Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Mayıs . 2020  
2014 Fransa Turu, 8-14. Etaplar

2014 Fransa Turu, 8-14. Etaplar

Tour de France 2014 2. Hafta

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 13.7.2014

Fransa Turu'nun tarihi, 2014 Fransa Turu'nun parkuru, kaçırılmaması gereken etaplar, mayolar, takımlar, favoriler, ödüller, doping kontrolleri... hepsi bu yazıda:

Tour de France 2014 - Fransa Turu Başlıyor!

2014 Fransa Turu - Birinci Hafta / 1-7. Etaplar Burada

14. Etap, Grenoble - Risoul (177km)

Fransa Turu'nda doğrudan çıkışla başlayan 14. etabında birkaç denemeden sonra önde aralarında Geraint Thomas (SKY), Joaquim Rodriguez (Katusha), Rafal Majka ve Nicolas Roche (Tinkoff Saxo), Peter Sagan ve Alessandro De Marchi (Cannondale), Christophe Riblon (AG2R), Cyril Gautier (Europçar) ve Simon Yates'in de (Orica Greenedge) olduğu yaklaşık 20 kişilik istikrarlı bir kaçış grubu oluştu. 40km'deki sprint kapısında kimse atağa kalkmadı, fakat Peter Sagan birinci geçerek yeşil mayodaki puanlarını arttırdı.

Buradan sonra 1. kategori Col du Lautaret'ye tırmanmaya başladı bisikletçiler. Arkada uzun süre Astana arkasında Movistar takımı ile pelotonu çekerken tepeden de ilk olarak Rodriguez geçti. İnişte iyice açılan pelotonun önünde NetApp takımını gördük. Önden kaçan 17 kişilik ekip Col d'Izoard'ın eteklerine pelotonun yaklaşık 3 dakika önünde geldi. Col du Lautaret'den inerken lastiği patlayan Peter Sagan tırmanışın başında kaçış grubundan koptu ve pelotona “yerleşti”.

Izoard'da zirveye yaklaşırken 10 kişilik bir grup kalmıştı geriye: Mikel Nieve, Geraint Thomas (SKY), Jesus Herrada (Movistar), Joaquim Rodriguez (Katusha), Rafal Majka (Tinkoff), Alessandro De Marchi (Cannnondale), Steven Kruijswijk (Belkin), José Serpa (Lampre), Amaël Moinard (BMC) ve Simon Yates (Orica Greenedge). Zirveden ilk olarak Rodriguez geçerek benekli mayoyu tekrar geri aldı.
14. etap
       14. etap

Izoard'dan inişte öndekiler dışında peloton da dağıldı. Sarı mayo etrafındaki gruptan kopmalar olduysa da Guillestre geçilirken gruplar tekrar birleşti. Önde pedal basan Rodriguez grubu 1 dakikadan biraz fazla bir farkla Risoul'a tırmanmaya başladılar.

Nibali etrafındaki grup farkı yavaş yavaş kapamaya başladığında önde önce Alessandro De Marchi (Cannondale) 11km kala atağa kalktı, Rafa Majka'nın (Tinkoff-Saxo) karşılığını ve arkadan takibi bırakmamaya çalışan Rodriguez'i (Katusha) gördük, bir süre sonra da Rodriguez De Marchi'yi yakaladı.

Zirveye 6km kala De Marchi ve Rodriguez'in 25 saniye önünde pedal basan Majka ile sarı mayo arasında aşağı yukarı 45 saniye vardı. 3.3km kala gene tanıdık bir sahne, Nibali'nin atağını ve Rodriguez ile De Marchi'yi “yemesini” seyrettik. Nibali'yi AG2R'den Peraud takip edebildi. Bu esnada içinde bulundukları grup da dağıldı, önce Valverde (Movistar) sonra Van Garderen (BMC) atağa kalkmaya çalıştılar. Nibali'nin önde giderek artan temposu Majka ile farkı son 1km'ye girilirken 30 saniyeye indirirken, tempoyu takip edemeyen Valverde'nin geride bırakılışına şahit olduk. Rafal Majka buradan sonra farkın daha kapanmasına izin vermedi ve kariyerinin ilk etap birinciliğini kazandı. Onun 24 saniye arkasından Nibali ve Peraud geldiler (+26). Nibali'nin bu etap sonunda sarı mayodaki farkı 4:37'ye çıktı, Rodriguez tekrar benekli mayoyu sırtladı.

Bununla beraber 2. sıradaki Valverde ile 6. sıradaki Peraud arasındaki fark hepi topu 1.5 dakika. Yani Nibali Tur'u aldı demek mümkün belki, ama ikincilik ve üçüncülük hala çok havada.

Özet Video, Tıbbi / Ceza Bildirisi ve Toplu Sonuçlar

14. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz, tıbbi yardım ve ceza alan sporcular listesi ve toplu sonuçlar açıklamaları aşağıdaki gibi.
14. etap sonunda tıbbi yardım ve ceza listesi
       14. etap sonunda tıbbi yardım ve ceza listesi
14. etap sonunda toplu sonuclar
       14. etap sonunda toplu sonuclar

Etap öncesi

Geldik Alpler'e. Bugün ismi Fransa Turu ile özdeşleşmiş zirvelerden geçip ilk defa Fransa Turu'nda yer alan bir zirvede yarışı bitireceğiz. Neredeyse etabın başından itibaren tırmanmaya başlayan bisikletçiler etrafında Col de la Croix Fer ve L'Alpe d'Huez'e çıkan yolların olduğu, zirvesinden Col du Galibier'ye sapılan 1. kategori tırmanış Col du Lautaret'den (34km, %3.9 ortalama eğim) geçecekler. Akabinde 30km'lik uzun bir inişten sonra HC kategorisindeki Col d'Izoard'a (19km, %6 ortalama, %9 azami eğim) tırmanış başlıyor.

2.360m rakım ile Tur'un zirvesi olan Col d'Izoard'dan ilk geçen bisikletçi Tur'un kurucusu Henri Desgrange'ın adına verilen bir ödülün de sahibi olacak. Kayalık araziden (Casse Desert) inişten hemen sonra da bitiş zirvesi ve profili son 1km hariç giderek dikleşen ve dolambaçlı yollarla çıkılan Risoul (12.6km, ortalama %6.9, azami %8.5 eğim) var. Burası Fransa Turu'nda ilk kez yer alıyor ama daha önce Criterium du Dauphine'de ve başka yarışlarda vardı.
14. etap profili
       14. etap profili

Dünü gördükten sonra bugün için tahminde bulunmak kolay değil. Toplam 3.500m'den fazla irtifa ile bu etap Tur'un en çok irtifa kazanılan etabı. Kaçmaya kalkan olacaktır, ama işleri kolay değil, yarınki 15. etap düz, Pazartesi günü ise dinlenme günü. Dolayısıyla genel klasman için mücadele edenler son bir gayretle zaman kaybetmemeye çalışacaklardır. Gerçi dünkü etaptan sonra orada da kimin borusunun öttüğü fazlasıyla aşikar.

Hem Col du Lautaret'den, hem Col d'Izoard'dan inişler uzun, dolayısıyla “inişi iyi” isimler için de biçilmiş kaftan. Her halükarda Alpler'den çıkmadan genel klasmanda, belki Nibali (Astana) için değil, ama onun arkasında bayağı sıra değişikliği yaratabilecek bir etap. Nibali muhtemelen Risoul çıkışına kadar takımıyla durumu kontrol etmek isteyecektir. Valverde (Movistar) ve benekli mayoyu dün Nibali'ye teslim eden Joaquim Rodriguez (Katusha) buna ne derece karşılık verebilir, Thibaut Pinot (FDJ) dünkü performansını tekrarlayabilir mi ve keza kürsü adaylarından BMC'den Tejay van Garderen ne yapacak, göreceğiz.

13. Etap, Saint Etienne – Chamrousse (197.5km)

Fransa Turu’nun ilk HC kategori zirve bitişinde, şahane bir sarı mayo mücadelesi seyrettik. Vincenzo Nibali (Astana) son tırmanışta inanılmaz bir performansla sarı mayoyu koruyup bu yıl üçüncü etabını kazanırken, herhalde günün kaybedeni Richie Porte (SKY) oldu demek yanlış olmaz.

Etap beklendiği üzere atak denemeleriyle açıldı. Ta ki birinci zirveye yaklaşırken Bartosz Huzarski (NetApp), Brice Feillu (Bretagne), Giovanni Visconti (Movistar), Alessandro De Marchi (Cannondale), Blel Kadri (AG2R), Kristjan Durasek (Lampre) ve Daniel Oss (BMC) grubu kopmayı başarıp Col de la Croix de Montvieux’yu 2 dakikadan fazla farkla geçene kadar.
13. etap
       13. etap

Pelotonda yandan rüzgara karşı uzun süre Katusha çalışırken öndeki grup da farkı 4 dakikanın üzerine çıkardılar. Bu esnada önce Arthur Vichot (FDJ) sonra Dani Navarro (Cofidis), daha sonra da Janier Acevedo (Garmin Sharp) yarışı bıraktılar.

Col de Palaquit, etap öncesinde de tahmin edildiği üzere farkın bayağı kapandığı ve işlerin karışmaya başladığı yer oldu. Önce Blel Kadri (AG2R) ve Jan Bakelants (OPQS), aralarına sonradan katılan Alessandro De Marchi (Cannondale) ile atağa kalktılar, sonra De Marchi kendi başına gitmeye karar verdi ve zirveden Bakelants’ın 1:15, Mate’nin de 1:40 önünde geçti. Onların da 1 dakika arkasından Jerome Pineau (IAM) ve benekli mayoyu taşıyan Joaquim Rodriguez (Katusha) geldiler.
Alessandro De Marchi
       Alessandro De Marchi

İnişe geçildiğinde Astana’dan Jakob Fuglsang kötü düştü ama neyse ki bisikletine binip yarışa devam edebildi. Grenoble’a inildiğinde bayağı dağılmış ve hız kesmiş olan pelotonun önünde Michael Rogers’ı (Tinkoff Saxo) hızlanırken gördük. Sprint kapısından De Marchi, Bakelants’in 45 saniye önünde geçti.

Önde De Marchi ve Bakelants tırmanırken, arkada genel klasman için fırsat kollayan Alejandro Valverde’nin takımı Movistar pelotonu Chamrousse’ta çekmeye başladığında Fuglsang’ın yokluğunda Nibali’nin yanında sadece Estonyalı takım arkadaşı Tanel Kangert vardı. Benekli mayoyu taşıyan Joaquim Rodriguez koptuğunda ise peloton da dağılmış, Nibali’nin etrafında aşağı yukarı 20 kişilik bir grup kalmıştı.

Bakelants da yakalandıktan sonra zirveye 15km kala neredeyse 1 dakika olan De Marchi’nin farkı, hızla erimeye başladı 13km kala De Marchi Nibali’nin etrafındaki grup tarafından yakalandı. Nibali’nin etrafında Richie Porte (SKY) ve Alejandro Valverde (Movistar) dışında Michael Rogers (Tinkoff Saxo), Bauke Mollema (Belkin), Jean-Christophe Péraud ve Romain Bardet (AG2R), Rui Costa ve Chris Horner (Lampre), Thibaut Pinot (FDJ), Jürgen van den Broeck (Lotto), Tejay van Garderen (BMC), Pierre Rolland (Europcar) ve Fränck Schleck’in de (Trek) aralarında olduğu ufak bir grup kaldı.

12 km kala önce Richie Porte koptu gruptan, önde Thibaut Pinot (FDJ) atak denemeleri ile çekince arkada Lampre Merida’dan Rui Costa ve Chris Horner ile Pierre Rolland’ın (Europcar) aralarında bulunduğu birkaç kişi daha takibi bıraktılar.

Sarı mayo grubundan Leo Koenig (NetApp) ve Rafal Majka’nın (Tinkoff Saxo) önden atağa kalkmalarından sonra 10km kala beklenen oldu ve Valverde (Movistar) atağa kalktı. Önce farkı açıyormuş gibi gözükse de, Nibali ve Pinot kaçmasına izin vermeyerek Koenig ve Majka’nın arkasında bir araya geldiler. Bundan 6.6km kala Nibali etkileyici bir atakla tek başına hızlanıp bu ikiliyi yakaladı.

3.3km kala Nibali tekrar atağa kalktı ve Koenig ve Majka’yı da arkasında bıraktı ve buradan sonra etabı bırakmadı. Fransa Turu’nda üçüncü etap birinciliğini Majka ve Koenig’in 10 saniye, Valverde’nin de 50 saniye önünde kazandı. Bu birincilikle Valverde sadece sarı mayo farkını açmakla kalmadı, benekli mayoyu da sırtladı. En yakın rakibi kabul edilen Richie Porte neredeyse 9 saniye geriden etabı bitirebildi ve genel sıralamada 16.lığa geriledi.
13. etap Nibali bitiriyor
       13. etap Nibali bitiriyor

Özet Video, Tıbbi / Ceza Bildirisi ve Toplu Sonuçlar

13. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz. Tıbbi yardım ve ceza alan sporcular listesi gelecek. Toplu sonuçlar açıklamaları aşağıdaki gibi.
13. etap sonunda toplu sonuclar
       13. etap sonunda toplu sonuclar

Etap Öncesi

Gene kaçırılmayacak etaplardan biri. Alpler'e giriş yaptığımız 13. etapta bu yıl Fransa Turu'ndaki altı HC sınıfı zirveden birincisi bizi bekliyor, ki ondan önce de bir tane 1. kategori tırmanış var. Etap geçtiğimiz Cuma hayata veda eden, 1980'de Fransa Turu'nda bir etap kazanıp 1983'te bir gün sarı mayoyu taşıyan Fransız bisikletçi Jean-Louis Gauthier anısına koşulacak.

Chamrousse aslında bir kayak merkezi. Kaderin garip cilvesi demeli, 1968 kış olimpiyatında burada kayakta üç altın madalya kazanan Jean-Claude Kelly daha sonra Fransa Turu'nu düzenleyen Amaury Sport Organisation (ASO) başkanı oluyor, başkanlığının da son yılında (2001) Chamrousse'u Tur'a dahil ediyor. O yılın 12. etabını Chamrousse'ta Lance Armstrong, Jan Ullrich'in tam 1 dakika önünde etabı kazanıyor, hem de bir gün önceki L'Alpe d'Huez etabını da kazandıktan sonra.

Etabın 24km'sinde 3. kategori bir tırmanış potansiyel kaçış gruplarını oluşturmaya yarayabilir. Ondan sonra yaklaşık 100km düz pedal basılacak.

134km'den itibarense 1. kategori Col de Palaquit başlıyor. 14.1km uzunluğunda ve ortalama %6.1 eğime sahip. Ortalama eğim burada biraz yanıltıcı, çünkü yer yer eğim neredeyse %12'ye ulaşıyor.

152km'deki zirveden sonra yaklaşık 14km'lik bir iniş var, akabinde HC kategorisindeki Chamrousse tırmanışı başlıyor. Toplam 18.2km, ortalama %7.3 eğim. Burada da “ortalama” bir kenara, gene %12'ye yaklaşan kısımlar mevcut, özellikle tırmanışın ilk yarısında. Tepeye doğru eğim biraz daha azalıyor.
13. etap profili ve son iki çıkış
       13. etap profili ve son iki çıkış

Chamrousse'a çıkış uzun olmasına uzun, ama örneğin 10. etapta gördüğümüz gibi öncesinde çok tırmanış olmaması da önemli. Dolayısıyla buraya gelene kadar pelotonun çok da dağılmamış olmasını beklemek yanlış olmaz. Etabın başında atağa kalkanlar olacaktır, fakat muhtemelen en kötü ihtimalle Chamrousse'a çıkılmadan yakalanacaklar.

Buna mukabil önden kaçıp da farkı açık tutabilen olmadığı takdirde özellikle benekli mayo mücadelesi düşünüldüğünde Joaquim Rodriguez (Katusha), onunla beraber sarı mayo mücadelesinde Vincenzo Nibali (Astana) ve Richie Porte (SKY) öne çıkacak isimler olacaklardır, belki de klasik kaçış adayı Thomas Voeckler (Europcar) ya da sekizinci etabı kazanan Blel Kadri (AG2R)?

Yarın havanın etap başında 34 derece olup, Chamrousse'un eteği Grenoble'a gelindiğinde 36 dereceye kadar çıkacağını ve saatte 30km hıza kadar da rüzgar beklendiğini ekleyelim

12. Etap, Bourg-en-Bresse – Saint-Etienne (185.5km)

Fransa Turu’nda 12. etap (biraz da beklendiği üzere) Andrew Talansky’nin (Garmin Sharp) dünden sonra yarışı bırakmasıyla başladı. Gene etabın başında birkaç başarısız atak denemesinden sonra Sebastian Langeveld (Garmin Sharp), Gregory Rast (Trek), Simon Clarke (Orica), David De La Cruz (NetApp) ve Florian Vachon (Bretagne-Séché) peloton ile farkı 30km geçilirken 4 dakika 40 saniyeye çıkarmayı başardılar. Col de Brouilly, Cote du Saule-d'Oingt zirvelerinden bu şekilde aşıldı, kapılardan NetApp’tan David De La Cruz birinci geçti.

Etabın bitmesine yaklaşık 90km kala De La Cruz ciddi şekilde düştü ve sakatlanarak (muhtemelen köprücük kemiğini kırdı) yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Bu aşamadan sonra peloton da farkı kapatmaya başladı. Bitişe 70km kala fark 2 buçuk dakikaya yaklaştı. Öndeki grupta da dağılmalar başladı. Önce Vachon 55 km kala, sonra Rast, Col des Brosses’ye tırmanırken grubu bıraktı. Önden giden Langeveld ve Clarke zirveden geçen ilk iki isim oldular.
12. etap
       12. etap

Etabın bitişine 30km kala kaçış grubunda hareketlenmeler başladı. Pelotondan iki kişi, Europcar takımından Perrig Quemeneur ve Cyril Gautier koptular. Önde de Simon Clarke tek başına atağa kalktı ve Cote de Grammond’dan birinci geçti. Etabın bitişine 20km kala bu üçlü pelotonun 50 saniye önünde birleştiler.

Bu andan sonra pelotonun da hızı arttırmasıyla fark kapanmaya başladı, bir taraftan da arkadan Marcel Kittel (Giant Shimano) ve Mark Renshaw (OPQS) hıza uyum sağlayamayarak koptular. Quemeneur’nün de “teslim olmasıyla” önde sadece Clarke ve Gautier kaldılar. Gautier’nin Clarke’a “biraz da sen öne geç” yollu ısrarlarına etabın başından beri kaçış grubunda yer alan Clarke karşılık ver(e)meyince bitişe 5km kala bu ikili de pelotonla birleşti. Bu esnada arkada Sylvain Chavanel (IAM) ve Andre Greipel (Lotto Belisol) düştüler. Yarışa devam ettiler etmesine ama tren kaçmıştı bir kere. Greipel’in Chavanel’e kızdığını izledik.

Son 2km’de önde Cannondale’i gördüysek de etap favorilerinden Peter Sagan, 2012’de Londra Olimpiyat Oyunları’nda erkekler yol yarışında üçüncü olan Norveçli Alexander Kristoff’un (Katusha) çok iyi zamanlamasına karşılık veremedi.

Özet Video, Tıbbi / Ceza Bildirisi ve Toplu Sonuçlar

12. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

12. etapta tıbbi yardım ve ceza alan sporcular ve açıklamaları aşağıdaki gibi.
12. etapta tıbbi yardım ve ceza alanlar listesi
       12. etapta tıbbi yardım ve ceza alanlar listesi

Etap öncesi

Fransa Turu'na 22 defa ev sahipliği yapmış Saint-Etienne'de bitecek olan 12. etap da üç aşağı beş yukarı 11. etabının karakterine sahip. Sona doğru daha dalgalanan bir profil, hemen hemen aynı uzunluk, iki tane 3., iki tane 4. kategori tırmanış, geçiş etabı...

Önce 40km'deki sprint kapısına kadar nispeten düz gidiliyor, ondan sonra dalgalanmaya başlıyoruz. Buraya kadar kolay duruyor ama ihtimal biraz rüzgar, kaçanlarla birleşince biraz karışıklık yaratabilir. Ayrıca havanın da 30 derecenin üzerine çıkması bekleniyor.

Etabın ikinci yarısındaki 3. kategori (Col des Brosses, 15.3km, %3.3 ortalama eğim) ve 4. kategori tırmanış (Cote de Grammond, 9.8km, %2.9 ortalama eğim) çok dik değiller ama uzunlar. Ayrıca etap sonunda yaklaşık 12km'lik bir iniş var.
12. etap profili
       12. etap profili

Etabın bitişine 4.4km kala sola bir anı dönüş, sonra 2.3km kala bir göbekle tekrar sola dönülüyor, 1.5km kala sert bir sağ viraj, ondan sonra istikamet ileri. Son 1km içinde 12m irtifa kazanılıyor. Bu bitiş de sprinterlere uygun bir yapıya sahip, fakat bugün de gördük, her zaman bir sprinterin “olay mahallinde” bulunuyor olması etabı kazanacağı manasına gelmiyor. Yine de gene Sagan (Cannondale), Degenkolb (Giant-Shimano) gibi isimlere uygun bir etap, belki Simon Gerrans (Orica Greenedge), Sylvain Chavanel (IAM) ya da Thomas Voeckler (Europcar). Son olarak bu etap da benekli mayo için de mücadele olabilir.

St Etienne demişken, 1904 yılındaki Fransa Turu'nda St Etienneli bisikletçi Antoine Faure 10. sıradayken onun kazanmasını isteyen hemşerilerinin pusuya yatıp önündeki herkese sopalarla saldırdığını biliyor muydunuz? Hikayenin devamı 32 Kısım Tekmili Birden... yazısının “1904 yılında...” kısmında.

11. Etap, Besancon – Oyonnax (187.5km)

Şurası kesin ki bu yılın Fransa Turu dramatik sahneler açısından son derece zengin. Ama sırasıyla…

Etabın başında aralarında Jeremy Roy (FDJ), Gregory Rast (Trek), Jerome Pineau (IAM), Sylvain Chavanel (IAM) ve Peter Sagan (Cannondale) gibi isimlerin bulunduğu gruplar atağa kalktılar ama çok kısa sürdü bu atak. 30.km civarında Martin Elmiger (IAM), Cyrıl Lemoine (Cofidis) ve Anthony Delaplace (Bretagne) bir grup oluşturdular. Bu defa grup daha başarılı oldu. Daha 50km bitmeden fark 6.5 dakikayı geçti. Bu da zaten en uzun fark oldu. Akabinde Orica Greenedge ve Cannondale’ın çektiği peloton farkı 100km biterken fark inişli çıkışlı parkurda değişse de 4 dakika civarında dengelendi.
11. etap
       11. etap

Bu aşamada Andrew Talansky’nin (Garmin Sharp) dramasına şahit olduk. İlk haftada iki defa düşen, bu etapta da lastik patlatan Amerikalı bisikletçi pelotonun arkasından “düştü” ve pelotondan fark yemeye başladı, etabın bitişine 60km kala da önce yarışı bıraktı, sonra takımın sportif direktörü Robbie Hunter’ın moral vermesiyle yarışa devam etmeye başladı. Fakat bisikletin üzerinde ağlayarak tekrar pedal basmaya başladığında 13 dakikadan fazla gerideydi.

Birinci 3. kategori tırmanışta peloton farkı 1 dakikaya kadar indirdi. Kapıdan Martin Elmiger (IAM) ilk geçti, akabinde pelotondan Nicolas Roche (Tinkoff Saxo) ve Jan Bakelants (OPQS) atağa alktılar, arkada Talansky’nin farkı 16 dakikaya kadar çıktı. Cyril Lemoine (Cofidis) pelotona geri döndü, Roche ve Bakelants, Elmiger’i yakaladılar ve pelotonun 40 saniye önünde ayrı bir grup oluşturdular. Onlara bir süre sonra Jesus Herrada (Movistar) ve Cyril Gautier de (Europcar) katıldı.

Buradan sonra karışık ataklar seyrettik. Elmiger pelotona döndü, Roche tek başına atağı sürdürdü ve 3. kategori son zirveden birinci geçtikten sonra inişlerde hızle ikiye ayrılan pelotona döndü.

Etabın son 10 kilometresi harikulade bir mücadeleye ve Tony Gallopin’ın (Lotto Belisol) son inişle başlayan şahane atağını seyrettik. Yer yer Michael Rogers (Tinkoff-Saxo), Michal Kwiatkowski (OPQS) ve Peter Sagan (Cannondale) Gallopin’ı yakalasalar ve Sagan sanki etabı almaya adaymış gibi gözükse de, bitişe 2.5km kala Gallopin bir kere daha atağa kalktı. Arkasındaki grubun, Sagan’ın “bir enayi ben miyim herkesi çekeceğim” şeklinde özetlenebilecek yaklaşımı nedeniyle takibi bıraktığı Fransız bisikletçi John Degenkolb (Giant Shimano) ve Matteo Trentin’in (OPQS) önünde sarı mayoyu kaybettikten 2 gün sonra kariyerinin ilk etap birinciliğini aldı.

Talansky’nin durumuna gelince. UCI yol bisikletleri yarış yönetmeliğine göre etabı klasman dahilinde bitirme zamanı yarışlara özel olarak belirleniyor. Fransa Turu’nda etaplar kategorilere ayrılıyor ve ortalama hız esas alınarak etap birincisinin zamanı üzerine belirli bir miktar zaman ekleniyor.

Bugünkü 11. etap 2. kategori bir etaptı. Birinci Tony Gallopin 4:25:45’te bitirdi, 187.5km’lik etapta ortalama hızı 42.5km/s oldu. Tur’da 2. kategori etapta 42-43km/s ortalama hızda eklenmesi gereken zaman %14, yani Talansky için zaman sınırı 4:25:45 x %14 = 37 dakikaydı. Talansky etabı 32:05 farkla süpürge aracının önünde bitirdi, genel klasmana dahil oldu.

Özet Video, Tıbbi / Ceza Bildirisi ve Toplu Sonuçlar

11. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

11. etapta tıbbi yardım ve ceza alan sporcular ve açıklamaları aşağıdaki gibi.
11. etapta tıbbi yardım ve ceza alanlar listesi
       11. etapta tıbbi yardım ve ceza alanlar listesi

Etap öncesi

İlk dinlenme günü haliyle yara sarma günü olarak geçti. Önümüzdeki 11. etap bir geçiş etabı, Tur bu etapla gidonu Alpler'e kırıyor. Oyonnax Tur'a ilk defa dahil oluyor ama Besancon'u meraklıları 2012 yılı Tur birincisi Bradley Wiggins'in kazandığı ilk Tur etabının (bireysel zamana karşı) bitiş noktası olarak hatırlayacaklardır.

Etap ortasında bir sprint kapısı, etabın sonunda da üç tane 3., bir tane de 4. kategori tırmanış var. Etap yokuş aşağı bitiyor, son 2km civarında bir göbekten sert bir sola dönüş var. Bitiş düzlüğü 1.7km ve 7m eninde.
11. etap profili
       11. etap profili

Haliyle bu da tipik bir “kaçış” etabı. Muhtemelen daha etabın başında bir grup kopacak ve gene muhtemelen son tırmanışlara kadar önde gidecekler. Eğer peloton ile farkı kafi derecede açabilirlerse son tepelerde bir atak etap birinciliği ile sonuçlanabilir. Ancak peloton son tırmanışlara gelmeden kaçanları yakalarsa tam tersine bir sprint bitişi izleyeceğiz demektir. Sagan'ın 10. etaptaki sprint kapısından birinci geçişi düşünüldüğünde, bu etapta da önden kaçanlarla birlikte gidip hem ortadaki sprint puanlarını, hem de ilk etap birinciliğini almayı denemesi işten bile değil.

Dinlenme Günü

Bir İtalyan dinlenme gününde ne yapar? Tabii alır eline gazetesini, bir de espresso, boş günün keyfini çıkarır... Aynı Vincenzo Nibali (Astana) gibi (gerçi fotoğrafta espresso yerine sütlü kahve var gibi duruyor ama o kadar hassas mide toleransı olacak).

Tur'un ilk yarısı sonunda en çok etap kazanan isim 3 etapla Marcel Kittel (Giant Shimano), sarı mayoyu en çok sırtında taşıyan isim ise 7 gün ile Vincenzo Nibali (Astana). Aşağıdaki video, Fransa Turu'nun 4. etabından 10. etabına kadar özet videosu.

Fransa Turu'nun ilk dinlenme günü hafif antrenmanlarla ve (daha ziyade) yara sarmakla geçti. Günün en önemli iki haberi Contador'un durumu hakkındaki yenilikler ve Fabian Cancellara'nın da Tur'dan çekilmesi ile 19'a ulaşan yarışı bırakmalar oldu.

Alberto Contador, tam teşhis/tedavi için Madrid'e gitmeden Youtube'a koyduğu bir videoda haliyle hayal kırıklığı içinde Tur'dan önce gördüğü kabuslardan, Tur'u seyretmek istemediğinden ve 3 ila 5-6 hafta arasında bisiklete dokunamayacağından bahsediyor. Sonuç: Contador kuvvetle muhtemel İspanya Turu'na (Vuelta, 23 Ağustos'ta başlıyor) katılamayacak.

Tur'dan ayrılanlar kervanına sezon sonundaki dünya şampiyonasına hazırlanmak istediğini söyleyen Fabian Cancellara da (Trek Factory) eklendi. Bu şekilde 9 kişilik Trek takımı 6 kişiye inmiş durumda. Bu yıl Tur'dan ilk 10 etap sonunda toplam 19 kişi ayrılmış durumda:

SKY: Christopher Froome ve Xabier Zandio
Katusha: Egor Silin
Tinkoff-Saxo: Alberto Contador ve Jesus Hernandez
Cannondale: Edward King
Belkin: Stef Clement
Omega Pharma Quickstep: Mark Cavendish
Lampre-Merida: Sacha Modolo ve Ariel Richeze
Lotto-Belisol: Bart de Clerq ve Gregory Henderson
BMC: John Darwin Atapuma
Trek Factory Racing: Frank Schleck, Fabian Cancellara, Danny Van Poppel
Cofidis: Egoitz Garcia
Orica Pharma Greenedge: Mathew Hayman
IAM Cycling: Mathias Frank

Fransa Turu'nun ikinci yarısına başlamıyorlar. Aşağıdaki çizelgede son 5 Fransa Turu'nun yarışı bırakma istatistiklerini görebilirsiniz. Haliyle biraz fazla olsa da bırakanlar, şimdilik pek de olağanüstü bir durum yok.

10. Etap, Mulhouse – La Planche des Belles Filles, 161.5km

Fransa Turu'nun birinci dinlenme gününden önce herhalde yıllar boyu unutulmayacak bir etap seyrettik. Christopher Froome'un (SKY) 5. etapta yarısı bırakmasından sonra ikinci büyük favori, Alberto Contador da (Tinkoff-Saxo) 10. etapta Fransa Turu'na bir düşüş ve sonucunda kaval kemiği kırığı ile veda etti.

Etabı güzel bir atakla Joaquim Rodriguez (Katusha) alır mı diye baktık, ama Astana'nın şahane takım çalışması Vincenzo Nibali'ye tekrar sarı mayoyu ve bu yılın ikinci etap birinciliğini getirdi.

Etabın başında iddialı kaçış denemeleri vardı. Önce Giovanni Visconti (Movistar), Lieuwe Westra (Astana), Christophe Riblon (AG2R), Amael Moinard (BMC), Thomas Voeckler (Europcar), Markel Irizar (Trek) ve Arnaud Gérard (Seche Bretagne) atağa kalktılar, arkalarından Peter Sagan (Cannondale), Joaquim Rodriquez (Katusha) ve Jan Barta (Net App Endura) onları takip etti. Öndeki yedili, 20km geçilirken pelotonun 4 dakika, Sagan/Rodriguez/Barta üçlüsünün de 1 dakika önündeydi. Col du Firstplan'a tırmanışta üçlü, öndeki yediliyi yakaladı. Hedefinin de 39.5km'deki sprint puanları olduğu aşikar Sagan inişte atağa kalktı ve bu turda ilk defa bir sprint kapısından birinci geçti.
Rodriguez
       Rodriguez

Petit Ballon'a tırmanışta ikinci bir grup (OPQS'ten Michal Kwiatkowski ve Tony Martin, Cofidis'ten Rein Taaramae ve IAM'dan Reto Hollenstein ve Marcel Wyss) atağa kalktılar ve öndekileri yakalayıp pelotonun 4 dakika önünde 13 kişilik bir grup oluşturdular. Kwiatkowski bu şekilde “sanal sarı mayo”yu sırtladı.

Petit Ballon'dan inişte Alberto Contador kötü düştü. Düşüşün tam nasıl olduğu konusunda rivayetler muhtelif, her halükarda dizinin sarılması, tekrar bisikletine binmesinin 4 dakika sürmesi durumun vehameti hakkında ilk fikirleri veriyordu. Zaten sonrasında yanına gelen üç takım arkadaşının da (Roche, Bennati ve Morkov) yardımına rağmen Col de Platzerwasel'e tırmanışta yarışı bıraktı.

Col d'Oderen'e çıkışta önceki kaçış grubundan geriye kalan Giovanni Visconti (Movistar), Joaquim Rodriguez (Katusha), Michal Kwiatkowski ve Tony Martin (OPQS), Christophe Riblon (AG2R), Rein Taaramae (Cofidis), Marcel Wyss (IAM), Thomas Voeckler (Europcar) ve Amael Moinard (BMC) pelotonun 4.5 dakika önündeydiler.

Bundan sonra fark giderek kapanmaya başladı. Col de Chevreres çıkışında Tony Martin “duvara tosladı”, önde Rodriguez Kwiatkowski'yi geçerek benekli mayo için puanları toplarken, pelotonun arkasında Andrew Talansky (Garmin Sharp), Pierre Rolland (Europcar) ve sarı mayo sahibi Tony Gallopin (Lotto-Belisol) ve takım arkadaşı Juergen Van den Broeck koptular.

Rodriguez bu esnada muhtemelen “etapı da alır mıyım?” diye soruyordu kendine, fakat bitişe 3-4km kala Chevreres inişinde düşmesine rağmen tekrar kalkıp Nibali'yi çekmeye devam eden Michele Scarponi'nin de (Astana) yardımıyla çok etkileyici bir etap bitişine tanık olduk. Vincenzo Nibali, yaptığı atakla “Purito”yu yakaladı, geçti, ve etabı en yakın takipçisi Thibaut Pinot'nun (FDJ) 15 saniye önünde aldı. Onların arkalarında içinde Richie Porte (SKY), Alejandro Valverde (Movistar), Jean-Christophe Peraud (AG2R) ve bu derecesiyle beyaz mayoyu sırtlayan Romain Bardet (AG2R) geldiler.
Nibali etap sonunda
       Nibali etap sonunda

Etap sırasında bayağı tartışma konusu olan bir konu Alberto Contador'un bisikleti oldu. Contador'un Specialized'ının kadrosunun düşüşe neden olacak şekilde veya düşüş sonucu kırıldığına dair yorumlar (başta NBC çıkışlı) ve kırık kadro görüntüler doldu bir anda.

NBC'nin videosunda yerde gözüken Contador'un takım arkadaşı Nicholas Roche'un bisikleti (McLaren dizaynlı) ve Tinkoff-Saxo'nun bisiklet sponsoru Specialized'ın “üzerinden araba geçti” yollu yorumları konuya açıklık getirmekten ziyade kafaları daha da karıştırdı. Akabinde söz konusu ikiye ayrılmış kadroyu gösteren AFP menşeli fotoğraf da duruma tuz biber ekti denebilir.
Contador
       Contador'un kırık kadrosu (AFP/@John MacLeary)

Olayın aslı sonradan ortaya çıktı. Specialized'ın yaptığı basın açıklamasında da belirttiği üzere, kırılan bisiklet, Tinkoff-Saxo ile Belkin takım arabalarının birbirlerini sollarken portbagajlarındaki bisikletlerin birbirine takılması sonucu kırılmış olan Contador'un yedek bisikletiydi.

Kazadan hemen sonra Roche, Contador'un birinci takım arabasındaki yedek bisikleti kırıldığı için kendi bisikletini Contador'a vermiş (videoda yerde yatan bisiklet), ancak ikinci takım arabasının gelmesi ile Contador ikinci yedek bisikletine binmişti.

Özet Video, Tıbbi / Ceza Bildirisi ve Toplu Sonuçlar

10. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

10. etapta tıbbi yardım ve ceza alan sporcular ve açıklamaları aşağıdaki gibi.
10. etapta tıbbi yardım ve ceza alanlar listesi
       10. etapta tıbbi yardım ve ceza alanlar listesi

Etap öncesi

Tur'un ilk dinlenme gününden önceki etabın heyecan potansiyeli had safhada. Hem Fransa'da milli bayram, hem de Fransa Turu'na ilk defa 2012'de dahil olan (o zaman 7. etap) Planche des Belles Filles çıkışı var. O yıl Fransa Turu'nu kazanan Bradley Wiggins 2012'de bu etap sonunda Fabian Cancellara'dan sarı mayoyu almış, Christopher Froome ise etabı kazanarak benekli mayoyu sırtlamıştı.

Ama bugünkü etabı 2012 yılındaki etapla bir tutmak çok yanlış olur. 2012 yılındaki etapta 1. kategori Planche des Belles Filles dışında 2 tane 3. kategori çıkış vardı. Bugün ise toplam 4 tane 1. kategori, 2 tane 2. kategori, bir tane de 3. kategori çıkış seyredeceğiz. Dolayısıyla dünkü etabın daha abartılı bir tekrarını, hem sarı mayo için, hem etap birinciliği için farklı mücadeleler görmeyi beklemek yanlış olmaz. Çok ciddi bir dağ etabı bekliyor bizi.

İlk 20km düz, ondan sonra önce Col du Firstplan (8.3km, %5.4 ortalama eğim), ondan sonra Petit Ballon (9.3km, %8.1), oradan indikten sonra Col du Platzerwasel (7.1km, %8.4). Yukarıdan Merkstein'a geçiliyor, tekrar iniş, akabinde Col d'Oderen (6.7km, %6.1) ve Col de Croix (3.2km, %6.2).
10. etap profili ve son iki 1. kategori çıkış
       10. etap profili ve son iki 1. kategori çıkış

Buraya kadar pestili çıkmamışlar için etabın en ağır kısmı başlıyor. Servance'tan itibaren önce Col des Chevreres (3.5km, ortalama %9.5 eğim, azami %18, son bir kilometre %14.9 eğim), sonra 9km dik bir iniş ve yaklaşık 6km'lik, ortalama %8.5 eğime sahip Belles Filles, ki son metrelerinde eğim %20'ye ulaşıyor.

İyi tırmanıcı olan Contador (Tinkoff Saxo) bu etapta Nibali (Astana) ile arasındaki farkı bayağı kapatabilir, ama her şey, son iki 1. kategori tırmanışa nasıl gelindiğine bağlı. 2012'den hatırlanan, rahat ve hızlı bir çıkış için sıralamanın önemi. Dolayısıyla Col de Chevreres'de, eğer homojen bir grup kaldıysa, herkes on sıralarda yer kapmak için mücadele verecek. Bu yıl ataklarını gördüğümüz Simon Yates (Orica Greenedge), Christophe Riblon (AG2R), Rein Taaramae (Cofidis) gibi isimlere de dikkat.

9. Etap, Gerardmer – Mulhouse, 170km

Sekizinci etapta Blel Kadri'den (AG2R) sonra bugün de Fransızlar etabı alamasalar da sarı mayoyu sırtladılar. Darmadağın olan bir etapta önce Alessandro De Marchi (Cannondale) ile ikili oluşturan Tony Martin (OPQS) sonra neredeyse 60km tek başına pedal basarak Mulhouse'da bitiş çizgisini birinci geçti. Arkasından Tony Gallopin (Lotto Belisol) Martin'in 2 dakika 45 saniye arkasından, ama daha önemlisi pelotonun 5 dakika önünde etabı bitirerek sarı mayoyu sırtladı. Gallopin, 2011 Fransa Turu'nda Thomas Voeckler'den beri sarı mayoyu sırtına geçiren ilk Fransız.

Kaçış için Col de la Schlucht'ta kalabalık bir grup oluştu. Fakat Thomas Voeckler'in (Europcar) zirveye ilk ulaşan isim olduğu kaçış peloton tarafından çabuk durduruldu.
Tony Martin
       Tony Martin

İkinci kaçış denemesini Alessandro De Marchi ve Tony Martin (OPQS) yaptılar. Arkalarından yaklaşık 30 kişilik ikinci bir grubun gelmesine rağmen 100km geçilirken ikili hala öndeydiler. Markstein çıkılırken Tony Martin kendi atağa kalktı ve Grand Ballon'a ilk tırmanan isim oldu, sonrasındaki inişte de zorluk çekmedi.
9. etap
       9. etap

Bu etapla iki Tony ıkı formayı almış durumdalar. Gallopin, Nibali'nin 1.5 dakikadan fazla bir farkla önünde sarı mayoyu sırtladı, Martin ise dün Blel Kadri'nin aldığı benekli mayoyu sırtına geçirdi.

Özet Video, Tıbbi / Ceza Bildirisi ve Toplu Sonuçlar

9. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

9. etapta tıbbi yardım ve ceza alan sporcular ve açıklamaları aşağıdaki gibi. Cep telefonu uyarısına dikkat, laf etap sırasında telefonuyla oynayan Paolini'ye gidiyor.
9. etapta ceza alanlar
       9. etapta ceza alanlar

Etap öncesi

Bugün Tur'un ilk 1. kategori tırmanışı var, inişli çıkışlı bir etap. Alsace-Lorraine bölgesindeyiz, o nedenle etapta bir sürü Almanca isim var (Schlucht, Wettstein, Markstein...). Etap tırmanış olarak ilginç ve seyirlik, son kilometrelere de dikkat, yol ayrımları, göbekler... Havanın da yağmurlu olması bekleniyor zaten...
9. etap profili ve son kilometreler
       9. etap profili ve son kilometreler

Buna mukabil etapta genel klasman açısından pek birşey beklememek gerek. Son zirveden sonra etabın sonuna kadar 43km daha gidilecek. Kaldı ki 10. etap hesaba katıldığında genel klasman adayları bu etabı fazla fark yemeden, sağ salim bitirmeyi hedefleyecekler.

Etabın başında daha 500m bitmeden tırmanmaya başlanıyor, Col de la Schlucht (8.6km, %4.5 ortalama eğim). Dolayısıyla etap öncesi sağlam ısınıp daha burada atağa kalkan isimler sorun yaratabilir. 105Km'de birinci kategori tırmanış var (Markstein, 10.8km, ortalama %5.4 eğim)

Etabın bitişi Mulhouse, Laurent Fignon'un 1992 yılında son Tur etap birinciliğini kutladığı yer (gerçi sonra dağlardaki zayıf performansı nedeniyle Tur'u 23. bitirdi). Ayrıca Mulhouse tarihin en uzun (5.745km) Tur'u olan 1926 Fransa Turu'nun 373km'lik ilk etabının bitiş noktası. 1926 Fransa Turu Tür tarihinin en uzun turu (5.745 km).

Etabın sonu sprinterlere uygun gibi durabilir ama pek değil, çünkü son zirveye çıkana kadar sprinterler çok büyük ihtimalle “nal topluyor” olacaklar. Genel klasmanın da önümüzdeki daha sert tırmanma etapları düşünüldüğünde pek ilgisini çekmeyeceğini belirttik. Dolayısıyla gene sürprizlere gebe, aradan sıyrılanlara hitap eden bir etap. Dolayısıyla Thomas Voeckler (Europcar) ve muadili isimler etap favorileri.

8. Etap, Tomblaine - Gerardmer La Mauselaine

Blel Kadri (AG2R) bu yıl ikinci kaçış denemesinde (birincisi 2. etaptaydı) başarıya ulaştı. İlk denemesinin aksine, pelotonun “uyuması”, kaçışındaki en büyük rakibi Sylvain Chavanel'in (IAM Cycling) ataklarına karşılık verebilmesi ve harika zamanlaması, bu yıl Tur'da ilk defa bir etabı bir Fransız bisikletçinin almasının önünü açtı.
8. etap, Blel Kadri
       8. etap, Blel Kadri

Etaptaki kaçış grubu da çok güzeldi: IAM Cycling'den Sylvain Chavanel ve Niki Terpstra, Orica Greenedge'den Simon Yates, AG2R'den Blel Kadri ve Cofidis'ten Adrien Petit... grup pelotonun da bırakması ile 50km sonra neredeyse 6.5 dakikaya çıkan fark 111 km sonunda 11 dakika olmuştu.
8. etap
       8. etap

Hava iyice bozunca önce Katusha, sonra Tinkoff-Saxo pedallara asılıp farkı etabın sonundaki birinci zirveye gelirken 5 dakikanın altına indirdiler. Tam bu esnada Chavanel'in atağını sadece Kadri takip edebildi ve Col de la Croix de Moinats tırmanışında Chavanel'i de arkasında bıraktı. Bu esnada fırsat bu fırsat diye atağa kalkan Contador ve yardımcılarını izledik. Kwiatkowski (OPQS) ve Sagan (Cannondale) gibi isimler arkadan koptular.

Col de Grosse Pierre'de Kadri ataklarına devam etti ve peloton Chavanel'e yaklaşırken tek başına etabı sarı mayo Nibali'nin 2 dakika 20 saniye önünde bitirdi, bu birincilikle benekli mayoyu da sırtladı. Contador'un inatla yaptığı ataklar, Nibali'nin dişini sıkması sayesinde kendisine sadece 3 saniye kazandırdı ama en azından moral olmuştur. İkilinin hemen ardından kopmamak için büyük çaba sarfeden Richie Porte (SKY) Nibali'den sadece 4 saniye kaybetti.

Özet Video, Tıbbi / Ceza Bildirisi ve Toplu Sonuçlar

8. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

8 etapta tıbbi yardım ve ceza alan sporcular ve açıklamaları aşağıdaki gibi. Cep telefonu uyarısına dikkat, laf etap sırasında telefonuyla oynayan Paolini'ye gidiyor.
8. etap tıbbi yardım ve ceza listesi
       8. etap tıbbi yardım ve ceza listesi

Etap öncesi

Kaçırılmayacak etaplar listesinde 8. etap için “Tur'un ilk dağ etabı” demişiz, aynı zamanda Tur'un ilk zirve bitişi. Yapı olarak 7. etabın daha dişlisi demek mümkün. Gerçi etap boyunca az da olsa yokuş yukarı çıkılıyor ama nispeten tehlikesiz bir gidişat bekliyor bizi. Etabın uzun kısmı (130km) düz gidiyor. Son 30km'de ise peşpeşe üç tırmanış/zirve var, iki tane ikinci, bir tane üçüncü kategori. Etabın bittiği zirve olan Gerardmer'e tırmanış kısa, ama ortalama eğim %10'un üzerinde.
8. etap profili
       8. etap profili

Peşpeşe bir şekilde Col de la Croix de Moinats (7.6km, %6 eğim) ve Col de Grosse Pierre (3km, ortalama %7.5 eğim, azami eğim %16) var, hızlı bir inişten sonra son 1.8km Gerardmer La Mauselaine (ortalama %10.3 eğim, azami eğim %13). Bugünkü etap dünden daha da fazla muhtelif beklenmedik sonuçlara gebe. Sondaki tepelerin yapısı, baştan kaçabilen bir tırmanıcıya da uygun, orada atağa kalkacak güçlü bir tırmanıcıya da. Joaquim Rodriquez (Katusha) ya da Alejandro Valverde (Movistar) gibiler için biçilmiş kaftan. Kesin olan bir şey, Contador ve Nibali gibi isimlerin dün Tejay van Garderen'in başına gelenlerin de ışığında mutlaka önde yer almak isteyecekleri.

Fransa Turu'nun tarihi, 2014 Fransa Turu'nun parkuru, kaçırılmaması gereken etaplar, mayolar, takımlar, favoriler, ödüller, doping kontrolleri... hepsi bu yazıda:

Tour de France 2014 - Fransa Turu Başlıyor!

2014 Fransa Turu - Birinci Hafta / 1-7. Etaplar Burada

 

  Bu haber 4021 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015