Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Kasım . 2020  
Eurobike 2014 - DemoDay

Eurobike 2014 - DemoDay

2015 Gelirken Eurobike DemoDay'den Haberler

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 27.8.2014
2014 Eurobike fuarı, bulutlu bir havada, arada sırada yağan yağmur eşliğinde dün düzenlenen ve yaklaşık 150 markanın ürünlerini deneme fırsatı sunduğu DemoDay ile açıldı.

2015 model yılında yol ve dağ bisikletinde belli başlı eğilimleri de görme fırsatı tanıyan DemoDay'de bindiğimiz modeller aşağıda. Fakat 2-3 madde halinde bu model yılında nelerin geldiğini özetleyelim.
Eurobike 2014 DemoDay
       Eurobike 2014 DemoDay
Eurobike 2014 DemoDay
       Eurobike 2014 DemoDay

2015 Model Yılı Ne Getiriyor?

Dağ Bisikleti - 27.5"

Dağ bisikletinde artık 27.5” alt tekerlek sınırı olarak kendini oturtmuş. Bu tekerlek boyu, 26” tekerlekli kadro geometrisinde değişiklik yapMAmaya imkan tanıması nedeniyle 29” için geometri geliştirmeye yatırım yapmak istemeyen markalara da “tekerleği büyüttük” deme fırsatı sunuyor. Dolgun bir lastikle kullanılan 26” tekerlek ile arasındaki fark marjinal de olsa, artık ne bisikletlerin kendilerinde, ne donanım sektöründe 26 incin esamisi okunmuyor.

Dağ Bisikleti - En fazla 2 ayna dişlisi

Artık kendine yer etmiş gelişmelerden biri de önde en fazla 2 ayna dişlisi olması. Görülen o ki, bundan sonra sportif dağ bisikletçiliğinde 1x ve 2x sistemler hakim olacaklar. DemoDay boyunca sergilenen çok az bisiklette 3 ayna dişlili vites sistemi kuruluydu. Tek ayna dişlili sistemlerde ayna dişlisinin boyutu kullanım sahasını nispeten kısıtlarken çift ayna dişlili sistemler açıkçası her koşulda yeterli (bu konuda bkz. SRAM X0 testi).

Dağ Bisikleti - Trail bikes

Geçen sezon başlayan bir şekilde bu sezonun önemli furyası “trail bike” modelleri. 120-140mm süspansiyon mesafesine sahip, 29” ve teleskop sele borusu ile donatılmış modeller, dağ bisikletinde günümüzün en çok yönlü, en “her işe gelir” modelleri. Dolayısıyla her markanın bu gözdesi ve öne çıkarmaya çalıştığı model, bu sınıftaki modeli.

Dağ Bisikleti - Fat Bike

Gene neredeyse her markada görünen bir furya “fat bike”. Eğlencelik olsun, ciddiye alınarak olsun, bir zamanlar sadece kutup geçmekte kullanılan bu modeller, artık günlük dağ bisikleti kullanımında da kendilerine sağlam bir yer dinmişler, elbette eğlencelik kısmı biraz daha ağır basıyor.

Dağ Bisikleti - Elektrik motorlu modeller

Son olarak dağ bisikletinde önemli bir gelişme, elektrik motorlu modellerin yayılması. Geçen yıllarda 1-2 tane gördüğümüz bu teknoloji, bu yıl bisikletin büyük üreticilerinin de ürün yelpazesinde yerlerini almaya başlamışlar.

Yol Bisikleti - Disk Frenler

Yol bisikletinde disklenme başlamış ama daha nispeten “yenilik” kıvamında. DemoDay'deki yol bisikletlerinin iyimser bir hisle 5 tanesinden 1 tanesi disk frenliydi. Bütün kadro ve çatal tasarımını yenilemeyi gerektirdiği için disk frene geçişin kolay olmadığı aşikar. Cervelo gibi büyük ve namlı markaların disk frenli modeli bulunmaması da bundan. Fakat gene iyimser bir hisle, gidişatın da önlenemez bir şekilde disk fren yönünde olduğu söylenebilir. Muhtemelen bundan 5-10 sene sonra disk frensiz yol bisikleti görmeyeceğiz.

Yol Bisikleti - Elektronik Vites

Gene yol bisikletinde elektronik vites de yayılan unsurlardan. Aşağıda elektronik XTR testinde de okuyabilirsiniz, yol bisikletinde elektronik, dağ bisikletindekinden daha verimli ve -burası biraz his- daha mantıklı bir sistem.
Eurobike 2014 DemoDay
       Eurobike 2014 DemoDay
Eurobike 2014 DemoDay
       Eurobike 2014 DemoDay

DemoDay Seçtiklerimiz

Scott Big Ed

Scott Big Ed, Scott'in FatBike modasına uyduğu bisiklet. Bu tarz bisikletler ilk çıktıklarında (kullanım sahalarının da etkisiyle) amortisorsüzlerken, Rock Shox'in Bluto modelini piyasaya sürmesi sayesinde amortisörlendiler. Scott Big Ed de şişko lastiklerinin (80mm'lik jantlar, 4.5” lastikler) üzerine bir de amortisörle (80mm) donatılmış.

Scott Big Ed Fotoğraf Albümü

Scott Big Ed
       Scott Big Ed

Her şeyden önce bisiklet göründüğü ve tartıldığı (15kg'dan fazla) kadar hantal değil. Kullanılan 2x10 vites sistemi dağ tepe demeden her türlü ortamda uygun kombinasyonu sunuyor, bisikletin çabuk hızlanmasını sağlıyor. Hatta biraz ağır olması bir yana, atlama zıplamaya dahi geliyor bisiklet.

Büyük lastikler, haliyle büyük konfor unsuru. Ancak kullanımda bisikletin Q-faktörünü (iki aynakol arasındaki mesafe) büyütüyor ve biraz “bacak açık” kullanıma alışmayı gerektiriyor.

Her halükarda bir FatBike, eğlencesi bol bir bisiklet arıyorsanız, kafaların size dönmesini, insanların bakışlarını üzerinize çekmeyi istiyorsanız birebir.

MTBTR'de Scott 2015

Giant Trance Advanced 0 ve Trance SX

Giant Trance Advanced 0, markanın çok başarılı Trance serisinin en üst modeli. 140mm süspansiyon mesafesi ve 27.5” tekerleklerle bisiklet, “trail bike” tabirine en çok uyan modellerden. Haliyle serinin en üst modeli olmasının en önemli getirilerinden biri hafif karbon kadro ve sadece 1.400g ağırlığındaki tekerlek seti. Bisikletin PowerCore orta mil yatağı kısmı ile birleşince ayağa kalkıp da pedala asıldığında roket gibi fırlayan (ve bunu 140mm süspansiyon mesafesi ile yapıyor) bir model çıkmış.

Giant Trance Advanced 0 Fotoğraf Albümü

Giant Trance Advanced 0
       Giant Trance Advanced 0

Giant'ın bildik son derece verimli Maestro arka süspansiyon tasarımının ana unsuru Rock Shox Monarch RT3, önde Rock Shox Revelation RCT3 ile yüksek uyum içinde. SRAM'ın 1x11 çekiş sistemi, eğer düz yolda yol bisikletleri ile yarışmak gibi hedefleriniz yoksa yeterli. Genel olarak söylemek gerekirse, Trance Advanced 0, bütün öğeleri birbiriyle uyum içinde, son derece verimli ve tatmin edici bir “paket” olmuş.

Giant Trance SX Fotoğraf Albümü

Şimdi gelelim Trance SX'e. Bu model teknik olarak Advanced 0 ile aynı (27.5” tekerlek, Maestro tasarım, 140mm arka süspansiyon mesafesi, 1x11 çekiş sistemi) fakat önde 160mm'lik Rock Shox Pike RC var (140-160mm arasında ayarlanabiliyor bir de). Bütün bu olayın yarattığı tek fark, bisikletin alın ve oturma açılarının 1 derece yassılaşması (Advanced 0'da 67 derece yerine SX'de 66 derece alın açısı). Peki bu gerekli mi? Açıkçası değil. Bisikletin öndeki rezervleri bir nebze artıyor ve inişlerde kullanımı bir nebze rahatlıyorsa da Advanced 0 ile arasında sadece bir nüans var. Ha, önemli bir nokta, SX'in alüminyum kadrolu ve bu nedenle biraz daha ağır olması. Bu, kendini sürüşte özellikle atlamalı/zıplamalı bir parkurda hissettiriyor, çünkü bisikletin “öngörülebilirliği” daha yüksek.
Giant Trance Advanced 0
       Giant Trance Advanced 0

MTBTR'de Giant 2015

Shimano XTR Di2

Dağ bisikleti dünyasında bu sezonun en önemli yeniliklerinden biri, belki de en önemlisi Shimano'nun elektronik vitesi XTR'ye uygulaması oldu. Hemen belirtelim, son derece etkileyici bir uygulama olmuş, ancak bazı noktalara alışmak kaydıyla. Elbette “alışmak” izafi bir kavram ama elektronik vites, dağ bisikletinde yol bisikletindeki kadar mantıklı gelmiyor ve bisikleti kullanırken “kafa olarak” elektronik vitesi kabul etmek, biraz daha fazla zaman alıyor. Bunda yol bisikletinin adı üstünde “düz yolda” yapılan ve “steril” sayılabilecek bir aktivite olması nedeniyle “elektronik” bir ürüne daha uygun olması rol oynuyor denilebilir. Çünkü neresinden bakarsanız bakın, elektronik vites sizi vites geçiş işleminden soyutlayan bir sistem.

Shimano DI2 XTR Fotoğraf Albümü

Shimano XTR Di2
       Shimano XTR Di2

Bu durumu en iyi gösteren noktalardan biri, elektronik vites kullanılan yol bisikletlerinde bir ekran yokken, XTR Di2'nin ekransız düşünülemez olması. Örneğin (gerçi bilgisayar ile ayarlanabiliyor ama) bir defada birden fazla vites geçirmek için vites kolunu bir düğmeye basarcasına basılı tutmak, mekanik bir algıdan (“kolu ne kadar itersem o kadar vites geçer”) çok uzak. Geçen vitesi anlamak için ya ekrana, ya dişlilere bakmak gerekiyor.
Shimano XTR Di2
       Shimano XTR Di2

Bunlar bir kenara, Julien Absalon'un da kullandığı BMC üzerinde denediğimiz sistemin artılarını da vurgulayalım: herşeyden önce XTR Di2 kusursuz çalışıyor. Bu kusursuzluk, mekanik XTR'nin de ötesinde bir seviyede. Vites koluna ufak bir dokunuşun anında vitesi atlatması son derece etkileyici. Sarsıntılı bir arazide giderken “vites geçti, geçmedi” diye düşünmek diye bir şey olmuyor, çünkü biliyorsunuz ki vites koluna ufak bir dokunuş viteşni anında değiştiriyor.

Tek vites kolu ile kullanım seçeneği olması, örneğin zincir biraz fazla eğik olunca ön vites attırıcının otomatik olarak öndeki dişliyi değiştirip, arkada da uygun dişliye geçiş yapması gibi özellikler için “nefes kesici” demek yanlış olmaz.

Sistemin en önemli artılarından biri de bu “ön attırıcı” meselesi. Mekanik sistemlerde büyük ayna dişlisine geçişte vites kolunu iyice ittirmek yerine burada tek bir dokunuşun anında vites geçirmesi çok büyük bir kolaylık.

XTR Di2, pek çoğumuzun günlük dağ bisikleti hayatında kullan(a)mayacağı bir sistem. Dolayısıyla işlevi üzerinde çok da kafa yormaktan ziyade, teknolojinin geldiği noktayı ifade etmesi açısından önemli.

MTBTR'de Shimano XTR Di2

Merida One Twenty

Merida One Twenty, yeni bir bisiklet değil. Fakat 2015 model yılında birkaç tane son derece önemli değişiklik var bisiklette. 120mm'lik süspansiyon mesafesi (üst modellerde önde 130mm) bisikleti XC modellerinin bir seviye üstünde konumlandırıyor. Hydroforming yöntemi ile yapılan alüminyum kadro son derece çekici bir tasarıma sahip.

Merida One Twenty Fotoğraf Albümü

Merida One Twenty
       Merida One Twenty

Bisikletin bu yılki en önemli yeniliği “Floating Link” arka süspansiyon tasarımı. Arka amortisorun altta sabit, üstte hareketli olduğu eski modelden farklı olarak yeni modelde amortisoru tutan hem alt, hem üst eklem arka üçgenle beraber hareket ediyorlar. Bu sistem tanıdık gelecektir elbette, misal Trek'in Full Floater sisteminin benzeri. Orada da olduğu gibi burada da süspansiyon verimini ve amortisor ayar konusundaki seçenekleri arttırıyor, özellikle eski modele oranla amortisorun süspansiyon eğrisi hissedilir derecede daha progresif bir hal almış, kaba tabirle “amortisoru dibe vurdurmak” zorlaşmış.

Amortisor deyince, bisikletin güzel bir özelliği, ön ve arka Fox Float CTD amortisörleri bir arada, tek bir düğme ile kilitlemenin mümkün olması.

Bütün bu özellikleri ile Merida çok başarılı bir uzun yol, maraton ve tur bisikleti olmuş. Ciddi bir şekilde atılıp fırlatılan bir trailbike olmak için hem süspansiyon mesafesi kısa, hem de progresyonu yüksek. Buna mukabil 68 derecelik alın açısı kısa gidon boğazı ile birleşince kontrolü fazlasıyla kolay, güvenilir ve zevkli bir bisiklet çıkmış ortaya.

MTBTR'de Merida 2015

Cannondale F-Si

Peter Sagan dağ bisikletine geri mi dönüyor? Cannondale F-Si tam ona göre (zaten videosu da var). Cannondale'ın 2011'den beri sabit kadrolu modelindeki ilk büyük yeniliği olan F-Si.
Cannondale F-Si
       Cannondale F-Si

Bisiklete binince ilk hissedilen geometrisindeki değişiklik: önceki sabit kadrolu modellere (Flash, F29) oranla alın açısı 1 derece azaltılarak 69.5 dereceye indirilmiş. Bu, büyütülen amortisor offseti (tekerlek göbek mili ile amortisor hattı arasındaki mesafe, 55mm) ile birleşmiş. Bu iki özellik de Cannondale'ın izlediği “system integration” yolunun sonucu. En nihayetinde amortisorunuz büyük bir amortisor üreticisinden geliyorsa offset'i kendi isteğinize göre arttırmak mümkün değil.

Peki bu durum ne getiriyor? Herşeyden önce “daha terbiyeli” bir bisiklet oluyor, gidonu nereye tutarsanız oraya gidiyor. Cannondale bu bisikletin önündeki “terbiye etme”yi, arkada çeki borularını 1.5cm kısalmasıyla birleştirmiş. Gidon boğazı yassılaştırılmış ve bu sayede bisikletçi önde aşağı alınarak azalan alın açısının dik yokuşlarda ön tekerleğin kalkması ile sonuçlanması önlenmiş.

Bütün bunlar, bisikletin arazi performansında büyük ölçüde bir ileri atılım demek. Kalın köklerle bezenmiş parkurda, yüksek güven hissi veren bir sabit kadrolu bisiklet F-Si. Lefty'nin esnemezliği, esneyen ve konfor sunan Save 2 sele borusu ile birleşmiş. Bisiklet aynı zamanda yokuş yukarı son derece çevik. Çekiş sisteminin verdiği tepki “roket” havasında. Fakat böyle olması da normal, en nihayetinde XC sınıfında en tepeye güreşen ve bisikleti geri verdiğimizde bir Cannondale teknisyeninin söylediğine göre yol modeli SüperSix EVO'nun dağ bisikletindeki muadili olan bir bisikletten bahsediyoruz.

Cannondale F-Si Fotoğraf Albümü

MTBTR'de Cannondale 2015

Giant Defy Advanced SL 0

Shimano DuraAce Di2 vites sistemi, R785 hidrolik disk frenler, entegre D-Fuse sele borusu, Zipp 202 tekerlekler... Giant Defy Advanced SL 0, teknik olarak yol bisikletinde en üst noktalardan birini temsil ediyor. Bisikletin önemli özelliklerinden biri, bunu esnemezlikten ödün vermeden konfor odaklı bir şekilde yapması.

Giant Defy Advance SL Fotoğraf Albümü

Giant Defy Advanced SL
       Giant Defy Advanced SL

Bisikletin en etkileyici unsurlarından biri konik alın borusu sayesinde virajlara son derece emin, tabir caizse ray üzerindeymiş gibi girip çıkması ve PowerCore orta mil kısmı sayesinde özellikle ayakta basıldığında pedala verilen gücün zerre kayıp olmadan zincire gittiğini hissettirmesi. Bütün bunlar, kaskatı bir bisikletle de elde edilebilecek şeyler. Fakat Defy'in el yapımı kadrosu gerek yoldan gelen titreşimleri emen sele borusu tasarımı, gerek nispeten rahat geometrisi (71 derece alın açısı) ile insana hemen uzun yol yarışına katılabilecekmiş hissi veriyor. Bozuk zeminlerde sanki tahta bir bisiklet üzerindeymiş gibi hissetmiyorsunuz, geometrisi sayesinde bir süre sonra bir taraflarınız ağrımaya başlamıyor... Bütün bunlar, bisikletin teknik donanımı ile birleşince ortaya çıkan paket çok etkileyici. Özellikle Shimano'nun R785 modelinin disk fren performansı, gerek fren noktasının belirginliği, gerekse fren gücü açısından başka disk frenli bisikletlere (örneğin aşağıdaki Felt) oranla çok ileride. Bisikleti çok yüksek hızdan, yağmur altında hiçbir şey yokmuşçasına rahatça yavaşlatmak, uzun inişlerde fren gücünün sürekli sabit kalması, yol bisikletinde pek de alışık olunmayan bir durum.

Felt Z4 Disc

Felt Z4 Disc de “konforlu” yol bisikletlerinden. Yüksek alın borusu bunda önemli rol oynuyor. SRAM'ın Rival 22 grubu tatmin ediyor, fakat disk frenler dozlama konusunda daha başarılı olabilirler. Bisiklette arkada 11-32 ölçülerinde kaset dişli bulunması tırmanışlarda büyük kolaylık sağlıyor. Uzun lafın kısası, Z4 Disc orta seviye diskli bir yol bisikleti isteyenlerin düşünebileceği bir seçenek.
Felt Z4 Disc
       Felt Z4 Disc

Felt Z4 Disc Fotoğraf Albümü

Lauf Trail Racer 29

DemoDay'de görebileceğiniz en ilginç ürünlerden biri Lauf Trail Racer 29 idi. Sadece 990 gram ağırlığındaki bu çatal, paralelogram tasarımı ile 60mm'lik bir süspansiyon mesafesi sunuyor ve 29” sabit kadrolu bisikletlerin performansını arttırmayı hedefliyor. Egzantrik görünüm de cabası.

Çatalın tasarımında ana amaç sıradan amortisörlerin hareketli bütün parçalarından kurtulmak olmuş. Dolayısıyla sistemin “amortisor işlevi” tasarımın ana unsuru, karbon yapraklar sayesinde sağlanıyor.

Bu tasarımın bir dezavantajı ayar imkanı olmaması, fakat hepi topu 60mm'lik azami hareket mesafesinde zaten pek de ihtiyaç olmuyor. 65 kilonun üzerindeki bisikletçiler ve 70 kilonun altındaki bisikletçiler için iki ayrı “yaprak” tipi var.
Lauf Trail Racer 29
       Lauf Trail Racer 29

Lauf Trail Racer 29 Fotoğraf Albümü

Özellikle çakıl taşlı bir ortamda, progresif süspansiyon eğrisi ufak taşları emiyor, fakat o kadar. Yalnız bir şey vaki, sistem, 15mm sokma mil kullanımı için tasarlanmış olmasının da etkisiyle, bütün bu sunduğu nisbi konforu, burgusal olarak pek çok sabit çataldan dahi daha esnemez bir seviyede sunuyor. Bu da arazide çok iyi bisiklet kontrolü demek.

BMC Speedfox SF01

Speedfox SF01, BMC'nin 130mm süspansiyon mesafesi ile bu yıl çok revaçta olan trail bisikleti sahasındaki yeni temsilcisi. Bu haliyle bisiklet, XC/maraton bisikletlerinin üstü ile enduro sınıfının arasına oturuyor.

BMC Speedfox SF01 Fotoğraf Albümü

Speedfox'un eski modelini son derece çevik bir bisiklet kılan kısa çeki borularının (435mm) uzun üst boru (M boyunda 607mm) ile birleşmesi yeni modelde 29” tekerleklere rağmen korunmuş, daha doğrusu bisikletin geometrisi bu yönde hazırlanmış. BMC buna “Big Wheel Concept – BWC” diyor. Bu tasarım, kullanımda bisikletin çevikliğinden ödün vermiyor, ama yüksek hızlarda kontrolü ve dengeyi hissedilir ölçüde arttırıyor.
BMC Speedfox SF01
       BMC Speedfox SF01

Speedfox SF01, bu haliyle, bir üstündeki TrailFox'a süspansiyon performansı ve engel aşmada çok yaklaşırken, altında yer alan FourStroke modelinin çevikliğinin büyük kısmını da bünyesinde barındırıyor.

Kasklar

DemoDay boyunca 4 kask denedik. Haliyle kısa süreli denemelerde çok uzun vadeli çıkarımlar yapmak haksızlık. Fakat her modelin öne çıkan özelliklerini saymak gerekirse:

Abus Hill Bill ve Limar X-MTB dağ bisikleti için olduğu kadar günlük kullanıma da uygun ve rahat modeller. Her iki kask da iyi havalandırma özelliğine sahip, Limar markanın da alameti farikası olan hafifliği ile gerçekten göz dolduruyor, bir nebze de daha iyi havalandırma sunuyor. Kask dünyasında bir iki yıldır enduro tipi kullanımın artmasıyla kafa arkasını daha korumaya yönelik bir eğilim var. Bu modeller de kafayı büyük ölçüde sarıyorlar.

Kasklar Fotoğrafları

Ciddi enduro kasklarından Met Parabellum ve 661 haliye daha iyi koruma sağlıyorlar, fakat görsel olarak bilhassa büyük siperleri nedeniyle daha spesifik kullanıma yönelikler. Çok büyük bir fark, 661'in çok öyle gözükmese de fena havalandırmaması, ve/ancak içindeki pedlerin büyüklüğü. İlginç bir ayrıntı, mıknatıs ile tutturulan kayış kopçası, tek elle takip sökmeyi kolaylaştırmış. Met Parabellum ise, açıkçası hem havalandırması, hem gorsel yani itibariyle daha goz dolduran kask. Bilhassa kask altında terleyip pedlerin ter emmesinden şikayetçi olanlar için birebir, çünkü kumaş ve ter emen pedler yerine jel pedler kullanılmış. Şimdiye kadar neden kimse düşünmedi bunu?
Met Parabellum jel ped
       Met Parabellum jel ped

 

  Bu haber 5726 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015