Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Şubat . 2020  
TUR2014 - 5. Etap ve 6. Etap

TUR2014 - 5. Etap ve 6. Etap

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 2.5.2014
6. etap iki açıdan akıllarda kalacak: sprinter Andre Greipel'in çok uzun süre bir kaçış grubunda yer alması ve kürsüde -teşbihte hata olmaz- tam bir baba-oğul sahnesi seyredilmesi. 183km'lik etabı 4 saat 11 dakika 46 saniye ile Britanyalı Adam Yates (Orica Greenedge) kazandı. 2 saniye arkasında iki İtalyan, Davide Formolo (Cannondale) ve Davide Rebellin (CCC Polsat) bitiş çizgisinin geçtiler.

Etabın asıl önemli sonucu, genel klasman lideri Rein Taaramae'nin (Cofidis) 7 saniye arkadan gelmesi oldu. Bu sayede turkuaz mayo el değiştirdi, Yates 1 saniyelik bir farkla GK lideri olarak çıkacak 7. etaba.
Taaramae imzada
       Taaramae imzada
Peloton
       Peloton
Greipel kaçışta
       Greipel kaçışta

Bodrum çıkışında başlayan ataklarla önde 6 kişilik (Arman Kamyshev – Astana, Matthias Krizek – Cannondale, Andre Greipel – Lotto Belisol, Javier Aramendia – Caja Rural, Adrian Kurek – CCC Polsat, Wesley Kreder – Wanty Groupe) bir grup oluştu. Etap boyunca yer yer farkı 6 dakikanın üzerine çıkaran grup 86.km'deki sprint ve 123.km'deki Türkiye güzellikleri kapılarını önde geçtiler. Ancak 150.km geçilirken kaçan grupla fark iyice azaldı, kaçan grup 1. tırmanışta (CAT3) herkes tekrar bir aradaydı.
TUR direktörü Abdurrahman Açıkalın
       TUR direktörü Abdurrahman Açıkalın

Meryem Ana yokuşu topluca çıkılmaya başladıktan sonra Yates son bir km'de zamanında bir atak yaparak Taaramae ile arasında yeterli bir fark oluşturmayı başardı.
Adam Yates
       Adam Yates
Yayın ve photo finish odasi
       Yayın ve photo finish odasi
Etap sonunda photo finish
       Etap sonunda photo finish'te heyecan dorukta
Etap sonunda photo finish
       Etap sonunda photo finish'te heyecan dorukta

Günün podyumu da çok ilginçti: etabın üçüncüsü Davide Rebellin 42 yaşında, hatta birkaç ay sonra 43 olacak. Birinci ve üçüncü Yates ile Formolo ise 92'liler. Son iki isim hakkında söylenecek şey, TUR'un son yıllarda öne çıkan genç isim yetiştirme özelliğini bu yıl da sürdüreceği. Her iki ismi de (Yates'in ikizi Simon'ı da) daha çok duyacağız.
Kürsüde ilk üç
       Kürsüde ilk üç
Yates basin toplantisinda
       Yates basin toplantisinda
6. etap sonunda durum
       6. etap sonunda durum

Interview with the Radio Tour Commissaire, Philippe Marien

On the Tour of Turkey

I am the radio tour speaker. I was here in 2008-2009 as chief commissaire and ever since the race has made big progress. I think in those days it was still quite unknown, people in Europe weren't really convinced about the level of the race. Now everybody will need to try to fight to get into this race, because it is really good organised, it's high level, hotels are good, there are little transfers, the weather is normally very good. So the race has made very big progress.

On the route of the TUR

I'm convinced that bicyle races are the best way to promote a country. The route we follow is the most touristy side of Turkey and they make it look very beautiful. In the meantime they had 2 mountain stages, today's finish and the finish in Elmali. And don't forget that this race is more like a preparation for the Giro. So this race should not become too heavy either.

On road closures, security...

Excellent, just excellent. I know the first years it wasn't easy but now I think the Turkish people have learned the Tour of Turkey. They appreciate the organization, are more disciplined in the past. Security is excellent.

We do rolling closures in Belgium, because Belgium is very dense, a lot of cities on small distances, so there it's very hard. But at Tour de France, they close the roads 3 hours before the race. And you have more possibilities here because we don't go into the cities, we use big roads outside the cities.

On the work with Turkish commisaires

We do this for seven years now, they do a very good job, they are a very good team, know the race very well.

On the effects of TUR on Turkish cycling

You have to start somewhere and somehow. It is the same in Malaysia and China, they have also big races like Tour of Langkawi or Beijing. It's not a reason to give up. I am convinces that the longer you insist on a race, the perception of the people changes. You're right, it's not in your culture, but that's no reason to get discouraged. People want to come here, it's 3 hours flight, not like Langkawi, China or the US, it's still within Europe, everything is perfectly organized.

On the proposed changes in race divisions

The document leaked to the press and made people upset. We're still not there yet, this will only apply from 2017-18. What the changes will make, we have to wait. Nowadays we see this race is together with Tour de Romandie. I was at Tour of Basque country in April, it was together with Tour de Flanders, a race in Belgium is together with Amstel Gold... that's no good. So I think the road calender needs to get separated to get more focus. But on the other hand we should not forget the so called “less important” races. Everybody is struggling for sponsorships. You know, cycling is a very conservative sports, people don't like changes, whatever you do.

7. Etap - Kuşadası-İzmir

TUR'da bir kaçış grubunun son şansı bu etap. İstanbul etabında toplu finish göreceğiz, bu etapta ise profilin nispeten dalgalı olması olası bir kaçış grubunun işini kolaylaştıran etken. İki tane sprint primi kapısı var, bir tane 3. kategori zirve, bir de Türkiye Güzellikleri. Eğer ise yarar bir kaçış grubu çıkmazsa gene sağlam bir sprint finişhi seyredeceğiz.


View Larger Map

5. Etap

Dün de 50.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 183 kilometrelik Marmaris-Bodrum etabında ciddi bir sprint finişhi seyrettik. Etabı İtalyan Elia Viviani (Cannondale) 4 saat 34 dakika 11 saniye ile kazandı. Hemen arkasından Britanyalı Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step) ve İtalyan Kristian Sbaragalı (MTN Qhubeka) geldiler. Finişh (ve Cavendish'in bu sefer geçilmesi) etabın en heyecanlı kısmı oldu, geri kalanı “9 kişi kaçtılar, finişhe yaklaşırken de yakalandılar” şeklinde özetlenebilir. Kaçan grup içinde ne genel klasman, ne de yeşil mayo için tehdit teşkil edebilecek bir isim yoktu. Yer yer fark neredeyse 4.5 dakika oldu, fakat hissedilen şey pelotonun sürekli olarak kaçan grubu kontrol altında tuttuğuydu.
Çıkıştan önce meydan
       Çıkıştan önce meydan
Emin Müftüoğlu hakemlerle
       Emin Müftüoğlu hakemlerle

Yatağan termik santralinin özelleştirilmesine karşı gerek etapın çıkış noktasının yanında, hem de santralın yanından geçen yolda işçiler protesto düzenlediler. Protestolar hem dikkat çektiler, hem TUR'un akışını engellemediler, kimse açısından bir sorun çıkmadı, tatsız bir hadise yaşanmadı.
Yatağan protestosu
       Yatağan protestosu

Yarıştan önce güzel bir sahne 3. hakem Emine Koçak'ın doğumgününün kutlanmasıydı. Tebrikleri ve çiçeği iletenin Cavendish olması herkese nasip olmayacak bir şey tabii.
Doğumgünü kutlaması
       Doğumgünü kutlaması

Kırmızı mayonun sahibi Marc de Maar (United Healthcare) etabın hemen başında kaçan grupta yer aldı ve bu sayede ilk iki tırmanış priminde puanları topladı ve liderliğini korudu.
Kaçış grubu
       Kaçış grubu
Kaçış grubu
       Kaçış grubu
Kaçış grubu
       Kaçış grubu
Kaçış grubu
       Kaçış grubu
Kaçış grubu Yatagan
       Kaçış grubu Yatagan'a iniyor
Kaçış grubu ve Yatagan santrali
       Kaçış grubu ve Yatagan santrali
Gelincikler
       Gelincikler

Sprint mayosunda Cavendish 69 puan ile lider. En yakın takipçisi Viviani ile arasında 20 puan farkı var. O farkın da kapanması güç. Dünkü sprint kapısında kaçan gruptan Nicola Boem (Bardiani CSF) birinci geçti.
Federasyon başkanı ve TUR direktörü peşpeşe
       Federasyon başkanı ve TUR direktörü peşpeşe
Peloton geliyor
       Peloton geliyor
Elia Viviani
       Elia Viviani
Cavendish, Viviani ve Sbaragli
       Cavendish, Viviani ve Sbaragli

6. Etap – Bodrum-Selçuk

183km'lik bu etap da TUR'un en uzun etaplarından. Geçen yıl rotaya dahil edilen etap genel klasman için son büyük fırsatı sunuyor. Etabın sonunda yer alan 3. ve 2. kategori tırmanışlar ciddi kaçış fırsatları yaratacak. Cofıdış hem genel klasman lideri (Rein Taaramae) hem de üçüncü sırada (Romain Hardy). Bu etapta çok sıkı çalışacaklarını bekleyebiliriz. Genel olarak ilk 13 kişi arasındaki farkın 1 dakikadan az olduğunu unutmayalım. Bugüne kadar sadece 8 bisikletçi yarışı bırakmış, dolayısıyla bugünkü 6. etapta da 146 sporcu çıkışı alacak.


View Larger Map

 

  Bu haber 4005 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015