Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Nisan . 2020  
100. Fransa Turu - 2 Hafta

100. Fransa Turu - 2 Hafta

15. Etap: Mont Ventoux’nun Kralı Froome

İbrahim Koçyiğit   mtbtr.com © 10.7.2013
100. Fransa Turu hakkında her türlü bilgiyi bulabileceğiniz, Tur'un parkurunun, tarihinin, takımlarının, favorilerinin, ödüllerinin, kaçırılmayacak etaplarının tanıtıldığı giriş yazımıza buradan 1 hafta yazılarını da buradan ulaşabilirsiniz.

15. Etap: Mont Ventoux’nun Kralı Froome

100. Tour de France’ta, Tour’un efsanevi zirvelerinden Mont Ventoux’da biten 15. etabı Chris Froome kazandı. Sky’ın Britanyalı lideri, pazar günkü bu zaferi sayesinde, genel klasmanda en yakın takipçisiyle arasındaki farkı 4 dakika 14 saniyeye yükseltti.

242.5 km’lik etap için Givors’da start alan bisikletçiler; Eyzin Pinet Zirvesi (+20.5km, 4. kat.), Primarette Zirvesi (+26.5 km, 4. kat.), Lens-Lestang Zirvesi (+44.5 km, 4. kat) ve Bourdeux Zirvesi’ni (+143 km, 3. kat.) aştıktan sonra, son 20.8 km’de de ortalama %7.5 eğimli Mont Ventoux’ya tırmandılar.

Etabın başındaki kaçış denemeleri başarılı olmazken, ilk 30 km içinde geçilen iki 4. kategori tırmanışla birlikte 10 kişilik güçlü bir kaçış grubu oluştu: Peter Sagan (Cannondale), Sylvain Chavanel (Omega Pharma-Quick Step), Wout Poels (Vacansoleil-DCM), Daryl Impey (Orica-GreenEdge), Christophe Riblon (AG2R), Julien El Fares (Sojasun), Alberto Losado (Katusha), Markel Irizar (RadioShack-Leopard), Pierrick Fedrigo ve Jeremy Roy (FDJ).

75. km’de 7 dakikalık bir farka ulaşan kaçış grubuna dâhil olmak isteyen kırmızı benekli mayo sahibi Pierre Rolland’ın (Europcar) yanı sıra Marcus Burghardt (BMC), Christophe Le Mevel (Cofidis) ve Mikel Astarloza da (Euskaltel) öndekilere katılamadı.

Çok yüksek bir tempoyla pedal çeviren ana grup, bitime 93 km kala farkı 3:30 seviyelerine çekmeyi başardı.

Bitime 34 km kala aşılan sprint kapısında, kaçış grubundan kimse yeşil mayolu Sagan ile düelloya girmedi.

5 km sonra fark 3 dakikanın altına inince, kaçış grubundan Chavanel’in atağı geldi.

Mont Ventoux tırmanışına girilmesiyle birlikte hem kaçış grubunda hem de pelotonda fireler başladı.

Son 16 km’ye gelindiğinde, Chavanel ile peleton arasında sadece Irizar ve Riblon kalmıştı. Kısa süre sonra ana gruptan atak yapan Jan Bakelants (RadioShack-Leopard), kaçan ikiliye katıldı.
Fransa Turu - Mont Ventoux
       Fransa Turu - Mont Ventoux

Bitime 14 km kala atak yapan Nairo Quintana (Movistar) ise önce aradaki isimleri, ardından da Chavanel’i geçti.

Eski şampiyonlardan Andy Schleck (RadioShack-Leopard) ve Cadel Evans (BMC), sarı mayolu gruptan geri düşerek zaman kaybetti.

Son 9 km’ye girildiğinde bu kez Peter Kennaugh (Sky) geride kaldı ve lideri Froome’u Richie Porte ile yalnız bıraktı. Bu ikilinin haricinde Alberto Contador (Saxo-Tinkoff) iki domestiğiyle birlikte, Bauke Mollema da Belkin’den takım arkadaşı Laurens ten Dam ile birlikte Froome’dan kopmamaya çalışıyordu.

Ne var ki, sadece 1 km sonra bu grupta sadece Froome, Porte ve Contador kaldı.

Bitime 7 km kala atak yapan Froome’a görevini tamamlayan Porte eşlik etmezken, Contador da Britanyalı rakibine yenik düştü.

Kısa süre sonra Quintana’ya katılan Froome, bitime 1.3 km kala Kolombiyalı rakibini de ekarte etti ve zafere pedal çevirmeye başladı.

Kalan bölümde tezahüratlar eşliğinde yoluna devam eden Froome, bir yarış kapsamında ilk kez tırmandığı Mont Ventoux’nun sayılı sarı mayolu muzafferlerinden biri oldu.

29 saniye sonra finiş gören Quintana ikinci sırayı aldı ve beyaz mayoyu Michal Kwiatkowski’den (Omega Pharma-Quick Step) kaptı.

1:23 farkla zirveye ulaşan Mikel Nieve (Euskaltel Euskadi) ise etabı üçüncü tamamladı.

Favorilerden Contador, Froome’dan 1 dakika 40 saniye daha fark yedi ve cuma günü telafi ettiği avantajdan fazlasını yitirmiş oldu.

1:46 farkla finiş gören Mollema da zaman kaybetmekten kurtulamadı.

Böylece, son hafta öncesi, genel klasman lideri Chris Froome ile Bauke Mollema arasındaki fark 4:14’e çıktı.

Üçüncü Contador ise artık sarı mayonun 4:25 gerisinde.

16. Etap: Vaison-la-Romaine - Gap (168 km, geçiş)

Fransa Turu - 16. etap profili
       Fransa Turu - 16. etap profili

Fransa Bisiklet Turu’na pazartesi verilecek bir günlük aranın ardından, salı günkü 16. etap Vaison-la-Romaine ile Gap arasındaki 168 km’lik parkurda koşulacak.

16. etapta kategorize edilmiş üç tırmanış bulunuyor: Côte de la Montagne de Bluye (+17.5 km, 3. kat), Col de Macuegne - (+48 km, 2. kat.) ve Col de Manse (+156.5 km, 2. kat.).

Bu etabın ardından önce bireysel zamana karşı, sonra da üç dağ etabının koşulacağını düşünürsek, genel klasman takımları aktif dinlenmek isteyeceklerdir. Tırmanışların kategorileri de sprint takımları için fazla yüksek. Yani başarılı bir kaçış gerçekleşmesi ihtimali hayli fazla.

14. Etap: OPQS Trentin’le de Güldü

100. Tour de France’ta Mark Cavendish ile iki, Tony Martin ile bir etap zaferi yaşayan Omega Pharma-Quick Step, cumartesi günü koşulan 14. etapta bu kez İtalyan üyesi Matteo Trentin ile zafer gördü. Başarıya ulaşan kaçış grubundan hiçbir ismin sarı mayoyu tehdit etmediği gün sonunda, Chris Froome (Sky) genel klasmandaki üstünlüğünü korudu.

Saint-Pourçain-sur-Sioule ile Lyon arasında geçilen 191 km’lik 14. etapta beş tanesi dört, ikisi de üçüncü kategori olmak üzere toplam yedi tırmanış aşıldı.

Tam mevcuduna ancak 42. km’de ulaşabilen, günün 18 kişilik kaçış grubunda şu isimler yer aldı: Matteo Trentin (Omega Pharma-Quick Step), Michael Albasini (Orica-GreenEdge), David Millar ve Andrew Talansky (Garmin-Sharp), Lars Bak (Lotto-Belisol), Marcus Burghardt ve Tejay van Garderen (BMC), Jan Bakelants ve Jens Voigt (RadioShack-Leopard), Cyril Gautier (Europcar), Arthur Vichot (FDJ), Blel Kadri (AG2R), Pavel Brutt (Katusha), Imanol Erviti ve José Joaquin Rojas (Movistar), Egoitz Garcia (Cofidis), Simon Geschke (Argos-Shimano) ve Julien Simon (Sojasun).

Mont Ventoux etabı öncesi pelotonun kalabalık kaçış grubunu yakalamak için ekstra bir çaba göstermeyeceğinin farkında olan Johnny Hoogerland (Vacansoleil-DCM) ve Damiano Cunego (Lampre-Merida), kaçırdıkları önde yer alma fırsatını geri alabilmek için 3. kategori Thizy-les-Bourgs zirvesinden itibaren uzun süre çabalasalar da, başarılı olamadılar.

Bitime 50 km kala, kaçış grubu ile peloton arasındaki fark 4:30 seviyesine yükselmişti ve artmaya da devam ediyordu.

Bu bölümden sonra pelotona kolay kolay yakalanmayacağını anlayan kaçış grubunda atak çabaları başladı.

4. kategori Lozanne zirvesinde Burghardt şansını denese de, özellikle Voigt’un çabaları sayesinde bitime 30 km kala kaçış grubuna teslim oldu.

Bitime 25 km kala önce Albasini ardından da Millar hamle yaptı, fakat iki isim de kaçış grubundan kopamadı.

İlk başarılı atak ise Croix Rousse tırmanışının inişinde hamle yapan Simon’dan geldi.

Bitime 9.5 km kala aşılan günün son tırmanışında, Simon ile kaçış grubu arasında 22 saniyelik bir fark vardı.

Geshcke, van Garderen ve Kadri arka arkaya hamlelerle Simon’a ulaşmak istediler. Ancak bu isimlerin hiçbirine izin vermeyen kaçış grubunda yaşanan kedi-fare oyunu, Simon’un 12 saniyeye kadar inen farkı bitime 3.5 km kala 20 saniyeye yaklaştırmasını sağladı.
       

Simon’un direncini kıran hamleyi ise son 3 km’ye girilirken Bak ateşledi.

Bak’ı kontrol altında tutmak için tempo artıran kaçış grubu, son kilometre takının altından geçilirken Simon’u yakalamayı başardı. Etap birinciliğinden olan Simon, gün sonunda kendisine lâyık görülen en savaşçı bisikletçi ödülüyle teselli buldu.

Son metreler yaklaşırken galibiyete en yakın görünen isim Albasini’ydi.

Ne var ki, kaçış grubunda belki de en az çalışan; dolayısıyla en az yorulan bisikletçilerden Matteo Trentin (Omega Pharma-Quick Step) doğru zamanlamayla sprinte kalktı ve kariyerinin ilk büyük tur etap zaferine uzandı.

OPQS böylece, Cavendish’in iki, Martin’in de bir etap zaferinin ardından, bu seneki Tour’da dördüncü kez etap kazanmış oldu.

14. etapta Albasini ikincilikle, Talansky de üçüncülükle yetindi.

7:17 farkla finiş gören ana grupta ise, Chris Froome (Sky), kaçış grubundan kimse sarı mayoyu tehdit etmediği için, zorlu Mont Ventoux öncesi önemli rakipleriyle arasındaki farkı korudu.

15. Etap: Givors - Mont Ventoux (242.5 km, dağ)

Fransa Turu 15. etap profili
       Fransa Turu 15. etap profili

Sıra geldi bu yılki Tour’un en çok beklenen etaplarından birine, yani Mont Ventoux etabına...

Pazar günü Givors’da başlayıp Tour’un efsanevi tırmanışlarından Mont Ventoux’da sona erecek 15. etap toplam 242.5 km uzunluğunda. Yani, bisikletçiler Mont Ventoux’nun eteklerine geldiklerinde halihazırda 220 km boyunca ter dökmüş olacaklar. Üstelik bu 220 km’lik mesafede yer alan dört tane tırmanış var: Eyzin Pinet Zirvesi (+20.5km, 4. kat.), Primarette Zirves (+26.5 km, 4. kat.), Lens-Lestang Zirvesi (+44.5 km, 4. kat) ve Bourdeux Zirvesi (+143 km, 3. kat.).

Etabın finişini barındıran kategori dışı Mont Ventoux toplam 20.8 km uzunluğunda. Ortalama eğim ise %7.5. Chalet Reynard’a kadar olan bölüm, yani ilk 15 km, eğim anlamında en can yakıcı kısım. Kalan bölümde ise bisikletçiler Mont Ventoux’ya neden “Çorak Dağ” dendiğini hatırlayacaklar. Zira, eğim biraz daha düşse de, şiddeti zirveye yaklaştıkça artacak rüzgârları kesebilecek tek bir ağaç bile olmayacak.

Kısacası, tek başına değerlendirildiğinde bu seneki Tour’un en zor tırmanışı olan Mont Ventoux, sarı mayoyu düşleyen favorilerin düellosuyla nefes kesecek. Beyaz mayoyu isteyen isimlerin düellosu da, pastanın üzerindeki çilek olacak.

13. Etap: Cav Muzaffer, Froome Yaralı

100. Tour de France’ta cuma günü koşulan 13. etabı Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step) kazandı. Şiddetli çapraz rüzgârdan istifade edip atak yapan Saxo-Tinkoff’a karşı koyamayan Chris Froome (Sky), sarı mayosunu korusa da Alberto Contador’a zaman kaybetmekten kurtulamadı.

Tours ile Saint-Amand-Montrond arasında koşulan 173 km’lik etapta 4. kategoriden tek bir tırmanış aşılacağı için, sakin bir gün geçmesi bekleniyordu.

Etabın hemen başında altı kişilik bir kaçış grubu oluştu: Yohann Gene (Europcar), Ruben Perez (Euskaltel Euskadi), Luis Mate (Cofidis), Przemyslaw Niemiec (Lampre-Merida), Kris Boeckmans (Vacansoleil-DCM) ve Cyril Lemoine (Sojasun).

Kaçış grubu 4 dakikalık bir avantaj yakaladıktan ve peloton bu farkı yavaş yavaş eritmeye başladıktan sonra, bitime 100 km kala, oldukça sert bir çapraz rüzgâr kendini gösterdi.

Fırsattan istifade edip pelotonu parçalamaya çalışan ilk ekip Omega Pharma-Quick Step, lideri Mark Cavendish’in Marcel Kittel’i (Argos-Shimano) erkenden ekarte etmesini sağladı.

Ana grubu parçalayan bu çaba, kaçanların da erken yakalanmasına neden oldu.

Bitime 86 km kala lastik patlatan Alejandro Valverde (Movistar), ilk başta sadece 30 saniye kaybetmiş görünse de, rüzgâr yüzünden öndeki grubu bir daha yakalayamadı ve gün sonunda da 9:54’lük bir zaman kaybetti.

Önde yaşananların liderleri Bauke Mollema için çok önemli bir fırsat olduğunu fark eden Belkin de pedallara biraz daha asıldı ve Hollandalı bisikletçinin ön grupta kalmasını sağladı.

Genel klasmandaki en mühim değişikliği yaratan ise, bitime 31 km kala gelen Saxo-Tinkoff hamlesi oldu. Bu hamleyle ön grup bir kez daha bölünürken, Contador ve Mollema, sadece üç takım arkadaşından destek alabilen Chris Froome’u (Sky) silkemeleyi başardı.
       

Son kilometreler yaklaşırken, öndeki 14 kişilik grup ile Froome’un dâhil olduğu grup arasındaki fark 1 dakikanın üzerine çıkmıştı.

Son kilometrede atak yapan Niki Terpstra (Omega Pharma-Quick Step), lideri Cavendish’in final sprintindeki en büyük rakibi olacak gibi görünen Peter Sagan’ı (Cannondale) domestiksiz bıraktı. Zira, Sagan’ı final sprintine taşıyabilmek için orada bulunan Maciej Bodnar, Terpstra’yı takip etmek zorunda kaldı.

Bir süre Sagan’ın arka tekerleğine saklanan Cavendish, doğru anda hamle yaparak Slovak rakibinin hemen önünde etap zaferine ulaştı.

Britanyalı sprinter böylece, Tour de France kariyerindeki 25. etap zaferini kutladı.

Mollema ise, Sagan’ın hemen ardından üçüncü geldi.

Mollema’nın yanı sıra Contador’un da bulunduğu bu ön gruptan 69 saniye sonra finiş görebilen Froome ise, sarı mayosunu korumasına rağmen zaman kaybetmekten kurtulamadı.

Genel klasmanda artık Froome ile yeni takipçisi Mollema arasında 2 dakika 28 saniye bulunuyor. Contador ise sarı mayoya artık 2 dakika 45 saniye uzaklıkta.

14. Etap: Saint-Pourçain-sur-Sioule - Lyon (191 km, geçiş)

Fransa Turu 14. etap profili
       Fransa Turu 14. etap profili

Fransa Bisiklet Turu’nda merakla beklenen Mont Ventoux etabı öncesi cumartesi günü koşulacak 14. etap 191 km uzunluğunda. Etapta kategorize edilmiş toplam yedi tırmanış bulunsa da, bu tırmanışların beşi dördüncü, ikisi ise üçüncü kategori.

Mont Ventoux öncesi kendini yormak istemeyecek genel klasman takımlarının, sarı mayoyu tehdit etmemek şartıyla başarılı bir kaçışa itiraz etmeleri beklenmiyor. İkinci haftanın sonuna yaklaştığımızı ve 13. etaptaki rüzgârın yıpratıcı etkisini de düşünürsek, sprint takımlarının da güçlü bir kaçış grubuna yedi tırmanış boyunca direnip direnemeyeceği merak konusu. Kısacası, 14. etabı “Bitse de sıra Mont Ventoux’ya gelse” diye izlemek hata olabilir; zira her olasılığın gerçeğe dönüşebileceği bir etap bizleri bekliyor.

12. Etap: Kittel “Hat-Trick” Yaptı

100. Tour de France’ta perşembe günü koşulan 12. etapta zafer Marcel Kittel’in oldu. Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step) ile girdiği düellodan galibiyetle ayrılan Argos-Shimano’nun Alman sprinteri, Tour’daki etap zaferi sayısını üçe yükseltti. Ana grupla finiş gören Chris Froome (Sky) ise sarı mayoyu korudu.

Fougeres ile Tours arasında koşulan 218 km’lik 12. etapta kategorize edilmiş tırmanış olmayınca, klasik sprint etabı senaryosu gerçekleşti.

Etabın başında beş kişilik kaçış grubu oluştu: Francesco Gavazzi (Astana), Romain Sicard (Euskaltel-Euskadi), Manuele Mori (Lampre-Merida), Juan Antonio Flecha (Vacansoleil-DCM) ve Anthony Delaplace (Sojasun).

Kaçış grubu farkı bir ara 9 dakika seviyesine çıkarsa da, peloton yüksek tempoda pedal çevirmeyi sürdürdü.

Günün tek sprint kapısını kaçış grubunda Gavazzi, pelotonda ise Cavendish önde geçti.

Sicard bitime 43 km kala yakalanırken, kaçış grubunda en uzun süre direnebilen isim, son 6 km’ye kadar pelotona teslim olmamayı başaran Flecha idi.
 Fransa Turu 12. etap
        Fransa Turu 12. etap

Flecha’yı da yakaladıktan sonra sprint hazırlıklarına başlayan pelotonda, Omega Pharma-Quick Step treni oldukça güçlü görünüyordu.

Son 3 km’ye girildikten sonra ön bölümde özellikle Lotto Belisol treninin birçok üyesinin dâhil olduğu bir kaza yaşandı. Takımın sprinteri Andre Greipel kazadan sıyrılmayı başarsa da, son sprinte domestiksiz girmek zorunda kaldı.

Son sprintte Gert Steegmans’tan büyük destek alan Cavendish, etap zaferine ulaşacak gibi görünüyordu.

Ne var ki, Cavendish’in arkasından mükemmel bir zamanlamayla çıkan Marcel Kittel (Argos-Shimano), tarihin en iyi sprinterlerinden birini geçmeyi başardı ve etap zaferine ulaştı.

Kittel böylece bu seneki Tour’da üçüncü kez etap kazanmış oldu.

İkinci sırayı alan Cavendish’i Peter Sagan (Cannondale) takip etti.

Ana grupla birlikte finiş gören Chris Froome (Sky) ise sarı mayoyu ve en yakın takipçisi Alejandro Valverde (Movistar) ile arasındaki 3:25’lik farkı korudu.

13. Etap: Tours - Saint-Amand-Montrond (173 km, sprint)

 Fransa Turu 13. etap profili
        Fransa Turu 13. etap profili
Fransa Bisiklet Turu’nda cuma günü Tours ile Saint-Amand-Montrond arasında koşulacak 13. etap 173 km uzunluğunda. Etaptaki tek tırmanış hem düşük kategorili (4. kategori), hem de finişe neredeyse 100 km uzaklıkta. Yani, Crotz Zirvesi’ne rağmen günün galibi yine bir sprint finişiyle belirlenecek. Kısacası, bir başka Kittel-Cavendish-Greipel-Sagan düellosu bizleri bekliyor.

11. Etap: Martin’in ve Froome’un Günü

Tour de France’ta çarşamba günü bireysel zamana karşı olarak koşulan 11. etabı, bu disiplinde iki yıldır dünya şampiyonu olan Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) kazandı. Martin’in sadece 12 saniye gerisinde kalıp ikinciliği alan Chris Froome (Sky) ise genel klasmandaki avantajını 3:25’e çıkararak gövde gösterisi yaptı.
Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step)
       Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step)

100. Fransa Bisiklet Turu’nun ilk bireysel zamana karşı etabı, Avranches ile Mont-Saint-Michel arasındaki 33 km’lik düz parkurda koşuldu.

Favorisi olduğu etabı 36 dakika 29 saniyede tamamlayan Tony Martin, tüm rakiplerini geride bırakmayı bildi.

Omega Pharma-Quick Step’in 28 yaşındaki Alman yıldızı böylece, bu sezon ulusal şampiyona dâhil dokuzuncu bireysel zamana karşı zaferine uzanmış oldu.

Günün diğer yıldızı ise, Martin’den sadece 12 saniye yavaş kalan Chris Froome’du.

Sky’ın Britanyalı lideri, iki kontrol noktasında da etap sonunda birinciliği alacakmış gibi görünmesine rağmen ikincilikle yetinse de, genel klasmandaki tüm önemli rakipleriyle arasındaki farkı açmayı başardı.

Etapta üçüncülük, Martin’de 1:01 yavaş kalan Thomas De Gendt’e (Vacansoleil-DCM) gitti.

Tour de France şampiyonluğunu kovalayan isimlerden Alejandro Valverde (Movistar) Martin’den 2:12, Froome’dan 2:00; Alberto Contador ise (Saxo-Tinkoff) Martin’den 2:15, Froome’dan 2:03 fark yedi.

Böylece, Froome sadece sarı mayosunu korumakla kalmadı; Valverde ile arasındaki farkı 3:25’e, Contador ile arasındaki farkı da 3:54’e çıkararak şampiyonluk yolunda devasa bir adım daha attı.

12. Etap: Fougeres - Tours (218 km, sprint)

12. Etap: Fougeres - Tours
       12. Etap: Fougeres - Tours
100. Fransa Bisiklet Turu’nda perşembe günü Fougeres ile Tours arasında koşulacak 218 km’lik 12. etap tamamen düz bir parkurda geçilecek. Aynı coğrafyada biten Paris-Tours’un aksine, kategorize edilmiş tek bir tırmanışın bile yer almadığı Tour de France parkurunda bir sprinterin zafere uzanacağı kesin. Yani bir başka Cavendish-Sagan-Kittel-Greipel düellosu ve yeşil mayo heyecanı bizleri bekliyor.

10. Etap: Kaos Yine Kittel’e Yaradı

100. Tour de France’ta otobüs krizinin damga vurduğu 1. etabı kazanan Marcel Kittel (Argos-Shimano), salı günü koşulan ve çok daha küçük çaplı da olsa yine bir kaosun yaşandığı 10. etaptan da galip ayrıldı. Mark Cavendish’in (Omega Pharma-Quick Step) son metrelerde Kittel’in domestiklerinden Tom Veelers’in düşmesine neden olduğu etabı ana grupla bitiren Chris Froome (Sky) ise sarı mayoyu korudu.
Kaos Yine Kittel’e Yaradı
       Kaos Yine Kittel’e Yaradı
Tour’un ilk dinlenme gününden hemen sonra Saint-Gildas-des-Bois ile Saint-Malo arasında koşulan 197 km’lik 10. etaptaki kategorize edilmiş tek tırmanış, bitime 55 km kala aşılan 4. kategori Dinan Zirvesi’ydi.

Etabın ilk kilometrelerinde beş kişilik bir kaçış grubu oluştu: Jerome Cousin (Europcar), Juan Jose Oroz (Euskaltel Euskadi), Luis Mate (Cofidis), Lieuwe Westra (Vacansoleil-DCM) ve Julien Simon (Sojasun).

Kaçış grubunda sarı mayoya en yakın isim olan Oroz bile Froome’dan 1:03:19’luk devasa bir fark yediği için, ana gruptaki genel klasman takımları kaçanları yakalamakla ilgilenmeyip aktif dinlenmeyi seçtiler.

Ne var ki, Sky başta olmak üzere bu ekiplerin almadığı sorumluluğu, liderlerine etap kazandırmaya çalışan sprint takımları yüklendi ve 35. km’de 5 dakikaya çıkan farkın giderek azalmasını sağladı.

Günün tek sprint kapısını kaçış grubundan Mate, ana gruptan ise Andre Greipel (Lotto Belisol) önde geçti.

Günün tek tırmanış kapısında ise 1 puan Westra’ya gitti.

Son 20 km’ye girildiğinde rüzgâr yön değiştirip arkadan esmeye başlayınca, pelotondan ataklar gelmesini istemeyen genel klasman takımları önde yer kapma çabasına girdi. Juan Antonio Flecha (Vacansoleil-DCM) ve Andrew Talansky (Garmin-Sharp), bu yer kapma savaşları sırasında farklı noktalarda kazalara karışsalar da, ciddi bir sakatlık yaşamadılar.

İlk olarak Westra’yı yakalayan peloton, son 6 km’ye girilirken kalan diğer isimleri de yutmayı başardı ve sprint hazırlıkları başladı.

Aslında son sprinte en organize gelen takım Lotto Belisol gibi görünüyordu, fakat Greipel biraz erken atak yapınca, Marcel Kittel’in (Argos-Shimano) hemen ardında ikincilikle yetindi.

Böylece Kittel, Tour de France’ta siftah yaptığı 1. etaptan sonra, 10. etaptan da zaferle ayrılmış oldu.

Son 50 metrede önüne doğru kıran Argos-Shimano üyelerinden Tom Veelers’e müdahale eden ve rakibinin düşmesine neden olan Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step) ise Peter Sagan’ın (Cannondale) hemen önünde dördüncü sırayı aldı.

Cavendish, etabın bitiminde twitter’dan sıcağı sıcağına yaptığı açıklamada pozisyonu tekrar izleme fırsatı bulamadığını, ama hatalıysa rakibinden özür dilediğini belirtti.

Etabı beklendiği gibi ana grupla birlikte bitiren Chris Froome (Sky) ise, genel klasman liderliğini korumayı bildi.

11. Etap: Avranches - Mont-Saint-Michel (33 km, bireysel zamana karşı)

Sıra, bu seneki Tour şampiyonluğunun kime gideceği konusunda belirleyici etaplardan birine geldi. Avranches ile Mont-Saint-Michel arasında çarşamba günü bireysel zamana karşı olarak koşulacak 11. etap 33 km uzunluğunda. Önemli bölümü düz yapıdaki etabın en büyük favorisi, 1. etaptan kalma yaraları izin verirse, zamana karşı dünya şampiyonu Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) olacak.
11. Etap: Avranches - Mont-Saint-Michel
       11. Etap: Avranches - Mont-Saint-Michel
Öte yandan, bir başka favori Chris Froome (Sky) ile Alberto Contador (Saxo-Tinkoff) arasındaki zaman farkının nasıl değişeceği de sarı mayo yarışını ciddi biçimde etkileyecek.
 

  Bu haber 2958 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015