Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Temmuz . 2020  
UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası - 1. Ayak

UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası - 1. Ayak

UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 14.4.2014
UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası bu haftasonu başladı. Yarışlar harikuladeydiler, fakat katılım bu çapta bir organizasyon için küçüktü. U23 gruplarında yarış öncesi kayıt yaptıran sadece 13 kadın ve 43 erkek sporcu vardı, elite sınıfında ise 40 kadın ve 83 erkek. Bir taraftan katılım düşük, ama puanların U23 kategorilerinde 25., elite içinse 60. sıraya kadar verildiği düşünüldüğünde buraya gelmenin önemi de anlaşılır. Bu bağlamda ilginç bir örnek inişçi bildiğimiz Tracey Moseley’in Pazar günü de XCO yarışında pedal basması ve yarışı 29. sırada bitirmesi oldu. Moseley’in amacı Temmuz sonu/Ağustos başı Glasgow’da düzenlenecek Commonwealth oyunlarına katılmakmış.

Cumartesi – DHI

Yarışlara dönelim. Dünya kupası iniş yarışları ile açıldı. Oldukça tozlu ve kaygan parkurda erkeklerde Amerikalı Aaron Gwin (Specialized Racing DH) kadınlarda ise Britanyalı Manon Carpenter (Madison Saracen Factory Team) sezonun ilk yarışını kazanan isimler oldular.

Kadınlarda Rachel Atherton’dan (GT Factory Racing) başka bir ismi yarış kazanırken görmeyeli yıllar olmuş gibi bir his var. Sondan ikinci çıkış alıp kendisinden bir önceki Amerikalı Jill Kintner’in 5 saniye önünde lider koltuğuna oturmuşken hesabı Manon Carpenter bozdu. İngiliz bisikletçi, ikinci ara zaman ölçümünde Atherton’ın 3 saniye, bitişte de 4 saniye önündeydi. Kürsü görebilecek bir isim Fransız Emmeline Ragot’ydu (Lapierre Gravity Republic). Birinci ara zamanı bütün bisikletçiler içinde en iyi yaptı, ama sonra patlayan lastiği nedeniyle beşinci bitirdi yarışı.

Erkeklerde Aaron Gwin yer yer saatte 70km’ye yaklaştığı hızla 4 dakika barajını kıran tek isim. Avustralyalı Michael Hannah (Hutchinson UR) çıkış sırası sayesinde oldukça uzun süre lider kaldı. Güney Afrikalı Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate) geçer gibi olsa da kendi turunu 80 salise geride bitirdi. Aşağıda yarışların güzel bir özet videosu da var.

İlk yarıştan sonra erkek ve kadınlarda dünya kupası sıralaması şöyle:
DHI erkekler dünya kupası sıralaması
       DHI erkekler dünya kupası sıralaması
DHI kadınlar dünya kupası sıralaması
       DHI kadınlar dünya kupası sıralaması

Pazar – XCO

U23’lerde beklenmedik bir durum olmadı. Kadınlarda İsveç şampiyonu Jenny Rissveds (Scott-Odlo) kariyerinin ilk dünya kupası birinciliğini aldı. Erkeklerde ise U23 Avrupa Şampiyonu Fransız Jordan Sarrou (BH-Suntour-KMC) yarışı kazandı. Her iki isim de arkalarından gelenlere ciddi farklarla birinci oldular.

Elit kadınlar yarışında İsviçreli Jolanda Neff (Liv Pro XC Team) birinci oldu. Bu birinciliğin güzel yanı, Neff’in geçen yıl burada U23 yarışını kazanmış olması. Kısaca „bıraktığı yerden devam etti“ denebilir. İkinci turda bir kaza yapmasına rağmen kalkıp devam edip kazandığı bu birincilik ayrıca geçen sezondan beri sayarsak Neff’in ayrıca peşpeşe 6. birinciliği.
Jolanda Neff
       Jolanda Neff

Neff’in peşinden şayan-ı takdir bir şekilde Gunn-Rita Dahle (Multivan Merida) aldı. Daha ne kadar yarışacak bilinmez ama bu yaşta ilk turu 6. sırada bitirdikten sonra yarışın geri kalanını 2. sırada sürdürmek olağanüstü bir başarı. Üçüncülük son derece dengeli bri şekilde yarışın başından itibaren pozisyonunu korumayı başaran Neff’in takım arkadaşı Leh Maja Wloszczowska’ya gitti.

Elit erkeklerde ise bütün gözler son iki yılın bitmez tükenmez çekişmesi, İsviçreli Nino Schurter (Scott-Odlo) ile Fransız Julien Absalon’un (BMC) mücadelesindeydi. Son gülen Absalon oldu, ama Schurter 5. turda lastik patlatmasaydı ne olurdu belli değil pek. Kötü çıkış alan Absalon 2. turda yarışın en hızlı turunu attı (16:12) ve liderliğe geçti. Dördüncü turda Schurter öne geçti, 5. turda tekrar Absalon... Lastik patlatmadan hemen önce 5. turda Absalon’un arkasında zıplayıp duran (bkz aşağıdaki fotoğraf) Schurter’ın patlak lastikle teknik sahaya ulaşıp sonra yarısı 6. sırada bitirebilmesi dahi büyük başarı.
Schurter, Absalon
       Schurter, Absalon

Herkes Absalon ve Schurter mücadelesine odaklanmışken Alman Manuel Fumic, Schurter’ın patlak lastiğinden (Cannondale Factory Racing) bayağı faydalandı. Yarışı üçüncü bitirecekken Schurter’in arızası nedeniyle Absalon’un 34 saniye arkasından ikinci oldu. BH-Suntour-KMC takımından Fransız Maxime Marotte ise üçüncü.
Schurter, Absalon, Fumic
       Schurter, Absalon, Fumic

İlk yarıştan sonra erkek ve kadınlarda dünya kupası sıralaması şöyle:
XCO erkekler dünya kupası sıralaması
       XCO erkekler dünya kupası sıralaması
XCO kadınlar dünya kupası sıralaması
       XCO kadınlar dünya kupası sıralaması

Fotograflar: Dave MacLeod

 

  Bu haber 3633 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015