Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Temmuz . 2020  
Yılın "En"leri Belli Oldu

Yılın "En"leri Belli Oldu

MTBTR okurları 2013'ün en iyilerini seçti

İbrahim Koçyiğit   mtbtr.com © 14.12.2013
Her senenin son ayında hazırlanan yılın en iyileri tarzındaki yazıları okumak keyiflidir. Ne var ki, işin içine kıyaslama girdiğinden, editörle aynı fikirde olmayan okurların serzenişleri de bu tip yazıların olmazsa olmazlarındandır. Biz de bu yüzden MTBTR olarak yılın en iyilerini kendimiz seçmek yerine okurlarımıza soralım dedik. İşte yaklaşık 200 kişinin katıldığı anketimizin sonuçları:

Yılın Bisikletçisi: Chris Froome

 Chris Froome
        Chris Froome
Tour de France şampiyonunun, o yılın en iyi bisikletçisi seçilmesi alışıldık bir durum. Fakat Chris Froome'u %55.6'lık muazzam bir oy oranıyla zirveye çıkaran tek şey Tour şampiyonluğu değil. Kenya doğumlu 29 yaşındaki Britanyalı, bu sezona Umman Turu'nda kariyerinin ilk etaplı tur zaferini elde ederek başladıktan sonra, Criterium International'ı, Tour de Romandie'yi, Criterium du Dauphine'yi ve Tour de France'ı da kazandı. Tirreno-Adriatico'daki ikincilik ve Dünya Şampiyonası'nda bireysel zamana karşıda gelen bronz da, Froome'un 2013'te elde ettiği diğer önemli başarılar.

Sonuçlar:
1. Chris Froome - %55.6
2. Chris Horner - %16.2
3. Vincenzo Nibali - %15.2
4. Joaquim Rodriguez - %8.1
5. Rui Costa - %5.1

Yılın Genç Bisikletçisi: Nairo Quintana

 Nairo Quintana
        Nairo Quintana
Eğer Froome'un %55.6'lık oy oranına muazzam dediysek, yılın genç bisikletçisi ödülünü kazanan Nairo Quintana'nın aldığı %73'lük oy oranına söyleyecek fazla söz kalmıyor. Yıllar sonra yeniden yükselişe geçen Kolombiyalılar arasında en çok göze çarpan isimlerden olan 23 yaşındaki Quintana, bu sezon Bask Turu ve Vuelta a Burgos'u kazandıktan sonra, %73 oy almasının asıl sebebi olan Tour de France genel klasman ikinciliğini ile tırmanış ve en iyi genç bisikletçi klasmanları birinciliğini elde etti. Üstelik genç Kolombiyalı, ilk kez katıldığı Tour'da 20'nci etapta da son çizgiyi ilk sırada geçen isimdi...

Sonuçlar:
1. Nairo Quintana - %73.0
2. Peter Sagan - %20.0
3. Michal Kwiatkowski - %4.0
4. Nacer Bouhanni - %2.0
5. Arnaud Demare - %1.0

Yılın En İyi Tırmanışçısı: Chris Froome

 Chris Froome
        Chris Froome
Yılın bisikletçisi Chris Froome, yılın en iyi tırmanışçısı klasmanında da %62.6'lık bir oy alarak tüm rakiplerini geride bıraktı. Özellikle Umman, Tirreno Adriatico ve Romandie'de, yıl boyunca baş etmeye çalıştığı Joaquim Rodriguez, Alberto Contador ve Vincenzo Nibali gibi isimlere karşı üstünlükler kuran (Nibali ve Rodriguez'e geçilmişliği de vardı gerçi) Froome'un bu kategoriyi kazanmasını sağlayan asıl performanslar ise yine Fransa Bisiklet Turu'nda geldi. Tur'un bu seneki ilk tırmanış etabı olan 8'inci etabı kazanıp genel klasman liderliğine yükselen Froome, 9'uncu etapta en önemli rakiplerinin kendisine karşı birlik olması karşısında tüm domestiklerini kaybetse de Quintana ve Valverde'nin ataklarına yanıt verip sarı mayoyu korumayı başardı. Froome'un bu seneki tırmanış performansının (ve tabii ki doping iddialarının da) zirve yaptığı yer ise kuşkusuz Mont Ventoux oldu. Mont Ventoux etabını kazanan ilk Britanyalı unvanına kavuşan Froome, o etap sayesinde (daha sonra koşulacak bireysel zamana karşının uzmanlık alanı olduğunu da düşündüğümüzde) pratikte Tour şampiyonluğunu da garantilemişti.

Sonuçlar:
1. Chris Froome - %62.6
2. Vincenzo Nibali - %15.2
3. Chris Horner - %11.1
4. Joaquim Rodriguez - %8.1
5. Alejandro Valverde - %3.0

Yılın En İyi Sprinteri: Marcel Kittel

 Marcel Kittel
        Marcel Kittel
Yılın en iyi sprinteri kategorisi de, hiç rekabet yaşanmayan kategorilerden biri oldu. Bu yıl Tour de France'ta 4 etap birden kazanan ve Tour'da Mark Cavendish'i eşit şartlarda geçen ilk sprinter olan Kittel; Türkiye Turu'nda da üç etap aldı. Paris-Nice'te, Umman Turu'nda, Ster ZLM Toer'da ve Picardie Turu'nda gelen birer etap zaferinin yanı sıra, tek günlük yarışlardan Scheldeprijs, Omloop van het Houtland ve ProRace Berlin'de de Kittel'i geçebilen olmadı. Bu zaferler de 25 yaşındaki Alman sprintere anketimizde %57.1'lik bir oy oranı olarak geri döndü!

Sonuçlar:
1. Marcel Kittel - %57.1
2. Peter Sagan - %19.4
3. Mark Cavendish - %13.3
4. Andre Greipel - %9.2
5. Nacer Bouhanni - %1.0

Yılın En İyi Zamana Karşıcısı: Tony Martin

 Tony Martin
        Tony Martin
Bu yıl art arda üçüncü kez Zamana Karşı Dünya Şampiyonu olan Tony Martin, bu kategoride anket birinciliğini Fabian Cancellara'ya kaptırmadı. Hem de %24'lük bir oy farkıyla… Art arda üçüncü kez dünya şampiyonu olurken, tek başına, takım zamana karşı yarışına katılan ekiplerin beşi hariç hepsinden daha iyi bir ortalama hız yakalayan 28 yaşındaki Alman sporcu, 2013'te bu başarısı haricinde ulusal şampiyona dâhil 8 bireysel zamana karşı birinciliği daha gördü.

Sonuçlar:
1. Tony Martin - %51.0
2. Fabian Cancellara - %27.0
3. Bradley Wiggins - %15.0
4. Sylvain Chavanel - %4.0
5. Marco Pinotti - %3.0

Yılın En İyi Domestiği: Richie Porte

 Richie Porte
        Richie Porte
Anketimizin rekabete sahne olmayan bir başka kategorisi de yılın en iyi domestiği kategorisi oldu. Bu sene Chris Froome'a Tour de France şampiyonluğu yolunda büyük destek veren Richie Porte, %61'lik bir oy oranıyla ilk sırayı aldı. Sezon içinde kendisi için Paris-Nice'i kazanan Porte, Tour'da domestiklik yaptığı Froome'a sarı mayoyu getiren 8'nci etapta, takım liderinin rakiplerini düşüren isimdi. Bu sene iki kez tırmanılan Alpe d'Huez'de de, ikinci tırmanışta yemek yasağı geldikten sonra bozulan takım arabasına gidip jel alan ve ceza alacağını bilmesine rağmen bu jeli şekersiz kalan Froome'a götüren de yine 28 yaşındaki Avustralyalı domestikti.

Sonuçlar:
1. Richie Porte - %61.0
2. Jens Voigt - %20.0
3. Daniel Moreno - %11.0
4. Tanel Kangert - %5.0
5. Igor Anton - %3.0

Yılın En İyi Çaylağı: Tom Dumoulin

 Tom Dumoulin
        Tom Dumoulin
World Tour lisanslı bir takımda ilk sezonunu geçirmiş olan isimleri dâhil ettiğimiz yılın en iyi çaylağı kategorisini Tom Dumoulin kazandı. %43.5 oy alan 23 yaşındaki Hollandalı, takımı Argos-Shimano'nun sezon başında World Tour kategorisine yükselmesi sayesinde bu seviyede ilk yılını geçirmiş oldu. İlk WT yılında, genel klasman beşincisi olduğu Belçika Turu'nda en genç bisikletçi klasmanını, Endülüs Turu'nda ise tırmanış klasmanını kazanan Dumoulin, ENECO Tour'u ikinci bitirme başarısını da gösterdi.

Sonuçlar:
1. Tom Dumoulin - %43.5
2. Warren Barguil - %21.7
3. Moreno Hofland - %15.2
4. Sergei Chernetskii - %10.9
5. Alexandre Geniez - %8.7

Yılın En Keyifli Yarışı: Tour de France 9'uncu Etap

 Dan Martin
        Dan Martin'in kazandığı TdF 9. Etap
Anketimizin en subjektif kategorisi olan yılın en keyifli yarışı kategorisini %41.4'lük çok önemli bir oy oranıyla Tour de France 9'uncu etabı kazandı. Pireneler'de, Saint-Girons ile Bagneres-de-Bigorre arasında koşulan 168.5 km’lik etapta, dördü 1'inci kategoriden olmak üzere beş tırmanış aşılacaktı. Turun en büyük favorisi Chris Froome bir gün önceki etabı kazanıp sarı mayoyu sırtına geçirmişti. 9'uncu etabın başlamasıyla birlikte tüm Garmin takımı tempoyu çok yukarılara çıkararak şaşırttı. Bu tempoya ayak uyduramayan Richie Porte, daha ilk tırmanışta takım lideri Froome'u kurtların arasında yapayalnız bırakmak zorunda kaldı. Kan kokusunu alan Movistar da Froome'u düşürebilmek için çalışmaya başladı. Fakat özellikle Nairo Quintana'nın yaptığı dört muazzam atağa birden yanıt vermeyi başaran Froome, 9'uncu etabı genel klasmandaki en önemli rakiplerine süre kaybetmeden atlattı. Ön bölümde ise bu sefer Dan Martin ve Jakob Fuglsang'ın 30 kilometrelik kaçışları nefes kesti. Takipçilerine direnen bu ikili arasında yaşanan kedi fare oyununu ise, son 200 metredeki kritik dönüşü önde alan Dan Martin kazandı. Garmin-Sharp’ın 26 yaşındaki İrlandalı üyesi böylece, 12 yaşında Tour de France’ı ilk izlediği yer olan Bagneres-de-Bigorre’da, Tour kariyerinin ilk etap zaferini de kutlamış oldu.

Sonuçlar:
1. Tour de France 9'uncu etap - %41.4
2. Tour de France 15'inci etap (Mont Ventoux) - %26.3
3. Paris-Roubaix - %20.2
4. Vuelta 20'nci etap (Angliru) - %7.1
5. Dünya Şampiyonası Elit Erkekler Yol Yarışı - %5.1

Yılın En Büyük Sürprizi: Horner'ın Vuelta'yı Kazanması

Chris Horner
       Chris Horner
Chris Horner'ın Vuelta'da şampiyonluk görmesi, %45.5 oyla, 2013'ün en büyük sürprizi seçildi. Nasıl seçilmesin? 23 Ekim 1971 doğumlu ABD'li bisikletçi, 2013'ün başında ameliyat olmuş ve Ağustos'un ilk haftasında düzenlenen Utah Turu'na kadar yarış kazanamamıştı. Utah'ta gelen genel klasman ikinciliği kuşkusuz saygın bir zaferdi, ama Horner'ın kariyerinin en büyük başarıları kendi ülkesinde geldiği için mucizevi değildi. Asıl mucizevi sonuçlar, üç hafta sonra Vuelta'da geçmeye başladı. Daha 3'üncü etabı kazanıp tarihin en yaşlı büyük tur etap galibi ve büyük tur lideri rekorlarını ele geçiren Horner, 10'uncu etaptaki zaferinin ardından iki rekoru da güncelledi. En büyük sürpriz ise, 15 Eylül gelip çattığında ve tur sona erdiğinde, genel klasmanın zirvesinde hâlâ onun olmasıydı. Tarihin en yaşlı büyük tur şampiyonu, doping söylentilerine karşı biyolojik pasaport datalarını kamuyla paylaşmayı ihmal etmedi. Yine de ne büyük tur şampiyonluğu, ne de bunu temiz yaptığına dair ortaya sunduğu kanıtlar; hiçbir üst seviye takımın yaşı bu kadar ilerlemiş bir bisikletçiye sözleşme teklif etmesini sağlayamadı.

Sonuçlar:
1. Chris Horner'ın Vuelta'yı kazanması - %45.5
2. Kittel'in TdF'de Cavendish'ten daha fazla etap kazanamsı - %25.3
3. Rui Costa'nın Dünya Şampiyonu olması - %14.1
4. Jan Bakelants'ın ilk WT zaferini TdF'de alması - %8.1
5. Gerard Ciolek'in Milano-San Remo'yu kazanması - %7.1

Yılın En Büyük Hayal Kırıklığı: Sayar'ın Dopingli Çıkması

 Mustafa Sayar
        Mustafa Sayar
Anketimizin en çekişmeli kategorisi yılın en büyük hayal kırıklığı kategorisi oldu ve %31 oy alan "Mustafa Sayar'ın dopingli çıkması" seçeneği, %29 oyda kalan "Alberto Contador'un yarış kazanamaması" seçeneğini geride bıraktı. 2012'de Ivailo Gabrovski ile dopingli bir şampiyon çıkaran Konya Torku Şekerspor'da bu sefer de Mustafa Sayar'ın doping testinin pozitif çıktığı haberleriyle sarsıldık. MTBTR'ye konuşan Sayar "Doping yapmadım" dese de B numunesinin de pozitif çıktığı hem sporcuya, hem takıma hem de UCI'a bildirilmiş vaziyette. UCI'ın Türkiye Bisiklet Federasyonu'na göndereceği son onay yazısıyla birlikte, Sayar'ın adı Tour of Turkey kayıtlarından da resmî olarak silinmiş olacak.

Sonuçlar:
1. Mustafa Sayar'ın dopingli çıkması - %31.0
2. Alberto Contador'un yarış kazanamaması - %29.0
3. Tony Martin'in Vuelta 6'ncı etapta starttan itibaren 175 km kaçıp son 20 metrede yakalanması - %16.0
4. Bradley Wiggins'in şampiyonluk umuduyla başladığı Giro'yu özellikle ıslak inişlerle baş edemeyip erken terk etmesi - %13.0
5. Euskaltel-Euskadi'nin kapanması - %11.0

 

  Bu haber 3403 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015