Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Nisan . 2020  
2014 Enduro Takvimi

2014 Enduro Takvimi

Bu Tarihleri Bir Kenara Yazın

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 31.1.2014
UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’ndan 4X yarışları çıkarılalı çok oldu. 2011 yılı, 4X yarışlarının Dünya Kupası takviminde yer aldığı son yıldı. “Gravity” dallarındaki boşluğu hepi topu 7 yarıştan ibaret iniş serisi de (DHI) yeterli derecede doldurmuyor. (2014 UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası ve Türkiye Dağ Bisikleti takvimine buradan ulaşabilirsiniz)

Kasım ayında yayınladığımız bir haberde yeni UCI yönetmeliğine enduro dalının da başlıbaşına bir kısım olarak dahil edildiğini hatırlarsınız. UCI’ın bu tarz bir düzenlemeye gitmesinin nedeni özel olarak düzenlenen, ama kısmen UCI ile koordineli yapılan enduro yarışlarının (kabaca XCO ile DHI arasındaki bölümde herşeyi kapsayan sınıf diyebiliriz) sayısında hissedilir bir artış olması.
       

2014 sezonu enduro açısından önemli seriler içeriyor. Seriler UCI Dünya Kupası’na benzer bir şekilde her birinden puan toplanan, ama kısmen puansız katılıma da açık en az 6 yarış içeriyorlar. Her yarışta birinci olanlara bir bisiklet alacak kadar olmasa da maddi ödül de mevcut. Seriler daha ziyade iniş odaklı olmakla beraber gerekirse teleferik de içeren etaplı yarışlar da içeriyorlar.

Bu serileri mühim kılan bir diğer unsur da üreticilere UCI tarafından neredeyse hiç kaale alınmayan enduro/all-mountain sınıflarındaki ürünlerini pazarlama imkanı sunması. Özellikle en üst seviye enduro serisi olan Enduro World Series’daki takımların listesi bisiklet dünyasının en önemli üreticilerini içeriyor.

Serilerin kendi içlerinde özel kuralları var, örneğin yarış başına sadece bir kadro, birer on ve arka amortisor ve bir tekerlek seti kullanımına izin var. Bu parçalardan birinin kırılması durumunda değiştirip yarışa devam etmek için özel izin almak gerekiyor, o halde dahi zaman cezası var vs.
       

Enduro World Series

Geçen yıl ilk sezonu koşulan Enduro World Series (EWS) eski UCI Gravity dalları koordinatörü Chris Ball etrafında kurulmuş olan EMBA – Enduro Mountain Bike Association tarafından organize ediliyor. Bu bağlamda EWS emsalleri arasında en profesyonal olan seri.
       

2014 yılında toplam 26 takım EWS’te yarışıyor. Bunlar BMC Enduro Racing Team, Cannondale Overmountain, Canyon Enduro Team, Cube Action Team, Cycles Devinci, Focus Trail Team, FRM Factory Racing, Giant Factory Off-Road, GT Factory Racing, GT/Pulse Session, Ibis Cycles, Intense GoPro, Lapierre Gravity Republic, Mondraker, Norco Enduro World Team, Orbea Enduro Crew, Polygon UR, PuroMTB Costa Rica Enduro Team, Rocky Mountain-Urge BP Rally Team, Santa Cruz, Scott SR Suntour Enduro Team, Specialized Racing Team, Trek Factory Racing Enduro Team, Unior Tools Team, Yeti Belgium-Urge BP Enduro Team, Yeti/Fox Shox Factory Team. Yeti bu yıl UCI Dünya Kupası’ndan çekildi, onun yerine EWS’de iki takımla yarışıyor, ki UCI’dan EMBA’ya kayan bir ağırlığın ifadesi bu.

Listenin de gösterdiği gibi EWS markalar nezdinde fazlasıyla desteklenen ve bu şekilde “profesyonel” payesini hakeden bir seri. Dolayısıyla EMBA ve EWS bu şekilde UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’na da bir nevi alternatif teşkil etmiş oluyorlar.

2013 sezonunda ilk 3 sırayı paylaşan isimler de (erkeklerde Jerome Clementz, Jared Graves, Fabian Barel ve kadınlarda Tracy Moseley, Cecile Ravanel, Anne-Caroline Chausson) serinin seviyesi hakkında fikir veriyor zaten. UCI Dünya Kupası’nın gravity dallarından ismine aşina olduğumuz ne kadar bisikletçi varsa, EWS’de yarışıyorlar.

Bu nedenle EWS’te yarışmak da çok kolay değil. Her yarış için öncelik hakkına sahip, 2013 sezonunun ilk 100 erkek ve ilk 25 kadın bisikletçisi ile her takımdan 4 bisikletçi olmak üzere bir kota var. Onlardan sonra sıra bireysel yarışanlara geliyor. Yarışacak olanlar içinde sadece EMBA lisansına sahip olan sporcular puan toplayabiliyorlar.

2014 Tarihleri
 EWS takvim
        EWS takvim

Enduro World Series sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

European Enduro Series

Enduro World Series’in bir kademe altında, daha amatör bir bisikletçi kitlesine hitap eden ve bütün dünyaya yayılmış olan EWS’in aksine sadece Avrupa’ya odaklanan en büyük yarış serisi European Enduro Series (EES).

EES bu yıl ilk defa hayata geçirilen bir seri. Avrupa’da beş ayrı ülkede düzenlenecek altı yarış ile EWS ile ulusal yarışlar arasında bir köprü/ara seviye işlevi görmesi amaçlanıyor. Seri Almanya odaklı Specialized SRAM Enduro Series’i orta Avrupa’ya yaymayı da amaçlıyor. Dolayısıyla bu seri ile olan benzerlikler şaşırtıcı değil. Öte yandan ulusal serilerden daha fazla ses çıkarıp, maddi açıdan takımlara fazla yük bindirmeden daha çok katılım sağlamak ana amaç.

Seri lisanslı ve lisanssız bisikletçilere açık olmakla beraber PRO kategorisi (diğer bütün serilerde olduğu gibi) sadece UCI lisansına sahip sporcular için.

2014 Tarihleri
 EES takvim
        EES takvim

European Enduro Series sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
       

3 Büyük Ulusal Seri

EES’in altında da ulusal enduro serileri yer alıyorlar.

 • İtalya’da Superenduro(13 yarış),
 • Almanya’da (bu yıl Almanya dışında da yarış içeren) Specialized SRAM Enduro Series (6 yarış) ve
 • Fransız Enduro Serisi (5 yarış)

  bu yarışların en önemlileri.
         
         
         

 •  

    Bu haber 2926 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015