Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Aralık . 2020  
Dopingle Mücadelede Değişiklikler

Dopingle Mücadelede Değişiklikler

Yeni WADA Yönetmeliği Neler Getiriyor?

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 12.1.2015
Bu yılın başından itibaren Uluslararası Dopingle Mücadele Kurumu (WADA), Dopingle Mücadele Yönetmeliği'nı yeniledi. Buna göre sürpriz testlerin sayısı artırılacak, testlerin büyük çoğunluğu haber verilmeden, mümkün olan her yerde yapılacaklar. Kontrolleri UCI adına Cycling Anti-Doping Foundation (CADF) ulusal dopingle mücadele kurumları ile beraber düzenleyecek. 2015 yönetmeliği uyarınca UCI uluslararası seviyede yarışan ve test havuzuna dahil olan sporculara odaklanırken, ulusal dopingle mücadele kurumları da ulusal yarışlardaki sporculara odaklanacaklar. Yeni yönetmelikle beraber özel olarak bisiklet sporcularını ilgilendiren değişiklikler şu şekilde:

Doping Kural İhlali

Doping cezalarının işleme konulma süresi 8 yıldan 10 yıla çıkıyor. Yani toplanan numuneler 10 yıl boyunca test edilip pozitif bulgu durumunda doping cezası verilebilecek.

Bir bisikletçi, doping kural ihlalinden hüküm giymiş ve cezası süren bir başka bisikletçi ya da antrenör, destek elemanı vs. ile 6 yıldan az olmamak kaydıyla profesyonel ve sporla ilgili bir konuda ilişkiye giremeyecek. Aksi takdirde doping kural ihlali yapmış sayılabilecek.

Daha Uzun Cezalar

Yeni yönetmeliğe göre ilk bilinçli doping kural ihlali, yani bilerek yasak madde (steroid, büyüme hormonu, EPO, kan dopingi vs) kullanma, kullanmaya teşebbüs ya da bulundurmanın cezası 4 yıl hak mahrumiyeti.

Keza numune vermeyi reddetmenin, numune alım sürecinde hile yapmanın cezası 4 yıl hak mahrumiyeti.

Biyolojik pasaportla bağlantılı doping kural ihlallerine ceza mecburiyeti.

Bunlara ek olarak UCı muhtelif doping kural ihlalleri için geçici cezalar da verebilecek.

Daha Esnek Cezalar

Bisikletçiler pozitif bulgunun kirlenmiş bir besin vb. ile alındığını ve bilerek doping yapmadıklarını kanıtlarlarsa ceza süreleri 2 yıla indirilebilecek. Yasak madde kullanımının müsabaka dışında, spor harici hallerde kullanımında da cezada indirime gidilecek.

Spora Dönen Bisikletçiler

UCI kayıtlı test havuzunda yer alıp, sporu bırakıp sonra dönen bisikletçiler, bisiklete dönmeden 6 ay önce UCI'a yazılı bildirim yapmak ve tekrar havuza dahil olmak zorundalar.

Doping cezası çekmiş ve geri dönen uluslararası seviyedeki bisikletçiler, uluslararası bir yarışa katılmalarından önceki 6 ay boyunca test masrafları kendileri tarafından karşılanmak üzere 3 defa kontrol edilmeliler. Keza burada da bisikletçi UCI'a bisiklete döneceğini tekrar test havuzuna dahil olmak için bildirmek zorunda.

Bildirim Zorunluluğu

Bütün bisikeltciler ve destek personeli için her koşulda potansiyel bir doping kural ihlalini haber vermek zorunlu.

Takım Cezaları

UCı takımlar ve sorumlulukları hakkında da yeni uygulamalar yürürlüğe sokuyor. Aynı takım içinde iki bisikletçi doping kural ihlali yaparsa takım UCI Disiplin Kurulu tarafından belirlenen bir süre için (15-45 gün arasında olmak üzere) uluslararası yarışlardan men edilecek. Aynı takımdan üçüncü bir doping kural ihlali durumunda men süresi 15 gün-1 yıl arasında olacak.

Yarışlardan men cezasına ek olarak, UCI WorldTour ve ProContinental takımları, 2 bisikletçileri 12 ay içinde doping kural ihlalinden yakalanırsa takımın yıllık bütçesinin %5'i kadar ceza ödeyecekler.

Whereabouts Programı

Bu yılbaşından itibaren UCI uluslararası test havuzunda yer alan bisikletçiler üç aylık sürelerin her günü için, test numunesi verebilecekleri 60 dakikalık bir zaman penceresi belirleyip bildirmek zorundalar. Bu 60 dakikalık süre, sabah saat 5'ten itibaren olabilir. Elbette beher gün için sporcu tarafından bildirilen 60 dakika dışında da doping memurları kapıyı çalıp numune isteyebilirler. Dolayısıyla sporcuların “whereabouts”, yani ne zaman, nerede olacakları bilgilerini çok net bir şekilde vermeleri gerekiyor. Bu uygulama sadece ulusal test havuzunda yer alan bisikletçileri kapsamıyor.

Buna ek olarak, 12 ay içinde 3 defa doping memurları tarafından “whereabouts” formunda bildirdiği yerde olmayan sporcu doping kural ihlali yapmış sayılacak (eskiden bu süre 18 aydı.)

UCI Dopingle Mücadele Mahkemesi

Geçtiğimiz Eylül ayında UCI, uluslararası seviyede yarışan bisikletçileri birinci elden dinlemek için bir dopingle mücadele mahkemesi kurulmasına karar verdi. Dopingle mücadele konusunda uzman yargıçlardan oluşan bu mahkemenin amacı, bütün uluslararası seviyedeki bisikletçilerin aynı muameleye tabi olmaları ve işlerin daha çabuk yürümesi, aynı zamanda Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) giden davaların sayısını düşürmek.

WADA'nın 2015 Doping Yönetmeliği'nin ne gibi değişiklikler içerdiğine dair daha kapsamlı bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

  Bu haber 3757 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015