Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Mayıs . 2020  
Yenice Dağ Bisikleti Maraton Yarışı Yapıldı

Yenice Dağ Bisikleti Maraton Yarışı Yapıldı

Yenice, Yağmur ve Maraton

Dorukhan Kellecioğlu   mtbtr.com © 28.9.2014
Yenice Dağ Bisikleti Kupası Maratonu 47 sporcunun katılımı ile zorlu hava şartları altında koşuldu. Yarıştan bir gün önce başlayan yağmur, yarış saatinde şiddetini oldukça arttırdı. Yoğun yağışın ve rüzgarın etkisi ile hava sıcaklığı da 12-13 derece civarına kadar düştü. Yenice Belediyesi ve Salcano Bisiklet’in katkıları ile gerçekleştirilen organizasyonda yarış saat 10.30’da start aldı. Elit Erkekler kategorisinde 23, Elit Kadınlarda 4 ve Master Erkekler kategorisinde 20 sporcunun katıldığı yarışta toplamda 8200 TL para ödülü dağıtıldı.

Fotoğraf Albümleri

Yarış fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Sondan Kaçış (kriteryum)

İlk gün ilçe merkezinde gerçekleşen Sondan Kaçış (kriteryum) yarışı için sporcu kayıtlarının ve teknik toplantının ardından saat 15.00’da başladı. Etkinlik Çevre il ve ilçelerde yağışlı bir hava hakimken Yenice’de yarış saatlerinde yazdan kalma bir gün yaşandı. İlçe merkezindeki bir kilometrelik parkurda gerçekleştirilen sondan kaçma yarışına 17 sporcu katıldı. Kriteryuma halk ilgisi oldukça yoğundu, sporcular da bu ilgini karşılığını verecek bir performans sergilediler.

16 tur olarak koşulan yarışı iyi bir çıkış yapan ve liderliğini yarış sonuna kadar devam ettirmeyi başaran İzmit Brisaspor Kulübü sporcusu Nevzat Kıral birinci olarak tamamladı. Nevzat Kıral’ın ardından yine aynı takım sporcusu, Türkiye Şampiyonu Abdülkadir Kelleci ikinci, Büyükçekmece Bisiklet Kulübü sporcusu Gökhan Uzuntaş ise üçüncü oldu.

Dağ Bisikleti Maraton Yarışı

İkinci gün yapılan dağ bisikleti maraton yarışında 40 kilometresi stabilize yolda toplamda 45 km koşulan Elit Erkekler Kategorisinde hızlı bir start gerçekleşti. Asfalt yolda koşulan ilk 3 kilometrede peletonda herhangi bir kopma yaşanmadı, ilk yokuşa Abdülkadir Kelleci önde girmeyi tercih etti ancak belirgin bir atak gerçekleştirmedi.
Abdulkadir Kelleci
       Abdulkadir Kelleci

Yarışın 8. kilometresinde atağını yapan Kelleci peleton ile arasındaki farkı açtı. Kelleci’nin atağına cevap vermeye çalışan Ömer Cumhur Boyraz ve Yunus Emre Yılmaz da tempolarını arttırdılar ve gruptan koptular. Bu ikiliyi Gökhan Uzuntaş ve Kerem Anıl ikilisi takip etti. 5 kilometrelik yokuşta farkı iyice açan İzmit Brisa Spor Kulübü Sporcusu Kelleci herhangi bir teknik aksaklık yaşamadan yarışı ikincinin 7 dakika önünde 01.43.42’lik derece ile bitirdi.
Ömer Cumhur Boyraz ve Yunus Emre Yılmaz
       Ömer Cumhur Boyraz ve Yunus Emre Yılmaz

Kellecinin ardından yarış boyunca birbirinden hiç kopmayan Cumhur Boyraz ve Yunus Emre ikilisi finiş gördü. İkinciyi belirleyen sprint finişini önde Samsun Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu Cumhur Boyraz tamamladı. Cumhur’un ardından üçüncü olan İzmit Brisa Spor’lu Yunus Emre ise 45 kilometrelik zorlu parkuru 01.50.49 derece ile tamamladı.

Yarışı birinci olarak tamamlayan Türkiye Şampiyonu Abdulkadir Kelleci “ Parkur doğasıyla birlikte mükemmeldi , çok keyif aldım. Tüm gücümü kullanmadan belli bir tempo ile yarışı tamamladım. Onuncu kilometrede hafif pedallara yükledim ve peletonu arkamda bıraktım. Hava oldukça yağışlıydı, parkur çamur olmuştu. Balkan Şampiyonası'nda canım yandığı için tedbirliydim. Sıkıntı yaşamamak adına önde devam ettim ve sıkıntı yaşamadan yarışı birinci bitirdim. Yarışta emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi. Abdulkadir Kelleci geçen hafta koşulan Balkan Şampiyonası'nda tüm yarışı önde götürmüş, fakat finişe üç kilometre kala lastik patlatarak yarışı ancak altıncı sırada tamamlamıştı.

İkinci Cumhur Boyraz ise “ Yarış güzel başladı, yağmur ve çamur oldukça fazlaydı. Normalde hasta olduğum için yarışmayı düşünmüyordum ama arkadaşlarımın desteği ile start aldım. Starttan bir süre sonra Kadir Ağabey atak yaptı ve gitti. Arkadan da Lassa’nın sporcusu Yunus Emre ile beraber onun atağına cevap vererek devam ettik. Bütün parkuru Emre ile beraber döndük, birbirimizi kollayarak. Finişte de beraber geldik, ben ikinci Emre ise teker farkıyla üçüncü oldu. Hasta olmama rağmen ikinci olabilmek benim için sevindiriciydi. Parkurda beklediğimizden ziyade aşırı yoğun bir çamur yoktu, bizi çok zorlamadı çamur. Daha önceki Çorum MTB Maratonu macerasına döner diye kaygılıydık fakat öyle olmadı. Güzel tırmanışları olan zorlu bir parkurda yarıştık, son inişteki parke zemin biraz kaygandı biz de temkinli olarak indik ve yarışı tamamladık” diye konuştu.

Son sprintte ikinciliği kaybeden Yunus Emre Yavuz “ Yarış gerçekten çok zevkliydi, parkur da çok keyifliydi. Böyle bir yarış beklemiyorduk aslında, su birikintilerinden geçtik bayağı derin, ağaç kökleri çıktı yolumuza. Ormanın içinde güzel bir manzarayla keyifli bir yarış koştuk. Yarışın içi biraz ateşliydi aslında. Takım arkadaşım Kadir Kelleci çok güçlü olduğu için o zaten önden kopardı yarışı. Arkada bir üçlü grup vardı Cumhur Boyraz, Gökhan Uzuntaş ve ben. Bu grupla bir süre devam ettik. Ardından ben de yarışı kopartmak adına bir atak çektim, Cumhur atağa karşılık verebildi. Onunla beraber tüm parkuru dolaştık finişte de bir sprint yaparak beni geçti.” dedi. Hava koşulları ile ilgili olarak ise “ Hava gerçekten soğuktu, böyle bir hava beklemiyorduk. Dün yağmur yağmıştı, bugün güneş açacağını tahmin ettik fakat bugün gün boyu yağmur yağdı. Benim de işime yaradı aslında, ben yağmurlu havaları seven bir sporcuyum.” diye konuştu. Maraton yarışları için ise “ Maraton daha önce koştum, uzun yarışları severim. Aynı yerde dolanmak yerine farklı yerlerden geçmek daha zevkli, hem göz zevkinize hitap ediyor hem de performansınızı ortaya koyabiliyorsunuz.” dedi.

Elit Kadınlar Kategorisi 4 sporcunun katılımı ile 24 kilometrelik bir parkurda koşuldu. Yarışın başlarında sporcular beraber ilerlerken, ilerleyen dakikalarda İzmit Brisa Spor Kulübü sporcusu Cansu Türkmenoğlu atak yaparak yarışı kopardı ve tüm yarışı lider götürerek 01.46.26’lık derece ile birinci olarak bitirdi. Birincinin 7 dakika 50 saniye ardından finiş gören Rize Ferdi sporcusu Ayşe Yeşilyurt ikinci oldu. Parkuru 2.09.16’lık derece ile tamamlayan Merve Pelin Bayram ise yarışı üçüncü tamamladı. Yarışı birinci tamamlayan Cansu Türkmenoğlu “ Yarış güzel geçti, çok keyifliydi. Parkur da biraz sert olmasına rağmen güzeldi. Yağmur, doğa her şey harikaydı. Başta biraz arkadaşlarımı bekledim beraber gidelim, yarışın keyfini çıkartalım diye fakat daha sonra kopardım ve tek başıma devam ettim. Parkurumuz yaklaşık 25 kilometreydi. Hemen hemen cross country ile yakın mesafelerdi ama parkur çok sertti ve yağış vardı. Bir kadına göre zordu ancak keyifliydi” diye konuştu.
Elit Kadınlar Kürsüsü
       Elit Kadınlar Kürsüsü

+ 30 Master Erkekler kategorisi 9 sporcunun katılımıyla 45 kilometrelik parkurda koşuldu. İlk yokuşu, dünkü kriteryum yarışının galibi Nevzat Kıral, en yakın rakibi Oğuz Özçelik’in bir buçuk dakika önünde tamamladı. Oğuz Özçelik’i ie sırasıyla Ferhat Köse ve Emrah Bayraktar takip etti. Parkuru 01.58.55’lik derece ile tamamlayan İzmit Brisa Spor Kulübü sporcusu Nevzat Kıral dün koşulan kriteryumun ardından maratonda da kendi kategorisinde altın madalya kazanmayı başardı. Nevzat Kıral’ı 8 dakika 20 saniye geriden takip eden İstanbul’dan ferdi katılan sporcu Oğuz Özçelik ikinci oldu. Üçüncülüğü ise ikincinin 10 dakika arkasından parkuru tamamlamayı başaran Emrah Bayraktar kazandı.
Yarışın Kirini Atarken
       Yarışın Kirini Atarken

Teknik toplantıda 35 kilometre olarak koşulacağı söylenen +40 Master Erkekler kategorisi sporcuların ısrarı üzerine 45 kilometre olarak koşuldu. Lisansı olmadığı için resmi olarak start almasına izin verilmeyen ancak yarışa bireysel olarak katılan Cem Anamurluoğlu ilk yokuşta atak yaparak Bora Tirki’yi arkada bıraktı ve yokuşta yaklaşık 2 dakikalık bir fark oluşturdu. Yarışın sonuna kadar liderliğini devam ettiren Cem Anamurluoğlu yarışı birinci tamamlamasına rağmen resmi olarak katılamadığı için podyuma çıkamadı. Birinciliği 02.17.04’lük derece ile Bora Tirki elde ederken, yarışı bir üst kategorisi olan +30 Master Erkeklerin üçüncüsü Emrah Bayraktar’ın önünde bir derece ile bitirmesi gözlerden kaçmadı. Aynı kategoride Oğuz Çevik ikinci, Alp Reşat Çapa ise üçüncü oldu.
Kürsü
       Kürsü

İstanbul’dan Yenice’ye ulaşım için ayarlanması planlanan otobüsün iptal edilmesi ve yarış sırasında su dağıtımı ile ilgili yaşanan sıkıntılara dikkat çeken bazı sporcular, bunların yaşanabilecek problemler olduğunu fakat bir sonraki organizasyonda sorunların çözülmesini umduklarını söylediler. Bazı sporcular ise protokolün gelmesi ile kendilerine olan ilginin azalmasından yakındı. Sporcuların ihtiyaçlarının protokolün rahatından daha öncelikli olması gerektiğini belirttiler.

Sonuçlar

Yenice Dağ Bisikleti Maraton Yarışı Sonuçları
       Yenice Dağ Bisikleti Maraton Yarışı Sonuçları
 

  Bu haber 5612 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015