Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Ekim . 2020  
Eurobike 2013 - Demo Day

Eurobike 2013 - Demo Day

Eurobike 2013 - Demo Day

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 28.8.2013
Dünyanın en önemli bisiklet fuarlarından Eurobike, bugün kapılarını açıyor. Ana fuarın başlamasından bir gün önce en yeni bisiklet, donanım ve aksesuarı test etme fırsatı sunan DemoDay, geçen yıl 2000’e yakın ziyaretçi ve 728 gazeteci ağırlamış, 133 marka ürünlerini sergilemişti. Bu yılın akşam gelen rakamlarına göre bu rakamların hepsi artmış. Toplam 2318 ziyaretçi 732 gazeteci dün Argenbuhl’un mümbit çayırlarında ve orman yollarında bisiklet dünyasının 147 markasının 2014 model yılı yeniliklerini test etme fırsatı bulduk.
Eurobike Demo Day 2013
       Eurobike Demo Day 2013
Eurobike Demo Day 2013
       Eurobike Demo Day 2013

Fotoğraf Albümleri

Demo Day test gününe ait fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

3 Ana Eğilim

Dağ bisikletlerinde önde tek dişli kullanımı artıyor. Özellikle SRAM’ın XX1’i ile başlayan bu sistem, test edince gördüğümüz üzere de hem zenginlik, hem de feragat demek. Zenginlik, çünkü ağırlıktan tasarruf sağlıyor, “vites” dendi mi sadece arka vitesle ilgilenmeyi mümkün kılıyor. Zaten süspansiyon sistemleri, teleskoplu sele boruları vb. unsurlarla kalabalıklaşan gidon bölümünü sadeleştiriyor. Değişik ayna dişlisi boyutu seçenekleri de kullanıcının tercihine göre bir vites aralığı yakalamasını mümkün kılıyor.

Öte yandan bu sistem bir feragat demek, çünkü ne olursa olsun, önde iki, hatta üç dişlili bir sistem hala en geniş vites oranı yelpazesini ve seçeneklerini sunuyor. Ve gene kullanım esnasında da gördüğümüz üzere, ön ayna dişlisi, ya yokuşlarda yüksek performans ama yavaş azami hız, ya da yüksek azami hız, ama yokuşlarda fazladan zorlanma olarak bisikletçiyi iki arada, bir derede bırakan bir sistem.

Dağ bisikletinde tekerlek boyutları asgari 27.5”’e çıkartılıyor. 27.5”/650B ölçüsü bu sene çok hızlı bir şekilde piyasaya giriş yapıyor. Geçen sene sadece 1-2 markada gördüğümüz bu ölçü, artık dağ bisikleti dünyasında iniş/serbest sürüş sınıfı hariç alt sınır olarak oturmuş denebilir. Öyle ki, dağ bisikletinde 160mm süspansiyon mesafesine kadar 26” tekerlek ölçüsüne sahip çok az model kalmış. Bunda en önemli etken 26-29 arası farkın aksine 26” tekerlek ölçüsünden 27.5” ölçüsüne geçişin neredeyse kadro yapısı ve geometrisini hiç değiştirmeden mümkün olması. Dolayısıyla bütün bir ürün yelpazesini yenilemeden, teker teker modellerin kadro geometrilerini, ağırlık ve stres noktalarını ölçüp biçip değiştirmeden 27.5” ölçüsüne geçmek ve bunu “daha büyük tekerlek ölçüsü” şeklinde pazarlamak/satmak mümkün. Haliyle markalar nezdinde cazip bir seçenek.
Eurobike Demo Day 2013
       Eurobike Demo Day 2013

Hem dağ, hem gezi ve şehir bisikletlerinde elektrik desteği artıyor. En çok yokuş nerede çıkılıyor? Haliyle dağ bisikletinde. Bu yıl özellikle Alman markalar dağ bisikletinde elektrik motoru desteğine odaklanmışlar. Hai, Corratec, Ghost, KTM ilk akla gelen markalar. Bunlara ek olarak elektrik motoru şimdiye kadar gerek işe giderken terlemek olsun, gerek fiziksel çekinceler olsun, bisikleti şehir içinde kullanmak istemeyenlere çok güzel bir seçenek sunuyor.

Yol bisikletlerinde geçen yılların önemli yeniliği elektronik vites sisteminden sonra bu yıl yavaş yavaş disk frenler yayılmaya başlamış. Öncelikle artık disk frensiz CycloCross bisikleti resmen yok. Aynı geometriden yola çıkarak yavaş yavaş yol bisikletlerinde de çatal ve kadronun arka üçgeni disk fren kullanımına uygun tasarlanmaya, piyasaya daha fazla disk fren uyumlu yol bisikleti tekerlek seti sürülmeye başlanmış.
Eurobike Demo Day 2013
       Eurobike Demo Day 2013

Specialized Camber

Specialized Camber bu yılın en olumlu anılar bırakan dağ bisikleti oldu. Markanın XC/maraton silahı Epic ile daha iniş odaklı kullanıma imkan tanıyan Enduro arasındaki boşluğu tamamlayan Camber Carbon 29 ilk yıllarından sonra bu yıl kesinlikle olgunluğa ulaşmış bir bisiklet olarak karşımıza çıkıyor. Kağıt üzerinde nispeten düşük gibi duran 110mm süspansiyon mesafesi bisikletin üzerindeyken kendini daha ziyade 120-130mm civarında hissettiriyor. Hafif karbon kadro bisikletin ivmelenmesini ve kontrolünü kolaylaştırıyor. Camber bu haliyle ağırlığı veya geometrisi nedeniyle çok iniş odaklı bisiklet kullanmak istemeyenler, ama bir XC yarış makinesine de ilgi duymayanlar için gerçekten ideal bir model olmuş. Üstüne üstlük insana kendisini çok emin hissettirmesi de cabası.
Specialized Camber Carbon 29
       Specialized Camber Carbon 29

Bizim kullandığımız bisiklette bulunan 32 dişli tekli ayna dişlisi DemoDay parkurlarının en dik %22 ortalama eğimli yokuşunda (arka kaset grubundaki tepsi gibi dişli sağolsun) dahi gayet yeterli oldu. Fakat yukarıda belirttiğimiz durum, yani bisikleti özellikle inişlerde yeteri kadar hızlandıramama hissini de yaşadık. Bunlara rağmen Camber genel olarak en uyum içinde, hem inişte, hem çıkışta üstün performansı bir araya getirmeyi başaran nadir bisikletlerden biri olarak not defterimizde yer etti.

Specialized Enduro

2014 model, 29” tekerlek ölçüsüne sahip Enduro modeli Specialized’in Camber modelinin daha iniş odaklı hali demek güç. İki bisiklet arasındaki bariz farklar, farklı ve daha iniş odaklı geometriden çok daha fazlası. Camber ile Enduro arasında fark edilen bir ağırlık farkı var. Fakat bu ağırlık farkı genel olarak Enduro’nun Camber’in sınıra yaklaştığı ınişlerde dengesini bozmadan, güvenli bir his vererek yola devam etmesini mümkün kılıyor.
Specialized Enduro Carbon 29
       Specialized Enduro Carbon 29

İkinci en önemli özellik, nispeten uyumlu olsun diye ön-arka bir marka-model amortisor seçiminin Enduro’da olmaması, ki bundan şikayet etmek için de bir neden yok. Cane Creek Double Barrel işlevini gayet iyi yerine getiriyor. Specialized Enduro, büyük tekerlekleri ile, 150mm civarında süspansiyon mesafesine sahip bir bisiklet arayanların alabileceği en iyi bisikletlerden biri. Bunu, Enduro’nun ilk piyasaya çıktığı 2008 model yılından beri düzenli olarak test ettikten sonra rahatlıkla söyleyebiliriz.

BMC Trailfox TF01

BMC Trailfox TF01’e binince ilk farkedilen 67 derecelik alın açısı. Özellikle daha dik alın açılı bir bisikletten BMC’ye geçiyorsanız ön tekerlek size uzaklarda, çok uzaklarda geliyor. Buna sadece 55mm boyundaki gidon boğazını da ekleyince bisikletin kullanım tarzı biraz fazla iniş odaklı oluyor. Bu elbette 150mm süspansiyon mesafesine sahip bir bisikletten beklenmeyecek bir durum değil. Fakat bisikletin 51mm’lik “offset”e sahip ön amortisor konumu ve kısa çeki boruları bisikletin bilhassa on kısmını çok oynak kılıyor.
BMC Trailfox TF01
       BMC Trailfox TF01

Buna mukabil bisikletin en olumlu yani APS arka süspansiyon tasarımı. Özellikle Fox’un dağ bisikletinin üç kullanım yönüne (tırmanış, düz ve iniş) çabuk uyum sağlamayı mümkün kılan yeni CTD sistemi (Climb-Trail-Descent) Trailfox’da çift hazneli Float X modelinde performansını çok üst boyutlara taşıyor. SRAM XX1 çekiş sistemi bu bisikletin nispeten yüksek ağırlığı da hesaba katılarak önde 28’lik bir ayna dişlisi ile donatılmış.

Scott Spark

Nereden nereye! Kariyerine su katılmamış bir XC bisikleti olarak başlayan Spark artık 120mm’ye ulaşan süspansiyon mesafesi ve 27.5” tekerlekleri ile kullanım sahasını oldukça genişletmiş ve XC yarışlarından ziyade maraton odaklı bir bisiklet olmuş. Bu kötü bir şey mi? Değil. Spark hala hızlı, hafif ve çevik bir bisiklet, fakat şimdi iniş performansı daha da artmış. 27.5” tekerlek ölçüsü girişte de belirttiğimiz gibi çok üstün bir performans getirisinden ziyade “tekerlek büyüttük” demeye yaramış.
Scott Spark 27.5
       Scott Spark 27.5

Spark’ı çok yönlü kılan bir diğer etken önde 2 ayna dişlili Shımano XT aynakol setine sahip olması. Bu sayede tek dişlili sistemlere oranla bisikletin yokuş yukarı performansında hissedilir bir üstünlük var. Ve son olarak artık markanın alamet-i farikası haline gelen Twinloc sisteminin aynı anda hem ön, hem arkaya komuta ettiğini ve tek bir hareketle bisikletin bütün süspansiyon sistemini açık/yarı kapalı/tam kilitli olmak üzere 3 konumda ayarlayabilmenin çok büyük bir getiri olduğunu belirtelim.
Eurobike Demo Day 2013
       Eurobike Demo Day 2013

Cannondale Trigger 29

Yıllardır standarddan farklı Lefty amortisoru ile dikkat çeken Cannondale’in 29” tekerlekler ile donatılmış Trigger modeli de pek çok açıdan göz dolduran bir bisiklet. Diğer dağ bisikletlerinde kullanılan “sıradan” Fox modellerinden farklı süspansiyon sisteminin önemli bir getirisi bisikletin çok dengeli ve on ile arka unsurlarının çok uyumlu çalışması. Gerek ayakta, gerek oturarak giderken bisikletin sunduğu yola hakimiyet derecesi şaşırtıcı derecede yüksek.
Cannondale Trigger 29
       Cannondale Trigger 29

İyi çalışan süspansiyon sistemi ve verimli kadro geometrisinin getirileri olan bu özelliklerin yanı sıra bisikletin mühim avantajlarından biri 29” tekerleğe 2.4” lastik monte edilmiş olması. Öyle ki hissiyat açısından “en büyük tekerlekli” bisiklet Cannondale oldu. Bütün bu özellikler Trigger 29’u 110-120mm süspansiyon mesafeli bisikletlerin avantajlarını da barındiran, fakat 140-150mm süspansiyon mesafesine sahip modellerin dezavantajlarından muaf bir bisiklet kılıyor.

Cube Fritzz 180 HPA 26

180mm süspansiyon mesafesine sahip Cube Fritzz 180 HPA, 26” tekerlek ölçüsünün hala nelere kadir olduğunu göstermesi açısından önemli bir model. Fritzz’in bir alt modeli (160 HPA) adından da anlaşılacağı üzere 160mm süspansiyon mesafesine sahip ve 27.5” tekerlekler üzerinde dönüyor. Bu modelle Cube all-mountain (130-150mm) sınıfından çıkıp artık iniş odaklı endüro sınıfına giriş kapısını açıyor.
Cube Fritzz 180 HPA
       Cube Fritzz 180 HPA

Haliyle süspansiyon mesafesi bu seviyelere çıkınca bisikletin darbe emme performansında da oldukça büyük bir gelişme oluyor. Kısmen ağaç kesimi yapılan ve dolayısıyla yolu kütük sayılabilecek ağaçların tıkadığı, geniş traktör izlerinin kanallar açtığı çamurlu yollarda Fritzz size normal bir stabilize yolda gidiyormuşsunuz hissini veriyor. Bütün bunlara rağmen çıkış performansından tamamen feragat edilmemiş. Örneğin böyle iniş ağırlıklı bir bisiklette kullanılabilecek tek ayna dişlili sistem yerine iki ayna dişlili Shımano XT tercih edilmiş olması bisikletin kullanım sahasını oldukça geniş tutmaya imkan tanıyor.

Canyon Ultimate CF SLX

Canyon yol bisikletinde UCI WorldTour takımı Katusha’ya bisiklet kullandıran marka. Bütün bunların ötesinde markanın sipariş üzerine bisiklet satması, bir bayılık sistemine sahip olmadan bu derece büyümüş olması bisikletlerin kalitesi hakkında olumlu unsurlar.
Canyon Ultimate CF SLX
       Canyon Ultimate CF SLX

Markanın yol bisikletinde en üst noktası olan CF SLX, belki ilk bakışta daha “cool” markaların yanında arka planda kalıyor gibi durabilir, halbuki buna gerek yok. Bisikletin karbon kadrosu esnemezlik ile nisbi bir konfor sağlama arasındaki dengeyi çok başarılı bir şekilde kuruyor. Kadronun dahili kablo aktarımı çok temiz bir görsel bütünlük sağlıyor. Bisikletin çok hafif olması yokuş yukarı son derece hızlı tırmanmasını mümkün kılıyor.

CF SLX ile geçirilen bir saatten sonra bu bisikletin iki, hatta üç katı paraya satılan bisikletlerin iki, hatta üç kat ne özelliği var, merak etmiyor değil insan.

Merida E-Spresso

Elektrik destekli (pedelec) bisikletler arasında Merida’nın E-Spresso modeli test etme fırsatını bulduğumuz iki bisikletten biri oldu. Bu tarz bisikletlerin önemli özellikleri elektrik desteğini ancak bisikleti süren kişi pedala başarsa vermeleri. Bu sistem, E-Spresso modelinde oldukça geliştirilmiş. Bosch akülü elektrik motor sistemi 5 kademeli (Off, Eco, Tour, Super, Turbo) olarak çalışıyor. Ortadaki büyük ekranda kalan menzilden katedilen mesafeye, ortalama hızdan anlık elektrik desteğe kadar pek çok bilgiyi okumak mümkün. Bunlara ek olarak bisikleti kullanmayı oldukça zevkli kılan bir husus da kademesiz vites sistemi. Sağ el ile çevrilerek değiştirilen bisikletin vites sisteminin hangi tür bir oranla çalıştığı da oldukça eğlenceli bir grafik ile gösteriliyor.
Merida E-Spresso
       Merida E-Spresso

Merida E-Spresso biraz ağır, bu ağırlığı bilhassa elektrik motorunu kapatıp da pedal çevirmeye başladığınızda anlıyorsunuz. Fakat bu ağırlık elektrik motorunun desteği ile birleştiğinde yeri geldiğinde yokuş aşağı rahatlıkla 55km/s hıza ulaşabildiğiniz, ama bu esnada da hiçbir şekilde güvensizlik hissi vermeyen bir bisiklet olarak geri dönüyor. Önde kullanılan SR Suntour amortisor bisikletin kullanım sahasına uygun derecede konfor sunuyor, ayrıca gidondan kilitlenme seçeneğine de sahip. Bisikletin elektrik donanımı da (farlar örneğin) doğrudan Bosch sistemine bağlı olarak çalışıyor.

Her halükarda kullanımı çok rahat, güvenli ve her yaştan asfalt bisiklet sürücüsüne hitap eden bir model. Tek bir eleştiri getirilebilir, o da gidondaki elektrik sistemi komuta düğmeleri nedeniyle zil çalmak için biraz uzun bir başparmağınız olması lazım.

Gocycle

Kapıdan kapıya bisikletle gitmek yerine bisiklet ve tren, metro ve/veya otobüs turu toplu taşım araçlarını bir arada kullanmak isteyenler için katlanabilir bisikletler birebir. Hem katlanabilir, hem de “kara şimşek - KITT” gibi ışıkları olan ve elektrik destekli bir bisiklete ne denir peki? Elbette yeme de yanında yat!

Gocycle bundan birkaç yıl önce piyasaya çıkmış ve şehir içinde ulaşıma çok akıllıca çözüm bulmayı amaçlayan bir marka. Bisiklet aküsüz bir katlanabilen model kadar olmasa da katlanıyor. Ayrıca elektrik destek sistemi çok başarılı. Herşeyden önce bisikleti kullanan üç vitesli bir çekiş sistemi ile arka tekerleği çalıştırırken elektrik desteği ön tekerleğe gidiyor. Bu durum, bisikletin iki çekerli olması ve bisikletin yol tutuşunun da iyileşmesi demek.
Gocycle
       Gocycle

Bunlara bir de bisikletin ekran kısmının sadece kırmızı LED’lerden oluşan bir yapıya sahip olmasını ve bisiklet durduğu zaman bu kırmızı LED’lerin aynı KITT’te (Kara Şimşek) olduğu gibi bir kenardan diğerine aktığını düşünün. Gocycle bu haliyle bir taraftan oyuncak ve eğlencelikmiş havası verirken, diğer taraftan da hem sürüş özelliklerindeki çeviklik, kuvvetli destek gibi unsurlar, hem de detaya verilen önem (birleşerek gövdeye entegre kapanan iki bacaklı ayak tasarımı, kapalı disk fren sistemi vs) ve iPhone ve Android sistemleri ile çalışan uygulamaları, isteğe bağlı olarak entegre çanta taşıma sistemleri ile tam bir 21. yüzyıl ürünü.

 

  Bu haber 6059 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015