Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
31 . Mayıs . 2020  
Santos Tour Down Under 2014

Santos Tour Down Under 2014

6. Etap: Gerrans Turu Üçledi

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 20.1.2014
Bisiklette asfalt dışı sezon henüz dağ bisikletine geçmemiş bir halde kros bisikleti ile idare ederken, yol bisikletinde UCI WorldTour Pazar günü Avustralya/Adelaide’de koşulan hazırlık yarışı ile başladı denilebilir. Asıl yarış, bu yıl 16. defa düzenlenen “Santos Tour Down Under” yarın (Salı) ilk etap ile başlıyor. Dün koşulan 50km’lik “People’s Choice Classic” yarışını Giant-Shimano takımından Alman Marcel Kittel vatandaşı Andre Greipel’in (Lotto-Belisol) önünde kazandı.

6. Etap (85.5km, Adeleide)

Avustralyalı Simon Gerrans (Orica GreenEdge) 6. Etap sonunda 16. Santos Tour Down Under’I kazanan isim oldu. Gerrans bu zaferle ayrıca yarısı üç defa kazanan ilk bisikletçi oldu (2006-2012 ve 2014). Gerrans’ın etap sonunda Evans’la arasındaki fark sadece 1 saniyede kaldı. SKY’dan Richie Porte ve Lampre Merida’dan Daniele Ulissi genel klasmanda üçüncü ve dördüncü olarak öne çıkan isimler oldular.

Şehir içinde 18 tur olarak koşulan 85.5km’lik şehir içi etabı sprinterlere uygun bir etaptı, dolayısıyla etabı kazanan ismin Andre Greipel (Lotto Belisol) olması şaşırtıcı değil. Bu Greipel’in ikinci etap birinciliği oldu bu yarışta.

Etap sonucu

1) Andre GREIPEL (LTB) (GER) 1h55:16
2) Mark RENSHAW (OPQ) (BEL)
3) Andrew FENN (OPQ) (GBR)
4) Koen DE KORT (GIA) (NED)
5) Jonathan CANTWELL (DPC) (AUS)
6) Matthew GOSS (OGE) (AUS)
7) Nathan HAAS (GRS) (AUS)
8) Jurgen ROELANDTS (LTB) (BEL)
9) Michal KOLAR (TCS) (SVK)
10) Mathew HAYMAN (OGE) (AUS)

Genel Sıralama

1) Simon GERRANS (OGE) (AUS) 19h57:35
2) Cadel EVANS (BMC) (AUS)
3) Diego ULISSI (LAM) (ITA)
4) Richie PORTE (SKY) (AUS)
5)Nathan HAAS (GRS) (AUS)
6) Robert GESINK (BEL) (NED)
7) Daryl IMPEY (OGE) (RSA)
8) Geraint THOMAS (SKY) (GBR)
9) Adam HANSEN (LTB) (AUS)
10) Egor SILIN (KAT) (RUS)

5. Etap (151.5km, McLaren Vale-Willunga Hill)

Tour Down Under’ın Willunga tepesinde zirvede biten beşinci etabı SKY’ın ilk birinciliğini aldığı, Simon Gerrans’ın da (Orica GreenEdge) tekrar liderlik koltuğuna oturduğu etap oldu.

SKY takımının Avustralyalı pedalı Richie Porte bitiş çizgisini geçerken de arkasından gelen İtalyan Diego Ulissi’nin (Lampre Merida) 10 saniye önündeydi. Bu sonuçla genel klasmanda Gerrans’ın 10 saniye arkasında 4. sıraya yükseldi Porte.

Etaba lider başlayan ve takımı BMC ile önden çeken Evans ise son tırmanışa önde girmesine rağmen tırmanışta önce Porte’nin atağına karşılık veremedi, sonra Porte’yi takip eden Ulissi ve Gerrans’ı da takip edemedi. Evans etabı 6. sırada bitirdi, Gerrans’ın sadece 1 saniye arkasında genel klasman ikincisi durumunda.

Etap Sonucu

1) Richie PORTE (SKY) (AUS) 3h42:20
2) Diego ULISSI (LAM) (ITA) +10s
3) Simon GERRANS (OGE) (AUS) +10s
4) Robert GESINK (BEL) (NED) +14s
5) Daryl IMPEY (OGE) (RSA) +14s
6) Cadel EVANS (BMC) (AUS) +14s
7) Nathan HAAS (GRS) (AUS) +17s
8) Egor SILIN (KAT) (RUS) +17s
9) Adam HANSEN (LTB) (AUS) +17s
10) Geraint THOMAS (SKY) (GBR) +20s

4. Etap (148.5km, Unley-Victor Harbor)

Santos Tour Down Under’ın 4. etabında sprint bitişini Alman Andre Greipel (Lotto Belisol) kazandı. 148.5 km’lik etapta genel klasman için de oldukça çekişmeli geçti, etap sonunda Avustralyalı Simon Gerrans (Orica GreenEdge), etap basında kucağında kanguru yavrusu ile poz veren ve son sprintte teknik arıza nedeniyle geri kalan Cadel Evans (BMC) ile arasındaki farkı 7 saniyeye indirdi.

Sprinterlara hitap eden etabın ikinci yarısında 5 kişilik bir grup koptu ve 5 dakikaya kadar fark açıldı. Yer yer rüzgar nedeniyle pelotonda ciddi dağılmalar oldu. Etabın sonunda Greipel’in bitiş atağında aradaki farkı nasıl açtığı kayda değer (aşağıda seyredebilirsiniz), etap ikincisi takım arkadaşı Jürgen Roelandts, üçüncü ise Elia Viviani (Cannondale) oldular.

Etap Sonucu

1) Andre GREIPEL (LTB) (GER) 3h33:07
2) Jurgen ROELANDTS (LTB) (BEL) +0s
3) Elia VIVIANI (CAN) (ITA) +0s
4) Simon GERRANS (OGE) (AUS) +0s
5) Nathan HAAS (GRS) (AUS) +0s
6) Daryl IMPEY (OGE) (RSA) +0s
7) Maxime BOUET (ALM) (FRA) +0s
8) Nikolay TRUSOV (TCS) (RUS) +0s
9) Anthony ROUX (FDJ) (FRA) +0s
10) Francesco GAVAZZI (AST) (ITA) +0s

3. Etap (145km, Norwood-Campbelltown)

Santos Tour Down Under’ın 3. etabında “local hero” tanımına cuk oturan Cadel Evans’i bitiş çizgisini birinci geçerken gördük. Evans, başında emektar Jens Voigt (Trek Factory) dahil kaçmaların olduğu, ama son 17 km’de tekrar herkesin bir araya geldiği etabın sonundaki ortalama %10’a yaklaşan eğime sahip Corkscrew tırmanışında vatandaşları Richie Porte (SKY) ve Simon Gerrans (Orica GreenEdge) ile atağa kalkıp tırmanışın sonunda farkı 15 saniyeye kadar açtı. Zirveden sonra da farkın kapanmasına izin vermedi. Bu etap birinciliği ile Evans genel klasman lideri durumunda.

Evans’ın ardından Nathan Haas (Garmin Sharp) ve dünün birincisi Diego Ulissi (Lampre Merida) geldiler. Bu etaba kadar genel klasman lideri Simon Gerrans etabı 5. sırada tamamladı, Evans’ın 2 saniye arkasına düştü.

Etap sonucu

1) Cadel EVANS (BMC) 3h34:05
2) Nathan HAAS (GRS) +15s
3) Diego ULISSI (LAM) +15s
4) Adam HANSEN (LTB) +15s
5) Simon GERRANS (OGE) +15s
6) Rory SUTHERLAND (TCS) +15s
7) Brent BOOKWALTER (BMC) +15s
8) Ben HERMANS (BMC) +15s
9) Daryl IMPEY (OGE) +15s
10) Robert GESINK (BEL) +15s

2. Etap (150km, Prospect-Stirling)

Santos Tour Down Under’da 150km’lik ikinci etabın galibi İtalyan Diego Ulissi (Lampre Merida) oldu. Stirling’e çıkışta Ulissi’nin hemen ardında genel klasman lideri Simon Gerrans (Orica GreenEdge) tekerlek farkıyla çizgiyi geçti, onun ardından da Cadel Evans (BMC) geldi. Dünkü gibi ufak çaplı düşüşlerin de olduğu etapta Andre Greipel, tam da Stirling’e çıkışın başında lastik patlatınca sprinte kalkacak gruptan koptu ve etabı 19. Sırada bitirebildi. Greipel’in geride kalması genel klasmanda Gerrans’a yarıyor, aralarındaki fark bu sayede 7 saniyeye çıktı.

Etap Sonucu

1) Diego Ulissi (Ita) Lampre Merida, 3:52:14
2) Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
3) Cadel Evans (Aus) BMC
4) Francesco Gavazzi (Ita) Astana
5) Robert Gesink (Ned) Belkin
6) Richie Porte (Aus) Team Sky
7) Ben Hermans (Bel) BMC
8) Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
9) Javier Moreno (Spa) Movistar
10) Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge

1. Etap (135km, Nuriootpa-Angaston)

Bugün koşulan ilk etap sonundaki sprintte Andre Greipel’i (Lotto Belisol) geçen tek isim Avustralyalı Simon Gerrans (Orica GreenEdge) oldu. Orman yangınları nedeniyle birkaç gün öncesine kadar yapılıp yapılmayacağı tam kesinleşmeyen 135km’lik etabın sonunda 12 kişilik lider grup aşağı yukarı 60-70 kişilik ana grubun yaklaşık 4 saniye önünde bitişe ulaştı. Çizgiyi üçüncü geçen bir başka Avustralyalı, Steele Von Hoff (Garmin Sharp). Gene bir baska Avustralyalı Adam Hansen (Lotto Belisol) ilk dağ formasını sırtlayan isim oldu.

Etap sonucu

1) Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge, 3:20:34
2) Andre Greipel (Ger) Lotto Belisol
3) Steele von Hoff (Aus) Garmin Sharp
4) Diego Ulissi (Ita) Lampre Merida
5) Maxime Bouet (Fra) Ag2r La Mondiale
6) Francesco Gavazzi (Ita) Astana
7) Simon Geschke (Ger) Giant Shimano
8) Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre Merida
9) Cadel Evans (Aus) BMC
10) Robert Gesink (Ned) Belkin

Tarihi

Tour Down Under, 1999 yılında ilk defa düzenlenmiş, ilk yıl en iyi dağcı formasını kazanan Danimarkalı Christian Andersen dışında bütün formalar Avustralyalılara gitmiş: birinci Stuart O’Grady, en iyi sprinter Brett Aitken, en iyi genç bisikletçi de Cadel Evans. O’Grady 2001’de turu ikinci defa kazanıyor ve bugüne kadar turu 2 defa kazanan 3 kişiden biri oluyor (diğerleri 2006 ve 2012’de Simon Gerrans ile 2008 ve 2010’da Andre Greipel).

Avustralya’nın hava şartları yarışı çok etkileyen unsurlardan. Bugüne kadar en sıcak yarış 2006’daki üstüste dört gün boyunca hava sıcaklığının 42 dereceyi aştığı yarış olmuş. Geçtiğimiz günlerde Melbourne’deki Avustralya Açık tenis turnuvasında da sıcaklık nedeniyle sorunlar yaşanmıştı.

2008’de yarış UCI’dan ProTour seviyesine çıkarılması ile birlikte Avrupa dışında bu seviyeye ulaşan ilk yarış olmuş. 2009’dan beri de WorldTour takviminin açılış yarışı konumunu koruyor.

2009 yılında Lance Armstrong bisiklete dönüşünü bu yarışla yaptı ve yarışa gerek seyirci, gerek ekonomik açıdan boyut atlattı. Hatta dikkatli okuyucular bu dönüşün arkasındaki hikayeyi (Armstrong’un 6 aylık doping testi süresini tamamlamadan yarışa katılışı) hatırlayacaklardır.

Her halükarda Armstrong’un gelmesi ile yarış bir defa daha boyut atlıyor. 2012’de Avustralya’nın ilk bisiklet takımı Orica GreenEdge ilk defa yarışa katılıyor ve Simon Gerrans yarışı kazanıyor.

Geçen yıl Santos Tour Down Under yol kenarından 760 bin seyirci tarafından seyredilmiş ve yaklaşık 44 milyon dolarlık bir ciro yakalamış.

Parkur/Etaplar

Santos Tour Down Under sprinterler için uygun kısımlar, tırmanışlar ve zirve bitişi içeren çeşnisi bol bir rotaya sahip. Toplam mesafe yaklaşık 816km.

Birinci etap (135km, Nuriootpa-Angaston) dalgalı bir etap, bitişe 14km kala Menglers Hill (1. kategori) var.
1. etap profili
       1. etap profili

İkinci etap (150km, Prospect-Stirling) genel klasman için çok önemli, yarışın ilk zirve bitişini içeriyor. Geçen yılki yarışın birincisi Hollandalı Tom Jelte Slagter bu bitişi kazanarak yarışta büyük avantaj elde etmişti.
2. etap profili
       2. etap profili

Üçüncü etapta (145km, Norwood-Campbelltown) bitişe 7.5km kala Corkscrew tırmanışı dikkate değer.
3. etap profili
       3. etap profili

Dördüncü etap (148.5km, Unley-Victor Harbor) gerçekten sprinterlere hitap eden ilk etap.
4. etap profili
       4. etap profili

Yarışın ikinci zirve bitişine sahip beşinci etap (151.5km, McLaren Vale-Willunga Hill) yarışın “en baba etabı”. Yer yer %10’a varan çıkışlara sahip Willunga Hill’de biten etap aynı zamanda yarışın en uzun etabı.
5. etap profili
       5. etap profili

Yarış altıncı etapla (95km) Adelaide’de, şehir içindeki parkurda 20 tur atılarak bitiyor.
6. etap profili
       6. etap profili

Katılan Takımlar

Yarışa toplam 20 takım katılıyor. Bunların 18 tanesi UCI WorldTour ekipleri (Ag2r, Belkin, BMC, Cannondale, FDJ.fr, Garmin-Sharp, Omega Pharma QuickStep, Katusha, Tinkoff Saxo, Lotto Belisol, Astana, Lampre Merida, Movistar, Orica GreenEdge, Sky, Europcar, Giant Shimano, Trek), 2 tanesi profesyonel kıta takımı (Drapac, Unisa Australia).

Favoriler

Geçen yılın birincisi Slagter bu yıl Garmin-Sharp takımının kadrosunda yer almıyor. Yerel bisikletçilerden Cadel Evans (BMC), Richie Porte (SKY), Mark Renshaw (Omega Pharma QuickStep) ve Simon Gerrans (Orica GreenEdge) favoriler listesinin liste başları. Hollandalı Robert Gesink’i de (Belkin) bu listeye katabiliriz.

Doping nedeniyle uzak kaldığı yollara dönen Fränk Schleck’in (Trek) ne yapacağını göreceğiz. Sprinterler söz konusu olduğunda Pazar günkü yarısı aynı zamanla ilk iki sırada bitiren Marcel Kittel (Giant Shimano) ve Andre Greipel (Lotto Belisol) banko isimler denebilir.

Formalar

Yarışın formaları aşağıdaki gibi. Genel klasman lideri formasından (turuncu) başlayarak saat istikametinde sırayla tırmanıcı (yeşil beyaz), sprinter (mavi beyaz), genç bisikletçi (eflatun, sarı, beyaz), en mücadeleci (Europcar, yeşil) ve kazanan takım (bordo) formaları.
Santos Tour Down Under formalar
       Santos Tour Down Under formalar

Son 10 yılın birincileri

2013 Tom-Jelte Slagter (Hollanda, Blanco ProCycling)
2012 Simon Gerrans (Avustralya, Orica GreenEdge)
2011 Cameron Meyer (Avustralya, Garmin)
2010 Andre Greipel (Almanya, Lotto Belisol)
2009 Allan Davis (Avustralya, QuickStep)
2008 Andre Greipel (Almanya, Lotto Belisol)
2007 Martin Elmiger (Isvicre, AG2R)
2006 Simon Gerrans (Avustralya, AG2R)
2005 Luis Leon Sanchez (Ispanya, Liberty Seguros)
2004 Patrick Jonker (Avustralya, UniSA)

 

  Bu haber 2528 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015