Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Mayıs . 2020  
Giro 2014 - 4-11. etap, 12. etaba bakış

Giro 2014 - 4-11. etap, 12. etaba bakış

Giro 2014 Devam Ediyor

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 21.5.2014
“Hayat devam ediyor” demek zor, zor değil, imkansız. Çünkü hayat 301 (?) kişinin ölümünden sonra eskisi gibi devam etmiyor. Televizyon karşısında ayakları uzatıp bir Giro keyfinden söz etmek de mümkün değil, “milli yas” ilan edilen günler boyunca sayfayı kapatıp #SOMA yazarak tatmin olmak da…

Ateş düştüğü yeri yakar, Soma’da eşlerini, babalarını, oğullarını kaybedenlerin acısını anlamak mümkün değil, Allah kimseye de yaşatmasın.

Biz gene Giro’ya dönelim, fakat dönmeden önce yapabileceğimiz bir şey olduğunu bilelim:

Unutmamak.

Aşağıdaki videoda “Siz de unutacaksınız bizi” diyen işçiyi haksız çıkarmak…

(BBC Türkçe'nin Soma videolarının tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Oturun, hepsini teker teker seyredin.)

Bu ülkede, Soma’da 2014 yılında 301 (?) işçinin bir cinayete, evet, bir cinayete kurban gittiğini unutmamak

Aşağıdaki grafik Uluslararası İş Organizasyonu ILO’nun (International Labour Organization) istatistiklerinden

Türkiye
       Türkiye'de iş kazası sonucu ölümler

Bu ülkede 2012’ye kadar son 10 yılda 11.341 işçinin hayatını kaybettiğini, bunların 1.000’e yakınının maden, 3.300’den fazlasının da inşaat işçisi olduğunu, Türkiye’nin iş kazaları konusunda dünyanın en kötü 3 ülkesinden biri olduğunu unutmamak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre 2013 yılında 118 binden fazla iş kazası olduğunu unutmamak

Ülkemizde 2014 yılında maalesef attığımız her adımda, yediğimiz her lokmada, hala kelle koltukta çalışan insanlar olduğunu, bunları köle gibi sömürüp gökdelen dikenler olduğunu unutmamak

Allah ölen işçilere rahmet eylesin, mekanları cennet olsun.

Biz gene Giro’ya dönelim, ama unutmayalım.

12. Etap

Bugünkü 12. etap Giro’nun ilk bireysel zamana karşı etabı ve genel klasman için çok önemli. Pembe mayoyu sırtlamış durumdaki Evans, en yakın rakibi Uran ile arasındaki 57 saniyeyi daha da açacağı kesin gibi. Evans en yakın takipçisi Uran’dan çok daha iyi bir zamana karşıcı.
12. etap profili
       12. etap profili

Genel klasmanda 7. sıra ile Evans’ın 1 dakika 44 saniye arkasındaki Wilco Keldermann’ın (Belkin) bugün pozisyonunu iyileştireceği de beklemek yanlış olmaz. Bunlar dışında genel klasmanda iddiası olmayan ama bugünkü etabın favorileri arasında sayılabilecek Kanadalı Svein Tuft da (Orica Greenedge) var. Son olarak 11. etabı kazanan ve 3 defa zamana karşı dünya şampiyonu olmuş Michael Rogers’ı (Tinkoff Saxo), dünkü etapta kendini zorlamış olmasına rağmen, anmamak olmaz.

11. Etap

Giro’nun 11. etabında Avustralyalı Michael Rogers (Tinkoff-Saxo) uzun süreden beri ilk etap birinciliğini aldı. Etabın bitişine 20km kala başlayan inişte yaklaşık 40 kişilik bir gruptan kopan Rogers’ın 10 saniye peşinden Alman Simon Geschke (Giant-Shimano) ve İtalyan Enrico Battaglin (Bardiani-CSF) geldiler.

Muhtelif ataklarla dolu etapta Cadel Evans ve takımı BMC kendilerini zorlamadılar, Rogers’ın zaten genel sıralamada bir iddiası bulunmuyor. Genel sıralamada ilk 6 kişide değişim olmadı, Evans, 57 saniye ile Rigoberto Uran’ın (Omega Pharma Quickstep) önünde yer alıyor hala.
11. etap sonunda genel klasman
       11. etap sonunda genel klasman

Etap öncesi Bugünkü etap yaklaşık 250km ile Giro’nun uzun etaplarından biri. İki tane ikinci kategori tırmanma var, özellikle ikincisinden (Naso di gatto = kedi burnu) sonra bitişe kadar iniş olması sprint finişhi görmeyi zor kılıyor. Buna ek olarak 12. etabın genel klasman için önemli bireysel zamana karşı etap olduğunu unutmayalım, dolayısıyla bugün “kaçan kurtulur”.
11. etap profili
       11. etap profili

4-10. Etap

4. Etap sprint etabıydı. Islak yollar nedeniyle etabın kriteryum kısmı „laylaylom“ geçse de, Fransız Nacer Bouhanni (FDJ.fr), mekanik arızalara rağmen soğuk algınlığı nedeniyle yarışı bırakan Marcel Kittel’in yokluğunda kariyerinin ilk „Grand Tour“ etap birinciliğini kazandı.

5. etap Giro’nun ilk zirve bitişi… Çıkıştan sonra 10-11 kişilik bir kaçış grubu oluştu ve farkı yer yer 4 dakikaya kadar çıkardı. Son 20km’de yağan yağmur hem grubun yakalanmasına, hem de muhtelif kazalara yol açtı. Etabı bitişe yakın beklenmedik bir atakla Diego Ulissi (Lampre-Merida) kazandı. Güzel bir derece de Cadel Evans’tan (BMC), Ulissi’nin 1 saniye arkasından ikinci geldi etapta.

6. etap bir heyelan neticesinde değiştirildi ve 257km ile Giro’nun en uzun etabı oldu. Gene yağmurlu geçen etapta kaçış grubu oluştu, hem de ne kaçış, fark 14 dakikaya kadar çıktı. Buna rağmen bitişe 10km kala grup yakalandı, son tırmanışa başlarken kazalar oldu. Cadel Evans (BMC), Michael Matthews (Orica-Greenedge) kazalara karışmadan sıyrılan isimlerdendi. Pembe mayoyu taşıyan Matthews son sprintte etabı da alan isim oldu.

7. etap, kaçış grubu, neredeyse 10 dakikaya ulaşan fark… Orica-Greenedge pembe mayoyu korudu. Günün sonundaki toplu sprintte Nacer Bouhanni (FDJ.fr) ikinci etap birinciliğini kazandı.

8. etap Bouhanni’den sonra Diego Ulissi de (Lampre Merida) etapları ikiledi. Muhtelif ataklar gören Giro’nun ilk ciddi dağ etabında muhtelif ataklardan sonra pembe mayo bir Avustralyalı’dan (Michael Matthews – Orica Greenedge) bir diğer Avustralyalı’ya (Cadel Evans – BMC) geçti. Evans etabı Ulissi’nin 8 saniye ardından 5. bitirdi.

9. etap ilk yarısı düz olduğu için 15 kişilik bir grubun 8 dakikanın üzerinde bir fark açarak kaçmasına imkan tanıdı. Peloton da ilk dinlenme gününden önce fazla hareket göstermeyince kaçan gruptan Pieter Weening (Orica Greenedge) Giro’nun ikinci dağ etabını da kazandı.

İlk dinlenme gününden sonra koşulan 10. etapta Nacer Bouhanni (FDJ.fr) etap sonundaki toplu sprintte Giro etaplarını üçledi. Dündüz etapta Tyler Farrar’ın (Garmin Sharp) hatası nedeniyle oluşan büyük kazadan sonra kırmızı mayonun sahibi İtalyan Giacomo Nizzolo’nun (Trek) ve Avustralyalı Michael Matthews’un (Orica Greenedge) önünde etabı aldı. Pembe mayoyu Cadel Evans (BMC) kazaya rağmen en yakın rakibi Rigoberto Uran’ın (Omega Pharma Quickstep) önünde korudu.

İlk 10 etabın sonunda gerek Cadel Evans (BMC) gerekse Rigoberto Uran (Omega Pharma Quickstep) bu yılki planlarına uygun yerdeler gibi duruyor. Evans’ın takımı Belfast’ta üçüncü sırada Giro’ya başlamasından beri çok dikkatli ve akıllıca bir yarış sürdürüyor. Keza Uran da dikkatli. Dokuzuncu etapta tırmanma atağına katılmaması bunun bir göstergesi. 10. etap sonunda genel klasman aşağıdaki gibi.

 

  Bu haber 3936 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015