Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Nisan . 2020  
UCI Mountainbike World Cup Vallnord

UCI Mountainbike World Cup Vallnord

Dünya Kupası Andorra'da

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 27.7.2013
UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nda 5. ayak Andorra’da, Vallnord’da koşuluyor. Vallnord’un güzel bir yanı dağ bisikletinin dünya kupasında koşulan üç branşının da aynen bir önceki durak Val di Sole’de olduğu gibi bir arada olması. Perşembe günü XC Eliminator (XCE) yarışları ile başlayan organizasyonlar dün iniş için sıralama turları ve erkekler U23 XCO yarışları ile devam etti.

Vallnord’da 2008 ve 2009 yıllarından sonra UCI Dünya Kupası 3. defa düzenleniyor. 2008 yılında XCO, DHI ve 4X, 2009 yılında ise sadece DHI ve 4X olarak düzenlenmişti yarışlar.
UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası - Vallnord
       UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası - Vallnord

Yarış Programı

25 Temmuz Perşembe

 • Yerel saatle 16:30’da World Cup Cross Country Eliminator – Sıralamalar
 • Yerel saatle 17:25’de World Cup Cross Country Eliminator – Finaller

  26 Temmuz Cuma

 • Yerel saatle 13:15’te World Cup Downhill – Genç erkekler ısınma turları
 • Yerel saatle 14:30’da World Cup Downhill – Kadın ve erkekler elitler sıralama turları
 • Yerel saatle 17:00’da World Cup XCO U23 erkekler

  27 Temmuz Cumartesi

 • Yerel saatle 09:00’da World Cup XCO – U23 kadınlar
 • Yerel saatle 09:02’de World Cup XCO – Genç kadınlar
 • Yerel saatle 11:30’da World Cup XCO – Elit kadınlar
 • Yerel saatle 14:00’da World Cup XCO – Elit erkekler
 • Yerel saatle 16:30’da World Cup XCO – Genç erkekler

  28 Temmuz Pazar

 • Yerel saatle 12:30’da World Cup Downhill – Genç erkekler
 • Yerel saatle 14:15’de World Cup Downhill – Elit kadınlar
 • Yerel saatle 15:00’da World Cup Downhill – Elit erkekler

  Yarışları (ve bant kayıtlarını) her zaman olduğu üzere RedBull televizyonundan seyrederbilirsiniz.

  XC Eliminator

  Kadınlarda da erkeklerde de XCE yarışlarında şeytanın bacağı kırıldı. Kadınlarda İsviçreli Kathrin Stirnemann (Sabine Spitz Haibike ProTeam) üç defa üstüste ikincilikten sonra ilk defa altın madalyaya ulaştı. XCE finalinde İsviçre-İsveç müsabakası şeklinde geçen yarışta Avrupa şampiyonu İsveçli Jenny Rissveds en hızlı çıkışı yaptı, İsviçreli Jolanda Neff’e (Giant Pro XC Team) geçildi, fakat son düzlüğe gelindiğinde dünya şampiyonu İsveçli Alexandra Engen (Ghost Factory Racing Team) dışında geri kalan üçlü önde bir aradaydı. Son sprintte Stirnemann en güçlü bacaklara sahipti, birinci oldu. Vatandaşı Neff ise kesilerek son sırada yer aldı.
  XCE Vallnord Stirnemann
         XCE Vallnord Stirnemann
  XCE Vallnord kadınlar kürsü
         XCE Vallnord kadınlar kürsü

  XCE dünya kupasında Eylül ayında Norveç’teki yarış kalan son etap. Aşağıdaki puan listesine bakınca görülen dünya kupasının gene bir İsviçre-İsveç çekişmesi sonucu Alexandra Engen ya da Kathrin Stirnemann’a gideceği.
  XCE kadınlar sıralama
         XCE kadınlar sıralama

  Erkeklerde ise hemen sonucu söyleyelim, Belçikalı Fabrice Mels birinci oldu. Eh, Fabrice Mels yabancısı olduğumuz bir isim değil, ne de olsa ‘Salcano Alanya’ takımı sporcusu. Yarışta ormanlık alana ilk giren Mels burada ufak bir sürüş hatasına rağmen farkı açabildi. Onun arkasından Arjantinli Catriel Andres Soto (Wild Wolf Trek Pro Racing) atakla ikinciliği garantiledi. Üçüncü Fransız Titouan Perrin Ganier (Focus/Rotor/Coaching System), dördüncü ise Alman Simon Gegenheimer oldular.
  XCE Vallnord Fabrice Mels
         XCE Vallnord Fabrice Mels
  XCE Vallnord erkekler kürsü
         XCE Vallnord erkekler kürsü

  Mels’in birinciliğinin bir faturası var, o da kendisinin bugün koşulacak olan U23 XCO yarışında çıkış almayacak olması. Muhtemelen bütün enerjisini XCE’ye yönlendirdi Mels. Bu onun açısından mantıklı bir karar, çünkü U23 XCO yarışlarında bu yıl bugüne kadar pek bir varlık gösteremedi. Kupanın ilk ayağı Albstadt’ta 65. oldu. İkinci ayak Nove Mesto’da yarışı bitiremedi. XCO serisinin üçüncü ayağı Val di Sole’deki 42.’ligi bugüne kadar aldığı en iyi derece oldu. Ne olursa olsun, kazandığı birincilik Salcano’nun bir pazarlama açarlığı ile iddia ettiği üzere “dünya şampiyonluğu” olmasa da onemli başarı.
  XCE erkekler sıralama
         XCE erkekler sıralama

  XCE’nin Gelecegi

  Yazının bu kısmından önce “Eliminator nedir?” başlıklı yazıyı okumak isteyebilirsiniz.

  Eğri oturup doğru konuşalım. UCI Dünya Kupası’ndan “gravity” dallarının kırpılıp, parkur konusundaki çekinceler nedeniyle 4X yarışlarının, parkur hazırlaması çok daha kolay olan XC Eliminator (XCE) yarışları ile ikame edilmesinden bu yana 2. sezondayız. Bugüne kadar XCE yarışlarının çok da büyük başarı olduğunu ve 4X’un yerini gerçekten doldurduğunu söylemek zor. Elbette bisiklet yarışlarının doğal olarak taraftar topladığı ülkelerde seyirci gene oluyor, fakat bu yıl bilhassa dünya kupasının Almanya ayağı (Albstadt) dışında dolu tribünler görüldüğünü söylenemez. Diğerleri bir kenara, bu duruma yol açan iki önemli neden var:

  1) Yarışların Perşembe günü olması hem hafta içi seyirci çekmeyi güçleştiriyor, hem “yarış” düzenlenen günleri 4’e çıkarıyor, yani ek lojistik yük.
  2) XCE yarışlarında XCO yıldızlarını televizyona uygun bir şekilde sahneleme planı yürümedi. Camianın yıldızları haliyle XCO’da yarışıyorlar ve Cumartesi günü yarış varken Perşembe günü kendilerini XCE’de yormak istemiyorlar. Bu durum bilhassa erkeklerde söz konusu.

  Sayıyla konuşmak gerekirse XCO erkekler dünya sıralamasında bugün ilk 20’de yer alan sporculardan sadece bir tanesi -Thomas Litscher (Multivan Merida)- bu yıl XCE yarışlarında çıkış almış. 20 ve 30. sıra arasına baktığımızda 3 isim daha görüyoruz: Nicola Rohrbach (Goldwurst Power/Stoeckli), Kevin van Hoovels (Versluys Team) ve Marcel Wildhaber (Scott Swisspower). Biraz acı konuşmak olacak ama, XCE, XCO’da ilk 20’ye girme ümidi olmayanların yarıştığı bir dal halini almış durumda.

  UCI Dünya Kupası’nın 2. ayağı Çek Cumhuriyeti’ndeki (Nove Mesto) yarışı sadece seyirciler değil, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden (IOC) gelen bir heyet tarafından da izlendi. Konu elbette 2016 Rio oyunlarında XCE’nin bisiklet çatısında olimpik dal olup olmayacağıydı. Bu konuda rapor Ağustos sonunda yayınlanacak. Fakat şimdi ortaya çıkan dedikodular XCE’nin (ve aynı raporda yer alacak olan BMX Freestyle’ın) olimpik dal olmayacakları yönünde. Yani dağ bisikleti konusunda 2016 Rio’da 2012 Londra’dan farklı bir şey görmeyeceğiz.

  Haliyle olimpik olması istenen bir dalın olimpik olmayacak olması, yukarıdaki iki ana nedenle birleştiğinde o dalın varlığı konusunda soru işaretleri doğuruyor, doğurdu da. Dün Vallnord’da UCI ve takım yöneticileri arasında yapılan görüşmeler XCE dalının geleceği için 4 farklı seçenekle sonuçlandı:

  1) Herşey böyle kalsın. Problemlere bir süre daha dayanmaya çalışalım.
  2) XCE kaldırılsın. Dünya kupası sadece XCO ve DHI dallarından oluşsun.
  3) XCE yarışları XCO’nun sıralaması olsun. Bunun için erkeklerde dünya sıralamasının ilk 32, kadınlarda ilk 16 sporcusuna mecbur kılınsın. XCE yarışlarında elde edilen sonuçlar XCO’da çıkış sırası olsun.
  4) XCE yerine çok kısa parkurlu (short track) bir yarış düzenlensin.

  Önümüzdeki sezondan itibaren bu seçeneklerden biri uygulanmaya başlanacak.

  XCO

  Vallnord’da İsviçreli Nino Schurter (Scott Swisspower) kariyerinin 10. Dünya kupası birinciliğini kazandı, fakat o birinciliğe uzanan yol beklendiği gibi geçmedi. İkinci Çek Ondrej Çink (Multivan Merida), üçüncü Fransız Stephane Tempier (BH-SR Suntour-KMC) oldular.
  Vallnord XCO
         Vallnord XCO

  Yarış daha ilk dakikalarından itibaren “öngörü” namına söylenen herşeyi boşa çıkardı. Fransız Jülien Absalon (BMC) zinciri daha çıkışta ayna dişlisinden düşünce kendini birinci ölçüm noktasında 60. sırada buldu. Bu esnada gene birinci turda Nino Schurter de lastik patlattı. Fakat patlağın teknik sahaya yakın olması sayesinde fazla sıra kaybetmedi, kısmen 15.’lige kadar düşmekle kurtardı.
  Vallnord XCO
         Vallnord XCO

  Bu esnada önde geçen yılın U23 dünya şampiyonu Çink fırsat bu fırsat diyerek tek başına atağa kalktı, arkasında 6 kişilik bir grup bırakarak. Yarışın 2. turundan itibaren gidişat bu şekilde öldü. Önde Çink tek başına farkı açmaya çalıştı, zaman zaman 25 saniyeye çıkardı. Arkalardan Absalon ve Schurter farkı kapamaya… Schurter 3. turda takip grubuna dahil oldu. Son turda Nino Schurter, Maxime Marotte, Stephane Tempier ve Gerhard Kerschbaumer’den oluşan grup Çink’e yaklaştılar, Schurter Çink’ı yakalayan ilk isim oldu. Turun ikinci yarısında Çink’ı geçmeyi başaran Schurter bitişte 6 saniyelik farkla yarısı kazandı. Absalon ise son turda tekrar zinciri attığı için durmak zorunda kaldı, Schurter’ın 1 dakika 19 saniye arkasında sekizinci olarak yarışı tamamladı.

  Vallnord’dan sonra dünya kupası sıralaması aşağıdaki gibi.
  Vallnord XCO elit erkekler kürsü
         Vallnord XCO elit erkekler kürsü
  Vallnord sonrası XCO erkekler sıralama
         Vallnord sonrası XCO erkekler sıralama

  Kadınlarda ise 42 yaşında, sakatlıktan dönüp hala dünya kupası kazanabilen biri var: Alman Sabine Spitz. Yarışın başında Spitz’in önünde Polonyalı Maja Wloszçzowska (Giant Pro XC Team), Çek Katerina Nash (Luna Pro) ve İtalyan Eva Lechner (Çolnago), arada bir türlüğuna Jölanda Neff (Giant Pro XC Team) önde giden bir grup oluşturdular. Üçüncü turdan itibaren Wloszçzowska gruptan geri kaldı, onun yerine Nash grubu çeken isim oldu.
  Vallnord XCO
         Vallnord XCO

  Beşinci tura girildiğinde parkurun uzun yokuşlu kısmında Spitz’in atağına Nash karşılık verdiyse de bitişe 1.5km kala Spitz Nash’İ tekrar geçip bitişe kadar liderliği (üçü ucuna da olsa) korumayı başardı. Dünya kupasında bu yarıştan sonra hala lider durumda olan Sloven Tanja Zakelj beşinci bitirdi yarışı.

  Vallnord’dan sonra dünya kupası sıralaması aşağıdaki gibi.
  Vallnord XCO elit kadınlar kürsü
         Vallnord XCO elit kadınlar kürsü
  Vallnord sonrası kadınlar XCO sıralama
         Vallnord sonrası kadınlar XCO sıralama

  Yarış Öncesi

  Bugün XCO yarışları 4.3km'lik bir parkurda koşulacaklar. Parkur nispeten teknik, fakat bu doğal bir tekniklik, örneğin suni kayalık vs. yok. Bir özelliği Vallnord’un rakımının 2000m'ye yaklaşması ve 30 derecenin üzerinde sıcaklık beklenmesi.
  XCO Vallnord parkur
         XCO Vallnord parkur
  Vallnord XCO parkur profili
         Vallnord XCO parkur profili

  Kadınlarda Avrupa Şampiyonu Tanja Zakelj (Unior Tools) gene favori. Fakat Val di Sole’den bu yana altı haftalık bir aradan sonra hala bu favori konumunu koruyabilecek mi göreceğiz. Yarış öncesi puan sıralaması aşağıdaki gibi.

  2008’de İspanyol Marga Fullana birinci olmuştu. O zamanın ikinci ve üçüncüleri, İtalyan Eva Lechner ve dağ bisikleti dünyasının hakikaten en başarılı isimlerinden Kanadalı Mari-Helene Premont idiler. Marga Fullana’nın doping nedeniyle kariyeri bitti, Mari-Helene Premont birinci çocuğuna hamile olduğu için bu yıl yarışmıyor. Bugün sadece Eva Lechner yarışacak. Muhakkak ki ilginç olan bir şey de gene bu yıl dağ bisikleti yarışlarına katılan Hollandalı yıldız Marianne Vos’u izlemek olacak.

  Erkeklerde de durum gene “olağan şüpheliler” üzerine kurulu. İsviçreli Nino Schurter (Scott Swisspower), Fransız Julien Absalon’dan (BMC) Avrupa Şampiyonası’nın rövanşını alabilecek mi? Yoksa üç tane uzun çıkış kısmı içeren parkurda diğer sporcular arasında bu ikiliyi yakalayacak birileri çıkacak mı?

  En son XCO düzenlendiğinde kürsüde olan üç isimden sadece bir tanesi bugün çıkış alacak. 2008’de birinci olan İsviçreli Christoph Sauser bu yıl XCO’da yarışmıyor, o zaman ikinci olan Burry Stander hayatını bir trafik kazasında kaybetti. Üçüncü olan Kanadalı Goeff Kabush bugün de yarışacaklar arasında.

  DHI

  Vallnord’daki son yarışlar olan iniş yarışları kadınlarda pek bir sürpriz yaratmasa da erkeklerde aşağıdaki kürsü fotoğrafında ikinci ve üçüncülerin yüz ifadelerinden anlaşılacağı üzere “nereden çıktı bu?” denebilecek bir durum oluşturdu.

  Kadınlarda Rachel Atherton (GT Factory Racing) dünya kupasının üçüncü ayağında üçüncü birinciliğini kazandı. Gene Britanyalı Manon Carpenter (Madison Saracen Downhill) ikinci, Fransız Myriam Nicole (Commencal/Riding Addiction) üçüncü oldular.
  Vallnord DHI
         Vallnord DHI

  Açıkçası Atherton’ın birinciliğinde belki önceki dünya kupası ayakları ile olan fark “farkın azalması”. Sezonun ilk yarışı Fort William’da ikinci gene Manon Carpenter’dı, fakat Atherton’ın 10 saniye arkasından. İkinci yarış Val di Sole’de Emmeline Ragot 5 saniye geriden geldi. Bu sefer Carpenter’in farkı sadece 1.6 saniye. Bu Atherton’ın hakimiyeti kırılacak demek değil tabii, üçüncü olan Nicole, Carpenter’in neredeyse 10 saniye gerisinden geliyor. Bakalım önümüzde kalan 3 dünya kupası ayağında şeytanın bacağını kırıp Atherton’ı geçebilen olacak mı?
  Vallnord DHI kadınlar kürsü
         Vallnord DHI kadınlar kürsü

  Erkekler yarışında ise Fransız Remi Thirion (Commencal/Riding Addiction) kariyerinin ilk dünya kupası yarısını kazandı. Oldukça teknik ve düştükten sonra helikopterle hastaneye kaldırılan Cameron Çöle’ün kazasında öldüğü üzere tehlikeli olabilen parkurda Thirion Cuma günkü sıralama turlarıdaki 5.liğinin tesadüf olmadığını da göstermiş oldu.
  Vallnord DHI
         Vallnord DHI

  Thirion’un ardından Gee Atherton (GT Factory Racing) ve Samuel Hill (Chainreaction Cycles/Nukeproof) geldiler. Samuel Hill yarış sırasında uzun süre en hızlı zamanda kaldı, Gee Atherton ise ilk ölçümde en hızlıydı, fakat parkurun son kısmında yaptığı bir hata ile zaman kaybetti.
  Vallnord DHI erkekler kürsü
         Vallnord DHI erkekler kürsü

  Vallnord’dan sonra dünya kupası sıralamaları aşağıdaki gibi.
  Vallnord sonrası erkekler DHI sıralama
         Vallnord sonrası erkekler DHI sıralama
  Vallnord sonrası kadınlar DHI sıralama
         Vallnord sonrası kadınlar DHI sıralama

  Yarış Öncesi

  Dünya kupasının üçüncü ayağı koşuluyor iniş serisinde. Vallnord’daki iniş parkuru bu yıl ilk defa kullanılacak ve şimdiden teknik özellikleri nedeniyle bisikletseverleri heyecanlandıran bir yapıya sahip. Parkuru fazla anlatmayalım, iyisi mi eski tüfek Cedric Gracia size göstersin:

  Vallnord DHI parkur
         Vallnord DHI parkur
  Vallnord DHI parkur profili
         Vallnord DHI parkur profili

  Haliyle burada da olağan şüpheliler var: Dünya kupasının ilk iki ayağında ağabey-kardeş şeklinde birinci olan Gee ve Rachel Atherton. Kadınlarda Rachel’in yeri nispeten sağlam olsa da erkeklerde Gee’nin tahtına göz dikmiş aday bol. Greg Minnaar, Steve Smith, Brooke MacDonald halihazırda dünya kupası sıralamasında hemen ensesindeler. Keza belki vatanında olmanın motivasyonuyla yukarıdaki videoyu çeken Cedric Gracia’dan da bir sürpriz gelir.

  Gee Atherton Vallnord’da eski parkurda 2008’de birinci, 2009’da da ikinci olmuştu. Kadınlarda da 2008’de Rachel Atherton yarısı kazanmış, 2009’da onun yokluğunda Fransız Sabrına Jonnier birinci olmuştu.

  UCI Dünya Kupası 2013

  18-19.05: Albstadt (Germany), XCO #1 / XCE #1
  25-26.05: Nove Mesto Na Morave (Czech Republic), XCO #2 / XCE #2
  08-09.06: Fort William (Great Britain), DHI #1
  15-16.06: Val di Sole (Italy), XCO #3 / XCE #3 / DHI #2
  27-28.07: Vallnord (Andorra), XCO #4, XCE #4, DHI #3
  10-11.08: Mont-Sainte-Anne (Canada), XCO #5 / DHI #4
  14-15.09: Hafjell (Norway), XCO #6 / /XCE #5 / DHI #5
  21-22.09: Leogang (Austria), DHI #6

  Yarış fotoğrafları: Inaki Rubio / @rubiovisual

 •  

    Bu haber 4100 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015