Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Mayıs . 2018  
Bursa MTB Kupası'nda Helmig İmzası

Bursa MTB Kupası'nda Helmig İmzası

Bursa: Helmig Esiyor!

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 20.4.2015
Sezonun 6. yarışı Bursa’nın çok güzel bir köyünde, Misi‘de koşuldu. Bursa yarışları geçmişte Atatürk Kent Ormanı’nda koşulurken bu sene yeri değiştirilerek 2000 yıllık geçmişi olan Misi Köyü civarındaki oluşturulan parkura alındı. Çevre illerden gelen genç sporcular sayesinde katılım 198 sporcuyla tavan yaptı.

 Elit Erkekler İlk Dört
        Elit Erkekler İlk Dört

Fotoğraf Albümleri

Elit Kategori Fotoğraf Albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Ulusal Kategori Fotoğraf Albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Kürsü Fotoğraf Albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Yavuz Kilim’in hazırladığı parkur, dik çıkış ve patikalardan ve yine dik inişlere sahipti. Parkurun bu yapısı Elit kategori yarışına heyecan katarken, ulusal kategori sporcularının bir çoğunun yürümesine neden oldu. Yaklaşık 4 km uzunluğundaki parkurun tek turu 250m irtifa içeriyordu. Elit Erkekler parkuru 7 kere dönerek toplam 1750m irtifa aldılar. Birinci gelen Christian Helmig’in ortalama tur zaman 15 dakika. Belki (mümkünse tabi) bazı düzlükler ekleyerek parkur gelecek senelerde daha iyi hale getirilebilir. Özellikler inişlerin seyirci açısından çok tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz.
 Bursa MTB Kupası, Misi Köyü 2015
        Bursa MTB Kupası, Misi Köyü 2015

Eskiden beri Nilüfer Belediyesi’nin Bursa yarışına ve bisiklete katkısı çok, Belediye Başkanı Mustafa Bozbey bizzat yarış seremonisine katılarak bu katkının devam edeceği mesajını verdi. Ayrıca yarışa destek veren Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) Derneği de parkurun kritik noktalarında önlem alarak küçük müdahalelerde bulundu.

Yarışta ilginç olan yarışa sadece 4 yabancı elit sporcunun katılmış olmasıydı. Bunlardan en ilginci ise bu sezon Türkiye’de yapılan 6 yarışın 3’üne katılıp 2’de kürsü gören (İzmir yarışında lastik patlatınca kürsüden olmuştu, yoksa 2. konumdaydı)) Lüksemburg şampiyonu Christian Helmig(FCS Cycling) bir nevi olimpiyat puanlarını Türkiye’den toplamaya niyetli gözüküyor. Daha Bursa yarışından 2 gün önce 17 Nisan Cuma günü İsrail’de Hayfa’da katıldığı C1 kategorisindeki yarışta’da 2. olarak Türkiye’ye gelmiş. 3 gün içinde 2 yarış, 2 kürsü! Bunu Nisan'ın başında da yapmış, 5 Nisan günü Yunanistan’da bir yarış koşarak 2. olmuş, bir gün sonra 6 Nisan’da Hollanda’da başka bir yarış daha koşmuş, 13. bitirmiş. Sadece “şahane” demek dışında sözcük bulamıyorum.

İkinci olan Japon sporcu Seiya Hirano (Bridgestone Anchor) bu sene çok yarış koşmamış. Sezonu Güney Kıbrıs’ta “Sunshine Cup” ile açmış, Mart ayında ise Amerika’da iki yarış koşmuş. Bursa yarışına kadar en iyi aldığı derece 23.lük. Ayrıca belirtmeden edemeyeceğim, özellikle kürsüde sempatik gülüşüyle aynı dili konuşamadığı insanlarla çok güzel bir iletişimde kurdu, bakarsınız o da bizim yarışlara abone olur, kim bilir.

Türk kökenli Yunanlı sporcu Charoun Molla Amet Ali Oglou (Peloton PO Iıraki), son turun son metrelerinde Abdulkadir Kelleci’yi geçerek yarışı üçüncü bitiren Elit sporcu oldu.

Gelelim Abdulkadir Kelleci’ye (Brisa Spor). Yarışın başından beri birinci olan Helmig’in arkasından 3 tur atan, bir ara Japon sporcu Hirano’ya geçilen, tekrar ikinciliğe oturan Abdulkadir, 5. tura girildiğinde 3. sıraya düştü. Bitişe metreler kala ise Amet Ali Oglou’na geçildi. Elit Erkeklerin 7 tur attığı parkur, çıkışların uzun olması nedeniyle 1,5 saatin üzerine çıktı. Abdulkadir, “Bir tur daha az atmış olsak yarışın sonucu çok farklı olabilirdi” derken üzgündü.

Bir kaç yarıştır dikkat çeken isim ise Alperen Kır oldu, Kızılcahamam yarışında olduğu gibi bu yarışı da 5. sırada tamamladı.Sıralamada en iyi dereceye sahip ikinci Türk sporcu oldu.

Elit Kadınlarda Esra Kürkçü (Salcano Cappadocia) lider başladığı yarışta birinci oldu. Ardından iyi bir yarış çıkartan, daha yarışın ilk turunda ön vites kolunu kıran Eda Konuk (Eskişehir Ferdi), teknik arızaya rağmen son turda (5) Esra ile arasını 20 saniyeye kadar düşürdüğü halde farkı kapatmaya gücü yetmedi ve ikinci oldu. Eda’dan yaklaşık 8 dakika sonra finişe gelen Cansu Türkmenoğlu (Brisa Spor) ise üçüncü oldu.

Sırp sporcu Jovana Crnogorac, Christian Helmig gibi Cuma günü Hayfa’da yarış koştuğundan Bursa yarışında göremedik. Böylelikle Elit Kadınlar kategorisinde olimpiyat puanlarını eksiksiz toplamış olduk.
Esra Kürkçü - Eda Konuk
       Esra Kürkçü - Eda Konuk

Yeri gelmişken belirtelim, Bülent Atlas (kendisini tekrar yarışırken görmek istiyoruz) yönetimindeki Klasspor’un Ülke Sporunun “Kenar Mahallesi” gibi kalan Ankara’nın tüm spor camiasını bir araya getirerek başarılı spor insanlarını ödüllendirmek amacıyla organize ettiği “Sporun Yıldızları” anketinde “Yılın Amatör Sporcusu” dalında Esra Kürkçü de aday gösterildi. Buradan sayfaya ulaşabilir, kendisine, aynı zamanda bir nevi dağ bisikletine destek için oy verebilirsiniz.

Genç Bayanlarda yine süper üçlü Ayşe Çakır – Mesude Şenol – Büşra Önder(Alanya Doğa S.) kürsüyü doldurdular.

Genç Erkeklerde bu sene iyi bir grafik çizen Mustafa Köklü’yü 5. görüyoruz. Oğuzhan Tiryaki (Kapadokya Bisiklet S.) birinci, Serdar Anıl Depe(Antalya Spor Kulübü) ikinci, Zeki Kaygısız (Burdur ferdi) üçüncü oldu.

U15 (Erkekler) kategorisinde en iyi zaman Alanya Belediye Spor’dan Tahir Bığra Yiğit en yakın rakibine yaklaşık 10 dakika fark atarak birinci oldu. Kerem Uslu (Kütahya Gençlik) ikinci olurken Umut Paşa Tama (Samsun Ferdi) üçüncü oldu.

U17 (Erkekler) Sinan İli (Nilüfer Bed. Spor) birinci oldu. Kadir Gök ( Alanya Doğa S.) ikinci, Halil İbrahim Doğan ( Kütahya Gençlik) üçüncü oldu.
Sinan İli (Nilüfer Belediyesi)
       Sinan İli (Nilüfer Belediyesi)

Yıldız Bayanlar kategorisinde Salome Malzki (Muğla Gençlik) birinci, Nagihan Arat (Egepedal SK) ikinci, Fatma Sezer ( Karaman) üçüncü olarak yarışı tamamladılar.

Master –A kategorisinde uzun zamandır yarışlarda görmediğimiz Gökhan Uzuntaş (Bursa Ferdi) birinci oldu. Kamil Alev(Yalova Gençlik) ikinci, Oğuz Özçelik (İstanbul Ferdi)üçüncü olarak yarışı tamamladı.

Master -B (40 yaş üstü) kategorisinde sezon başından beri liderliğini koruyan Bora Tirki (İstanbul Ferdi) birinci olurken Cem Anamurluoğlu (İstanbul Triatlon S.) Kızılcahamam yarışında olduğu gibi Erol Özbey’i (İstanbul Ferdi) geçerek ikinci oldu.
Erol Rakibini Tartıyor! (Bora - Erol)
       Erol Rakibini Tartıyor! (Bora - Erol)

Dedikodular

Yarış takviminde bir takım değişiklikler olacağı kulağımıza gelen haberlerden. 26 Nisan tarihinde yapılması planlanan Çanakkale MTB Kupası Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ile çakıştığını için iptal edilebilir. Diğer bir değişiklik ise Batman ve Bitlis yarışında olacağını söyleyelim. Tabii kesin demek için federasyonun konuyla ilgili resmi açıklamasını beklemek gerekir.

Sonuç

 Elit Erkekler
        Elit Erkekler

 Elit Kadınlar
        Elit Kadınlar

Master
       Master

Genç Erkek ve Kadınlar
       Genç Erkek ve Kadınlar

U15 - U17
       U15 - U17

 Yıldız Bayanlar
        Yıldız Bayanlar

Fotoğraf Albümleri

Elit Kategori Fotoğraf Albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Ulusal Kategori Fotoğraf Albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Kürsü Fotoğraf Albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

 

  Bu haber 3863 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015