Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
04 . Ağustos . 2020  
Londra Bisiklet Fuarı 2014

Londra Bisiklet Fuarı 2014

Londra'dan Bisiklet Esintileri

Melike Menekay   mtbtr.com © 10.3.2014
2014 Londra bisiklet fuarı geçtiğimiz hafta Outdoor Adventure & Travel, Triathlon ve International Dive Show ile birlikte ve yine tek bir biletle farklı sporlarla ilgilenen geniş bir kitleye hitap ederek gerçekleşti. Perşembe’den pazara kadar süren fuarda bisiklet standlarının çoğu daha önceki yıllarda olduğu gibi İngiltere’deki distribütörlere ait ve yenilik tanıtmaktan çok satış odaklı ve indirimli ürünlerle doluydu. Giyim, aksesuar ve bisikletli ürünlerin yer aldığı standlar yenilik ağırlıklıydı. Bunun yanında bir test parkurunda bisikletleri denemek, halfpipe ve pumptrack’teki gösterileri seyretmek de mümkündü.

Fotoğraf Albümü

Londra Bisiklet Fuarı'nın bütün fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sunumlar, konuşmalar

Fuar süresince çeşitli söyleşilerin gerçekleştiği sahnede ise bu sene Liam Philips, Chris Hoy gibi başarılı bisikletçilerle sohbetler düzenlendi. Herhalde en çok seyirciyi Britanya’nın gelmiş geçmiş en başarılı olimpik sporcusu Chris Hoy topladı denebilir.

Bisiklete başlamasında küçükken izlediği E.T. filminin etkisinin olduğunu anlatarak başladığı sohbete, Britanya’da bisikletinin neden bu kadar başarılı olduğunu, takım içi maceraları anlatarak (zamanında Hoy gençken formaları zimmetli veriyorlarmış, antrenman sonrası geri alıyorlarmış… vs) devam etti.
Chris Hoy
       Chris Hoy

Hoy kendi adıyla bir bisiklet serisi de çıkarıyor. Aşağıda görüldüğü gibi ufak bir stand, fakat bisikletleri velodrom tarzı bir platform üzerinde sergileme gibi akıllıca bir tasarımı var.
Hoy bisikletler
       Hoy bisikletler

Hoy bisikletleri nasıl kendi test ettiğinden (çocuklar için olanları yeğenlerine test ettirmiş) girdi, model adlarının hepsinin kendisinde anısı olan yerler (yarıştığı, madalya aldığı şehirler, velodromlar vs) olduğundan çıktı. Son olarak eyircilerden gelen soruları yanıtlayıp küçük bisikletçilere öğütlerde bulundu. Bu tarz bir buluşma ve böyle başarılı bir sporcunun rol modeli olarak gelecek kuşakları etkileme ve motive etmek için önemi hakkında ne yazılsa az.

Kamyonlar ve Bisikletler

Londra’da ortalama ayda bir bisikletli trafikte hayatını kaybediyor. Bu olayların büyük çoğunluğu da kamyonlar nedeniyle.

Bir kamyonun yanında, ya da önünde durduğumuzda şoförün sizi görüp görmediğini ya da ne kadar görebildiğini hiç düşündünüz mü? Londra polisi bu sorunun cevabını vermek ve bisikletlilerin kamyonun arkasında değil de yanında ya da önünde ışık beklerken bile ne büyük bir tehlikede olduğunu göstermek için fuara bir polis tırı ve bir de inşaat kamyonu getirmiş.
Polis tırı
       Polis tırı

Sıramız gelip tırda şoför koltuğuna oturduğumuzda yanınızda oturan polis memuru önce kısa bir bilgi veriyor. 2010 yılından itibaren yeni tırlarda konulması zorunlu ek aynaları gösteriyor ve sıramızı beklerden tırın önünde ve yanında işaretlenmiş bölgeye bakmamızı istiyor. Oturduğunuz yerden bu iki bölgeyi, orada herhangi biri olup olmadığını da göremiyorsunuz. Ancak son yıllarda eklenmiş aynalara bakarak bir görüş elde ediyorsunuz. Bu sırada başka bir memur bir bisikletle önce işaretli yan bölgede duruyor. Ancak tır ile kaldırım arasında 1,5 metre civarında bir mesafe varsa ve siz kaldırımın dibinde duruyorsanız sizi aynadan görebiliyor şoför. Memur sonrasında bisikletle tırın önüne geliyor. Eğer tır ışıklarda duruken yanından geçip önünde bekliyorsanız ve şoförün ek aynası yoksa sizi görmesi imkansız.

Bütün bunları görünce kamyon altında kalma kazalarının neden örneğin kamyonların sola dönüşte ezmesi şeklinde gerçekleştiğini anlıyorsunuz. Her halükarda son derece korkutucu, bir o kadar da öğretici bir deneyim.

Günlük kullanım ürünleri

Fuarda ilgimizi en çok çeken standlardan biri de Henty markasına ait çantalarındı. Özellikle işe bisikletle gidenler için çok büyük kolaylık sağlayan bu çantalar açıkken anahtar, cüzdan, telefon gibi eşyalarınızı koyabileceğiniz küçük bir çanta ve dilerseniz 13“ laptop çantası ile asılı takım elbise torbası şeklinde. Silindir haline getirildiği zaman ise rahatça taşınan sırt çantaları iki farklı boyda ve farklı renklerde tasarlanmış. İşe bisikletle gidip takım elbisesini yanında taşımak isteyenler için son derece etkileyici bir çözüm.

Henty Wingman Features from Henty on Vimeo.

Aydınlatma – Görünme

Özellikle kış aylarında havanın erken kararmasıyla şehir bisikletinde güvenli sürüşler için daha da çok önem taşıyan aydınlatma üzerine standların sayısı her geçen yıl artıyor. Reflektörlü ya da ışıklı yeleklerin yanı sıra bisiklete binerken kullandığımız ürünlerin de ışıklandırılması yeni modalardan. Geçen sene çıkmış olan ve daha önce haberini yapmış olduğumuz H2GLOW mataraları bu sene yeni renk ve dizaynlarını sergiliyordu.

Eğer reflektörlü yeleklerden taşımak istemiyorsanız ve koyu renklerde giyinmeyi seviyorsanız, Albedo‘nun reklektör spraylerden edinebilirsiniz. Çeşitli renklerde olan spraylerle ister kıyafetinizi ister bisikletinizi boyayabilirisiniz. Tekstiller için olan sprayler yıkanınca çıkıyorlar.

Dikkat çekici olan başka bir ürün ise Blaze standındaki lazer ışıklardı. Bisikletinizin 5-6 metre önünde bisiklet şeklinde yeşil ışık tutan ve bu sayede siz bir otobüsün yanından geliyor olduğunuzda, şoförün yola yansıyan bisiklet şeklini görerek belki siz daha kör bir noktayken, görüş açısına girmeden sizi fark etmesini sağlıyor. 3 farklı şekilde yanan bu ışıkların pil süresi 13 saate kadar varıyor, sonrasında da USB kablosuyla şarj etmeniz mümkün. İngiltere’de üretilen ve internet sayfasından dünyanın heryerine kargo masrafsız ısmarlayabileceğiniz ışıkların fiyatları ise 135 pound.

Şıklık

Süslü kadınların da bisiklete bindiğini artık bilmeyen kalmamıştır.

Çoğu kadın bisiklete binerken de şık olmak istediğinden kasklar, eldiven, taytlarda desen ve renk çeşitliliği son yıllarda arttı. Özellikle elektrikli bisikletler, katlanabilir bisikletlerin ve de çoğalmasıyla bisikletle ulaşım da giderek yaygınlaşıyor. Bu konuda fuarda dikkat çeken bir standa sahip olan > Georgia in Dublin markası özellikle yağmurlu günler için şık ve kullanışlı çözümler üretmiş. Bisikletinizin sepeti için yağmurluklar, ayakkabılarınız ıslanmasın ya da bacaklarınız çamurlanmasın diye kılıflar, şık ceket ve yelekler üreten markan son yıllarda yaratıcı ürünleriyle birçok ödül de almış.
Georgia in Dublin
       Georgia in Dublin

Bu senenin yeniliklerinden olan diğer bir ürün ise kasklara daha şık bir görünüm veren kask kılıflarıydı. Erkekler, kadınlar ve gençler için farklı desen ve renklerde dizaynlanmış kılıfların yağmurlu havalar için olanları su geçirmez kumaştan, soğuk havalar için olanlar ise kulaklarınızı kapatacak şekilde. Çocuklar için yapılmış tavşandan penguene kadar farklı hayvan kafaları şeklindeki kılıflar ise onları küçük yaştan kask kullanımına alışmalarına yardımcı olabilir. Son derece şık olan kılıflara isterseniz tül, çiçek gibi çeşitli aksesuarlar da ekleyebiliyorsunuz.
Kask kılıfları
       Kask kılıfları

Nostaljik tasarımlı trikoların sayısında da önemli ölçüde bir artış var. Bu yılın (ve sanki tüm zamanların) moda renkleri bordo – bej (ya da kirli beyaz) ve mavi kombinasyonları. Bu sahada pek çok marka çıkmış, VeloVixen markası adından da anlaşılacağı gibi “süslü kadınlar”a hitap etmeye çalışıyor, keza Ana Nichoola da şirin kıyafetleri ile dikkat çeken bir marka. Daha “ciddi” tasarımıyla Meccanica ürünlerinin yününden üretimine kadar her şeyi Britanya’da yaptığını öne çıkarıyor.
Ana Nichoola
       Ana Nichoola
Meccanica
       Meccanica

Aksesuarlar

Günlük hayatımızda kullandığımız bisiklet desenli ürünlerin sayısı her geçen gün artıyor. Farklı renk ve dizaynli T-shirt, kahve fincanı, not defterleri, hediye kartlarının, alışveriş torbaları yani sıra kap kağıtları, duvar kağıtları, duvar stickerları, nevresim takımları, bisiklet şeklinde kesilmiş Avrupa, dünya haritalarına kadar birçok ürünü bulmamız artık mümkün. Örneğin Anthony Roam ya da Ginger and French.
Anthony Roam
       Anthony Roam
Ginger and French
       Ginger and French

Gareth and Tony isimli iki bisikletçinin 2013’te Fransız Alplerinde yaptıkları bir bisiklet gezisi sonrası akıllarına gelmiş yoldaki nirengi taşlarının biblolarını yapmak. El yapımı olan ve Mont Ventoux, L'alpe d'huez, Col du Tourmalet gibi çeşitli zirvelerin isimlerinin yazılı olduğu taşları 11 veya 17 santimetre, isterseniz de gerçek boyutunda ısmarlayabiliyorsunuz. Renk ve üstüne yazılması istediğiniz yazıyı seçip kendinize özel kilometre taşları da ısmarlamanız mümkün.
Summitfinish
       Summitfinish

Londra’da SKY standının en çok ziyaret edilen standlardan olması garip değil. Bisikletseverlerin ilgisine karşılık vermek için Rapha, meşhur formalarının yanında artık envai çeşit aksesuar üretmeye başlamış. SKY desenli/renkli eşarp/fularlar, örme kemerler, cüzdanlar, şapkalar…
Rapha/SKY kemer
       Rapha/SKY kemer

Britanya denince ilk akla gelen markalardan Brooks’dan fazla bahsetmeye lüzum yok herhalde. Çantalarının, alet-edevatın yanında yeni çıkardıkları sele bu yılın yeni ürünü.
Brooks
       Brooks

Seyahatlerde bisiklet taşımak dert. İşin ucuzuna kaçıp karton kutu kullanmak bir seçenek. Ya da yüzlerce dolar para verip sağlam bir bisiklet bavulu almak. Bu duruma bir çare Bike Box Alan tarafından sunulan bisiklet bavulu kiralama servisi. İnternetten kiralama yapıldıktan sonra eve kadar getirilip tatil sonunda gene evden alınan bavullar örneğin bir hafta için 40 sterlin.

İlginç ürünlerden biri de şüphesiz BikeBuddie markasının bisikletin çıkıntıları için tasarladığı kılıflar. Bu beslemeli kılıflar hem amortisör bacakları vs. gibi parçaları koruyor, hem de örneğin pedalların arabanın kaportasını veya bagajını çizmesini önlüyor.

Bir başka yenilik ise bele kemer gibi takip rahatça taşıyabileceğiniz reflektörlü Hiplok bisiklet kilitleri.
Hiplok
       Hiplok

Bisikletler

Londra bisiklet fuarı bir bisiklet fuarı ama ağızları açık bırakacak teknolojik yeniliklerin ilk olarak görücüye çıktıkları bir fuar değil. Dolayısıyla muhtelif markaların Eurobike gibi veya kendi düzenledikleri fuarlarda ilk defa tanıttıkları ürünleri tekrar görmek mümkün.

Bisiklet sergileri iki şekilde oluyor. Ya bir markanın resmi distribütörü kendi stand açmış ve o markaları sergilemiş. Ya da markalar kendileri stand açmışlar. Birinci grup haliyle daha geniş, kendi markalarını sergileyenlerin sayısı çok değil.

Dal olaraksa Londra’da dağ olmaması nedeniyle olsa gerek, son yıllarda patlama yaşanan şehir içi ulaşım ve Britanya’nın spordaki başarılarından hareketle yol bisikletleri, onlardan sonra da muhtemelen mevsimden olacak, kros bisikletleri ağırlıktaydı. Markalar açısından da Londra’da bir bisiklet fuarı “bildik” markaların yanında İngiliz markalarını da öne çıkarması açısından önemli.

Haliyle Boardman, bu markalar arasında en çok yer tutanı. Fakat onun yanında Ribble, Beacon, NeilPryde veya Starley gibi, başka yerlerde çok da sık rastlanmayacak markaları görüp incelemek mümkün.
Neil Pryde
       Neil Pryde
Ribble
       Ribble

Dağ bisikletleri açısından birkaç Amerikan markası (orn. Intense) ve distribütörün getirdiği Giant’lar dışında kendi standında sergilenen iki marka vardı: Canyon ve Marin. Canyon’ın World Enduro Series’ta Canyon Factory Enduro Team tarafından kullanılan Strive modeli en çok ilgi çeken modeldi.
Canyon Strive
       Canyon Strive

Velorution mağazasının markalarından Abici serisi gülümseten tasarımları ile, Zullo markası ise tuval gibi üzerine resim yapılmış modeliyle ilginç.
Zullo
       Zullo

Haliyle böyle bir fuarda katlanabilir bisiklet olmadan olmaz. Bu tarz bisikletlerle özdeşleşen Brompton’ın yanında bu sefer ilgi çeken iki farklı marka, özellikle fiyat açısından daha katlanılabilir bir alternatif sundukları için, Bickerton ve Nanoo oldular.
Bickerton
       Bickerton
Nanoo
       Nanoo

Çok yeni bir teknoloji olmamakla beraber zincir yerine bir şaft aracılığı ile güç aktarımı Dynamic yol bisikletinden katlanabilir modellere kadar uyguladığı bir sistem.
Dynamic
       Dynamic

İki tane ilgi çekici marka bisiklet donanımından (çatal yatakları) tanıdığımız Chris King’in bisiklet markası, el yapımı çelik kadroları ile Cielo ve bir başka yeni marka, Open Cycle. Open markasının ardından Cervelo firmasının kurucularından, blogundan tanıdığımız Gerard Vroomen. Marka şimdilik iki farklı 29” tekerlekli sabit kadro üzerine dağ bisikleti modelleri üretiyor. Haliyle fiyatlar Cervelo seviyesinde denebilir, fakat tasarım da açıkçası aynı sade ve şıklıkta.
Open
       Open

Bisikletle pek alakası yok(tu) ama son birkaç yılın önemli teknolojik atılımlarından biri şüphesiz 3D baskı. Şimdi bu teknolojiyi bisiklette de kullanan biri çıkmış. Renishaw 3D Printing firması Empire markası ile beraber bir bisiklet kadrosu tasarlayıp bunu tamamen 3D baskı yöntemi ile titanyumdan üretmiş. Gerçekten çok etkileyici. Belki de bundan 10 yıl sonra hepimiz baskıdan çıkan bisikletlere bineceğiz, 20 yıl sonra da herkes evinde kendi bisikletini “basacak”.
Renishaw/Empire 3D Printer bisiklet
       Renishaw/Empire 3D Printer bisiklet
Renishaw/Empire 3D Printer bisiklet
       Renishaw/Empire 3D Printer bisiklet

 

  Bu haber 7031 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015