Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Şubat . 2020  
TUR2014 - 3. Etap ve 4. Etap

TUR2014 - 3. Etap ve 4. Etap

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 30.4.2014
Şahane bir etap geçirdik, şahane, çünkü hiç sıkıcı değildi, en azından etabın ilk yarısında.
Torku etap öncesinde
       Torku etap öncesinde
Miraç Kal
       Miraç Kal
Çıkış öncesi
       Çıkış öncesi

Çıkıştan hemen sonra 5 kişilik bir grup oluştu, Maxim Belkov (Katusha), Luis Guillermot Mas Bonet (Caja Rural), Adam Phelan (Drapac), Frederick Backhaert (Wanty Groupe Gobert) ve Andrea Fedi (Neri Sottoli) yarışı çok uzun bir süre farkı kısmen 3.5 dakikaya çıkararak önde götürdüler.
Kaçış grubu
       Kaçış grubu
Kaçış grubu
       Kaçış grubu
Mas Bonet ve Backhaert
       Mas Bonet ve Backhaert
Kaçış grubu
       Kaçış grubu
Göcek tirmanisi
       Göcek tirmanisi

53.km'de Göcek Tüneli geçilirken şiddetli yağmur altında oldukça kalabalık (35 bisikletçi) bir kaza yaşandı. Yaralananlara müdahale edildi, Andre Greipel'in takım arabasına indi-bindi yapması “yarışı bırakıyor mu?” sorularını doğurdu. Bisikletçiler çok tehlikeli olduğu gerekçesi ile yarışı bıraktılar, tartışıldı. Yarış direktörü Açıkalın ile bisikletçilerin lideri rolüne soyunan Mark Cavendish arasında konu, Açıkalın'ın Cavendish'e “1.5km sonra yol açılıyor, sen öne geç, istediğiniz yerden yarışı tekrar başlatalım” demesi sayesinde çözüldü. Yarışın nötralize edildiği ortamda bisikletçiler, Cavendish liderliğinde neredeyse 48.km'deki sprint kapısına kadar geldiler. Ortaca'dan yeniden çıkış verilirken yarış komiseri önde kaçan beş kişilik grubun yaklaşık 2.5 dakikalık farkını korumasını sağladı. Nötralize kısım nedeniyle etabın uzunluğu da 128km'ye indi.
Kaçış grubu
       Kaçış grubu
Kaçış grubu yakalanmadan önce
       Kaçış grubu yakalanmadan önce

Niye Kaza Oluyor?

Şiddetli yağmur elbette bir etken, fakat yollar neden buzlanmış gibi kaymaya başlıyor yağmurda? Nedeni mıcır, kabaca kırma taş. Fakat taşın ne boya kırıldığı önemli.

Karayollarından yol yapımı ihalesi alanların masraftan kısmak için mıcırı yeteri kadar ufaltmamaları nedeniyle Türkiye'de yolda kullanılan mıcırlar nispeten büyük oluyorlar. Zamanla üzerinden arabalar geçtikçe mıcırın kenarları yuvarlanıyor, en kötü ihtimalde yol sanki misket döşenmiş gibi oluyor. Böyle bir yolun yağmur yağınca ne hale geliyor tahmin edersiniz.

Buna bir de Göcek tüneli yapımından çıkan inşaat tozunun yolu kaplaması gibi bir etkeni ekleyin. Resmen buzda bisiklete binmek gibi bir durum oluşuyor yağmurda.

Günün tek tırmanış primini ilk olarak sırayla Adam Phelan (Drapac), Luis Guillermot Mas Bonet (Caja Rural) ve Frederick Backhaert (Wanty Groupe Gobert) geçtiler.
Peloton geliyor...
       Peloton geliyor...

Arada mütemadiyen yağmur attırmasına rağmen neyse ki başka kaza olmadı. Bitişe yaklaşık 10km kala kaçan grup da yakalandı. Bitişe doğru Omega Pharma-Quickstep Cavendish'i taşımaya başladı ve en nihayetinde Cavendish gene nispeten rahat bir şekilde üçüncü etabını kazandı.
Günün kürsüsü
       Günün kürsüsü
Açıkalın ve Cavendish karşılıklı teşekkür ediyor
       Açıkalın ve Cavendish karşılıklı teşekkür ediyor

Öpüşmek Yasak

TUR'un başından beri “öpmeli ödül töreni”yle gidiyorduk. Gidişat 3 etap dayandı. Tahmin edeceğiniz üzere “yukarıdan” gelen telkin, emir... artık neyse, tekrar “edepli TUR” olduk. Hep Cavendish'in öpülürken verdiği pozlardan oluyor bunlar.

5. Etap: Marmaris-Bodrum (Turgutreis)

177km'lik etabı geçen yıl Andre Greipel kazanmıştı. TUR'un uzun etaplarından biri. Geçen yılın aksine bu yıl iki tane tırmanış primi var, hemen etabın başında 3. kategori ve 36.km yaklaşırken 2. kategori kapılar. Kaçan olacaktır ama etabın neredeyse son 60km'si düz. Muhtemelen gene bir sprint finişhi seyredeceğiz, Cavendish THY millerini 800 bin'e çıkarabilir.

Bugün 1 Mayıs, Yatağan termik santralı ve Milas'taki maden işçileri gösteri yapacaklar ve rivayete göre yol kapama ihtimali de mevcut. Biraz tedirginlik var o nedenle.


View Larger Map

3. Etap - Finike-Elmalı

TUR'un en ağır etabı, Finike-Elmalı etabını Cofidis'in Estonyalı sporcusu Rein Taaramae 5 saat 40 dakika 31 saniyede kazandı. Taaramae TUR'a en son 2010 yılında gelmiş, 2012 yılında dirseği kırılınca zor bir dönemden geçip, geçen sezon hem de tırmanış etaplarında (!) çektiği sıkıntıdan ancak gırtlağından ameliyat olarak kurtulmuştu.
Son kez turkuaz mayoyla Cavendish
       Son kez turkuaz mayoyla Cavendish
Feedzone
       Feedzone

Taaramae'nin arkasından Orica GreenEdge'den Britanyalı Adam Yates (ikizlerin küçüğü) ve Taaramae'nin takım arkadaşı Fransız Romain Hardy geldiler. “İkizlerin büyüğü” Simon 65. km geçilirken kazada köprücük kemiğini kırdı. Ayrıca dünkü etapta Alman Andre Greipel (Lotto Belisol) bir sprinterden şahane domestik çıktığını da kanıtladı.

Aşağıdaki köy kahvesi sahnesi çok ama çok güzel bir sürpriz oldu. Fotoğrafların altındaki videoyu, köyün ihtiyarları ile yapılan müthiş sohbeti, (40. saniyeden itibaren) mutlaka seyredin.
Köy kahvesinde TUR heyecanı
       Köy kahvesinde TUR heyecanı
Bisikletçileri bekleyenler
       Bisikletçileri bekleyenler

Back-Stage 3 - 50th Presidential Cycling Tour of Turkey from Tour of Turkey on Vimeo.

Beklenildiği üzere etap bütün genel klasmanı karıştırdı. Kürsüye çıkan üçlü, şimdi genel klasmanda da ilk üçü oluşturuyor. Lider Taaramae'nin selefi Cavendish bu etap sonunda neredeyse ilk 100'den çıkacaktı, direkten döndü denebilir.
Dağlar, dağlar
       Dağlar, dağlar
TUR2014 3. etap
       TUR2014 3. etap

Etap Paris-Roubaix'den arta kalan sakatlığı nükseden Lampreli Sacha Modolo'nun çekilmesi ile 152 sporcuyla başladı. 30. km'deki Türkiye Güzellikleri primini Mattio Pozzo (Neri Sottoli) geçti. 50 kişilik bir grubun kopması ile sonuçlanan 44. km'deki ilk tırmanış primi Kazak Valentin Iglinsky (Astana) tarafından geçildi. Arkasından Torku'nun bu yıl en öne çıkan ismi diyebileceğimiz Miraç Kal ve MTN Qhubeka'dan Dennis Van Niekerk geçtiler.
Finish alani
       Finish alani

İkinci tırmanış primi için tırmanılmaya başlandığında kaçan grup ile arkada kalanlar arasında fark neredeyse 7 dakikaya çıktı. Yokuşun başında Viacheslav Kuznetsov (Katusha) ve Martin Maaskant (United Healthcare) “bana paydos” dediler. Rıfat Çalışkan'a ithaf edilen ikinci primi Davide Frattini (United Healthcare) kazandı.
Bisikletçileri bekleyenler
       Bisikletçileri bekleyenler
Bisikletçileri bekleyenler
       Bisikletçileri bekleyenler

Bitişe 30km kala sprint priminde çizgiyi Nico Sjmens (Wanty), Davide Frattını (United Healthcare) ve Pieter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen) geçtiler.

Bitişe 27km kala bir kaza daha oldu, Neri Sottoli'den Tomas Aurelio Gil Martinez yarışa devam edemedi.
Taaramae geliyor
       Taaramae geliyor
kazandigina inanamiyor...
       kazandigina inanamiyor...
Taaramae
       Taaramae

Son tırmanışta bitişe 3km kala Taaramae ve Yates atak yaptılar ve içlerinden çıktıkları 20 kişilik grubun parçalanışını izledik. Son metrelerde yaptığı atakla Yates'i de geride bırakan Taaramae birinciliği aldı.
Doping kontrol merkezinde William Clinch
       Doping kontrol merkezinde William Clinch
Kürsüde ilk üç
       Kürsüde ilk üç
Taaramae ve Rifat Çalışkan’ın kızı Özge, oğlu İlke
       Taaramae ve Rifat Çalışkan’ın kızı Özge, oğlu İlke

4. Etap – Fethiye-Marmaris

4. etapta etabın başında ufak ısınma çıkışları var. 30.km’den sonra gelen ve ortalama %6’ya yaklaşan ilk dik çıkış (CAT 3) akabinde bolca iniş çıkış sonrasında etap sonundaki zirve tırmanışı bayağı hafifletilmiş. Geçen yıl neredeyse deniz seviyesinden 550m’ye tırmanılırken, bu yıl bu irtifanın yarısına gelmeden gene bitişe giden iniş başlıyor. Bu kadar degisken bir etapta genel klasman siralamalarinda tekrar oynamalar olabilir.

 

  Bu haber 3641 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015