Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Haziran . 2020  
2014 UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası Bitti

2014 UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası Bitti

UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası - Meribel

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 22.8.2014
UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası'nın 2014 sezonunu şampiyonları hafta sonunda Fransa Alpleri'nde, Meribel'de belli oldular. Fakat bütün mutlu anları gölgeleyen bir olay da oldu: XCE sıralama turları esnasında 20 yaşındaki Focus takımı bisikletçisi Hollandalı Annefleur Kalvenhaar geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti. Parkurdaki ahşap köprüde düşen ve yüzüstü yere çakılan Kalvenhaar, beyin kanaması teşhisi ile helikopterle Michael Schumacher'in de tedavi gördüğü Grenoble'daki hastaneye götürüldüyse de kurtarılamadı. Kalvenhaar, 2013'te Hollanda şampiyonluğunda ikinci olmuş, ve kros bisikletinden gelen bir bisikletçiydi.

XCO

XCO'da dünya kupasının sahipleri konusunda pek bir sürpriz yaşanmadı. Kadınlarda Liv Pro XC bisikletçisi Jolanda Neff zaten geçen ayakta matematiksel olarak şampiyonluğunu ilan etmişti, bunun üstüne bir de kupanın son ayağını aldı. Erkeklerde ise teorik olarak ikinci Nino Schurter'ın (Scott Odlo) sezonu Julien Absalon'un (BMC) önünde kapama şansı bulunuyordu ancak bu şans da sadece teoride kaldı, fakat İsviçreli sporcu en azından Meribel'de birinci olmayı başardı.

Kadınlarda Neff yarışı başından sonuna kadar tek başına götürdü ve altı turun sonunda en yakın takipçisi Gunn-Rita Dahle Flesja (Multivan Merida) ve kendi takım arkadaşı Pauline Ferrand Prevot'nun 28 saniye önünde bitirdi. Onların da beşer saniye arkalarından Catherine Pendrel (Luna) ve Maja Wloszczowska (Liv Pro XC) geldiler.

Neff, Meribel sonunda 1300 puan ile sezonu birinci tamamladı. Neff'in aslında U23 yarışçısı olduğunu ve UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası tarihinde en genç şampiyon olduğunu da ekleyelim. Onun oldukça arkasından 940 puan ile Pendrel ve 856 puan ile geçen yılın şampiyonu Tanja Zakelj (Unior Tools) geldiler.

Neff
       Neff

Erkeklerde bütün sezona damgalarını vuran ikili, Absalon ve Schurter oldu. Meribel'de Schurter tabir caizse roket gibi bir çıkış yaptı ve daha ilk tur sonunda Absalon'un ve onun etrafında oluşan grubun (Flueckiger kardeşler, Emil Lindgren, Daniel McConell, Manuel Fumic) 20 saniye önüne geçti. Bundan sonra Absalon'un takibini seyrettik, grup içinden de onu sadece Fumic nispeten takip edebildi. Çift süspansiyonlu bisikletiyle inişlerde ciddi fark açabilen Schurter, bütün turlarda farkı sabit korumayı başardı, ancak son turda Absalon'un atağıyla fark 13 saniyeye kadar düştü, fakat kapanmadı.

Schurter'in iki yarışı pas geçtiği dünya şampiyonasında Absalon 1490 puan ile sezon sonunda kupayı alan isim oldu. Onun ardından 1330 puan ile Schurter ve 970 puan ile Daniel McConnell geldiler.

Meribel erkekler ilk 5
       Meribel erkekler ilk 5
2014 sezonu ilk 5, Emin Müftüoğlu
       2014 sezonu ilk 5, Emin Müftüoğlu

DHI

2014 UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası'nın son ayağında dört birinci kürsüye çıktı: Erkeklerde kupanın şampiyonu Josh Bryceland (Santa Cruz Syndicate) ve Meribel'de birinci olan Şam Hill (Chainreactıoncycles/Nükeproof) ile kadınlarda dünya kupası şampiyonu Manon Carpenter (Saracen Madıson) ile kupanın son ayağını kazanan Rachel Atherton (GT Factory).

Kadınlarda kursu favorileri sonra kürsüye çıkan isimler oldular. Manon Carpenter dışında Fransız Emmeline Ragot (Lapierre Gravity Republic) ile Rachel Atherton en hızlı zamanı yapan isimlerdi. Üçlüden ilk çıkan Ragot oldu, Carpenter hata yapmamak için nispeten defansif bir kullanistan sonra Ragot'nun yaklaşık 3 saniye arkasında bitirdi inişini. Atherton ise kaybedecek hiçbir şeyi yokmuşçasına pedalladığı ınişinde Ragot'nun 3.5 saniye, Carpenter'in 6 saniye önünde parkuru tamamladı.

Carpenter bu üçüncülükle toplamda 1360 puana geldi, arkasından Atherton 1310 puan ile ikinci, 1300 puan ile Ragot üçüncü bitirdiler sezonu.

Erkeklerde ise dünya kupasına aday üçlüde Bryceland dışında Troy Brosnan (Specialized Racing DH) ve takım arkadaşı Aaron Gwin vardı. Finalde Brosnan, eleme turlarında patlattığı lastik nedeniyle çıkış listesinde önde yer alıp nispeten kötü bir zaman yaptı, Gee Atherton 3 dakika 20 saniye barajını kıran ilk isim oldu ve kendisinden sonra çıkış alan 10 bisikletçi içinde sadece yarış birinci Şam Hill'e geçildi. Dünya kupasını alan Bryceland bu inişi 5. bitirebildi, Gwin ise Atherton'ın hemen ardından üçüncü oldu.

Bryceland 1187 puan ile Gwin'in (1138) ve Brosnan'ın (1125) 2014 UCI Dünya Kupası şampiyonu.

XCE

Seneye dünya kupasında yer almayacak XCE'de kadınlarda Linda İndergand (Strüby-Bixs) kariyerinin ilk birinciliğini aldı, dünya kupası ise zaten Meribel'e gelmeden matematiksel olarak Alman Kathrin Ştirnemann'a (Sabine Spitz Haibike) gitmişti. Erkeklerde ise daha önce haberini verdiğimiz üzere hem yarışı, hem de dünya kupasını Salcano Alanya takımının sporcusu Belçikalı Fabrice Mels aldı.

Kadınlarda finalde İndergand ve Stirnemann'ın yanında Jenny Rissveds (Scott-Ödlo) ve İngrid Boe Jacobsen (Sepura XC Süperior) yarıştılar. İndergand finalin başından itibaren kalktığı atakla nispeten rahat kazandı. Ştirnemann ile Rissveds arasında başta bir çekişme olsa da İsveçli sporcu teknik sorunlar nedeniyle geride kaldı. 2014 XCE dünya kupasını Ştirnemann 265 puanla kazandı, onu Rissveds 185 puanla ve Alexandra Engen (Ghost factory) 160 puanla izlediler.

Erkeklerde Meribel'e gelindiğinde kadınların aksine teorik olarak Mels'in dışında Paul van der Ploeg, Daniel Federspiel (Oetztal Scott), Simon Gegenheimer ve Arjantinli Andres Soto (MMR Bıkes) genel sıralamada birinci olup dünya kupasını alabilecek isimlerdi. Fakat bu beş bisikletçiden sadece Mels, Gegenheimer ve Soto finale gelebildiler, onlara Fransız Kevin Miquel eklendi.
Mels ve Federasyon Başkanı Emin Müftüoglu
       Mels ve Federasyon Başkanı Emin Müftüoglu
2014 UCI MTB Dünya Kupası XCE Sonuclar
       2014 UCI MTB Dünya Kupası XCE Sonuclar

Final yarışında Mels kötü çıkış yapıp sonunculuğa düşmesine rağmen sırasıyla Miquel ve Soto'yu geçti, son düzlükte de Gegenheimer'i yakalayıp geçerek XCE dünya kupasının son ayağını kazandı. Bu birincilikle Mels 217 puanla 2014 UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası XCE şampiyonu oldu, onun arkasından 164 puanla Gegenheimer ve 150'şer puan ile Federspiel ve van der Ploeg geliyorlar.

2014 UCI Dünya Kupası Takvimi

10-13.04: Pietermaritzburg (Rep. of South Africa), XCO #1 / DHI #1
24-27.04: Cairns (Australia), XCO #2 / XCE #1 / DHI #2
23-25.05: Nove Mesto Na Morave (Czech Rep), XCO #3 / XCE #2
30.05-01.06: Albstadt (Germany), XCO #4 / XCE #3
07-08.06: Fort William (Great Britain), DHI #3
14-15.06: Leogang (Austria), DHI #4
31.07-03.08: Mont-Sainte-Anne (Canada), XCO #5 / XCE #4 / DHI #5
07-10.08: Windham (USA), XCO #6 / XCE #5 / DHI #6
21-24.08: Meribel (France), XCO #7 / XCE #6 / DHI #7

 

  Bu haber 2973 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015