Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Aralık . 2020  
Atina İçin Özel Seriler

Atina İçin Özel Seriler

Olimpiyatlara Doğru

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 4.8.2004

Olimpiyatlar yaklaştıkça firmalar kendi takımlarında yer alan sporcular için özel ürettikleri ürünleri de tanıtmaya başladılar. İlk tanıtılan parçalar Rock Shox’un Atina Olimpiyatları için özel olarak ürettiği SID Athena ve Rock Shox, SRAM’ın bünyesinde olduğu için bununla birlikte olimpiyatlar için tasarlanmış SRAM parçaları. Hemen akabinde Gary Fisher olimpiyatlar için özel tasarladıkları bisikleti çıkardı. Ayrıca olimppiyatlardaki favori isimlerden Christoph Sauser’in kullanacağı Cannondale Scalpel de resmini yakaladığımız ürünler arasında.

Rock Shox & SRAM

Rock Shox’da olimpiyatlar için özel model çıkarmak yeni değil. Sidney’deki 2000 olimpiyatlarında Rock Shox SIDney modelini çıkarmıştı, o zaman Miguel Martinez SIDney ile olimpiyat şampiyonu olmuştu. Şimdi de Atina Olimpiyatları için SID Athena modeli tanıtıldı. Athena üzerinde oynanmış bir SID World Cup. Sadece “inci beyazı” renginde üretiliyor ve SID yazısı Yunan alfabesinin Sigma, Iota ve Delta harfleri ile yazılıyor. Ayrıca amortisörü kullanan her bisikletçi için amortisör üzerine milli bayrak işlenecek. Amortisör olimpiyatların akabinde 500 parçalık bir özel seri olarak yaklaşık 880 Euro’luk bir fiyatla piyasaya da sürülecek.
SID Athena
       SID Athena

SRAM da olimpiyatlar için özel seri üretenlerden. Çekiş sistemi, yani kaset, “hollow-pin” zincir ve X.0 elcikler altın renginde tasarlanmış. Sidney olimpiyatlarında Miguel Martinez’in yanında yine olimpiyat birinciliği bulunan Bart Brentjens de SRAM kullanıyordu. SRAM’ın altın rengi setleri Rock Shox Athena’nın aksine piyasaya sürülmeyecek.
SRAM zincir
       SRAM zincir

Olimpiyatlar için üretilen parçaları kullanacak bisikletçilerin isimleri yıldızlar karması gibi: Gunn Rita-Dahle (NOR), Mary McConneloug (USA), Christoph Sauser (SWI), Julien Absalon (FRA), Roel Paulisen (BEL), Bart Brentjens (NED), Jeremy Horgan-Kobelski (USA), Sabine Spitz (GER), Lado und Manuel Fumic (GER). Filip Meirhaeghe için hazırlanmış set tabii açıkta kaldı. Ralph Näf (SWI) ve Thomas Frischknecht (SWI) sadece zincir ve elcikleri kullanacaklar.

Gary Fisher

Gary Fisher takımındaki iki bisikletçi Ryder Hesjedal ve Liam Killeen için elle boyanmış AC-DC adını taşıyan sabit kadrolu, oturma ve çeki boruları karbondan yapılmış bisikletleri tanıttı. AC-DC deyince herkesin aklına “Highway to hell” vs. gelir, buradaki AC-DC tabii o AC-DC değil, “Aluminium Carbon Damping Composite”’in kısaltılmışı. Biskletler, daha doğrusu öndeki üçgen sadece ZR9000’den üretilmiş, borular içeriden dipçiklenmişler. Daha önceki seri bisikletlerden farkları çeki ve oturma borularının karbondan olması, ki bu özellik Gary Fisher’larda en erken Kasım, ama kesin olarak 2005’ten itibaren seri üretime geçecekmiş. Karbon parçalar sayesinde bisikletler 100g kadar hafifletilmişler.
Gary Fisher AC-DC
       Gary Fisher AC-DC

Bu teknik özelliklerin dışında Hesjedal’in bisikleti 1 hafta süren bir çalışmayla mümkün olan en hafif boya ile elle boyanmış. Kadro üzerinde Kanada manzaraları yer alıyor. Killeen’in bisikletinde ise İngiliz Bayrağı’nın renkleri kullanılmış, bu sayede giydiği İngiliz milli formasına da uyum sağlanmış.

Cannondale

Cannondale takım sürücüsü İsviçreli Christoph Sauser’in bisikleti de resmi yakalananlardan. Bildik bir çift süspansiyonlu Scalpel olan bisiklette seri üretimden farklı olarak kadro yarış bisikleti 613’te olduğu gibi alüminyum ve karbon karışımı ile üretilmiş. Bu sayede ağırlık 9,5kg’ın altına indirilmiş. Stans’ın ürettiği alüminyum fren diskleri (herhalde tek yarışlık olsa gerek), magnezyumdan yapılmış ufak parçalar ve sele borusunu kesmek gibi hilelerle Sauser 200g daha düşürmeyi planlıyor bisikletin ağırlığını.
Cannondale Scalpell
       Cannondale Scalpell

Kaynaklar: SRAM basın bildirisi, Gary Fisher Homepage, Move

 

  Bu haber 4544 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015