Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Eylül . 2020  
Adana Yarışı'nda Yabancılar Önde

Adana Yarışı'nda Yabancılar Önde

2015 MTB Sezonu Açıldı - Adana MTB Kupası 2015

Dorukhan Kellecioğlu   mtbtr.com © 8.3.2015
Toplam 5 ülkeden 41 elit sporcunun yarıştığı Adana Mtb Kupası, baharın gelişini müjdeler bir havada koşuldu. Adana yarışına yabancı sporcuların ilgisi organizasyon ekibinin ve katılımcıların beklemediği derecede yoğundu. Erkeklerde Lüksemburg ve Gürcistan şampiyonları dahil olmak üzere 11 yabancı sporcu, kadınlarda ise 2 yabancı sporcu start aldı. Rus ekibi Format – Udmurtia’nın yarışa 8 sporcu ile katılması dikkat çekti. Yalnızca elit kategoride koşulan yarışta 3,3 kilometrelik parkurda erkekler sekiz, kadınlar ise altı tur pedal çevirdi. Uzun tırmanışların olmadığı, genellikle inişlerin çıkışları izlediği parkur, sporcuların ivmesini kaybetmemesini sağlar bir karakterdeydi.

Fotoğraf Albümü

Yarışla ilgil fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Elit Erkekler - İlk üç yabancı...

Yarışa hızlı bir çıkışla başlayan Rus sporcu Ivan Smirnov avantajını tüm yarış boyunca korudu. İkinci turda en yakın rakibi Lüksemburg asıllı FCS CYCLING sporcusu Christian Helmig ile arasında 35 saniye fark yaratmayı başaran Smirnov her tur bu farkın üzerine biraz daha koyarak beşinci turda yaklaşık iki dakika, yarış sonunda ise en yakın rakibine üç dakikalık fark oluşturdu. Olimpiyat yolunda 30 puanın sahibi olan Smirnov “ Uzun tırmanışları olmayan teknik ağırlıklı sevdiğim tarzda bir parkurdu, pencere diye tabir edebileceğimiz bir çok ani iniş ve çıkış mevcuttu. Benim için güzel bir yarıştı, sezona iyi bir başlangıç yaptım” diye konuştu.
Yarış Öncesi Başlama Noktası
       Yarış Öncesi Başlama Noktası

İlk turu Smirnov’un hemen arkasında geçirmesine rağmen farkın açılmasını engelleyemeyip ikinci olan Lüksemburg şampiyonu Christian Helmig ise “Ivan sert ve hızlı bir başlangıç yaptı, çok iyi bir yarış koştu ve onu ne kadar takip edersem edeyim yakalayamadım. Fakat yarış çok eğlenceli geçti alandaki irice taşlarla ufak problemler yaşadım ancak birkaç tur geçtikten sonra parkur açıldı ve daha da temizlendi. Sezonun ilk yarışı için güzel bir performanstı, memnun kaldım.” dedi.

Tüm yarış boyunca bu ikiliyi takip eden üç kişilik bir grup mevcuttu, yarış içinde sıralamaları değişse de grup son iki tura kadar birbirinden kopmadı. Bu takip grubu içerisinden yedinci turdaki bir tırmanışta atak yaparak sıyrılan FORMAT – UDMURTIA sporcusu Rus Evgenii Pechenin yarışı üçüncü bitirerek 15 puanın sahibi oldu.

B. Eroğlu - Ivan Smirnov
       B. Eroğlu - Ivan Smirnov

Türk sporculara gelince: İlk iki turda ön grupta yer alan Bayram Eroğlu performansını uzun süre sürdüremedi ve yarışı sekizinci sırada bitirdi. Yarış boyunca vites problemleri ile uğraşan hatta zaman zaman bisikletinden inip problemini çözmeye çalışan İsak Ünal gerilere düştü fakat iyi bir performans sergileyip geri döndü ve yarışı dokuzuncu bitirdi. Sakarya Üniversitesi Spor Kulübü sporcusu Alperen Kır ise onuncu geldi. Böylece C2 kategorisi “Adana MTB Kupası” yarışından olimpiyat oyunları yolunda puan çıkarabilen yalnızca bu üç sporcumuz oldu.

Elit Kadınlar - İlk iki yabancı...

Elit kadınlar kategorisinde 4 sporcunun start aldığı yarışta 108 sırt numaralı Simge Ekici startta talihsiz bir düşüş yaşadı ve ikinci turda Rus rakibi Anna Konovalova tarafından tur bindirilerek yarış dışı kaldı. Yarış boyunca liderliği elinde tutan Konovalova, takım arkadaşı Valeria Pinovarova’nın on dakika önünden bitiş cizgisini geçerek yarışı birinci tamamladı. Elit kadınlarda Bolkarlar Ekoturizm Spor Kulübü sporcusu Hale Cengiz ise üçüncülüğü elde etti. 8 Mart Kadınlar Günü sebebiyle kürsüye çıkan kadın sporculara madalyaları ile birlikte gül verilmesi ise organizasyonun güzel bir jesti oldu.

Elit Erkek Kürsü
       Elit Erkek Kürsü

Elit Kadınlar Kürsü
       Elit Kadınlar Kürsü

Sezon Çetin Geçecek

Sezonun ilk yarışlarında gerek İstanbul'da, gerekse Adana'da kendini gösteren bu sezonun oldukça çetin geçeceği. Türkiye'nin neredeyse iki ucunda yarış düzenlenmesine rağmen her iki yarışta da kürsüde lider konumdaki sporcular yabancılar oldular. Sadece tek ülkeden de değil, kürsüdeki sporcular Rusya, Lüksemburg, Romanya ve Sırbistan'dandı. İstanbul'da Yunanlı sporcu dördüncü oldu. 2016 olimpiyat oyunlarına katılmak için "çok yarış, hatta aynı gün iki yarış" yöntemi, acaba 2012 olimpiyat yolunda olduğu gibi "yabancılara ucuz puan kazandırmak" ile mi sonuçlanacak, göreceğiz.

Adana MTB Kupası Mart 2015 Sonuçları
       Adana MTB Kupası Mart 2015 Sonuçları

 

  Bu haber 3063 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015