Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Mayıs . 2020  
Tour de France 2014

Tour de France 2014

Fransa Turu Başlıyor!

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 4.7.2014
Gene senenin o zamanı geldi. Yılın en büyük bisiklet etkinliği Fransa Turu, bugün İngiltere'den çıkış alıyor. 21 etap ve 3.665km sonunda bisikletçiler 27 Temmuz Pazar günü Paris'te yarışı tamamlayacaklar.

1. Cihan Harbi'nin 100. yılındaki Tur'un en önemli yanlarından biri elbette İngiltere'den çıkış alması. Tur ve İngiliz bisikleti için bir pazarlama etabından çok daha fazlasını temsil eden bu etaplar dışında rotanın Paris-Roubaix'den tanıdığımız parka taşlı yollardan geçecek olması da önemli bir ayrıntı.

Tarihi

Fransa Bisiklet Turu’nun tarihi ile ilgili daha önce MTBTR’de yayınlanmış şu yazılara göz atabilirsiniz: Fransa Turu Nereden Nereye?

Özellikle Fransa Turu'nun 2. Cihan Harbi'ne kadar olan bölümü hakkında şahane hikayeler için... 32 Kisim Tekmili Birden... Fransa Turu Tarihinden Hikayeler

Parkur

Bu yılki etapların 9 tanesi düz, 5 tanesi çıkışlar içeriyor. 6 etap ciddi tırmanış etabı, bunlardan 5 tanesinin zirve bitişine sahip. Sadece bir tane zamana karşı yarış var. Adet olduğu üzere 2 gün dinlenilecek.
2014 Fransa Turu parkuru
       2014 Fransa Turu parkuru

Bu yıl Fransa Turu sadece İngiltere'de değil, Belçika ve İspanya'dan da geçecek.

Orta İngiltere'de Yorkshire bölgesi ilk iki etaba ev sahipliği yapacak. Akabinde bisikletçiler Cambridge'den Londra'ya pedal çevirecekler. Bütün bu çaba, Britanya'nın dünya bisikletindeki liderlik iddiasını desteklemek için. Tabii bir de “mümbit” kelimesine yeni bir anlam katan yemyeşil Britanya çayırları var... Fransa Turu hatırına tepelerin başına “Cote de” getirilmesine bile ses çıkarmamış kimse.

Fransa Turu bundan önce 2007'de Londra'dan çıkış almıştı. Sonra Tur'u kazanan iki Britanyalı, Bradley Wiggins pistte yarışıyordu, Christopher Froome Afrika'daydı, Mark Cavendish ise o sene Tur'a ilk defa katılıyordu. Yedi yıl sonra son iki Fransa Turu'nu kazanan isimler Wiggins ve Froome oldu, Fransa Turu'nda en çok etap kazanan üçüncü isim Britanyalı, UCI başkanı İngiliz... Dolayısıyla Tur'un bu yıl Yorkshire'dan başlamasının farklı bir anlamı var.

İlk etaplar pazarlama etabı değil dedik, Yorkshire'ın dar yollarında, köy aralarında, sıkışık köprülerde, yağmur da yağarsa daha yarışın başından kazalar, önemli sıralama değişiklikleri ve dakika kayıpları olabilir.

İlk etapları geçip de Fransa'ya kapağı atanlar daha beşinci etapta Paris-Roubaix rotasının 15km'lik parke taşları bekliyor. Burada da pek çok bisikletçinin Tur planlarında değişiklikler olacağını tahmin etmek güç değil.

Kittel mi, Cavendish mi, yoksa acaba Sagan mı sorularının cevap bulabileceği birkaç sprint etabından sonra ilk dağ etabı 10. etap ile birinci dinlenme gününe varıyoruz.

Bu yıl Alp dağlarındaki etaplar (13 ve 14) o kadar zor değiller.

Son haftaya girildiğinde Pireneler'e de geliyoruz. 16., 17. ve 18. etaplar, Tur'un sonuna da gelindiği için genel klasman iddiasında olanlar için son şanslar. 20. etaptaki 54km ile son derece uzun bireysel zamana karşıyı da unutmamak gerek.

Etaplar

Aşağıda bu yılki Tur'un toplu etapları. Her gün, bir sonraki günün etabı hakkında detaylı bilgi ve etap profilini vereceğiz.

5 Temmuz – 1. Etap: Leeds – Harrogate (190.5km, düz)
6 Temmuz – 2. Etap: York – Sheffield (201km, geçiş)
7 Temmuz – 3. Etap: Cambridge – Londra (155km, düz)
8 Temmuz – 4. Etap: Le Touquet Paris Plage – Lille Metropole (163.5km, düz)
9 Temmuz – 5. Etap: Ypres – Arenberg Porte du Hainaut (155.5km, geçiş)
10 Temmuz – 6. Etap: Arras – Reims (194km, düz)
11 Temmuz – 7. Etap: Epernay – Nancy (234.5km düz)
12 Temmuz – 8. Etap: Tomblaine – Gerardmer La Mauselaine (161km, geçiş)
13 Temmuz – 9. Etap: Gerardmer – Mulhouse (170km, geçiş)
14 Temmuz – 10. Etap: Mulhouse – La Planche des Belles Filles (161.5km, dağ)
15 Temmuz – Dinlenme Günü
16 Temmuz – 11. Etap: Besancon – Oyonnax (187.5km, geçiş)
17 Temmuz – 12. Etap: Bourg-en-Bresse – Saint Etienne (185.5km, düz)
18 Temmuz – 13. Etap: Saint-Etienne – Chamrousse (197.5km, dağ)
19 Temmuz – 14. Etap: Grenoble – Risoul (177km, dağ)
20 Temmuz – 15. Etap: Tallard – Nimes (222km, düz)
21 Temmuz – Dinlenme Günü
22 Temmuz – 16. Etap: Carcassonne – Bagneres-de-Luchon (237.5km, dağ)
23 Temmuz – 17. Etap: Saint-Gaudens – Saint-Lary Pla d'Adet (124.5km, dağ)
24 Temmuz – 18. Etap: Pau – Hautacam (145.5km, dağ)
25 Temmuz – 19. Etap: Maubourguet Pays du Val d'Adour – Bergerac (208.5km, düz)
26 Temmuz – 20. Etap: Bergerac – Perigueux (54km, bireysel zamana karşı)
27 Temmuz – 21. Etap: Evry – Paris Champs Elysees (137.5km, düz)

Kaçırılmayacak Etaplar

Vaktiniz varsa bütün yarışı seyredin tabii, ancak aşağıdakileri bilhassa kaçırmamaya çalışın.

1. Etap, Leeds – Harrogate

Her şeyden önce Tur'un açılış etabı olduğu için kaçırmamak geek. Görsel olarak göz doldurmasının yanında, Cavendish'in annesi Harrogateli, Cav etaba asılacaktır.
1. etap profili
       1. etap profili

2. Etap, York – Sheffield

Bu etap bayağı ciddi derecede sorun yaratabilecek bir etap. Rüzgar yoğun bir geçiş etabı, bir sürü iniş çıkış içeriyor. Romalılar döneminden kalma otoyoldan çıktıktan sonra Cragg Vale başlıyor, İngiltere'nin en uzun ve sürekli çıkışı. Gerçi eğim %3, fakat hem uzun, hem rüzgara açık, hem sürekli tırmanış. Bunun dışında asıl iki tane kanırtıcı tırmanış var: Holme Moss (4.7km, %7 eğim) ve bitişe birkaç kilometre kala Jenkin Road (800m ama %11). Jenkin Road'un 200m'lik bir kısmı %33 eğime sahip, bakalım nasıl çıkacaklar. Bu ve bunlar gibi tırmanışlar, daracık yollar, bir de muhtemel bir yağmurla birleşince çok heyecanlı bir etap çıkaracaklar. Favorilerden bugün dikkat etmeyen olursa, Tur bitene kadar ağlar.
2. etap profili
       2. etap profili

3. Etap, Cambridge – Londra

Bu etapta da birkaç tane ciddi sorun potansiyeli olan yer var. Örneğin Finchingfield'deki akabinde dik yokuş gelen dar köprü geçişi gibi. Buralardan kurtulanları ise şahane bir panorama önünde Londra'da etap bitişi bekliyor. Thames nehri üzerinde, arkada BigBen vs.
3. etap profili
       3. etap profili

5. Etap, Ypres – Arenberg Porte du Hainaut

Fransa Turu'nda parke taşlı etap nadir rastlanan bir durum. Fakat bu yıl Tur Roubaix'den geçecek, 9 tane parke taşlı kısım içeriyor, toplam 15.4km.Etabın kendisi hepi topu 155km, fakat bu haliyle beklenmedik sürprizlere gebe olabilir. Seyirlik zevki ise tartışılmaz.
5. etap profili
       5. etap profili

8. Etap, Tomblaine – Gerardmer La Mauselaine

Tur'un ilk dağ etabı. 133km geldikten sonra üç tane ağır tırmanış var, kısa ama dik. Özellikle etap sonundaki Gerardmer %10'u geçen bir eğime sahip.
8. etap profili
       8. etap profili

10. Etap, Mulhouse – La Planche des Belles Filles

İn-çık-in-çık, 160km boyunca başka birşey yok. Sonda %9 civarında bir eğimle “güzel kızlar”a çıkılıyor.
10. etap profili
       10. etap profili

13. Etap, Saint-Etienne – Chamrousse

%7.3 ortalama eğimle 18km boyunca çıkış... Chamrousse bu. Ondan önceki Col de Palaquit ile beraber etabin son 50km'si çok önemli.
13. etap profili
       13. etap profili

14. Etap, Grenoble – Risoul

Alplerdeki en güzel etaplardan biri. 2.360m'lik Col d'Izoard'a tırmanışı (19km, %6 ortalama), akabinde etabın 13km tırmanılarak Risoul'da bitmesi.
14. etap profili
       14. etap profili

16. Etap, Carcassonne – Bagneres de Luchon

Tipik bir Pirene etabı. Uzun (237.5km) ikinci yarısında peşpeşe önce Portet d'Aspet (5.4km, %7), ondan sonra Port de Bales (11.7km, %7.7). Portet d'Aspet 1995'te Fabio Casartelli'nin inerken düşüp hayatını kaybettiği yer.
16. etap profili
       16. etap profili

17. Etap, Saint-Gaudens – Saint-Lary Pla d'Adet

Etabın kendisi kısa ama son 75km'de bir değil, iki değil, üç değil, dört tane tırmanış var. Buraya kadar favoriler arasında başbaşa bir durum varsa burada dağılacak herkes.
17. etap profili
       17. etap profili

18. Etap, Pau – Hautacam

Col du Tourmalet, sonrasında Hautacam'da biten etap. Başka bir şey demeye lüzum yok.
18. etap profili
       18. etap profili

20. Etap, Bergerac – Perigueux

54km'lik zamana karşı, ayrıca inişli çıkışlı bir zamana karşı. Paris'ten önce genel klasmanda son değişikliklere gebe.
20. etap profili
       20. etap profili

Mayolar

Sarı Mayo genel klasman birincisi, toplam zamanı en az olan bisikletçi
Yeşil Mayo puan klasmanı birincisi, yani bir sprinter.
Beyaz Mayo aslında sarı mayo ile aynı şey, sadece 25 yaş ve altı için
Benekli Mayo yarışın en iyi tırmanıcısı
Mayolar
       Mayolar

Katılan Takımlar, Sporcular

Yarışa 18 ProTeam dışında 4 tane de kontenjan takımı katılıyor, toplam 22 takım. 198 bisikletçi var, 34 ülkeden. En büyük ülke 44 bisikletçi ile Fransa, 20 bisikletçi İspanya'dan, 17 bisikletçi ile İtalya ve Hollanda'dan geliyor. Onlardan sonra 10'ar sporcu ile Almanya, Avustralya ve Belçika var. Bu yıl Fransa Turu'na ilk defa Çin'den de bir sporcu katılıyor, Giant Shimano takımının pedalı, Ji Cheng.

En yaşlı çıkış alan sporcu, bildiniz, Eylül 1971 doğumlu Jens Voigt. En genç bisikletçi ise Temmuz 1993 doğumlu olan Danny Van Poppel. Toplam 27 bisikletçi, 25 yaşın altında.

ProTeam'ler Orica Greenedge, Team Sky, Tinkoff-Saxo, Belkin Pro Cycling, Garmin Sharp, FDJ.FR, Team Europcar, Movistar Team, Astana Pro Team, Omega-Pharma Quick Step, Team Giant-Shimano, Lotto-Belisol, Trek Factory Racing, Team Katusha, Cannondale, AG2R La Mondiale, Lampre-Merida, BMC Racing Team

Kontenjan takımları: I Am Cycling, Team Netapp-Endura, Cofidis, Bretagne-Seche Environnemenfira

Tam teşekküllü takım listesine Tur sayfasından ulaşabilirsiniz. http://www.letour.com/le-tour/2014/us/teams.html
Takimlar
       Takimlar

Favoriler

Giro şampiyonu Nairo Quintana'nın katılmadığı Fransa Turu'nda sarı mayo için birinci favori geçen yılın birincisi Christopher Froome (Team SKY). En son Tour de Romandy birinciliği ile gayet formda bir halde buraya gelen Froome, dört dörtlük bir bisikletçi. İyi tırmanıyor, ki bu yılın Tur'unda çok önemli, zamana karşı zaafı yok, çabuk toparlıyor, taktik açıdan başarılı. Üstüne üstlük bir de yanında Richie Porte, Geraint Thomas, Bernhard Eisel gibi isimler var.

Froome'a en büyük rakip Alberto Contador (Tinkoff Saxo). Bu yıl Tirreno Adriatıco'dan beri form grafiği yukarı çıkıyor, Nisan'da Bask Turu'nu da kazandı, Mayıs'ta yarışmadı. 31 yaşında, formunun zirvesinde bir şekilde Tur'a geliyor.

Bu ikilinin arkasında Vincenzo Nibali (Astana), gençlerden Tejay van Garderen (BMC) ve belki Alejandro Valverde (Movistar) belki birincilik için değilse de, genel klasman kürsü mücadelesinde önde olacak isimler.

Yeşil mayo içinse en favori isimler Marcel Kittel (Giant-Shimano) ve Peter Sagan (Cannondale). Her iki isim de Mayıs ayında formdaydılar. Kittel Giro'da ilk iki etabı kazandı (gerçi sonra bıraktı yarışı), Sagan Kaliforniya Turu'nda bir etap aldı. Kittel'in John Degenkolb, Sagan'ın Moreno Moser gibi önemli takım arkadaşları var. Bu iki isim dışında özellikle ilk üç etapta milli duygularla öne çıkması beklenecek bir diğer isim de elbette Mark Cavendish (Omega Pharma Quick Step). Mayıs ayında Kaliforniya'da iki etap kazanan Cavendish'in en büyük desteği ise Mark Renshaw olacak.

Ödüller

Fransa Turu'nda toplam 2 milyon avronun üzerinde ödül dağıtılıyor.

Etap birincileri €22.500
Sarı mayo €450.000
Yeşil mayo €25.000
Benekli mayo €25.000
Beyaz mayo €20.000
En saldırgan bisikletçi €20.000
Takım klasmanı birincisi €50.000

Doping Kontrolleri

UCI geçtiğimiz gün kapsamlı bir şekilde Tur'da doping kontrollerinin nasıl yapılacağını açıkladı. Buna göre Fransız Dopingle Mücadele Ajansı (AFLD) ve UCI tarafından görevlendirilen Cycling Anti-Doping Foundation (CADF) ana aktörler. UCI/CADF ve AFLD bisikletçilerin biyolojik pasaport bilgilerini ulusal dopingle mücadele organizasyonları ile paylaşacaklar.

 • Mayıs ayından beri AFLD Fransa Turu'na katılması muhtemel bisikletçileri test ediyormuş.
 • Yarış başlamadan önce bütün bisikletçilerin kan tahlilleri yapılacak
 • Britanya'daki etaplarda AFLD, CADF ve İngiliz Dopingle Mücadele Ajansı bilgi paylaşımı konusunda işbirliğinde olacaklar.
 • Fransa'daki etaplarda CADF ve AFLD ana sorumlular.
 • Bazı numuneler muhtemelen yıllarca saklanacaklar ve geliştirilen doping tespit metodları ile teste tabi tutulacaklar.

  Son 10 Yılın Birincileri

  Fransa Bisiklet Turu tarihinde en fazla şampiyonluk gören isimler (*) beşer kez zafere uzanan Jacques Anquetil (Fra), Eddy Merckx (Bel), Bernard Hinault (Fra) ve Miguel Indurain (Spa).

  2013 Christopher Froome (GBR – Team Sky)

  2012 Bradley Wiggins (GBR - Team Sky)

  2011 Cadel Evans (AUS - BMC)

  2010 Andy Schleck (LUX - Team Saxo Bank)***

  2009 Alberto Contador (SPA - Astana)

  2008 Carlos Sastre (SPA - CSC)

  2007 Alberto Contador (SPA - Discovery Channel)

  2006 Oscar Pereiro (ITA - Caisse d’Epargne-Illes Balears)**

  2005 - *

  2004 - *

  * Lance Armstrong’un 1999-2005 yılları arasında kazandığı şampiyonluklar iptal edildi ve bu yedi yıla ait unvanlar kimseye verilmedi.

  ** 2006 yılında şampiyonluğa uzanan Floyd Landis’in dopingli çıkması üzerine şampiyonluk Oscar Pereiro’ya geçti.

  *** 2010 şampiyonu Alberto Contador’un doping cezası alması nedeniyle şampiyonluk Andy Schleck’e geçti.

 •  

    Bu haber 3829 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015