Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Kasım . 2020  
Doping İle Mücadelede Bir Türk

Doping İle Mücadelede Bir Türk

WADA ve Doping İle Savaş

Emre Yıldırım   mtbtr.com © 19.8.2004
Vatan Gazetesi yazarlarından Murat Birsel, köşesinde, dünya Anti-Doping Ajansı - WADA (World Anti-Doping Agency) ve bu kurumun işleyişi hakkında oldukça önemli yazılar yazıyor. WADA'da görevli tek Türk olan Doç. Dr. Rüştü Güner, WADA ve doping kontrolü hakkında süregiden tartışmalara açıklık getirebilmek amacıyla Murat Birsel'i arayarak konu ile ilgili detaylı bilgiler vermiş ve yazarın doping konusunu detaylı şekilde işlemesine vesile olmuş.

Konu doping ile ilgili olunca, dağ bisikleti gibi pek çok amatör sporda büyük bir tehlike haline gelebilecek bu sorunun baştan kontrol edilebilmesi ve tehlikeleri hakkında bilgilenebilmek amacıyla bu metnin ilginizi yararlı olacağını düşündük ve kaçıranlar için yazının bir kısmını ilginize sunuyoruz.

İşte Rüştü Güner'in kendi sözleriyle doping ve WADA ve Murat Birsel'in köşesinden alıntılanan önemli notlar:

Olimpiyatlarda Doping konusunda yaklaşık 15 yıldır çalışmaları olan biri ve 2002 yılından bu yana ülkemizden Dünya Anti-Doping Ajansı (World Anti-Doping Agency-WADA) kurullarında görev alan tek Türk olarak bazı konulara açıklık getirmek istiyorum.
WADA - Dünya Doping Ajansı
       WADA - Dünya Doping Ajansı

Doping Kontrolleri Ulusal ve Uluslararası Dopingle Mücadele Kuruluşları tarafından düzenlenmekte ve yönetilmektedir. WADA'nın her yıl yayınladığı yasaklı madde ve yöntemler listesi o yılın 1 ocak gününden 31 aralık gününe kadar geçerli olmaktadır. Bu listede bulunan yasaklı madde ve yöntemlerin tedavi amacıyla bile olsa sporcular tarafından kullanılmaması gerekir.

Bir sporcu yalnızca karşılaşma sırasında değil karşılaşma dışında da doping kontrolüne alınabilir. Özellikle üst düzeyde spor yapan sporcular hem Ulusal ve Uluslararası Dopingle Mücadele Kuruluşları tarafından hem de Uluslararası Spor Federasyonları tarafından yarışma dışı doping kontrolüne alınabilir. Bu yalnızca ülkemize ya da Süreyya Ayhan'a yönelik bir uygulama değildir.

Sporcular, olimpiyatlar ve şampiyonalar öncesi hangi tarihte nerede olacaklarına dair bilgileri (Whereabouts Information) Ulusal Federasyon ve/veya Uluslararası Spor Federasyonlan kanalıyla Dünya Anti-Doping Ajansı'na bildirmek zorundadır. Doping kontrol örneği almak için görevlendirilen Bağımsız Doping Kontrol Görevlileri sporcuya daha önce haber vermeden sporcunun o tarih için belirttiği yere giderek örnek alma işlemini yerine getirirler.

Yazılı ve görsel basında Olimpiyatlar sırasında WADA yetkililerinin doping kontrolü yaptığına ilişkin haberler bulunmaktadır. Karşılaşma sırasındaki doping kontrolleri karşılaşmayı düzenleyen uluslararası organizasyon ve yerel organizasyon komitesi tarafından düzenlenmektedir. Olimpiyatlar süresince yapılacak tüm doping kontrolleri Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile birlikte Atina 2004 organizasyon komitesi tarafından yapılacaktır. Çoğu zaman doping kontrolleri sırasında standartlara aykırı uygulamaların yapıldığı, bazı ülke sporcularına standartlara uygun davranılmadığı konusunda görüşler öne sürülmektedir. Doping kontrolü uygulamalarının WADA Bağımsız Gözlemciler Grubu tarafından izlenmesi sayesinde sporcu, yönetici ve spor kamuoyunun dopingle mücadele çalışmalarına daha fazla güven duymaları sağlanmıştır.

Bir diğer konu ise Süreyya Ayhan ile ilgili haberlerde WADA isminin sıkça kullanılmasıdır. WADA görevlilerinin doping kontrolü için Türkiye'ye geldiği, WADA Türkiye Temsilcisi'nin de o işlem sırasında orada olduğu, WADA tarafından savunma istendiği ve WADA'nın ceza vereceği gibi haberler çeşitli yayın organlarında yayınlanmıştır. WADA yarışma dışı doping kontrollerini organize etmek hakkına sahiptir ancak Süreyya Ayhan'ın doping kontrolleri Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu (IAAF) tarafından yapılmıştır. Doping Kontrolleri sırasında adı WADA Türkiye Temsilcisi olarak geçen kişi Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu tarafından görevlendirilen IDTM (International Doping Test & Management) isimli doping kontrol şirketinin bir görevlisidir. Bu kişinin WADA ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.
Doping
       Doping'in Son Kahramanları Halterciler

WADA'nın dopingli çıkan sporculara ceza verme gibi bir görevi yoktur. Dopingle mücadele kurallarına aykırı davranan sporculara ceza verme yetkisi ulusal ve uluslararası federasyonlardadır.

Murat Birsel bugünkü yazısında da konuyu işlemeye devam ediyor.

Merak edenler için yazıların linkleri şöyle:

18.8.2004 tarihli, Doç. Dr. Rüştü Güner'in bilgileri ile sunulan Dopingi Bilen Anlatıyor adlı Murat Birsel yazısı.

19.8.2004 tarihli, Murat Birsel'in konunun devamı niteliğindeki Atina'da Doping Alarmı adlı yazısı.

WADA ile ilgili detaylı bilgi için kurumun resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

  Bu haber 4622 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015