Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Mayıs . 2020  
TUR2014 - 7. Etap ve 8. Etap

TUR2014 - 7. Etap ve 8. Etap

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 4.5.2014
50.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu dün koşulan İstanbul etabıyla sonlandı. Etabı uzun uzun anlatmaya lüzum yok. TUR'un teknik seviyesinden ziyade vitrine taşınması açısından önemli olan etabı Britanyalı Mark Cavendish (Omega Pharma Quickstep) kazandı, arkasından Elia Viviani (Cannondale) ve Andrea Guardini (Astana) geldiler. TUR'un sonunda sonuç durumu aşağıdaki gibi. Tatsız bir olay Bağdat caddesinde yarışın bitmesine 3 tur kala yaşanan kazada Eritreali Merhawi Kudus'un köprücük kemiğini kırarak yarışı bırakmak zorunda kalması oldu.

Çıkış öncesi
       Çıkış öncesi
Torku
       Torku'dan Metlushenko ve Grechyn
Caddebostan
       Caddebostan'da
Devlet erkani
       Devlet erkani
Cavendish bitirirken
       Cavendish bitirirken

Ancak TUR'un son etabının “başarıyla tamamlamış” olmaya karışan asıl burukluğu başka iki nedenden ötürü: Cumhurbaşkanı, ismini taşıyan etkinliğin ödül törenine gelmedi ve seyirci nispeten azdı. Bilhassa İzmir ile mukayese edildiğinde İstanbullu olmaktan utandım denebilir.
Takım birincisi Cofidis
       Takım birincisi Cofidis
4 mayo bir arada
       4 mayo bir arada
Salcano Pardus Cup birincileri
       Salcano Pardus Cup birincileri
8. etap sonunda durum
       8. etap sonunda durum

Avusturya Turu'nun (2HC) organizatoru Ursula Riha ile roportaj

Yeni yarış kategorileri hakkında

Yarış günlerinin azaltılacağını biliyorum. Türkiye ve Avusturya Turları HC kategorisindeki en uzun yarışlar. Bu yarışları 6 gün ve altına kısaltmak iyi değil. Profesyonel takvim dolu, bu tarz kısa ve küçük yarışları da öldürürsek, organizatörleri kaybedersek arkadan bir şey gelmeyecek. Sistem bir piramit gibi, ama temeli olmazsa 4-5 yıl sonra kimse çıkmayacak artık

Avusturya Turu Fransa Turu ile aynı dönemde. TdF esnasında ikinci bir yarış olması takımların arzusuydu, o nedenle buraya koyduk. Ben Tour için rakip değil, bisikletçilerin sezonun ikinci yarısına hazırlanmaları için bir alternatifim.
Ursula Riha, Andre Greipel ile
       Ursula Riha, Andre Greipel ile

Tour of Turkey hakkında

Mükemmel, mükemmel! Karşılıklı birbirimize destek oluyoruz, yıllar boyu bir arkadaşlık oluştu, önemli olduğuna inanıyorum bunun.

Avusturya Turu, medya ve devlet desteği

Avusturya'da önce kıs sporları, sonra F1 ve futbol geliyor. Bu spor politikasından medyaya kadar böyle. Avusturya'da 65 federasyon var, bir de spor bakanlığının havuzu, buradan para dağıtılıyor. Biz hiçbir zaman ilk 10'da yer almıyoruz tabii.

Yol kapatmaları

Biz yolları böyle kapatamıyoruz, geçici kapanıyor. Yarış gelmeden yarım saat önce telsizle öne bildiriliyor, yol kapanıyor. Bisikletçiler ve son polis arabası geçtikten sonra yol tekrar açılıyor. Tamamen caddelerin kapanması sadece sondan bir önceki bireysel zamana karşı etabında ve buradaki gibi şehir içinde turlanan son Viyana etabında olan bir şey.

Avusturya'da yolları kapatan ve güvenliği sağlayan polislere ayrıca ödeme yapmamız gerekiyor. Bunun devlet tarafından üstlenilmesine çalışıyorum. Sonuçta bisiklet sporu devletin stadyum vs yapmasını gerektirmiyor, karşılığında da senede bir defa polis masrafını bari biz ödemeyelim.

Türkiye Turu'nun fotoğraflarını aldım, Avusturya Turizm Bakanlığı'na bu tarz fotoğrafları Avusturya için de gösterebileceğimizi söyleyeceğim. Biz de yarış için bölgelerle bir canlı yayın projesi yapmıştık ama çok az bir miktar para eksik kaldı, o yüzden hayata geçiremedik.

Sponsor arama

Zor, çok zor. Kısmen ekonomik durum nedeniyle sponsorların kendilerini çekmeleri ve geleneksel olarak kış sporlarına yönelmeleri nedeniyle de. Üzücü bir durum, çünkü Avusturya'nın nüfusu 8 milyon, 6-7 milyon kişinin bisikleti var. Bisiklet yoğunluğu geleneksel bisiklet ülkeleri Fransa, İspanya ve İtalya'dan çok daha fazla, ama tabii bu hobi bisikleti, profesyonel spor değil.

Bernhard Kohl'den sonrası

Kohl'den önce yaptığımız ölçümlerde her 4 Avusturyalı'dan birinin Fransa Turu'nu takip ettiğini görüyorduk. Kohl'den sonra sponsorlar telefonlara çıkmamaya, sponsorlardan randevu alamamaya başladık, çok zordu. Ama başka ülkelerde Avusturya ve Almanya'dan farklı bu durum. (Alman devlet televizyonları ARD ve ZDF'in Fransa Turu yayınını kesmesine istinaden) Önce Zabel ve Ullrich ile yayın yapıp sonra tamamen kestiler.

Bisiklet sporu diğer bütün sporlardan daha fazla mücadele ediyor dopingle ama pazarlayamıyoruz. Kimse bilmiyor, sadece WADA istatistiklerine bile bakmak bizim diğer sporların katbekatı kadar test yaptığımız görmek için yeterli. Bu çok da masraflı bir iş, ama kimse bunu insanlara duyurmuyor.

Özellikle Avusturya ve Almanya'da bu yüzden herkes “bütün aptallar bisiklet sporuna toplanmışlar” diye düşünüyorlar. Futbolda bir olay yok, biatlonda çok nadir... Başka spor dallarını yermek için söylemiyorum ama bütün aptal sporcuların bisikleti seçtiğini de düşünmüyorum. Bizde çok fazla test ediliyor, o yüzden yakalanma oranı da yüksek.

Kulüp sporu

Avusturya'da da daha iyi olabilir, okul seviyesinde çok daha fazla şey yapılmalı. Avusturya'da bisiklet federasyonu ile bir model oluşturduk, antrenörler okullara gidiyorlar ve çocuklara bisiklet denetiyorlar, velodromda (sadece Viyana'da var) bindiriyorlar. Biz de bakıyoruz, çocuk zevk alıyor mu, yeteneği var mı... Ama bunu bütün ülkeye yaymak mümkün olmuyor maalesef. Bunun için çok fazla şevkle çalışan insana ihtiyaç var. Bunları da saat başına vs. finanse etmek mümkün değil, gönüllü olması gerek.

President of African Cycling Confederation, Dr. Wagih Azzam, on Development in Africa

African Cycling Confederation (CAC) had 16 members in 2005, now it has 46. Also the Africa Tour had 5-6 races, now we have 30-32 races. We organize African championships regularly every year. Before that they were maybe every 5-6 years but now since 2005 we have every year. First one was in Egypt in Cairo, the last one was in Sharm-el Sheikh, also in Egypt. We circulate the African races to all Africa. Races in the north are in Egypt, Morocco, in the south South Africa, Namibia, in the nest, Burkina Faso and Cameroon, in the centre, in the east Rwanda and Eritrea. We circulate in all the geographic range of Africa

We started to organize the African mountainbike championships, this year was the 4th, it was in Cape Town. Next year in 2015 we'll organize a big championships for track, for BMX, for paracycling. Also in 2015 we'll organize a big forum for CAC for the management committee meeting, for the congress etc.
Wagih Azzam
       Wagih Azzam

We have now international riders like in the Qhubeka team we have 2 from Eritrea (Debesay ve Kudus), 1 from Algeria (Youcef Reguigui) . We have good national federations to start high level competition. Last year's winner Berhane was African, you know Natnael was also one of the strongest riders in Africa.

We started with BMX, we want to spread BMX that's why I was waiting for the new rules. I want to organize in Africa especially for kids because in my opinion BMX has a good future in Africa, road is more difficult because of roads and traffic.

7. Etap

Ve İstanbul'a geldik. Yalnız İstanbul'a gelmeden, İzmir'de şahane bir sprint finishi seyrettik. İtalyan Elia Viviani (Cannondale), 136km'lik Kuşadası-İzmir etabını 3saat 4:25'te vatandaşı Andrea Guardini'nin (Astana) ve etabın favorilerinden Britanyalı Mark Cavendish'in (Omega Pharma Quickstep) önünde kazandı. Turkuaz mayo hala Cavendish'in vatan- ve takımdaşı Adam Yates'te.

Interview with Ainara Hernando

On the TUR

It's so nice. I think it's my 4th tour, my debut was in 2010, in 2011 I had to go to the Giro. Everything is more or less like the first year I came here. That is good in one sense because the tour is a really good organisation, but in another sense if you establish your level, you don't grow.

It's not a bad route but it's been the same. Maybe, also for the riders, something different would be good. What I see from Turkey, it's an amazing, very pleasant country. We can go to another parts of it. When you watch the tour on Eurosport, it shows the landscapes, they are absolutely amazing but they're always the same landscapes.

For example the Vuelta a Espana was like that till 6-7 years ago, it was always the same. Stages were a lot on highways. We arrived in one city, hotel in the city and the next day start was in the same city at 13:00. Perfect, that's perfect. But for the spectacle, for the show, it wasn't a good race.

When Javier Guillen became Vuelta director, he completely changed this. We have now mountain finishes, a lot of transfers, it's very very hard, the Vuelta a Espana last years. But it's so nice, it grows in the world. Because Vuelta a Espana was a race for the Spanish people. Thanks to Guillen a lot of the course has changed and it became more spectacular. So maybe it's a price to pay. For sure the riders would say “oh no, this is very bad, I will not come etc” but at the end they come.
Ainara Hernando
       Ainara Hernando

On Spanish HC races

We have Vuelta Ciclista al País Vasco (Tour of Basque Country) and Vuelta a Catalunya. At the Tour of Basque country the structure of the course is always the same with the order of climbing, another more or less difficult stage, one for sprinters, another one for breakaways and a final TT. The schedule is the same. But they change the cities they arrive, the villages, the places, the climbs are different. But if the infrastructure here is the best one in Turkey...

Spain as a cycling country vs Turkey

It's a question of tradition in a country. Also in the Spain they're complaining a lot that they are losing a lot of the base. A lot of races are disappearing, for example this weekend it had to be Vuelta Asturias and they cancelled last week because of €35.000. We are cancelling a lot of races in the last decade, it's a big problem now.

Contador (31), Luis Leon Sanchez (30), Valverde (34), Purito (Joaquim Rodriguez, 34), they are the biggest stars of the moment right now but we don't have more. They're old, comparing to Froome (28), Quintana (24), Nibali (29), they're very old. When they retire in 3-5 years, no more, we don't have no stars.

The present was very good in the Spain but they didn't do anything to take care about the base. We have good riders in the base because of tradition. They are still a lot of amateur teams, especially in the Basque country like Caja Rural. These teams will give us good riders but not the biggest stars. They are only few big professional teams like Kelme Costa Blanca who has the professional team but also the amateur team. For example Luis Leon Sanchez, Jose Joaquin Rojas, also Valverde came from that teams. And now we don't have that except Caja Rural, professional and then they have the amateur team. In the Spain the problem right now is this, we have very good present but the races are disappearing, we don't have Asturias, Valencia, Aragon... a lot of races are not in the calender.

The worst problem was the Operacion Puerto in 2006. After that, the sponsors didn't want to, that's normal, I understand.

On the importance of clubs

In Turkey I think they want to be in the first line, and it's comprehensible. You have a big race but then the other things. First you have to invest in cycling as a hobby. If you take a kid with a bike, you don't have to think that they will turn a champion one day. The first thing is to enjoy and to bring the kid with a bike to a team. Then the kid maybe likes the bike, likes cycling, then he'll continue. So for that the kid will need not only that team to enjoy but also more teams to grow up. That is not only a thing that has to be done by the Tour of Turkey. If you don't have the club, it's impossible.

Kuşadası çıkış alanı
       Kuşadası çıkış alanı
Cavendish imzada
       Cavendish imzada

Çıkış verildikten hemen sonra sprint primi vardı, dolayısıyla üçlü bir kopma oldu. Avusturyalı Wesley Sulzberger (Drapac), Leh Piotr Gawronski (CCC Polsat) ve Wesley Kreder (Wanty Groupe) kapıyı ilk geçenler oldular ve akabinde zaman zaman farkı 3 dakikaya yaklaştıracak şekilde bir kaçış grubu oluşturdular. Tırmanış ve Türkiye Güzellikleri primlerinden beraber geçtiler.
TUR2014 7. etap
       TUR2014 7. etap
TUR2014 7. etap kacan grup
       TUR2014 7. etap kacan grup
TUR2014 7. etap kacan grup
       TUR2014 7. etap kacan grup
TUR2014 7. etap kacan grup
       TUR2014 7. etap kacan grup

İzmir'e gelindiğinde “ha yakalandılar, ha yakalanacaklar” tarzı bir gidişat vardı. 121.km'deki son sprint kapısı da bu üçlü tarafından geçildikten birkaç km sonra peloton kaçanları yuttu.
TUR2014 7. etap tırmanış primi geçiliyor
       TUR2014 7. etap tırmanış primi geçiliyor
Türkiye Güzellikleri kapısında peloton
       Türkiye Güzellikleri kapısında peloton

Etabın sonunda birkaç kaza oldu, tam olarak anlayamadık ama bisikletçilerin birbirlerine dokunmalarının neden olarak gösterildiği, MTN Qhubeka takımının en çok etkilendiği kazanın olduğu yerde İzmir'de birkaç yerde olduğu gibi yolla arasında ciddi seviye farkı olan şeritler var, muhtemelen onlardan kaçınmak isterken de olabilir. Güzel (tabii seyirciler açısından) bir olay da telsizden bildirildiğine göre bir köpeğin bisikletçilerin peşinden koşturmasıydı.
Bitişe 5km
       Bitişe 5km
Bitiş anı, Viviani elleri kaldırıyor
       Bitiş anı, Viviani elleri kaldırıyor

Son 3km geçilirken pelotonu sağda Omega Pharma, solda Belkin, ortada da United Healthcare çektiler. Bitişe 2km kala son U dönüşünde de Lampre'den Niccolo Bonifazio'nun da olduğu birkaç kişi düştü. Son düzlükte Omega Pharma bütün gücüyle Cavendish'i taşıyacak gibi duruyordu, özellikle son km'deki trenin hızı inanılmaz. Yalnız treni bırakan bir bisikletçinin sağa açılmak yerine hemen olduğu yerde kalıp arkadan gelenleri kesmek gibi pek de centilmence olmayan hileye başvurduğu da dikkatlerden kaçmadı. Son metrelerde öndeki gruptan gene düşenler oldu. Omega Pharma'nın erken bırakmasının da etkisiyle Cavendish nispeten erken, 150m kala sprinte kalktı, fakat sprinti bitiş çizgisine kadar taşıyamadı. Hem Viviani, hem Guardını Cavendish'i son metrelerde geçtiler.
Kürsüde ilk üç
       Kürsüde ilk üç

Etaptan sonra Cavendish'in bin parça olan suratı ile basın toplantısında Viviani'nin “bu yıl Giro'da Cavendish'i geçmeye çok yakınım” dediğinin de altını çizelim.

8. Etap – İstanbul

Cavendish TUR biterken kaybettiği son iki sprint etabının hıncıyla bir şey yapar mı, yoksa geçen yıl bu etabı Marcel Kittel'e kaybeden Andrea Guardını mı bugün öne çıkar, göreceğiz. Etap İstanbul'da, dümdüz değil ama kayda değer bir tırmanış vs de yok. Sultanahmet'ten başlayacak etap aşağı yukarı 11:50 gibi Boğaz Köprüsü'nden, 25.4.km'de ise bitiş çizgisini ilk defa geçecek. Akabinde Caddebostan ve Bağdat caddesi şeklinde 8 tur seyredeceğiz. İlk turda Şaşkınbakkal trafik ışıklarında sprint primi, 4. turda da bir Türkiye Güzellikleri primi var. Bir sprinterin kazanacağı garanti gibi, turkuaz mayoda da eğer bir kaza olmazsa Yates yarışı aldı denebilir.


View Larger Map

 

  Bu haber 4190 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015