaçışı bitime 37 km kala noktalanırken, peloton ciddi hızlarda pedal çevirmeyi sürdürdü.
 #tdf100 1. etap otobus
        #tdf100 1. etap otobus

Bu noktada, finiş çizgisinden çok ilginç bir haber geldi. Orica GreenEdge’in takım otobüsü finiş takının altından geçmek isterken sıkışmış ve fotofiniş başta olmak üzere tüm elektronik ölçümleri yapacak aletlere zarar vermişti. Dahası, sıkışan otobüs finiş çizgisini kapatmıştı ve yerinden oynatılamıyordu.

Bunun üzerine finişin 3 km geriye çekildiği haberi geldi, fakat 5 dakika kadar sonra otobüsün taktan kurtulmasıyla son çizginin eski yerine alındığı bildirildi.

Ne var ki ikinci karar daha takım radyolarından anons edilemeden günün en önemli kazası geldi. Sprint finişinde çekişmesi beklenen Cavendish ve Sagan ile genel klasman favorilerinden Contador’un da yer aldığı yaklaşık 10 kişilik bir grup düştü. Etaptan sonra hastaneye götürülen Contador'un omzunda herhangi bir kırık ya da çatlak olmadığı açıklandı.
Marcel Kittel
       Marcel Kittel

Yolu kısa bir süreliğine kapatan kazadan kurtulup ön bölüme tutunabilen sprinterlerden Greipel ise zincirinin kırılması nedeniyle takım aracını beklemek zorunda kaldı.

Son metrelere girilirken düşen Matthew Goss da (Orica GreenEdge) final sprintine kalamadı.

Bol fireli girilen final sprintinden zaferle ayrılan Marcel Kittel (Argos-Shimano) sarı mayoyu sırtına geçirirken; Katusha’dan Alexander Kristoff ikinci, Vacansoleil-DCM’in 1993 doğumlu sprinteri Danny Van Poppel ise üçüncü geldi.

Finişte yaşanan kaos nedeniyle tüm bisikletçilere etabın galibi Kittel’in dereceleri işlendi.

2. Etap: Bastia-Ajaccio (156km, geçiş)

#tdf100 2. etap profili
       #tdf100 2. etap profili

Yine Korsika Adası’nda koşulacak olan 2. etap, pazar günü Bastia ile Ajaccio komünleri arasında geçilecek. 156 km’lik “kısa” etapta kategorize edilmiş 4 adet tırmanış bulunuyor: Bellagranajo Zirvesi (+70 km, 3. kat.), La Serra Zirvesi (+85 km, 3. kat.), Vizzavona Zirvesi (+95.5 km, 2. kat.) ve Salario Zirvesi (+144 km, 3. kat.).

Etabın zaten başarılı bir kaçışa imkân tanıyabilecek bir profili var. Üstelik, 1. etapta yaşananların ardından özellikle sprint takımlarının yaralar aldığını düşünürsek, güçlü bir kaçış grubuna “dur” diyebilmek daha da zor olacak.
#tdf100 2. etap rotası
       #tdf100 2. etap rotası

100. Fransa Turu Hakkında Herşey

100. Fransa Turu hakkında her türlü bilgiyi bulabileceğiniz, Tur'un parkurunun, tarihinin, takımlarının, favorilerinin, ödüllerinin, kaçırılmayacak etaplarının tanıtıldığı giriş yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

  Bu haber 3788 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015