Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Mart . 2020  
Sayar: Doping Yapmadım, Laboratuar B Numunemi Açtı

Sayar: Doping Yapmadım, Laboratuar B Numunemi Açtı

Mustafa Sayar Konuştu

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 17.7.2013

Click/Scroll down for English

Mustafa Sayar’ın Fransa’da test edilen Cezayir Turu’nda alınmış numunesinde EPO’ya rastlandığı haberinin yankıları sürüyor. Doping test prosedürü, A numunesi, B numunesi derken bugün Mustafa ile konuşma fırsatı bulduk. Aşağıda okuyacağınız metin tamamen Mustafa’nın ifadeleri. Mustafa’nın dediği şeyleri 3 noktada toparlamak mümkün:

 • Chatenay Malabry laboratuarı hatalı, A numunesini yetersiz bulup B numunemi açtılar
 • Doping yapmadım, sonuca inanmıyorum
 • Avukat ile görüşüyoruz

  Mustafa’nın ifadesine göre ilgi çekici olan şey Châtenay-Malabry laboratuarının A numunesini yetersiz bulup kullanamayıp, B numunesini birinci test için kullanmış olması ve buradan çıkan sonucu UCI’a A numunesi olarak bildirmiş olması. UCI basın bildirisinde ifade edildiği üzere B numunesi açılmamış gibi duruyor, fakat Mustafa bunun doğru olmadığını belirtiyor.

  Mustafa Sayar’ın Yorumları

  B numunesi açıldı, A gibi değerlendirildi

  Châtenay-Malabry, idrar yetersiz, ek analiz ve testler yapmak istiyoruz diyerek ve bana söyleyerek B numunemi açtı. Bana “siz açtırmak istemeseniz de biz bunu açacağız” dediler. Laboratuar B numunesinden idrar alıp A numunesi diye açıkladı, onu A numunesi olarak kabul ettiler.

  170cc idrar verdim

  İdrar yetersiz diyorlar, ona da inanmıyorum, ben 170cc idrar verdim. Normalde Türkiye Turu’nda verdiğim idrarlar 100cc’ydi. Ama Cezayir Turu’nda 170cc idrar vermeme rağmen idrar yetersiz diyerek B numunemi açmak istediler.

  Ben neden açtığınız öğrenmek istiyorum dediğimde “ek analizler” gibi bahaneler uydurdular bana ve daha sonra bu sonuç çıktı karşıma. Ben böyle bir şeye inanmıyorum, böyle yapmadığıma da kendime de güveniyorum. Garip bir oyun var burada, değişik bir prosedür yürüyor. Anlamadım ben açıkçası.

  Benim verdiğim idrarın kağıtları hepsi bende idrar verdikten sonra kağıtlarda ne kadar cc idrar verdiğimi, kullandığımız ilaçlar vs. hepsi yazıyor, orada yazıyor 170cc. Ben hala neyin idrarının yetmediğini anlamadım.

  A numunesini testosteron için kullanmışlar

  Bir temsilci göndermek istiyorsanız diye bilgi verdiler, adres verdiler. Ben temsilci de ayarladım, o da gitti. Temsilciye dönmeden önce dedikleri şeylerden biri testosteron seviyem yüksek çıkmış. İdrar yetersizliğinin bahanesi o. Yüksek testosteron seviyesinin doğal olup olmadığını denemek için idrarı kullandıklarını söylüyorlar bana. Bunu öğrenmek için kullanmakla o idrar bitmez. Halbuki ben idrarın hem testosteron seviyesinin doğal olup olmadığını ölçmek için yeterli olacağına inanıyorum, hem EPO testine, hem diğer testlere. Testosteron seviyemin doğal olduğu ortaya çıkmış sonra, onu da söylediler. “Testosteron seviyeniz doğal” dediler.

  Başka bir laboratuarda test yaptıramıyorum

  Prosedür değişmiş, ben başka bir laboratuarda test yaptıramıyorum, onu da öğrendim daha sonra. Başka bir laboratuarda açtırmak için mailler attım, “başka bir ülkede, başka bir laboratuarda” açtırmak istiyorum dedim. Bana prosedürün değiştiğini, aynı laboratuarda açılmak zorunda olduğunu ve zaman olmadığını söylediler.

  ”Dört aydır bu test yapılmaya uğraşılıyor, dört aydır bana sonuç veremiyorsunuz ve şu anda zaman olmadığını söylüyorsunuz” dedim. Bu da çok garip geldi. Çünkü neyin zamanı yok, açıklamak için aceleniz mi var, daha Türkiye Turu için kimse bir şey söylemedi.

  Türkiye Turu ile ilgili herhangi bir sonuç gelmedi

  Türkiye Turu ile ilgili herhangi bir sonuç gelmedi. Ama Türkiye Turu ile ilgili bir şey çıksa bu zamana kadar çoktan gelmiş olması gerekiyordu.

  Türkiye Turu’ndan bir şey çıksa zaten bunu hiç açıklama gereği duymazlar. Ona da eminim. Ama Türkiye Turu temiz çıktıktan sonra bu işler başladı, bunun farkındayım.

  Türkiye Turu’nun temiz raporunu görünce büyük ihtimalle, ondan sonra geriye döndüler ve sezon başından, bu sezon verdiğim ilk numunemden başladılar. Neden 2. ya da 3.’den ek analiz almadılar?

  Avukatla görüşüyoruz

  Değişik bir süreç yürüyor, o yüzden ben güvenmiyorum da inanmıyorum da buradan çıkan sonuca. Bu dediklerimin arkasındayım, bunların mailleri, herşeyleri mevcut bende. Ben avukata da yolladım bunları, bir şey çıkar mı diye bekliyorum şu an. İspanyol bir avukatla görüştük, Contador’un davası ile falan da ilgilendi daha önce, iyi bir avukat. İtiraz hakkımız için şu an onunla görüşülüyor.

  Ben B numunesi için temsilci gönderdiğimde her ihtimale karşı B numunesinin bir kısmını ayırttırdım. Tekrar itiraz hakkım olsun diye, o zaman başka laboratuarda açtıramadığımı bilmiyordum. Ama şu anda B numunesinden ayırttırdığım kısımdan da bu adamların farklı bir sonuç çıkaracağını düşünmüyorum. Başka laboratuarda yapılsa negatif çıkacağını da biliyorum yani.

  Kasıtlı olduğunu düşünüyorum

  Yanlışlık yaptılar mı yapmadılar mı onu da bilmiyorum ama kasıtlı bir şey olduğunu düşünüyorum. Fransa’daki laboratuardaki idrar örneklerimden bu sonuç çıkıyor. Türkiye Turu’nda Fransız takımlarıyla yarışıyorum, bütün Fransızları geçiyorum, arkamdaki 3 sporcu da Fransız sporcusu. Türkiye Turu’ndayken bu adamlar federasyon başkanı ve UCI’a baskı yapmaya başlıyorlar zaten. Mustafa Sayar çekilmeli,yoksa biz Türkiye Turu’ndan çekiliriz diye.

  Bana kulüpten de görüştüğüm kişiler var, kulübe tepkiler varmış, iki yıldır üstüste dopingli sporcu çıkardınız şeklinde. Bu da çok saçma geliyor bana, hiçbir kulüp de böyle şeye izin vermek istemez. Geçen yılki olaydan sonra böyle bir şeyi hangi sporcu ister ki, bu normal bir şey mi?

  Başka laboratuarda açtırma imkanım olsaydı temiz çıkacağına inanıyorum. Ama şimdi bu sonucu veren adamların tükürdüğünü yalayıp negatif çıkaracaklarına inanmıyorum. İkinci defa hata olmuş olacak.

  A numunesinden ne çıkıp çıkmadığı da meçhul yani, B numunem açılıyor, B numunemden bana bu sonucu çıkarıyorlar, şimdi gene B numunemi açtıracaklar. O yüzden çıkmazda görüyorum bu işi.

  Federasyondan kimse aramadı beni, ben de kimseyi arayıp konuşmadım. Başarı varken hep beraberiz ama başarı olmadığında hep yalnız oluyoruz.

  Anlam veremediğimiz bir şey bu. Biz böyle bir şeyi kesinlikle beklemiyorduk. Ben inanmıyorum kesinlikle, çok tuhaf geliyor, çıkacak sonuca da inanmıyorum, şu anki sonuca da inanmıyorum. İnşallah avukattan bir şeyler çıkar.
  TUR Gazetesi: Ağlatan Zafer
         TUR Gazetesi: Ağlatan Zafer

  Mustafa Sayar: "I did not dope, it is a laboratory mistake!"

  The positive test of Mustafa Sayar, the Turkish winner of this year’s Tour of Turkey (TUR) is still making headlines. Below you can read extracts from our telephone interview with him, i.e. all comments below are by him. Sayar’s remarks can be summarized mainly in 3 points:

 • Châtenay-Malabry (CML) laboratory has made a mistake. According to the laboratory A sample was insufficient to make an analysis, hence they opened the B sample.
 • I did not dope. I don’t believe in this result.
 • We are in contact with a lawyer and will take legal steps.

  The most interesting part of Sayar’s comments is that the CML apparently has not used the A sample for the EPO analysis, but opened the B sample. The result from this test seems to have been declared as a first test/A sample to the UCI. In yesterday’s press release by the UCI, the cycling’s governing body creates the impression that the B sample has not been opened yet, which Sayar denies.

  Mustafa Sayar’s Comments

  B sample opened and declared as A sample

  CML has opened my B sample, informing me and claiming the urine (A sample) given by me was insufficient and they’d need more for additional tests and analysis. They said “even if you don’t agree, we have to open it”. The lab has taken urine from the B sample and declared it as A sample.

  I gave 170cc urine

  I don’t believe that the urine was insufficient. I have given 170cc. During the Tour of Turkey, my samples were around 100cc. But even though I have given 170cc during the Tour d’Algerie, the lab claimed it was not sufficient and wanted to open the B sample.

  When I asked them about the reason, they found excuses like “additional analysis” and came with this result. I don’t believe in this, I know I didn’t do anything like this and I trust myself. There is a strange procedure going on here, which I cannot understand.

  The documents regarding my samples are all clear and show the urine sample volumes I have given during Tour d’Algerie: 170cc. I still don’t understand what exactly was not sufficient.

  A sample wasted for testosterone testing

  They offered me to send a representative, which I arranged. They told him that my testosterone levels were high and this was the reason for the insufficient A sample. They claimed that they have used the A sample to find out whether the high testosterone levels were natural or artificial. I believe that the amount of urine I have given should be enough for testosterone, EPO and any other test. Afterwards they said my testosterone levels were normal and natural.

  Cannot have my sample tested in another laboratory

  As the regulations have changed, I cannot have my sample tested in another laboratory. I tried to do this, said “I would like my sample to be tested in another country, in another laboratory”. They said I must have it tested in the same laboratory and claimed there wouldn’t be enough time!

  I replied “you try to accomplish a test for four months now, no results for four months and tell me now there isn’t enough time?” I found this very strange as well. What is the problem, what is the rush?

  No results from the TUR yet

  There are still no results from the TUR. But if they were any adverse findings, it would have been in the news long ago.

  I am sure if they had a positive outcome from TUR tests, they wouldn’t publish the Tour d’Algerie result. I think it all started after the TUR tests came clean.

  As the TUR tests came clean; they have turned back and tested earlier samples from the season. What is the reason that they asked for “additional analysis” from me but not from 2nd or 3rd place riders?

  Thinking about legal steps

  There is a strange procedure here; hence I don’t trust and believe these results. I have all the mail correspondence with them as well, which I have sent to an attorney. Right now I am waiting. It is a Spanish attorney, who looked into Contador’s case as well, a good one. We are talking to them regarding our right of appeal.

  When I sent a representative to the laboratory, I have asked them to keep part of the B sample separately for the case that I needed it to appeal. Yet I didn’t know that I wasn’t allowed to have it tested in a different laboratory. Now I don’t think that the same laboratory would deliver a different result from this part of the B sample either. But I am sure any test in another laboratory would result negative.

  "I think it was a deliberate, intentional finding"

  I don’t know whether it is a error by the laboratory but I think it was a deliberate, intentional finding. A French laboratory delivers the results. I raced French teams in TUR, beating all French riders. There are 3 French riders just behind me in the general classification. They have started harassing the president of the cycling federation and UCI already during the TUR, saying “Sayar should abandon or we’d leave”.

  I have talked to people from my club as well, they are facing reactions now, like “two doped riders in two consecutive years”. This is also absurd, no club would allow this. No cyclist would want to face something like this after last year.

  I am convinced that if I would have the chance to have my sample tested in another laboratory, the result would be negative. But I don’t think that CML would eat its word in a second test. It is unclear what was the outcome of the A sample, they opened the B sample, delivered this result. Would they test the B sample again? I think this is a dead end.

  No one from our federation has called me, I didn’t call anybody either. If you’re successful, people are with you, but you are alone if there is a failure.

  We cannot understand this result as we never expected something like this coming. I definitely don’t believe in this, it sounds very strange. I don’t believe in the current result and also not in any result from this laboratory.
  TUR 2013 Kapanış Ödül Töreni
         TUR 2013 Kapanış Ödül Töreni

 •  

    Bu haber 6934 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015