Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Aralık . 2020  
Saat Rekoru Hakkında Herşey

Saat Rekoru Hakkında Herşey

Bradley Wiggins Saat Rekorunu Kırdı: 54,526km

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 7.6.2015
Bu akşam Londra’nın 2012 Olimpiyat Oyunları’nda yapılan LeeValley velodromunda saate karşı rekor kırmaya çalışacak. Saate karşı yarışları bisiklet yarışlarının en saf hali dense yanlış olmaz. Bir adam, bir bisiklet, bir saat… bu kadar basit.

8 Haziran Güncelleme

Beklendiği üzere Bradley Wiggins saat rekorunu kırdı. Yarış öncesi takımın hedef olarak gördüğü 54.5km idi, bir saat sonunda da Wiggins ondalığına kadar bu zamanı tutturdu: 54.526km.

Çok basit gibi duran bir işin ne kadar detaylara bağlı olduğunun altını çizmek için şu iki bilgiyi vermekde fayda var: Wiggins, aerodinamiyi iyileştirmek için (şaka değil) sakalını kesmiş. Buna ek olarak, hava basıncı 980 mb civarında olsaydı, 55km'yi geçip, Boardman'ın 56km'sine yaklaşacağını düşünüyordu.

Her halükarda olağanüstü bir performans. Aşağıda saatin son 1 dakikasını tekrar seyredebilirsiniz.

Bradley Wiggins'in Saat Rekoru Denemesinin Son Dakikası, 7 Haziran 2015, Lee Valley Velodromu, Londra from MTBTR on Vimeo.

Bradley Wiggins
       Bradley Wiggins

Saat Rekoru Nedir?

Saat rekoru, tam 60 dakikalık sürede en uzun mesafeyi kaydeden bisikletçinin elinde bulundurduğu bir rekor. İlk rekor, 1876 yılında ABD'li Frank Dodds tarafından ön tekerleği büyük bisikletle elde edilen 26 bin 508 metrelik dereceydi. Rekorun tarihindeki en önemli gelişimin mimarı ise efsanevi Eddy Merckx oldu.

Merckx'in 1972 rekorunu kırdıktan sonraki sözleri, saat rekorunun zorluğu hakkında fikir verir: “en ufak bir hata ile ideal çizgiden sapabilir, ritminizi bozabilirsiniz. Bir saat boyunca hiçbir şey konsantrasyonu bozmamalı. Beden ve zihin için en zor test. Saate karşı yarışı yolda zamana karşı ile mukayese mümkün değil. Velodromda vites atıp ritmini değiştiremezsin, arada bir saniye dahi nefes ritmini bozamazsın. Saate karşı rekor kesintisiz ve had safhada yoğun bir performans gerektiriyor. Yemin ediyorum, bir daha denemeyeceğim!”

Merckx'in 1972'de 49 bin 431 metrelik dereceyle kırdığı rekor, uzunca bir süre boyunca ancak aerodinamiği iyileştiren teknolojik gelişmeler, yeni ekipmanlar ve farklı sürüş pozisyonlarıyla geliştirilebildi.

Ne var ki rekor çok sık kırılmaya başlayınca (sadece 1994 yılında 5 kez kırıldı), UCI rekor için yeni bir kategori açtı. Merckx UCI'ın yol yarışı standartlarına uygun bisikletiylekırdığı rekora (ki artık UCI Saat Rekoru olarak anılacaktı) yeniden kavuşurken; farklı yapıda bisikletler, zamana karşı kaskı ve boynuz da (aerobar) dâhil olmak üzere her türlü yardımcı ekipman, pozisyon vb. katkılarla elde edilen rekor için En İyi İnsan Eforu (Best Human Effort) adıyla yeni bir kategori oluşturuldu.

Merckx'in daha önce Jacques Anquetil gibi isimlerin de elinde bulundurduğu rekoru kırmasının ardından, 1984'te Francesco Moser'in öncülüğünü yaptığı birçok popüler bisikletçi, bu rekorun yeni sahibi olabilmek için şansını denedi.

Graeme Obree, Chris Boardman, Miguel Indurain ve Tony Rominger'in ardarda yaptığı denemelerle 56 bin 475 metre seviyesine çıkan rekorun UCI'ın devreye girmesiyle yeniden düzenlenmesinden (ve Merckx'e iade edilmesinden) sonra; 2000 yılında UCI'ın standartlarına uygun ekipman ve sürüş pozisyonuyla bir deneme daha yapan Boardman, Merckx'in rekorunu 10 metre geliştirdi. 2005'te Ondrej Sosenka'nın kat ettiği 49 bin 700 metrelik mesafe ise, kendisinin önce 2001'de, ardından da 2008'de dopingli çıkmış ve ikinci pozitif testle ömür boyu men cezası almış olması nedeniyle biraz "kuşkulu" olsa da hala geçerli.

2014 yılında bu konudaki kafa karışıklıklarına bir son vermek amacıyla tekrar tek kategori oluşturulması ve sadece halihazırda nızamı pistteki takip bisikletlerinin kullanılması kararlaştırıldı. Dolayısıyla “best human effort” kategorisi bir nevi ıskartaya çıkarılmış oldu.

Bu kural değişikliğini müteakiben yedi kez rekor denemesi gerçekleşti, üçü (Jack Bobridge, Thomas Dekker ve Gustav Larsson) başarısız oldular.
Saat rekoru (Wiggins dahil)
       Saat rekoru (Wiggins dahil)

Hem Fransa Turu'nu Kazanmış, Hem Saate Karşı Rekor Kırmış 5 Kişi

Wiggins’in denemesinin önemli bir yanı daha var. Bugün rekor kırarsa, ki kıracağına kesin gözüyle bakılıyor, Wiggins bisiklet tarihinde hem Fransa Turu’nu kazanmış, hem saat rekorunu kırmış 6. kişi ve ilk Britanyalı olarak adını Fransız Lucien Petit-Breton, İtalyan Fausto Coppi, Fransız Jacques Anquetil, Belçikalı Eddy Merckx ve İspanyol Miguel İndurain’in yanına yazdıracak.

Wiggins 55km hedefliyor. Bu hedefi yakalamasında kendi fiziksel ve zihinsel performansı kadar, bisikleti, velodromu ve hava koşulları da önemli.

Bisiklet: Pinarello Bolide HR

Wiggins'in kullanacağı bisiklet haliyle Pinarello. Pinarello'nun saat rekoruna yabancı bir marka değil. 1994'te Miguel İndurain rekoru aşağıdaki Pinarello Espada'nın üzerinde kırmıştı.
Pinarello Espada
       Pinarello Espada

Elbette teknoloji köprüsünün altından çok sular aktı o zamandan bu zamana. Şimdiki bisiklet bir Pinarello Bolide HR, Pinarello ile Jaguar'ın ortak yapımı denebilir.

Jaguar'ın bazı modelleri için de kullandığı “computational fluid dynamics” CFD (kabaca hava direncini canlandırma programı) ile tasarlanan bisikletin en ilgi çekici parçası gidon boğazı ve titanyum gidon birimi.
Pinarello Bolide HR
       Pinarello Bolide HR

Buna ek olarak öne çıkan unsurlar orta mil etrafındaki hava akımını daha verimli kılmak için daralan ve öndeki disk tekerleğe yaklaşan, yüzeyi dahil elden geçen çatal ile ayna dişlisi ile tekerlek göbeklerinde aerodinamiyi arttırmak için yapılan değişiklikler.

Saat rekorunda ilk turlar haricinde en önemli unsur sabit hız ve istikrarlı tur zamanı. Wiggins'in bu deneme için amaçladığı 1 tur süresi 16,3 saniye, yani 1 saat boyunca, hiç şaşmadan 16,3 saniyelik turlar. Dolayısıyla saat rekoru bisikletinin en önemli unsuru aerodinami ve bisikletçinin gücünü hiçbir kayıp olmadan tekerleğe arttıracak kadar esnemezlik.

Aerodinami

Haliyle velodromda saat rekoru için kullanılacak olan bisiklette frenler, vitesler vs yoklar. Dolayısıyla bisikletin kadro ve çatalında bu hesaba katılarak CFD kullanımı ile değişiklikler yapmak mümkün. Bunun bir örneği aşağıda. Soldaki grafik yolda zamana karşı Bolide'den, ön kısmı frenin yerleşmesi için daha geniş. Sağdaki ise frensiz pist modeli, hava direncini azaltan daha yumuşak ve dar bir tasarıma sahip.
Pinarello Bolide HR
       Pinarello Bolide HR
Pinarello Bolide HR
       Pinarello Bolide HR

Bir başka önemli unsur bisikletin muhtelif birimlerinin birbiriyle uyumu. Yolda kullanılan bisiklette değişik tekerlekler tercih edilebiliyor, dolayısıyla çatal ve kadro tasarımı değişik tipte tekerleklerle uyum içinde olmak zorunda. Bolide HR'da ise böyle bir zorunluluk yok, dolayısıyla örneğin çatalı disk tekerleğe neredeyse yapışık olacak şekilde tasarlamak ve böylece çatal ile disk arasındaki hava akımını kaldırmak mümkün olmuş. Aşağıda havanın nasıl çatal ile tekerlek/disk arasında aktığı daha net gözüküyor. Sağ alttaki resim, çatal ile disk arasındaki aralığın kaldırılmış ve hava akımının sadece dışarıdan geçtiği hal.
Pinarello Bolide HR
       Pinarello Bolide HR

Tekerlek/disk ve çatal arasındaki hava akımı, tekerleğin hava akımına ters istikamette dönüşünün yarattığı akım ile birleştiğinde fazladan hava direnci yaratıyor. Bunu engellemek için de iki seçenek var. Ya çatal tekerlekten uzaklaştırılacak ve iki ayrı birim olarak aradan havanın rahat geçişi sağlanacak. Ya da, ki bu Pinarello'nun tercihi olmuş, çatal iyice tekerleğe yapıştırılarak adeta yekpare bir çatal-tekerlek birimi yaratılmış. Bu tasarım arka çatal ile arka tekerlek için de geçerli.

Keza arka tekerlek ve gidon da önemli. Pinarello LeeValley velodromunun 250m ve azami 42 derece eğimde olduğundan yola çıkarak Wiggins'in 1 saatin yarıya yakınını virajda eğik olarak geçireceğini hesaplamış. Gene CFD kullanılarak Wiggins'in eğik pozisyonundaki hava akımları hesaplanmış.
Pinarello Bolide HR
       Pinarello Bolide HR

Esnemezlik

Kadronun esnemezliğini arttırmak için kadro tek parça halinde kalıplanıp üretilmiş.
Pinarello Bolide HR
       Pinarello Bolide HR

Keza kadro donanımında da aynı detay aşkı görülüyor. Gidonda da CFD kullanılarak hava akımları hesaplanmış, çeşitli pozisyonlar denenmiş ve UCI yönetmeliği çerçevesinde tasarımı abartmadan hava direnci düşürülmeye çalışılmış. Bunun sonucunda dirsek dayanan yerlerin hemen arkasındaki türbülanslar ortadan kaldırılabilmiş, bkz. aşağıdaki hava akım grafikleri.
Pinarello Bolide HR
       Pinarello Bolide HR

Halihazırda yaygın kullanılan CNC ya da karbon üretimi bu deneyler sonucu ortaya çıkan tasarımı üretmek için pahalı olacağından, titanyum gidonun üretiminde 3 boyutlu baskı (3D Printing) tercih edilmiş. Bu teknoloji sayesinde birbirinden nüanslarla ayrılan birkaç tane gidon üretilmiş.
Pinarello Bolide HR
       Pinarello Bolide HR
Pinarello Bolide HR
       Pinarello Bolide HR
Pinarello Bolide HR
       Pinarello Bolide HR
Pinarello Bolide HR
       Pinarello Bolide HR

Bütün deney parçaları üretildikten sonra velodromda testler yapılmış...
Pinarello Bolide HR test
       Pinarello Bolide HR test

...ve nihai bisiklet ortaya çıkmış. Bisikletin aerodinamisi, Bolide'nin yol modelinden %7.5 daha iyi, geometrisi ve kadro tasarımı Bolide ile aynı. Bolide HR, Wiggins'in deyimiyle “şimdiye kadar kullandığı en aerodinamik bisiklet”.
Pinarello Bolide HR
       Pinarello Bolide HR
Pinarello Bolide HR
       Pinarello Bolide HR

Velodrom

Londra'nın 2012 Olimpiyat Oyunları için inşa edilen velodromu hakkında teknik bilgileri, Şubat 2012'de burada düzenlenen ilk yarış UCI Pist Bisiklet Dünya Kupası sırasında paylaşmıştık.
LeeValley velodromu
       LeeValley velodromu

Wiggins haliyle velodromu değiştiremez. LeeValley velodromu 250m ile çok uzun bir velodrom değil, eğimi de en dik yerinde 42 derece. Genel olarak “ne kadar dik ve uzun, o kadar hızlı” denklemi geçerli velodromlarda. Dolayısıyla daha uzun velodromlar, örneğin 333,33m'lik Moskova velodromu, ya da daha dik velodromlar, örneğin azami 46 derecelik Velodrome Suisse, teoride daha yüksek hızlara ulaşmaya imkan tanıyorlar. Fakat Londra velodromu hem nispeten dik, hem ortalamanın üzerinde bir mesafe ile oldukça hızlı bir velodrom.
LeeValley velodromu
       LeeValley velodromu

Hava Durumu

Genel olarak velodrom yarışlarında, hele de saat rekoru gibi denemelerde hava durumu mühim bir unsur. Burada da 3 ayrı unsur var: sıcaklık, hava basıncı ve nem.

Sıcaklık

LeeValley velodromunun akıllı hava dolaşım tasarımı sayesinde parkur kısmında sıcaklık sabit 28 dereceyken seyirciler için oda sıcaklığına kadar inebiliyor. Sabit ve yüksek bir sıcaklık, daha iyi derecelere kapı açıyor.

Hava Basıncı

En nihayet hava/atmosfer basıncı da oldukça önemli. Ne kadar düşük basınç, o kadar düşük hava yoğunluğu, o kadar yüksek hız. Dolayısıyla dışarıda hava berbatken, velodrom içinde rekor kırmak nispeten kolay. Şansımıza bugün Londra'da hava gayet güneşli, öngörülen basınç 1032 milibar, geçtiğimiz haftaya göre bayağı yüksek.

Nem

Nem, bisikletçinin kendi vücut sıcaklığını kontrol etmesini etkilediği için bir diğer önemli bir unsur. Nem ne kadar yüksekse, bisikletçi için o kadar kötü.
Bradley Wiggins
       Bradley Wiggins

Rekora Eşlik Şarkılar

BBC Radyo 4'un güzel bir programı var: Desert Island Discs. Adından da anlaşılacağı üzere program “ıssız bir adaya düşerseniz yanınıza hangi müzikleri alırsınız?” sorusuna, katılımcıların biyografilerini de anlattırarak cevap veriyor. Geçen ay programa konuk olan Wiggins, bebekken babasının bezi içinde amfetamin kaçırdığından girip ilk olimpiyat madalyası kazandığında beş parasız olduğundan çıktığı geniş ve içten, güzel bir röportaj verdi. Röportaj sırasında da, kendi seçtiği ve hayatını betimleyen şarkıları dizdi. Dolayısıyla aşağıdaki Wiggins'i Wiggins yapan şarkıları rekor denemesi sırasında dinlemeli.

 • The Stone Roses: I Am the Resurrection
 • The Smiths: The Queen is Dead
 • Chas & Dave: That's What I Like
 • Ian Dury and the Blockheads: Reasons to be Cheerful, Part 3
 • Oasis: Rock'n Roll Star
 • T-Rex: Cosmic Dancer
 • David Bowie: Sound and Vision

  Canlı Yayın

  Wiggins'in denemesi Türkiye saati ile 20:30-21:30 arasında gerçekleşecek. Aşağıdan canlı seyredebilirsiniz.

 •  

    Bu haber 4920 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015