Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Aralık . 2020  
Bisiklet Fuarından Zihnimizde Kalanlar

Bisiklet Fuarından Zihnimizde Kalanlar

2015 Eurasia Moto Bike Expo'da Neler Gördük

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 5.3.2015
Geçtiğimiz hafta Yeşilköy'de bulunan İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen Eurasia Moto Bike Expo, motosiklet ve bisiklet dünyasını bir araya getirdi. Dört gün süren fuara bu sene geçmiş senelerden daha fazla bisiklet firması yer alırken katılımcı sayısı da yaklaşık bir önceki seneye göre %10 artarak 112 bin 365* kişiyi buldu. İlk defa katılan bisiklet firmaları arasında Trek Türkiye, Giant Türkiye ve Scott Türkiye’yi gördük.

Aslında fuar MTBTR’yi yakından takip edenler için pek de yenilik barındırmazken (çünkü bütün yenilikleri eş zamanı olarak sayfamıza taşımaya çalıştık), yakından görüp inceleme fırsatı buldular. Bu nedenle kendimizi tekrarlamamak adına yazının bir çok yerinde eski yazılarımıza referans veriyoruz.

Kron

İlk durağımız Kron standı oluyor. İlk kalbur üstü yerli marka Kron, ilk çıkışında çok ses getirmişti. Uykuya yattığı seneler olsa da “hala ben buradayım” marka, hayli iddialı modellerle piyasada.

Arzu Bisiklet bünyesindeki bilindik markalara baktığımızda Kron bisikletlerinin 50’nin üzerinde modelle kendini geliştirmeye devam ettiğini görüyoruz.

Dağ bisikleti kategorisinde en üstte karbon gövdeli XTR donanımlı, Sunringle jant seti bulunan KRON X1 modeli 5081$’a satılırken, geniş model yelpazesinde uygun fiyata da 29“ , 27,5” ve 26” tekerlek çaplı dağ bisikletleri bulmak mümkün.

 Kron  X1
        Kron X1

Tern

Özellikle son senelerde Türk bisiklet sektörünün katlanır bisikleti keşfetmesiyle marka paylaşımında Tern markasını bir çok firmayla telaffuz edildiğini duymuştuk, lakin son olarak Arzu bisiklet bünyesine katıldığını gördük.

Tern Katlanır Bisiklet
       Tern Katlanır Bisiklet

Elite

Keza Türk piyasasında bilinen Elite trainer markası da artık Arzu Bisiklet distribütörlüğünde piyasada olacak.

3T

Ateş İthalat yeni aldıkları markalarla fuara çıkartma yaptılar diyebiliriz. Bu sene markalarına yol bisikleti donanımı üreten 3T markasını da kattı. Gidon, gidon boğazı, aerobar, ve teker setleri üreten firmanın ürünleri Türkiye’de fiyat olarak Avrupa’dan avantajlı olarak piyasada olacağının müjdesini de şimdiden verelim.

 3T ve Magura
        3T ve Magura

Magura

Ateş İthalat’ın diğer yeni markası ise Magura. Amortisör ve fren sistemleri üreten marka artık Türkiye’de.

Dört pistonlu Magura MT7 ile sert enduro ve/veya iniş kullanımında kullanmak için 375g ağırlığında ve aletsiz olarak fren kavrama noktası ayarı yapma imkanı sunuyor.

HS33 ve H11 jant freni modelleri ise artık bir klasik olma yolunda. Disk frenin yaygınlaşması sonrası şehir ve bmx bisikletlerinde kullanım ve performans bakımından hala tercih ediliyor.

Magura ilgili bir çok yazı sitemizde mevcut, buradan ulaşabilirsiniz.

Magura
       Magura

Gearne

Ateş İthalat’ta yeni markalardan biri ise İtalyan bisiklet ayakkabı üreticisi Gearne. Türk bisiklet piyasasında eskiden beri kıyafet ve ayakkabı bulmak hep sorun olmuştur. Bir markanın daha piyasaya girmesinden dolayı mutlu olduk açıkçası.

2015 yılının öne çıkan dağ bisikleti modeli Gaerne G.Kobra son derece rahat bir ayakkabı. Bunun ana nedeni BOA bağcık sistemi sayesinde sıkıldığında ayakla hassas uyum sağlaması. Aynı zamanda çok hafif, tabanı karbon olmasına rağmen son derecede esnek olan ayakkabı kuzey İtalya'nın Veneto bölgesinde Gaerne fabrikasında elde üretiliyor.

 Gaerne G.Kobra
        Gaerne G.Kobra

Limar

Ateş İthalat’ın son iki markası ise İtalyan kask markası Limar ve Çek menşeli Rubena lastikleri. Limar uzun zamandır Türkiye piyasasında olan bir marka olmasına karşın distribütörlük seviyesinde ilk defa Ateş İthalat tarafından getiriliyor ülkemize.

Rubena

Rubena’nın piyasa stratejisi ise iyi kalite uygun fiyat olarak belirlenmiş, aynı şekilde Türkiye’de de aynı politikayla piyasada olacak.

 Rubena lastikleri
        Rubena lastikleri

Knog

Knog çok şık tasarımları olan ve aydınlatmasıyla da iddialı olan bir firma. Geçtiğimiz kasım ayında Knog markasının tanıtımını yapmıştık. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Salcano

Her sene olduğu gibi bu sene de Salcano’nun ürün gamı çok geniş. 14bin TL’den başlayan fiyatlar 350TL’ye kadar düşüyor. Dünya bisiklet piyasasında gelişmeleri kendi bisikletlerine de uygulayan Salcano, dağ bisikletinin en üst modeli Assos bulunuyor. 29 ve 27,5 inç teker çaplı modelleriyle 10 farklı donanımla karşımıza çıkıyor. 2014 Ağustos ayında Almanya Eurobike Fuarı’nda test etme fırsatı bulduğumuz Shimano XTR DI2 ‘lu ASSOS 10 29 XTR Di2 modeli 29” ve 27,5” olmak üzere iki farklı platformda yer almış.

Yol bisikleti modelleri arasında yenilenen gövdesiyle XRS001 serisi, çeşitli donanım farklılıklarıyla 5 farklı model olarak karşımıza çıkıyor. Arasında disk frenli yol bisikleti, keza elektrikli vites sistemli (Shimano Ultegra DI2) XRS001 modeli de mevcut.

Son yıllarda dağ bisikletinde yükselen değer Fat Bike, Salcano’da bu sene SNOW 2.0 olarak karşımıza çıkıyor. 15 kg’lık alüminyum gövdeli bisiklet, bizden söylemesi, göründüğü kadar hantal değil!

 Salcano XRS001
        Salcano XRS001

Sedona

Aslı Bisiklet, bu sene bir çok yeni marka ile geliyor. Sedona Bisiklet'in 2015 modellerine daha önceki yazımızda değinmiştik, buradan ulaşabilirsiniz.

Keza diğer markalar Sram, Lazer Kask, Schwalbe lastikleri ve Rock Shox amortisörleriyle ilgili 2015 yeniliklerine bir başka yazımızda değinmiştik, buradan ulaşabilirsiniz.

 Sedona Standı
        Sedona Standı

Creme “Cycle Chic” Şehir Bisikletleri

Creme Aslı Bisiklet’in bünyesine katılan yeni bisiklet markası. Polonya meşeli marka son dönemde “Cycle Chic" akımının da etkisiyle büyümeye devam ediyor. 50'li ve 60'lı yılların el yapımı bisikletlerinden etkilenerek tasarlanmış, bazı parçalarında güncel tasarım ögeleri kullanılarak günümüze uyarlanmış modellerden etkilenmemek elde değil.

Creme “Cycle Chic” Şehir Bisikletleri
       Creme “Cycle Chic” Şehir Bisikletleri

Lazer Kaskları

Bu sene Aslı Bisiklet’in Polisport kasklarının yanına koyduğu diğer bir marka ise Lazer kaskları. Belçikalı markanın 2015’te öne çıkan modeli Z1. Biri bir kask düşündüğünde, "çok yönlü" ilk akla gelen sıfat olmayabilir. Lazer Z1’de bu mümkün olmuş. Aero kabuk sayesinde, Lazer Z1 kış sürüşlerinde rüzgar geçirmez hale gelebiliyor. Yazın ise kabuk kısmı çıkartılarak havadar kullanmak mümkün kılıyor.

Mio, Lazer ve Sony Action Cam ile ilgili daha önce detaylıca sayfamızda yer vermiştik, buradan ulaşabilirsiniz.

 Mio ve Sony Action Cam Standı
        Mio ve Sony Action Cam Standı

Kinetic

Amerikan markası Kinetic kapalı mekanda antrenman yapmanıza olanak tanıyor. 3 farklı modeli bulunuyor. Bir makaralı sistem, diğer ikisi ise bisikleti sabitlediğimiz tipte. Bu ikisi de bir birinden sabit ve hareketli olarak ayrılıyor. Hareketli olan model Rock and Roll, yerinizde dururken gerçek sürüş esnasında bisikletinizi sağa sola yatırmanıza imkan tanıyan bir sistemde üretilmiş. Road Machine modeli ise klasik trainer’lardan. Ayrı satılan Kinetik inRide Bluetooth SmartPower sistemi sayesinde antrenman yaparken güç ölçeriniz de olabiliyor.

Evoc

Çanta ve korumaları ile son yılların gözde markalarından Evoc da Aslı Bisiklet şemsiyesi altında Türk pazarına giren markalardan oldu.

Merida Bisikletleri

Merida’nın 2015 yeniliklerine daha önce sayfamızda değinmiştik, ilgi duyuyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

Merida
       Merida

Scott Bisikletleri

Marintek Scott bisikletlerinin Türkiye distiribütörü olarak fuara ilk defa katılan firmalardan. Firma yöneticisi Gürol Kızılkartal “fuardan en çok kazançlı biz çıkıyoruz, ilk kez katıltığımız için sıfırdan kendimizi iyi bir şekilde tanıttığımızı düşünüyorum. “ dedi.

Scott bisikletlerinde 2015’te öne çıkan modellerine daha önce başka yazımızda değinmiştik, buradan ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

Scott Standı - Ozan, Gürol, Sinan
       Scott Standı - Ozan, Gürol, Sinan

Trek Bisikletleri

Trek Türkiye namı diğer adıyla Alatin Bisiklet fuara yeni katılan diğer bir firma. Fuarda kuşkusuz “enler” dikkat çekiyor. Trek Émonda "Şimdiye kadar en hafif üretim yol bisikleti platformu". Bu serinin 14.000 Euro ile 1.200 Euro arası değişen farklı sürümleri bulunuyor. Emonda haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

 Trek Émonda SLR 10
        Trek Émonda SLR 10

Trek’in muhtelif 2015 modellerini daha önceki yazılarımızda değinmiştik, buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

 Trek Standı
        Trek Standı

Elektra Bisiklet

Alatin Bisiklet bir diğer markası Elektra Bisiklet modellerini de fuarda teşhir etti. Kaliforniya’ya özgü “Cruiser” tazı bisikletlerinin dışında “Cycle Chic" akımına uygun Amsterdam serisi dikkat çekiciydi. Pratiklik, konfor ve stil ile harmanlanmış tasarımı, 700C tekerlekler, tam kapalı zincir koruması ve renkleriyle görenleri kendine aşık etti diyebiliriz.

Giant Bisikletleri

Ticari adıyla Energi Bisiklet, fuara ilk kez katılan diğer bir firma. Giant 2015 yenilikleri başka bir yazımızda tanıtmıştık. Özellikle Giant Defy, Liv Avail, Reign 27.5 ve Glory 27.5 modellerini merak ediyorsanız ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Fuarda en çok ilgi gören Giant modellerinden biri olan Escape Air şehir bisikleti, dört farklı renk seçeneği ile öne çıkıyor.

9,5 kiloluk ağırlığı, estetik dizaynı, Cro-moly ön maşası, 18 vitesi ve bagaj montaj yuvaları onu hem şehir içi sürüşleriniz hem de kısa turlarınız için ideal bir bisiklet haline getiriyor.

       

Accell Bisiklet

Fuarın en büyük gruplarından biride Accell Bisiklet. Bünyesinde bulundurduğu Bianchi, Gosht ve Lapierre bisikletlerini tanıttığı büyük bir alana sahipti.

Daha önce 2015 yenilikilerini ve bünyelerine yeni kattıkları markalarla ilgili bir yazımızda değinmiştik, buradan ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

 Accell Bisiklet Standları
        Accell Bisiklet Standları

Sonuç, Genel Değerlendirme

Fuardan çıkan ve bizimde önceden beri gözlemlediğimiz bir hareketlilik var. 2015 yılında Türk bisiklet piyasası bir atılım içerisine girdiğini görüyoruz. Her ithalatçı firma kendi bayii ağı üzerinden kendi bisiklet markası ve bünyesindeki ekipman ve kıyafet markalarını satmayı hedefliyor. Genel düşünce, müşterisini diğer firmanın ürünlerine ihtiyaç duymayacak şekilde domine etmek.

Bu nedenle yabancı markaları distribütörlüklerinin toplanması yarışı var diyebiliriz. Bu hareketlilik sayesinde bazı firmaların kendi mağazalarını açmak suretiyle genişlediklerini görüyoruz, önümüzdeki yıllarda daha da göreceğiz.

Tabii bu değişim sayesinde ticari anlamda piyasada rekabet yükselirken, çoğalan ürün çeşitliliği sayesinde kullanıcı karlı çıkıyor.

*Basın bültenindeki veridir.

 

  Bu haber 8816 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015