Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Aralık . 2020  
Yalova'da Yüzler Güldü!

Yalova'da Yüzler Güldü!

Helmig Türkiye'den Devam Ediyor

Dorukhan Kellecioğlu   mtbtr.com © 26.5.2015
Yalova MTB Kupası 76 sporcunun katılımıyla çok sıcak bir havada koşuldu. 30+ master kategorisinde yarış koşan eski milli sporcu Kamil Alev’in hazırladığı parkur son derece hızlıydı. Ani inişler ve sert tırmanışların yer aldığı, teknik anlamda pek zorluk çıkarmayan parkur, sporcuları fiziksel anlamda çok zorladı. Elit erkeklerde Christian Helmig (Lux) ve Molla Ahmet (Yun) dışında yabancı sporcunun katılmadığı yarışta Türk sporcular olimpiyat hedefi için puan toplayabildiler.
Christian Helmig
       Christian Helmig

Fotoğraf Albümleri

Elit Kategori Fotoğraf Albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Ulusal Kategori Fotoğraf Albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Kürsü Fotoğraf Albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Eroğlu - Kelleci - Helmig
       Eroğlu - Kelleci - Helmig

Türkiye’de neredeyse tüm yarışlara olimpiyat puanı çıkarmak adına katılan Christian Helmig Yalova yarışında da yine ön plandaydı. Birinci turu ilk sırada geçen Helmig’i Yunan rakibi Molla Ahmet ve onun ardından Abdülkadir Kelleci izliyordu. Birinci turun sonlarına doğru, ormanlık alanda parkur içindeki tomruklar yüzünden iki lastiğini birden patlatan Molla Ahmet’i geride bırakan Abdülkadir Kelleci Christian Helmig’in arkasından ikinci sıraya yerleşti. İlk tur sonrası dördüncü sırada bulunan Bayram Eroğlu ise bu gelişme sonrası kendini üçüncü sırada buldu.

Christian Helmig tüm yarışı lider götürüp birinci olurken, Abdülkadir Kelleci etabı 28 saniye geriden ikinci, Bayram Eroğlu üçüncü ve İsak Ünal ise dördüncü bitirdi. Sporcularımızın 2016 Rio Olimpiyatları hedefinde C2 kategorili bir yarışta ilk dört içinde yer almaları sevindirici.

13 Haziran’da Bakü Avrupa Oyunlarına Esra Kürkçü ile birlikte katılacak olan Abdülkadir Kelleci 10 Haziran’da Bakü’ye uçacaklarını ve parkuru önceden test edeceklerini belirtti. 40-45 kişini katılacağı Avrupa oyunlarında Abdülkadir, iki haftalık süreçte iyi antrenman yapması durumunda ilk 25’i hedefliyor. Türkiye’de bu hafta yarış olmaması halinde Dünya Kupası’na katılmak istediğini ve orada kendini test etmeyi düşündüğünü belirten Kelleci, Avrupa oyunlarında katılımın üç, ayrıca ilk altmış içinde bulunanlara ise sıralamaya göre UCI puanı verildiğini belirtti. Puan almanın dışında bu tarz yarışlarda kendi yerini görmenin önemine değinen Kelleci bilinçli olarak bir hedefin peşinden koşulması durumunda başarının geleceğine inancının tam olduğunu yineledi.
 Abdülkadir Kelleci
        Abdülkadir Kelleci

İyi bir yarış koşup yarışı üçüncü bitiren Bayram Eroğlu ise, üçüncülüğün istediği bir derece olduğunu söyledi. Olimpiyat hedefine takım olarak yakın olduklarını belirten Eroğlu sezon sonunda ilk 24 içinde yer alacaklarına inancının tam olduğunu" söyledi. Yabancı ülkelerin sezonlarını Ocak gibi açmaları dolayısıyla sezon başındaki yarışlarda çok puan toplayamadıklarını söyleyen Bayram, şu an iyi olduklarını ve bundan sonra olimpiyatlar için durmadan puanlar toplayabileceklerini belirtti. Bunun yanında sporculara desteğin yetersiz olduğundan yakınan sporcu, birçok kişinin ferdi olarak yarıştığını, en azından olimpiyat hedefi için yarış koşan sporcuların desteklenmesi halinde bu hedefin çok daha erişilebilir olduğunu söyledi.

Takvimin yoğunluğuna rağmen “yurtdışı yarışlara katılıp puan toplamak ne kadar gerçekçi” sorumuza içtenlikle cevap veren Bayram, “ biz oraya üç sporcu gitsek de burada aldığımız kadar iyi puanlar alamazdık, burada yarış koşmamız çok daha iyi oldu bizim için” dedi.

Yarışı iyi bir performans göstererek birinci tamamlayan Helmig ise parkurun teknik olarak görece kolay olduğunu fakat tırmanışların çok zor olduğunu belirtti. Yarışın ikinci yarısındaki iki sert tırmanışın ritmini kırdığından bahseden Lüxemburglu sporcu, sıcakla ilgili problem yaşadığını da ekledi. Sürekli Türkiye’de yarışlara katılması sebebiyle burada antrenman yapıp yapmadığını sorduğumuz sporcu “sıklıkla burada yarışlara katılıyorum, burada olmaktan memnunum fakat antrenmanlarımı burada yapmıyorum, yani sürekli olarak burada değilim” dedi. Türkiye’de yarışlara katılmanın federasyonlarının bir kararı olduğunu ve buradan olimpiyat yolunda puan çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Helmig, Türkiye’de yarışların kendi federasyonlarının düşündüğü kadar kolay geçmediğini özellikle belirtti.
İsak Ünal - Agit Salman
       İsak Ünal - Agit Salman

Yarışı dördüncü olarak tamamlayan İsak Ünal ise ilk üç ile aralarında bir performans farkı olduğunu ve sonucun beklediği gibi olduğunu belirtti. Isparta'daki fiziksel koşullar ve hava durumu yüzünden bu sezona yeterince hazırlanamadığını ama elinden gelenin en iyisi yapmaya çalıştığını belirten İsak, olimpiyat hedefinin uzak olmadığını, bunu gerçekleştirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını söyledi.

Genç Erkekler kategorisinde startta Brisasporlu sporcuların arkasında kalmasına rağmen yokuşlarda farkını ortaya çıkaran Antalya SK sporcusu Serdar Anıl Depe tüm yarış boyunca liderliğini korudu ve son iki turda zorlanmasına rağmen yer yer bir dakika fark attığı Mustafa Köklü’nün 20 saniye önünde yarışı birinci bitirdi. İkinci Mustafa’nın dört dakika kadar ardından finişe gelen Mustafa Eren Cin ise yarışta üçüncülüğü elde etti.

Elit Kadınlar kategorisinde hızlı bir çıkış yapan ve ilk dört tur boyunca liderliği sürdüren Cansu Türkmenoğlu beşinci turda teknik desteği geçtikten hemen sonra lastiğini patlatması sebebiyle süre kaybetti ve peşinden gelen Eda Konuk’a son yokuşta geçildi. Bu talihsizlikten sonra rakibini yakalamayı başaramayan Cansu yarışı ikincilikle bitirdi. İlk turda lastik patlatıp liderlik hedefinin çok uzağında kalan Bosna Hersek’li sporcu Lejla Tanovic ise yarışı Ayşe Yeşilyurt’un ardından dördüncü olarak bitirdi.
 Cansu Türkmenoğlu
        Cansu Türkmenoğlu

30+ Master yarışında genç erkeklere taş çıkaran performansıyla Gökhan Uzuntaş birinci olarak göz kamaştırırken, Brisasporlu duayen Nevzat Kıral ikinci, parkuru düzenleyen Yalovalı eski milli sporcu Kamil Alev ise üçüncü oldu.
Gökhan Uzuntaş
       Gökhan Uzuntaş

40+ Master kategorisinde ise sıklıkla podyumda görmeye alıştığımız Cem Anamurluoğlu birinci, Yusuf Kartar ikinci, Erol Özbey ise üçüncü oldu.
Cem Anamurluoğlu
       Cem Anamurluoğlu

Sonuçlar

Elit Kategori Sonuçları
       Elit Kategori Sonuçları
Ulusal  Kategori Sonuçları
       Ulusal Kategori Sonuçları
Ulusal Kategori Sonuçları
       Ulusal Kategori Sonuçları
 

  Bu haber 4090 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015