Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Mayıs . 2020  
2014 Fransa Turu, 1-7. Etaplar

2014 Fransa Turu, 1-7. Etaplar

Tour de France 2014 1. Hafta

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 5.7.2014

Fransa Turu'nun tarihi, 2014 Fransa Turu'nun parkuru, kaçırılmaması gereken etaplar, mayolar, takımlar, favoriler, ödüller, doping kontrolleri... hepsi bu yazıda:

Tour de France 2014 - Fransa Turu Başlıyor!

7. Etap, Epernay - Nancy

Son 20km’ye kadar pek de birşey beklenmeyen etap nispeten sakin başladı, etabın sonu ise bir sürü düşüşle beraber bir o kadar heyecanlıydı. 10km geçildikten sonra altı kişilik bir grubun (Alexandre Pichot – Europcar, Matthew Busche – Trek, Nicolas Edet – Cofidis, Martin Elmiger – IAM, Bartosz Huzarski – NetApp ve Anthony Delaplace – Bretagne Seche) kaçtığına şahit olduk. Grubun en iyisi Martin Elmiger’in genel klasmanda sarı mayoyu taşıyan Nibali’nin 9 dakikadan fazla geride olması nedeniyle peloton umursamadı kaçanları, fark 30km geçilirken 4 dakikayı geçti.

Büyük kısmı olaysız geçti etabın. Bir tek Belkin’in Hollandalı bisikletçisi Stef Clement ciddi şekilde düşerek yarışı terketti. Etabın bitmesine 75km kala Danny van Poppel de (Trek Factory) Tur’u bıraktı.

Arada kaçan gruptan Edet’nin atak denemelerini gördük. Grup son 50km’de dağıldı, 40km kala geri kalan dört kişi pelotona dahil olduğunda önden kaçan Huzarski ve Elmiger 1 dakika öndeydiler. Fakat onlar da fazla dayanamadı, etabın sonuna yaklaşık 19km kala, asıl çetrefilli kısma girilirken peloton yekvücut olmuştu.

Önde Simon Gerrans’ı taşımak isteyen Orica-Greenedge takımının çektiği peloton hızını iyice arttırınca daha ilk tırmanışın başında pelotondan kopmalar başladı. Önde ise Thomas Voeckler (Europcar) önde atağa kalktı, arkada “acı çekenler” arasında Andre Greipel’i (Lotto Belisol) gördük. Marcel Kittel de (Giant Shimano) görüntüden kayboldu, zaten etap öncesinde takımı bu etaba asılmayacakları yönünde demeç vermişti. Simon Yates (Orica Greenedge) birinci zirveden ilk geçen isim oldu.
7. etap
       7. etap

Etabın bitişine 16km kala önce Tejay Van Garderen (BMC) ve arkasındaki Movistar bisikletçisinin tekerlekleri birbirine takılınca yaklaşık 20-25 kişi yerde buldular kendilerini. Tabii olabilecek en kötü yerlerden biri, çünkü tekrar ana grup ile aralarındaki fark anında 50 saniyeye çıktı. Üstüne üstlük Van Garderen bisiklet değiştirmek ve Peter Velits’in bisikletine geçmek zorunda kaldı. Arada takım arkadaşı Darwin Atapuma yarışı bıraktı. Son 8km’ye girilirken yanında kalan 3 takım arkadaşıyla TTT gibi pedal bassalar da ana grubu yakalayamayan Van Garderen 1 dakikaya yakın zaman kaybetti etap sonunda.

İkinci çıkışta arada bir iki atak olsa da önemli nokta Alberto Contador’un (Tinkoff Saxo) yanında takım arkadaşı Nicholas Roche ile yanlarında sarı mayo Nibali’yle (Astana) beraber tepeden geçmeleri oldu, zaten etabı da asağı yukarı yanyana bitirdiler. Bu esnada Peter Sagan (Cannondale) yanında Greg Van Avermaet (BMC) ile beraber ikinci zirvede atağa kalktı.

Etabın son kilometrelerinde Sagan ve Avermaet’nin kaçma denemeleri sürdü, ama 1km kala yakalandılar. Tam son dönüşten sonra gene kaza oldu ve peloton gene bölündü. Bitişe birkaç yüz metre kala Andrew Talansky (Garmin Sharp) kötü şekilde düştü ama etabı bitirebildi. Son sprintte resmen milimetre farkıyla Matteo Trentin (OPQS) etabı alan isim oldu.
7. etap foto finiş
       7. etap foto finiş

Bitişe yakın düşüşler vs olduğu için hatırlatalım, son 3 kilometre içinde düşenler, teknik arıza yaşayanlar vs etabı bitirince kaza/arıza esnasında içinde bulundukları grup ile etabı bitirmiş sayılıyorlar (zamana karşı ve zirve bitişleri hariç).

Özet Video, Tıbbi / Ceza Bildirisi ve Toplu Sonuçlar

7. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

7. etapta tıbbi yardım ve ceza alan sporcular ve açıklamaları aşağıdaki gibi
7. etabın doktor yardımı ve ceza listesi
       7. etabın doktor yardımı ve ceza listesi
7. etap sonunda toplu sonuçlar
       7. etap sonunda toplu sonuçlar

Etap öncesi

Fransa Turu'nun 7. etabı ikinci en uzun etap (234.5km), Cihan Harbi'ni anmaya bugün Verdun'dan geçerek devam ediyoruz. Verdun, harbin Almanya-Fransa sınırındaki en kanlı muharebelerinden biri, siperlerde 700 binden fazla asker hayatını kaybetti. 32 Kısım Tekmili Birden... yazımızın “Cihan Harbi Sonrası İlk Tur” bölümünü okuduysanız 1910 Fransa Turu birincisi Octave Lapize'in de burada uçağının düşürüldüğünü biliyorsunuz.

Bu etap da nispeten sprinter etabı gibi duruyor ama etaptaki iki tane 4. kategori tırmanışın son 18km'de yer alıyor olmasına dikkat. İkinci tepe yer yer %8 eğime sahip ve bitişe sadece 5km kala. Dolayısıyla sprinter takımları durumu kontrol edemez de dünkü gibi bir karışıklık yaşanırsa “kaçan kurtulur”.
7. etabın profili ve son kilometreleri
       7. etabın profili ve son kilometreleri

Sprinterlerin birinci tepeyi takım kontrolünde önde geçtikten sonra ikinci tepede durumu kontrol edemeyeceklerini beklemek yanlış olmaz. Kaldı ki etabın bitişi de kaçanlara yarayacak bir bitiş. Son düzlük 7m eninde ve 400m ama oraya gelene kadar bayağı dolambaçlı yollar. 2005'te Lorraineli Christophe Mengin'nin etap çantada keklik şeklinde son viraja kadar gelip orada düşüp etabı İtalyan Lorenzo Bernucci'ye teslim ettiğini hatırlamalı.

Nancy'de Fausto Coppi 1949 ve 1952'de kazanmış, Bernard Hinault 1978'de kazandığı Fransa Turu'nun temelini Nancy'deki zamana karşı etabı kazanarak atmış.

Yeme içme konusundaki ukalalığa gelince: Epernay şampanya deyince akla gelen ilk kentlerden. Ondan dün bahsettik, etabın bittiği şehir Nancy Lorraine bölgesinin başkenti. Yoksa siz hiç 'quiche Lorraine' yemediniz mi?

6. Etap, Arras - Reims

Fransa Turu'nda 6. etabı Kittel değil ama bir başka Alman, Andre Greipel aldı. Bu arada Contador için kötü haber: dün sarı mayoyu taşıyan Nibali (Astana) ile arası bayağı açılan İspanyol bisikletçi, bugünkü 6. etapta da dağ etapları için önemli bir yardımcısını kaybetti. Bu ufak şeyler, ilerisi için çok önemli olabilirler.

Etap başlamadan önce Giant-Shimano’nun yöneticisi Guiberteau Degenkolb’un da 5. Etapta yaralandığını, yarışa devam etmek istediğini ama Tur’u bırakmak istemediğini söyledi. Degenkolb’un etabın son 25km’sinde pelotondan da koptuğunu gördük. Bugün sonunda yarışı bırakırsa çok sürpriz olmaz.

Etabın başından itibaren 4 kişilik bir grup (Leezer – Belkin, Mate – Cofidis, Pineau – IAM ve Gerard – Bretagne Seche) kaçışa geçtiler. Mate etaptaki tırmanış puanlarını toplayan isim oldu bugün. Genel sıralama için önemsiz isimler, dolayısıyla peloton da kovalamadı, daha 15km olmadan, fark 4 dakikayı aştı.
TDF2014 6. etap
       TDF2014 6. etap

İlk saatte ortalama 48km/s hıza ulaşan pelotonda Giant-Shimano öne çıktı. 80km’de Peter Sagan’ın da (Cannondale) karıştığı kaza oldu, SKY ikinci fireyi de verdi. Xavier Zandio bayağı bir doktor müdahalesinden sonra yarışı bıraktı, onunla beraber Egor Silin de (Katusha) Tur’dan ayrıldı. Sagan tekrar pelotona döndü. SKY takımı 7 kişi kaldı demek bu.

İkinci saatten itibaren oldukça rüzgarlı geçen etabın Chemin des Dames mevkiinde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da “yarışa katıldı”. Bu arada fazla rüzgarın da etkisiyle gerçekleşen bir diğer kaza sonucu Contador’un takım arkadaşı Jesus Hernandez (Tinkoff) yarışı bıraktı.

Giant-Shimano, Astana ve Tinkoff-Saxo’nun taşıdığı pelotonda son 50km civarında fark 1 dakikaya indi. Etabın bitmesine yaklaşık 20km kala Gerard ve Leezer, 15km kala Pineau, ondan birkaç km sonra da Mate yakalandı.

Yarışın son 10km’si açık arazide pelotonu dahi parçalayan şiddetli rüzgarda, peloton ikiye bölündü; ön grubu OPQS taşıdı, Astana sarı mayoyu taşıyan Nibali’yi, Tinkoff-Saxo’nun da Contador’u sağ salim bitişe ulaştırmaya çalışıyordu. Son 3km’de Giant Shimano’dan biri dahil olamadığı için Kittel tek başına kaldı öndeki grupta, sonra zaten lastik patlattığı için takibi bırakmak zorunda kaldı.
TDF2014 6. etap fotofiniş
       TDF2014 6. etap fotofiniş

Son metrelere gelirken önce Kwiatkowski’yi (OPQS) gördük atağa kalkmış bir halde. Son 50m’de Kwiatkowski yakalandı, grupta takım arkadaşı Mark Renshaw’u da görmemize rağmen o ana kadar çok iyi saklanmış olan Andre Greipel (Lotto Belisol) etkileyici bir şekilde etabı aldı.

Özet Video, Tıbbi / Ceza Bildirisi ve Toplu Sonuçlar

6. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

6. etapta tıbbi yardım ve ceza alan sporcular ve açıklamaları aşağıdaki gibi
6. etapta tibbi yardim ve ceza alanlar
       6. etapta tibbi yardim ve ceza alanlar

Etap öncesi

Sprinter... gene. Fransa Turu'nda 6. etap gene düz bir etap, 2 tane 4. kategori tepeyi saymazsak. Parkur özellikle ikinci yarıda fazla virajlı bir hal alıyor gerçi, biraz da batı/kuzeybatıdan rüzgarlı olursa... Her halükarda etap sonunda yine bir toplu sprint bekleniyor. Etabın bitiş kısmı biraz heyecan katacak, çünkü son 5km içinde 8 tane göbekten geçiliyor. Bu göbekleri kazasız belasız atlatanlar içinse son düzlük 1km'den uzun, ve 4m irtifa kazanıyor.
6. etap profili
       6. etap profili

6. etapla beraber Tur 1. Cihan Harbi rotasında (Somme, Chemin des Dammes) ilerliyor. Ha bir de, Champagne/Şampanya bölgesindeyiz. “Her gördüğün köpüklü şarabı şampanya sanma, şampanya sadece burada yetişen üzümden yapılana denir” şeklinde günün ukalalığını da yapalım.

Reims Fransa Turu'nda etaplara toplam 12 defa, bundan önce en son 2010'da ev sahipliği yapmış, daha da ilginç bir bilgi, Reims'de biten son üç etabı kazanan isimlerin (1991 – Djamoladine Abdoujaparov, 2002 – Robbie McEwen ve 2010 – Alessandro Petacchi) hepsinin o yıl Tur sonunda yeşil mayoyu da kazanmış olmaları. Yeşil mayo üzerinden gidersek etap öncesi ana hedefinin bu olduğunu vurgulayan Sagan denebilir, fakat “Kittel bu etabı Sagan'a bırakmaz” demek yanlış olmaz.

5. Etap, Ypres – Arenberg Porte du Haunaut

Ne etaptı ama! Fransa Turu’nun 5. etabı her şeyden önce Tur’un favorilerinden Froome yarışı bıraktı. Günün kahramanı olarak hem etabı kazanan Hollandalı bisikletçi Lars Boom’u (Belkin), hem de şahane bir bisiklet hakimiyeti ile çok başarılı bir etap çıkaran sarı mayo Vincenzo Nibali’yi (Astana) gösterebiliriz.

Etabın başında hava şartları nedeniyle iki tane parke kısım (5. ve 7.) etaptan çıkarıldılar, toplam parke yol 13km’ye, etap uzunluğu ise 152.5 km’ye düştü.

Etap öncesi yazdığımız ön bakışta parke kısımlar için “tehlike potansiyeli normalın çok altında” yazmışız, öyle de oldu. Paris Roubaix karşılaştırmaları, bolca “Kuzeyin Cehennemi” göndermeleri biraz havada kaldılar. Çünkü asıl düşüşler parke kısımlarda değil, yağmurla kayganlaşan asfaltta oldu.

Ağır yağış ve yolların hali nedeniyle sıkça kopmalar ve grupların oluştuğu etabın başından itibaren önde 8 kişilik bir grup kaçtı. 29.km’de Chris Froome (SKY) ilk defa düştü, dört tane takım arkadaşı ile tekrar pelotona döndü. Arada Tony Martin’i (OPQS) yerde gördük.
TDF 5. etap
       TDF 5. etap

Etabın şartlarına rağmen neredeyse 50km/s’e yakın bir ortalama hız ile gidildi ilk saat. Greipel (Lotto Belisol), Kittel (Giant Shimano), Kristoff (Katusha), Van Gardederen (BMC), Valverde (Movistar) düşenlerden oldular. Derken 85. Km’de Froome tekrar düştü, kalktı, binecek mi binmeyecek mi darken daha parke taşlara gelmeden SKY’in arabasına bindi ve yarışı bıraktı.

Froome’un düşüşü, bu yazıyı yazarken daha ciddi bir sakatlığı olup olmadığı kesinleşmemiş, sadece “kafa” işi gibi duruyordu. Bu konuda hikaye isteyenler, örneğin 1930 Fransa Turu’ndan “Kes zirlamayı, sarı mayo vazgeçmez!"i okuyabilirler. (Froome sarı mayoda degil, ama adaydı, ona da uyar)

Parke kısımlar başladığında peloton da çözülmeye başladı. Contador, Nibali, Lemoine (benekli mayo) ve Sagan aynı grupta buluştular. Parke kısımlarda herkes gayet dikkatli ve soğukkanlı gittiği için bir iki kişi dışında düşen olmadı.
Boom
       Boom

4. parke kısımdan sonra Nibali ve Sagan’ın bulunduğu bir grup da Contador’dan kopmayı başardı. 7. parke kısımdan sonra Lars Boom (Belkin) ve takım arkadaşı Sep Vanmarcke’yi bu gruptan kopmuş önden kaçanları kovalarken bulduk. 10km kala Nibali, Boom ve Fuglsang (Astana) ile atağa kalktı. Buradan sonra Boom’un bitişe kadar taşıdığı solo atağını izledik. Hollandalı Boom’un 2008’de kros bisikleti dünya şampiyonu olduğunu ve muhtemelen bugün kendini yer yer kros bisikleti yarışında gibi hissettiğini de belirtelim. Etap öncesında attığı tweet, “epic story” hakikaten büyük öngörü çıktı.

Nibali, inanılmaz bir şekilde bir domestikine takılması dışında tek bir defa düşmeden Fuglsang’ın ardından etabı üçüncü bitirdi ve sarı mayoyu korudu. Froome’un yarışdışı kalmasından sonra genel klasmanda en büyük rakibi Alberto Contador, 2 dakikadan fazla zaman kaybetti Nibali’ye.
Nibali
       Nibali

Özet Video, Tıbbi / Ceza Bildirisi ve Toplu Sonuçlar

5. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

5. etapta tıbbi yardım ve ceza alan sporcular ve açıklamaları aşağıdaki gibi
Tibbi yardim ve ceza alanlar
       Tibbi yardim ve ceza alanlar

Etap öncesi

Kaçırılmayacak etaplara baktıysanız bugünün etabının da mutlaka seyredilmesi gerektiğini biliyorsunuz. Belçika'da başlayarak kısmen Paris-Roubaix rotasını ters yönde koşacak olan etap gerçi tepsi gibi düz, ama son 70km'sinde, toplam 15.4km uzunluğunda 9 tane parke taşlı bölüm var. Paris-Roubaix yarışının meşhur Arenberg kısmı bu etapta yer almıyor. Son 30km'nin 10km'den fazlası parke taşta koşulacak.

Ypres 1. Cihan Harbi'nde yerle bir edilmiş bir şehir. Tur buradan başlayarak hem harbin 100. yılına gönderme yapıyor, hem de “Kuzey'in Cehennemi” tabirinin ve sarı mayonun ilk defa kullanıldığı 1919 Turu'nu anıyor. (bkz. 32 Kısım Tekmili Birden yazısından “Cihan Harbi Sonrası İlk Tur” maddesi)

Teoride Cancellara gibi biri için biçilmiş kaftan. Genel klasmancılar içinse kaza yapmadan ve fazla vakit kaybetmeden geçilmesi gereken etaplardan biri. Dünkü kazasından sonra Froome için “sağlam parkeci” takım arkadaşı Bernhard Eisel'e çok iş düşecek. Nibali sarı mayoyu taşımaya devam edebilir. Etap favorileri arasında John Degenkolb (Giant-Shimano) ve Peter Sagan (Cannondale) şansları yüksek isimler.

Pek çok kişi bu etabı Paris-Roubaix ile karşılaştırıyor ama öyle olmak zorunda değil. Paris-Roubaix'de 257km'lik yolun 51km'si parke taşken, bugün 155km'nin 15km'si parke taş olacak. Üstüne üstlük bu 15km tek parça halinde değil, 2 tanesi hariç geri kalan parke bölümler 1-1.5km'lik kısımlar. Saatteki hızınız 20km olsa 1km'yi geçmeniz 3 dakika sürer. Yani tehlike potansiyeli “normalin” çok altında.

Öte yandan hava durumu çok ideal değil, yağmur ihtimali var. Yağarsa, bölük pörçük 15km parke taş bile tehlikeli bir hal alır. 2004'te Iban Mayo, 2010'da Fraenk Schleck Fransa Turu'na parke taşlar üzerinde veda etmişlerdi. Bernard Hinault'nun “Tur'da parke taşın işi yok” lafını da hatırlatalım.

Sonradan ek: Etapta yağmur bekleniyor (hava durumu için) Dolayısıyla iki tane parke kısım (5. ve 7. kısımlar) günün parkurundan çıkarıldı. Kalan toplam parke yol 13km.
5. etap profili ve parke kısımlar
       5. etap profili ve parke kısımlar

4. Etap, Le Touquet Paris Plage – Lille Metropole

Fransa Turu'nun dördüncü etabında, üçüncü defa Marcel Kittel (Giant Shimano) birinci oldu. Gerçi dün olduğu kadar kolay olmadı, Alexander Kristoff (Katusha) Kittel'i biraz sıkıştırdıysa da (bkz. aşağıdaki photo finish fotoğrafı) Alman bisikletçi halihazırda pelotondaki en iyi sprinter olduğunu bir kere daha gösterdi.
4. etap finish
       4. etap finish

Etap bir fire ile, dün düşen Andy Schleck'in (Trek Factory Racing) yarışa çıkmaması ile başladı. Nispeten sıkıcı bir etap beklerken, Chris Froome (SKY) daha çıkıştan hemen sonra Bauke Mollema (Belkin) ve Jon Izaguirre'in de (Movistar) karıştığı bir “tekerlek takılması” sonucunda düştü. Vücudunun sağ tarafı çizilen, bir de el bileğinde sızlayan (bkz aşağıdaki tıbbi yardım listesi) Froome'un etaba devam edebildiğine şükrettiğini tahmin etmek güç değil.

Günün iki kaçanı, Thomas Voeckler (Europcar) ve Luis Angel Mate (Cofidis) oldular. Mate'nin teknik arızasından sonra yaklaşık 40 km tek başına pedal bastığı için “günün en mücadeleci bisikletçisi olan” Voeckler etap bitişine 15km kala yakalandı.
Voeckler
       Voeckler

Kaçan ikiliden Mate birinci dördüncü kategori tırmanıştan birinci geçti. Etabın tek sprint kapısından önce Voeckler, sonra Mate, üçüncü olarak da Sagan (Cannondale) geçtiler. Sagan bu şekilde yeşil mayosunu da sağlamlaştırdı. İkinci tırmanış kapısında Voeckler pelotonun 1.5 dakika önündeydi.

Etap sonuna yaklaşık 30km kala olan kazada düşen Lotto-Belisol'dan Gregory Henderson yarışı bırakmak zorunda kaldı. Ayrıca bitişe 15km kala Peter Sagan kaza yaptı. Karışıklıkta Katusha Kristoff'u öne taşıdı, fakat Kittel'e karşı koyamadılar.
4. etap finish
       4. etap finish

Özet Video & Tıbbi / Ceza Bildirisi

4. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

4. etapta tıbbi yardım ve ceza alan sporcular ve açıklamaları aşağıdaki gibi
Tıbbi / Ceza Bildirisi
       Tıbbi / Ceza Bildirisi

Etap Öncesi

Fransa'da deniz kenarından başlayacak olan ilk etap Flandern bölgesinden geçip Lille'de son bulacak. Etap oldukça düz, karakter olarak İngiltere'deki son etabı andırıyor diyebiliriz. İki tane dördüncü sınıf tırmanış bulunan etapda kuvvetle muhtemel önden birileri kaçacak – ve yakalanacak, sonunda da bir toplu finiş göreceğiz.
4. etap profili
       4. etap profili

Günün ukalalığı olarak Lille'in 1994'de Fransa Turu için bireysel zamana karşı prolog (7.2km) kenti olduğunda Chris Boardman'ın etabı kazandığını, Boardman'ın ortalama hızı 55.152km/s'in de bugüne kadar Fransa Turu tarihindeki zamana karşı etaplardaki en yüksek hız olduğunu belirtelim.

Kaçanların yakalanacak olmalarını bugün daha da kesinleştiren bir unsur var, o da araç sırasının önemi. Bugünkü etabın sonucuna göre 5. etapta takım araçları sıralanacaklar. 5. etap, parke taşları nedeniyle bisikletçilere yakın teknik araçların hayat kurtarabileceği bir etap olacak (bkz. Fransa Turu'nun kaçırılmayacak etapları). Dolayısıyla genel klasman için iddialı isimler bugün hiçbir şekilde zaman kaybetmeyeceklerdir.

3. Etap, Cambridge – Londra

2014 Fransa Turu'nun Britanya topraklarındaki son etabı da (Cambridge-Londra, 155km) ilk etabı gibi Alman Marcel Kittel'in (Giant-Shimano) gücünün ispatı, hem de nispeten rahat bir şekilde aldığı düşünülürse, son derece sağlam bir ispatı oldu.
Buckingham Sarayi önü
       Buckingham Sarayi önü
St James
       St James's Park'ta yaris seyredenler
Londra
       Londra'da finish düzlügü
Greenpark
       Greenpark'ta yaris seyredenler

Üçüncü etabın başındna itibaren iki kişilik bir grup, Jan Barta (Net App Endura) ve Jean-Marc Bideau (Bretagne-Seche Environnement) kaçtı, daha etabın 10km'si dolmadan, fark 3 dakikaya yaklaştı, 17km civarında 4 dakika... Her ne kadar arada önde Lotto-Belisol ve Kittel'in takımı Giant Shımano da olsa, peloton, rahat bir şekilde, laklakla vakit geçirerek pedal basıyordu bu esnada. Bir ara Tur bitmiş de Paris etabı koşuluyor havası da esmedi değil. Etabın ikinci yarısında seyircilerle çarpışma nedeniyle düşenler oldu, kazara mavi boyalı bisiklet yoluna giren oldu... Neyseki ciddi bir sorun yaşanmadı.

Dünkü etap tahmininde de yazdığımız gibi, Londra'ya girildikten sonra fark hızlı bir şekilde erimeye başladı. Sarı mayoyu Nibali'nin Fransa'da da taşıması için Astana da pedala asıldı ve son 10km'ye girilince fark 30 saniyeye indi. Sonraki birkaç km içinde önce Bideau teslim oldu, ondan biraz sonra da Barta.

Thames nehri kıyısından gelip Westminster'a sapıldığından itibaren Giant-Shımano'nun çok iyi hazır olduğu bellliydi. Takım, Buckingham sarayı önünde dönene kadar Kittel'i önde taşıdı. Son 500m'de Kittel, Sagan ve Coquard'ı rahatlıkla arkasında bırakarak üç gün içindeki ikinci etap birinciliğini aldı.
Kittel
       Kittel
Kittel
       Kittel
Cancellara, Eisel, Nibali, Froome
       Cancellara, Eisel, Nibali, Froome
Mutlu Kittel
       Mutlu Kittel
Mark Renshaw sogurken
       Mark Renshaw sogurken

Özet Video & Tıbbi / Ceza Bildirisi

3. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz.
Bugünün tıbbi yardım alanlar listesi
       Bugünün tıbbi yardım alanlar listesi

Fransa Turu bu etap bitişinden hemen sonra, saat 6'dan itibaren 4 uçakla İngiltere'den ayrılıyor, Fransa'ya dönüyor.

Etap Öncesi

İkinci etabın sonuyla Tur Yorkshire'dan ayrılıyor. Parçalı bulutlu ama kuru bir havada çıkış alınacak. Öğleden sonra kısa aralıklarla yağmur yağabilir, özellikle etabın sonlarına doğru.
3. etap profili
       3. etap profili

Bu etapta da kaçan bir grup olacağı kesin gibi.Fakat grup muhtemelen Londra'ya girmeden yakalanacak. Profil olarak oldukça düz bir etap, üniversite şehri (ve dolayısıyla bisiklet dolu) Cambridge'den çıktıktan sonra Essex'e giriyor. Gene çok şirin kasabalardan geçecek. Finchingfield'a dikkat, hem çok şirin, bir o kadar da ortasındaki daracık köprü ve akabindeki dik çıkış nedeniyle “gıcık” bir karaktere sahip. 108.km'de Epping ormanında bir sprint kapısı var. Epping ormanı Londralı dağ bisikletçilerinin favori mekanlarındandır, hemen belirtelim.

Londra'da Olimpiyat Parkı'ndan geçilecek, London Eye, Tower Hill ve Westminster kartpostallık sahneler sunacaklar. Etap kraliçenin Londra'daki ikametgahı Buckingham Sarayı önünde, The Mall'da bitecek. Londra ve bisiklet meraklıları, burayı 2012 olimpiyatında yol bisikleti yarışlarının da bittiği ve Alexander Vinokourov'un altın madalyayı boynuna taktığı yer olarak hatırlayacaklardır. MTBTR'de bayağı etraflıca yazmıştık.

Londra 2007 Fransa Turu'nun zamana karşı proloğuna ev sahipliği de yapmıştı, o zaman Fabian Cancellara kazanmıştı etabı.

Etap sprint etabı, Marcel Kittel gene favori. Sagan en yakınındaki isimlerden.

Kesin bir şey var ki o da inanılmaz bir kalabalık olacağı. Yorkshire'daki kalabalıklar bunun habercisi gibiydiler. Bu seyirci faktörü Britanya'nın büyük spor etkinliklerine aday olup almasındaki en önemli etkenlerden biri. Organizasyonların bildiği bir şey var: Britanya'ya spor etkinliği verince millet akın akın geliyor.

2. Etap, York - Sheffield

1. etap sonundaki kazanın en önemli sonuçlarından biri Mark Cavendish'in (OPQS) yarışı bırakması oldu. Hem İngiltere etaplarını gözüne kestirmiş olan Cavendish, hem de sabah kötü haberi gazetecilere veren takım yöneticisi Patrick Lefevere için berbat bir haber, ne de olsa bütün OPQS takımı Cavendish etrafına kurulmuş bir takım. Sabah OFQS otobüsünün önünde acaip kalabalık vardı, Cavendish Tur'dan ayrılışını anlatırken.
Cavendish yarışa devam etmeyeceğini söylüyor
       Cavendish yarışa devam etmeyeceğini söylüyor

SKY
       SKY
Sagan
       Sagan'in bisikleti
Simon Yates roportajda
       Simon Yates roportajda
Froome imza yolunda
       Froome imza yolunda
Richie Porte
       Richie Porte
Rui Costa
       Rui Costa
Marcel Kittel
       Marcel Kittel
Alberto Contador
       Alberto Contador
Vincenzo Nibali & Giovanni Visconti
       Vincenzo Nibali & Giovanni Visconti

Cavendish çıkınca 197 sporcunun çıkış aldığı ve Liege-Bastogne-Liege parkurunu andıran etapta Vincenzo Nibali (Astana) kariyerinin ilk Fransa Turu etabını kazandı (LBL ile çok güzel anıları olmamasına rağmen). Nibali, bitişe 2km kala kalktığı atakla kazandığı bu birincilikle Peter Sagan'ın (Cannondale) iki saniye önünde genel yarın sarı mayoyu sırtlayacak. Sagan ise etap sonunda yeşil mayoyu sırtladı.

Etaba Marcel Kittel (Giant Shimano) sarı mayo, Bryan Coquard (Europcar) yeşil mayo, Jens Voigt (Trek Factory) benekli mayo, Peter Sagan (Cannondale) beyaz mayo ile başladı.

Yarışın başından itibaren önce 6, sonra Bart de Clercq'in de (Lotto Belisol) katılımıyla 7 kişilik bir kaçış grubu oluştu. Peloton'un da bırakması sayesinde fark çabucak 2.5 dakikaya ulaştı. 50Km'den sonra hatta 4 dakikaya yaklaştı.
York
       York

İlk bir saatten sonra aralarında Marcel Kittel, Simon Gerrans, Tejay van Garderen, Joaquim Rodriquez ve Lieuwe Westra'nın da karıştığı kazalar oldu, neyseki yerde kalan görmedik. İlk kazada Marcel Kittel ile beraber düşen takım arkadaşı Koen de Kort tıbbi yardım alanlardan.

Kaçan grup bugünkü etapta fazlasıyla tırmanış puanlarına odaklandı. İlk dört tırmanışta Cyril Lemoine (Cofidis) öndeyken, Holme Moss'da kaçan grup, Blel Kadri'nin (AG2R) atağı ile karman çorman oldu. Buradan 5 puanı alan Kadri, genel klasmanda benekli mayoyu taşıyacak olan Lemoine'in ardından 2. sırada. Kadri'nin tek başına kaçışı, 164km'de bitti, Önce Tinkoff Saxo, sonra Garmin ve SKY'in atakları ile bitişe 30km kalırken yeni bir peloton oluştu.

Bitişe 20km kalan Oughtibridge tırmanışında Pierre Rolland (Europcar), arkasından gelen Jean-Christophe Peraud (AG2R) ile atağa kalktı. Jenkin Road tırmanışında Contador'un (Tinkoff Saxo) ve Froome'un (SKY) çabaları yetmedi. Bitişe doğru gelirken Nibali'nin atağı Sagan'ı şaşırttı.
Vincenzo Nibali
       Vincenzo Nibali

Özet Video & Tıbbi / Ceza Bildirisi

2. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

2. etapta tıbbi yardım ve ceza alan sporcular ve açıklamaları aşağıdaki gibi
Tıbbi / Ceza Bildirisi
       Tıbbi / Ceza Bildirisi

Etap Öncesi

Birinci etabı seyredip Yorkshire'ın yemyeşil çayırlarının güzelliği ve dar yollarının heyecanından etkilenenler için bu etap da güzel geçecek demektir. Üstüne üstlük, bu etap teknik açıdan daha da zorluk içeriyor, daha fazla tırmanış puanı var vs. Ciddi sorun yaratabilecek bir etap.

Rüzgar yoğun geçiş etabı, bir sürü inis çıkış içeriyor. Romalılar döneminden kalma otoyoldan çıktıktan sonra Cragg Vale başlıyor, İngiltere'nin (çok dik olmamakla beraber - %3) en uzun ve sürekli tırmanışı. Bunun dışında dokuz tane tırmanış kapısı geçilecek, bunların iki tanesi özellikle zor: 143.5km'deki 4.7km uzunluğundaki Holme Moss (%7) ve bitişe birkaç km kala 800m ama %11'lik eğimle (200m'lik kısmı %33) duvar gibi Jenkin Road.
2. etap profili
       2. etap profili

1. Etap, Leeds - Harrogate

Sabah erken yağan yağmur yerini parçalı bulutlu ve açık bir havaya bıraktı, 2014 Fransa Turu bugün Leeds'ten rahat bir çıkışla başladı. Önce yaklaşık 14km şehir içindeki gösteri turu atıldı, akabinde Fransız ve Britanya milli marşları (La Marseillaise ve God Save the Queen) söylendi. Etap öncesinde sporcularla konuşan ve kurdela keserek Tur'u açan Cambridge düşesi Kate'in yeşil elbisesinin yeşil mayo ile bir alakası var mıydı, öğrenemedik.

Paddock
       Paddock'dan
Startta Sagan
       Startta Sagan
Fransa Turu
       Fransa Turu'nun bisikletleri...
Fransa Turu
       Fransa Turu'nun posta kutusu :)
Le Dopage Ca Suffit
       Le Dopage Ca Suffit

Etabı seyredenler görmüşlerdir, “mümbit” kelimesi Yorkshire'da, daha doğrusu Britanya'nın yeşilliklerinde ayrı bir anlama bürünüyor. Buna ek olarak seyirci faktörünün altını çizmek gerek. Herkesin hemfikir olduğu, etabın tırmanışlarında Alpe d'Huez gibi bir kalabalık olduğuydu. Keza Leeds sabah mahşer yeri gibiydi, rivayete gore sabah 200 binden fazla seyirci gelmiş.
Froome imza yolunda
       Froome imza yolunda
Greipel imza yolunda
       Greipel imza yolunda
Contador imza yolunda
       Contador imza yolunda

TDF2014
       TDF2014
En kral araba doktorun...
       En kral araba doktorun...
Leeds start
       Leeds start

Yarışın başından itibaren üç kişi atağa kalktı: Benoit Jarrier (Bretagne-Seche Envir.), Jens Voigt (Trek Factory Racing) ve Nicolas Edet (Cofidis). Kaçan grup kısa sürede farkı iki dakikaya çıkardı, arada pelotonun önünde Tur'un ilk Çinli bisikletçisini gördük (Ju Cheng, Giant Shimano).

35.km geçilirken fark 3 dakikayı da devirdi, 68km'deki Cray tepesi geçilirken fark 4 dakikayı, etabın bitişine 100km kala 5 dakikayı geçti.

103.5km'deki Buttertubs'da Jens Voigt kapıdan birinci geçti ve benekli mayo iddiasını vurguladı. Bu arada pelotonun arka tarafında Chris Horner (Lampre Merida), Mikael Cherel ve Chrisophe Riblon (AG2R), Cannondale'den Elia Viviani ve Jean Marc Marino, Europcar'dan Kevin Reza ve Yukiya Arashiro, FDJ'den Thibaut Pinot, Katusha'dan Joaquim Rodriquez, Cofidis'ten Dani Navarrao gruptan kopan isimler oldular.

Yaklaşık 60km'lik solo pedal basıştan sonra Voigt Grinton Moor'da son tırmanış puanlarını da alıp benekli mayoyu ikinci etap için garantiledikten sonra kendini pelotonun kucağına bıraktı.

Peloton bir araya geldikten sonra arkadan esen rüzgara rağmen nispeten yavaş bir şekilde pedal bastı. Lotto-Belisol sanki Andre Greipel için arada öne de çıksa, en çok görünen takım Cavendish için Omega Pharma Quickstep idi.

Son 4km'de şansını Fabian Cancellara (Trek Factory) denedi, son 400m'de yakalandı. Herkes nefesini tutmuş beklerken Cavendish'in ortasında olduğu ve Simon Gerrans'ı da beraberinde indirdiği feci bir kaza meydana geldi. Cavendish'in kaska bakın.

Cavendish sonra twitter hesabından kazaya kendisinin sebep olduğunu belirtti ve özür diledi. Etap sonrasında verilen bilgiye göre Cavendish'in köprücük kemiği çıkmış. Etabı bitirdi bitirmesine ama finişh çizgisinden geçerken gidonu tutamıyordu Cav. Tur'a devam edip etmeyeceğini takım bugün açıklayacak.

Kazadan “yırtan” Marcel Kittel (Giant Shimano), Peter Sagan'ı (Cannondale) geçerek bu yılın ilk etabını da, aynı geçen yıl Korsika'da aldığı gibi aldı.
Marcel Kittel
       Marcel Kittel
Spartacus bitirdi
       Spartacus bitirdi

Özet video

Birinci etabin özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Fransa Turu Hakkında Herşey

Fransa Turu'nun tarihi, 2014 Fransa Turu'nun parkuru, kaçırılmaması gereken etaplar, mayolar, takımlar, favoriler, ödüller, doping kontrolleri... hepsi bu yazıda:

Tour de France 2014 - Fransa Turu Başlıyor!

 

  Bu haber 4792 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015