Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Haziran . 2020  
UCI Dağ Bisikleti Dünya Şampiyonası 2014

UCI Dağ Bisikleti Dünya Şampiyonası 2014

UCI MTB Dünya Şampiyonası

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 2.9.2014

XCO kürsüde erkeklerde ilk üç: Ned Overend, Thomas Frischknecht ve Tim Gould. Kadınlarda ise Juliana Furtado, Sara Ballantyne ve Ruthie Matthes.

DHI kürsüde erkekler: Greg Herbold, Mike Kloser ve Paul Thomasberg. Kadınlar: Cindy Devine, Elladee Brown ve Penny Davidson.

Dağ bisikleti severler için bu hafta dolu dolu bir hafta. UCI Dağ Bisikleti Dünya Şampiyonası, bu isimlerin 1990 yılında ABD'de Durango'da yapılan ilk şampiyonada kürsüye çıkmalarından sonra bu hafta 25. defa düzenleniyor. Şampiyona 1994 yılında Kış Olimpiyat Oyunları'na da ev sahipliği yapmış olan Norveç'in Lillehammer şehrinde.

XCE

Norveç’te Lillehammer’daki 25. UCI Dağ Bisikleti Dünya Şampiyonası’nın ilk gününde, Salcano Alanya sporcusu Belçikalı Fabrice Mels, UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’ndaki XCE genel sezon birinciliğinden sonra, aynı dalda dünya şampiyonu oldu. Kadınlarda da aynı şekilde dünya kupasının birincisi İsviçreli Kathrin Stirnemann altın madalyayı boynuna takan isimdi.

Bol kazalı ve çekişmeli, sıralamanın birkaç defa değiştiği yarışlarda kadınlarda Stirnemann yarı finalde vatandaşı Linda Indergand’ın ardından ikinci olarak finale kaldı, diğer iki isim İsveçli Jenny Rissveds ve Norveçli Ingrid Boe Jacobsen oldular. Final yarışında Rissveds geriden başladı, Boe Jacobsen ile son dönemeçte birbirlerine girdiler, önde ise Stirnemann sprintte Indergand’ın bir boy kadar önünde yarışı tamamladı.

Aşağıda yarışın özet videosunu izleyebilirsiniz.

UCI Dünya Şampiyonası XCE kadınlar sonuçlar
       UCI Dünya Şampiyonası XCE kadınlar sonuçlar

Erkekler yarışında ise bayağı kazalar da gördük. Geçen yılın şampiyonu Avustralyalı Paul van der Ploeg daha ilk turda yarısı terketti. Arjantinli Anders Soto’nun da ilk ikiye kalamayarak finali kaçırdığı yarı finalde Mels Fransız Kevin Miquel’in ardından ikinci bitirdi. İsveçli Emil Lindgren ve Avusturyalı Daniel Federspiel, yarı finalin diğer ayağından gelen isimler oldular.
XCE erkekler final ilk 3
       XCE erkekler final ilk 3

Final yarışı gayet heyecanlıydı, hızlı çıkışta Mels çok başarılı olmasa da aranın açılmasına izin vermedi. Parkurun ilk yarısında Federspiel ve Miquel birbirlerine girdiler, fakat Fransız sporcu çabuk toparlanıp lider kaldı. Miquel-Lindgren-Mels sıralamasıyla gelinen son virajda Miquel’i içeriden geçmek isteyen Lindgren Fransız sporcuya takılınca virajın en içinden gayet soğukkanlılıkla sıyrılan Mels son düzlükte pedallara aşılıp birinci oldu.

Aşağıda yarışın özet videosu ile Mels'in bisikletindeki kameradan görüntülerini izleyebilirsiniz.

UCI Dünya Şampiyonası XCE erkekler sonuçlar
       UCI Dünya Şampiyonası XCE erkekler sonuçlar

Yarış Öncesi

2 Eylül Salı (yerel saatler, Norveç Türkiye'den 1 saat geride)

15:45 – 16:45 XCE Sıralama Turları
17:00 – 19:00 XCE Finaller

XCE yarışları bizim için önemli, Salcano Alanya takımı sporcusu ve XCE UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası birincisi Fabrice Mels'in dünya şampiyonu olma şansı yüksek çünkü (Hurriyet'te Fabrice Mels haberi). Geçen yılın dünya şampiyonu Avustralyalı Paul van der Ploeg ve dünya kupasının son üç ayağında palazlanan Arjantinli Andres Soto en önemli rakipleri. Onlar dışında elbette Simon Gegenheimer ve Daniel Federspiel, finale kalması en muhtemel isimler gibi duruyor.

Kadınlarda ise malum, geçen hafta UCI Dünya Kupası'nı kazanan Kathrin Stirnemann büyük favori. Alexandra Engen ve Jenny Rissveds onun takipçileri.

XCO Takım Yarışı

UCI 2014 Dağ Bisikleti Şampiyonası’nda takım yarışında Türkiye (İsak Ünal, Esra Kürkçü, Yunus Emre Yılmaz ve Abdülkadir Kelleci) 27 takım arasından maalesef birinci Fransa’nın yaklaşık 14 dakika arkasında sonuncu oldu. 16.8km’lik parkurdaki yarışın sonunda Takım sıralamaları aşağıdaki gibi:
Team Relay ülke sonuçları
       Team Relay ülke sonuçları

Bu takım sonuçlarının yanında Cuma ve Cumartesi koşulacak olan bireysel XCO yarışları düşünüldüğünde sporcuları kategorilerine göre dizip nerede durduklarına bakmak ise yarar diye düşündük. Bugünkü yarış sonunda ilk 10 ve Türk sporcuların zamanları aşağıdaki gibi. Yarışa katılan toplam 108 bisikletçinin yarış kategorilerine göre düzenlenmiş sıralama zamanlarına buradan ulaşabilirsiniz (Türk sporcuların isimleri kalın).
Team Relay ilk 10 ve Türk sporcuların zamanları
       Team Relay ilk 10 ve Türk sporcuların zamanları

Yarış Öncesi

3 Eylül Çarşamba (yerel saatler, Norveç Türkiye'den 1 saat geride)

16:00 – 16:45 XCO Takım Yarışı

Takım yarışı senede bir defa, sadece Dünya Şampiyonası'nda yapılıyor. Her ülkeden dörder kişilik takımlar yarışıyorlar, 4 kategoride (Elit/U23/Genç erkekler ve kadınlar).

27 takımın yarışacağı yarışta Türk takımı aşağıdaki gibi:

İsak Ünal
Esra Kürkçü
Yunus Emre Yılmaz
Abdülkadir Kelleci

XCO

XCO yarışlarında kadınlarda Norveç’in emektar/efsanevi bisikletçisi Gunn-Rita Dahle Flesha acaba beşinci dünya şampiyonluğunu alabilir mi diye başladı yarışlar, ama birincilik Catharine Pendrel’e gitti. Kanadalı sporcunun kariyerinin ikinci dünya şampiyonluğu bu. Yarışı başından sonuna kadar önde götüren ve açtığı fark sayesinde son turda lastik patlatmasına rağmen bitiş çizgisini ilk geçen Pendrel’i son derece istikrarlı bir şekilde takip eden Rus Irina Kalentieva ve yarışa geriden başlayıp 3. turdan itibaren üçüncülüğe oturan Amerikalı Lea Davison takip ettiler.

Hafjell XCO elit kadinlar
       Hafjell XCO elit kadinlar

Erkeklerde ise klasik mücadeleyi seyrettik, Julien Absalon, Nino Schurter’e karşı. Tipik bir Schurter çıkışından sonra İsviçreli sporcu farkı bayağı açtıysa da, ikinci turdan itibaren Absalon istikrarlı bir şekilde farkı kapadı, dördüncü turda rakibini yakaladı ve beşinci turda fark açmaya başladı. Schurter muhtemelen gücünü ayarlamamasının da etkisiyle son turda bir de düşünce, Absalon yarısı neredeyse iki dakika farkla kazandı.

Absalon’un zaferi Fransız bisikletçi açısından çok önemli, çünkü kafalardaki “Schurter bu sezon 2 yarışta yol bisikletine gitmeseydi dünya kupasını kazanır mıydı?” sorularının da bir nevi cevabı oldu. Bu birincilikle bu yıl Avrupa şampiyonluğunu da kazanan Absalon’un toplamda 8. dağ bisikleti dünya şampiyonluğu oldu (1 gençler, 2 U23, 5 elit). Bu ikilinin ardından Marco Fontana lastik patlatmasına rağmen Alman Moritz Milatz’in 5 saniye önünde bitirerek yarışı üçüncü oldu.

Hafjell XCO elit erkekler
       Hafjell XCO elit erkekler

Türk sporcuların durumuna gelince... Kısaca özetlemek gerekirse, planlama hatası nedeniyle Semra Yetiş elit kadınlarda çıkış alamadı. Türkiye şampiyonu Esra Kürkçü 3 tur geriden yarısı son sırada (64.) bitirdi.

Erkeklerde güzel olan şey gerek Bayram Eroğlu’nun, gerekse Türkiye şampiyonu Abdülkadir Kelleci’nin sıralarını yarış boyunca iyileştirmeleri. Bayram 4 tur geriden, Kadir ise 3 tur arkadan yarısı 90. ve 81. sırada bitirdiler. Fakat Bayram ilk tur sonunda 101. sıradaydı, Kadir ise 88. U23 erkeklerde yarışan Alperen Kır ve İsak Ünal 82. ve 85. oldular.

Perşembe düzenlenen, 99 kişinin katıldığı ve 5 tur üzerinden 21km'lik gençler XCO yarısını Yunus Emre Yılmaz birinci Danimarkalı Simon Andreassen'in 2 tur arkasından 81. bitirdi.

Yarış Öncesi

5 Eylül Cuma (yerel saatler, Norveç Türkiye'den 1 saat geride)

13:00 Kadınlar U23 XCO Yarışı
15:30 Erkekler U23 XCO Yarışı

6 Eylül Cumartesi (yerel saatler, Norveç Türkiye'den 1 saat geride)

12:00 Kadınlar Elit XCO Yarışı
14:30 Erkekler Elit XCO Yarışı
XCO parkur profili
       XCO parkur profili

Haliyle en heyecanlı yarışlar XCO yarışları denebilir. Kadınlarda Jolanda Neff, Pauline Ferrand Prevot, belki dünya smapıyonalarındaki performansıyla Dahle-Flesja, Tanja Zakely neden olmasın? Erkeklerde ise en büyük heyecan Absalon-Schurter arasındaki çekişme olacak tabii. Bunun dışında XCO yarışlarının en önemli yanı Norveç'e giden Türk sporcuların tamamının bu dallarda yarışacak olmaları.

Katılan Türk sporcular

Salı günü itibariyle katılacak XCO'da yarışacak Türk sporcuların listesi aşağıdaki gibi. İsimlerden anlaşılacağı gibi, Türkiye şampiyonası sonuçlarının temel alınarak en başarılı sporcular Norveç'e gidiyorlar:

Abdülkadir Kelleci – elit erkek
Bayram Eroğlu – elit erkek

İsak Ünal – U23 erkek
Alperen Kır – U23 erkek

Yunus Emre Yılmaz – genç erkek

Esra Kürkçü – elit kadın
Semra Yetiş – elit kadın

DHI

Hafjell DHI sonuclar
       Hafjell DHI sonuclar

7 Eylül Pazar (yerel saatler, Norveç Türkiye'den 1 saat geride)

12:15 Kadınlar Elit DHI Yarışı
13:30 Erkekler Elit DHI Yarışı

2.2km'lik bir parkurda 700m irtifadan 220m'ye inilen iniş yarışlarında kadınlarda bu yıl en çok öne çıkan üç isim oldu: banko Rachel Atherton'ın yanında Manon Carpenter ve Emmeline Ragot, dünya şampiyonasında da favoriler. Erkeklerde ise favori grubu biraz daha kalabalık. Josh Bryceland, Aaron Gwin, Troy Brosnan, geçen yılın şampiyonu Greg Minnaar ve gene eski şampiyonlardan Sam Hill.

Tam teşekküllü yarışlar takvimine buradan ulaşabilirsiniz.

Yarışlar, bütün sezon olduğu üzere, bu hafta da RedBull TV üzerinden canlı olarak seyredilebilecekler.

 

  Bu haber 5560 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015