Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
13 . Temmuz . 2020  
Fransa Senatosundan Doping Raporu

Fransa Senatosundan Doping Raporu

Ne Güzel Yıldı 1998...

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 25.7.2013
Bisiklet dünyası ne zaman “kabul, 90’lı yıllar dopingle geçti, artık yeni ufuklara yelken açalım” kabilinden bir havaya bürünse geçmişten gelen bir dalga ortalığı bir kere daha sarsıyor. Salı günü Fransız Le Monde gazetesinin bildirdiğine ve dün Fransa senatosuna dopingle mücadele komisyonu tarafından sunulan bir rapora göre 1998 yılı son derece eşit şartlarda yarışılan bir yıl olmuş, çünkü o yıl neredeyse herkes EPO’luymuş.

Orjinaline buradan ulaşabileceğiniz rapordaki bilgiler, Festina skandalının patladığı ve katılan 21 takımdan sadece 14’ünün Paris’te yarışı bitirdiği 1998 Fransa Turu’nda alınan ve 2004 yılında yeni yöntemlerle test edilen numunelerde EPO bulunmasına dayanıyor.

Aslında 18 Temmuz’da, tam da Alpe d’Huez’in iki defa tırmanıldığı gün kamuya duyurulması planlanan rapor aynı gün Profesyonel Bisikletçiler Birliği’nin (CPA) yayınladığı ve bisikletçilerin isimlerinin açıklanmasının hak ihlali olduğunu belirttiği bildiri nedeniyle düne ertelenmişti.

Rapordaki isimler

Aynı L’Equipe’in 1999’da alınmış numuneyi Armstrong’la ilintilendirmesi gibi bugün raporda numarası ile belirtilen numunelerin arkasındaki isimler LeMonde dışındaki Fransız ve Belçika medyasında da çıktılar: 1998 Fransa Turu’nun ilk üçü İtalyan Marco Pantani, Alman Jan Ullrich ve Amerikalı Bobby Julich o yıl EPO kullanan isimler (Bobby Julich’in bir numunesi pozitif, ikinci numune teyit edilememiş).
1998 Fransa Turu kürsü: Ullrich, Pantani, Julich
       1998 Fransa Turu kürsü: Ullrich, Pantani, Julich

Fakat bu isimler ötesinde de basına sızan liste tam bir fecaat arzediyor. Buna göre

EPO kullandığı kesinleşenler: İtalyan Mario Cipollini, Andrea Tafi, Nicola Minali, Fabio Sacchi, Eddi Mazzoleni, Fransız Laurent Jalabert, Jacky Durand, Laurent Desbiens, İspanyol Abraham Olano, Ricardo Serrano, Manuel Beltran, Alman Erik Zabel, Jens Heppner, Hollandalı Jeroen Blijlevens, Danimarkalı Bo Hamburger, Amerikalı Kevin Livingston (son ikisi 1999’da da kullanmışlar)

Numunelerinden sadece birinde pozitif çıkıp teyit edil(e)meyenler: Belçikalı Axel Merckx, Tom Steels, İtalyan Ermanno Brignoli, Alain Turicchia, Guiseppe Çalcaterra, Stefano Zanini, Eddy Mazzoleni, Fransız Pascal Chanteur, Frederic Moncassin, İsviçreli Roland Meier ve Avustralyalı Stuart O’Grady.
Zabel, Cippollini
       Zabel, Cippollini

Jalabert’in ismi bu yılki Fransa Turu’nun başlamasından birkaç gün önce L’Equipe tarafından ifşa edilmiş ve Jalabert bunun üzerine Tur sırasında yapacağı televizyon yorumculuğu görevini başlamadan bırakmıştı.

Keza bir başka örnek, yukarıdaki listeden Erik Zabel bugün Katusha takımının sportif direktörü ve 2007’de EPO itirafında bulunduğunda sadece 1996 yılında kullandığını belirtmişti. Katusha’dan daha bir ses çıkmadı bu konuda.

Alman Jens Heppner de 2010’dan beri NetApp takımının sportif direktörü. Alman medyası NetApp’in “Heppner’in 1998’de yaptığı dopingle bizdeki işinin bir alakası yok” dediğini yazıyor.

Stuart O’Grady dün Avustralya medyasına 1998’de EPO ile doping yaptığını itiraf etti.

Temel Doping Yazıları

Doping hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenlere OlimpikTürk sayfamızda geçtiğimiz günlerde yayınladığımız 4 temel yazıyı hatırlatalım:

 • Doping Kontrol Süreci Nasıl İşliyor?
 • Doping Nedir? Doping Testini Kim, Nasıl Yapar?
 • Doping Soruşturması, Cezalar, Tahkim, Temyiz
 • Dünyada ve Türkiye'de Dopingle Mücadele
 • Sadece Bisiklet Değil, Genel Olarak Dopingle Mücadele

  Sunumu yapan komisyon başkanı Jean-François Humbert video olarak canlı yayında verilen sunum esnasında bunun bir “bisiklet soruşturması” olmadığını defalarca vurguladı. (Tabii neden sürekli manşetlerde bisikletçilerin ismi yer alıyor, sadece bisikletçilerin isimleri mi çıkıyor yoksa bisiklet sporu çok mu mazoşist, orası muamma. Örneğin 1998 yılında Fransa futbolda Dünya Kupası’nı aldı, fakat hiçbir futbolcu ismi manşetlerde degil)

  Komisyon raporunda Fransa’da dopingle mücadelenin geliştirilmesi için “gerçekçi ve maliyeti karşılanabilir” 60 teklifte bulunuyor, örneğin doping kural ihlali konusunda yaptırım yetkisinin dopingle mücadele kurumuna verilmesi gibi.

  Komisyon 27 Şubat’ta çalışmalarına başlamış ve içlerinde Amerikan Dopingle Mücadele Ajansı başkanı Travis Tygart’in de olduğu 86 tanığın ifadesine başvurmuş.
  Rapor
         Rapor

  Rapora Tepkiler

  Böyle bir raporun ses getirmemesi mümkün değil haliyle.

  Dünya Dopingle Mücadele Ajansı WADA başkanı John Fahey senatoya sunulan raporu mutlulukla karşıladıklarını ve raporun dopingle mücadelede sadece Fransa’da değil, bütün dünyada olumlu etkisi olacağını beklediklerini söyledi. Keza Fransız senatosuna da böyle bir komisyona imkan sağladığı için teşekkür etti. Ayrıca raporda yapılan tavsiyelerin WADA tarafından değerlendirileceğini de ekledi.

  Haliyle UCI da etkileyici doping kontrol rakamlarıyla bezenmiş bir açıklamada bulundu. Tamamını buradan okuyabileceğiniz açıklamanın önemli noktası UCI’In 1998’de EPO testi olmadığını vurgulaması, bu testlerin 2005’ten beri yapıldığını belirtmesi. Daha da önemlisi, UCI, geriye dönük bu testlerin Fransız dopingle mücadele laboratuvarı tarafından bilimsel bir deney olarak yapıldığını ve genelgeçer dopingle mücadele kurallarına (numunenin gizliliği, B numunesinin varlığı vb.) uyulmadığını, bu nedenle de geriye dönük olarak yaptırımda bulunamayacağını vurguluyor. Bu, 1998 ve 1999 Fransa Turu sıralamalarında değişiklik olmaması demek.

  Son olarak 2009’dan bu yana olan hayatı hakkında belgesel çekileceği haberi internete düşen Lance Armstrong da Cyclingnews sitesine konuşmuş ve “şaşırmadığını, o dönem herkesin kuralları hiçe sayıp yalan söylediğini” belirtmiş.

   

    Bu haber 4011 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015