Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Mayıs . 2020  
Trek Türkiye Yenilikleri

Trek Türkiye Yenilikleri

Trek 2015

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 30.6.2014

Türkiye’deki önemli bisiklet markalarından Trek 2015 sezonu için oldukça kapsamlı yeniliklerle geliyor. Önümüzdeki günlerde piyasaya girecek olan bu bisikletler ve genel olarak Trek markası altındaki yeniliklere göz atalım.

Değişen Tekerlek Boyları

Bu model yılından itibaren sabit kadrolu dağ bisikletleri Marlin ve X-Caliber serilerinden Trek tekerlek boyunu kadro boyuna bağlamış. Daha açık bir ifadeyle, tekerlek boyu, bisikletçinin boyu ile doğru orantılı. Markanın bu yaklaşıma verdiği isim ise “Smart Wheel Size”. Buna göre bu bisikletlerde 13.5 ve 15.5 inç kadrolarda tekerlek boyu 27.5 inç, 17.5-18.5 ve 19.5 inç kadrolarda tekerlek boyu 29” olacak.

Hemen belirtelim, Marlin modelleri Trek Türkiye'nin stoklarında, bayilere de geliyorlar.
Marlin 6
       Marlin 6

Buna karşın Trek gene sabit kadrolu Superfly serisinde sadece 29 inç tekerlek seçeneği sunuyor. Bunun arkasında yatan neden ise açık: Superfly çok daha üst sınıf, kısmen yarışan bisikletçiye hitap ettiği için Trek bu bisikletin kullanıcılarının her kadro boyunda 29 inç tekerleğe daha hakim olacağını düşünmüş.

Keza bu yıldan itibaren Trek Fuel EX de tekerlek boyutu değiştiriyor. Fuel EX 29 olarak 29” tekerlek seçeneği devam ederken, 120mm’lik Fuel EX modellerinde artık 27.5” kullanılacak. Fakat 26 inç sürümden kalkıyor. Markanın bildik teknolojileri ABP, Full Floater, EVO Link ve DRCV gene kalıyorlar, fakat süspansiyon teknolojisi Re:aktıv tasarımı ile donatılıyor (bkz. aşağısı)
Fuel EX 650B
       Fuel EX 650B

Disk Frenli Domane

Yol bisikletlerinde hidrolik disk freni son yıllarda giderek yayılan bir teknoloji. Trek’in bu model yılından itibaren bu sahada temsilcisi ise yeni Domane 4.0 ve Domane 6.9.

Trek disk frenden kaynaklanan torka karşı koymak için ilk defa olarak bir yol bisikletinde sokma mil (Thru Axle) kullanmış. Domane’de önde 15mm, arkada ise 142x12mm’lik sokma miller var. Haliyle yol bisikleti tekerlek sektöründe bu ölçüler çok yaygın olmadığından, bisikleti sıradan mandallı millerle kullanmak da mümkün.
Domane 6.9 Dura Ace DI2 DISC
       Domane 6.9 Dura Ace DI2 DISC

Fabian Cancellara ile özdeşleşen bir model olan Domane’nin bir özelliği de, bozuk yollarda (orn. Paris Roubaix) bisikletçinin daha az yorulmasını sağlayacak olan Isospeed kadro tasarımı. Bisikletin üst borusu, oturma borusu ve arka üst çeki borusu, birbirlerinden darbe emme/aktarma konusunda izole edilmişler.

Marlin modelleri gibi, Damone 6.9 da Trek Türkiye'nin stoklarında mevcut, bayilerin teşhirinde.

Karbon Trek Remedy & Lush

Trek Remedy 29 serisinin ve 27.5 inç tekerleklerle donatılan kadın bisikleti Lush’ın bu yıldan itibaren üst modellerinde karbon kadro seçeneği var.
Remedy 29
       Remedy 29

Superfly 9.9 P1 XX1 - 870 g Karbon Kadro

Teknolojik açıdan daha ilgi çekici haber ise Superfly 9.9 P1 modeli. 90’lı yıllardaki XC bisikletlerindeki “daha hafif” takıntısını andırırcasına kadrosu sadece 870 gram, 29” tekerlek seti 1260g, SRAM XX1 grubu ile ağırlığı ise sadece 8.35kg olan bu bisikletin göz alan mavisi Team Edition.
Trek Team Edition
       Trek Team Edition
Trek Team Edition
       Trek Team Edition

Superfly 9.9 P1'in önemli teknik bir özelliği hafifliğinin dışında Direct Drive teknolojisi. Bontrager’in patentli bu tasarım sayesinde serbest düzenek hiçbir boşluk içermiyor, yeni pedala dokunduğunuz anda tekerlek dönmeye başlıyor.
Trek Team Edition
       Trek Team Edition

Re:aktiv

Trek, motor sporlarından tanıdığımız Penske Racing Shox ve Fox işbirliği ile yeni çıkan bir tasarım da Trek’in DRCV süspansiyon tasarımının bir devamı diyebileceğimiz Re:aktiv. Süspansiyonun karakterinin “regresif” olmasından hareketle Re:aktiv adı verilen tasarımda, aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere hızlı darbelerde süspansiyonun çok daha çabuk tepki vermesi ve açıldıktan sonra sabit bir düzlemde performans göstermesi hedeflenmiş. Uzun lafın kısası, hızlı darbelere tepki (high speed compression) ve yavaş darbelere tepki (low speed compression) arasında kararsız kalma durumu ortadan kalkıyor.
Re:aktiv
       Re:aktiv
Re:aktiv
       Re:aktiv

Electra

Kaliforniya menşeli Electra markası da bu yıldan itibaren Trek Türkiye çatısı altında Türkiye’de olacak. Trek markasının teknolojik özelliklerinden ziyade şekerleme gibi renkleri ve kısmen nostaljik tasarımları (örneğin balon lastikler) ile göz dolduran bisikletlerin alıcılarının üçte ikisinin kadın olduğunu da vurgulamak gerek.
Electra
       Electra

 

  Bu haber 6939 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015