Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Nisan . 2020  
ENECO Tour: Stybar Yolda da Harika

ENECO Tour: Stybar Yolda da Harika

ENECO Tour 2013

İbrahim Koçyiğit   mtbtr.com © 20.8.2013
UCI World Tour’da İspanya Bisiklet Turu öncesi son buluşma olan ENECO Tour’da zafer Zdenek Stybar’ın 0ldu. Cycl0-cross kariyerinde iki dünya şampiyonluğu bulunan Omega Pharma-Quick Step’in Çek üyesi böylece, yol kariyerinin en büyük mutluluğunu yaşadı.
Zdenek Stybar (Cze)
       Zdenek Stybar (Cze)

Bu sene 9’uncu kez düzenlenen ENECO Tour’da bisikletçiler her zaman olduğu gibi Belçika ve Hollanda topraklarını arşınladılar. 12-18 Ağustos arasında koşulan 7 etapta toplam 1080 km kaydeden sporcular, özellikle son iki gün Ardennes Klasikleri’ni hatırlatan profilli etaplarda nefes kestiler.

Turda yaşananları etap etap hatırlatmadan önce bazı genel bilgiler verelim: ENECO’da önceki 8 yılın 6’sında olduğu gibi bu sene de tırmanış klasmanı tutulmadı. Polonya Turu’nun aksine, organizatörler UCI’ın “6 kişilik takım deneyi”ne sıcak bakmayınca, her ekip alıştığımız gibi 8’er kişiyle yarıştı. Tura katılmasını zorunlu olan 19 UCI World Tour takımının yanı sıra, Topsport Vlaanderen ve Accent Jobs da özel davetiye ile mücadeleye dâhil oldular.

Profilleri itibarıyla, ilk 4 etabın en azından üçünde toplu bir sprint finişi bekleniyordu. Ne var ki, daha ilk etapla birlikte, sürprizlere gebe bir ENECO Tour’un bizleri beklediğini anladık. Belçika’da Koksijde ve Ardooie arasında koşulan 175.3 km’lik etabın son 1200 metresinde sola doğru 90 derecelik dönüşü fırsat bilen Mark Renshaw (Belkin), tam virajda yaptığı atak sayesinde etap zaferine uzandı. Etap sonrası bazı SRM datalarını açıklayan 30 yaşındaki Avustralyalı, bu sezonki ilk etap zaferine ulaşırken son 1 dakika 10 saniyede 628 watt enerji üretmiş, 54.5 km/h’lik ortalama hız yakalamış ve dakikada ortalama 191 nabızla pedal basmıştı!
Arnaud Demare (FdJ)
       Arnaud Demare (FdJ)

İlk gün toplu sprint finişi beklentileri boşa çıkan Marcel Kittel (Argos-Shimano) ve Andre Greipel (Lotto Belisol) gibi yıldızlar, Ardooie ile Vorst arasında koşulan 176.9 km’lik 2’nci etapta da hayal kırıklığı yaşadı. Zira son kilometrenin %5 ortalama eğime sahip oluşunu avantaja çevirmek isteyen isimlerden Philippe Gilbert (BMC), dünya şampiyonu mayosuyla hâlâ etap kazanamamış olmasının verdiği motivasyonla atağa kalktı. Gilbert’e kötü haberse, daha doğru bir zamanlamayla atak yapıp Belçikalı’nın beş bisiklet boyu önünde etap zaferine uzanmayı başaran 2011 U23 Dünya Şampiyonu Arnaud Demare’dan (FdJ) geldi. Demare, Renshaw’un son bölümde mekanik sorun yaşamasının da yardımıyla genel klasman liderine verilen beyaz mayoyu sırtına geçirdi. Toplu sprint hayalleri kuran isimleri 3’üncü etapta üzense, şiddetli yanal rüzgârlar oldu. Hollanda topraklarında, Oosterhout - Schouwen-Duiveland arasında koşulan 187.3 km’lik etapta rüzgâr pelotonu paramparça hale getirdi. Ana grup son bölüme doğru toparlanmayı nispeten başarsa da, son 2 km içinde Zdenek Stybar (Omega Pharma QuickStep), Maximiliano Ariel Richeze (Lampre Merida), son şampiyon Lars Boom (Belkin) ve Jurgen Roelandts’ın (Lotto Belisol) atağına yanıt gelmedi. Bu isimlerin ilk üçü arasında girilen sprint mücadelesinden ise, patlayıcı gücü daha yüksek olan Stybar galip ayrıldı.

Sonunda toplu sprint!

Belçika’da Essen’de başlayıp Hollanda topraklarına, Vlijmen’e taşınan 169.6 km’lik 4. etap, bu yılki ENECO Tour’un ilk ve tek toplu sprint mücadelesine sahne oldu. Renshaw’un yakalanmamayı başardığı 1’inci etapta ikincilikle yetinen Greipel, bu defa toplu sprintte tüm rakiplerini saf dışı bıraktı. Griple boğuşan Kittel yine son bölümde varlık gösteremezken, art arda ikinci etap 3’üncülüğüne ulaşan son şampiyon Boom, genel klasmanda da liderliğe yükseldi.
Andre Greipel (Ger)
       Andre Greipel (Ger)

ENECO Tour’da bu sene yaşanan önemli değişikliklerden biri, takım zamana karşı geleneğinin terk edilip, bireysel zamana karşıya yönelinmesi oldu. Cuma günü 13.2 km’lik parkurda koşulan 5’inci etabı hedeflediği için ilk dört gün kendini hiç zorlamayan ve beyaz mayodan dakikalarca fark yemeyi göze alan Bradley Wiggins (Sky), Fabian Cancellara’ya (RadioShack-Leopard) 56 saniye fark attığı Polonya Turu’ndaki ITT’nin ardından yine etabın favorisi konumundaydı. Ne var ki, altı hafta sonraki dünya şampiyonası öncesi kilo alma sürecinde olan “Sir”, daha kısa mesafeli bu ITT’de beklentilerin biraz gerisinde kaldı. 5’incilikle yetinen Wiggins’e 9 saniye fark atan Sylvain Chavanel, etabın galibi oldu ve beyaz mayoyu koruyan Boom ile arasındaki farkı 4 saniyeye indirdi. 4 saniye geride etap 2’nciliğine uzanan Tom Dumoulin (Argos-Shimano) ise Boom’un 8 saniye ardına, genel klasman 3’üncülüğüne yerleşti.

“Klasik” hafta sonu

Şu ana kadarki en zor ENECO Tour olarak nitelendirilen mücadelenin bu unvanı hak etmesini sağlayan etaplar cumartesi ve pazar günleri koşuldu. Bisikletçiler önce Liege-Bastogne-Liege’i hatırlatan 150 km’lik 6’ncı etapta meşhur La Redoute’a sonuncusu finiş olmak üzere üç kez tırmandılar. Üstelik etaptaki toplam tırmanış sayısı 15 idi.
David Lopez
       David Lopez

6’ncı etabın profilini ve Gilbert’in 2’inci etapta yaşadığı hayal kırıklığını düşününce, favoriler listesinin ilk sırasına Belçikalı’nın ismi yazıldı. Ne var ki pelotonda yaşanan ve Taylor Phinney’nin de (BMC) turu terk etmesine neden olan kazaya karışan Gilbert, ilerleyen bölümde ikinci takip grubuna kadar ilerlemeyi başarsa da, etabı kazanacak enerjiden yoksun kalmıştı. Orijinal kaçış grubunda yer alan isimlerden David Lopez (Sky), kendisini yakalamak için tam gaz pedal çeviren takipçilerine bir metre farkla direnip etap zaferine uzandı. Stybar ise etap 2’nciliğine ulaştı ve etabı 4’üncü bitirerek genel klasman liderliğine yükselen Dumoulin’ın 9 saniye gerisine yerleşip şampiyonluk yolunda önemli bir avantaj yakaladı.

Liege-Bastogne-Liege’i andıran 6’ncı etabın ardından, turun şampiyonu, Flaman Turu’nu hatırlatan 7’nci etapla belli oldu. Muur van Geraardsbergen’in sonuncusu finiş olmak üzere üç kez aşıldığı 208 km’lik son etapta, son 10 km’de atak yapıp kaçış grubundan kalan son isim olan Ian Stannard’ı (Sky) yakalayan Stybar, arnavut taşlı yollarda cylo-cross yeteneklerini konuşturdu ve pist bisikleti kökenli İngiliz rakibini rahatça silkeleyerek ikinci etap zaferine ulaştı. Çek sporcu böylece, genel klasmanı da şampiyonlukla tamamladı ve yol bisikleti kariyerinin en önemli başarısına imza attı.

Son etabı üçüncü bitiren Boom, puan klasmanı lideri Greipel’i sadece bir puan farkla geride bırakmayı başardı ve son şampiyonu olduğu turdan eli boş ayrılmamış oldu. Hem etap içindeki kontrol noktalarından alınan ve hem de kaçışta geçirilen süre hesaplanarak dağıtılan puanlardan oluşan en rekabetçi bisikletçi klasmanında ise şampiyonluk, kaçış grubunda yer aldığı ilk etapla birlikte sırtına geçirdiği siyah mayoyu hiç bırakmayan Laurens de Vreese’ye (Topsport Vlaanderen) gitti. Takım klasmanını ise Omega Pharma-Quick Step kazandı.

Sonuçlar

Genel Klasman

1. Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma-Quick-Step 25:14:05
2. Tom Dumoulin (Ned) Argos-Shimano +00:26
3. Andriy Grivko (Ukr) Astana +00:50
4. Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Leopard +00:55
5. Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge +00:55
6. Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick-Step +01:20
7. Wilco Kelderman (Ned) Belkin + 01:32
8. Pieter Weening (Ned) Orica-GreenEdge +01:34
9. Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana +2:07
10. Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard +02:14
Podyum, Dumoulin - Stybar - Grivko
       Podyum, Dumoulin - Stybar - Grivko

Puan Klasmanı

1. Lars Boom (Ned) Belkin - 100 puan
2. Andre Greipel (Ger) Lotto Belisol - 99 puan
3. Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma-Quick-Step - 85 puan

Rekabet Klasmanı

1. Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise - 66 puan
2. Mathew Hayman (Aus) Sky - 39 puan
3. Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise - 30 puan

Takım Klasmanı

1. Omega Pharma-Quick-Step 75:46:08
2. Orica-GreenEdge +01:39
3. RadioShack-Leopard +03:05

 

  Bu haber 2189 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015