Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Haziran . 2020  
Velodromun Yıldızları Kolombiya'da

Velodromun Yıldızları Kolombiya'da

UCI Pist Bisikleti Dünya Şampiyonası - Cali

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 26.2.2014
Kolombiya/Cali’de 2013/2014 pist bisikleti sezonunun son yarışı, UCI Pist Bisikleti Dünya Şampiyonası düzenleniyor. Bu sezon Ocak ayında Meksika’da koşulan Dünya Kupası’nın 3. ayağından sonra pist bisikleti tekrar Güney Amerika’da. Ayrıca bu yarışla Kolombiya 1995 Bogota’dan sonra ikinci defa şampiyonaya ev sahipliği yapıyor.

Beş günlük yarışlardan sonra madalya çizelgesi aşağıdaki gibi.
Cali Dünya Şampiyonası madalya çizelgesi
       Cali Dünya Şampiyonası madalya çizelgesi

İki Fotoğraf ve Türkiye

2013 Dünya Pist Bisikleti Kupası’nın ilk ayağı Manchester’da koşulduktan sonra pistte yarışmış en başarılı sporcularımızdan Recep Ünalan’ı anmış ve Türkiye’de velodrom olmamasından yakınmasını dile getirmiştik. Velodrom konusu hala aynı, bir gelişme yok maalesef.

Oyunlar boyunca bu konuya dikkat çeken ve çok önemli olduğunu düşündüğümüz iki tanıklık geçti.

Recep Ünalan

Birinci tanıklık Bisiklet Federasyonu eski asbaşkanı, Türkiye Turu’nun yarış direktörü Abdurrahman Açıkalın‘ın aşağıdaki tweeti:

Bu fotoğraf, Recep Ünalan’ı Cali’de, 2011/2012 UCI pist bisikleti dünya kupasının ikinci ayağında, şimdi dünya şampiyonası koşulan velodromda gösteriyor. Önde duran Fransız, bu yarıştan 8 ay sonra Londra 2012 olimpiyatında omniumda olimpiyat gümüşü kazanan Bryan Coquard, şimdi Europcar takımında, yol bisikletinde yarışıyor. Arkasında duran Danimarkalı Lasse Norman Hansen de Londra’da olimpiyat altını kazanan bisikletçi.

Recep Ünalan bu fotoğrafın neresindeydi? Aşağıdaki çizelge, yukarıda fotoğrafı gözüken omnium yarışının sonucu:
2011 dünya kupası 2. ayak, Recep Ünalan dördüncü
       2011 dünya kupası 2. ayak, Recep Ünalan dördüncü

Olimpiyat altını kazanan bisikletçi, Recep’in 4. bitirdiği omniumda 10. olmuş, gümüş kazanan ise Recep’in hemen önünde 3.

Şimdi dünya şampiyonası için Cali’ye gelenler arasında diğer isimler neredeler peki?

Juan Esteban erkekler omniumda Cumartesi günü dünya altıncısı oldu.

Martyn Irvine, Cali’de erkekler scratch yarışında dünya ikincisi oldu, gümüş madalya aldı.

Lasse Norman Hansen’in bireysel başarısı yok ama takım takipte Danimarka ile dünya ikincisi oldu, gümüş madalya aldı.

Ahmet Örken

İkinci önemli tanıklık ta 2010’da aralarında Recep Ünalan ve Ahmet Örken’in de olduğu 4 sporcu ile İsviçre’de UCI kampında pist bisikleti için uğraşan bir diğer isim, antrenör Mutlu Erçevik’ten geldi:

Erçevik’in dediği, kendini açıklıyor zaten. O yarışta 5. olan Boudat, şimdi henüz 20 yaşında dünya şampiyonu. Aşağıdaki çizelge Örken’in şampiyonluğu sırasındaki ilk 10 sırayı gösteriyor.
2011 Avrupa Şampiyonası, Ahmet Örken şampiyon
       2011 Avrupa Şampiyonası, Ahmet Örken şampiyon

Şimdi Cali’de yarışanlardan, 2011’de Ahmet’in arkasından ikinci olan Jasper de Buyst Belçika takımındaydı. Omnium’da eleme yarışında pistten yeteri kadar çabuk çıkmadığı için diskalifiye oldu, bir de 200 İsviçre Frangı ceza yedi. Takım takip yarısında Belçika takımı ile dokuzunculuk en iyi derecesi oldu.

Owain Doull pek bir varlık gösteremedi. En iyi derecesi takım takipte Belçika’nın bir sıra önünde, sekizinci olan Britanya takımında yer almak.

Ahmet’in ardından 5. olan, taze dünya şampiyonu Thomas Boudat, Fransa’nın pist bisikletindeki en büyük isimlerinden olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor. Düşünün, aşağıda eli havada isim Ahmet Örken olabilirdi.

Ondrej Rybin omnium genel klasmanda 11. oldu.
Eli bayrakla havada, Boudat değil Örken olabilirdi
       Eli bayrakla havada, Boudat değil Örken olabilirdi

Buraya kadar okuduysanız diyecek bir şey olmadığını, kalmadığını da tahmin edersiniz. Türkiye’de pist bisikletinde, hele de omnium gibi değişik dalların birleşimi bir dalda dünya çapında başarılara ulaşacak isimler var. 76 milyonluk bir ülkeden, böyle bir bisikletçinin, hele de 2010’daki gibi planlı bir ivme ile çıkmaması garip olurdu zaten.

Fakat böyle parlayıp sönen yıldızlar, velodromsuzluk bu ülkenin makus kaderi mi olmak zorunda? Geriye kala kala federasyon başkanı Emin Müftüoğlu’nun „2016 Rio Olimpiyatı’nda kesinlikle bir Türk sporcu velodromda pedala basacak“ sözü kalıyor.

Beşinci Gün – 2 Mart

François Pervis ismi Çalı’deki bu dünya şampiyonasından hatırlanacak en önemli isim. 29 yasındaki Fransız sporcu, dün erkekler sprint yarısında Alman Stefan Boetticher’in önünde birinci oldu. Aşağıdaki videoda Pervis’nin son dönemeçten sonraki atağı ve saatte neredeyse 71km hızla bitiş çizgisinden tekerleği önde geçmesini seyredin lütfen. İkinci yarışta hızını yarım km/s daha da arttırdı, içeride olmasına rağmen dışarıdan bastırarak gelen Boetticher’in önünde bitiş gördü. Pervis bu altın ile Fransa’nın dünya şampiyonasında kazandığı 3 altını alan isim oldu aynı zamanda. Fransızlar’ın sprint yarışlarında geçtiğimiz 20 yıl içinde kürsüye sadece 2 defa (1994 ve 2006’da) çıkamadıklarını da belirtelim.

Kadinlar keirin yarışında Pervis’nin tahakküm açısından Alman takımındaki muadili Kristina Vogel Avustralyalı Anna Meares’in 1/10 saniyeden de az bir farkla önünde birinci oldu. Üçüncü Britanyalı Rebecca James.

Kadınlar omnium yarışında 30 yaşındaki Amerikalı Sarah Hammer zamana karşı turda ikinci, puan, eleme ve takip yarışlarında birinci, scratch’de beşinci ve 500m’de dördüncü oldu. Onun ardından Britanyalı Laura Trott ve Avustralyalı Annette Edmonson geldiler. Bu şekilde kürsü de geçen yıl Minsk’deki dünya şampiyonası ile aynı oldu.

Madisonda İspanya (David Juaneda Muntaner ve Albert Barcelo Torres) Çek Martin Blaha ve Vojtech Hacecky ikilisinin önünde birinci oldular. Bronz madalyayı İsviçreli Stefan Kueng ve Thery Schir kazandı.

Dördüncü Gün – 1 Mart

Kadınlar sprintte Alman Kristina Vogel pist bisikletinde bugün itibariyle en güçlü isimlerden olduğunu bir kere daha gösterdi. Takım yarışında Miriam Welte ile altın alan Vogel, Almanya’nın bu dalda 1986’dan beri ilk madalyasını da kazandı. Vogel’in peşinden Çinli Tianshi Zhong ve Junhong Lin geldiler.

Erkekler omniumda Fransız Thomas Boudat 20 yaşında dünya şampiyonluğuna ulaştı. Zamana karşı turda 10., puan ve eleme yarışlarında birinci, takip yarışında 7., scratch’de 2. ve 1km yarışında üçüncü olan Boudat aynı zamanda bu dalda altın alan ilk Fransız. Onun ardından Hollandalı Tim Veldt ve Rus Viktor Manakov geldiler.

Kadınlar puan yarışında Avustralyalı 21 yasındaki bisikletçi Amy Cure ilk altınını Alman Stephanie Pohl’un ve Kanadalı Jasmin Glaesser’in önünde kazandı.

Üçüncü Gün – 28 Şubat

Kilometre yarışında favori 29 yaşındaki Fransız dünya rekortmeni François Pervis, Alman Joachim Eilers ve Yeni Zelandalı Simon Van Velthooven’in önünde birinci oldu.

Kadınlar takipte Britanyalı Joanna Rowsell ülkesinin kadınlardaki başarılarına bir tane daha ekledi. İkinci Amerikalı defalarca dünya şampiyonluğunu tatmış bir isim, Amerikalı Sarah Hammer, üçüncü Avustralyalı Amy Cure oldular. Bu Roswell’in ilk bireysel altını, ayrıca Britanya’nın 6 yıldan beri bu dalda kazandığı ilk altın.

Erkekler puan yarışında madalya ev sahiplerine gitti. Kolombiyalı Edwin Avila Venegas üç yıl önce Hollanda’daki dünya şampiyonasındaki birinciliğini tekrarladı. 24 yaşındaki bisikletçi bu başarıyla Kolombiya’nın ikinci altınını kazanmış oldu. İkinci Yeni Zelandalı Thomas Scully, üçüncü İspanyol Eloy Teruel Rovira oldular.

İkinci Gün – 27 Şubat

Erkekler takip yarışında Avustralyalı Alexander Edmondson bir gün önceki takip birinciliğinden sonra, finalde İsviçreli Stefan Kueng’un 4:22 önünde ikinci şampiyonluğunu aldı. Onları Yeni Zelandalı Mark Ryan izledi.

Erkekler keirin yarışında Fransız favori François Pervis kendisine hedef olarak koyduğu 3 altından (kilometre (ki bu dalda dünya rekoru 56.303 ile Pervis’e ait), sprint ve keirin) birini kazandı. Yarı finalde Alman Maximilan Levy ve Britanyalı Jason Kenny’yi geçtikten sonra, finalde Kolombiyalı Fabian Hernando Puerta Zapata’nın önünde altına uzandı. Üçüncü Hollandalı Matthijs Buchli oldu.

Erkekler scratch yarışında Rus Ivan Kovalev ülkesine bu dalda ilk altınını İrlandalı Martyn Irvıne ve Hong Konglu Lök Cheung’un önünde kazandırdı.

Kadınlar 500m yarışında ise Alman Miriam Welte ikinci şampiyonluğunu aldı. 27 yasındaki sporcu bu yarışta bu dalda dünya rekorunun sahibi ve favorilerden Avustralyalı Anna Meares’i ve Rus Anastasia Voinova’yı geçti. Meares’in gümüş madalyası kendisinin dünya şampiyonalarında aldığı 21. madalya. Bisiklet tarihinde bundan daha başarılı tek sporcu İskoç Chris Hoy (25 madalya)

Kadınlar takım takipte Britanya (Laura Trott, Katie Archibald, Elinor Barker ve Joanna Rowsell) tahmin edildiği üzere 4:23:407 ile Kanada ve Avustralya’nın önünde peşpeşe dördüncü şampiyonluklarını kazandılar.

İlk Gün – 26 Şubat

Cali’de ilk günde Avustralya, Almanya, Yeni Zelanda ve Belçika altın madalyaya uzanan ekipler oldular.

Erkekler takım takipte Avustralya (Luke Davison, Glenn O’Shea, Alexander Edmondson ve Mitchell Mulhern) finalde Danimarka’yı (Casper Von Folsach, Lasse Norman Hansen, Rasmus Christian Quaade ve Alex Rasmussen) yendi, 3:57:907 ile ülkenin 1993’ten beri 10. altınını aldı.

Kadınlar takım sprintte Almanya hakimiyetini sürdürdü. Kristina Vogel ve Miriam Welte, Çin ve Britanya takımlarını geride bıraktılar ve Almanya’ya bu dalda üçüncü takım şampiyonluğunu kazandırdılar.

Erkekler takım sprintte Yeni Zelanda (Ethan Mitchell, Sam Webster ve Edward Dawkins) 2012’de bronz, 2013’te gümüşten sonra bu yıl bir kademe daha gelişerek fayet güçlü bir Almanya’nın (Rene Enders, Robert Forstermann ve Maximilian Levy) önünde altına uzandı. Fransa üçüncü oldu.

Kadınlar scratch yarışında Belçikalı Kelly Druyts gökkuşağı renkli formayı sırtladı ve bu dalda Belçika’ya ilk şampiyonluğunu kazandırdı. Druyts’un arkasından Polonyalı Katarzyna Pawlowska ve Rus Evgenia Romanyuta geldiler.

Yarışlar Öncesi

Aşağıdaki kıpır kıpır tanıtım videosundan etkilenenlere belirtelim, Cali aynı zamanda “dünyanın salsa başkenti” olarak da anılan bir şehir.

Genel olarak pist bisikletinin yıldızlar geçidi şeklinde gerçekleşecek şampiyonada favori grup muhtemelen Britanyalılar. 1993’ten beri düzenlenen dünya şampiyonalarında en fazla altın madalya almış ülke Fransa (57), Britanya’nın ise 50 birinciliği var. Cali’de Londra 2012’den kazanılan ve artık UCI başkanlığında da vücut bulan ivmenin yeni bir nesilde devam etmesini seyredeceğiz muhtemelen. Geçen yıl, Belarus/Minsk’teki dünya şampiyonasında 22 yaşındaki Rebecca James (sprint ve keirin), 25 yaşındaki Jason Kenny (keirin), 21 yaşındaki Simon Yates (puan) ve takım takip (Laura Trott (21), Dani King (23) ve Elinor Barker (19)) ile 5 altın almıştı Britanya.

Yaşlara dikkat ettiniz herhalde. Bu ekip bu kadar değil haliyle. Örneğin 23 yaşındaki Jessica Varnish, 25 yaşındaki Steven Burke ve 28 yaşındaki Ed Clancy gibi isimler de, 37 yaşındaki Chris Hoy ve 33 yaşındaki Victoria Pendleton’dan sonra da Britanya’nın pist bisikletindeki tahakkümünün daha uzun yıllar devam edeceğinin ve başarılı alt yapı çalışmasının nasıl sonuç verdiğinin göstergesi.
Cali velodromu
       Cali velodromu

Bununla beraber yarı-açık velodromlu Cali’de madalyalar çantada keklik de değil. Fransızlar’ın ünlü bisikletçisi Françoise Pervis takım arkadaşları Kevin Sireau ve Gregory Bauge, Almanlar Kristina Vogel, Robert Forstemann, Stefan Botticher, Maximilan Levy, Miriam Welte’nin yanında elbette Avustralyalı rekortmen Anna Meares (ki Meares burada Fransız Felicia Ballanger’nin on dünya şampiyonluğu rekorunu egale edebilir), Wai See Lee (Hong Kong), Katarzyna Pawlowska (Çek Cumh.), Jun Hong ve Lin Tianshi Zhong (Çin), Eugenia Romanyuta, Denis Dmitriev (Rusya) kürsü favorileri.
Cali velodromunda yarış
       Cali velodromunda yarış

Youtube'dan Canlı Yayınlar

UCI ve canlı yayın ortağı Infront Sports & Media bu yarışı da canlı olarak yayınlayacaklar. Yayın yapılacak beş kıta üzerinde yüze yakın ülkedeki (ilk defa olarak Hindistan ve Malezya’da da televizyon verecek yarışları) televizyon kanallarını saymaya lüzum yok. Türkiye için önemli olan, UCI Youtube kanalı.

Yarışlar Programı

Programdaki saatler yerel saattir, Türkiye saati için 7 saat eklenecek.
Cali yarışlar programı
       Cali yarışlar programı

 

  Bu haber 5129 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015