Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Nisan . 2020  
100. Fransa Turu - 3 Hafta

100. Fransa Turu - 3 Hafta

21. Etap: Kittel’den Dört Dörtlük Kapanış

İbrahim Koçyiğit   mtbtr.com © 16.7.2013
100. Fransa Turu hakkında her türlü bilgiyi bulabileceğiniz, Tur'un parkurunun, tarihinin, takımlarının, favorilerinin, ödüllerinin, kaçırılmayacak etaplarının tanıtıldığı giriş yazımıza buradan, ilk 9 etabı içeren 1. hafta yazısına buradan, 10-15. etabı içeren 2. hafta yazısına da buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca genel değerlendirme olarak

 • 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top-5 ve
 • 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, Top-5

  Üçüncü hafta yazısı da yolda...

  21. Etap: Kittel’den Dört Dörtlük Kapanış

  100. Fransa Bisiklet Turu’nda pazar günü koşulan 21. ve son etabı Marcel Kittel kazandı. Argos-Shimano’nun Alman üyesi böylece Tour’u dört etap zaferiyle tamamlamış oldu. Chris Froome (Sky) ise kariyerinin ilk Tour şampiyonluğunu elde etti.

  Versailles’dan başlayıp artık geleneksel hale geldiği üzere Champs-Elysees’de biten 21. etap 133.5 km uzunluğundaydı.

  Paris’te 6.5 km’lik parkurda atılacak 11 turun ilki tamamlanana kadar, etap bir geçit havasında seyretti. Kimse kaçmaya teşebbüs etmezken, klasman şampiyonları tebrikleri kabul ederek düşük tempoda pedal çevirdiler.

  Paris’teki ilk turun tamamlanmasının ardından çekişme başladı. David Millar (Garmin-Sharp), Juan Antonio Flecha (Vacansoleil-DCM), Cameron Meyer (Orica-GreenEdge), Alejandro Valverde (Movistar) ve Jeremy Roy (FDJ) etabın farklı noktalarında hamle yapsalar da kimse 35 saniyeden daha büyük bir fark yaratamadı ve son tura girilmek üzereyken tüm kaçış çabaları sona erdi.

  Son kilometreye girilirken en derli toplu takım, art arda beşinci Champs-Elysees zaferini kovalayan Mark Cavendish liderliğindeki Omega Pharma-Quick Step idi. Ne var ki, bu ekibin son viraja önde girmemesi için doğru anda tempo yapan Argos-Shimano, lideri Marcel Kittel’i avantajlı bir konuma taşıdı.
  100. TdF son çizgi, Cavendish, Kittel, Greipel
         100. TdF son çizgi, Cavendish, Kittel, Greipel

  Takım arkadaşlarının bu çabasını boşa çıkarmayan Kittel de, Andre Greipel’i (Lotto Belisol) ikincilikte, Mark Cavendish’i ise üçüncülükte bıraktı ve bu seneki Tour’da dördüncü kez etap zaferine uzandı.

  Ana grupla birlikte finiş gören Chris Froome (Sky) ise, kariyerinin ilk Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğunu kutladı.
  Fransa Turu genel klasman ilk 3
         Fransa Turu genel klasman ilk 3

  Nairo Quintana (Movistar) Tour’a ilk katılımında genel klasman ikinciliğinin yanı sıra beyaz ve kırmızı benekli mayoları elde ederken, Peter Sagan (Cannondale) geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yeşil mayoyu kimseye bırakmadı.
  Fransa Turu mayolar
         Fransa Turu mayolar

  Genel klasmanı üçüncü bitiren Joaquim Rodriguez (Katusha), büyük turlarda art arda üçüncü kez podyum görmüş oldu.

  100. Fransa Bisiklet Turu’nda takım klasmanı şampiyonluğu ise, lideri Alberto Contador ile hayal kırıklığı yaşayan Saxo-Tinkoff’a gitti.

  20. Etap: Gün Quintana’nın, Tour Froome’un

  100. Tour de France’ta cumartesi günü koşulan 20. etabı Nairo Quintana kazandı. Movistar’ın 23 yaşındaki Kolombiyalı üyesi böylece, Tour’a ilk katılımında hem etap almış oldu, hem de beyaz ve kırmızı benekli (puantinye) mayoları kazanarak genel klasmanı da ikinci bitirmeyi garantiledi. Sondan ikinci etabı üçüncü bitiren Chris Froome (Sky) da pazar günkü sprint etabının ardından ilk Tour şampiyonluğunu kutlayacak.

  Annecy’den başlayıp Annecy-Semnoz’da kategori dışı zirve finişiyle sona eren 125 km’lik 20. etapta zirve hariç beş tırmanış vardı: Côte du Puget (+12.5 km, 2. kat.), Col de Leschaux (+17.5 km, 3. kat.), Côte d'Aillon-le-Vieux (+43km, 3. kat.), Col des Prés (+51 km, 3. kat), Mont Revard (+78.5 km, 1. kat). Kategori dışı Annecy-Semnoz zirvesi ise 10.7 km uzunluğunda ve ortalama %8.5 eğime sahipti.

  Tırmanış klasmanı şampiyonluğunu kovalayan Pierre Rolland (Europcar), etabın başında günün kaçışını ateşlerken, Fransız bisikletçiye eşlik etmeye çalışan 9 isim günün ilk tırmanışın ardından bir araya geldi: Cyril Gautier (Europcar), Jens Voigt (RadioShack-Leopard), Marcus Burghardt (BMC), Juan Antonio Flecha (Vacansoleil-DCM), Mikel Astarloza ile Igor Anton (Euskaltel-Euskadi), Christophe Riblon (AG2R), Simon Clarke (Orica-GreenEdge) ve Pavel Brutt (Katusha).

  Sky kaçanlarla ilgilenmese de, Nairo Quintana’ya kırmızı benekli mayoyu kazandırmak isteyen Movistar, pelotonun temposunu artırdı.

  İlk tırmanışta 5 puanı alan Rolland, ikinci tırmanışta aynı mayonun taliplerinden Nieve’yi koruyan Anton’a geçilmekten kurtulamadı. Üçüncü tırmanışta da birincilik Flecha’ya gitti.

  Üçüncü tırmanışın ardında yer alan sprint kapısını 13. sırada geçip üç puan alan Peter Sagan (Cannondale) yeşil mayoyu matematiksel olarak garantiledi.

  Uzun süre 1 dakika seviyelerinde seyreden fark, Rolland’ın birinci geçmek için atak yaptığı ve Anton’u ardında bıraktığı Col des Pres’nin ardından 1:21’e, 1. kategori Mont Revard’ın eteklerine gelindiğinde ise 1:55’e çıkmıştı.

  Voigt, tırmanış başlar başlamaz kaçış grubundan atak yaptı. Brutt ve Anton, Alman bisikletçiyi takip edebilen iki isim oldu.

  Ana grup aynı noktaya geldiğinde ise bu sefer BMC’de Philippe Gilbert ile Tejay van Garderen’ın hamlesi geldi.

  İkili, kaçış grubundan geride kalan Burghardt’ı yakaladı ve Vuillermoz’un da bu isimlere eşlik etmesiyle dört kişilik bir grup oluştu.

  Zirveye gelindiğinde Voigt, Anton’un 38 saniye önündeydi. Rolland ve Riblon’u yakalayan dörtlü takip grubu ise Voigt’un 2:10 gerisinde yer alıyordu.

  Bu grup kısa süre sonra Anton’u yakalasa da, bitime 25 km kala hâlâ Voigt’un 1:40 gerisindelerdi. Peloton ile lider arasındaki fark ise aynı noktada 3:12 olarak ölçüldü.

  Uzun düzlükte Movistar önderliğinde tempo ardıran peloton bu farkı azaltırken, takipçileri de Voigt’a çok yaklaştılar.

  10.7 km’lik son tırmanış başlarken, Voigt takip grubunun 20 saniye, ana grubun ise 1:08 önündeydi.

  Rui Costa’nın (Movistar) hamlesiyle iyice küçülen sarı mayolu grup, kısa süre içinde takipçileri yakaladı.

  Son 10 km’ye girilirken, Voigt’un avantajı da 50 saniyenin altına inmişti.

  Bir kilometre sonra tempo artıran Alejando Valverde’ye (Movistar) takım arkadaşı Quintana’nın yanı sıra sadece Sky’dan Chris Froome ile Richie Porte, Saxo-Tinkoff’tan Alberto Contador ile Roman Kreuziger ve Katusha’dan da Joaquim Rodriguez eşlik edebildi.
  Froome
         Froome

  500 metre sonra, Voigt için de kaçış sona ermişti.

  Kaçış tamamen bittikten sonra Rodriguez etap zaferi için hamle yaptı. Quintana derhal, Froome da biraz gecikmeli bir şekilde yanıt verdi. Contador ise Porte’un tekerleğinin arkasında, geride kaldı.

  5 km kala öndeki üçlünün 1 dakika gerisine düşen ve genel klasmanda sadece ikinciliği değil üçüncülüğü de kaybedecek gibi görünen Contador, domestiği Kreuziger tarafından taşınmak istense de, öne dönecek gücü kendinde bulamadı.

  Son kilometrede ön gruptan önce Froome’un, ardından Rodriguez’in atağı geldi. Ne var ki, bu iki atağı savuşturduktan sonra, bitime 450 metre kala kendi hamlesini yapan Quintana, iki rakibini de saf dışı bırakıp etap zaferine uzandı.

  23 yaşındaki Kolombiyalı bisikletçi böylece hem ilk defa katıldığı Tour’da etap zaferi tattı, hem de genel klasmanda ikinciliğe yükselmeyi başardı. Quintana ayrıca, Tour tarihinde hem beyaz hem de kırmızı benekli mayoyu kazanan ilk sporcu oldu.

  Quintana’dan 18 saniye sonra finiş gören Rodriguez, etap ikinciliği ve genel klasman üçüncülüğüne ulaştı.

  29 saniye geride etap üçüncülüğünü alan Chris Froome (Sky) ise, ilk Tour de France şampiyonluğunu garantiledi.

  Günün kaybedeni, genel klasmanda ikinci başladığı günü 2:28 farkla yedinci bitiren Contador oldu. Contador, bu kayıp yüzünden podyumun hemen dışına geriledi.

  Pazar günü koşulacak ve sprint finişiyle biteceği için genel klasmanı etkilemeyecek son etap öncesi Froome, Quintana’nın 5:03, Rodriguez’in ise 5:47 önünde yer alıyor.

  21. Etap: Versailles - Paris Champs-Elysees (133.5 km, sprint)

  Fransa Turu 21. etap profili
         Fransa Turu 21. etap profili

  100. Tour de France, pazar günü Versailles ile Champs-Elysees arasında koşulacak 133.5 km’lik 21. etapla sona erecek. Paris’te atılacak turlar ve finişin Champs-Elysees’de olması, artık gelenekselleşmiş bir durum. Alışıldık olmayan şey ise, etabın yerel saatle 21.30-21.45 arasında bitecek olması. Paris sokaklarında günbatımında pedal çeviren yıldız bisikletçileri izlemek paha biçilemez olacak...

  Son gün öncesi yeşil (Peter Sagan) dâhil tüm mayoların sahipleri belli. Çekişmeden ziyade bir kutlama havasında geçecek etapta, sadece son kilometrede, dağlarda çile çekip Paris’e kadar gelmeyi başarmış sprinterler arasında prestijli Champs-Elysees zaferi görmek için bir savaş yaşanacak.

  19. Etap: Costa ve Froome Bildiğiniz Gibi

  100. Tour de France’ta cuma günü koşulan 19. etabı Rui Costa kazandı. Movistar’ın Portekizli bisikletçisi, Tour’da biri bu sene olmak üzere daha önce iki kez yaptığı gibi yine kaçış grubundan atak yaparak zafere uzandı. Chris Froome (Sky) ise rakiplerinin tüm ataklarına direnerek şampiyonluk yolunda dev bir adım daha attı.

  Bourg-d’Oisans ile Le Grand-Bornand arasında koşulan 204.5 km’lik sondan üçüncü etapta beş tırmanış geçildi: Col du Glandon (+33.5 km, 21.6 km, %5.1, KD), Col de la Madeleine (+83.5 km, 19.2 km %7.9 KD), Col de Tamie (+143 km, 8.6 km, %6.2, 2. kat.), Col de l'Épine (+165 km, 6.1 km, %7.3 1. kat.) ve Col de la Croix Fry (191.5 km, 11.3 km, %7 1. kat.).

  Startla birlikte kaçış grubunda yer alabilmek için kıyasıya bir mücadeleye girildi. Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp) ve Jon Izagirre (Euskaltel-Euskadi), kaçan kalabalığın da önünde yer almayı başarırken; pelotondan kopan 40 kişilik grup takibe başladı.

  Kaçanların hiçbiri genel klasmanı tehdit etmeyince Sky’ın çalışmasına gerek kalmadı ve öndekilerle peloton arasındaki fark bir ara 12 dakikaya kadar yükseldi.

  Günün ilk zirvesi olan kategori dışı Col du Glandon aşıldığında takip grubu bölünmüş, öndeki ikili ise takipçilerine 3 dakika fark atmış durumdaydı.

  Yine kategori dışı bir zirve olan günün ikinci tırmanışı Col de Madeleine’de Hesjedal’in temposuna ayak uyduramayan Izagirre, Kanadalı rakibini yalnız bırakmak zorunda kaldı.

  11 gün giydiği kırmızı benekli mayoyu yeniden alabilmeyi uman Pierre Rolland (Europcar), takip grubundan hamle yaparak Col de Madeleine’in zirvesine gelinmeden hemen önce Hesjedal’e katıldı ve ardından da 25 puanı cebe attı.
   Rui Costa
          Rui Costa

  Fransız bisikletçi, 2. kategori Col de Tamie’ye çıkılırken bir atak daha yaptı ve yaklaşık 130 km boyunca etaba liderlik eden Hesjedal’i silkeledi.

  Günün son tırmanışı olan Col de la Croix Fry yaklaşırken, gökyüzünü yağmur bulutları kaplamaya başladı.

  Yağmura rağmen takip grubundan atak yapan Rui Costa (Movistar), bitime 19 km kala Rolland’ı yakaladı ve rakibinin kendisine eşlik edecek gücünün kalmadığını anlayınca tempo artırmayı sürdürdü.

  Aynı anda takip grubundan dört kişi bir araya gelip Costa’ya ulaşmaya çalışıyordu: Andreas Klöden ile Jan Bakelants (RadioShack-Leopard), Mikel Nieve (Euskaltel-Euskadi) ve Bart De Clerq (Lotto Belisol). Kısa süre sonra enerjisi tükenen Nieve’nin yerini Daniele Navarro (Cofidis) aldı.

  Son tırmanışı lider geçen Costa, 13 km’lik inişe başladığında en yakın takipçisi Klöden’in 1 dakika önündeydi.

  Ana grupta ise zirveye yaklaşılırken Alberto Contador (Saxo-Tinkoff), Joaquim Rodriguez (Katusha) ve Alejandro Valverde ile Nairo Quintana (Movistar) inişte Chris Froome’u (Sky) silkeleriz umuduyla topluca atağa kalktılar. Ne var ki Tour’un Britanyalı lideri, atak yüzünden son domestiği Richie Porte’u kaybetse de dört güçlü rakibinin tekerleğinde kalmayı başardı.

  İnişte de Froome’u silkelemeyeceğini anlayan bu grup, ağırlıklı olarak domestiklerin yer aldığı eski grubu beklemeye koyuldu.

  Ön bölümde Klöden’e direnmeye devam eden Costa, rakibinin 47 saniye önünde zafere uzandı.

  Bu sene 16. etaptan da galip ayrılan Portekizli bisikletçi böylece, Tour kariyerindeki etap zaferi sayısını üçe yükseltti.

  Bakelants ise, takım arkadaşı Klöden’in 56 saniye gerisinde etap üçüncülüğüne uzandı.

  Genel klasmandaki en önemli takipçileriyle aynı anda finiş gören Froome ise, Contador ile arasındaki 5:11’lik farkı son dağ etabına taşımayı başardı.

  5:32 gerideki Quintana üçüncülüğü, 5:44 gerideki Kreuziger dördüncülüğü, 5:58 gerideki Rodriguez de beşinciliği korudu.

  20. Etap: Annecy - Annecy-Semnoz (125 km, dağ)

  Sıra geldi bu seneki Tour de France’ın şampiyonunu öğrenmeye... Cumartesi günü Annecy’den başlayıp Annecy-Semnoz’da kategori dışı zirve finişiyle sona erecek 20. etapta zirve hariç beş tırmanış var: Côte du Puget (+12.5 km, 5.4 km, ort. %5.9, 2. kat.), Col de Leschaux (+17.5 km, 3.6 km, ort. %6.1, 3. kat.), Côte d'Aillon-le-Vieux (+43km, 6 km, ort. %4, 3. kat.), Col des Prés (+51 km, 3.4 km, %6.9, 3. kat), Mont Revard (+78.5 km, 15.9 km, ort. %5.6, 1. kat). Kategori dışı Annecy-Semnoz zirvesi ise 10.7 km uzunluğunda ve ortalama %8.5 eğime sahip.
  Fransa Turu 20. etap profili
         Fransa Turu 20. etap profili

  Aslında Semnoz’a kadar 1. kategori Mont Revard tırmanışı da çok kritik gibi görünüyor. Fakat Mont Revard’ın 16 km’lik inişi ve ardından gelen 20 km’lik düzlük, son kozların Semnoz’da oynanacağını işaret ediyor. Alpler’deki ilk iki günde olduğu gibi yine kalabalık bir kaçış grubundan atak yapacak bir ismin galip gelmesi muhtemel. Chris Froome’dan (Sky) genel klasman liderliğini almak için pelotonda girişilecek çabaların başarılı olma ihtimali ise pek yüksek değil. Görünen o ki, etaba genel klasman anlamında asıl zevk katacak olan şey podyum savaşı. Zira Alpler’deki son etap öncesi Contador-Quintana-Kreuziger-Rodriguez dörtlüsü sadece 47 saniyelik bir dilim içinde sıralanıyor.
  Fransa Turu 20. etap Annecy-Semnoz
         Fransa Turu 20. etap Annecy-Semnoz

  18. Etap: Fransa’nın Gururu Riblon

  100. Tour de France’ta perşembe günü koşulan ve tarihte ilk kez efsanevi Alpe d’Huez’in iki defa aşıldığı 18. etabı, kaçış grubundan Christophe Riblon kazandı. AG2R’in Fransız üyesi böylece, ev sahibi ülkenin bu yılki Tour’daki ilk etap zaferini elde etti. Chris Froome (Sky) ise 20 saniye ceza almasına rağmen genel klasmandaki avantajını 5 dakika 11 saniyeye çıkardı.

  Gap’tan başlayan ve Alpe d’Huez’deki zirve finişiyle sona eren 172.5 km’lik 18. etapta bisikletçiler, bu efsanevi tırmanışı iki kez geçmelerinin yanı sıra 2. kategori Col de Manse, Col d’Ornon ve Col de Sarenne ile 3. kategori Rampe du Motty’yi aştılar.

  Startın verilmesiyle birlikte birçok hamle geldi ve 17. km sonunda 9 kişilik bir kaçış grubu oluştu: Christophe Riblon (AG2R), Tejay van Garderen (BMC), Moreno Moser (Cannondale), Jens Voigt (RadioShack-Leopard), Arnold Jeannesson (FDJ), Andrey Amador (Movistar), Sylvain Chavanel (Omega Pharma-Quick Step), Lars Boom (Belkin) ve Tom Danielson (Garmin-Sharp).

  İki gün önce tersten aşılan Col de Manse’a ulaşıldığında 6 dakikalık fark yakalayan kaçış grubu, Col d’Ornon’da 8 dakikanın üzerinde bir avantaja sahipti.

  Saxo-Tinkoff’un takip için gönderdiği Sergio Paulinho ve Nicolas Roche ise aynı noktada pelotona 6 dakikalık bir fark atmış durumdaydı.

  İlk Alpe d’Huez tırmanışının başlamasının ardından Van Garderen’ın atağı geldi. ABD’li bisikletçiye kaçış grubundan eşlik eden diğer iki isim Riblon ve Moser oldu.

  Roche ve Paulinho’yu yutan pelotonda ise Thomas Voeckler (Europcar), Laurent Didier (RadioShack-Leopard) ve Wout Poels’un (Vacansoleil-DCM) atağına kısa süre içinde Voeckler’in takım arkadaşı Pierre Rolland da katıldı.

  Mikel Nieve (Euskaltel-Euskadi) ve Andy Schleck de (RadioShack-Leopard) zirveye yaklaşılırken atak yaptı.

  Zirve Moser-Van Garderen ve Riblon önderliğinde aşılırken; Schlek, Rolland ve Nieve 7:20 gerideydi. Peloton ise bu isimlerin 1 dakika ardında pedal çevirmeyi sürdüyordu.

  Alpe d’Huez’in hemen ardında yer alan Col de Sarenne’e çıkılırken, Moser öndeki ikiliden koptu ve arkadan gelen Voigt ile birleşti.

  İnişte ise zinciri atan Van Garderen biraz dirense de kenara çekmek zorunda kaldı. Onun yanından geçen Moser, iniş tamamlanmadan Riblon’a katıldı.

  Hızlı ve sert inişte bir virajı alamayan Riblon kendini ağaçların arasında bulsa da, yara almadan ve fazla zaman kaybetmeden geri dönebildi.

  Bu zirveyi 7:45 farkla geçen pelotonda ise 26 km’lik inişin başlamasıyla birlikte Alberto Contador’un (Saxo-Tinkoff) hamlesi geldi. Domestiği Kreuziger’den de destek alan İspanyol bisikletçi, Chris Froome’a (Sky) 20 saniye civarında bir fark atsa da, rakibini silkelemediğini anlayınca yeniden ana gruba döndü.

  Bitime 17 km kala, Van Garderen yeniden Riblon ve Moser ile buluşmayı başardı.

  Alpe d’Huez tırmanışı ikinci ve son kez başlarken, öndeki üçlü Schlek ve Rolland’lı grubun 6:31, ana grubun ise 7:21 önündeydi.

  Tırmanış başlar başlamaz atak yapan Riblon, Moser’in düşmesini sağladı.

  Takip grubunda ise Schleck, Nieve, Rolland, Chavanel ve Poels gibi isimler birer birer teslim oldu.

  Moser; Garderen ve Riblon’u yeniden yakalamak isterken, uzun süredir yalnız başına pedal çeviren Voigt’u yanında buldu. Ne var ki, ikili, etabın bitimine kadar pelotona yavaş yavaş süre kaybetmeye devam etti.

  Bitime 12 km kala atağa kalkan Van Garderen, Riblon’u silkelemeyi başardı.

  Ana grupta ise bir ara domestiği Richie Porte’un tekerleğine takılmakta güçlük çekiyor gibi görünen Froome, son 11 km’ye girilirken atağa kalktı.

  Bu atakla birlikte grupta sadece Sky’dan Froome ile Porte, Movistar’dan Alejandro Valverde ile Nairo Quintana, Katusha’dan Joaquim Rodriguez ile Dani Moreno ve Saxo-Tinkoff’tan Alberto Contador kaldı. Ancak Froome kısa süre sonra bir atak daha yapınca, Contador da geriye düştü. Quintana’nın atak denemesi ise Froome’a takıldı. Froome, kısa süre sonra gelen Rodriguez-Quintana ortak atağını da savuşturmayı bildi.

  Son 5 km’ye yaklaşırken, Van Garderen Riblon’a 35 saniye, sarı mayolu gruba ise 3 dakika 35 saniye fark atmış durumdaydı.

  Sarı mayolu gruptan geriye düşen Contador ise, kendisine katılan domestiği Kreuziger’in yardımıyla geri dönmeye çabalıyordu.

  Son 4 km’ye girilirken Froome ısrarla elini kaldırıp yardım istedi. Britanyalı bisikletçi enerji sıkıntısı yaşıyor ve şekerli bir yiyecek talep ediyordu. Porte, yasak olmasına rağmen Froome’a jellerinden birini verdi. Etabın ardından, bu hareket yüzünden Froome’a 20 saniyelik ceza kesildi.

  Beslenme sorununu bir şekilde çözmüş olmasına rağmen, Rodriguez ve Quintana’nın yeni atağı, Froome için fazla güçlüydü.
  Riblon Alpe d
         Riblon Alpe d'Huez'de

  Ön bölümde ise Van Garderen, zincirinin atmasının ardından sarf ettiği ekstra enerjinin faturasını ödüyor ve Riblon’un her geçen metrede kendisine biraz daha yaklaşmasına engel olamıyordu.

  Son 2 km’ye girilirken Van Garderen’ı yakalayan Riblon, rakibini yakalar yakalamaz atağa kalktı ve ön bölümde tek başına kalıp zafere pedal çevirmeye başladı.

  Fransızların tezahüratları arasında finişe ulaşan Riblon, bu seneki Tour’da etap kazanan ilk ev sahibi bisikletçi olmayı başardı. Riblon ayrıca, 2010’daki etap zaferinin ardından, Tour’da bir etap zaferi daha görmüş oldu.

  Van Garderen 59 saniye farkla ikinciliği, Moser ise 1:27 farkla üçüncülüğü aldı. Etapta dördüncülük Quintana’ya, beşincilik ise Rodriguez’e gitti.

  Domestiği Porte ile birlikte 3:18 farkla finiş gören Froome ise, Contador ondan 57 saniye daha geride bitirince genel klasmanda biraz daha rahatladı.

  Britanyalı bisikletçi, aldığı 20 saniyelik cezaya rağmen takipçisi Contador ile arasındaki farkı 5:11’e çıkardı.

  Genel klasmanda üçüncülüğe yükselen beyaz mayolu Quintana ise, artık sarı mayodan 5:32 uzaklıkta.
  Fransa Turu 19. etap profili
         Fransa Turu 19. etap profili

  Evet, 18. etap efsanevi Alpe d’Huez’in Tour tarihinde ilk kez art arda iki kez çıkılması sayesinde yıllar boyu hafızalardan silinmeyecek, ama cuma günü koşulacak 19. etap, daha da zorlu.

  Bourg-d’Oisans ile Le Grand-Bornand arasında koşulacak 204.5 km’lik etapta önce iki tane kategori dışı tırmanış aşılacak, ardından da bir adet 2. ve iki adet de 1. kategori tırmanış var: Col du Glandon (+33.5 km, 21.6 km, %5.1, KD), Col de la Madeleine (+83.5 km, 19.2 km %7.9 KD), Col de Tamie (+143 km, 8.6 km, %6.2, 2. kat.), Col de l'Épine (+165 km, 6.1 km, %7.3 1. kat.), Col de la Croix Fry (191.5 km, 11.3 km, %7 1. kat.).

  Madeleine’e çıkıldığında, geride kalan 83.5 km’lik mesafenin neredeyse yarısı tırmanışla geçilmiş olacak. Yani Sky’lı domestikleri ekarte etmek isteyenlerin bu noktaya gelindiğinde çoktan sonuç almış olmaları gerekiyor. Bunda başarılı olsalar bile, “Froome ve diğerleri” tanımlamasını bize yaptıracak kadar açılan fark kapanabilecek mi, bilinmez. Emin olabileceğimiz şey ise şu: Bu yılki Tour de France’ın en zorlu etabı, ilk metresinden son 13 km’deki inişin bitimine kadar nefesleri kesecek. Hem bisikletçilerin, hem de izleyenlerin...

  17. Etap: Froome Kendini de Şaşırttı

  Fransa Bisiklet Turu’nda çarşamba günü koşulan ve iki adet 2. kategori tırmanış barından 32 km’lik bireysel zamana karşı etabı Chris Froome (Sky) kazandı. Etaptan önce hedefinin “minimum kayıp” olduğunu söylemesine rağmen TdF 2013’teki üçüncü etap zaferine uzanan Britanyalı bisikletçi, genel klasmandaki liderliğini yine pekiştirdi.

  Embrun ile Chorges arasında geçilen ve yağmurun da önemli bölümünde eşlik ettiği etapta yer alan tırmanışlar, bisikletçilerin taktiksel bir karar vermesini zorunlu kıldı: Son 12 km’de, yani tırmanışlar bitince yol bisikletinden zamana karşı bisikletine dönmek, ya da dönmemek...

  Tercihini değişiklik yapmaktan yana kullanan Froome, 51:33’lük dereceyle finiş görerek tüm rakiplerini geride bırakmayı başardı.
  Froome zamana karsi yarisirken
         Froome zamana karsi yarisirken

  Zamana karşı bisikletine geçmeyen ve yol bisikletinde boynuz kullanmakla yetinen Alberto Contador (Saxo-Tinkoff) ise 51:42’lik derecesiyle ikincilikle yetindi ve Alpler’deki zorlu dağ etapları öncesi Froome’a 9 saniye daha kaybetmiş oldu.

  Etapta üçüncülük, 51:43 ile finiş gören Joaquim Rodriguez’e (Katusha) gitti.

  Güne genel klasman ikincisi olarak başlayan Bauke Mollema (Belkin) ise Froome’da 2:09 daha yavaş kalınca, iki basamak birden kaybetti.

  Böylece, Chris Froome, yeni en yakın takipçisi olan Alberto Contador ile 4:34’lük bir fark yakalamış oldu.

  18. Etap: Gap - Alpe d’Huez (172.5 km, dağ)

  Fransa Turu 18. etap profili
         Fransa Turu 18. etap profili

  Sıra geldi Tour tarihinde bir başka ilki yaşamaya... Perşembe günü koşulacak 18. etapta efsanevi Alpe d’Huez tırmanışı ilk kez iki defa aşılacak. Gap’ta başlayacak 172.5 km’lik etabın henüz 13. km’sinde Col de Manse’a (2. kat., 6.6km, ort. %6.2) tırmanacak bisikletçiler, 45. km’de 3. kategori Rampe du Motty’yi geçip 95. km’de de Col d’Ornon’u (2. kat., 5.1 km, ort. %6.7) aşacaklar.

  Bu tırmanışların ardından sıra kategori dışı Alpe d’Huez’e gelecek. 13.8 km’lik ve %8.1’lik ortalama eğime sahip bu efsanevi tırmanışın hemen ardında 2. kategori Col de Sarenne var. Col de Sarenne’in yarış üzerinde asıl belirleyici olacağı nokta her zaman olduğu gibi tırmanışı değil, 26 km’lik sert inişi. İniş biter bitmez rota ikinci ve son kez Alpe d’Huez’e çevrilecek ve zirve finişiyle mücadele sona erecek.
  Alpe d
         Alpe d'Huez

  İki tırmanışın geçildiği çarşamba günkü bireysel zamana karşı etapta biraz zaman kazanmak isterken Chris Froome’a (Sky) 9 saniye daha kaybeden Alberto Contador (Saxo-Tinkoff), şampiyonluk şansını sürdürmek istiyorsa Alpe d’Huez’de artık şapkadan tavşan çıkarmak zorunda. Takımı Sky’da zayıflık emareleri görüldüğünde bile tek başına hiç sorun yaşamadan direnen Froome’un buna izin verip vermeyeceği, asıl soru olacak...

  16. Etap: Rui Costa’tan Tanıdık Zafer

  2011 Fransa Bisiklet Turu’nun 8. etabında kaçış grubundan atak yaparak mutlu sona ulaşan Rui Costa (Movistar), bu seneki Tour’un salı günü koşulan 16. etabında da benzer bir senaryoyla zafer gördü ve Tour kariyerindeki ikinci etabını kazandı. Chris Froome (Sky) ise genel klasmandaki avantajını korudu.

  Vaison-la-Romaine ile Gap arasındaki 168 km’lik parkurda koşulan 16. etapta kategorize edilmiş üç tırmanış aşıldı: Côte de la Montagne de Bluye (+17.5 km, 3. kat), Col de Macuegne - (+48 km, 2. kat.) ve Col de Manse (+156.5 km, 2. kat.).

  Hem parkurun yapısı hem de sonraki günlerde gelecek önemli etaplar yüzünden başarılı bir kaçışın kuvvetle muhtemel olduğunu bilen birçok bisikletçi starttan itibaren kaçış grubunda yer alabilmek için düelloya girişti. Toplamda 26 isim çok güçlü bir kaçış grubu oluşturmayı başardı: Adam Hansen (Lotto Belisol), Philippe Gilbert ve Manuel Quinziato (BMC), Andreas Kloden, Laurent Didier ve Tony Gallopin (RadioShack Leopard), Cyril Gautier ve Thomas Voeckler (Europcar), Blel Kadri ve Christophe Riblon (Ag2r-La Mondiale), Nicolas Roche (Saxo-Tinkoff), Yury Trofimov (Katusha), Mikel Astarloza (Euskaltel-Euskadi), Rui Costa (Movistar), Jerome Coppel ve Daniel Navarro (Cofidis), Manuele Mori (Lampre-Merida), Peter Velits (Omega Pharma-QuickStep), Ramunas Navardauskas (Garmin-Sharp), Michael Albasini ve Cameron Meyer (Orica-GreenEdge), Tom Dumoulin (Argos-Shimano), Thomas De Gendt ve Johnny Hoogerland (Vacansoleil-DCM), Jean-Marc Marino (Sojasun) ve Arnold Jeannesson (FDJ.fr).
  Fransa Turu 16. etap
         Fransa Turu 16. etap

  Kaçış grubundan bir ismin zafere ulaşacağı kesinleştikten sonra, bitime 34 km kala, gruptan ilk ataklar geldi. Marino ve Kadri 9.5 km’lik Col de Manse’ın başında atak yaparken, Hansen kontratak yapıp bu ikiliyi geçti.

  Ne var ki Hansen’ın atağının da fazla erken olduğuna dair mesaj, kendi hamlesini yapıp etap liderliğine yükselen Rui Costa tarafından verildi.

  Movistar’ın Portekizli üyesi, zirvenin ardından inişte de avantajını kaybetmedi ve kaçış grubu ataklarla dağıldıktan sonra ayakta kalıp takibi sürdüren dört kişiye de direnip etap zaferine ulaştı.

  Costa böylece tıpki ilk Tour de France etap zaferini tattığı 2011’de olduğu gibi kalabalık kaçış grubundan atak yaparak sonuca gitmiş ve Tour kariyerindeki ikinci etap zaferini kazanmış oldu.

  Takip grubundan ise Riblon ikinciliği, Jeannesson üçüncülüğü, Coppel dördüncülüğü, Klöden de beşinciliği aldı.

  Önde etap zaferi için çekişme yaşanırken, 11:08 farkla finiş görecek sarı mayolu grupta da rakipleri Froome’dan zaman çalabilmek için çaba gösterdi.

  Joaquim Rodriguez için çalışan Katusha’nın çabaları grubun bölünmesini sağladı ama Froome önde kalmayı başarırken, bu bölünmeden en çok BMC’den Cadel Evans ve Garmin-Sharp’tan Dan Martin ile Andrew Talansky zarar gördü. Zira, arkada kalan bu üçlü Froome’dan 1 dakika daha fark yemiş oldu.

  Alberto Contador’un (Saxo-Tinkoff) son tırmanıştaki atak çabalarını da domestiği Richie Porte sayesinde savuşturan Froome, inişte Contador’la yaşadıkları ufak kazaya rağmen genel klasmandaki önemli rakiplerine karşı elde ettiği 4:14 (Bauke Mollema) ve 4:25’lik (Contador) farkları korudu.

  17. Etap: Embrun - Chorges (32 km, bireysel zamana karşı)

  Fransa Turu 17. etap profili
         Fransa Turu 17. etap profili

  Sıra geldi bu yılki Tour’un ikinci ve son bireysel zamana karşı etabına. İlk bireysel zamana karşı etabı favori Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) kazanmıştı, ancak çarşamba günü koşulacak 17. etapta Alman bisikletçinin işi o kadar kolay olmayacak. Zira düz yapıdaki ilk etabın aksine, bu etapta iki adet 2. kategori tırmanış bulunuyor. Yani, 17. etabın favorileri, Tour’un da en büyük iki şampiyonluk adayı olacak: Chris Froome ve Alberto Contador. Bakalım sonraki üç gün boyunca Alpler’de yaşanacak tırmanış düelloları öncesi ikili arasındaki 4:25’lik fark kimin lehine değişecek?

 •  

    Bu haber 2751 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015