Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Haziran . 2020  
2014 Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası Koşuldu

2014 Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası Koşuldu

Kelleci ve Kürkçü Türkiye Şampiyonu

Dorukhan Kellecioğlu   mtbtr.com © 3.8.2014
2014 yılı Dağ Bisikleti Türkiye Şampiyonası, zorlu hava koşulları altında toplamda 195 sporcunun katılımıyla koşuldu. Salcano Bisiklet ve Arnavutköy Belediyesi’nin lojistik desteği ile düzenlenen yarış, erkeklerde Yıldız (U15, U17), Genç, Master (+30,+40,+50), Elit, kadınlarda ise Yıldız, Genç ve Elit kategorilerinde olmak üzere toplam 7 kategoride gerçekleşti.

Elit Erkekler ve Elit Kadınlar dışındaki kategoriler saat 10.30’da start aldı. Start öncesi parkurda Arnavutköy Belediyesi’nin ve Sağlık Bakanlığı’nın birlikte organize ettiği Sağlıklı Yaşam Koşusu yapılması planlanmıştı ancak yağışın olumsuz etkilediği parkur neredeyse tamamen çamur haline gelince koşu iptal edildi. Sağlıklı Yaşam Koşusuna Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katılımı beklendiği için, organizasyona basın ve halk ilgisi yoğundu. Ancak Bakan’ın koşuya katılmayacağı açıklandıktan sonra kalabalık yarışın startını izleyip dağıldı.

İstanbul’da son iki gündür yoğun yağış sebebiyle zaten yumuşak durumda olan zemin, yarış öncesi ve sırasındaki yağış ile tamamen çamur haline geldi. Sporcular birbirleriyle yarışmanın dışında bir yandan da zorlu parkur koşulları ile mücadele etmeye çalıştılar. Teknik inişlerin yoğun olduğu parkur yağmur ve çamur sebebiyle tehlikeli bir hale geldi, ancak sporcuların ve organizasyon ekibinin gösterdiği özen sayesinde yarış büyük bir kaza olmadan tamamlandı.
Çamur Sporcuları Bir Hayli Zorladı
       Çamur Sporcuları Bir Hayli Zorladı

Yarışın 10.30’da start alan ilk ayağında Yıldız, Genç , Master Erkekler ve Yıldız, Genç Kadınlar kategorileri koşuldu. İkinci turun ardından teknik inişlerin bir kısmı sporcu sağlığı açısından tehlike oluşturabileceği gerekçesiyle parkurdan çıkarıldı.

Fotoğraf Albümleri

Elit Erkek ve Elit Bayan

Genç Bayan, Genç Erkek, U17, U15, Yıldız Bayan, Master

Yarış Sonrası ve Kürsü Fotoğrafları

Genç Erkekler Yarışa Başlıyor!
       Genç Erkekler Yarışa Başlıyor!

Genç Erkek

4,5 km’lik parkurda 4 tur olarak koşulan Genç Erkek kategorisinde İzmit Brisaspor Kulübü sporcusu Yunus Emre Yılmaz iyi start aldı. İlk turda en yakın rakibine bir buçuk dakikadan fazla fark atan sporcu temposunu dört etabın tamamına yayarak yarışı, ikinci bitiren takım arkadaşı Onur Balkan’ın 8 dakika 56 saniye önünde tamamladı. Genç Erkek kategorisinde üçüncülüğü ise İstanbul’dan ferdi olarak katılan Veysel Yavuz aldı. Türkiye Şampiyonu mayosunu sırtına geçiren Yunus Emre Yılmaz yarış sonrasında “Parkur biraz sertti. Kaya zeminde birkaç teknik iniş vardı. Parkur çamurluydu ve kayıyordu. Benden daha iyi tırmanan arkadaşlarım olmasına rağmen inişlerdeki teknik becerim sayesinde farkı açtım. İnişte fark çok açıldığı için de tırmanışlarda aradaki fark kapanmadı.” dedi.

U15 Erkek

U15 Erkek kategorisinde Alanya Belediye Spor Kulübü sporcusu Tahir Buğra Yiğit 3 tur olarak koşulan yarışı 01:12:42’lik derecesiyle birinci bitirerek Türkiye Şampiyonu oldu. Tahir Buğra Yiğit’i 01:13:19’luk derecesiyle Halil İbrahim Doğan ve 01:16:39’luk derecesiyle Ümmet Adıgüzel takip etti.

U17 Erkek

26 sporcu ile start alan ve 3 tur olarak koşulan U17 kategorisinde, birinci Kapadokya Bisiklet Spor Kulübünden 01:07:44’lük derecesiyle Oğuzhan Tiryaki oldu. 01:10:06’lık derecesiyle Erdem Akgül ikinciliği, 01:12:19’luk derecesiyle Kemal Karakoç ise üçüncülüğü kazandı.

Yıldız Kadın

Zorlu parkurda 2 tur olarak koşulan Yıldız Kadın kategorisinde Türkiye Şampiyonu mayosunu bir sezon boyunca taşıyacak sporcu 01:25:48’lik derecesiyle Ege Pedal Spor Kulübü sporcusu Keziban Koyun oldu. Aynı kategoride ikinci Kocaeli Gençlik Spor Kulübünden Kader Şahin, üçüncü ise Ege Pedal Spor Kulübünden Bensu Yıldız oldu.

Genç Kadın

Genç Kadın kategorisini ilk 5’e 4 sporcusunu sokan Alanya Doğa Sporları Kulübü domine etti. 3 tur olarak koşulan kategoride birinci Ayşe Çakır, ikinci Büşra Önder, üçüncü ise Mesude Şenol oldu.
 Ayşe - Buşra - Mesude
        Ayşe - Buşra - Mesude

Master +30

4 Tur olarak koşulan Master kategorisi’nin +30 yaş grubunda 01:21:58’lik derecesi ile İzmit Brisa Spor Kulübünden Nevzat Kıral birinci olarak Türkiye Şampiyonu Mayosu taşımaya hak kazandı. Aynı kategoride Salih Manavoğlu ikinci, Kamil Akalp üçüncü oldu.

Master +40

+40 yaş grubunda ise birinciliği İstanbul’dan ferdi olarak katılan Bora Tirki 01:46:22’lik derecesiyle kazandı. Kürsüde ödülünü almaya, üzerinde “Kemal Merkit için çeviriyorum” yazan bir T-shirt ile gelen Tirki, 2 yıl önce Transanatolia Rallisinde geçirdiği kaza sonrası hayatını kaybeden motosiklet yarışçısı Kemal Merkit’i andı. Kemal Merkit motosiklet sporunun yanında dağ bisikletine olan merakıyla da biliniyordu. Bu yaş grubunda ikinci Cem Anamurluoğlu, üçüncü ise Erol Özbey oldu.

Master +50

Kocaeli Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü’nün sporcusu ve aynı zamanda antrenörü Mehmet Bozdemir +50 yaş grubunda birinciliği alırken, Yalova’dan ferdi katılan Ömer Cengiz İçden ikinciliği, Karabük’ten ferdi katılan Fahri Cebecik ise üçüncülüğü kazandı.

13.30’da start alan Elit Erkek ve Elit Bayan kategorileri nispeten daha iyi hava şartlarında koşulmasına rağmen erkeklerde 7 , kadınlarda ise 5 tur koşulacağı için parkur biraz daha kısaltıldı . Hava şartlarının düzelmesi ile parkurdaki çamur kısımlar kurudu ve sporcular için daha rahat bir yarış ortamı oluştu.

Elit Erkek

Elit Erkek kategorisi 7 tur olarak koşuldu. İlk turları Agit Salman, Gökhan Uzuntaş, Hamza Kansız, Canday Üzgün, Alperen Kır ve Bayram Eroğlu’nun ardından takip eden Abdulkadir Kelleci üçüncü turda yaptığı atakla öne geçti. Açtığı farkı yedinci turun sonuna kadar yavaş yavaş arttıran Brisasporlu Kelleci 01:37:11’lik derecesi ile yarışı en yakın rakibinin 3 dakika 25 saniye önünde tamamladı.
Abdulkadir Kelleci Elit Erkekler Türkiye Şampiyonu
       Abdulkadir Kelleci Elit Erkekler Türkiye Şampiyonu
Performansıyla göz dolduran Türkiye Şampiyonu “Parkur hakkında tecrübe sahibi olduğum için ilk iki turu temkinli geçtim. Atak yapacağım yokuşu antrenmanda tespit etmiştim, orada da atağımı yaptım. Üçüncü turdan sonra ise daha sonra lastiğim patlar ve yakalanırım diye yarışı riske atmadım, tempomu arttırarak aradaki farkı açmaya çalıştım. Herhangi bir sıkıntı yaşamadan da yarışı tamamladım. Hayallerimin formasını kazandım, çok mutluyum.” dedi. Aynı kategoride Adana’dan Ferdi katılan İsak Ünal 01:40:36’lık derecesiyle ikincilik kürsüsüne çıkarken, Bayram Eroğlu üçüncü oldu. Yarışın başında iyi çıkış yapan ve birkaç turu önde götüren Agit Salman, daha sonrasında teknik sorunlar yaşaması sebebiyle yarışı yedinci sırada bitirdi.
Canday
       Canday'ın Performansı Dikkat Çekiciydi!

Elit Kadın

Temkinli bir şekilde koşulan Elit Kadın kategorisinde 5 turu 01:35:21’lik dereceyle tamamlayan Ankara Keçiören Bağlum Spor Kulübü sporcusu Esra Kürkçü Türkiye Şampiyonluğunu kazanırken, ikinci turda teknik aksaklık yaşamasına rağmen parkuru 01:37:30’luk dereceyle tamamlayan Semra Yetiş ikinci, 01:39:18’lik derecesiyle ise Asuman Burcu Balcı ise üçüncü oldu. İlk birkaç turu çok çekişmeli geçen yarışta, üçüncü turdan sonra önde kalmayı başaran Kürkçü “ Yarış hava şartlarından dolayı çok zorluydu. İlk iki üç tur çok çekişmeli geçti aradaki fark çok azdı. Parkurun değişmesi sebebiyle birkaç tur parkuru tanımak adına temkinli gitmek zorundaydık. Fakat son turlar benim için avantajlıydı çünkü önde kaldım, fakat çok temkinli gittim. İniş bayağı tehlikeliydi. İlk birkaç tur zemini de bilemediğim için inişlerde daha dikkatliydim ancak sonrasında inişleri öğrendim ve inebildiğim için motivasyon kazandım. Birinci olduğum için, tekrar şampiyon olduğum için çok mutluyum. İlk iki turda inişlerde zorlanan ve birkaç düşüş yaşayan ikinci Semra Yetiş “ Parkur çok güzeldi, akıcıydı. Çamur olması bir dezavantaj ama herkes için aynı koşullar geçerli. Ben iki gündür zaten bisikletle ilgili problem yaşıyordum, yarışa girerken de son anda jant buldum. İkinci turda Esra’yı yakaladığım anda zincirle ilgili bir problem yaşadım, neredeyse iki dakika orada kaybettim ve Burcu da önüme geçti. Ben de psikolojik olarak düştüm ama sonra düzelttim. Son tur zinciri de yağladık ve o arada öne geldim, Burcu’yu geçtim. Belki bir tur daha olsa Esra’yı da geçerdim.” dedi.
Esra Kürkçü Kontrollü Yarışarak Şampiyon Oldu
       Esra Kürkçü Kontrollü Yarışarak Şampiyon Oldu

Transalp’i Tamamladığımda Hissettiklerim İnanılmazdı

Bu yıl Transalp yarışına katılan Semra Yetiş “Avrupa Şampiyonasına katıldığımda hiç haberim yoktu, böyle bir yarış olduğunu dahi bilmiyordum. Orada Erkan Sakallıoğlu ile tanıştık ve böyle bir fikri olduğunu söyledi. Ben de hemen kabul ettim. Para konusu da son anda çözüldü. Ben triatlon yarışları koşuyorum arada. Antalya yarışında iş adamı Ali Bilir ile tanıştık. O son günde destek oldu bana ve onun sayesinde katılabildim Transalp yarışına. Çok büyük bir tecrübe oldu benim için ayrıca çok da zevkliydi. Ben zaten yurt dışında yarışmayı çok seviyorum, orada özgür oluyorum ve kafam sadece işe odaklanıyor.” dedi. “Uzun mesafe bir yarış koşmak nasıl bir tecrübeydi?” sorusunu ise gülerek cevaplayan sporcu, mesafe arttıkça dayanıklılığının arttığını, sporcuların çoğunun yarış ilerledikçe yarışı bıraktıklarını ancak kendisinin gittikçe açıldığını belirtti. “Sanırım maraton koşmam lazım” diye ekleyen Yetiş “Kas kütlem çok büyük olduğu için uzun mesafelerden sonra açılıyorum.” dedi.
Semra Yetiş "Bitirdiğimizde Ağlayacaktım!"
       Semra Yetiş "Bitirdiğimizde Ağlayacaktım!"

Bir anda 1200 kişinin start aldığı bir yarış koşmanın kendisini çok mutlu ettiğinden, yarışın mükemmel manzaralar eşliğinde koşulduğundan, zaman zaman uçurumların eşiğinde yarıştıklarından bahseden ve bu inanılmaz yarışı deneyimlemeyi çok değerli bulduğunu söyleyen sporcu, takım olarak yarışmanın ne demek olduğunu bu yarışta daha iyi anladığını söyledi. Yetiş “Transalp yarışlarında siz ne kadar önde bitirirseniz bitirin takımınızdan en arkada gelen sporcunun derecesi geçerli oluyor. Bu yüzden takım olarak ilerlemek zorundasınız, ne kadar ondan iyi de olsanız. Ben ikinci gün şoka girdim. 2000 metrelere falan çıktık orada sıcaklık 5 dereceye kadar düştü, yağmur yağdı. Titreye titreye devam ediyordum, ancak Erkan Abi beni çekti ve onun sayesinde bitirdim etabı. Sonrasında ise ben açıldım. İlk iki üç gün ben bencildim biraz. Ben iyiyim ben giderim diye düşünüyordum, yokuşlarda rahat çıkıyordum çünkü. Sonra baktım ki bu iş ekip işi, yardımlaşarak devam ettik ve 6 günü tamamladık. En son gün zaten hissettiklerim inanılmazdı, bitirdiğimizi fark edince ağlayacaktım, çok duygulandım.” dedi. Bu tarz yarışlara tekrar katılmak konusunda ise sponsorların gerekliliğine vurgu yapan bisikletçi, performansının da bu tip yarışlarla arttığını ancak bütçe konusunda sıkıntılar yaşadıklarını, Türkiye Şampiyonası’na katılacağı bisikleti bile son anda bulduğunu belirtti. Sponsorluk konusu çözüldüğü takdirde ise bu yarışları koşmaya hazır olduğunu ekledi. Semra Yetiş altı gün süren Transalp yarışını Erkan Sakallıoğlu ile birlikte Kadın-Erkek kategorisinde 47 takım arasında 36 saat 40 dakika 9 saniye ile 9. sırada tamamlamıştı.

Tüm Kategori Sonuçları

2014 Türkiye Dağ Bisiklet Şamp. Sonuçları
       2014 Türkiye Dağ Bisiklet Şamp. Sonuçları
2014 Türkiye Dağ Bisiklet Şamp. Sonuçları
       2014 Türkiye Dağ Bisiklet Şamp. Sonuçları
2014 Türkiye Dağ Bisiklet Şamp. Sonuçları
       2014 Türkiye Dağ Bisiklet Şamp. Sonuçları
2014 Türkiye Dağ Bisiklet Şamp. Sonuçları
       2014 Türkiye Dağ Bisiklet Şamp. Sonuçları
2014 Türkiye Dağ Bisiklet Şamp. Sonuçları
       2014 Türkiye Dağ Bisiklet Şamp. Sonuçları

Fotoğraf Albümleri

Elit Erkek ve Elit Bayan

Genç Bayan, Genç Erkek, U17, U15, Yıldız Bayan, Master

Yarış Sonrası ve Kürsü Fotoğrafları

 

  Bu haber 5564 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015