Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Kasım . 2020  
Specialized 2015 Yenilikleri

Specialized 2015 Yenilikleri

Specialized 2015

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 21.8.2014
2015 model yılında Specialized markası da 27.5” tekerleklere geçiş yapıyor. Yol bisikletinde de yeni bir model var.

Stumpjumper

Bu yıl Stumpjumper serisinin daha iniş odaklı bir geometriye sahip olan EVO modelleri 650b tekerlek boyuna geçiyorlar. Bisikletler arkada 150mm süspansiyon mesafesine sahipler ve 12x142mm'lik sokma mille donatılmışlar. Serinin en üst modeli Stumpjumper FSR Expert Carbon EVO SRAM X01 çekiş sistemi, Rock Shox Pike RC/Fox CTD amortisörlere sahip. Onun altındaki Comp EVO ise 2x10 çekiş sistemi (SRAM X9/X7), Rock Shox Revelation RC3 ve Fox CTD amortisörler ile donatılmış.
 Stumpjumper FSR Expert Carbon Evo 650b
        Stumpjumper FSR Expert Carbon Evo 650b

Enduro

Büyük tekerlekli Enduro 29” zaten ürün yelpazesinde olan bir model. Bu yıldan itibaren onun altında Specialized 26” yerine 27.5” tekerlekli Enduro modelini konumlandırıyor. Enduro 650B'nin 26” tekerlekli modelden kadro olarak tek farkı arka üçgen. Kadronun ön kısmı, değiştirilmeden alınmış. Bu durum, büyüyen tekerleklere rağmen tekerlek mesafesinin neredeyse aynı kalması (sadece 3mm büyümüş) manasına geliyor. Tekerlekleri büyütmek için Specialized ön vites attırıcıdan tamamen vazgeçmiş. Enduro 650B, önde sadece tek dişlili bir şekilde piyasada olacak. İlginç bir detay: gidonda ön vites attırıcının kolunun bulunduğu yerde artık teleskop sele borusunun kolu bulunuyor.

Kadro değişmediği için geometri de aşağı yukarı aynı, alın açısı 1 derece daha düşmüş, 65.5 dereceye. Çeki boruları 422mm'de. Yani bisikletin önü yatmış ve daha “flow” odaklı bir karaktere kavuşurken, arkası kısa tutularak çevikliğin muhafaza edilmesine uğraşılmış.
 Enduro S-Works Carbon 650b
        Enduro S-Works Carbon 650b

Enduro 650b'nin 4 tane modeli var ve bu model dağılımı 29” modellerle aynı. Enduro S-Works Carbon (Karbon kadro, 165mm süspansiyon mesafesi, Rock Shox Pike RCT3/Cane Creek Double Barrel amortisörler, SRAM XX1 çekiş sistemi, Roval Traverse karbon tekerlekler), Enduro Expert Carbon (Karbon kadro, 165mm süspansiyon mesafesi, Rock Shox Pike RC/Cane Creek Double Barrel amortisörler, SRAM X01 çekiş sistemi, Roval Traverse aluminyum tekerlekler), Enduro Elite (Alüminyum kadro, 165mm süspansiyon mesafesi, Rock Shox Pike RC/Cane Creek Double Barrel amortisörler, SRAM X1 çekiş sistemi, Roval Traverse aluminyum tekerlekler) ve Enduro Comp (Alüminyum kadro, 165mm süspansiyon mesafesi, Rock Shox Pike RC/Fox Float CTD amortisörler, SRAM X9 1x10 çekiş sistemi, Roval Traverse aluminyum tekerlekler).
 Enduro Elite 650b
        Enduro Elite 650b

S-Works Demo

UCI Dünya Kupası'nda Aaron Gwin'in yeni aletinin en önemli yenilikleri tekerlek büyüklüğünün 650b seviyesine çıkması, arka süspansiyon/kadro tasarımı ve son derece asimetrik bir kadroya sahip olması. Bisiklete bakınca ilk dikkat çeken şey de haliyle arka amortisor kısmında kadronun sadece tek taraflı yapılmış olması.
Demo S-Works 650b
       Demo S-Works 650b

Bunun dışında arka kadro tasarımı da son derece ilginç. Bütün parçaları karbondan üretilen kadroda çeki borularının hareket aksı doğrudan kadronun orta mil yatağı kısmında. Dikkat çeken bir unsur, özellikle arka yapıyı yeteri kadar esnemez kılmak için kadro yataklarının boyutlarının son derece büyük olması.

Bisiklet arkada 200mm süspansiyon mesafesine sahip, amortisor olarak değişen bir şey yok (Öhlins TTX22M).

Diverge

Diverge Specialized'ın “all-road” olarak tanımladığı bir model, hatta bunun kesin rakamsal tasviri de var. Model %80 asfalt, %20 toprak kullanımı için tasarlanmış. Bir karbon, iki değişik alüminyum (SmartWeld ve A1) olmak üzere üç değişik kadro çeşidi var. Geometri kısmen Roubaix modelini andırıyor, en alt model A1 alüminyum kadro geçen yılın Secteur modeli ile aynı. Karbon ve SmartWeld kadrolar önde ve arkada sokma mile sahipler. Bütün modeller disk frenle donatılmışlar, jant freni seçeneği yok.
Diverge Expert Carbon
       Diverge Expert Carbon

Kadroların taviz vermeksizin yüksek esnemezlikten ziyade konfor odaklı tasarlanmış. Markanın kendi geliştirdiği Zertz darbe emiciler, üst modellerdeki karbon “Cobble Gobbler” sele borusu bunun işareti. Ayrıca kablo aktarımı kablo içinden yapılmış.

Bütün modellerde arkada 11-32'lik kaset, önde de 34-50'lik ikili aynakol seti kullanılmış, en üst modellerde donanım Shımano Ultegra Di2'den başlıyor.
Diverge Elite A1
       Diverge Elite A1

 

  Bu haber 7377 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015