Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
07 . Mart . 2021  
TUR2015 Sponsoru Vestel ile Soru-Cevap

TUR2015 Sponsoru Vestel ile Soru-Cevap

TUR2015 Vestel Sponsorluğu

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 26.5.2015
51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun (TUR) en önemli detaylarından biri sponsorlar listesindeydi: Türkiye’nin en büyük şirketlerinden Vestel, bu yıl TUR’un sponsorları arasındaydı. TUR boyunca Vestel bayrakları her yerde görüldü, “Türkiye bisiklete biniyor...” cıngılı kulaklara yerlesti. Ama sponsorluğun belki de en etkileyici kısmı, pelotonun 7. etapta (İzmir-Selçuk) Manisa’daki Vestel tesislerinin (Vestel City) içinden geçmesi oldu, ki görüntülerini aşağıda seyredebileceğiniz bu geçiş, bu seviyede bir bisiklet yarışında dünyada bir ilk.

TUR’un sponsorlukları, bütçesi vb. konular hakkında Aydın Ayhan Güney ve Pınar Arpınar Avşar’la TUR Üzerine yazısında bayağı etraflı bilgi bulunuyor.

Biz işin Vestel tarafının nasıl geliştiğini merak edip firma ile irtibata geçtik. Sorduğumuz sorulara Vestel’in satış ve pazarlamadan sorumlu genel müdürü Ergun Güler yanıt verdi.

51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Vestel City Geçişi from MTBTR on Vimeo.

TUR'a sponsor olma fikri nereden çıktı, nasıl gelişti?

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ülkemizde yarım asırdır gerçekleştirilen gelenekselleşmiş ve uluslararası bir spor müsabakası. Birçok ülke yarışçılarının katıldığı ve yabancı basının takip ettiği bir yarış olduğu için ülkemizin tanıtımı için de çok önemli bir fırsat. TUR ile, “Gururla Yerli” dediğimiz üretim üssümüz Vestel City’de, yine “Gururla Yerli” dediğimiz uluslararası bir spor müsabakasına ev sahipliği yaptık.

Bu sponsorluk, Vestel ailesi olarak bisiklet sporuna verdiğimiz desteğin ilk adımı oldu. TUR’a verdiğimiz destekle bisiklet kültürünü sahiplenmeye ve geliştirmeye yönelik birçok çalışmanın temelini atmış olduk. Bundan sonra da ülkemizde bisiklet kullanımının yaygınlaşması ve bir yaşam biçimi haline gelmesi için bisiklet sporunu sahiplenmek istiyoruz.

Sponsorluğun şartları neler?

51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ülkemizin tanıtımı için çok önemli bir fırsat yarattı. Her parkurda ‘Türkiye’nin Güzellikleri’ adı verilen prim kapıları Vestel’in adıyla anıldı.

TUR’da “Türkiye Güzellikleri” olarak nitelenen noktalar arasında Vestel City de yer aldı. Ayrıca Vestel, turda etaplara göre değişen 4 farklı bisikletçi mayosundan beyaz renkli “Türkiye Güzellikleri” formasıyla yer aldı.

Bu yılki sponsorluk ne getirdi? Aldığınız geri dönüş sizi tatmin etti mi?

Türkiye’nin bir markası haline gelen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bizim için uluslararası bir spor organizasyonu olmanın çok ötesinde. 190 ülke basınının takip ettiği bu uluslararası yarış, ülkemizin tanıtımına çok önemli katkı sağladı. TUR’da dünyanın en iyi bisikletçileri, Avrupa’nın tek lokasyonda üretim yapan en büyük endüstri komplekslerinden Vestel City’nin içinden geçti. “Türkiye Güzellikleri” arasına adını yazdıran ilk fabrika olan, 1 milyon metrekare üzerine kurulu mega fabrika Vestel City, milyonlar tarafından takip edilen dünyanın tek kıtalararası bisiklet turunda bir kez daha “Gururla Yerli” unvanına layık olduğunu kanıtladı.

Bu bağlamda kısa vadeli bir sponsorluk mu düşünüyorsunuz, yoksa birkaç yıllık bir sponsorluk planınız mı var?

Vestel olarak, hem bisiklet sporunun, hem de ülkemizde bisiklet kullanımının yaygınlaşması hedefiyle tura sponsor olduk. Böylelikle sadece spora değil, sağlıklı yaşam ve çevreye verdiğimiz desteğin de devamını getirmeyi planlıyoruz.

Bundan sonra herkes bisiklete binsin, bisiklet kullanmayan kalmasın, bilmeyenler öğrensin diye çalışmalarımız olacak. Örneğin, Manisa’da Vestel City ve organize sanayiden geçen bir bisiklet yolu için çalışmalarımıza başladık. Bisiklet alanındaki iddiamızı yeni projelerle güçlendirerek devam ettireceğiz. Bunu da birçok şehirde yerel yönetimler ile işbirliğine giderek Vestel bisiklet parkurları, bisiklet yolları ve sağlıklı yaşam festivalleri düzenleyerek sürdüreceğiz. Bisiklet turizminin gelişmesine katkıda bulunarak, yerel bisiklet festivalleri ve sosyal sorumluluk projeleriyle bisiklet sporuna verdiğimiz desteğimizi artıracağız.

Vestel olarak yaşadığımız toplumun ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak, gelişimini sağlayacak çevre, spor, sanat ve kültür etkinliklerimizin devamını getireceğiz. Enerji verimliliğine ve insan sağlığına değer veren genç ve dinamik bir marka olarak bundan sonra bisiklet kullanımının yaygınlaşması için çalışacağız. Türkiye’nin de bisikletli şehir markaları olması için bu alanda yeni projelere imza atacağız. Kısacası, “Türkiye Vestelleniyor” derken bundan böyle “Türkiye Vestel’le bisiklete biniyor” da diyeceğiz.

Selçuk-İzmir etabında Ahmet Bey'i gördük. Kendisi elbette nihai karar vericidir, ama sponsorluk fikrinin doğuş ve gelişiminde rolü oldu mu?

51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na Vestel’in ilgili yöneticilerinin ortak kararı ve onayıyla sponsor olduk. Elbette alınan bu ortak kararda bağlı bulunduğumuz Zorlu Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu’nun da büyük ölçüde payı bulunuyor.
Ahmet Zorlu Vestel bisiklet turu
       Ahmet Zorlu Vestel bisiklet turu

Aynı etapta bisikletçilerin Vestel fabrikasından geçişi fikri nasıl doğdu?

Sponsorluk görüşmelerinde turnuvanın rotasının Akdeniz’den başlayarak Ege’ye doğru ilerlediğini göz önünde bulundurarak “Parkurlardan biri neden Vestel City olmasın?” diye düşündük. Talebimize organizasyon komitesinden olumlu geri dönüş aldık. Böylelikle dünyada ilk kez bir bisiklet turunun bir fabrika içinden, Vestel City’den geçmesini sağladık.

Birkaç yıl öncesine kadar kısa sureli de olsa, Manisaspor bisiklet takımı kurulmustu. Sadece senede bir gelen TUR değil, böyle bir takım sponsorluğu da (belki hemen değil ama) planlarınız arasında var mı?

Henüz planlarımız arasında somut bir sponsorluk yer almasa da gelecekte bisiklet sporuna destek verecek önümüze gelen tüm projeleri ve sponsorlukları değerlendirmelerimize alacağız.

TUR Vestel City geçişi
       TUR Vestel City geçişi

 

  Bu haber 4354 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015