Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Haziran . 2020  
2014 Fransa Turu, 15-21. Etaplar ve La Course

2014 Fransa Turu, 15-21. Etaplar ve La Course

Tour de France 2014 3. Hafta

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 20.7.2014

Fransa Turu'nun tarihi, 2014 Fransa Turu'nun parkuru, kaçırılmaması gereken etaplar, mayolar, takımlar, favoriler, ödüller, doping kontrolleri... hepsi bu yazıda:

Tour de France 2014 - Fransa Turu Başlıyor!

2014 Fransa Turu - Birinci Hafta / 1-7. Etaplar Burada

2014 Fransa Turu - Ikinci Hafta / 8-14. Etaplar Burada

21. Evry - Paris Champs Elysees (137.5km)

Ve 101. Fransa turu da bitti. İtalyan Vincenzo Nibali, 2010 Vuelta ve 2013 Giro'dan sonra Fransa Turu'nu da kazanarak, Jacques Anquetil, Felice Gimondi, Eddy Merckx, Bernard Hinault ve Alberto Contador'un ardından her üç Tur'u da kazanan tarihte 6. bisikletçi oldu.

Kürsüde ikinci bugün bir kazayı ucuz atlatan Jean-Christophe Peraud ve üçüncü (ve aynı zamanda beyaz mayoyu kazanan) Thibaut Pinot'nun Fransız olması da son 30 yıldır ilk defa olan bir şey.

Yeşil mayoyu tek bir etap birinciliği olmaksızın Peter Sagan kazandı. Benekli mayo ise hem Alpler'de, hem Pireneler'de etap zaferi bulunan Rafal Majka'nın oldu.

Bir gezi gibi geçen etap Paris'e gelindiğinde hareketlendi. Başta Sylvain Chavanel (IAM) ve Jens Voigt'un da (Trek Factory) bulunduğu birkaç başarısız atak denemesinden sonra etap sonuna yaklaşık 35km kala Richie Porte (SKY), Michael Morkov (Tinkoff Saxo), Jose Serpa (Lampre Merida) ve Armindo Fonseca (Seche Bretagne) bir grup oluşturmayı ve farkı 30 saniyeye çıkarmayı başardılar. Ama zaman içinde bu grup da pelotona direnemedi.
Jens Voigt kacista kameramani zorluyor
       Jens Voigt kacista kameramani zorluyor
 Dörtlü kaçış grubu
        Dörtlü kaçış grubu

Son turda Giant Shimano ekibinin şahane sprint yönetimini seyrettik. Lakin buna rağmen Marcel Kittel bitişte Alexander Kristoff'la sağlam mücadele verdi. Kittel'in iki yıl üstüste kazandığı bu Paris birinciliği, kariyerinin 8. etap birinciliği aynı zamanda.
Marcel Kittel
       Marcel Kittel
Marcel Kittel
       Marcel Kittel
Peter Sagan
       Peter Sagan
Rafal Majka
       Rafal Majka
Thibaut Pinot
       Thibaut Pinot
Vincenzo Nibali
       Vincenzo Nibali
Vincenzo Nibali
       Vincenzo Nibali
Nibali, Peraud ve Pinot
       Nibali, Peraud ve Pinot
2014 TDF birincisi Vincenzo Nibali
       2014 TDF birincisi Vincenzo Nibali
Ödül töreni, sunucular ve suflör
       Ödül töreni, sunucular ve suflör
2014 TDF mayolar beraber Champs-Élysées
       2014 TDF mayolar beraber Champs-Élysées'de
La Fin...
       La Fin...

Özet Video ve Toplu Sonuçlar

21. etabin özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz. 101. Fransa Turu'nun toplu sonuçları aşağıdaki gibi.
21. etap sonunda toplu sonuclar
       21. etap sonunda toplu sonuclar

Etap Öncesi

Açıkçası 21. etap tamamen gösteri amaçlı olacak. Sarı mayo için bu etapta saldırmama konulu centilmenlik anlaşmasına (zaten saldıracak bir şey yok), benekli ve yeşil mayoların da emin ellerde olması ekleniyor. Dolayısıyla bugün artık Paris'in göbeğinde itibarı yüksek bir birincilik için mücadele. 1975'ten beri her yıl Tur'un bitiş noktası olan Champs Elysees'de, Charles de Gaulle meydanı ile Louvre müzesinin önünden Carrousel meydanı arasında tam 8 tur dönülecek. Aşağıdaki haritada da görüldüğü üzere bitiş çizgisinden 400m önce bir sağa dönüş var.
21. etap profili ve son metreler
       21. etap profili ve son metreler

Bugün için “olağan şüpheliler” geçen yıl burada kazanan Marcel Kittel, Andre Greipel, Alexander Kristoff... belki tek etap almadan yeşil mayo ile kürsüye çıkmak istemez Peter Sagan, kendini gösterir. Haritada gözükmeyen şey, Champs Elysees'nin parke taşlı ve Concorde meydanından Arc de Triomphe istikametinde hafif yokuş yukarı olduğu.

La Course by Le Tour de France (89km)

Erkeklerin Evry'den çıkış almalarından önce Paris'te kadınlar yarıştı. Yarışın ilk saatinde bir kaç tane atak oldu, Specialized takımından Trixi Worrack, Rabo Liv Women Cycling Team'den Annemiek Van Vleuten en göze batanlarıydı. Yarışın son 35km'sinde Ellen van Dijk (Boels Dolmans) atak denemesi yaptı. Fakat bu denemelerin hepsi başarısız oldu.
La Course by TDF
       La Course by TDF

Zaman içinde turlar dönüldükçe yarıştan kopanlar, bırakanlar oldular. Toplam 120 sporcunun çıkış aldığı yarısı 95 bisikletçi bitirebildi.
       

Etap sonu için Marianne Vos'u çeken Fransız Pauline Ferrand-Prévot'nun (Rabo Liv) bitişe 1km'den az bir mesafe kala düşmesinden sonra neredeyse erkeklerinkine taş çıkartan bir toplu sprint seyrettik. Vos, Giant-Shimano'dan Kirsten Wild ve Optum Pro Cycling'den Leah Kirchmann'ın önünde yarışı kazandı.
Marianne Vos
       Marianne Vos

Haliyle yarışa olan ilgi erkeklerinkine oranla çok azdı, fakat seyircisiz bir mücadele oldu demek yanlış olur. Kadınlar bisikleti için önemli bir yarış, fakat böyle bir günde ne yaparsanız yapın, Fransa Turu gibi devasa bir etkinliğin gölgesinde kalma tehlikesi her daim mevcut. Yol kenarlarında kadınlar yarısını seyretmeye gelenlerden çok Fransa Turu için yer kapmaya gelenler desteklediler, VIP tribünleri nispeten boş, gazetecilerin ise büyük çoğunluğu Evry'de Nibali'nin peşindeydiler.

Özet Video ve Toplu Sonuçlar

La Course'un özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz. Yarışın ilk 15'i aşağıdaki gibi.
La Course sonuclar
       La Course sonuclar

Yarış öncesi

Bugün sadece Fransa Turu'nun son etabı değil, aynı zamanda ilk defa olarak da “La Course” koşulacak, kadınlar yarısı. Medya olarak pek rağbet görmese de 1984'te kadınlar için de bir Fransa Turu yapılmaya başlandı, ta ki 2009'da (tam da bu ilgisizlik yüzünden) topu atana kadar. Yeni UCI başkanı Brian Cookson'ın adaylık sürecinde de en önemli hedeflerinden biri kadın bisikletine olan destekti. Dolayısıyla bugün sadece Fransa Turu'nun son bölümünde düzenlenecek olan bu yarış, özellikle başarılarıyla resmen yaşarken efsane olan kadın bisikletçi Marianne Vos gibi isimlerin de desteğiyle ilk defa koşulacak. Devamı gelecek mi, tekrar bir “kadınlar Fransa Turu”na dönülebilecek mi göreceğiz. Her halükarda büyük taraftar ve medya ilgisine mazhar olacağı, kadın bisikleti için de önemli bir hamle olduğu kesin.
La Course
       La Course

Parkur erkeklerin 8 tur attığı rota ile aynı, yalnız kadınlarda toplam 13 tur atılacak, toplam mesafe 89km oluyor. Altışar kişilik 20 takım yarışıyor.
La Course takimlar
       La Course takimlar
La Course parkur
       La Course parkur

Aşağıda bugün seyredeceğimiz sprint mücadelesi hakkında Marcel Kittel (Giant Shimano) ve Andre Greipel (Lotto Belisol) konuşuyorlar, fakat konuştukları kendi sprintleri değil.

20. Etap, Bergerac – Perigueux (54km, bireysel zamana karşı)

Fransa Turu'nun son “ciddi” etabı, bireysel zamana karşı 20. etabı (beklendiği üzere) Alman Tony Martin (OPQS), hem de ikinci olan Tom Dumoulin'a 1 buçuk dakikadan fazla fark atarak kazandı. Asıl çekişme ikincilik ve üçüncülük mücadelesindeydi, Jean-Christophe Peraud (AG2R) ve Thibaut Pinot (FDJ), Alejandro Valverde'yi (Movistar) geride bırakıp dördüncü sıraya itmeyi başardılar. Martin'den iki dakikadan fazla bir farkla Tejay van Garderen (BMC), Romain Bardet'den (AG2R) genel klasman beşinciliğini aldı. Bugün kürsüde iki Fransız göreceğiz, ki bu durum, en son 30 yıl önce, 1984 Tur'unda Laurent Fignon ve Bernard Hinault ilk iki sırayı paylaştıklarında olmuştu.

Özet Video, Tıbbi / Ceza Bildirisi ve Toplu Sonuçlar

19. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Etap Öncesi

Geldik bu yılki Fransa Turu'nun kilit etaplarından sonuncusuna, 54km'lik bireysel zamana karşı etabına. Vincenzo Nibali (Astana) banko, fakat onun arkasında kimler, nasıl dizilecekler? Pinot, Peraud ve Valverde 15 saniye içinde yer alıyorlar.

Bu rota üzerinde Fransa Turu 1961 (Bergerac-Perigueux, 74km) ve 1994'te (Perigueux-Bergerac, 64km) zamana karşı etap düzenlenmiş. Parkur yer yer dik tırmanışlar ve son derece dar yollar içeriyor.
20. etap profili
       20. etap profili

Zamana karşı etap söz konusu olduğunda Cancellara'nın bırakmış olmasından da hareketle etap favorisinin Tony Martin (OPQS) demek zor değil. Fakat asıl heyecan, Pinot, Peraud ve Valverde arasındaki mücadele olacak. Bu üçlünün herhangi birinin diğerlerine karşı ezici bir üstünlüğü olduğunu söylemek zor. Pinot'nun buraya gelirken Bask Turu, Romandie Turu ve İsviçre Turu'nda zamana karşıdaki dereceleri kötü değil. Peraud da keza zamana karşı yarışlarda neredeyse daima ilk ona girmiş biri, Fransa şampiyonu. Valverde gerçi İspanyol zamana karşı şampiyonu, fakat bu Tur'da nedense tam ritmini bulamadı. Her halükarda bu kursu için son şansı. Bu gruba ek olarak gayet iyi bir zamana karşıcı olan Tejay van Garderen (BMC) eklenebilir, fakat Valverde ile arasındaki fark 4 dakika 10 saniye.

Bu dörtlü zamana karşı yarışta bu sezon sadece Nisan ayında Bask Turu'nda birbirleriyle mücadele ettiler. 26km'lik etabı o zaman Tony Martin kazanmıştı, Peraud beşinci oldu (35 saniye), 8-10 pozisyonlar sırasıyla Valverde, Van Garderen ve Pinot şeklinde dizildiler. Valverde ve van Garderen neredeyse aynı zamanı yaptılar, Pinot van Garderen'in 20 saniye arkasından geldi.

Bütün bunlardan çıkacak en muhtemel sonuç, 101. Fransa Turu'nun kürsüsünde Nibali / Peraud / Valverde üçlüsünü görmemiz.

19. Etap, Maubourguet Pays du Val d'Adour – Bergerac (208.5km)

Fransa Turu'nda 19. etap, “bir kaçış hikayesi nasıl başarıya ulaşır?” sorusunun cevabını verdi. Etabın başında önce Cyril Gautier (Europcar), Martin Elmiger (IAM), Arnaud Gerard (Seche Bretagne), Tom Jelte Slagter (Garmin) ve Rein Taaramae (Cofidis) bir grup oluşturdular ve farkı üç buçuk dakikanın üzerine çıkardılar. Pelotonda Cannondale, Giant-Shimano ve Lotto-Bellisol'un çabalarıyla fark bitişe 40km kala 2 dakikanın altına indi, Slagter'in tek başına kaçış denemesi başarısız oldu.

Etabın sonuna 12km kala, Litvanyalı Ramunas Navardauskas (Garmin Sharp) tek başına atağa kalktı. Pelotonun “ne oluyoruz?” demesi, daha da kötüsü, bitişe sadece 3km kala kurbanları arasında Peter Sagan, Romain Bardet ve Jean-Christophe Peraud'nun da olduğu bir kaza gerçekleşmesinin sonucunda Navardauskas, belki de hiç kimsenin beklemediği, kariyerinin ilk etap birinciliğini kazandı.
Navardauskas
       Navardauskas

Özet Video, Tıbbi / Ceza Bildirisi ve Toplu Sonuçlar

19. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Etap Öncesi

Dağ etaplarının yorgunluğundan sonra önemli zamana karşı 20. etap öncesinde nispeten düz bir etap, bir tane sprint kapısı, bir tane de bitişe 13km kala 4. kategori tepe var. Dolayısıyla son etapların etkisinden sıyrılıp tekrar “düz etap” öngörülerine geri dönebiliriz, kaçış grubu, Fransa'daki şarap üretiminin çok önemli merkezlerinden Bergerac'da toplu sprint bitişi... Eğer bir kaçış grubu oluşacaksa ya da kaçmak isteyen bisikletçi varsa, bu etap son şansları artık. Öte yandan haliyle 18 etabın yorgunluğundan sonra bu senaryoda da çatlaklık olabilir. Son olarak son 5km'nin ne kadar sert virajlarla dolu olduğuna dikkat!
19. etap profili ve son 5km
       19. etap profili ve son 5km

18. Etap, Pau – Hautacam (145.5km)

Fransa Turu'nun son dağ etabında bir kere daha Vincenzo Nibali'nin (Astana) bu Tur'daki hakimiyetinin nasıl ezici bir hal aldığına şahit olduk. İtalyan bisikletçi, etabın başında kaçan grubun son kalıntısı Mikel Nieve'yi de geçip bitişten 10km önce resmen etap birinciliğini ilan etti, genel sıralamada en yakın takipçisi ile farkını 7 dakikanın üzerine çıkardı. Buraya kadarki podyum adaylarından Alejandro Valverde (Movistar) ilk üçteki yerini Fransızlar'a (Peraud ve Pinot) bıraktı. Benekli mayo hala Rafal Majka'da (Tinkoff Saxo).

Etabın başından itibaren kopmalar seyrettik. Nihai bir şekilde oluşan ve aralarında Mikel nieve (SKY), Jesus Herrada (Movistar), Alessandro De Marchi (Cannondale), Blel Kadri (AG2R), Jan Bakelants (OPQS), Brian Coquard ve Thomas Voeckler (Europcar) ve Sylvain Chavanel'in (IAM) bulunduğu 20 kişilik bir grup 35km'de farkı 4 dakikanın üzerine çıkarmayı başardı.

Peloton Tourmalet'ye yaklaşık 4 dakika farkla tırmanmaya başlarken Chavanel zirveye 10km kala atak denemesi yapmasına rağmen Nieve ve Kadri'yi silkeleyemedi, tam tersine, bu ikili Tourmalet'nin zirvesinden en yakın takipçilerinin 1 dakika 40 saniye önünden geçtiler.
Kadri ve Nieve Tourmalet
       Kadri ve Nieve Tourmalet'de

Ana grupta Tourmalet'den inişte Valverde'nin atak denemesi oldu, fakat işe yaramadı. Bitişe 12km kala Nieve'nin atağını seyrettik, fakat zirveye 10km kala atağa başlayan Nibali, İspanyol bisikletçiyi 2km içinde yakaladı ve tek başına devam etti. Arkalarından gelenler içinde hızını yükseltebilen Thibaut Pinot oldu, onu da Majka, Peraud ve Tejay van Garderen (BMC) takip edebildiler.
Nibali etap sonunda
       Nibali etap sonunda

Özet Video, Tıbbi / Ceza Bildirisi ve Toplu Sonuçlar

18. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Etap Öncesi

Fransa Turu'ndaki son dağ etabındayız. Pau'dan çıktıktan sonra ilk 60km nispeten düz. Bir sprint kapısı, iki tane de 3. kategori tepe var. Bu iki tepenin etabın ikinci yarısındaki zirvelerle mukayese edildiğinde lafı bile olmaz.

Sprint kapısı geçildikten sonra Fransa Turu'nun efsane olmuş zirvelerinden birine, Col du Tourmalet'ye çıkılmaya başlanıyor. HC kategori, 17.1km, ortalama %7.3 eğim. Bu ortalama eğim her zaman olduğu gibi biraz eksik, çünkü Tourmalet'ye tırmanışın ilk yarısı nispeten kolayken ikinci yarısında sürekli olarak %9-10 civarında çıkılıyor.

Bu yıl çıkışların olduğu kadar inişlerin de Tur'u. Tourmalet'den iniş de uzun tutulmuş, zirve aşıldıktan sonra 36km boyunca yokuş aşağı indikten sonra 13.6km ve ortalama %7.8 eğime sahip HC sınıfı Hautacam'a çıkılmaya başlanıyor. Özellikle 7km-11km arasındaki eğim, yer yer %11'in de üstünde.
18. etap profili ve zirveler
       18. etap profili ve zirveler

Col du Tourmalet, ismi geçince Fransa Turu'nda akan suların durduğu bir zirve. 101 Fransa Turu'nun 79'u buradan geçmiş olacak bugün sonunda. 32 Kısım Tekmili Birden... yazımızda Pireneler'in ve özel olarak Tourmalet'nin Fransa Turu'na nasıl dahil edildiği ve Pireneler etrafında geçen çok güzel hikayeler var.

1910 yılındaki Tourmalet'li ilk Fransa Turu etabının sabahın 3'unde çıkış aldığı ve ilk Tourmalet'den bisikletten inmeden geçen ilk bisikletçi, Gustave Garrigou... 1913 Tur'unda kelle koltukta Tourmalet'den inerken çatalını kırıp St Marie de Campan'da kendi tamir eden Eugene Christophe... Cihan Harbi öncesindeki çok güzel hikayeler.

Bu etap benekli mayonun sahibini belirleyecek. Dolayısıyla sarının yanında benekliyi de alma ihtimali ve zaten genel klasman için hala avantaj peşinde olan Vincenzo Nibali (Astana), onun yanında elbette son bir gayret ile tekrar benekli mayoyu sırtlaması muhtemel Joaquim Rodriguez'in (Katusha) önde olması gerek. Rafal Majka'nın (Tinkoff Saxo) zirvelerden birinc geçmesine gerek yok, fakat ilk 5'in arkasına düşmemesi lazım. ”Fransızlar” kadrosundan Jean Christophe Peraud (AG2R) ve Tibaut Pinot (FDJ) kursu peşinde önde görmemiz kuvvetle muhtemel isimlerden.

17. Etap, Saint Gaudens – Saint Lary Pla d'Adet (124.5km)

Storify

Özet Video, Tıbbi / Ceza Bildirisi ve Toplu Sonuçlar

17. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz. Tıbbi yardım ve ceza alan sporcular listesi gelecek.

Etap Öncesi

Dün Fransa Turu'nun en uzun etabındaydık, bugünkü 17 etap, bireysel zamana karşı 20. etabı saymazsak, 124km ile Tur'un en kısa etabı. Tabii bu, 15km'si İspanya'dan geçen etabın profiline bakınca hiçbir şey ifade etmiyor, çünkü etapta üç tane 1. kategori tırmanıştan sonra HC çıkışı ile bitiş çizgisine ulaşılıyor. Öyle bir etap ki ilk 50km'den sonra resmen düz yol yok, ya çıkılıyor, ya iniliyor.

31km'deki sprint kapısından sonra önce ilk 1. kategori Col du Portillon (8.3km, %7.1 ortalama eğim), ondan 25km sonra ikinci 1. kategori Col de Peyresourde (13.2km, %7 eğim), gene 20km sonra 7.4km'lik çıkış Col de Val Louron-Azet var, 1. kategori olmasına rağmen öncekilerden daha dik, ortalama %8.3 eğime sahip. Zirveden sonra 10km'lik bir iniş, akabinde HC sınıfı Saint-Lary Pla d'Adet'ye çıkılmaya başlanıyor, 10.2km, %8.3 eğim. Gerçi bitiş çizgisine 3km kala yol hafif düzleşiyor, %5.1 eğime “düzleşme” denirse, sonra gene dikleşiyor.

Pla d'Adet'de etap 40 yıl önce 1974 Tur'unda Bastille gününde bitmiş, günün anlam ve önemine uygun bir şekilde bir Fransız, Raymond Polidour, Eddy Mercx'i geçmişti (gerçi Merckx o yıl Tur'u 8 dakika farkla aldı).

Etap profil grafiğinde de görüldüğü üzere bu ortalama değerler, özellikle Val Louron-Azet ile Pla d'Adet söz konusu olduğunda pek bir şey ifade etmiyorlar, uzun süre %9-10 civarında bir eğimle çıkılıyor buralar.
17. etap profili ve tırmanışlar
       17. etap profili ve tırmanışlar

Bugün de açıkçası ne olacağını kestirmek güç. Dünkü etap biraz fikir vermiştir. “Son”dan başlarsak, sprinterler bugün “acıların çocuğu” rolündeler. Bu etapları dişlerini sıkıp aşmaları gerek, aksi takdirde Paris'i göremeyebilirler. Etap kısa ama benekli mayo mücadelesi nedeniyle tempo yüksek olacaktır. Dinlenme Günü yazısında yazdığımız gibi, bu etapta 80 puan tırmanma kapılarından birinci geçene gidecek. Benekli mayoyu dün Joaquim Rodriguez'den (Katusha) bir puanla alan Rafal Majka (Tinkoff Saxo) etabın favorilerinden.

Genel klasmanda Nibali dün rüşdünü bir kere daha ispatladı, bu etapta da birinciliğini korumak amacıyla hareket edecek. Bundan sonra onun ardından kürsüye çıkma mücadelesine şahit olacağız. Tejay Van Garderen'in (BMC) dünkü performansından sonra bugün atağa kalkması zor. Valverde (Movistar) ikincilik pozisyonunu arkasından gelen üç Fransız'a, Pinot (FDJ) ile Peraud ve Bardet'ye (AG2R) karşı korumaya çalışacak, ama dünkü performansından sonra özellikle Pinot'ya karşı koyabilmesi güç duruyor.

16. Etap, Carcassone – Bagneres de Luchon(237.5km)

Simon Yates (Orica Greenedge) ve Rui Costa’nın (Lampre Merida) çıkış almadığı 16. etapta başlarda ufak atak denemeleri sonunda 12 kişilik bir grup oluştu: Bernhard Eisel ve Vassil Kiryienka (SKY), Jon Izagırre (Movistar), Michael Rogers (Tinkoff Saxo), Michal Kwiatkowski (OPQS), Matteo Montaguti (AG2R), Jose Serpa (Lampre Merida), Jeremy Roy (FDJ), Kevin Reza (Europcar), Michael Albasini (Orica Greenedge), Roger Kluge (IAM) ve Anthony Delaplace (Seche Bretagne) 50km geçilirken pelotonla farkı 1 buçuk dakikanın üzerine çıkarmayı başardılar.

Aralarında Kwiatkowski’nin de bulunduğu bir grubu bırakmak istemeyen pelotonun önünde Garmin Sharp hızı yükseltince arkadan kopmalar başladı. Öndeki grupla fark 1 dakikanın altına indi, fakat bu sefer arkada Andre Greipel (Lotto Belisol), Sylvain Chavanel (IAM), Juergen Van den Broeck (Lotto Belisol), Peter Sagan (Cannondale) ve benekli mayoyu giyen Joaquim Rodriguez’in de (Katusha) bulunduğu bir grup bu tempoya yetişemeyerek koptular, 70km geçilirken Sagan, Rodriguez ve Van den Broeck tekrar pelotonu yakalayabildi.

Bu esnada pelotondan kopan Jan Bakelants (OPQS), Samuel Dumoulin (AG2R), Tony Gallopin (Lotto Belisol), Cyril Gautier ve Thomas Voeckler (Europcar) gibi isimlerle beraber ondeki grup 20 kişinin üzerine çıktı. Büyüyen grup, hızı daha da arttırarak peloton ile farkı 4 dakikanın üzerine çıkarmayı başardı. Sprint kapısı (114km) geçilirken fark 6.5 dakikayı aşmıştı.

Hem 2. kategori Portet d’Aspet’den, hem de 3. kategori Col des Ares’ten ilk olarak Thomas Voeckler (Europcar) geçti. Etabın sonuna 35km kala, Port de Bales’e yaklaşırken fark 12 dakikanın üzerindeydi.

Port de Bales’e tırmanışta pelotonu Movistar çekmeye başladı, önde ise gruptan kopmalar başladı, grup iyice incelerek 6 kişiye indi: Van Avermaet (BMC), Serpa (Lampre Merida), Kiryienka (SKY), Voeckler ile Gautier (Europcar) ve Rogers (Tinkoff Saxo) kaldılar. Zirveye yaklaşırken önce Van Avermaet, sonra Gautier de bu gruptan koptu.

Arkada Movistar’ın tempoyu arttırmasıyla beraber genel klasman adaylarından Tejay van Garderen’in (BMC) ve Romain Bardet (AG2R) ile Nibali’nin desteği Tanel Kangert’in (Astana) koptuğunu, önde Nibali’nin tek başına kaldığını gördük. Thibaut Pinot’nun (FDJ) atağına Nibali karşılık verip Valverde takip edince, Peraud (AG2R) ile beraber bir dörtlü oluşturdular. Bu esnada onların 9 buçuk dakika önünde zirveden Serpa, Voeckler ve Rogers ilk üç geçtiler.

Sarı mayo grubu tam zirveye yaklaşırken Pinot’nun atağını ve Nibali’yi geride bırakmasını seyrettik. İnişte gruplar tamamen dağıldı, önde Kiryienka, Gautier, Serpa, Voeckler ve Rogers tekrar birleştiler. Son 5km’de Rogers’ın atağına bir tek Gautier takip edince bu grup da dağıldı, yokuş aşağı Rogers ve Gautier kendi aralarında yarışmaya başladılar, fakat Gautier Rogers’i takip edemeyerek arkadaki üçlüyle birleşti.

Son birkaç kilometrede farkı korumayı başaran Rogers, 10. defa katıldığı Fransa Turu’nda ilk etap birinciliğini kazandı.

Nibali, Valverde, Peraud ve Pinot bitiş çizgisinden 8 buçuk dakika farkla beraber geçtiler. Onlarin 3 buçuk dakika arkalarından Van Garderen bitişe gelebildi.

Özet Video, Tıbbi / Ceza Bildirisi ve Toplu Sonuçlar

16. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz. Tıbbi yardım ve ceza alan sporcular listesi ile etap sonunda toplu sonuçlar aşağıdaki gibi.
16. etap tibbi yardim ve ceza listesi
       16. etap tibbi yardim ve ceza listesi

Etap öncesi

Geldik Fransa Turu'nda sonun başlangıcına. 16. etap, 237.5km ile bu yıl Tur'un en uzun etabı ve Pireneler'e giriş. Aşağı yukarı 6 saat pedal basılacak. Bagneres de Luchon, Tur'a 53. defa ev sahipliği yapıyor. Etapta 2 tane 4. kategori, birer tane 3. ve 2. kategori, bir tane de HC sınıfı tırmanış var.

Etabın ilk yarısı çok büyük bir heyecan içermese de 155km'deki 2. kategori Col de Portet-d'Aspet (5.4km, %6.9 ortalama eğim), 176km'deki Col des Ares (6km, %5.2 ortalama eğim) ortamı ısıtmaya başlayacak. Etabın asıl kilit noktası tabii 216km'deki HC sınıfı Port de Bales (11.7km, %7.7 ortalama eğim). Port de Bales'in aşağıdaki profilinde de gözüktüğü üzere değişken bir eğim yapısı var. Bu rahat bir tempo tutturmayı engelleyeceği için birinci sorun.

İkinci sorun zirveden sonrası. Tepe noktası geçildikten sonra yaklaşık 20km'lik bir iniş başlıyor bitiş çizgisine doğru. Hem uzun, hem teknik bir iniş. Son 2km düzleşiyor, fakat orada da birkaç tane çok sert dönüş var. Her halükarda zirve geçilirkenki farkın inişte kapanması zor.
16. etap profili, Port de Bales ve son 3km
       16. etap profili, Port de Bales ve son 3km

Benekli mayo için mühim bir etap, fakat dinlenme günü yazdığımız gibi hem 17. ve 18. etaplarda toplanacak puanlar çok daha fazla, hem de bu etaplar daha “kanırtıcı”. Dolayısıyla biraz “ağırdan alma” isteği ve ona bağlı olarak kaçanları bırakma durumu olabilir pelotonda. Belli olmaz gerçi ama, benekli mayo adayları Joaquim Rodriguez ve Rafal Majka bu etapta çok riske girmeyip baştan kaçan grupta yer almayabilirler. Etap Thomas Voeckler, Michael Rogers gibi kaçmaya meraklı birilerine kalabilir.

Bu etabın, daha doğrusu Col de Portet-d'Aspet inişinin acı da bir hatırası var. Bu iniş, 1992 Olimpiyat Şampiyonu Fabio Casartelli'nin 1995 yılında düşüp hayatını kaybettiği iniş. Etabı saatlerce atakla önde götüren Richard Virenque, muhtemelen Casartelli'nin kazasından haberi dahi olmadan etabı kazandı. Motorola için yarışan Casartelli, Fransa Turu'nda hayatını kaybeden 4. isim oldu. Etap sonunda hiçbir şey olmamış gibi yapılan kürsü törenleri, Virenque neredeyse sinir krizi geçirirken o esnada Tur'da sarı mayoyu giyen Indurain'in umarsız tavrı da bayağı tepki topladı.

Halbuki 1971 Fransa Turu'nda Eddy Merckx, 12. etaptan sonra etapta kendisiyle beraber bir kazaya karışan ve Merckx yarışa devam ederken hastaneye kaldırılan İspanyol bisikletçi Luis Ocana'ya göndermişti sarı mayosunu, "bu mayo benim değil" diyerek.

2. Dinlenme Günü

Bugün Tur'un ikinci ve son dinlenme günü. Bundan sonra artık Tur'un sonuna doğru gitmeye başlayacağız. Bu demek değil ki pozisyonlar cepte. Tam tersine, Pireneler'e geliyoruz ve önümüzdeki üç etapta (16, 17 ve 18. etaplar) 4 tane HC, 3 tane 1. kategori ve 1 tane 2. kategori tırmanış var. 19 etap sprint etabı, 20. etap zamana karşı. Dolayısıyla Tur henüz, Contador ve Froome'u hatırlayın, Nibali için bile çantada keklik değil.

Sarı Mayo

Aşağıdaki tablo ilk 20 pozisyonu 5., 10. ve 15. etaptan sonra gösteriyor. Görülen o ki, Nibali'nin ikinci konumdaki bisikletçiye 5 etapta 2 dakika fark atması bir kenara, “5 dakikada değişir işler” kabilinden ilk 5 gün bittiğinde ilk 10'da olan isimlerden sadece Valverde, istikrarlı bir şekilde yükselerek tutunabilmiş. Fransızlar Romain Bardet (AG2R) ve Thibaut Pinot (FDJ), Tejay Van Garderen (BMC), Jean Christophe Peraud (AG2R) zaman içinde yıldızı yükselen isimler. Herhalde en büyük kayıp (bırakma dışında) Richie Porte (SKY). Son 5 etapta, Nibali ile arasındaki fark 14 dakika açılmış.
5., 10. ve 15. etap genel klasman
       5., 10. ve 15. etap genel klasman

Yeşil Mayo

Aşağıda yeşil mayonun 5., 10. ve 15. etap sonunda ilk 10 sıralaması. Kalan 6 etabın zamana karşı 20. etap hariç hepsinde birer sprint kapısı var. Burada Peter Sagan (Cannondale) en yakın takipçisi Bryan Coquard'ın (Europcar) 176 puan önünde. Zaten olmaz ya (ayrıca etap sonlarında alınan puanlar da var), Coquard bütün bu kapılardan birinci geçip, Sagan hiç puan alamasa dahi Sagan yeşil mayoyu Paris'te giyecek isim oluyor. Dolayısıyla Sagan'ın bu saatten sonra yapması gereken şey kazasız belasız yarısı bitirmek. Bu yıl yarış başlamadan önce yeşil mayoya en büyük adaylardan olarak gösterilen Marcel Kittel (Giant-Shimano) ise Sagan'ın 225 puan gerisinde. Bundan sonra bütün ara sprintleri kazanıp bir de 19. düz etabı alsa dahi hiç şansı yok.
5., 10. ve 15. etap yeşil mayo
       5., 10. ve 15. etap yeşil mayo

Benekli Mayo

Aşağıda benekli mayonun 5., 10. ve 15. etap sonunda ilk 10 sıralaması. Önümüzdeki etaplarda en büyük mücadele benekli mayo için olacak. Halihazırda Joaquim Rodriguez (Katusha) ve Rafal Majka (Tinkoff Saxo) 88 puandalar, 2 puan arkalarından Nibali geliyor. Dördüncü Thibaut Pinot'nun ise 49 puanı var. Bu demek değil ki sadece bu isimleri düşünelim.
5., 10. ve 15. etap benekli mayo
       5., 10. ve 15. etap benekli mayo

Bundan sonraki üç etapta (16, 17 ve 18. etaplar) 4 tane HC, 3 tane 1. kategori ve 1 tane 2. kategori tırmanış var. 17. ve 18. etaplar HC tırmanışları sonucunda zirve bitişiyle sonuçlanıyorlar, yani son çıkışlardaki puanlar ikiyle çarpılacaklar. Buna göre

 • 16. etapta toplam 133 puan, birincilik puanları 34
 • 17. etapta toplam 327, birincilik puanları 80
 • 18 etapta toplam 357 puan, birincilik puanları 79

  yani toplam 817 puan var toplanacak (birincilik puanları toplamı 193). Dolayısıyla Fransa Turu'nda sarı mayo kadar, belki daha da çekişmeli mücadele benekli mayo için olacak.

  Tur'u Bırakanlar

  Aşağıdaki tablo Tur'u bırakanlar tablosu. Görülen o ki bugüne kadar toplam 28 kişiyle zaten 2011 ve 2013 Tur'larının seviyesine geldik. Önümüzdeki etaplarda da bu rakam daha da artacaktır ama 2012 seviyesine gelmesi biraz zor.
  15 etap sonunda yarış bırakma rakamları
         15 etap sonunda yarış bırakma rakamları

  15. Etap, Tallard – Nimes (222km)

  Fransa Turu'nda dinlenme gününden önceki son etap olan 15. etapta daha etabın başında iki kişi kaçtı ve bütün gün beraber pedal bastılar: Martin Elmiger (IAM Cycling) ve Jack Bauer (Garmin Sharp), pelotonun “takip etmeye değmez” diye baktığı iki isim, 220km'ye yakın öndeydiler, daha 30km olmadan 9 dakikaya yaklaşan bir farkla.
  15. etap, Bauer ve Elmiger
         15. etap, Bauer ve Elmiger

  Pelotonda muhtelif takımlar (Giant Shimano, Lotto Belisol, OPQS, AG2R, BMC...) önde hızlanma denemeleri yaparlarken fark da zamanla kapandı ve son 50km'ye gelindiğinde 1 dakika 50 saniye civarına indi. Havanın da etabın ikinci yarısında rüzgarlı ve yağmurlu olması ile pelotonda istikrarlı bir yakalama çabasının gerçekleşmemesi sayesinde bitişe 10km kala fark hala 1 dakikaydı.
  15. etap bitiş
         15. etap bitiş

  Bauer son birkaç yüz metrede tek başına atağını gördük, arkasından da iyice yaklaşan peloton toplu sprinte kalktı. Aldı, alamadı derken son 25m'de sprinterler arasında en güçlü çıkan Alexander Kristoff (Katusha) yaptığı atakla ikinci etap birinciliğini Heinrich Haussler (IAM Cycling) ve Peter Sagan'ın (Cannondale) önünde aldı. 200Km'den fazla kaçtıktan sonra tam bir drama... Ufak bir teselli, Elmiger günün en mücadeleci bisikletçisi unvanını kazandı.

  Özet Video, Tıbbi / Ceza Bildirisi ve Toplu Sonuçlar

  15. etabın özet videosuna buradan ulaşabilirsiniz, tıbbi yardım ve ceza alan sporcular listesi ve toplu sonuçlar açıklamaları aşağıdaki gibi.
  15. etap sonunda tıbbi yardım ve ceza listesi
         15. etap sonunda tıbbi yardım ve ceza listesi
  15. etap sonunda toplu sonuclar
         15. etap sonunda toplu sonuclar

  Etap öncesi

  Fransa Turu'nda 15. etap biraz nefes alma firsatı sunuyor. Yarınki dinlenme günü ile Alpler'i geride bırakıp Pirene silsilesine geçiyor, dünkü zirve heyecanından sonra bugünkü etap “toplu sprint”lere geri dönüyoruz. Nimes Fransa Turu'na çok defa ev sahipliği yapmış bir şehir, 1903'te ilk defa buradan geçmiş Tur. Ayrıca herkes burada 2008'de Cavendish'in birinciliğini hatırlar.

  Hafif engebeli ilk 160km'den sonra Nimes'e kadar son 60km tepsi gibi. 175.km'de bir sprint kapısı dışında etapta toplanacak puan da yok. Son 5km'de tam 6 tane göbek geçilecek, son ciddi viraj bitiş çizgisine 1.1km kala, son 500m ise 6.5m eninde ve cetvelle çizilmiş gibi düz.
  15. etap profil ve son 5km
         15. etap profil ve son 5km

  Etapta kaçmayı deneyen olacaktır, ama kuvvetle muhtemel dinlenme gününden önceki son etabı kazasız belasız, fazla vukuat olmadan atlatmak isteyecek herkes. Etabın başında yağmur olabilir, son 60km'sinde rüzgar etkili olacaktır. Son birkaç etaptır ortalıkta gözükmeyen Marcel Kittel, Andre Greipel ile Alexander Kristoff etabın favorileri. Belki de Sagan ilk etabını kazanır.

  Fransa Turu'nun tarihi, 2014 Fransa Turu'nun parkuru, kaçırılmaması gereken etaplar, mayolar, takımlar, favoriler, ödüller, doping kontrolleri... hepsi bu yazıda:

  Tour de France 2014 - Fransa Turu Başlıyor!

  2014 Fransa Turu - Birinci Hafta / 1-7. Etaplar Burada

  2014 Fransa Turu - Ikinci Hafta / 8-14. Etaplar Burada

 •  

    Bu haber 3830 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015